Sosunda, & tertia petitio.

1. A Dveniat regnum tuum. Matth. 9. Petise
vel ut Deus regnet in te: Regnum Dei in=
sra vos eſt. Luc. 17. Vel ut ubique gentium:
Domini eſt reglnum, & ipſe dowinabitur gentium.
Pſal. 2 I. Vel proprie tegnum beatorum per fe-
licem mortem obtinendum: quo ſimul indicas
te jam paratum eſſe, nihil eſſe quod te remore-
tur. Sentiſne vere id animo? an tibi. & Deo illu-
dis? Non te remoratur amor vitæ ? non affectus
terrenotum? Explora? hoc momento morien-
dum eſt: quid dicis 1 Hoc momento renun-

ciandum eſt omnibus: quid ſentis?
2. Fiat

1011

Nune it
lmunſtri
Urwon ar
lionn 8
¹ Muninte
Nl utelſd f
ſahhin
lenbeitlinn
un /lo
ſen min
plu nn nt
Srtn adintin
euitaltt
nireurut
beti Nanrni
u rmen

ſwra
No wor

, Alanin

Allerlaue⸗

ſlt

1

N
Aa ee l
4 .
A

A.

EI.

lrentne5
mintehnn
e exlnin l

DHhia
1 ind
te un imn
enn en doin
r gu ent
ſas eler, 1
lizet Mor⸗
nfulr
ununoen
HaviDs
N. Il

AWA..
Wn

i,
Mnun N
Gſrßeunn
hrv Ni

POST PHNTEC. z5;1

2. Fiat voluntas tuas Ibid. Quid juſtius ? Illa
eſt regula noſtræ voluntatis: abuſus eſt noſtræ,
ſi cum illa non conſentit. Dominas & Pater
noſter eſt: Omnis qua praceperit Dominus noſter
Rex, libenter exequsmur ſervi tui. 2. Reg 15.
Omnia quacunque pracepiſti mihi, ſaciam Pater.
Tob. 5. Faciſae quod verbo dicis? facis volun-
tatem Dei abſolutam per legem, & regulas inti-
matam ? Exples voluntatem beneplaciti in iis,
quæ quidem non imperat, ſed ſcis ei placete?
an potius vivis voluntate, & placito tuo, ac
paſſionum inclinatione?
3. Sicut in cœlo, & in terra. Ibid. Modum hic
petis faciendæ in terra voluntatis Dei: ſicut fit
à Beatis. Et cur minus à nobis? An quia liberi
ſumus? Erge velamen ba bebimus malitia, liberta-
tem! I. Petr. 2. At quomodo fit in cœlo?:
Rx puro Dei amore, promptiſſimè, in omni-
bus, ſine diſcuſſione. Reperiſae hæc omnia in
anima tua ? duid ſi Deus per Superiores ardus
imperet, & ſenſui contraria? O miſer! quàm
Parum hic voluntatem Dei reſpicis. .

FERIA II.

Quarta, & quinta Petitio.

1. PAnem noſitrum ſubſtantialem da nobis bo-
die. Matth, 6. Petis corpori, & animæ
alimoniam, tanquam mendic us ante fores divina
gratia, Corpori quidem panem, non luxum,
non delicias ; ut babentes Jus alawmur, bec
con-

332 HEBDOMADA XI.

contenti ſimus. Si ita petis, communi, eoque
frugali vicu contentus eris. Si dererior obtin-
gat tibi, cogitabis te mendicum accipere illud
de mang Dei. Animæ vero, vel verbum Dei, in
quo vivit homo, vel SS. Euchariſtiam, quam erſi
non ſumis hodie, petis tamen hodie per com-
munionem ſpiritualem. Ergo ſis vive, us merea-
ris quotsdie accibere.
z. Ee dimitte nobis debita neſtra. Ibid. Quanta
tu debita contraxiſti. 1. Totum quod es illi debes,
à qn o totun babes, S. Bernard. 2. Lalenta natu-
ræ, & gratiæ Dee debes. Qâàm ingratus es, ſi
eis ad offendendum abuteris, quæ tibi dedit, ut
amares! 3. Peccata enorme ſunt debitum, quod
ſolvere non potes, niſi ex meritis Chriſti. Agno-
ſce te peccatorem, unde te humilies: ſed Denum
miſericordem, unde ad fideciam erigaris. Sed
qui deprecaris hedie, noli hodie iterum debita
contrahere.
3. Sicus & nos dimittimus debitoribus neſtris.
Ibid. Conditio eſt: petis non dimitti tua, ſi
non dimittis alieua. Si enim dimiſeritis homini.
bus, dimittet vobis Pater veſter, Ecce boni-
tatem Dei! In tua peteſtate ſuturim de te ju-
diciu⸗n potuit, ait 8. Chryſeſt. At Deus di mit-
tit ſtatisa, cùm rogatur, prævenit rogantem
gratia excitante, dimittit plenè, toties quoties
rogatur, Hoc- ne modo etiam tu dimittis? an
ſtatim, an Sol eccidit ſuper iracundiam tuam?
an prævenis allequendo; an ais: non tencor
illi loqui? an toties, quoties? an ais: non ſe-
mel, ſed muketies id mihi fecit? an plene? an
dicis:

Vofr TI

gmülr,

hainke
rtunt
Crnlardein
ortteN
ou torttii
Ueglin lis
Dbüu unin
afeicteie

Uin Duſnii
ene innſonr

7

1,r Atl

intic, ſa

N
Uunfnin ini

Uutniikenr
EPlnptwin,

ekere
het

14 POST PENTECOSTEN. 3531

n dicis: neu odi illum, ſed non poſlum ei eſſe fa-

ſienio⸗ miliaris?

Aloler Petitio ſexta „& ſeptima.
un,in: 1., E ne nos inducas in tentationem, Matth. 6.
Contracta debita elni petiviſti; petis non
N contrahere nova. Verſatis inter hoſtes poten-
GdH, tiſſimos homo fragilis, & concupiſcentiis tuis
IN, aſſiduc pulſaris. Uaus tibi non ſufficis; auxi-
nnsi lium poſtulas, ut reſiſtas. Examina quæ tuæ,
eiiti gquaàm periculoſæ ſunt cogitationes ; & cogita
ime de medis obſiſtendi. De gratia non dubitas,
cam Deus faciendi, quod in ſe eſt, non negat. Sed

iilrli o ;
eANE advcrte; facienti quod in ſe eſt.
en 2. Et ne nos inducas. Ibid. Non petis non ten=-

meritum „ & ad humilitatem , &£ ad fiduciam in
us Deum. Vinci, aut non vinci in tua eſt libertate.
giammn) Scd Deum irrides, ſi petis ſic uti & libere, reip-
ſnie ſum inducis in tentationem: non minus quam

D
lem Ein tari, ſed non vinci- Tentari ſæpe prodeſt, & ad

4 t on
7 . . Auc P .
Elei qui ſe ipſum in fluvium præcipitaret, & oraret
mnie, Deaeum, ut non madefieret. Non ergo ſerio petis,

liden iini niſi te ipſum ſubducas ab iis, per quæ induceris
ad conſenſum.

en 3. Sed libera nos à malo, Ibid. Qui nullum
udnmur ſpeciſicat, omne malum intelligit, prout adver-
ione ſatur ſaluti; ſive id ſit corporis, ſiye animæ.
en dAeamquam corporis mala, non ſint ex ſe, ſed
N ernx fragilitate tua, ſaluti adverſa. Vide ne opere

iim .
n „ebſitas ei, quod petis, per tuam acediam, aut
i tepo⸗

334 HEBDOMADA XI.

teporem: fortè vis, & non vis piger? fortè pro⸗
craſtinas, aut fingis impoſſibilitatem; aut dicis
Leo eſt foris. Prov. 22. & deo manum non adhi-

bes?
FERIA IV.

Non theſaurizandum in terra, ſed

in cœlo.
1. N Olits theſauriæ are vobis tbe/auros in terra,
Matth. 6. Id eſt: Nolite diligere mun-
dum. 1I. Joan. 2. Intellige ergo de concupiſcen-
tia carnis, oculorum, & honoris. Et quare
quia mors ut tinea demolitur, & ut ſur effodit.
Ut amorem trajicias ad fatura, memineris mi-
grandauam à præſentibus. Inde illa nondum
conſtanter amas, quia his nimium afficeris:
Sed ſi hac nocte repetant animam tuam àte, hac,
in quibus quieſcebas, eujus erunt? quid prode-
runt? imò quantum oberunt?
2. Theſaurizate autem vobis theſauros in cœlo.
Ibid. Ibi eſt patria tua; illuc migrandum eſt;
niſi præmittas tbeſaurum, æternum exulabis.
Non eſt ibi comparandus: ſed hic colligendus,
eo tranſmittendus, ut te expeétet, & eo fruaris.

At non patum tranſmittendum eſt: theſaurus ſit

oportet, & magaa, ac pretioſa copia. Conclude
ergo. 1. Nullum tempus, aut occaſionem benè
agendi prætereundam. 2. Magnis, ac eximiis
operibus inſtandum.

3. Uhi eſt theſaurus tuus, ibi aſt cor tuum. Ib.
Quod æſtimas , hoc amas, huic tej affligis.
Amer

N IN
glintſionin
laolnnit
gar nin
l un us Een
men enin
mmn muun
ſiettee A u⸗
Netax

51

Ccluime
hyumhun
Nli wnin
alu dinn wn
i/Uulur
unr munuir/
untitünrtn
uſgeinihidun
uilmim.
Airnin 1
BD
nln ſ

biue nt.
onltuneld

AND

witnn
6
amnirtn
le Alin aur
nlaniler
mil k n
, ſe 4
mn wenieitt
i mun
1ainiin e
lum it bit
uunfate,
6
Nbiteunte
1,munn Adl
Meclgen
in liu
n eliſen
ncſi⸗ *
Moenin 1
Minnn

,Rigeriu⸗

iein⸗

, D

POST PHNTHICGCGOZTEN. zz95

Amor enim æſtimationem ſequitur. Amanss au-

tem fit id quod amat; tertenum, ſi terram; cœ e-
ſtem, ſi cœlum; Divinum, ſi Deum. O iafelix, ſi
ſtatuis cor tuum declinare in terram! O inſane, ſi
amorem, quo unico precio Deum tibi potes
comparare, expendis ad emendum lutum?! In-
telligis hoc, & tamen adhuc cor tuum affigis
cxeaturis. —

F ERIAV.

Oculus ſimplex, & nequam.
1. Ucerss corporis tui eſt oculus tuus. Matth. 6.
oculi nomine intelligitur Superior. Ur
oculus dirigir greſlus, & alias operationes

corporis, ita ſuperior te. Ad oculi ductum

ſequuntur membra; quemodo tu Superioris
ductum ? Non utitut imperio oculus, non vi co-
activa, non minis in membra, & tamen ſequun-
tur, ſuperior tibi à Deo ocalus datus eſt. Hunc
crede colores diſcernere, te paſſionibus excœca⸗=
ri, Aſſentire vel nutui. Kxamina te circa reg. 350
ſummarii.
2. Si oculus guns fuerit ſimplex, Sotum corpts
uum lucidum erit. Ibid. Oculi nomine intel-
lectum intelligit S. Chryſoſt. hom. 15. in Imperf.,
Hic ſimplex ſit oportet, id eſt, non obfuſcatus,
non erroneis principiis imbutus, quæ à mun-
do, & carne ſuggeruntur; tum omnis actio-
aum ſeries lucida, & Deo placens erit. Ab
intelle cu enim dicirur voluntas. Vide, quæ
ſint tus principia; an fimplicia, ad unum
Deum

336 HREBDOMADA IX.

Deum tendentia ? an duplicia ad Deum, & pros
pria commoda?: Conare, puris, veris, & ſimpli⸗
cibus Deoque conſcientibus principiis intel-
le dum imbuere, & mundo, & carni non
acquieſcere.
3. Di oculus tuus fuerit nequam, totum eorpus
tuum tenebroſum erit. Ibid. Oculi nomine
intentionem intelligit. S. Aug. . z. de ſerm. D.
Hæc ſemoer nequam eſt, quoties aliud reſpicit,
quam Deum. Sicut ſervus nequam, qui ſaæo Do-
mino detrectat obſequia alteri impendit; mul-
to magis, ſi hoſti. At tu hoc facis quories reſpi-
cis vanitatem, & magis tua commoda, quam

Dei gloriam. Expende ergo neceſſiratem, & uti-

litatem puræ intentionis. Fac ut hic oculus ſit
ſimplex, & pure in Deum propter Deum ten-

dat.
F ERIA VI.

Non ſerviendum duobus Dominis.
1 Nn poteſt duobus RBominis ſer vire-
Matth. 6. dum diverſa aut contraris
imperant. Duos habes Dominos; uaum legiti-
ma,, alterum arrogata poteſtate? Deum, & ſen⸗
ſum Deo rebellantem. Infelix homo, qui hunc
non Dominum, ſed tyrannum pateris, te quovis
momente prementem ? Sed ipfelicior, quod
ſponte pateris! Elige nunc, cui ſervias. Quid
fruſtra tentas utrique, quod nemo poteſt. Die
ergo : Servus tuus ſum ego.
2. UVnum odis habebit; & alterum lzee. Ib.
2

r
Nt 1
aeuclli
eblen nian
n oitet,
ebelu lii
ſerſarstt n
unAn r
Gur Mus

Cisthant,

alelerſen
Aien u⸗
erDeng ul
ſütnnleſtet⸗
üdripen
naklieſeen

m higunr
OAAH,E

unnt
Unl en,
n e

iſ ti

4

II.

lden n
rei klon
iti,int
, kaini

lun, &
1 Oel n
olutekn!
ler lia ri
un, iſn
ginzenitod.

i imtienſ⸗

4ancate,nn
celraen, A⸗
lenbiebenu
S

.
4

N.

Churs

1 Pooi

Geli iu ann

lrtonin
eßt
Apkin /,
ci in
Nl

41 4 6
Punmii

gt 3

POST DENTECOSTEN. 337

Cauſa, cur non poſſis his duobus ſervire, eſt.
quod conttatia imperent: usus ca, quæ amas
alter ea, quæ odiſti. Quis poſſit contraria juben-
tibus codem tempore parere? Quid jubet Deust
ſenſum opprimere, cupiditates frangere, &.
Quid ſenſus? ſibi indulgere, frui creaturis, &c.
Noenpotes ergo ſervirc utrique. Ergo legiti-
mum adora, te ei devove: & ſubter te ſit sppe=
titas tuns, && Zis domina beris illigs. Gens 4.
3. Un um ſaſtinelit, & alterum contemnite Ib-
Altera cauſa eſt ex parte tua; quia non potes ſi-
mul idem velle, & nolle; deberes, ſi utrique ſer-
vires, Deberes nolle ſervire tuis cupiditatibus,
quia unus ſic jubet; deberes velle, eiſdem ſexvi=
re, quia alter imperat Alterutri ergo renuncian-
dum eſtt Elige, quemvis ² Ipſa, nomina Domi-
niorum ſuſſiciunt, ut determines.

S A BBATHO.

Ponenda temporalium ſolicitudo,
regnum Dei quærendum.

I. Deo dico vobis, ne ſaliciti ſitis anima veſtra,
quid mandlutetis, neque corpori veſtro, qnid
indua mini, Matth. 6. Nimiam circa corpus &
ejus neceſisria ſolicitudinem prohibet: quia
non minus inutilis eſt, quam ſi quis vellet adii-
cere ad aturan, ſuam cubitam unim. z. Quia
cura hæc nimia derogat curæ animæ , quæ po-
tior eſſe debet: Nonne antma pius eſi quam eſras

38 HRHEUOIM AD A XI,

Quid ergo ſolicitus es tantopere de logo, de
fuactione, detuis commodifstibus? Quo plus
augeris circa ilta, minus animæ provides. Er
quam parvam habes animæ? Expende quanto
pluris ſit anima, =
3. Sit enitz Patey veſter, quia his omnibus indi-
geta, bid. Docet horum curam Deo remitten-
dam, qui paſcit aves, qui veſtit lilia, IIle enim
ſcit non ſcientia ſpeculativa, ſed ſcientia bater-
næ providentig. Tua ſollicitudo hic, aut ibi ſa⸗
nius vivendi, hoc, aut illud minus oh ſanitatem
non ſuſcipicadi, eſt argumentum diffidentiæ.
Noenne bas omnia gentes inquirznt quæ fidem non
habent: Conjice te ergo in providentiæ Divinz
ſinum, quonism ipſi cuya eſt de s, Is Pet. 89,9„
3. 2inarits ergo primum regnum Dei & juſtis
tiam ejts. Ib. Regnum Dei eſt gloria ejus, &
beatitudo noſtra, juſtitiæ vero nomin intelli=

guntut media a nobis ponenda. Huc ergo pri-

ma vertenda cura; alias curam hujus poſtponis
alteri curæ. Sed ſi poſtponis, certo non acquites.
Non stcρα enim Deo placerg, fi minoris Eſti⸗
mes, quæ ipſe mandat pluxis æſtimaada. Unde
jt, ut gratias ſubtrahat: Deinde tu ipſe in id
Wagis laboras, quod pluris æzſtimas. Si ergo ſit
alterius tei, quam regni co-lorum potior Eſti⸗
mastio, incam conyerfes laborem. At nonnge
4tulrum eſt Dei gloriæ, & cœlo aliud præpone-
tg. Sit crgo primms tua cura, quam Jelus man-
dat. In finem, ad quem creatus cs, geſpice, in
media indeſeſse incump.

D0-

11
IAI!

6.
N

tun

AOuidan⸗
Dunac
Wra kue en
Ain oin
itlc
Cd us cle

ANN ie neltn
1 Nocol

noge laue
N, En Nten
Aanid
iin ern
iulnſi

ahin n inn

n ialiun
t i

ſmnie.]
n 1,
Iene

4

Aun

DAN

Ger lo,
buin ,⸗
ne g
4 Ernezſre
S
uin Deoſenn

ea

Urisc, uiten
Nmn Uhlein

l r Men

ilenebin
,,
sNHN“
ot gui
3 glaheulr⸗

P OST PENTECOSTEN. 3 32
DOM. XII. ?POST PENTEC.

Vitandum judicium temerarium.

1. Olite judicare, ut non judicemini. Matt. 7.
Deus non creavit te judicem alterius, ſed

ſocium. Pater omne judicium deait Filio Qui

judicat, ejus juriſdictionem ſibi arrogat. Juſti-
tia poſtulat, ut, qui non probatur malus, præ-
ſumatur bonus eiſc. Charitas exigit, ut quid-
quid potes, in meliorem partem interprereris.
Vide quantum peccgtur uno judicio temerario.
Exxmina te ipſum, an & tu judicium Dei ubi
arroges. Melius feceris, ſi te iplum judicave-
tis, ut non judiccris.
3. In quo enim judicio judica veritis, judicabi⸗
mini. Ibid. Hæc poœena eſt temere judicantium.
Juſto judicio permittit Deus, ut pariter tales
aliorum judicia patiantur. Imo ut in cos defe-
dtus iscidant, quos aliis appingunt: Quid jiudi-
cas fratrem zuum à omnes ſtabimus ante tribuna!
Chriſti. Rom, z. & tanto rigidius feremus judi-
cium, quanto rigidius proximum quiſque judi=
caverit, Inexcasſahilis es ommo om nis, Jui jmdic as.
Qigd gravius à Time ergo & Dei judicium, &
cum unu/ quiſque hominum pro ſe reazunrus ſit
rationem, Ibid. cauſæ tuæ diſponendæ potius
invigila.
34 Eyporrita, eiice primum trabem de oculo
tuo, & tunc viadebis ejicere aſtacam de oculo fra-
tris tut. Ibid. En remedium tollendo ſudicio:
tuos ipſe defecétus inſpice: ſi bené perpendas.
P* 2 21-

340 HXEBDOMADA XII,

Era viores inveaies. Taorsmn iv conſcins peccag
orum, quomodootes de alterius jud cere peccato,
S. Amb. ia Pl. 1I 186 ſi re ipſa bonum eſt, quod
alum judicas, agnoſce quanta tua ſit ſic judi⸗
cantis malitia ; ſi dubium eſt, quare in ꝑejus in-
terpretaris? ſi apertè malum eſt, ecuſa mtentiot
nem, ſi opss non potes, ait 8. Bern. ſer. 4. in Cant,
juia ignorantiam, pula ſubrepiionem, pata salum.

F ERIA II.

Commendatur Oratio,

1. PErke , & dabizur vobis; qiuarite & in ve=-
nietzs; pulſate, & perietur vobis. M atth. 7
Medium hoc efſt ad gratiam, & ad gloriam.
Eges gratia à pete per humilem orarionem;
quare per debita media orationi conjuncta,
pulſa per longenimitatem. Hinc tuam oratio-
vpm inſpice, qualis ſit àQ an ſatis humilis? an ex
agnitioae proptiæ miſeriæz procedat? an ita
quæras? Petis fortè kumilitatem, ſed non vis
humiliationem: Paupertatem, ſed non vis ul-
lum erum defectum; Patientiam, ſed non vis
doloris ſenſum, & , Hoc verò ipſum eſt idem
velle, ac nolle, petere ac rejicere., Agsoſce
tuam ſtoliditatem, deprecare, & ſtatue Iid ob-
ſervare, Si gea ααſäe; gonvertimini, &
Tenité, Iſ. à I.
2. Ominis enim, quipetit, accipit; qui quarit,
invsnis 3 & pulſanti aperietur. Ibid Hic affe-
Qus orationis eit certus ,„ & infallibilis, quia
7. Deus

jot!

. eeni 6

Alakunſuß
“ò 1

6, gt e
o i,it

Ginns et
geiklata⸗
enat

1 dOaurd ao
,gontin⸗
el enenn

uum ulti

NleN
uin nndn

unmn wl.
nlchu
4

gos
Ne

ℳ1 ed Wn. .
yetemn., 180 .
Uuen, e.

POST PENTEC. 341
Deus promifir. Crede, & confide. Modo velis
ordinata voluntate, hoc eſt, id , quod vult
Deus: quig, ſi aliud velis vis ur ægrotus, quod
nocer. Quodcuuaνααοztiritmus ſecun dum volans
tatem eius, audit nos, I. Joan. 56 At hoc ſemper
obtincbis, ſeu concedat Deus, quod petis, ſeu
Heget: da enim æqquivalens, quod magis pro-
deſt. Fortè non ſic oraſti, fed divinam ad tuam
ficctere, non tuam divinæ voluntatem ſubdereé

voluiſtie Grandis hic crror eſt; non fiducia,

ſed præſumptio⸗ . .
31 Si vos non ſti mali, noſtis bona data dars
Ffliis veſtris, quanto magis Pater veſter dabit bona
pstentibus ſe, Ibid? Argumentum hoc eſt, quo
Boſtram firmat fiduciem Divina bonitas, &
ejuſdem amoris in nos propenſio Paterna. Fi-
lios per adoptionem nos ſuos fecit, ſé Patreme
Ut Deus, & Pater ſcit, poteſt, & vult, quod no-
bis prodeſt. Nec aliud velle poteſt, niſi nos cum
4ogamus. Nonne id millies in te Præſtitit?
Quantum tam bono Deo debes? Quid poſthac
in eum ſiduciæ concipies?

FE R I A III.
Anguſta & ſpacioſa Via.

1. Aias phorta, & ſpacioſa vis eſt, qua ducit ad
. perditionem. Matthez. Homo dum vivit,
in via eſt, non in termino, Sed in via quam
multi errant? O miſeri in æternum? Eſt via qo
videt ar hamini inſta, & nowvißima eius dedis=,
6ane za mortems Prov,.t1. Via lata eſt, quæ no'n

1 3 6 .

944 HHBDOMADA XII.

conſtringitur lege Dei, & ratione; & abie in
effuſionem ſenſuum. O& quam multi ambulant
per eam! O anima mea, quâm din ambaulaſti
hane viam regredere tandem ab errore: arcta
concupiſcentias tuas intra terminos Legis, ac ra-
tionis; Proſpice, quia via cupi ditatum tuarum,
in qua es, ducit ad perditionem.
2. Qasm anguſta. & arsta eſt via, qugz ducit
ad vitam, & pauci ia veniunt eam! Ib. Via cœli
anguſta eſt, quia non admittit id quod libet, ſed
quod licet, non potes per eam ire cum jumentis
tuzrum paſſionum, cum ſarcinis cupiditatam:
ſolus cum ſolo Deo incedere debex. Non ad-
mitrtit dilationem promptæ, non comitarum ho-
norum., Abrenunciandum omnibus, hanc
ingredi velis. O miſer, tandem adverte, quàm
procul ab ea fueris. Pauci in veniunt eam, & tu
non ſuiſti inter illos. Fatuus ſplendor reram ter-
renarum perſtrinxit tibi oculos animi. paſſiones
excœ&Qιarant, üt non videres.
3. Cantendite intrare per anguſtam portam.
Luc. I3. Per latam ut eas, aon eſt contendendum,
natutali impetu tageris. O miſera conditio tua,
niſi in adverſum labores, Per auguſtam ut pene-
tres, magua coatentione eſt opus; vis tibi infe-
renda, ut ſctio velis, ſeris operetis; denuncian-
dæ paſſiones, & affe tsε ad creaturas; abjiciea-
dæ ſarcinæ honoris, & amotis proprii, &c. Viſne
hoc? ur velis reſpice finem quia hæc ducie aa
itasme

imntl
Dodode
ſo orgln
IGlaAtrt
e , uum

Punatennt
igigami
1rlan,
wv tee
Mar jzr
des en gite

neknigt
Zõ
1AEnn
UAentn, zf.

ana

I

dezli
nl Ni
M
Ubenn c
inoslert⸗
nann

I
, Mi
ol D Hiel
ſon br, 14
eoun dneni
ccnctum:
de. Nu
nnmimnin
nrdb, in
ele, ſur
AN, 64
1lttettuld-⸗
unl, unnn
ren 1
1eonente)

A1oveede

4 1 e ſaſe
N 1 lol ¹ 8
,tsz
nui 8
on ,
gin u it

FOST PENTECOSTEN. 342
F KRIA IV-

GCavendaum à falſis Prophetis.

f. Teendite à falſe; prophetis. Matth.., ſeu
Dodoribus. At qúi qui ſunt hi? In te-
ipſo, concupiſcentiæ, pravi affectus, amor
proprius, & crearärarume (antæ ab his fal-
ſitates à bonum eſſe, æſtimari; malum, con-
temni: benum, ſolatia a creaturis captare ma-=
lum, negligere & c. Extra te ſunt, diſcoli amici⸗
quorum exempla ſequeris, tanquam faces veri-
tatis, à quibus diſcis Superioribus teſiſtete, par-
a non æſtimare, tibi indulgere, & c. t noanne
horum Doctorum principia es ſecutus: ſed quo
zuo damno? volefne etiam imgoſterumn?
2. veniunt ad vos in veſtimentis ,ααν‿ inty: i⸗
Jecas aus eim ſunt lapi Vapaces. Ibid. Nullum mæa-
lum apertàâ facie venit, ſed ſpeciem beni indacit.
Quam facile ergo illudit, niſ, intelle α i pu⸗
gus, & defoscatus, & ſidei, ac virtutum princi=
piis afſentiatut; niſi animus contra laxorum
verba, & exempla üt obfirmatus Omiſer! non-
ne expertus es lupos, quos credebas eſſe oves?
ſaltem nune damno tuo ſapiendum eſt. Non
attende impoſterum quid blanditur exterse,
ſed quid in reipſa ſit, quo ducat, quid ſequa-=
Eure
3. A fruktibus eovum cogneſeetis eose Tbid.
ſicut arborem noſti. EHxpende nonnihil, quos
in te tulit fructus amor tui, amor creatüfarugi
4 R EE

344 HHEBDOMADA XII.

nonne eos quos Deus nauſeat? quos rulerust
ſamiliaritetes laxorum; nonne eos, qui in tua
conſcientia vermem alunt.Agnoſcis hoc, & non
emendas: Time ne excidaris? Nam omnis arbor,
qua non facit frubium bonum eæcidetar, & in
ignem mittetur. Ibid.

FEKRIA V.

De faeienda Dei voluntate,
1. Non omnis, gqui dicit mihi?: Domine, Do=
1 mine, intrabit in regnum eœlorum; ſed qui
fecerit voluntatem Patris mei. Matth. 7. Nor
probat eos I. qui opera quædam præſtant ex ſe
bona ex devotione, ſed omittunt ea, quzæ ſunt
ex obligatione, z. Non probat, multa dicere,
& pauca facere, multa de Deo cognoſcere exi-
mia, & pro illo pauca velle. Nonne ex horum
numero es:ſcis, & dicis de Deo, de virtute, multa:
ſed quid præſtas? in anguſtiis clamas: Domine
Domine: ſed quid adhibes tuæ operæ?
2. Qus ſecerit voluntatem Patris mei, qui in cæ&=-
lis eſt, ipſe intrabit in regRnum cœlorum Ibid. Effa-
tum efſt infallibile: alia via non intrabis, quam
faciendo volantatem Dei. Sed quæ eſt voluntas
Dei? hasc per Superiores indicat. Qui vos
audit, me andit. Luc., 10. Hanc regulæ mani-
feſtant, quæ non ſint inventum hominis, ſed
Deie. Niſt euſtodieris & feceris omnia verba Le=
gis z augebit Dominus plagas tuas, guoniam non

sgEtadss osem Domini Bei ani, Deuter, 2282

Vide

veErtuets
Nannuhen

geenn,e

ſann

heingn
Mngg 1 ℳn

Alerirn,
ſ atin ne

1
6706.
AE

ulen
eot,ſlin
Nanmh⸗

ſLeithi ,6

nene,

(Mrin D

lie A⸗
eAMuE
eioremur R
6Arunm N
n
to/t 4
Gnmlli t
iennig gunn
NGdeis

POST PHENTEGOSTEN. 534 5
Vide, num facta tua voluntati Dei conſentiant,
Quomodo te habes ad Supetiorum diſpoſiciog
nes / quomodo ad regulas?
3. Mulii dicent mibi in älla die? Domine, Do⸗
mine;nenne in nomine zuo pfopheta vimus, à ds mo⸗
pia ejiciemas? & Tbid, ITune confiebor iliis: g3aiz
nunquam novi ves, Docere, peceatores abſol-
vere „motus magnos in populo ciere, ſunt gra-
tiæ gratis datæ. Si hæc tantum ad Deum adfe-
Ias, audies: on novi vos? Ergo aljiud à te po=-
ſtulat Deus, quod aliquo modo tuum ſit, tuam
cooperationem, éua merita, O quâm egenus es
hackenus! Itane coram Deo comparebis? Adde
quod potes: nam ecſi feceris quidgaidpotes, adhuc
ſervus initilis eris. Deus tamen non uitra id,
quod potes, à te exiget.

F ERI A VL
Mundatur Leproſus.

1. E Ece leprojus veniens, adorabai eum, dicenss
—Domine, ſi vis, potes ms mundare. Matth. &
Confitetàr Dominum, credit omnipotentemy
fateétur voluntatem potentiæ æqualem; neque
ait: munda me; ſed deſideriam ſanitatis ejus
voluntati ſubmittit. Agisne ita cum Deo tuo:
exercesne actum fidei, cùm quid petis 7 credis-
ne eſſe Dominum; polſſe tibi pro arbitrio conce-
dere, vel negare: ſubſiciſne te, & petita tuse jus
diſpoſitioni cum plena reſignatione ? Ita verò
igendunz, alias petis, quod non vullc.
P „ Ar Ras en=

346 HEBDO MADA XII.

2. Bxtendens Jeſas maniem,itetigit saα m, dioens?
Volo mundare. O prompra Jeiu mei benigni-
tas! O ſi dum me in S. Euchariitia tangit, dicat:
Volo, mundare a lepra animæ tuæ. Oitendit ſe
æ que velle, quod rogatur, ac poteit. Ergo ia
iis, quæ ſpeétant ad lalutem animæ, non aucat,
per Deum abeſt. Kccl. 13. Non dicas, vellem, ſed
Deus non dar mihi gratlam Non dat? an quia
noa potelt ? Hoc non credis. An qula non vult?
fallum eſt: Non vult quidem permiraculum,
vult amen eum conditione tuæ cooperationis.
Tuum ergo eſt conditioaem implere, urabſolu⸗
te obtincas. At hic cit iaſicmitas tua.
3. Be confeſtem mundata eſi Lapra. Et ait illi⸗
I’ſus : Nide nemini dixeris, Ib. S. Ambl. l. §. in
Luc. Pracipitur, inquit, nemini dicere, ut doce-
re „ non Uulganda noſtra veneficia. S. Chryſoſt.
hom. 69. ait: gocens, gsaα e,et auenus ab aurz
gloria, & actantia pompa, Diſce hoc & tu: noli
aucaꝑari inanes ventos: noli te iplum prædicare.
ſed Jeium, à quo habes, ſi quid in te cit, qued
laudem merecur.

SABBATHO.

Sanaturx Servus Centurionis.
I. Ceeſſie ad eum Centurio, rogans eume
Domina, puen meus jacet in domo paralye
ticus, & maleé torquetur, Matth. 8. Domiaus
orans grolervo, coafunditcos, quibus eſt po-
Nos cutaAcatnis, quam. ſervi. Hoc tu indignamn
repur

3011
leſel⸗
Ga amn
mmitr
Ummre

Stanuſm
enetd
14ri g
O
mnots menn
HyucA
zineitiv/
ehulat
AMn KP
uen Cer
A unte
lorfdugt

ihene vo

Aie
onengze
eiert

4

alllonin n
Nlinung d

69

ut Aleut e
Nrene,

A.

tatſtt un

ſe .
KAwel nl

lgn

AKA

/.
l

eel pi
nie ns
alleg l

WodiN

A

4

rlualin
oojeanoni

Weun

W.

l⸗

lnn. Vati

.

Din iMA
guu Ct
5 AAANA A).1
No.KN 1A
unpelli

Wun d

5OS T† PBKENTE GCG. 3437

geputaz, ſed æque indignum eſt, quod potior 6*
zibi cura corgoris, quam animæ. Nonve hæc
jacet paralitica? ſcis quid agendum: ſed ut agasr
non eſt nervus generoſæ voluntatis- Hujus de-
fectn quam parum es progrefſus? Nec plus (pera,
niſi emendes,
2. Ait illi Eſus à Ego venia m, & curabo enm-
Tbid. O prompta ſeſu mei benignitas! vides in-
Krmitstem meam Domine; dic etiam mihi?
Ego veniam & enrabo eum. Dicam proximi
mei nece tatibus, ac morbis prompte advelare.
Reſpondens Centurio ait ?à Domine, non Iunme di=
gnus, ut intres, ſub tebtum meum. Agnolſce viti
humiliratem: Concipe vilem de te ipſo opisio-
nem, non ægre feres contemni. Qasod quiq ue de
ſe ſincere judicat, ab aliis judicari, & dici non hor=-
zet. Quid dicis, quando Jeſas ſub zectum aaimzæ
tuæ venit? ſed quamdiu durat ſenius ille humi-
litatis? Oturpis, in toties regetito propoſito in=
conſtantia!
3. cus mira:? us eſt, & ſequentibus ſe dixit: Non
inveni tantam fidem in I-rael, Ib. Miratur adem
Gentilis hominis: præfert eam Judæis cognitio⸗
ne Dei illuminatis. Addit multos veoturos ab
Oriente & Occidente ex gentibus ad regnum
Dei, & filios regni ejiciendos. Qot ſunt ex liis
ipſis, quos tucontemnis, qui te vittute ſuneraatè
Amore, & æſtimatione tui deciperis- Time. gi
per vôcationem religioſam deſtinztus es fhus
tegni, ne excidas & alius ſubiatret, Vade. & ſs-
cas eredidiſti, Ras sibi. Et ſanarits eſt gser ella
bora
5 6 Vides

348. HEBDOMADA XiIII.
vide, quid poſſet fidacia cum humilitate apud
Denm.

DO M. XIII. POST PENTEC.

Filius viduæ ſuſeitatur,

T. Um appropinquaret borta civitatis „ecce

difunkusefferebatur, filius unicus Matris
Juæ! hac Vidua erat. Luc, 7. Filius unicus,
ætate & opibus floridus inopinato moritur.
Quis vitæ fidat? Hoc adoleſcentibus cogitan-
dum ſæpe, Plures moriuntur juvenes, quam
ſenes, ſed ſæpe imparati, quia ſpes vitæ „ quæ
actat, decipit, Quid ſi hæc eſſet hora migran-
di? Hoc age, quod ageres, ſi certo id ſcires. In-
tervenit jeſus „non caſu, ſed deſtinato, O boni-
tas! quotics & tecum id egit? offendit eum in
bporta civitatis, ubi olim judicia celebrantur.
Mors porta æternitatis eſt, Hic judicaberis.
JEſu hic adſis!
2. Hominus miſericordia motus, dixit illi (Ma-
eri) noli flere. Ibid. Habes anima mea Deum,
cui proptium eſt miſereri. In hoc figenda ſpes;
ab hoc ſole petendum ſolatium. Nolr ſere. Quæ
defes perdira, amafti poſſeſſa. Cuid amas, quæ
Pereunt? febis olim amaſſe, id ama, quod eſt
æternum, quod perdere non potes, niſi ſciens
rejiciaæ.
2. Er acceſſit, & retigie lorulum; & ait?
Adoleſcens, tibi dico, ſurge, Ibid, Hæc ia animam
tuam per peccatum mortuam agit Deus; Acce=
dit per gratiam prævenientem, Unde enim alias
. de

V
(aelgenet

4.
M

1

.
4 Nelen

ni Mun
Coren nlr
ſ ſiri 7
Nent ete

lmida⸗

In
mnuhes

ſam
pn
crlhet

Iimcui
NANN N
eghri cil

„

ugſtcliin

lenen 1
lennt liu
ſſerun
Negtrher
art⸗

4

Ninig.
M ſen

In

aAlll.

1 Uriiueg

D
erann

I autc
lur min le
, Nlin uin
Gimw min
uib apien
en, un
eriie,en
Aabondig
mols larsl
Aiun, Okun
AKun am
1 lehnt
üahe⸗

in i
nint me
lerlhenn 4
mn
lima ſlen
u⸗ i ſen

ulun 64
mun
1Ds i,

bes
1 1

POST PENTECOSTEN. 349

de ruo reſurgeres? Tangit te, vel timore, vel ſpe
futuroram. Inclamat per tot inſpirationes, ſarge-
Kcce, opus Dei eſt, quod reſurgas. jam autem,
quid tuum, adverte, I. Hi autem, qui portabant
ſeterunt; Animam tuam portabent indomitæ
paſſiones? jam ſtare illas oportet, & reprimi. z-
Reſedit, qui erat mortuus: debes te erigere ad
æterna. Bé cœραι logus cum Chriſto, gratias asgere
laudare, & c.
F EKILA II.
Joannis Baptiſtæ ad Chriſtum
Legatio,
r. † Oannes mittens duos de diſcipulis ſuis „ ait
illi; Tua es, qui venturus es ? an alium expe=
ddamus Matth. II. Uade mittir? ex carcere,
Ergo nec in periculo capitis omittit officium ſibi
demandarum. Quæ moleſtia tam levis, quæ
cogitationes tuas nom avocet à Dco? Ze Non ſui
cauſa quærit, qui Chriſtum jam digito demon-
ſtraverat, ſed diſeipulorum, ut eis anlam præbeat
illi dhærendi, En zelus animarum, & dexteritas
Iucrandi. y. Quære ètiam ex te, an jeſum, an ali=
um expectes an ſpem tuam ex integro in eo
ponas, an in creaturis, &=
z. Buntes renuntiate Poanni, qus au diſtis & Vie
diſtis, Ibid. Quid hoc ad quæſtionem iſe ipſum
eſſe, 2on verborum ja ctantis, ſed reram exhibi⸗
tione probat. Ho ipſo enim rempore „ quo ade-
rant Joannis diicipuli, curabat cœ&οο claudoæz,
leproſos, ſurdos „ excitabat mortuos, & pau⸗

P 7 Pe-

370 HEBDOMADA XIII.
peribus prædicabat. His factis reſpondet. Profi⸗
teris te imitari Chriſtum? operibus hoc proban-
dum eſt, non nudis verbis aſicrendume Qus in-
gerrogabit opera veſtra, Sap. 6. non paſoetur ver-
bis. Cura, ut opera vocationi reſgondeant.
3. Beatus eſé, qui non fuerit ſcandalivatus in
me. Ibid. Hoc adjecit, ut oannes anſam ſumerer
præmuniendi diſcisulos, & de ſua eos paſſione
inſtruendi, ne co tempare ſcandalizentur cjus
humilitate, oppropriis, morre. Sed etiam tui
cauſa dicitur, ne qui imitator vis eſſe jeſa, pu⸗
deat te ejus humilitatis, contemptus, patientiæ,
&, Verd eoim ſcandalizaris, & offenderis his;,
qui poſt tantum exemplum hæc fugis.

PERIA III.
Joannes à Chriſto laudatur,

. Uid exiiſtisg in deſertum videre ? arundinem
vento agitatas hominem mollibus veſti-

um à &c. Matth, 1I. Ex occaſione quæxz

ſtionis factz „ poterant exiſtimare turbæ
Joanaem, qui Chriſtum Meſſiam prædicaverat;
jam murtaſſe ſententiam, aut ſaltem dubitare,
Laudat ergò eum à conſtautia ſententiæ, quod
non ſit arundo vento, huc illuc agtata; & à dura
educatione, quæ multam conducit ad animi fir-
mitatem, Oppone hic tuam inconſtantiam?
ſurgis: incipis domare paſſiones, deſiſtis: pro-
Fonis Iecte agenda, ſed cum agendum, omitæ

gi35

6
M

10

eneiicht
luen 14
o e,
zhs nu
an diſ kedi
Eoulruct A
rgtlengiut
bunrlar,i

Alae Adgu 1

uia
Mdekiun

Put ünſe
unz um!
Wlects⸗

undn mt

Pmmiu i
iit

m der
le'iriz
e h
n. en

3
n
An

.

nebarle N
edulent
luen,
Nrſhtr
ſelgoen
tſentin
ererline
le luanſin
utlirtue
17 Wedint
ſieleelt,,t
g gtienir,

nn

adahkt,

uinlen
in
oetlune
Ailimmt In
n alinen

drn Ihin
bletenn e

tunli
AAel nli
eſtmn
onen Klhih
60,*
l i

POST PENTEC. 35
tis? recedis à creaturis „mox iterum accedisg
Doles emenda.
2. BEtiam dico vobis, pluſguam Prophetam,

Ilpſe enim eſt , de quo ſcriptum eſt., Boce ege mitto

Angelam meum ante faciem tusam. Ibid. Plas
quam Pnopheta, quia Chriſtum non prædirit, ſed
monſtravit: Angeluns, abecodein ofhcio Præcur=
ſoris rite adminittrato. Ita fidelem ſervam Chri-=
ſtus non laudat, niſi ab officio: & hoc elt vere
laudari. Non qui officium majus gerit ille lau-
dabilior eit, ſed qui ſuum cxaétius admiziſtrat.
Quid ad te de alliis ? tu tuum, quod obediceatia
imponit, adimple. Hocne curas? vide quo de-
ficias; & quantum vis aà Deo laudari, tancucn
fidelis eſto⸗ ,
30., Unter natos mulieram non ſurrexiz major
Joanze Baptiſta, Ibid, Eximia oaanis laus! ſed
qua dignum ſe pꝑræititit. Non pocteſt Oeus lau-
dare, nii qued dignam eſt laude. Ar ut dignas
ſis, Deus facit quidem, ſed non ſine te. Placeret
tibi, ſi laudarcris a Chriſto; obtinere potes, ſi
Joannem aaimi conitantia, aſpiritate vitæ, Ie
mortinicatione tui, zelo Chriſtum glorificandi;
Angelicis moribus 1miteris.

F E RI A MV.

Magdalenæ Converſio-.
r, MUuer, Ju. erat in Civitate beccatrix, ag
ocognovie, Juod eas accubust in, domo
Phariias » atzulit sabaſtrum. Luc. 7. Magda-
lena ob vitæ licentiam crat urbis candalum,
Deus

352 HEBDOMADA KXIII.
Peus, qui n02 vult mortem peccatoris, movit
illam interne. Ita bonitas illam amat, etiam cum
offenditur. Ut cognovit fide Deum, illuſtratio=
ne ſeipfam, & ſua peccata; prudentia occaſio=
nem opportunam: ſtatim ſise dilatione accur-
tit: ſiae reſpecta domus alienæ, hominum præ-
ſentium, convivii, Quanta ie docet exercere
ſæpius fidem; cognoſcere fe ipſumi: arripere pri-=
mam boni occaſionem; capere generoſas reſo⸗
lutiones? non relpicere homines, cuùm de ſalute
tua agitur. O ſi hæc obſervaſſes hactenus-
2. Ert ſtans veirò ſecus pedes sjus, Laerymis cœpit
gigare pedes ejus, & gapillis cabitis ſusi tergsbat, &te
Ibid. Retro. Ex humili confuſione declinat
oculos Chriſti, ac convivarum non penſi habet.
AcKtu ſi confunderis oculos hominum deolinas.
Hæc eſt tua ſuperbis. æ ex amore, & dolore
lacrymarumcopia, ut poruerit Chriſti pedes la-=
vare? Quam modicus ergo tuus amor & dolor,
qui nec guttam ebulilit! at vide, ur eum accen=
das motivo bonitatis Dei.
