12A11540
author: Avancini, Niccolò

N 125 11541458 021

IIHLIIIAIIIAIII

UB Tübingen

V I A
DOCTRINA

JESsH CHRISTI,
EX
QHATIOR EVANEEIISTIS
COLLECTA,
. ET
IN MEDITATIONUM MATE-
riam ſingulos totius Anni dies
diſtributa,
PKR
NICOLAUM AVANCINIIM.
P. 50CIETATIS s. 5g

—
.

&ε9LO NI £ A4GRIPDIN £,
Sumptibus OSEPHI HUISCH. 1744.

Cum Fagtliats Suberierum.

uneltill
Moles penei

Mlctd
dl
een me
nn
Am
DAe

Abb⸗ Modt⸗

P1 r 0
1 N S
eus mln

n in
† 2 .
₰ —
3) —

=

AD RR. PATRES.
& FRATRES SOC. JESI
PROVINCIZE AUSTRIX.
Itam Jeſu Chriſti, quam in ſin-
gualas totius anni hebdomadass

& dies ad meditandam digefti;
vobis dedico RR. Partres, Pra-

me pra ſumptionis, aut arregan-
tiæ concipi poget, uno verbo diluo: ita jubeor;
Exiiiimabant illi, quibus una curæ ſumus, la-
borem hunc veſtris uſibus ſerviturum; vole=-
bantque vel labores veſtros ſublevatos, quibus,
quandoque non ſine tædio, meditandi mate=
tiam per varios effeſi Auctores veluri penem
uotidisnum mendicabitis: vel eriam Jeſa
Atmarann in vobis, quorum profeſſio eſt
contentioſa cjuſdem imitatio. Placent diver-
ſis diverſa: iis tamen, qui ſe Jeſa ſocios
non inani nomine profitentur, placere ca de-
bent, quæ ſunt jeſu Chriſti: ut aſſidnà me-
ditatiope in ejus vitam, dectrinamque in-
tuentes, in candem imagisem transformen-
tur. Non damno ces, qui aliunde mentalis
orationis quaſdam ſibi materias congerunt,
& quandoque pialmum, aut alium Scripturæ
locum expendunt; ſed cos nen ꝑrobo, qui vi⸗-
tam doctrinamque Jeſa ſterilem arbitrati,
omnino rejiciunf. Hligunt cxim fbi ciſter-
nas, quæ aquam fitienti animæ ſuſfecturam
centincre nen poſſaust, fontem aqeæ vivæ
* 2 derelin-

treques Chariſimi., Quidquid de

derelin quunt. Nam quamvis multa extra vitam
CHRIST/S, & doctrinam, quæ ſplendent, &
Iatelleétum paſcunt, reperire peſſis, qued ta-
men voluntatem afficiat magis „ & calidos ex⸗
sitet animorum motus, aptum magis, idene-
amqae reperies ihil, quam vitam, doctrinam,
paffionem, & mortem CHRISFI JäsU;
dummedo ſidei defectu laberes,. Hæc eſt vae
ſtiſſimus juxia, ac dulciſtimus oemnium ſanda-
gum afſfe tienum Oceaanus, in que anima feli=
giffimà navigatione ad omnem perfectionem
progzeditur 3 dum vel decumenta legis, vel
gxempla inſgécit ; & ſimul avidâ quadam vo-=
Iustste ad esrum amplexam, ad her am imits-
tiogem contendit. Atque hinc Sanctiſſimus
Patriafcha noſter IGNATIUS peroptabat ar-
dgenter, at emnis ſuorum ſequacium vita in me-
diratione Viea „ & dodtriss JESU CHRISTI
abſumeretur. Cum igitur & tasti Parchtis ex-
emple, & inſtirate veitro contendatis affimi-
lars, & imifari EGreaterem, az Domisumw no-
frum ] ES &Aà Chriſtum, eiu,gus veſtibus: &1 ſig-
nibus indti? confido non ingratum vobis futu-
ram, qued in hunc finem, Maſorum adactus im-
perie, attentavi. Operæ verò id pretium ego
peſtulo, ut cum & ad Intelle ûs lumina, &
id voluntatis affectus deſint quàm plurima, ea
ves ſuaviſſimo Spiritůs Sancti ductu ſuꝑpleatis.

Vefter ow nium in Chriſto ſer vus infi muse
NIE O⅓LAUS AVANGINUS.
FAN2

u boeet
e lwii⸗
e mini
,Clra, do⸗
l Emin,
ia ulen d
A

HINONCX

Pri kin
Aulo Denen
udt. I
unt dei ſid

ſeldi

NS i
ſuſalen
ht.
llnen
rl ine.
nCin

Nl

.

er e⸗ AN

mopnimlat⸗

o ir A
1 eei

en gl, V
guucin ſo⸗

U

Tptoller
cinen fitien
58 CNNI .

Dreer
nl! .

un Atni
bzritmeg
lunint, 4
ſuint,4
Narluteri⸗

ſing

FACULTAS ET
PRIVILEGIUIM

Eo infraſcriptaus Secietatis äSU per infe-
riorem Rheni Provinciam Præpeſitus Pro-
vVincialis peteſtare mihi factâ à Patre noſtro
Jeanne Paale Oliva, Societatis ejuſdem Præ-
poſics Generali, permittoe opera Patris Nico-
lai Avaecini ex cadem Societate Sacerdotis,
nempe VILAM CHRISTI, ORATIONKS,
LYRXNICA EKT HäEROICA aatchac à Deputa-
tis ad id Theelegis leéta & apprebata, de-
nuò à Hermaaze Demes Bibliepela Cole-
ienſi, type mandari. In cajas rei fidem
has litteras manrn mei/ ſabfrigtas, conluzte-
que efhcii Sigilie musitas dedi Monaſterii
Weſtphaliæ 1674. 15⸗Aprilis.

(15.)
VINANDUS WEIDRENFELD.

AD LECIOREM
LISGIOSUM.

Economiam totins Opuſculi pautis accina.
Advents tesspori ea attribue, gua Incar-
natisnem „ & Conceptiosem Dei Felii contingunt,
A Nati vitate Pomwini ad Romini ican Septa=
m a ea comb ledsr, qas« ſunt infantiæ, E& Piseritis
Ehriſti. Ning ſqet a, t tembsri ſer-
vigm , Pahionem ena. Tuss ad BPent- ⸗R
& Osts vam Corporss Chriſti, qus ſant eia,
ter eria Beniquehe er oidsnsnνν „οſα Pejatzyi
batis , veliqu am Chryiſti vitaæ, miracala, para-=
beles, & docdtrinav, erdine ferè quatuer Ruange-
liorum pe rſeguor.
Nè verò materia unqucen deficeret, fismwazm,

ede eſt cujiſgiss zemboris aczepi ; anes4 „4*S A-
aater, temp ori poſt Epiphaniam ſex ,

9
Zan viginti obto integras lasbdonzad as

demandärant, aAt aff=Nun ss s rαςαανaaοα ſ. rmie
rersm. H. run ut obtsmbtrem volunt at
5) ibitzia aſj=tn s m hohabetæ, jasxta tras
Perſettionis Rsligioſæ Tias digeſta sxhiheo, 440-
zane fansilizre æ iſas a ſanè fruſtaoſ um ſum ee-
ertn- ?2 deinde verò eorum; qai in guaαααας Vis
bracipii, ezem'la aliqua ſu bjiciam.

FOR-

cGr
vrpi
Nece
teltui
. 4 ferieue
ei d.
ali nit
utollbu
A 1
irn ien
Iu Ivel
A an⸗

Donnd
A dere
u i
Köm e
meheit
ſint tec
Nnc W

Dallhedo

Nt
l

.
Mℳve
ged ur.
klinuignn
Uni⸗ nle 2.

, ie

4 ndin e

34 1 ,4
MNbeuigtis
tun ,Ni.
Prut e
ſurlia

Net, SGAaN

6,

Nele
.

FORMILE ALIGQUIX
AFFECTUM.

Cda voluntas naturâ cœca ſit, nec in ullum
affe Rum erumpat, aniſi prævius eam Iurel-

lectus manuducat, neceſſarium eumnino erit

ad frauctuoſam meditationem, ut perſuaſiſſi⸗

mam tibi reddas veritatem aliquam praécticam,

quam ſive ex verbis, & doctrina, ſive ex facte ,
& cxemple Chriſti eruiſti. Idque ratienib as
quidem etiam naturalibus;, potiffimaum tamen,
ac priacipaliter adu ſidei ſupernaturalis ;
qui eſt princigpiam nen tantum ptacticarum
cosclaſionam in Inzelletu, ſed etiam metu-
um emnium, & affeduam ſupernsturalium in
Yoluntate,

AFFECLTIIS VIRTUITNHY

— £

THEOLO SICARIIM.

F'des. Credo, Bomine, credes Ta adjuva in⸗
credalitatem meame Saggeritz alia mundus, ca=
go, dæmon: son credoes Yerbum tuum masctis
æteraum, Pro hoc exige à me Demise ſangui⸗
nem, exige ſpiriram: ecce paratum cor meum
Deus, paratum cor meum. Mille gladiis- ig=
nibas, roti: exhibebo hoc corpus. ut tua ſtet
illæſa veritas. .
2. Quis me ſeparabit ab hac Veritate? Cer=
tus ſum, quod nec gladii, nec cruces ,„ nec
tela, nec ignes, nec inferorum tormenta ig

poefterunt ab ea ſepatare. Tua veritas Deus fal-
lere nen poteſt, tua ſapientia falli nan valet. Tu
dixiſti: Satis hoc mihi eſt præ omani ratiene
bumana, at etiam ſanguine ſubſcribam.

Spes, Quare triſtis es anima mes? & quare
sonturbas me? Habes bonitatem Dei, & miſe-
ricerdiam paratam, quæ vult; habes emaipe-
tentiam affiſtentem, quæ perteſt opitulari, ka-
bes ſangwinem, & merita Chriſti, quæ pro te
apud æternum Patrem perorant. Prejice te erge
anima mea in brachia miſericordiæ, & emnipe-
ctentiæ Dei. Quam nihil potes ez te, & tam omnis
potes in co, qui te conferxtat.

2. In te Dominse ſperavi? & quis mundi im-
Petus quæ carnis illecebra, quæ deæmenum aſtas
tia prævalebit ?à nen, gen cenfundar in æter-
num. Iate Domise ſpersvi: «ued vitiam nen
extirpabe? qkMam virtatem eus gratia aos aſſe-
quar, &. Dicant omsia oeſſa mea; tu es ſpes
mea, Deus mess in æternum.

3. Si Deus proe me, quis centra mer Si ezſars
gant adverſum me caſtra, non timebit cor
meaum. Sicenſurgat adverſum me prælium, in
hec ege ſgerabe, quia ſcit infinita ſapientia,
peteſt in ſinita omnipotentia, vult infinita boni-
tate wmihi auxiliari.
Charita, Domine tu ſcis, quia amo te:
quoniam tu ſolas benus, ut ſolus ſandtus, tu ſo-
lus digans omnium creaturarum amore Sug-
plete vos „ ardentia Cherubin, tu ardestior
Cheru-

Als boal

Aunet D
, won g

.

Morler!
pzillgu

„

n cotmuon
iswarn
noncene,

ge M

eentei,
n

ein Dan .
in ſle

emiini
lin, 4

e i
ten Deini.
1 ditenin
eteninti,
it, zunrt
14h ſeer
ir Lemiße⸗
eAnee

aniis
elenmnin in
Miudr ite⸗
ſulſtin un
tinn le
1 Ke

alnrtnelere⸗
1, r dnebte
n de Nritnl
ninn ſgent

,rirtnd⸗

e, Ninmn
lolpluu⸗
Eumm imoer
(ie

Orivam? O morior amore tai: Moriar poriús „
quàm te aon amnem.
2. Domiae, quid mihi eſt in cœlo, & à te
quid volui ſuper tetram 7 Tu ſolus Deus cor-
dis mei, & pars mea Deus in æternum. Dili-
gam te pbomine, non quia mihi beneficus, aut
femunerator liberaliffimas, ſed quia in te ieſo
es ſumma, & infinita bonitas, ſola & una ſuper
omsia amabilis. Moriar Domine hoc women-
to, quo te amo, priuſquam ſuccedat aliud, quo
te non amem.
3. ñExigis à me cor meum pomine. & ſi mille,
O ſ iafinira haberem! omasia tui uoius amore
occuparem. Vis amorem operibus experiri ¹
confunde me, contunde me, contere me, in infer-
num demerge me; non dimittam te &c.
4. Serèò te amavi pulchricudo meatam nova,
& tam antiqua, ſerò te amavi. Sed neque nunc
te amo ut debeo; neque amo, ut amare deſidero.
Infinities, infinities te amare vellem, eoque
amore, ſi fieri ꝑoſſet. quo te ipſam amas, quia hic
ſolus amor tuam amabilisatem æ quat, &c.

1 1,316 Vire3 1111 4
Cherubinis Virg?, quidquid deeſt ameri meo,

ALPHABETUM AFFECTIUUM,
PRO VIA PURGATIVA.B
Abßiectis ſui ad pedes Jeſu.

Abjuratio imperfectionis.
5* Aecu⸗

Accuſatis tui.
Admiratio patientiæ Diviaz-
Angor de culpa.
Communicatio cum beo.

Comparatio tui cum Sanctis, damnatis „dæ-

monibus, &.
Sos eſio humilis.
onfaſio tui?
Gontrnere⸗ mandatorum.
Contritio,
Peprecario.
Deſiderium ſatisfaciendi.
Deteſtatio.
Diffidentia ſui.
Exhortatio ſui ipſius.
Exprobratio.
Fiducia,
Gratiæ imploratie.
Gratitudo,
Humiliatio, & anhilatio tui,
Indigaatio.
Invocatio Sanctorum.
Lamentatie ad Deum, & San os.
Mendicatio ſpiritualis à Deo, & San Ris,
Odium tui, & culꝑæ.
Pavor.
Propoſitum.
Ceerelæ cum beo, Sanétis, & Creatafis:
Reprekenſio.
Sollicitudo.
Timor iræ Divinæz.
Vindiéta in te iꝑſam

en ſib
Fiaen
ſrz, gt
on

ee a
.

reria,

im hn
„. „
vreid/

ſbeachun
ehrgun
üarcn
Inmu
Jenbeitt

la

un

ich

N

EXxXEAPLA AFPECTGUUM
PRO VA PURGATIVA.

Ä*̈E Zie Peprime ſub pedes Dei tui ſuper⸗
bum caput vilis creatura, Ah ! etiamuum

ſuperbis? Indigaa es, quam ſuis pedibus dig-

netur Jesus tuas. Conculcent te damnati om-
nes ac ipſi d'mones, quorum tu iniquitates es
ſuperg teſſa, &.
Accuſatio, Fateor enim, ut reus memetipſum
acculo; Egote ſummum & inæſtimabile bo=

num, ac infiaitam dignitatem viligendi. Quis

ego? quis tuĩ ego Filium tuum crueifixi, & occi-
di fego ſanguinem ejus, & infinita merita pro-=
culcavi, ρ.

Admiratio, O'cœcitas mea! impudentia!
audacia! ſervas, nequam tam bonum Domi-
num tam indignt tractare potui? Obonitas tus
Deus/ 6 patientia incredibilis! miſericordia
infinitaltu, non ferre tantum delinquentem,
ſed novis etiam beneſiciis camulare potuiſti.

Cemm unicatio vum Deo. Quot tu, juſtiſſimè
Deus, minorum ſcelerum reaus in momento
ad infernum præcipitaſti?: Angelos tam excel-
lentes crcaturas ad unias duntaxat cogitatio-
nis conſenſum in igaem æternum detruſiſti:
mihi ur parceres, ur diffimalares, quid te mo-⸗
vit? An quidquam teto vitæ diſcurſu præſtitci;
quod ocalis Divinæz tuæ Majeſtatis placere
Botuerit?
* H Lon-

, VR.

Cenfuſio. Averte oculos tuos à me bomines
quia indignus ſum, in quem reſpicias, poſt-
ꝗquam mead tantam vilitatem abjeci, quem ta
ad tantam dignitatem creaſti. Confuſio coo-
peruit ſaciem meam, quia repleta eſt malis aai-
ma mea, quæ putiffimnum bei oculam meritò
avertunt à me.

Contemptus mundaznerus, Si habuero, om⸗
nem ſubſtaatiam hajus muadi, nihil ſam. Ni-
hil eſt heuor, nikil æſtimatie, & gleria: aikil
opes, & divitiæ; aihil omnis volupras. E sihilo

ducta in nihilum euat, apparent, & evaneſcuat.
Solus Deus eſt omnia; reliq ua amore meo ia-

digna.

Contritio, Deus meus, ſamma bonitas om-
nium creaturaram, tueque ipſius amere ſola,
& infinité digna doleo quod tam impudeatet
te offen derim, doles, non quia timee, ſed quia
amo. Si ſangaine meo fieri poſſir, ur nan ſis of-
fenſus, ecce me, diſcerpe me, paratam cor me-
um. Si tormentis inferorum deleri poſſit; ecce
me: aullum eſt, quod aon merui; nullum, quod
amote tai aon præelige peccato, quod tante-
pere ediſti. Si vides, quia omaia vides, quod ali-
quaado, poſt gaotquot annos, te effenlatus
ſim, hoc petias momeaste acerbiſſima morte

me tolle, quam permitras ad infeliciffimuam

illud tempus ſupervenire, .

Depretatio, Obſecre te æterne Pater, per mi-
ſericordiam taam iafaitam, te Fili Usige-
aite, per tüam in peccatores amorem; t⸗
3piritas

/

7

iſe,

H
(Eedfn

eEN

mler

ililol⸗

li 1

litbert
4,r u
uile
ſlanne
Afglite n
N
1emn
e wl
ge⸗ 11

lier . § . „ . „ 3 . .
ee. piritus lanéte, per tuam benigaitarem; te 88.

,et Trinitas, per ſanguiaem „ & merita Chriſti,
cen parce, parce miſero peccarori. A mplius Cruci-
uäin fryxe jeſa, amplius lava me vel unica guttala
Aaan taui ſanguinis à peccatis meis, Adgeniculor Cru-

Nf. citax, & indignus licet, expecto miſericordiam
. tuam.
luͤrn Diſdentia ſui. Vide Domine infirinitatem
, meam; quia nihil poſſum ſine te, nec invocare
ck⸗ te. Ne deſere me, quia labor ſine te-
N Exhortatio ſui ipſius., Erige te anima mea de
ulihn g„ cœno peccatorum, in Jus jaces, aude aliquan-
ANA de aggredi, qued vanè metuis. Deus perrigit

ee manam faam; tu tuam exere, & apprehende
Axuxiliam. onid hæres? quid dubitas? fortior eſt,.
Abin . qui te juvat, quàm qui te teatat. .
merll . Exbrebratio, Quæ tas eſt impudentia; tam
miwetere tenerè te amantem peam eui samere in Crace
ſt morientem, ram indiged tractare; & edia illi
uR) . . — . ⸗
Eude. indicere, à qas amores, favoceſqne recipis ²

Hoccine merait: qui te ad ſe creavit, ut ei cam

urnR 5
nen. kaatse contemptæ tergum verteres ?à Hac, qai te
iualrgei teties recepit, & etiamaam expenſa habet in
1 utne crucc brachia ad te ampleétendam, ut ta ſterco-
, aull. 1a, & mundi quiſquilias, ſaumque hoſtem am-
en Plectaris: &Ge.
ten e Fiducis, peus meus, auxiliator meus, in te
gauct confidoe, aen ersbeſcam. Si cenſtaar adver-
iiſinm ſum me caſtra tentatiagam , naos timebit cor
meumqm, quia tu es proredor mess: ſi cxſurgar
Qadrv—erſam me præliam, is te ego ſperabo, quis
tues Peus meus.
li Gratitade., Gratias tibi sge Deus meus,
m * 7 quod

quod peccantem me, & non pœniteatem, huc-
uſque cenſervaveris, neque ſtatim meritis p&;-
nis addixcris, otiumque dederis animæ meæ
calamitatem agnoſcendi, ac deteſtandi; quod
mille aliis non conceſſiſti, quos prius mors, &
æterna damnatio occupavit, quàm præltare id
peſſent. .
Hutwiliativ, Agnelco vilitatem meam, Deus
inſinitæ Majaſtatis. Infra nihilam deſcendi,
quia te offendi & merui, & vols ab omnibus
contemni, & vilipendi, volo non expectare
zantum, ſed quærere, & ambire contemptus
mei occaſiones. Confirma hanc voluntatem
meam, pro me toties deſpecte Jesu.
Invecatio Sandiorum., Indignus ſum, qui ac-
cedam ad thronum milericordiz Dei, quam
impadentiſfimè deſpexi. Tu unica, & potens
peccaterum advocata, Dei Mater Maria: quæ
nullum in te confidentem deſpicis, oſtende pro
me ſfilio tuo ubera, quibus cum lactaſti; & per
merita tua impetra mihi à juſtiſſimè iraro Deo
milericerdiam. Tu Angele mi Tutelaris, cui
curæ ſum ab infantia, per gaudium illud, quod
habes ſaper uno peccatore pœnitentiam agen⸗
tc; SS. N. N. Patreni mei, ⁰ρ.

Mendicatio ſpiritualis d Soenctis Bei. Sanéta,
& Immacalata Dei Mater, quæ quantum ama-
ſti Flium tuum, tantum ediſti peccatum; vide
genetis humani (vel hujus hominis N.) cala⸗
mitarem; infuade aliquid amoris tui cordi il-
li as ut ſciat, ac velie reprobare malum, & elige-
re bonum- Sancti Angeli Dei, qui primi ten-

tan-=

ealuee
Dvelturr

ſat ee
(autiume

ukſeodl⸗
utanm

Unen iniran
n ſin ui⸗

ue, ſi

eaherme⸗
,

1 Mendta n

I lelidu u
Umn lt, i⸗

ir umn i
ngüncti
ne en
6i Ln
n /eul
Kunni
N
Amab
lfiden

danner e
Knigneiz⸗
Centtinene
CKekti n
NGRrium
guin ui

mennan
liiw,
l entben
Om eete

lironenm

n Waur
en
nlin, gli⸗
tle i, un

ict, Aſden

er Muit gur

h,letee
dr AE

ntimohe

NTWAn d

liunli,
niennun tze⸗

N dudi
1 ſunan⸗
Olis N 4
Er.

giſein

randi Angelo conſtanter reſtitiſtis, aliquid con-
ſtantiæ veſtræ hujus testationibus ſaggerite. S.
Petre, qui uaum pcccatum toto vitæ tempore
inceſſanter deploraſti; aliquid pœnitudinis, &
lacrymaram huic indul ge, &0
ανι u.. Quis me liberabit de corpore
mertis hajus? quid queror æterna? ege mihi
ruinæ, & calamitatis meæ ſum cauſa. Fictum
hoctem culpo, & vere blandior; Ego ſum iple,
qui occidi me, & dum amavi me, Sed teneo he=
ſtem meum; non dimittam, niſi occidam eam.
Moriatur homo, vivat ratio; moriatur auctor
mortis animæ meæ, vivat autor vitz animæ
mex jeſus. Ut ſemper me oderim: ſemper ama
bo Deum meum.

Propeſitum. Nondam uſque ad ſanguinem
decertavi cuam hoſtibas aaimæ mex: ſed ab
nunc, ſi neceſſarium ſit, totum ſanguinem ad
ultimam uſque guttam labens, gaudenſque
impendam petius, quim delinquam. Sic ſtatue
coram Jeſu meo pro me craciſxe. Morliar mil-
lies, ne peccem.

Reprehenſio ſul. Et auſustu es tanta in cum
impadentia?: quis ta ? quis Deus? & quid auſæs
es?O creatararum inzgratiffima ? tam parvi tibi
eſt Deas? tam magai tu tibi igſe, aut modica
Eui ſenſus dele ctatie ?

Timer. Timor & tremor venerunt ſuper me „
Jnian irritavi iram tuam Domize. Quo fagiam
¹ facie itæ tax; quando undique ra me cir-
cumſtas, & quem patrem habere nolui, ſtri⸗
mmgm Isdicem meornm ſcelerum forwu⸗

do. O Domine se intres in judiclum cum
ſervo tuo.
Hæc pauca exemtla affektuum pro vizs bisrgati-
va ſuſſiciant, qus licùt propertione qua dam ſacils
adq via ma illa minati vaz trahere poſſitzlibet tamen
& buizss via Alphabetaw ſuggerere, & panca
exenmipla adnedtert.

AIL PHABETUM AFFEGC.
TUUM, PRO VIA ILLUMINATIVA.

A Mor proximi.
Animatio ſui ad ſtudium virtutis.
Benignitas,
Bonitas.
Contemptus mundi.
Converſatio.
Curioſitas ſpiritualis quærens per Sanctos in
cœlo varia vittutis alicujus exercitia.
Eleemeſyna ſpiritualis petita à Sanctis pro ſe,
& aliis.
Expoſtulatio pia cum Dee, & Sanctis,
Fortitude in adverſise.
Gratiæ petitis.
Gratiarum actio.
Humilitas.
Imitaadi drſiderium?
Intentis gleriæ Dei.
Laus Sasétoram,
Longasimitas.
Moertiſicatio corporis.

Niter

l,

ANW

n Te Den i

n Mogterte d

ue, t⸗
loetet gtehſi
,CNR doin
loendlt,
Ooltapeen
u eierile
! eni .
ichleger
Nrc don,
lni Hien

anberltn i

rle⸗ nz Co

lgere le.:
Uentenite

u, U

irſliin

n liceegi
ns lg ſ
Nettſelkiag
Uumt, uu

14 E
dAe.

int,

Nludnn
Meclin. R
1ndafe

»*

uc

Niter conſcientiæ
Obedientia.
Patientia.

Zaupertas.

Præſentia Dei.
Suavitas.
Tranquillitas.
Veritas.
Zelus animarum.

EXEMPLA AFFECTUUM,
PRO VIA ILLUMINATIVA.

A*r broximi. Te Deus ia meo prexime,
& preximum preprerte dilige, ſicut me.
TsS me exemplo magis, quàm verbis hor
decziſti;: qui cum inimici eſſemus, dilexiſti
aes: Aui perditas aos quæfiviſti, & artraxiſti
miſerans, Qsem oderim, dam tu omnes amas?
quem deſpiciam , dum ta bonis, & malis pre-
cium tai ſaagaisis impendis.
Beswignitss. Obſtapeſco tuam Jesn mi be-
nignitstem! guam begevelé ad te revertentes
Peccatares excipis! quim smaater alloque-
tis! qaam tenere amplecteris ? & ſine expro-
bratione omsia reſtitais bona, quibas per pec-
catum faerant ſpsliati. Hãc te ſequar mi Iäſu,
querum mihi incamber cura, amabo etiam de-
linquestes, ut reducam; compariar calamitati
animæ, tractabo vulners leniter, in modo, in
geſtu, in valtu, in verbis, ut merus animi amor
appareat.
Beni=

Bonitas, Tua ad benefacichdam prepenfe,
bone Jeſa, mea eſt in omnes proxichos agendi
regnlie Inaumera in es dona, ſangainem tu-
um, merita, gratias, te ipſum elargiris; neque
majoribus tantum, aut lis, qui fe reverentut,
&amnaat, digaoſque ſe præſtaat; ſed vilibus
etiam, te igaorantibus, demerentißus, contems
gentibus. Trahit me tam ſuave exemplum, ut

me impendam emanibus, & fuperimpendam,

nemo mihi vilis, ?semo mea indigaus ope; quia
neme tibi.
Contemptas mundi. Ta non es de hoc mundo,
amabiliſime Jesu: tua deſideria, affeétas, vota,
ſpes, proſecationes non tendaant is hoaeres ⸗
gleriam, exiſtimatienern, laudes, & applauſus.
Delirium meum eſt, ſco tendam, ande tu Sa-
piestia Pattis abherres, Qzia aihil ſunt, indig-
na ſuat eo corde, quod noa ſatiatur, niſi Deo.

Conwerſatio. In terris viſas, & cum homini-
bus converſatus es. Romiad ſeſn , prudenter &
circamſpectè, ut non offenderes ſuaviter & ur-
baae, ut animos traheres; utilicer, & ſalubriter,
ut prodeſtes iis; quibaſcum verſabaris. O ſi &
ego prodeſie istenderem quam cohiberem af-
fectas meos? quam caverem etrores? quam ab-
ſtinerem aſperis & acerbis, frivolis & vanis, &
quaandoque noxiis ſermonibus? Semel juravis
aut obmuteſcam, aut ſana loquar.

Fortitu lo in adverſis. Omnia peſſam in eo „
qui me confortat; non ege, ſed gratia Dei me-
Sum Nen mihi innitor, ſed porentiæ Pattis,
quæ

intu
—.ℳ
, e t
lol,

„*

e ſgel!
illi teneil

Auen, ben

Aritnis,
l, uoe⸗
eeehilee

ibu, Mn
1I, tton⸗
Aliren lextit
luenn A
uien rei
llo eedt,
le, Riar
platan
A, nyor
lo Deu
An ler
Mnin hud. .
ülldndile
wrſtzuiri
lles
A
. leſer

An di

alne,
ttaten
u, rut⸗
meft ke
ſulkenm,
ur, in
aile,
mtunn .
Meinadu
du OH

aunen
e
duhun,
nlla, ults
Uln AN
itlla iel.
leunil

Kauntonid
A1, ekntk
eiſuni
enkling
eluuih I
m otielenl
mnn /guni⸗
aleknnis 4
Vel un

ninalu/
ſelertuine

5 eee
1 AR
ANoeN
ken⸗

quæ cannas erigit in columnas; ſaplentiæ FiNi,
quæ modos „ viaſque elud aadi habet infinitas;
gratiæ Sgiritus Sancti, quæ facit aſycta in vias
planas- In Deo meo tranigrediar murez,
E Hamslitas, O humilitas naſcentis, viventis;
morientique Jeſa mei! Cùm in forma Dei
eſſics, exinaniviſti temetipſum, abſcondiſti di-
vinitatis Majeſtatem, ne in te ceaflacret omnis
heaor, gloria, admiratie, & applauſas popale-
ram. Ahſerò licer, taadem tamen elige abjes
tus eſſe in dome Dei, in leco, & officie: & hæc
ſit gloria mea,

dutentio gloriæ Dei. Non quæris gleriam ta-
am, Domine Jjeſa, ſed hoanerifcas Pafremta-
um, negqve altiorem reperiſti operam taorum,
tuæque paſſionis ſianem, Hauc tua Incarzafio,
vita, mors, cagitationes, verba, opera, ſomnas,
ac omais reſpiratio tendebst. Lrahe me poſt
te. Quæramte, ſine me; ſine meo emolamento
quæram te quotidie, quavis hora, quovis mo-
mento, quivis reſpiratiene? qaæram parée, ſine
admixtioae creaturz, majorem tauam gloriam.

Lengakimitss. Potes Deus momento ple-
ctere, quo ꝑeccat homo? ſique id facias, juſtam
eſt, & in æternam laudabile judicium tauam
Sed ſuſtines tamen, lengaaimis, patiens, & mul-
tæ miſericordiæ: ſuſtines menſes, & annes, &
non expectas tantum, at revertamur, ſed revo-
cas ad te, & attrahis miſerans. Reſpicis Pe-
trum, tangis cor Magdalenæ, abblaadiris Ju-
dæ, &c. Egone vel me à te deſertum querar 3
Vel

vel ſpem alienæ converſienis deponant ² Aderis
intempore mihi: Expectabo te Domine, & non
movebor. Aderzis gratiàâ tuà peccatoribus': ſaſti-
nebe, & quod meum eſt, eperaber. Non erit
inanis ogera, quæ te imitatur.

Mortifeatio corsoris. Tota vita tua Jeſa,
eontinua fuit corperis afflictatie, Poteras, cù n
Deus eſſes, citra periculum, omnia corpori
cemmeda indulgere. Nea egebas hoc ſtudio ad
terrigendam naturam, quæ nec vitiata erat ;
nec vitiari peterat: non ad ſubjiciendam cor-
pus fatieni, qued Divinitas moderabatur, ut
non poſſet tebellare ? & stames in laboribus, &
doleribus à Tuventate tua vixiſti, & exſpiraàſtis
Eſt ergo amabile quiddam :, quod tu elegiſti⸗
Quid agimus anime? vitiata tibl eſt aatura, &
in malum proclivis, rebellat rationi- inducit in
peccsta; & adhuc ei blandieris, & uat quàm mi-
nimudm patiatar ſtadebis? Imo conteratur caroò
mea, ut vivat ſpiritus, Ut taus ſim, caranem me-
am crucifigam, cum vitiüs & concapiſcentiis.

Nitor cenſcientie.“ Splendor ſige maculz es
Jeſu mi ; manditia ab aemsi immusditia
lIibera, perfecta, & emnisè immaculata.
quando getero & ege inſultare mando, car-
ni, & deæmeni: Quais veſtrúm arguer me de
Feccate? O quàâm ſuavis dies, laberque omnis,
quàâm dalcis quies hominis, dum culpa non
mordetanimum! quâm hkilaris felixque mers
ecjus, quem conſcientia non accuſat. At hoc
ſolatium nemo alius, quàm tu ipſe, impen-
dere

A. Me

, 5
1,Cruce⸗
leu ijr ¹
ilaneten

I,Muns coe

W Mocne!

itun 1el
a Oterrum .
emen le

nnnbu

1Aoetatu

utut,

lemirecit⸗
lunnumek,
un it i
uminu
rbeu Al

Cere

ſalore enel

heſli
dielingtn
hecttier .
enid eie

uite
Krin Men
n, on
ignli
e urſiül un
ickatin ⸗
Aed
eraſtnbr!
nl,, Kenſct
uaegfi
1let, 4
ntot ittttii
rlnc
1, conetnickcus
GN KN

EaxttI

,Eul tust
6 nnntn
ne nnrio l⸗
Antet e!
4 bugtee
,Aan cli

14

rteltn

un tn e

na .

dere tibi poteſt. Malo ergò millies mori,
fœdari.
Obedientia. Omnia de te dixit, qui te amavit:
Factus obediens uſque ad mortem, mortem
sutem Crucis. Et tu obediene, Filius Dei, Sapien-
tia Patris, Dominus dominantium: * non
Patri tantum, ſed hominibus, etiam ſceleratis,

quâàm

& ini quis udicibus, ac Carnificibus; & uſque

admortem? O ferrum ego, & irdomitum
ſaxum, ſi hoc exemple nen movcar, utt iis
obediam, & is em nibus, & ſemper. qui Patres
ſunt, qui vice Dei fungantur, quibus tuam in
me poteſtatem tribuiſti.
Patientia. Demise dirige cor meum in pa-
tientia Chriſti. Statutum eſt, aut pati, aut mori
Ta Jeſumi., quàm dura in corpere, quam
acerba in anima quàm infamia in henore ſaſti-
nuiſti ? Tu idem Deus, & Homo: & ego unius
Päncturæ imaginatione percellar, minima in-
famia turbabot: O Domine da, quòd pro te
Patiar, qui ꝑre me paſdus es iafanda,

Paupertas. Domine Jjeſa, cùm eſſes dives,
fa cus es pro me egenus; ut non haberes, ubi
caput tuum reclineres. O res à ſæculis inaudita ;
Pauper Deus. Et ego illis affigam aanimam, quæ
Deus odit? Ego pre Deo non relinquam lætus.
& hilaris mundi augas, qui pro me reliquit
emnia regna mundi ſibi jure debita, adeoque
& cœlum ipſam?

usas vitag. Quâm ſuavis eſt Domine Spiri⸗
tes tuus! Præfctibis'leges, ſed addis vires:
um minimum facim us, tu rlurimum præſtas:
aptas

aptas te fingulis, nulli vim infers ? paucifſin. a
xigis, cum Pplurima, & graviſſima poſſis. Si
erramus, nes revocas & amanter trahis. Con-
fandis aſpelitatem meam. Evincis omnino, ut
in proximo meo excuſem delicta, attendam
fragilitatem; non plus exigam, quàm ipſe præ-
ſtem: ſi quandoque ſit ſeveritas adhibenda, ea
ſemper ſuavitate miſceatur.

Tranquillitas. Quanta locuti ſunt advarſum
te malignantes Domine Jeſu! tu factus es tan-
quam ſurdus, & mutus. Quantis impetitus es
blaſphemiis? at tu immotus ſtetiſti, tanquam
non haberes in ore tuo redargutiones; tenuit-
que ſemper animum imperturhata quies, ta-
metſi fulmina cxcire potuiſſes. Cur ergo, ſi
leviter tanger, erumpo in immederatos, præ-
cipiteſque motus: Reſpiciam in te jeſu mi;
& ſi lamam, ſi vitam perdam, tranquillitatem
ſervabo.

Zelu, anima rum. Amabiliſſime Jeſu, tu proꝑ-
ter nes homines, & propter noſtram ſalutem
deſcendiſti de cœlo, quot hoc ſfine ſuſtinuiſti
elementerum injurias ? quot ſuſcepiſti itine-
ra? quot labores & dolercs? quot mortes exant-
laſti. Effudiſti te ad emnes, divites & panperes,
honoratos & abjectos, ſenes & pucros, in urbi=
bus & pagis, in campis & deſertis, die & no-
Ge. Tanti tibi fuerunt animæ noſtræ, quanti
tuus ſanguis, hunc esim pro illis dediſti. Nimis
viles ege ſacie arimas, ſi nonr ex æ us ad pau-
peres, abje d‿ο, & pueros meeffundo, pro qui-

bus idem pretium datum cſt. Si pluvia, ſi nox,

ſi lon-

Ahti/
Ouine
eI
uneli
Eliſf, ̃ℳ
lotniniz
Cniſe
Niß 47
na tuint/

TINT
4

R

e

*

n uiſun A lenginquitas ſpatii⸗ ſi quæris incommoditas
lueh 3 me deterret. O animæ Chriſti ſanguine redem-
l ptæ! 6 ſi omnes ! ſi vel unam meo ſanguine,
chnien S acerbiſſima merte ſalvare boſt im.
lcnan Advertendum eſt, quod guszadmoduts Pia
Juiren. illu minativa ſpsctas a orinam, bpraximgue wirtu-
bena zsis, ita reſpicias & Chriſtum, wointi nermam,
& ab olutiſſimu m ene en , virtutu, Qua mihi
ratio fuit „ at in ſingulii h Hirſtaes Vis a octibnas mo-
krina tivum deſuzerem ab e Xemp 1. Chriſti

1udu du. .
mine ALPHABETUM AFFECTUUM,
ün uſun .
Wan i. PRO VIA UNITIYA-

A Alcirt cum Deo.
lun , 4 Amplexus Pei.
e Arerintio De
Uuptlliuen Alpiratio ad LD Deum.
catitudo in Deo.
Complacentia.
CLoenformita; cum peo,
Deſiderium Dei.
Donatio ſui Deo.
Exaltatio Dei.
Kxultatio in Deo.
eh Filiatio ad Deum.
niesb aſen Fraternitas cum Chriſto.

N Ury
un liun
e j
uc iiie⸗
Pevor lerexun⸗

emnte Gaudium in Deo.
Cit, W Gleriario in Dee, & Chriſto,
Nole, 1 Imitatio Chriſti.
Eii Invitatio creaturarum,

. Languor snimæ in Deo.
kirloen

A e

Lau.

Landatie Dei.
Mors in Deo.
Narratio magnalium Dei.
Oblatio ſui.
ba ſtum cum Deo.
Quies in Deo.
Reſpiratio in Deo.
Vita in Deo.
UR'o ia Deo.

EXEM?LA AFFECTUUM.L
PRO HAC VIA.

A *² cum Deo. Amas me, amo te, amor
meus, Deus meus! Tu qued es, meus es:
erge quod ſum, tuus ſum. Mergor in infinito
tuo, tu in meo nihilo. Quia amas we, com-
municas te mihi; quia amo tereddo me tibi, &
te tibi amer meus, unus & ſolus, ele étus ex
millibus.
Amplixus, Dei. Parce mei amoris audaciæ,
Deu: meus. Qni poſaiſti lævam ſnb capite meo,
& dextetâ tuà amplexaris me, intra tua brachia
cogis me. In illa reverentiſfime conjedtus & vi⸗
vere vole, & mori deſidero. Tu ſtringe me, nec
permitte me ſeꝑarari à te.
Atppretiatis Dei. O bonum inæſtimabile
Deus, omsium deſfiderabilium finis! Qaia

ſaper omnia æſtime te ſuper ompia amo te, ui
Deficit in tui pretii æſtimatione intellétus iug
meus, & ſub imperio voluntatis te infinita æ ſti- Ah

matione appretiare denderantis, fatifcit. Zit ti-
bi

Armnlro ’
, ſin
calinr inbentl
n Mlmgt
rtezuot, 1m0
1ℳℳs Cbi ſun
GAekremmihnt
jumi we ifle
nuco erit tli
ulat el iu
urhonlehe, i
Uel nomesto n
1 De. Deu nen
tie; Aunnd
lutormenun ie
Uumnenmm aiit
1unn intelectun

llu enre⸗

Rliezgiia
ag güitt i
Kdeir,
MtiUn
d
len, Uer
ſin, Anltn.
Ninn le, ot
iu ſm e
uul wicen

TNR

Neinole ln
e, ent:
ynüfui⸗
iuſsbe te⸗
1ilo elri
u Kug

ncis niur
1 hugte
guuun Mnult
Oteretue

fiigene,en

n hrlimt,
lun boige

Cn

bi ſatis Deus meus: amo te millies, & millies
plus quàm te, plus quâm ſatietatem animæ
meæ, plus quàm ipſam beatitudinem meam, &
jucundiſſimum , æternamque tui aſpectum
amo te; & in hoc morior, amo te.
Aſpiratio ag Oeum. Ubi ſum! Ah jube me Do-

mine venire ad te. Excam à mundo, & ejus con-

cupiſcentiis; excam à me ipſo, ut nuſquam ſim,
niſi in te. O quando erit felicifima illa hera,
quàâ mihi vel annuas, vel dicas: Veni de Libano,
veni? Ecce me, reſpendebo, adſum: nec ullum
me aliud votum vel momento retardabit.
Beatitudo in Deo. Deus meus, nendum vi-
deo te revelatà ſacie; & tamen beatus ſum, quia
amo te. NQullum tormentum ſentio, dum amo
te; quia ſolum tormentum mihi eſt, non amare
te. Tu ſolus totum intellectum trahis, ut te
unum poſſideat; tu ſolus omnem amoeris mei
vim exhauris.
Complacentia Dei, Lu es, qui es: & hoc unum
mihi placet, quod es, qui es, infinite perfectus
in ſapientia, potentia, & bonitate. Non poſſum
hoc exprimere, nifi verbis illius amantis: Si tu
Deus eſſes Auguſtinus, & ego Auguſtiaus eſſem
Deus ego Deus vellem, ut tu Auguſtinus eſſes
Deus: ita mihi placet, ut tu ſis tu.
Conſormitas cam Deo. Amo te Deus meus.
Satis dixi: voluntas mea jam tua eſt, & tua eſt
mea. Vis me premi, abjici, contemni, con“
queri? dilaniari? volo & ege, quia tu vis,. Vis
me inter beatôs'ad tui fruitionem attollere? vo-
lo: non quia limpidam, & innocentem hoc ad-
* * fert

fert voluptatem; ſed unicè quia tu vis.
Deſiderium Dei. Deſiderivm habeo diſſolvi,
& eſfſe tecam. Quis me liberabit de corpore
mortis hujus ? Quando veniam, & apparebe an-

te faciem Dei mei ! Defecit cor meum, & cato

mea. Deus cordis mei, pars mea Deus in æ-
ternum. Sed nemo venit ad te, niſi tu traxeris
eum, Trahe me poſt te amor meus, Deus meus?:
trahe me, & curram adte,
Denatio ſui Deo. Quid petis à me Deus meus?
Audio ſusviſſimam tuam vocem: Præbe, fili mi,
cor tuum mihi. Ecce habes, tibique ſponte, &
hilariter dono, quidquid mihi dediſti, cor ani-
mam, vitam, ſanguinem, intellectum, & volun-
tatem. Nolo cor meum, niſi ſit tuum ? nolo ama-
re, niſi te: nolo vivere, niſi in te, nolo ſapere niſi te
nolo velle, niſi te. Iam tuus ſum, non ſum meuz;
Vivo quidem, fed non ego: vivit verèò in me
Deus.
Sazeltatis in Deo. Cor meum, & caro mea ex-
ulraverunt in Deum vivaum. Salio extra me
Deus meus, ut veniam adte. Angaſtiæ cordis
mei nen capiunt tortentem voluptatis, quo tui
recordatio me perfundit.
Filiatio ad Beum. Filius tuus ego ſum, filius
tuus. Nen eſt præſumptio; quia dediſti mihi
poteſtatem filium Dei fieri. Dicam tibi ſem-
per,-& rota animi fiducia dicam: Pater meus
es tu. Diligam te, quia Pater meus es tu, ample=
Ktar te, nec dimittam te, quia Pater meus es tu.
Pater da mihi pertionem ſubſtantiæ, quæ me
centingit, ſed pertio mea tues Deus meus,
allam nec quæro, nec admitto.

Fra-

thu el
Amin,

ℳ
Getentouln⸗

Dauin mihi
ulru

Mde.

prur, gen
gaen
Mbg, ocne
Atellche,
43

N oen
A KEN

n u

K

a. d n
e Gololn

n
Ihe⸗ 4
61, An
a i

„*

1

glint,
n oelt
ſei lene
lintnthen.
cot en ane
in merlir.
ir, nidari
ndDese

Vinellute
n/Aeteſlan
tbigrehmaet
Deden vw.
letuun ront
blzreie
ora Ne
Ciet ectne

Madte
la eun
aiiran⸗
alntti eun
mcin in
rell nii
anttiler
ln kian
reuaitl, n
niermeliil
linie vut

Fraternitas eum Chriſty. Primogenite is
multis fratribas Jeſu-Chriſte: Pater tuus idem
meus & eſſe, & vocari vult Pater : te hæredem .
