tio Chriſti eo: movit, quam conceperant ex
ejus miraculis, & recenter ſuſcitato Lazaro.
O ſi magnam conciperes Dei æſtimationem!
qua obſequis præſtares Deo? quam fortiter
ad verſus ic iplum, & concilia tuarum paſſio-
num dimicatfes!
2. (lamabant dicentes Hoſanna filio Davia:
Benedidas Jui Venit, S. Ibid. Conſidera tur-
bam hanc tria c onjunx ille, quibus vera devotio
perficitur: Cor, ſive affectum, quo Chriſtum
Proſeque ebanti Linguam ſeu voces, qnibus
eum laudabaat; Manus ſeu opera, quibus ra-
mos cædebant. onelt ve ra devotio, quæ hæc
tria non habet; quia niſi hæc Deo reddat,
non reddit nos totos. Con ler devotionem
tuam. Vide an verba, & opera procedant ex
affectu? an, ut loqueris, ies kaciat; an vox ſit
Jacob

HE

e
AIIEzOrwOGERE

er

ut bl ,K

ANKN.,

Thannroruc,

Wmn, gun

NrA Dnt 8

0 c1 omgem ſua! ECtIo=⸗
nem, venit tib omnes ſuas
cogitationes, ſtudia, vitam, ſüaguineme eſtii⸗
penluru ut te egenuen diret, periclitanten
protegat; mniſeram & vilem adtecgaume evehat.

Att IIe ili. bortas cordis, ut introcat Rexz lo⸗
5

jutcliectum. v voluntatem, Laffectus tuos.
E E R. I A II,

Invidi Phariſlzorum ſermones.
1, Iaetis, quia anihil praficimus. Ecce mun-
dus totus poſt eum abit. Joan: I12. Con-
fideta invidiam Phariſæorum. Qui occilum
ebant Chriſtum, quam ægré ferunt ho-=
neratum Sed fateri debent, ſe ihil proficere.
Noli animo dijici, ſi invidiam patiaris. Nihil
Proficiet: ſolum invidum cruciabit, Noli etiam
invidere, ne crucieris. 2. Dicunt plus quam ve-
rum ſit, quod totus Mundus ecum ſequatur, ut
magis ſuamt rabiem acuant. Dtinam vero id ve-
rum eſſet? ſequantur cum Infideles, Hæretici,
Judæi. Tuprimus fis. Si alius plauſum, & accur-
ſum habeat, tu non invide.
2. Aanidam autem phariſeorum diæxerunt ad
illam: Magiſter inerepa Diſeipu los tuos. Luc. 19.
Ecce livoris ingenium! vult impcditos Chriſti
E 6 plauſus

108 HEBDOMADA.

plauſus? audet ab ipſo Chriſto id petere, ut eos
prohibeat. Vocant Magiſtrum, ut petitioni
Per blandimenta viam ſternant. Quid petunt:
ut Diſcipulos increpet. Quare? Eſtne malum,

quod applaudant Domino? Sed invidia nihil

rectum videt, etiam pia, & ſancta improbat.
Abſit à me hæc, & omnis paſſio, quæ ſenſum
pervertit, & cxerceat.!
3. Luibus ipſe ait à Dice vobis, quia ſi hi ta-
cue rint, lapides elamabunt. Ibid. Senſus eſt, quod
non ſacbunt hi, qui à Deo moti ſunt: ſitamen
ſilerent, poſſe Deum etiam duriſſimi cordis ho-
mines ad dandam ſibi gloriam excitare. Ita eſt.
Nullum cor eſt tam durum, qued Deus vel fran-
gere, vel mollire non poſſit. Poteſt ergo &
meum. Sed hactenus ego obſtiti. Quid feci?
Quoties voluit ille? Quoties ego reſtiti? Time.
quia cor durum malò hababit in noviſſimo. Hccl. 3.

F E KRIA III.

Flet ſuper eivitatem Hieruſalem.
,V ldens civitatem flevit ſuper illam. Luc. 19.
Quid lacrymæ in æſte plauſuum: Vi-
det Hieruſalem, & in ca totum mundum.
Videt omnium ſcelera: ctiam tua, Videt
paſſionem ſuam cefluram multis in ruinam,
cx propria corum malitia. Porerat abſolutè ſal-
vare, ſed vult ut gratiis ſuis cooperemur. Peribi-
mus, ſi non utemur. Expende an aliquam ſuper
te flendi occaſionem dederis, Amorem ejus in te
agnoſce, Sed non ſufficit, niſi & tu coop ereris.
2. 5

it

ℳ l

A
.
(caunen ,0,

5 unn bon

u ecalun
srelegun

cOatiſos ⸗

ipenr un hen
AAtum inpen
hnin Deylot
uupel ocblon
Zul fiumer
auu Gen

nitteei. Uh
UIniecloon
Neſnioris 4
AlniiDrnone
uolemen
uiinnn
Miigthdn

§ EXKAGESIM „. 100

2. Si cognoviſſes & tu, & quidem in hac dis
tus, quaæ ad pacem tibi. Ibid. Indicat fletus ſui
cauſam eſſe cœcitatem populi non agnoſcentis
Meſſiam, ex qua odium, invidia. ingratitudo, &
omne malum. Hinc laborat Diabolus „ut hanc
cordibus noſtris cœcitatem inducat, ut non
agnoſcamus quantum bonum ſit gratia DEE-
fin quantum malum peccarum, non attendamus-
KH Dei inſpirationibus, ne ſequamur. Et hoc, in hae
inie die tua, vitæ ſcilieet hujus, quæ ſola eſt dies no-
ln ſtra: quam ſequetur dies Oomini, Vide ergo,
nain, quomodo diem tuum impendas; ne timere de-
ni hi beas diem Domini. Deplora priorem cæcita-

alunn rem, & tandem aperi eculos, ut agnoſcas;, quæ
let eratiæ tibi dentur ad vitam æternam.
Rſn (rti 3. Venient dies in te, & circumdabunt te ini-

GyrtiiIng ics tui vallo, Gc. Ibid. Prædicit ever ſionem
ny urbis per Romanos futuram ob peccata, præ=
ſertim in Chriſtum „commiſſa. Peccata enim
Aln ſunt omnium miſeriarum cauſæ, & præparant
ANd materiam vindictæ Dei. Id his exprimitur mi-
ſeria hominis in articulo mortis, qui malè uſus
WinuH eſt tempore ſuæ viſitationis, & gratiz- Circum-
Mulun dabunt cam inimici Dzmoncs?z coanguſtabunt-
uun Nulnn præterita peccata: proſternent in terram omnes:
inm E grandes, & vanas deſignationes, &c. quia non-
Mlien ug bene uſa eſt temporc viſitationis ſuæ, Vide
en me qͤuanti tefert, uti gratia dum tempꝑus eſt.
oernn h⸗
en iigtuß
Amorenezt

ühna 1 E 7 EEr.

HE BDOMAD A.
FERIA IV.

Paciſcitur Judas cum Prit

tradendo IBiu.

Dn abiit unus ae daodezim, qui dicebatur
ad Principes Saceraotum
n intravit aviditas
uſi unguenti „ vel

dotten infenſiſſimos
& morti eus it tentos. Vide quo eva⸗=
indomitæ animi pachones. I. Ardebat avae
ritia judas. 2. Hinc murmurator fact us de pro-
93

1.

uento. 3. tum cœpit odiiſle Chriſtum.
4. E uk tet i0o venderc. §. non amico, ſed cas
ibus inimicis. Time proinde paſſiones tuas,
applic ca illis ſecurim mortificationis.
t illis: Suid vultis mihi dare, & ego
radam. bid. Qantas, quàm pretio-
ſas merces prop onit peſſimus mercator. Wel
Pilium! ſed quam vili æſtimat, qui Pretii!
tatem iniquis emptoribus remittit? qui nec]
ſum nominare dignatur! Reſac ergò tam vil 3
eſt Deus? Ah! quoties tu eum vilioris aRimilk
At quanto pluris ille te fecit? qui pro te ſe,
tamque ſuam dedit. O brutum! ſi non plur
æſtimas, ſi non amas.
3 4 At idi cenſtituernnt ei z0. argenteos. Ibid.
Præ:

„
Q
.
„
—

—.

1⁵

clies 4,na

d . 1

IONANKNNRNN

R Wn

onin

AINPNN GE

Meloz elgo N

eunfllort 11
mulgui ⸗ 7

oele

SEXAGESIM £. 1II

Pfeti ium jumenti, aut viliſſimi mancipii? Quis
iſte Dei contemptus? Sed altiore conſilio tam
parvo eſt venditus. Nos= elle voluit prætioſos face-
re in pretii viluate, ait D. Paulin. ep. 2. tſe nobis
hac vilitatepretiofßser, quod ſe vili vuli aſtimari,
ut at omnibus ematur. Non potes grandia pro
1 . . —. .
Deo dare, da parva, da curam minimorum. His-
libenter ſe tibi vendit.

1

F E KIA v.
Cœna baſchalis.

Te in civitatem ad quendam, & dicite: Magi⸗
ſt er dicit àè apad te ſacis Raß ſeha, laltn. 26,
Pau aperri inn Jela

„
D
—
S
„◻
„
4 —
S.
S
G
—7
B
—
5

Patri-
placcat? A⸗ —A t
facio Paſehba: . & X ille protiaus aſſentitur, & fervert

ad obſe ſequiut m. Sufhcitne tibi à eoii ſuperiori-
bus. à regula ianui, quid Deoplaceat? ſtatimne
aſſentiris? an quaxdoqu e ſervi us cogendus es
ſic pretium operis, & meritum perdis.
2. Deſiderio deſidera vi hoc bPaſcha manducare
vobiſeam. Ibid. Hec Paſcha? quod eſt ultimum
VIrg lax. u0 mox ſequetur, acerba da lio, &
mors infamis? Ideo omnino, quia poſt hoc ſcit
ſecuturam mortem, ad quam tui amore ſemper
aſpi rabat. Qaèò vicinior eſt paſſioni, eo majus
gaddium prodit, Si Chriſtam te amare cre.
dis,

F1 2. HEBDOMADA.

dis, & pati fugis, ubi mentitis. Probatie amoris
eſp paſſio, præſertim ſi fit cum gaudio, aut cum
antecedente deſiderio. O quàm tu delicatus es!
non correſpondebis deſiderio Chriſti, niſi ſimilia
concipias.
3. Conſidera Chriſtum hic ſervaſſe omnes
gis cæremonias, & quid ca ſigni ficarent con-
templatum. Ia agno occiſo, excoriato, aſſo ſe iꝑ-
ſum oceidendum; flagellis excoriandum & igne
amoris conſumendum. In ſecto, non fractis eſſi-
bu :ſe luxatum quidem, oſſa tamen ſua uon fra-
cta. In feſtinatione comedentium, feſtinationem
furoris inimicorum. In lactucis agreſtibus, ſui
fellis amaritudinem., In baculo, quem manibus
tenebat, ſuam Crucem. Cogita qui fuerint hic
affe ctus, ſed ad omnia hæc offerentis: & conare
Amiles elicere.

F ER IA VI.

Lotio pedum.
I: CCiens quia omnia dedit ei Pater in manus,
Jurgit à cæna, & cœpit lavare pedes. Joan.
13. Qaæ connexio iſta? Scit omnia ſibi data
in manus, & cœpit lavare pedes? Ut intelligas,
qusnta ſit humilitas, intellige quanta ſit maje-
ſtas ejus, qui ſe abjicit. Peteſne majorem co-
gitare? Appende vilitatem tuam: & tamen hu-
miliari detrectas. Omnia ſunt ei data in manus.
Sed tu ſurripis aliquid illi, quia pedes illi tuos,
id eſt, affectus non das. Ubi vagantur? nonne
Poſt. veſtigia gregum, ſeu creaturarum: Colli-

8*

2

Il

hn .
ndu,
Inllue les

,.,

(cGl, ℳ

ui Cu won

Amvirirur

Sal Cellothud
71
4Ptuet Ae u0

ind Sſeccu

had dotles le

umnigun, leegl
1

ecke
.

AN

lii Mtinn
n zh⸗ ira
guen rue
io Cnne

ieſn

lahiſnmg
uni 401)
Aulintin
viudt/
umnlunft.
dun Hluninun
uiel unßlen
ul, n zut
Girgifnint
Aſtend/Adan

.

ein⸗

P,MrAE
Muor udl
runil
liunln
egunn m’⸗
eln guſlin
ntEun 1
gtii unhen

giies

Ringert,
geallin H

SEXAGESIMX. 11

ge eos conſigna ei in manus, ut ille lavet à
pulveribus, aut ſordibus, quæ ex creaturis ad-
hærent, & manu ſua cos regat.
2) Surgit à cœna, ponis veſtimenta, accitit
lintenm, parat saquam, lavat, abſtergit. Ibide
Omnia ſolus agiir. Cur non Diſcipulorum ali=-
quis ad juvandum admittitur? Ad honorata, ac—
filiationem Dei, ad hæreditatem regni, ad pote-
ſtatem abſolvendi, & e iciendi Dæmonia admi=-
ſit ſocios; ad ea, quæ ſant humilitatis, ꝑræ venit
omnes, nec opinantes, Sic agunt veri humiles.
Non es verè humilis, ſi vili in miniſterio noa
cettas prævenire. At tu fortè nec ſequi conten-=
dis, & lentus aſpicis alios. Crede mihi, aſpicies
eriam olim de longe, cum illi te ad pramium
antecedent, & ſerò dolebis.
3. Penit erg̈ ad Simonem Petrum, &&. Ibids
Pettus videt hinc ſuam viliratem, inde majefra⸗=
tem DEI: ſtupet: Domine;, tu miln lavas bpedes?

Pondera ſinogula verba. Domine univetſorum-

& meus: Iu, cujus eſt poteſtas, & imperium:
mihi ſervo vili ſſimo, & peccatori, & c. Obſtupe⸗
ſce verò quod ipſum toties in te faciat ESUS,
toties te abluat non aquâ, ſed ſanguine ſuo: ſeu
gratià ex meritis ſanguinis. At hujus tanta ne=-
ceſſitas eſt ut niſi te laverit, non fis habiturus
partem cum illo. Dic ergò cum Petro: Gsmine,
non tantum pedes affectuum, ſed etism caput co-=
gitationum, e, manus operum, ut omnia ſint:
munda in conſpectu tuo.

5AB-

HRBDOMADA.

Admonitio Diſcipulis data poſt
S dum ablutionem.

Per interrogationem revocat nos ad attentio-
nem. Res enim attentu digniſſima eſt humili-

as Chrifti, 2. Verbo explicat quod prius exem-

quæ ipſius factis animantur, 3. Argumen-
tum ner volum eſt; E.
Ego vobis; ergòô vo

xis: 312 a 5ls emna non n
2. Easmplam enim

0
dedi vobis, at quemadmo-
dum egofeci, ita & Ves faciatis. 1bid. Vide quo
facta Chriſti teadant ? ut ſint tibi in exemplum.
Quantum eſt de te, vitam adimis factis Chriſti,
ſi non imitaris: Kaudas chim ea fine ſuo: quia
excmpla cefant eft exempla, ubi ceſſat imita-

tio. Ne feceris tu . ac illis injuriam. Vide et etiatmn
quàm bonum
nit tibi zugn
Quam bon

trahar, † prius,

1. Oactis erim vobis si ergo ego lavi
,11 S
— — beges 5 Mominus, at Magiſter veſier,
E& Vos deb alter alter ins la varepedet. Oan. I3:
„

bie 14

, K

„ℳ ſt ans ee.
,A MW ü

nn .

QINQUAGESIM K. 11†
compendioſa eſt, certa perfectionis norma-
3. Fi hac ſcitis, e i eritis, ſi ſereritis sa. Ibid.
Abert doctrina an 10d non ille ſit beatus qui
multa ſcit, ſed qui facit, quæ ſcir. Non enim ma-
gnum eſt virintem cogneſcere, ſed udiosè agere,
ait Cytill. Alex. 1.9, in Joan. c. 9. Non ergò ſatis
eſt, quèòd ſcias: exempla Domini- lpſa Kientia
eſt quædam ad Umira! adum ob ligati io. Nam
Luc. I2. Servus, qui ſcit
ſui, vapulat multis, ſi non
Expende, quanta tu lumina

habeas . qun stam
bonorum cognitionem, O ſi ſecu
ceres! e ef eſes beatt

H Venerabilis Eucha-

„
5
◻
◻
◻
9
B
—
.*
.

1. A Ceiire. & comedites Hos ef corpus meam.
. Matth 26. Crede primum vivà flde,
carnem- ſangsinem, animam Chriſti , LDei-
tatem, & ui idquid eſt Deus, eſſe in SSe Eucha-
riſtia, ſve vi verborum, ſive per concomitantiam-
Admirare Dei ſapieatiam, quæ invenit novum
modum ſeænobis communicandi. Obſtupelſce
& lauda omnipotentiam, quæ une momento,
ſolo verbo illa omnia ſub ſpeciebus panis, & vi-
ni ponit. Agnoſce infini itum amorem, quo hoc
facit. Sicut Parer Sie di mundum, ut Fi-

lium ſuum unigen iru et: ita & Filius, ut
ſe ipſum dare ut t ſir sobiſcum uſque ad con-
ſum! matio necmn Eculi.

0 admirabilis, & ama-
cogitaverit, ut t incarna⸗
xetur,

bilis Deus o c te

116 HEBDOMADA.
etur, quantum eſt? Sed' q uantò majus, quòd
in te, velut denuò in mundum veniat, & Omnia
fecum adferat, quæ tunc attulit? Quid retribuces

Domiaso?
2. Dominus PIus in qua nocte tradebatur,

accipiens panem &. Confidera tempus hujus
inſtitutionis. Erat illud ipſum, quo cjus vitz

ſtruebantur inſidiæ, quo fervebant odia Jju.

dæorum inillum. Sic aquæ perſecutionum non-
potucrunt extinguere charitatem ejus, Sic
azmat nos etiam ; cùm inimici ſumus. Tormen-
ta igitur vicina , crux, infamia, non cauſarunt
ſeparationem Chriſti à te, ſed majorem conjun-
ctionem ger hoc amoris, & unionis Sacramen-
tum. ezsαergo te ſeparabit à charitate Ch ife.n
ze ibulatio? an anguſtia ? an fames ? an nuaitas

an periculum? Rom, S. Conclude magno ar-

dentique amore: in hu omnibus ſup eralo, broptir
eum qui dilexit mes- .
3. Et manducantibus illis accenit eſus par
nem. Marc. I4.. Conſidera quos Chriſtus adhi-
buerit convivase. Apoſtolos nempe, & inter eos,
ut communior habet ſententia, ctiam Judam.
Sed quanta fumentium diverſitas? Illi corpore
ſimul & ſpiritu ardentiſſimæ devotionis, iſte
ſolum corpore, ſpiritu autem in proditionem
Chriſti intento. Vide belluam illam hoc amoris
cibo nen mitigatam? & adverte quomodo ſęe-
lera in catenam eant, cum paſſio, ex qua ortum
trahunt; non tempeſtivè opprimitur.

nſaiſe4n

a la r nrii

Aan. ul
e r
lul m 1 4

N

Nunne ,,

E
eleete⸗
Kahe

l ei

6

adden ene
hlun, re
eeinne tdr

ℳ ℳ
,ſinn 41 ,ℳ
(nrlute migrot
. ee
i Mekefe
rcht ie
nemoie

in tim ,
.lis/Nr

nr derotot

en l ⸗
nkateu
Lihſenen
mtlo uf
ſunmun

gun Ul 8

QVINQUAGE SIM EÆ. 1
FE E RIA II.
Chriſtus ſuper cœna inſinuat
proditorem.

1. V Eſus turbatus eſt ſpiritu, & dixit: Ames

dico vobis „ quia unus ex vobis me tradet.
Joan, 13. Turbatio hæc fuit vehemens triſtitia.
Cauſa hujus eſt atrocitas criminis à Juda pa-
trandi, ab Apoſtelo, à domeſtico. ouid non
agit , ut à meditato eum ſcelere reducat ?
Oſtendit ſe conſcium futuræ proditionis, ut
non credat Judas ſuum ſcelus latere. Non
nominat proditorem, ut parcat famæ; ue non
concitentur in eum alii diſcipuli, ut judas hac
lenitate trahatur; ne manifeſtè coargutus, fiate
impudentior. Dum nihil proficit, dat ſigaum
proditoris: Qui intingit mecum manum, &c
Intentat ei Ve æternæ damnationis. O boni-
tas Dei! O duritia peccatoris ! O Domine.
non induretur cor meum, ad tot inſpirationes,
quas & mihi mittis.
2. Et conzriſtati ſunt valdè, & ceæperunt ſin-
guli dicere? Nunquid ego ſum Bomine? Matth. 16
udd dixit: Unus esæ vobis, omnes perturbat-
§. Chryſ. hom. 71: in Joan. Quare? Non de
conſcientia reatu, ſed de humana mutabilitatis
incerto. S. Leo. ſer. 7. de Paſſ. Etſi non eſſent ſibi
conſcii, timebant ſuæ fragilitati: Noli ergo &
tu nimium tibi conſidere. Cecidit Petrus, qui
nimium ſibi fidebat. 2. Timens ne minas verum
eſſet, quod in ſe quiſquis no verat. Idem S. Leo.
Etſi enim quis nihil ſibi conſaius ſit, nee er

118 HE BDOMADA.

hoc juſtiſicatus eſt. Time & tu, & dic? Ab occul-
tis meis munda me, Audet & impudentiſſimus
Judas idem quærere. Quid tu facis, ne te ſuſpe-
Kum patiaris: Quàm manſuetè reſpondit Chri-
ſtus: Ta dixiſti: non tu ſcelerate tu perfide, & c.
Quid tu reſpondes ei, à quo offenſus es? quibus
verbis? quo vulru ?7 quâ voce:
3. Continnuo cæivit. Erat autem nox. Et cum
eiviſſet, dixit Jus: Nunc clarificatus eſt filius
hominis., Joan. 13. Ingreſſus in cum Satha-
nas, non permiſit, ut orationem expecétaret,
timens ne ſeintillam in ejus animo accenderet, & ad
meliora retraheret. & Cyril. Vide quàm ſtudeat
dæmon ab otatione avertere cos, quos tentat,
& collige quàm efficax remedium eſſe debeat
oratio- 2. Quando evixit Judas, clarificatus eſt
Chriſtus: ſeparato e im nequiſſime Iuda, & ſecum
remanentibus Sandis. S. Aug. tract. 6 3. in oan.
quaſi una iniqui præſentia gloriam Chriſti ob-
ſcuraverit. Qui ergè inter Sanctos vivis, ſtude
virtuti, ne tua vita gloriam Chriſti obfuſcet.

F E RI A III.

Contentio Diſcipulorum.

ideretur eſſe major. Luc. 22. Certiores
Jahti de morte Magiſtri, inquirebant, quis zgorum

1. P Ada ſt contentio inter eos, quis eorum

videretur eſſe major, ist cateris fieret Magiſter. Eu-

☛

thym. Quam citò murantur affectus noſtri!
Paulò ante contrifſtati ſunt valdè, quèd traden-

QUINQUAGHESIMX. 119

Gus eſſet Chriftus: jam in ambitionem cadunt.
Vide tu, ne ſis in bono tam inconſtanse Ipfirmæ
virtutis ſunt affectus deſi Utorit le 2. Qi conten-
dunt? Etiam in Chriſti ſchola? ſub Magiſtr
humilitatis? 3. Quæ m ateria dif lerprattoni⸗⸗
Quis Videretur, coram hominibus, n non quis te
ipsà efler. O vanitas! viſne tu videri an eſſe.
2. ui maior eſt in vobis kat ſicut minor,
lbid. Hoc eſt pharmacum cutandæ ambitioni.
Nam contraria optime curantur contrariis. Ex-=
cellentiorem te judicas officio ,Ppoteſtate, ſciep-
tig, & c. Fias ſicnt minor. Ita lege à Cl hriſto ſan-
citum eſt. Hoc ejus exe mplo ſir marum. Ego au-
tem in medio weſtrum ſum, ſicut r miniſtrat,
Alii ſolum videntur eſſe majores: qui ſe demit-
tunt, re ipſa ſunt. Credis hanc verientem⸗ Et
cur non huc tua tendunt ſtudia ? cur locum, ca-
thedram, officium, & c, honoratiora ambis?
3, Et ego deſpono vo his, ſicut ⸗ it mihi
Pater meus regnum. Ibid. Ac
dam ambitionem ad ſe
militatem, & Crucem. Hamilka vſe/ em etipſum
4A½ propter quod Deus exaltavit illum; . dedit illi
Regnum. Phil. z. Filius tibi codem n modo diſpo⸗
tpln n, nit reguum. Diſponit velut nento: & ulti-
ma voluntatc, quam non lic nfringere. De-
Iuſoria ſunt ergo Principia bi⸗ ntraria, quæ
hactenus es ſecutus. IIlud certiſ RKmumclt ui
ſe humiliat, exaltabitur. Luc. I4.

5

i te

esS
1 M, gt⸗

HEBDOMADA.
FPERIA IV.

Sermo Chriſti ſuper Cœna.

J. Oleut dilexit me Fater, & ege dilexis vos
—₰ Manete in dilectione mea, Joan. I 5½. Lon-=
egus eſt ſermo, & digniſſimus, qui ſæpius
legatur. Tria autem potiſſimum eo commen-
davit. I. quidem, Amorem Dei, non qualem-
cunque, ſed permanentem, & conſtantem. A
hunc ut inducat, ſuum in nos amorem propo-
nit, Dilexi vos gratis, ſine veſtris meritis: Sieat
dilexit me Pater, tam intenſo, tam puro amore.
Nonne jure amari exigit, qui ita amat? Et quod
ſigaum amoris ei dabis? unum petit: Si dilgitis
me, mandata mea ſervate. Quam facilei mandata
ejus gravia non ſunt. Daſne hoc ſignum in re-
gularum obſervantia ? Quem fructum feret,
qui ita diligit? I. Manifeſtabo ei me inſum per
plura lumina. 2. Pater meus diligit eum. 3, Ad eum
wveniemu,, & manſiones apud eum faciemus, Ex-
pende hæc omnia.
2. Mandatum nowum do vobis, ut diligaris in-
vicem, ſicut dilexi vos. Ibid. 2. Commendat
dilectionem proximi. Si hæc abſit, non eſt di-
lectio Dei. 1. Joan. 4. Mandatum novum: in quo
fundatur lex nova, quæ eſt lex amoris, in qua ſub

capite Chriſto omnes unum corpus ſumus ‚ſinguſi
autem alter alterius membra. Rom. 4. Novum
non novitate diligendi, ſed diligendi, ſicut ipſe in
dilexit, gratis, etiam inimicos, cum ſuo incom-
modo per tormenta, uſque ad Crucem, ut da
6⁶

Nolè
un i⸗
cerg gtle⸗
u ſid⸗
otd, ſ⸗
Ha oid i
ſefari 6
Aileim i
ui/ iuun e
gein ſii
Aaueh4
er Ktiguit,
ln i n
aau nhi,/ 4
sit nelit/
lu elſmmn
er lnſrun
utanuelern

4

III

4 4
Enlatr

me u me⸗
leit lnd
dün plie
ütin onn
ummnte)
nn,
de⸗ :
enn

Ah

— — –

QUINQUAGE SIMA. rrr

ſalvaret. O quantum abes ab hac pet fectione:
Si vis Diſcipulus cjus eſſe, aceende hunc in te
amorem. Hunc pro ſigno Diſcipulatus exigit.
In hoc cognoſcent omnes, quia Diſcipuli mei eſtis,
ſi dilecionem habutritis ad invicem.
3. Petite, & accipieti’ Gommendat oratio-
nem. Accendit fiduciam impetrandi. Quod-.
eunque petieritis, faciam vobis. Z. Auget fidu-
ciam, quod petendum ſit à Patte: ſi quid petieri-=
euluen tis Patrem, Qui bonus eſt, & potens, 3. Docet
minttn I ur id, quod petitur, ſit aliquid, id eſt, ut aic Au-
ürid Lguſtin, tract. 102, in Joan. quod in beataæ Vita
comparatione non ſit nihil, ꝶ Docet petendum
in nomine, ſeu per merita ſua, quæ ut ait Ru-
pert. lI. 12. in Joan. neceſſarium ſunt uni verſa
orationis vehiculum. 5. Quod petitur, dirigatur
ad gloriam Dei: at glorißcetur Pater in Elio.
ain . SI has conditiones accuratè ſervaveris, quod pe-
ei nfſe Seiacciples.

F E R IA V.
M ſianl
Ghriſtus Gonſolatur Apoſtolos.
Swli,l

4Cum I. On rslinquam vos orphanos; veniam aa
vos. Joan. 14. Conſolatur de ſuo abi⸗

vepbler dotdll
in⸗ tu triſtes Apoſtolos, pollicendo ſemper præ-
8 Gpd⸗ ſens ſuum auxilium in omni tribulatione. Si
lumdl , Deus tecum quis contra te? Non relinquet te,
ana ſa rniſi prior tu eum telinquas. Perſeverabit ſſe Pa-
1 on , ter, ſi non de ſinas eſſe filius. Etſi te modicum re-

üi linquat in deſolatione, aut afflictione: inrum
i n mollicumn & videbis eum, & gaudebit cor tuum,
40 F a, dni-

11 2 HE BDOMADA

1. Animat eos ſpe præmii æferni: s domo Pa-⸗
rris mei manſiznes multa ſum, & ego vado vobi
parare docum. Modicum eſt quodcunque tribu:
letiopis, ſed æternum quandoque gloriæ gon-
dus illi promittitur. Illuc teſpice, ne preſlus ani-
mo deficias. .
2. Buin de mundo nos eſtis, ſed elegi Vos de
mundo, proptzren odit wos mundus. Oan. 16. En
aliud Aolatium; quia ſignum eſt Divinæ electio:
nis, ſi habeas, quod Patiaris- Quos reprobat, pae
tituc ize poſt geſtigia gregum, ac dele ctatio-
num ſaarum- Addit; Iple Peter ama! os, quig
Gos me àmaſtis. Quartum ſolatium, quia ati-
Gioses ſunt pignus amoris Dei in nos. Qam
majorem conſolationem petis, quâm ſcire, quog
te Deus amet? . B
3, Si me berſecuti ſant, & Vos perſequent ur.
bid. uinto cxemplum ſuum in (ſolatium ad-
ducit: Me priorem vobis odio habuit. Sed ceoni-
Adit e, ego viciungum, vOs quegque vincetis, quia
ego vobiſcum pugno. 6. Denique: Triſtitia ve⸗
Eira con vertetur in gaudium; mundi verò gau-
diam in æterna lamenta, Qaο melius tibi
eit amplecti viam , cujus terminu; eſt æternum
gaudere. AAd ſpings ergo ad Crucem aſpira.

FERIA VI.

Oratio Chriſti ad Patrem „ Pfo .

Diſcipulis.
1. P Ater ſandts, ſerva eos in naosnine tus; guss
Adediſti mihi, 21 ſin: unum ſicut & nos.

Joan

,erotallt

a lezoe

unibi 4
Mrunt. Hoc

e derbec
i iepel bec

„Rorer, N

rir 1 vi
eitl!

en
lin i
11

on

1ocoge
„ 1

, 6
N, lon. 4
e, Ntz
ikegroben:

Ni,
NE CeRcN.A

1
unr zmupl gui

gabut N g

H,1
ercenufe

Nenade, Initev

ceteu
ren thin

.
Palren 4
l.
i mi
un“

WNSG

QUINANUAGESIMXA. 122

Joan. 17. I. Per unionem charitatis perfectiſſi.

mam, ut ſint unum, ſicut Perſonæ Trinitatis, ſi

nek naturâ „ſaltem intellectu, judicio, volun-
tate; idem ſapiant, inem velint. Vide ut tua talis
Gt charitas. 2. Non rogo, ut tollas eos de mundo, ex
tribulationibus, quia volo eos adhuc pro nomi-
ne meo pati: fſed ut ſerves eos à malo, Id eſt, pec⸗
cato. Magis ergò ſollicitus eſto, ut peccatum fus
gias, quàm Crucem, & afflictionem. 3: Sandifi-
ca eos in veritate, per gratiam Spirits Sancti, ur
ſint idonci miniſtri Evangelii. Sed cu etiam ut
talis ſis, gratiæ collabora, neque ſis ſicte ſan-
QRus, ſed in veritate.
2. Tui erant, & tu mihi eos dadifti, & ſermo-
nem tuum ſervaverunt. Hoc primum motivum
eſt, quare pro iis oref. Ex parte quidem Chriſti,
quia illi à Patre commiſſi erant. Ex parte verè
Diſcipulorum, quia ſermonem Dei, ſeu fi⸗
dem, aut legem ſervaverunt, & gratia Dei in
eis vacua non fuit, ac per hoc ſe dignos reddide-
runt, ut pro iis oraret. Vis Advocatum Jeſum
apud Deum experiri? vide ut cum veritate
dicas: Tuus ego ſum; deinde ut gratia Dei
apud te vacua non fit, 2. Motivum eſt, Clari-
lcatus ſum, in iis: quia me glorificant coram ho-
minibus, An & tu Deum giorificas affectu, ver⸗=
bo, opere?
3. Non pre eis autem tantum roge, ſed & pro
eis , qui redituri ſunt per verbum eorum in me.
lIbid. Crede & pro te oraſſe, quem præſentem
ut comprfchenſor in eſſentia Divina, ut viatos
per ſcientiam infuſam videbit. Efedum habe
F 2 it

N.
aj enu
,1 MAN

14 HEBDOMADA

Pit oratio, ſi tu non reſiſtas. Quid verè oravie
pro te. & pro omnibus ? 1. Ue emnes ſiat unu m

Pper charitatem inter ſe. 2. Sicut tu Pater in me,
m ego in te, ut & ipſi innobis unum ſiot, per
charitatem adDeum. Duüplicem ergo hunc

m u

W 2
ert 51,
Katerote 4

amorem pro te poſtulabit. O quàm felix ſi hune
habeas! at non habebis, niſi omnem alium ſen-
(ualem amorem expellas. eer e nn
SsAB B ATHO,

A cœnaculo in hortum egreditur⸗

—.

& prædicit ſcandalum Diſcei. 4
„ . „ 7
17ET egreſſus ibat ſecundum conſuetudinem in s, ubn
montem olivarum. Luc. 2 2 Ex urbe olim iſthnnh,

ſibi dilecta, tot bent ficiis adornata, lacrymis dorit

à ſe deplorata, ſed quæ gratiis non eſt uſa, egre-⸗ allemn
ditur Jjeſus. Quis non timeat vVel inter ipſa be-
neſicia, ne à Jeſu deſeratur ? Non cx eo ſecu- l
rum te reddunt, quia dantut, ſed quia coope-
taris, quantum valet. Ibars ſecundim conſuetudin», Almno
qua oraturus ſe à tumultibus ſubducebat, quam lun
non deſeruit, ecſi ſe ibi comptchendendum ſciret. hull;
Diſce non admittere ſpiritualibus exercitiis im- fe.6.

pedimenta, multò minùs quærcre, aut prætexere. N
2. Tnr dicit illis Jeus; omnes vos ſcandalum atd, u i
patiem ini in me in noce iſta. Matthe 26. Timore.
ac puſillanimitate, quâ me Paſtorem veſtrum
deſeretis, ubi ea videbitis evenire, quæ to-
ties prædixi. Aliud eſt de vinculis & morte co- ete
gitate, aliud periculum præſens videre. Vix ul- lel
lum Nn

. QWINQOAGHESIMM. 19 5½
dann lum terrent abſentia mala, at præſentia etiam
WM eie fortes frangunt. Et ſi mille meditationibus pati
disne,, ardua propoſueris, adhac ſta in timore, & non
e ibi ſed ſoli gratiæ innitere
d 3. Reſpondehs autem Petrus, ait ili: Eiſi omnes
i ſeandaliæ aii ſuerint in te, ego nunquam ſcanda=
Iivabor. Ibid. ex fervore quidem ſuo ſolito, ſed.,
en cum humilitate conjuncto hæe dixit Pe-
79 erus, Qui ſibi præſidit, multa ja ctat, pauca præ-
itat, in gravia incidit. Sic Petrus i. contradici?
n getug, Chriſto ptimæ veritati, idque non ſemel, ſed
Un. iterato. z. Chriſto gravius prædicenti lapſum,
pertinaciter reſiſtit. 3. Alios inducit exemplo
1 ſuo, ut ſimiliter omnes dicerent: Debui ſet dicere?g
u dena mihigratiam, ut ſi omnes ſcan dalum paſſi
Enen fuerint, ego in negazionem non cadam. Origehome
Gun, 35. in Matth. Neque bonis ergo tuis affectibus
wr nimium fide, quia levi vento mutantut ſed eos
Wrar in gratia Dei funda.

1 Eginage ,Ki :. ;A;;
er Chriſti in horto triſtitia, tæ-
,ltiutr . dium 3 Pavor.
ntutm ⸗ 1Cawν contriſtari. & mœſtus aſſe. Mat. 2 6⸗
lbulenflit Nec timere, nec triſtari potuiſſet, quia

Klnhe!

eeiuen verè beatus etat, niſi his affectibus licentiam
NHGN dediſlet, animam occupandi. Fxceſſus hic
ubl charitatis fuit, qui ſponte voluit illam partem
Nümme affligi, quam torquere non porcrant adverſariis
gerle, Caulſxæ hujus triſtitiæ fuerunt. I. Viva repræſen-
ieuis Aor/ fatio omnium, & ſingulorum cruciatuum ſuo-

ueH rum, ac mortis ignominiofiſſimæ,. Quæ per

12 6 HEBDOMAD AGè

partes paſurus erat, ea hoc tempore ſimui
lenſit in anima. Colligsin & ego in unum ſaſ=
cem omnem tuam paſſionem, ut ſemper ſit in
corde meo faſciculus Myrrhæ- zu. Viva tepræſenz
tatio omnium peccatorum, & exigui fructus ex
ſua paſſione. Et tu ergo triſtitiæ hujus cauſa
fuiſti Chriſtus pro te triſtabatur:quia tu exulta-=
bas in rebus peſimis. Quantum tibi voluptatis,
tantum Deo dediſti tormesti. Ahl non ampliust
ne de te queratur: la atilitas in ſanguine meo.
Pſal, 29.
2. Tunc ait illis? Triſtis eſt anima mea uſqus
sd mortem, Ibid. Mceroris vis erupit in verba;
an ut ſolatium quæreret? an ut etiam id aperi-
ret, quod ſolam in animo latebat, & cognoſei
ab Apoſtolis non poterat? Anima mea, quæ
actu viſione beatâ fruitur, cum qua natursliter
nullus mœror ſtare poteſt, illa tamen triſtatur.
Obſtupeſce! Chriſtus, ut patiatur, miracula

ſupra naturam adhibet. Olamer 71 6 patiendi

deſiderium! At quibus hunc ſuum mœrorem-

aperit? iiſdem, quos ſocios habuit in transfigu-

ratione. Dilce hinc, quòd quibus Deus ſolatia
ſpiritualia concedit, eos præparet ad magnos
dolorcs. Diſce non tantum eſſe cum Chriſto
in monte Thabor, ſed etiam in agohia in monte
Oliveti. .
3. Juſtinete hic, & vigilate merum. Ilbid.

Conſiderare hic potes, quæ Chriſtus triſtitiæ

remedia adhibuerit. Primo enim aperuit hanc
ſuam afflictionem Diſcipulis. Videtur dolori
lenimen accedere, ſi teveletur amico. Expe-
rietis

mn 1t ie a hehtt
NRNR,0

W

uliti
4

wen “L

Mun Mrehene
1Awrzgle
Giſuirn

NMebotiunig
bneslo⸗

uptuütn

l meun. 4
Chritut.
Denin n
. Uenr
a toin

5

CQVADRAGESTM £ 127
rieris id ipſe, ſi tentationes tuas animæ dire-
Gori aperias. Ur di ficile eſt occuitis vulneri-
busremedium; ſic facile apertis. 20 Confert ſe
zd Otationem. Sedets hie donee vadam illuc:
orem. Nog ſeducit procul Regis fiiam, quæ
flenter clamat ad Patrem. Fur ſi clamore pro⸗
ditur, ſtatim fugit. Tentatus ergò non diverte
ad creaturas, ſed ad Deum-

F ERLA II.
Oratio Chriſti in horto.

1. PAeer ſi poſibile eſt, ttanſtat à me calix iſtes
Matth, 26. Hæc prima orationis pars eſt,

Orat ut homo, hortorem tam acerbæ maorz

tis profeſſus. Forté criam cx deliderio ci-=
tins conſummandæ paſſionis uti S. Catharinæ
Senenſ cſt evelatum Forte non rogat, ur cali=
cem ipſe prætereat; ted, ut dit Hilàt. can. 3 ¹
in Matth. ut illud quod ad ſetranſit, in alios acte
dat z ut quoniodo ab ipſo bibitur, ita ab his biva=
tur. Exiſtima ergo illud tibià Chriſto propinatis
Dic f'denter; Galicem ſalutaris accipiam. Kt
quia, licet ſpititus promptus ſit, caro tamen id⸗
KArma eſt, adde: Er nomen Dsmini invocabo,
Plalm. DID7I2.
verumtamen non ſieut ego volo, ſed ſic at ti.
Ibid. Altera orationis pars eſt. Si petivit ut ho-
mo liberari ex morte, inefficaciter petivit, &
nune corrigit naturalem voluntatem „ pef vo⸗
luntatem rationalem, ſe Divioæ ſublicicatem.
Si petivit amore citius patiendi, etiam in hoc
F 4 e

128 HE BDOMNADA I.

le reſignat. Si denique ut etiam alii huac cali-
cem biberent, quibu:, qua menſura dandu ſit,
Patri remittit. Diſce inclinationem naturalis
appetitus ratione corrigere. Diſce te in omni⸗
bus Divinæ voluntati commendare.
3. Iterum abiit, & oravit tertio eundem ſers
monem dicens à Ibid. Interrumpit bis orationem
Diſeipulorum gratia, qui in ſuis periculis dor-
miebant ut eos ad orationem, & ad futuræ
puſillanimitatis remedium hortaretur, Alter-
nat ergò ſtudium Orationis, & Charitatis,
Sic agendaum tibi,. Ubi inter homines com-
parueris, ad Deum redi. Aliquando & oratio
abrumpenda, ut proximo ſuccurras. Opera
charitatis nobiliora ſunt, quàm pietatis. Orat
eumadem ſermonem tertio. Non eſt inanis oras
tio, nec ſterilis, in qua ſæpius eoſdem afectus
repetis.
FERIA III.
Agonia ; & ſudor Chriſti

ſanguineus.
1, E T fadtus in agenia proliæius orabat. Matt. 16
Lucta erat infetioris hominis timen-
tis, & ſupetioris abſolutè volentis, & ſibi impe-
rantis mortem. Diſce hinc ratione, & ſuperio-
re homioe ſemper luctari cum inferiore, &
ca tibi negare quæ ſunt ſeuſu:; ea velle quæ
ratio dictat. Neque hoc languidè, ſed ſi opus
ſit, etiam cum agonia. Diſce deindè quo magis
tenfaris, magis orationi iaſiſtere, ue Deum ad
victoriam habeas adjurorem.
3 2. Ee

7

—

oltel
.
EN ℳ
,a.
binmmat
,Cnun ſ
unba tert
gun ſein
teioncuum
eNieicort
genlbi ſine⸗
ichenſ
ſuun mun i

epltoten
1 Agelu

hwdos,

uitratior
un loenden
mrmeun .
igindien,
umn, dhmm
ſra h
ſeinluz
Auhaier
Utnluceſol
ſer,

I!
Aaie

cho
nitarle B
hiet
1)

N

neig
luinu

endene
W 6
np ii
litznich
n,
nnmn
1ltrin

a.:
dra

unghert
omm 0e
uin ſenti 9t
ini
Cen ad⸗

l.

W
6

s Allent
onins uine
1nAlbiliep

one, Alhed.

n ikeine
er le 6
leince gen
ele,uDe

n

(O

Q“DRAGRSIM. 1:

2. Et fadhus eſt ſuder ejus ſicut gutta ſanguinis
decurrentis in terram. Quo devenit mei cauſa
miſer Deus! Infirmitas mea eſt, & ut curet, me-
dicus ſudat. Clamabat vindictam terra animæ

mex ob peccata mea, nec aliud expectare po-

teram. Aſpergit eam Jeſus ſanguine miſericor-
diæ ſuæ ut miſericordiam clamet. Rupert. o 20
de Vict. Verb. Miſericordia! miſericordia mi“
Deus Plantaverat ſibi vineam electam animam
meam; ſed quia facta erat ſterilis, & inutilis, ri⸗
at eam ſuo ſanguine. O quantum me amaſti
Deus meus! quam parum tibi reddo? Tu ſan-
guinem fundi , ego ſudorem tibi negabo?
. Apparuit ili Angelus de cœlo confortans
eum. Ibid. Hic eſt fructus productæ orationis.
Afflictus perſevera in Oratione: Deus velut An-
elum tibi mittet internam conſolationem.
Conſolabatur autem eum, non inſttuendo, ſed
laudando ejus fortitudinem, ſapientiam, obedi-
entiam erga Patrem, charitatem erga homi=
nes, gloriam., quæ ex paſſione redundabit in
Deum, lætitiam, quæ in Angelos, & c. Et Creator
àcreatura quam humiliter accipit. Diſce affli-
ctos auimos etiam laude ſolari. Diſce minorum
ofſicia non ſuperbè rejicere.

FERIA IV.
Chrifſtus ab Oratione inviſit Dil⸗

cipulos.
a. E?. venit ad Piſcipulos ſuos, & invenit e0
dormientes, & dicit Petro3 Sic? non po-=
E 5 zuifſt is

