gadito g mualta faciebat, & libenter eum audiebat.
bid. Vittus etiam hoeſti eſt amabilis ac venerabi-
lis. Scd ſi amat jeammem, cur incarcerat? judæo-
tum importunitati, Herediadis precibus id tri-
buendum eſt. Ut hominibus ſatis faciat, ex æ& quo
diſcedit. Reſpetu: hominum generat deſpectum
Dei; reſpeétus Dei deſpectum favoris humani-
KElige quem recipias.
§S A B B ATH O.
Colloquium Chriſti cum Sama-

ritana.
I. VEſus fatigatus ex itinere, ſedeabat ſie ſupra
ſontem. Joan. 4. Zelo unius animæ, &
peccatricis, fatigatur, fiſtit, & exgectat ee
loco, quo ſcit certo venturam. Nulla Chriſto eſ
vilis anima. Etiam viliorum ſalutem quære: quis
animas Deus æſtimat, nen divitias, non digni-

r2tes.⸗

eutetl
Gtannn
DMaütungen
uenigenn
Dm Minin

N

4 lun gwau

D

Wun
rullinn
1ile ertt
1ati ,,

e a
na⸗

POST PENTECOSTKEKN. 287

tates S. Am broſ. l. 2. de Spir. S. Fatigatus eſt etia m
in te, quia din te quaſivit, per omnes ſuos labo-
res, & cruciatus. Sedet, & expectat: quid moratis
Haium accedere? imò cur longius recedis ?
teel aut. 2 Venit malier de Samaria, & dicit ei Teſusz
miin Da mihi bibsre. Ibid Felix mulier! quia venit ca
ne hora, qua expectabatur. Una quandoqze negle-
l alud Kta occaſio infelicitatis eſt origo. O ſi ſæpe hoc
irueiH cogitarcs, quaàm attentus eſſes gratiis tibi datis:
linte Petiit ab ca parum, ut der mualtum, aquam ſcili-
en m cet falientem in vitam æternam. Hæc indoles
Dei eſt: ubi param das, dat tibi multem. Ds er-
n n go ctiam minima. Minimoraum cura geserat
ahltund maxima; minimorum negle cs ad gravis præ-
l un hil cipitat.
lionrreuudf 3. Dicit ei mulier: Quomodotu Juda us cum ſis,
auſle hibere à wie poſcis, qua ſum mulisr Saxaritana!
boſtite Ibid, Ecce mulieris, & noſtram erga Chriſtum
Grine ruſticitatem! Quod inimico segare eſt nefas,
eriſcn Chriſto negamus. Quoties ſitit, & petit es, quæ
rotuts ſunt ad ſalutem tnam, & tu ci negas? Et quanta
eſt Chriſto ſitis ſalutis tuæ: quia magis te amat,
16 0 quàm dæmon oderir. Et tanto amori, tantæ ſiti
NN taus;

poteris aliquid negare, cujus demum fructus eſt
DO M. IV. POST PENTEC.

Urii
it 2
rd Nelen

buef
uvnn Convertitut mulier, & nunciat
1, 69 Chriſtum Samaritanis.
N n *

lmmtii 1. R Eſpondit Isſus, dixit ei: Si ſcires de-
l, num, Dei, & quss eſt, ui dicir tibi: Ba

HEBDOMADA VI.

mihi bibere; tu forſitan petiſſes ab eo. Joan. 40
Mulier neſcit donum Dei præſentis, nelſcit, quid
ipſe petat. Hinc nondum petit ipſa aquam vi⸗=
vam. A przſentia Dei omne bonum ſalutis
pender. Si præſentem cogitares nonnè ferven-
tior eſſes in ejus obſequio? Nonnè affectus tuos
magis reprimeres ² Per hoc indacit illam ad
plenam inſtructionem de Meſſia, de adorando
Deo in ſpiritu, & veritate, & movet ad dereſta-
tionem vitæ prioris. Ita Deus prævenit nos, &
invitat. Sed qui fecit te ſine te, non ſal vabit te ſine
te. S. Auguſt.
24 Domine da mibi hanuc aguam, ut non
ſitiam, nzque veniam huc haurire., Ibid. Ef-
fe us colloquii cum Chriſto. Accenditur in
ea deſiderium aquæ cæleſtis; ex manik-ſtatio-
ne occultorum ſauorum criminum agnoſcit
Meſſiam ; de peccatrice fit Apoſtola, relinquit
hydriam, currit ad civitarem, invitat omnes ad
Chriſtum: Venite & videte. Vide, & imi-
tare progreſlſum animæ,. Exeita deſiderium
aquæ gratiæ: pete eam reverenter: relinque hy-
driam veterum conſuetudisum: gaude te inve-
niſſe ]Eſum; cura, ut alios ad illum trahas.
3. Interrogabant eum diſcipuli, dicentes: Rab-
bi manduca. AUle autem dixit eis: Meus cibus eſt,
ut fſaciam voluntatem ejus, qui miſit me, ut

perſiciam opas ejus, Ibid. S. Chryſoſt. hom. 33.

288

Hominum ſalutem, inquit hoc in loco cibum
appellat, ut quanta ſalutis noſtra cura, & deſide= “
rio teneatur, offendat. Hanc enim curando im-

plebat voluntatem Patris. Et tu illi cibus es,
quia

rV

e,,
ea Ceteng,
aitlden
en lan

R i
II!2

lu ſlin

AE

Nan uiſ⸗
Ans,
pbr daut iuun
G 1 AC
aunilnin,
Mignuunlen

Uleruiee iben
Ne/
ie

herull

den

w Ne An⸗ „—
Wy lel
Han
4

N
4

NAN

.
ſ dg u
Nrleniaiet
delitigl uun n.

olnne darn in

Noe istct la

Nofrs eel
Daugrrenios,6
lonek euuftr ⸗1

AnEd

6 Muatir

ciring At

Cohni, nianin

n ituonmct
ne. NeEn

lbluten
„ ,eris
te K.
t, Ualin ke
ari

8 „N1 ſel
leyeheteli

Nolid
lialtani1

. eeſene.

POST PENTECOSTEN. 289

quia tej ſalvum petir. O quæ gratia! Imitare:
ſir cibus tuus obedientia, Quid ita in omni ne-
ceſſitate confortat & ſuſtentat, ut divina volun-
tatis executio? ait S. Bern. Sit cibus tuus zelus
animarum; tot perdis animas, teſte Auguſtino,
quot cum potes, non rapis,

F ERIA II.

Chriſtus ſanat filium Reguli.

1. Hie (Regulus) cum audiſſet, quia Jeſus ad-
veniret, abiit ad eum, & rogabat eum at
deſcenderet, & ſanaret filium ejus: incipiebat
enim mori. Joan. 4. Ad Chriſtum accurrimus,
cum nos premit adverſitas, & ideo cas Deus
immittit, ergo mitius tolerandæ ſunt. Quæ cura
eſt Patris pro ſalute corporis, hæc ſit tua pro ſa-
lute animæ. Nonne anima plus eſt quam cerpus?
Imperfecta eſt Reguli fides. Sit tua perfectior:
pete ab eo, cætera ejus diſpoſitioni committe.
In tentatione non differ recurſum, donec inci-

tias mori; ſed præveni- Dilata remedia dant ma-

lo vires.
2. Dixit Jeſus ad eum: N'iſi ſigna & hrodigia
videritis, non creditis. Ibid. Arguit modieam fi-
dem, ut ad majorem diſponst, & ſanet ejus
animam. Hæc Chriſti eſt bonitas, quæ vult plus
dare „quam petamus, modo non ipſi non im-
Pediamus. Perſeverat precando Regulus. Deſ-
gende, priuſquam moriatur. Scd crrat, quod pu-=

tat auxilium Domisi poſſe eſſe ſerum. Solatur

eum [Rſus? Filius tuns vivit. Non ſunt verba
N narfa-

29 HEBDOMADA VI.

narrativa tantum, ſed etiam effectiva. O ſi dicae
mihi; Anima zua vivit. Regulus eredidit, Hug
tendebat Chiiſtus dilatione. Si differt, quod pe-
Iis, tuo bonoid fcit.
3. Credidit ibſe, & domus eiuss tota. Ibid, Au-
diyit ab occurrentibus ſervis vivere filium ab ea
ipſa hora, qua Chriſtus dixit; & cp†eidit ipſe.
Venit in demnm, vidit, narravit, quæ dixit
JRſus, credidis domus ejus zota, Qualis eſt
paterfamilias animæ Intellectus circa veritates
practicas, talis eſt voluntas, appetitus, affectus.
Aveftendus ergo eſt à falſis mundi, & carnis
principiis; cxcolendus divinis, non at ſcias, ſed

2, .

ut facias.
FE RIA III.
Paſcaturx Petrus ad ſtagnum Gs⸗

neſareth.
z, Adtenden: nam navam, qua eraz simonu,
yogavit eum à terra reducere pusſilla vi

& ſedens docebat de navicula turbas. Luc. F.
Primo à turba, quæ irrastaz is Jgſum, diſce
deſiderium percipiendi Diviaa. z. Si Chriſtum
habes in navicula cordis, seducere deæbes à terfa,
cu terrenis affectibus. Non poſſunt enim mii-
ceri amor Dei, & amor mundi. 31 Tunc ſedebit
tangquac imperans cordi, & affectibus; & do⸗
cebit te ſolidas veritatcs quag capere non potes,
dum tertenis adhærese 1
2. U cega vit autem logui, dixit ad Simon em;
Dus in alium, & laxarg tetia veſtro in captss-

cwei A
uatekorn
abnui
Nbel iymng
GA bnie
Ga gn ,
nm lilliun⸗

NASen de

NAeNe eet der
AIAMI

unet

uNNr

WN AN
lee
D

Uolan r

1
kig n

AN.
kecin Oit
un lt,
liciben l,.

ttn N
fiere Nudta

66
unint, ſeri
clet ſela
geinsztkan
innn, Au
mli 4

AHH
nun

u n
6 tAunt i
ltyte.
1 .
ACuli

PIOST PRNTECOSTEN 251

am. Ibid. Non contentus Jeſus, ut puſillum
ſubducas à terrenis, dicit tibi: Dauc in altum,
ad majorem perfectionem procede, ſemper plus
ieſtat, quàm aſſecutus ſis. Duc in altum per in-
lentionem elevantem. 2. Reſpondit Petrus, Totâ
neds laborantes nibil cepimus Hic frrctus eſt
laborum ſæculi circa dignitates, &c. n 16 Et
quantum pro hoc nihilo laboratur & pro co,
qui ſolus eſt omnia, quam parum ?
3. In verbo autem tus laxabo rete, & concluſe-
runt piſciuss multitudinem copieſsm. Ibid. Cum
antea in co ipſo loci nihil cepiſſent. Qaare me-
do? Qaia in nomine Jeſu, & cx obedientia
jactum eſt rete. næ hac intentione facis, apud
Deum nunquam funt irrita, 2. Sic teſpondit
Chriſtus Petro, quòd ſe in navim receperit,
uòd à terra ſuhmoverit. Minimum, quo Deo
præſtas, magno remuncrat. 3. Ut doceret, ſe-
quentibus eum non defuturs neceſſatis ad vi-
Gum. Deponc has corporis curas, & de hoc
eſto ſollicitus, ut Jeſum ſequaris.

F ERIA VI.

Vocatio Petri & Andrex, & Jacobi
& Joannis.

1. Eſus vidit dues fratres; Siwenem & An⸗
dream, &m ait illis; Fanite poſt we, faciam
vos fieri piſcatores hominum. Matt. 4. Quos vocat ?
unde ; quo? Vocat rudes, & ſimplices., quo-
niam ſcmper illi placita eſt Humilitas, & eſt
N a2 opti⸗

1292 HEBDOMADA VI.

optima ad gratias diſgoſitio, Vocat fratres: ubi
Peluſiota l, I. ep. 9. Indicavit, ſe Diſcipulos ompes
Juos ſraterno amore topulari velle. Tales eſſe de-
bent, qui captant animas. Quomodo te hiæg
habes Vocat à mari & vili labore, Et te ex mari
mundi vocavit, ubi jaciebas retia cupiditatum
ad capienda terrena. Agnoſcę giatiam, &c, Vo:
cat poſt ſe, ut eum ſequens ſemper habeas in
oculis ut videas, & premas veſtigia ejus, ux pari
zelo piſcexis homines. Vide dignitatem mune-
ris, indignitatem tuam. At quomodo jd agis?
2. Ills autem continuo relicts retibus ſecuti ſunt
eum. Ibid. Hæc obedientiæ promptitudo tuam
arguit tergiverſationem, Relmquit etia., Retia
tua, quæ à ſequela Jeſu ĩmpediunt, ſunt familia⸗
ritates ſæculi, negetia cxtranea vocationi, pra-
væ affectiones. Si vis Jeſum ſequi, debes re-
linquere, quæ ſunt aliena à jeeu—
3. Vidit alios duos fratres, jac obusm && Toannem
in navi reßcientes retia, & vocavit eos: IUs autem
ſtatim relictis retibus, & patre, ſecutiſunt eum,
Ibid. Et hic ait Gloſſ. Unitatem fraterne dilæctio⸗
& probavit, S. Berne ſer. 2, de S. And. Nihil di-
judicantes, aut haſitantes: non ſolliciti, unde viwe-
rent, ſine mora ſequuntur. Et magis cœca, quàm
priorum videtur obedientia; quia non additur,
ad quod munus vocentur. Inſuper carnalem
erga patrem affectum ſuperant. Vide, an tu
ſic obedias cœcè, ſtatim, omni alio amore
ſepoſito.

4

Saon

(G

ſe perne Pbril
ence Chi

ſ z g
Aagbe
a,Ain

aik
1N CCAn
1 DM ⸗
ue fnin
RK ⸗

Alſ
ſcre

N

Cenftmnel
Diehliunn
le Inele

uuim de

litn i
Grolſel
1lu agiſe
fonginünann
afutfi el
Augorinle
4Iuntini,r
lt, r.

1
chunce ſemn
eN mu
1 oinitcn
8 N e

ginſrunttii,

Ei Nb:

,AN
0n ddn d
lone and
ſien

14 %
NNH

POST PENTECOSTEN. 293
y ERI A vV.

Curatur Dæmoniacus à ſpiritu
immundo.

1,ERar in Synagoga homo in ſpivitu immundo-
— Marc. I. Oinfelicitas hominis à dæmo-
ne poſſeſſi! ſi talem haberes in corpore, quid
non agefes, ut liberareris? Habes in animo,in
pravis affeétibus, & minimum cura: Execlama-
vit ? Quia nobis, & tibi, eſa Nazarene? O im-
pudentia! negat jus Chriſto in creaturam ſuam.
Ita ſtatim ex peccato hominis ſibi ju: arrogaz.
Sed non ſinit Jeſus⸗ qui venit di ſolvere opera dis-
boli. Veniſii perdere noss S. Hier. in Matth. 8.
Præaſentia cChriſti tormentum eſt damonzz. Tor-
mentum eſt illi, ſi debeat à te exigefe. O afflige
disbolum ; ut affligeres, ſi poſſes apertum,
2. Scio, quda ſis ſanctus Dei. Ibid. Laudat, &
adulatur Chriſto deæmon, vel ut non pellatur,
vVel ut Chtiſtaum vana gloria affler, Si te lalla ve-
rint peccatores, non ac quieſcas eis. PrOv. I. Commi-
Ralus eſt ei eſus: Obmuteſce, & exi ab bomine.
Non placuit Chriſto laus ex ere percatoris.
Vide quale eſt os, & cortuum, ut dignè laudes:
3. Diſcerpens eum ſpiritus immundus, & ex-
élamans voce magna exiit ab eo, Ibid. Ad unum
Chriſti verbum: Exi, migtat dæmon: quare non
à te poſt tot inſpitationes? tua culpa; quia ci
blanditis in tuis paſſionibus S. Greg. hom. 2.
in Ezech. Quem poſſeſſum non diſcerpſerat, deſe-
N 3 7F6α

294 HE BDOMADAVI.

yens diſcerpit, Tie in plerumque dum de corde expel-
litur, acriores in cozentationes generat, quam prids
eæcitaverat, Non dejice ergo animum, ſi ten-
tationes vehementiores ſentis, ſignum eſt de-
monem exire,

F ERIA VI.
Soerus Simonis euratur à febri,

J. QOerus autem Simonis tenebatuy magis ſe⸗
bribus, Luc. 4. Ita depoſitum invenit Je-

fus. Qualem te invenit, cuùm ad te venit? Non

una fortè ſed multiplex tua eſt febris. s. Ambr.

Non minorem febrim amoris erga res creatas eſſe

dixerim, quànm caloris; febris noſtra awaritia,

libido, ambitio, iraxundia eſt. Agnoſce morbos

&* pericula. Admitte jeſum in domum cordis
tui, quem hactenus repuliſti, ut gratia, &
dictaminibus divinis medeatur.
20 Et accedens ele vavit eum apprehenſa manu
gjs, & oontinns dimiſit easm fabris. M arc. I. Acu3E
eſt de tua ſanitate, niſi Deus extendat manum
gratiæ. Sed quoties extendit, & non apprechen-
dis? Impera vit ſebri. & dim iſit iliam. Luc. 4. Intel-
ligis voluntatem, & mandarum Dei circa tuas
febres, & te nondum dimittunt, qaia tu illas
anias, qui odiſti febres corporis. Time illud:
cCuravimas Babylonem, & non eſt ſanata; derelin-
quamus eam. Iſaiæ 1 5 O! derelinquamus eam.

3. Et continuò ſurgens miniſtrabat illis. Lucæ 4*

Cam Deus ſolus ſanat, momento res agi-
tut

N

e 14
we
7 Pien
r ibe
4 G gri⸗

* ini
41
4

on u0

iſt ermnn

) dun a

nn wunli,
il n ne
ae he ien
S lon.

lbee,
, .

DIV.

1duniizhig
nnh nn
1o unn, lin
Nis, inels.

“D

Uunr: h

ltuiß eii⸗
Nlun rrit
mAneid N

9 ,ulenuter
ntn ndt
i apn,
W.
iontßlkalinnn
5 ſichretlet
Deusen Hrnet
Ni,Aot Nyrt
lun EeN
un Del nam
zirun, gütn,
nponi⸗ imn
z „
8 ntintini

6,

PO ST PHNTEO. 225

lur ad perfectionem. At hoc rerum ordine ſuc-
teſſive id agitur, juxta menſuram noſtræ coope-
tationis. Velles domitas habere paliiones, ſed
velles nullo labore tibi eoaſtare. Inania ſunt
Jeſideria, ubi manus operi non adhibetur. 2. Re-
ſtitutam ſanitatem ſtatim obſequio Ehriſti im-
pendit, & miniſtrat. Hoc gratitudo poſtulabat:
Cai tu ſanitatem impendis?
S AB B à T H O.
Tres, qui volunt Chriſtum ſequi⸗
ſed non ut oportet.
1. Dlx quidam ad illum : Seq'rar te quo⸗
cunque ieris. Luc. 9. Verbe opceima,
ſi par fuiſiet intentio. Ob lucra ſua ſequi vo-
luit. Ideo non acceptat Dominus, quĩ son ha-
bet, ubi recliner caput ſuum: quaſi dieat, ut ait .
Hieronymus 2 Quid ene propisr divitias, & ſacnli
lucra ſequs vis, cum nec boſpitiolum habeats
Primo ergo obſequis Deo reddenda, non e-
torque ad' tam abjectos ſines gleriæ tuæ, vel
commodorum. z. Pauperem Chriſtum imitere
fuperſtaorum reicifſione. 3. Non habenti: ubi
reclinet caput, cor tuum exhibe, ſed muadum,
& molle. =
1. Ait ad alterum; ſequere mes I09 autem
gixit, Domine, permitte mihi primam ire, & ſepelire
bstrem miuin. Ihid. Non acceptat Dominus, ſed
ait: Sine, ut mortui ſepeliant miestuoi ſuos. Pie=

tatis crat ſepelire patrem: ſcd cum Deus aliud-

mandat,vel obedientia, eriam pia ſunz relig⸗

296 HEBDOMADA VII.

quenda: imo Deus propter Deum: Quia men-
ſura perfectionis eſt voluntas Dei.
3. Et ait alter: Sequar te Domine: ſed ber-
mitte mihi primum renunciare iis, qui domi ſunt.
Ibid. Neque hunc acceptat Dominus, ait enim:
Nemo mittens manum ſuam ad aratrum, & re-
ſpiciens retro, aptus eſt regno Dei. Ubi de ſuo
ſervitis agitur, non vult Deus conſilia agi cum
domeſticis, cum affectibus noſtris: quia & pe-
riculoſum eſt, & mora trahitur. z. Qui vult
ſequi Chriſtum, antrorſum aſpiciat affectu, &
deſiderio, non retrorſum ad terrena;, quia ſimul
non conſiſtunt.

DOMIN. VII. POST PENTEC.

Sedatur tempeſtas maris.

1. Adtendente Jeſu in naviculam, ſecuti ſunt
eum diſcipuli ejus. Matth. 8. Diſcipulus
bonus etiam in arduis à Magiſtro non diſcedit.
Et ecce motus magnus factus eſt in mari. Etiam
ubi Chriſtus eſt, eſt tentationi, & afflictioni
locus. Ideo etfi ſis in gratia, eſto vigilans; ſed
non concide animo, quia Dominus eſt tecum.
Ipſe vero dormiebat. Qualis animus, qui in tem=
peſtate eſt quietus
2. Et acceſſerunt ad eum diſcipuli. Ibid: Huc
recurtendum, cum premeris, Ee ſuſcita verunt
eum dicentes: Demine, ſal va nos perimus. Duo
peccant. 1. Defectu fidei; quod credunt dor-
mientem non poſſe ſalvare. 2. Perturbatione
animi ex timore; ideo arguuntur; uid timidi

eſtis

GDrNNIS
umenii
aivunl
to Mu

WM

1 intcͤt
Gintnfunc
6t Ifimdun
ekedectggr⸗
ſirutt teig
Zilgninen aunn
uand Cokhidl
Wa fonme

NN

(Ptwruini
annlinute

e G8,1
We
4

ludrd m,
let .
Nd
ict ⸗

H
ier,

Ken

4

Il.

enn diunn
dei
Dei
ſilni
voniindar
4 Nahin d
1dii die
ncltllttien
linie
in Ci
geitchect 6
en ſgrin

TT
I Mi
GNu ;
ℳ ſe ſen
n. Nagdu
roran iel
nannt M
tonl, AAle
, elotgnnjt
Unisetken
indi
ian iirtn

4 UPe
ſeei ſi⸗ ,
inmg
nel fting 4
lolctin
1 Henttkk

1.
Cant; 8

POST PENTBCOSTEN. 297
eſt, Tu contra in ompni tentatione confide is
Dei previdentia ?R animum ſerenum tetine, quia
omnis turbatio non profutura, aut noxia me-
dia arripit.
3. Tunc ſurgens imtera vit vertis, & mari.
lbid. Prius ventis, tanquam cauſæ commotionis,
deinde mari. Si vis malum aliquod extirpare,
à cauſa, & radice illud aggtedere, Re dixit mari:
tace, & obmuteſce. Marc. 4. Dum commevéris
animz tace, obmuteſce, ne in quetelas, in mur-
mura in indignationem erumpas. Sæpius hoc
tibi dixit Deus, raro es obſecutus. Et facia eſt
zranquillitas magna. Confandunt te inſenſibiles
cteaturæ, quæ tam promptè obſequuntut Deo.

FERIA II.

Legio dæmonum expulſa.
1,0 Ceurrerint ei dus habentes damonia, de mo-
numentis exetntes, ſavi nimis, Matth. 8.
Miſeriam hortum fuſius deſcribit. Marc. 4. Ne-
que catenis quiſquam poterat eum ligares in monti-
bus erat clamans, & concidens ſe lapidibis: *
veſtimento non induebatur, Ita deæmon tractar
hominem; & tamen amatur, cum amætur pec-
catum. Mirimum pejus eſt omni excogitabili
P&nà, & licèt pœnam miniwam fugias, pec⸗
catum non hofres. Rumpie cate pas legum divi=
narum: lacera veſtem gratiæ, & e.
21 Pideas autem leſum àa longs, uturrit;
asdoravit eum, Marc, . Confundunt fe
N 5 dæme-

7

299 HHBDOMADA VII.
dæmones, qui Jjeſum' præſentem timent, quem
Præſentem tu offendere non vereris, Adorant
cum timore, tu amore id præſta- Addunt: Ad-
iuro te per Deum vivum, ne me torqugas, cxpel-
lendo me, quia inexplicabili odio tentare ho-
mines deſiderant, Quanta igitur opus circum-
ſpectione: Interrogatus, ques tibi nomen eſt?; Re-
ondie, Legio. Ubi unus intrat, plures trahit. Una
pPaſſio non domita multas excitat. Unum pecca-
tum patratum ad multa trahit.
3 Hamoenes autem rogabant eum, dicentes: Si
siicis nos hine, mitte nos in gregem porcorum. Ibid.
Vide quàm parum poſſint; ne quidem potcum
Ccüpare, quantô minus in te poterunt, niſi tu
afſentiaris ? ex petitione collige, ad quam vili-
tatem per peccatum venerint nebiles ſpiritus.
Gonceſſit quod petiverunt, Jeſus, ut doceret
tanti eſſe animam, ut pro ea à jugo dæmonis li=
beranda, omnis jactura temporalis ſit poſtpo=
venda, ergo & tui honoris & commodi, &c.
FEKRIAMI.
Ghriſtus rogatus à Geraſenis diſ-
ceſſir.
YI. E veniuni ad Jeſum, & vident illum, qus
demonio vexabatur, ſedentem veſtitum
& ſana mentis. Marc. 5. Hic ſtatus eſt hominis
peccato liberati. Sedet, mira animi quiete;
sd pedes Jeſu, affectibus humilitatis, Veſtitus
gratia „ & donis ſupernaturalibus. Sanaæ
wemtis, ſuarum dominus paſſionum, quæ cum
cxerrare

Aenn, Ort

Cl
. 6bt te⸗
etbigteeue;

M.

4 1ℳ K utn/
de tn,
Din aummm et
Ueler, Etorcl
uinuuenn
1A ltsents Nita
1 lent euun

mn eigeulen

Aulihda Ln

Rllten e⸗

N
mekhl
II WM

..

n
lht⸗ 1
a
un inn
, a,3
hntth

aſe ulen

1 le en

5OST PHNTHGOSTEN. s/S.
NR iden .

H 6GXerrare fecerunt. Quanto felicior hic ſtatus
eit⸗ Aun .

riore? Huac tibi precare; & ur con(erves pedi=
4 Pre P

E bus jeſu non diſcede. èü
Ninſhen 2. Et rogare cœperunt euns, aet difesderet ds ſi⸗=

lotmi nibas eorume Ibid⸗ Cajet, hic? Damnum porcornm
blulenin timorem majoris damni excitavit 3 ne patiantur
ed remporalium jacturam, præeligunt carerc
ueuh Chriſto, quod ſummum eſt malorum. O mlſa⸗
n e nia! Taä cum tene, & non dimitte, Ut ſerves

i IEium, ctlam vitæ, & ſanguinis jactura, eſt in⸗
Nen m gens lucrum. .
nzomnn Eil. 3. Cumque aſeenderet navim, cœdpit älum de⸗

n n precari, qui à damonio Vexatus fuerat, ut eſſ et
eſenmi casm illo, Ibid. Ascepts gratis hoc deſiderium
AeeAne cxcitavit. Quoties candem accepi, & necdum
irnlm habeo deſidcrium Deo adhærendi? Jeſus zon
u, wlen aarniſit eum, ſed ait; Vade ad tuos, & anptencia
o

oenoltl⸗ ilis, quant tibi Dawinus fecerit, &n mijſeriu; ſit
iulr itt⸗ tai, Non rejicit illum, ſed prædicatorem facit
Gnmd/MA, illum beneficii, quibus? illis ipſis, qui rogabaat,
ut diſcederet, quare? ut vel ſic agnoſcerent Je-
1. ſum, & in illum crederent,. bonitas! quæ-
anens iit cos, à quibus rejicitur: O quseties te ſic quæ-
Avit! Quid debes tantæ bonitati ?

leß FERIA IVS
nd Oflfertur Chriſto Paralyticus.
ninnin 1. T veniunt ad ecum ferentes Paralyticum;
mnien — qui à quatuor portabatur. Marc. 2, Mi-
umiu ſerabilis hujus hominis ſtatus, ſed miſerabilior
lenuu, M animæ tepidæ, qui nec manus ad operandum,
Næ B6GH

300 HEBDOMADA VII.

nec pedes affectuum ad ſe movendum firmos
habet. RExpertus es id ali quando in te ipſo Uti-
nam non etiam nunc! Vis ſanati? quatuor ba-
julos adhibe; cognitionem tuæ miſeriæ cogui-
tionem bonitatis Dei; & hinc ſpem ſalatis ; &
amorem Dei. Certa eſt ſalus hæc conjun-
genti.
2. Et quaarebant eum inſerre, & ponere ante
um, non invenientes, qua parte eum inferrent
Ira turba. Luc. 5. In domum non dabatur acceſ-⸗
ſus præ turba: Paralyticus tamen per illos
quatuor ab omai parte quærit. Agit, quod po-
teſt, ne occaſio elabatur. Hoc & tu age in jne-
gotio animæ, Quod hodie potcs, non differ
in craſtinum. Etſi impedimentum quandoque
ſufficiens videatur, rationabilius eſt, ut tentes
perrumpere.
3. Nudaverunst tecdtum, ubi erat, & patefa-
cientes ſubmiſerunt grabatum, in quo Paralyticus
jacebat. Marc. z. In bajulis conſtantem in
ægrum charitatem adverte, & imitare, Eandem
cogitare potes in domino domus, qui non pro-
hibet tabularum cubiculi pertumpi, in quo
Chriſtus præ dica bat, Paralyticus vero non ti-
met nomen inurbani, aut importuni, aut con-

funditur comparerte æger. Tantum facit amer

ſanitatis. ät non faciet in te plus amor ſanctitatis?
Generoſa utere reſolutione.

0NN

11
I1Cri
Hien
ſin r unil
ede fl M

P
Lem Aeolle⸗

Nsboc petlent

1Kuirs een
i Erene
e ndetblcrt
lte 1 Natn
atc; ce

r Hon dede

ſalnenlka n t
ut Nte Ne.
„ n. .
nglnnne

A.

moyenttn ie
mo urie
iiun,
tuenlen ⸗
ehenli
llu ee
, hun t
nvunitnnn
ytilintn
unen e N⸗
tanlee⸗

Ku nenſe

e n
rnun ſCute
iuek, Aeuel

vu, Gl⸗

Glutaiſin,
oNialten I.
en le
müue Eut

nn Ctonft⸗
erunni, ſr
ien e ro
nni 1r ic⸗
moakitnel

imorinet

20OT PENTECOSTEN. 301

F ERIA V.
Sanatur à Chriſto idem Para-
lyticus.
1. E. videns Jeſus ſidem illorum, dixit BParaly⸗
tico; Confide fili. Matth. 9, O verba amo-
ris, quæ ſaxcum cor emolliant! Remittuntur tibi
feccata tua. Non hoc petivit æger, ſed ſanitatem
corporis. Sed majus eſſe malum animæ docet,
quod prius curat. Quam cœcus es, qui hoc non
agnoſcis! Hinc major tibi cura ſanitatis corpo-
tis, quam animæ., 2. Peccatum eſt morborum,
& aſflictionum cauſa; ut cutet ergo morbum,
tollit cauſam. Nos bene medetis motbis ani-
mæ, niſi radicem evellas paſſioni.
2. Brant autem illic quidam de Scribis ſedentes,
& cogitantes in cordibus ſuis 3 quid hic loquitur?
blaſphemat. Marc, 2. Nunquam deerunt, qui⸗
qued ſancte feceris, perverſe accipiant. Non
deerunt, qui prætextu zeli, tegant invidiam. Si
talis es, cogita te cam Scribis illis redargui: U⸗
Juid cogitatis mala in cordibus veſtris? Confun-
dere, & ne ſimilia poſt hac judices, cogita, quod
ſicut Eſus vidit cogitationes eorum, ita videat
tuas omnes, ſeu bonas ſeu malas.
3. Tunc sit Paralytico; Surge, tolle lIadulum
tuum, & vade in demum tus m. à paralyſi animæ
liber tris age, ne iteram relabaris. 1. Jurge per
generoſas, & ſæpias repetiras reſolutiones. 2.
Tolle lecum, id eſt, ut zit Gloſſa, Carnem à
carnalibus deſiderii, ad voluntatem ſpiritus at=
tolle. 3. Vade in domum conſcicntiæ tuæ, & illic
habita. N 7 FEr=

Io2„ HEBDOMADA VII.
Acla poſt ſanatum Paralyticum.

1 P Ropteres berſequeba ntur Judei Jeſum, 7uia
hac faciebat in Ssabbatho. Joan. 5, Jub
Prætextu teligionis malitiam exerunt. Bonum

opus Jeſus præſtitit, & perſecutione repeuditur.
Perſecutio certa mihi ett, ſi bonus ſim inter dyſ⸗
colos. O ſi tueri, aut ſolari me poſſim cum
Chriſto: Parer meus aſque modo hoc ipſo Sab-
Patho) opersius Ez ogo operor: id eſt: operor
opera Patris mei. At infeliéem me! non Potero.
Opera mea ſapiunt mundum & ſenſum. At
non amplius? Obperabor cum, & in Patre, ad-
ver * Propter Patrem meum.
Propterea magis quarebant Judai eu inter⸗
ſen: „ quia Patrem ſuum dicebat Deum., Ibide
duoô devenimus? per ipfam regularum obſer-
Vantiam, per opera, quibus meremur eſſe filii
Dei, incurrimus odia dyſcolorum. O quam fe⸗
lix ego, ſi ideo tantum ſum exoſus, quia Deus
eſt Pater meus; quia operor, quæ Patri Placent.
Patiar mi Deus odia; ſed non alia cauſa, quam
quod ſim filius tuus, tu Pater meus.
3⁰ Opera qua ego facio, teſtimonium perhiben:
de me. Ibid. Probat Chriſtus Divinitatem ſuam:
allegat teſtimenium Joannis ; ſed co non niti-
tur: majus ſeu firmius addit, opera ſua. uαοα.
mo alius poteſt ſacere, Probare aliquando ad tris
buual Dei debebo, me eſſe filium Dei, ſi gloria
Botiri velim. Quid allegabs? Nihil proderunt

II MIN

pinm iie
ſr le,
e/ E
Ain Muhr

(1084
lernr Vo

5 AI. .
rabw adr
/C e
thaur ten, l

1e i e en

e⸗
1 8 an

t
N

Duffen
die 7
Ntunnn h
keniene alt
brunnſninee
1 e,ufin an
h orſto⸗
ne Elchichent
n M en
E n 1
1,Küur,
7liarit⸗
alrmn diee
menid Uell
emn Ollni
iu giihe
1e Mnini
llli/ n
elte.
nn u ſen
Dinhitnen .
ſeleotmnn

Ne

POST PENTECOSTEN. 307
elogia hominum, ubi ſola penſantur opera ſins
gulorum. Quid fiet, ſi non invenisntur opera
zuæ plena ?à Apoc. 3. Quid agendum nunc, ue
tunc te laudent in portis opera tus 2 Prov. 3 I.
SABBATHO.
Matthæi Vocatio.
x. Om tranſiret inde Isas, wiidir hominsm;
— Matth. 9. Chryl. ſer. 30. Vidit illans
Deus, ur ille vigeres Deum, Ita nec cognoſcere
Deum potc;, niſi per gratiam ſe eæzhibeat,
O vide me Jefu ut videam te! In ezlonib ſedentena
tanquam in lucris temporalibus quieſcentem.
O falſa quies Matthaum nomine, exprimit ipſe
nomen', ur ſciatur ſua indignitas, & dignatio'
Dei. Ee ait illi. Etiam dum ſedes in peccato dum
ctu peccas, tibi Deus ad cor loquitur; ſed quo⸗
ties diſſimula: audire! & ſecuzus eſt eum, ſtatim,
quia jeſus tranſibar. Gratia venit, & vadit; per=-
tranſit, niſi occupes. Relizæis omnibus., Cognos
ſcentii Deum vileſcuant omnia.
2.. Et ſecit ei conv vium magnum Levi. Luc. F.
Ut gratus eſſet, ut gaudium teſtaretur, ur alios
hac occaſione ad Chriſtam pertraheret. Aderat
enim zurba multa publitanorum, & aliorum, qus
oum illis erant diſcunibentss. Eſne tu tam gratus
Deo? Quæriſne occaſiones boni? Non dedigna-
tur hanc menſam Chriſtus, etiamſi poſſet inde
vilior æſtimati, quod cum peccatoribus ageret;
quia erat occaſio plures convertendi. Curaſne
ita ſalutem proximi?, etiam ubi crederes te vie-
lierxem habendum-: Er.

304 HEBDOMADA VIII.
3. Et Phariſai dieebant Diſcipulis: Quare eum
Bn blicanis, & pec eatoribus manducat Magiſter
veſter; Landa Jeſum; quòd cum peccatoribus
verſetur: aliaàs ubi taà eſſes? Lauda, quòd non
tantum manducet cum peccatoribus, ſed etiam
ab iis manducari velit. Tanta tui eſt dignatio,
6⁶ vilis homo! Noli murmurate, aut aliena facta
ſæpius interpretati; quia intentionem igaoras,
DOM. VIII. ?POST PENTEC.
. . 15 147.. .
Muliec à ſanguinis fluxu auratur,
1. N Ulier, qua erat in proſtu vio ſanguinis an-
nis duodecim, & erogaverat omnia ſua,
nec quidquam proſecerat. Marc. 5. Calamites
cotporis melioris ſtatus accendit deſiderium:
æſtimat ſanitatem, dum cea caret, erogat omnes
ſuas facultates, ut eam recuperet; plus darer,
ſi plus haberet. Quanto melior eſt ſanitas
animæ! æſtima hane: Si habes, cura ne per-
das, huc omnes animi facultates, intellectum,
memoriam, veolantatem impende? Si non ha-
bes, deſidetium accende; ſed non ſatis: facultae
tes impende.
2. cum audiſſet de Jeſa „ venit in turba ze-
iro, & tetigit veſtimentum ejus, Ibid. Cum hu-
militate, feverenfia, & viva fide teparandæ
ſanitati, Ita ad Bachatiſtiam eunduch, Nec te
impediat turba ruorum affe uum pravorum.
Semove illam, ut accedas. Qoætit: Auis ſts
Jus me tetigit; Non ut ſciat, qui, nibil igaorer
e

Nr TMN

kiti
Neln
Mrtttunth
ſliinnmt
inateptlond
iin etiran

a vuutantasn

a utmiolio

u. Nee

U. M.
121

ue
KMNA NNen
Mͤ⸗ Rrden

iſhr
17 uc, D

in e, D

A
aligni
dante,
Anputd
lunl n
otbet e
tiit
te ti atich
linen unen

UINW.

,

Mniſotri

unfi Mu 1
o/. Clnn

„

Ge dtalue?

enoe N

uedn ue;

in & lnn
de, rß
ltep belen,
zute/Htol it

Crltcitul⸗

Cnt nig⸗
lin lnt
1 l mnu⸗
evadiN N
Aunn iin

et

Au u,

POST PENTEGOSTEN. 305

ſed ut ſe prodat fides mulieris, & illuminentur
alii, & mulier ipſa à fide in aliàs virtutes progte=
diatur. Diſee ſemper proſicere, & deſiderio
Chriſti in hoc ſatis facere.
3. Mulier vero timens, ac tremens. Ibid. nè in=
cfeparetur, quod immunda mundum tetigiſſet;
& tu non times tot paſſionibus immundus, non
tangere fimbriam, ſed ipſam Divinitarem ſume=
re 1 Venit, & procidit ante eum, & diæxit ei omnem
veritates, de morbo ſuo, coram omni populo
humilis, & confuſa. Vide profectum à fide ad
onfeſſionem ſuorum defectaum, & publicam
confuſionem. Tu nondum huc es progreſſus?
At ille dixit; Con/tde klia. Statim ubi ſe humiliat,
vocatut filia, Digua eſt hæc gloria, ut per humi.-

liationem àte ematur. Fides zaa te ſalvam ſe-

cit,. Si deficis, certe defeétu fidei deſicis Aſ.
ſueſce actualem fidem ſæpius exercere, maxime
circa Deum, & ejus attributa.“

FERI A II.

Jairi filia reſuſcitatur.
1. Ecce Erinceps unus acceſit, & adorabat
eum, dicens; Pomine, filia mea modo de=
funka eſt; ſed veni, impone manum tuam ſuper
eam, & vivet. Luc. &. Filia unica, nobilis, teners
moritur. Ne crede ætati. Ubique mors eſt; fortè
hic dies eſt ultimus. Dominc tu ſcis inſipien-
tiam meam. Si ſcis me peccaturum aliquando,
potius hoc momento , etiam fulmine me tolle.
2. Si cadas, mode, in momento recurre ad
Deume

rtI

6 mielbe
plis l⸗
tleholdim

566 HREBDOMADA VIIIS
Deum. Differre velle pœnitentiam, eſt veſe
Iæpins cadere. .
2. Et cum veniſſet, & vidiſſet turbam zumul-
mantem, dicebat: Recedite. Ibid. Uni Chriſtus 11 n eiu
accedit, debet recedere, quidquid eſt mundi, 1urſleß
Non ſanatur in ſolidum anima, niſi turbam pac- r I
ſionum ejicias, Dic ergo tuis reſolure in omni wp i u
occaſione: Recedite, Addit? Non eſt mortua pusl- n ad 6
lIa, ſed vi vit. Forte reſpicit ad eos, qui adoleſcen- Hi
tes à Deo dedicant. Moriuntur civiliter, ſed WlDWOYl
mors hæc ſomunus eſt ſuavis, & quies; dum vere in tudlen
mundum deſerunt cum concupifkcentiis ſuis.
Si ergo adhuc in te vivunt concupiſcentiæ, noa⸗
dum es mundo mortuus, ſed dormis ad tempus,
ſicut ignis ſub cinere.
3. Ipſs auzem zenens manum ejus, elamavit di-
cens; Puella ſurge. Ibid. Qui per te cadis, ſine
manu, & auxilio Dei nen reſurges. Agnoſce
tuam infirmitatem zapprehende robur gratiz.
Et voeverſus eſi ſpiritus ejas. Quoties tibi dizxit,
zurge: & non eſt in te reverſus ſpiitus? Anima
ſeparata obedit Deo, cur non etiam unita corpo⸗-
ri? ratio utrumque poſtular. ouia ſive viwi⸗
mus, ſive morimur, Doemini ſumns, Rom. I4. Ah
non quæratur de te Deus? U/qusquo ven vis ſubs
jici mihi? Exod. I0.
FERIA III
Duo cœsi à Chriſto illuminantur.
I. PT tranſeunte Jeſau, ſecuti ſunt enm duo
,—cacizlamanees : AMrfersre noſtri, Fili Davide

Matthi 9⸗

IWI

ierim g

ſetflis in.

Nr Trnun
eoignithtens
ir Arlier,4

Nie r
onigrus

9, ,NAliient
nr El,N
Uee oe
Ehn gaſt

nte Non le
ni N

IIn

ommn

5OST PHNTECOSTEN. zey
Matth. 9. Gœci oculo corporis, non animæ, qui
ſide agnofcunt Meſſiam, credunt potentiam,
ſperant miſericordiam. Fortè tu animo magis
cœcus es, dum nebulas offendunt pravæ affe⸗=
Riones, ue non videas viam veritatis, nec intel⸗
ligas ſublimem Chriſti doétrinam. Animalis
homo non percipit ea, qua ſunt ſpiritus. I. Cer. 25
Et neſcis, quàm ſis cë. miſer. Apoc, 3.
12. Dicit eis Jeſus: Creditis, quia hoc poſſum
facere vobis? Dicant ei? Urique Pomine. Toto
proceſſu nec reſpondit eis jeſus 3 perſeverarunt
tamen eum ſequi, & clamare. Sequere jeſam,
etiamſi te nen ſoletur. Suſtine Dominnci cutn
patientia, & longanimitare. Tandem quod
quærit, non eſt ſciendi cauſa, ſed vule grandem
de ſua potentia opiaionem haberie Sublimis de
Deo ſenſus eſt magnarum actionum origo.
3. Tunc tetigit ocalss egrum dicens? deeundà
ſdem veſtzam ſiat Vobis. Ibid. Ecce ad menſutam
diſpoſitionis memſurarur gratis. Hinc intellige,
quare ſis tam egenus gratiarum; quia valdemo=
dica tua eſt diſpoſitio; & conate te poſthac ad
ampliores dilponcere, Sanatisz omminatsas eſt, Ai-
gens: Videte, i quis ſciat. Non fuit mandatums
ſed myſteriam docentis, ſi quæ egerimus abud
populum plauſibilia, occulta optemus. Non
vult laudari- Ckriſtus, & cur tu, qui ſine ee
nihil gotes.

366 HEHBDOMADA VIII.
FERIA VI.

Dæmonium mutum ejicitur, †
jetull iit
1.O Beulerunt ei hozinem mutuss , damonism vUnhn,
habentem, & ejecto damonio locutus eſt
mutus. Matth. 9, Maguz eſt offerentium cha-
titas,; major Dei benignitas. Hanc admirare,
illam imitare. Agnoſce te mutum; ſi te lo-
qui vetat de Deo affectus vanitatis, pro Deo
reſpectus humanus, cum Deo mentis ad creatu-
tas evagatio. .
2. Mirata ſunt turbe, dicentes: Nunqu am ap-
faruit ſic in Iſraæl. Ibide Candidi⸗ & ſimplicis ani-
mi laudant, quæ vident bona. Phariſei autem
dicebant à In Princip e demoniorum ejicit da monia
Invidus animus peſſimum dat alienis rebus co⸗
