ſemel expertus es. 2. Docsts νσ%⅜ρ, Etiam in te
reſpexit, neminem excluſit. Si doces ,„doce om-
es 3 non ſperne pauperem. Aſſte tam miſeris,
quam felicibus: imo illis potius, quia de illis
habes:

10I).

Aut
cſie Mn
untadi⸗
ciuk dr
gus,

Eynub

GuuC
Nn Agne
auunutu

Nrrn
K M,

Cnünd

r
panpn
MWAE .
NRnhnlen
Minant i fu
nurin ⸗
uihſrgen
e uun
amu
nnage
R
ien din
e 4
tN

DAN

onrintluis
ilenin et
ilnienin, 4

NI

one⸗

1
,

0* Did
n Oan
toſuetnedt

Crie Dü .

ni N un,
e nuifannn,
eliiY l
,
ord M
Geruütuun
Nn uu
or Al⸗
“ lit 4
aiipetit

7 .

AAN1X

POST PASCHA1 119

habes: Quoa feciflis uni ex his fratribus meis mi⸗
nimis, mihi feciſtis. Matth. 2.
3. Baptizantes eos in nomine Patris, Gc. Ibid.
Abrogatur rigida lex circumciſionis in reme-
dium peccati originalis, & inſtituitur Baptiſ-
mus ſuavior. Age gratias Deo, quod per legem
Evangelicam jugum ſuave, & onus leve reddi=
derit. Accepiſti & tu hoc Baptiſmi beneficium,
quo carent tot pagani. Quid debes Domino!
Factus es de familia Chriſti, Chriſtianus. Sed
nomen pulchrum, eſt grande convitium, ſi fa-
Ga deſint. Vives ergo, ut ſtatum tuum decet, ut
decer filium tanti Patris.

s A BBATIHO.
Continuatio inſtructionis Apoſtolis

datæ.
1. Dæenmtes eos ſervare omnia, quacumqie
mandavi vobis. Ibid. S. Hieron. hic?
J uſſit, ut primum docerent, deinde fidei tingerenz
Sacramento, toſi qua eſſent obſer vanda praciperent
Servare dixit, non ſcire: quia finis legis Evange=
licæ eſt, ejus obſervatio. Omnia, non aliqua.
Qui enim offendit in uno, fit omnium reus. Jac. 2.
Obſerva ergo: ab hoc pendet ſalus tua, Er
mandataæ ejus gravias non ſunt. Impoſuit enim
ille, qui amat.
2. Qui erediderit, & bafiizatus ſaetit, ſal-
vus erit: qui verò nen crediderit, condemnabiture

Marc. 6. Intellige quid ſit damnari ,quid ſalva-

ri: utrum que à tua voluntate pendere. Vis ſal-
vari? ad hec Fide, & Baptiſmo opus eſt, Fide
K 2 autem

220 HEBDOMAODA F.

autem non mortua, quæ eſt ſine operibus; ſed
viva, & opetibus probata. Age gratias pro Ba⸗
ptiſmo, & fide. Sed expende quomodo cam ope=
ribus probes. Compatere, & ora pro iii, qus in
genebri: ſedent
2. Signa autem eos, qui crediderint » hac ſes
quentur. Ibid. Miraculis probanda Fides præ=
dicitur, quæ poſt probata eſt. Tu hæc ſoiritua=
liter operare, dæmonia ejicient: 5. Bern ſerm. 1.
de Aſcenſ. Cum eradicantar àadepecata, 1. Lin-
guis loquuntur novis. Idem: Cum recedunt veer
tera de ore eorum, 3. Serpentes tollunt. Idem.
αaα eεαaααa uggeſtienes extingutnt, Morti=
ferum ſine noxa bibunt, cm tentationes ſen-
tiunt, non conſentiunt. 4. Super ægros manus
imponunt, & bene habent. Id eſt; cut agras
afectiones bonis operibus operiunt.

DOM. V. POST PA SCHA-=
Spondet nobiſcum eſſe uſque ad
conſummationem ſæculi.

1. ECee ege vobiſcum ſum omuibus diebus, uſque
ad conſum mationem ſaculi, Matth. 28.
Mirtebat Diſcipulos tanquam oves inter lupos-
naotz ergo illos manebant adverſitates! En
(olatianm: Ecce veb'ſcum ſum. Hoc tibi quoqus
t ſolatio:?: Ne tinseas, quig ego tecum ſum. Hie-
tem. 1. Non ut nihil pat ia ris, air Proſp.l. de Voc·
ent. c. l. Sed, quod multò majus eſt, ut nulla
Is vientium crudelitate ſupereris.
2. Ego vobiſea m ſum: & qua Deus, & qua
Aomoe⸗

D

lueolu,
ge itznh
nomtengt
Longni

diteng u
toberei fien⸗
. Tühaehiin
t,1 lan dal
iunttll
(o fecllhn 1
euglur. ur
nept, N
o eNenee
ver zMos n
NI,ArA
,
W
1
Gocen
henol
riu M
ſ
ſuul, 1 4
zm oen
ao Oei

POSITI P AS§& C H A. 221
Homo-Deus. Deus per immenſitatem, Eth
non videat à vobis, vVideo vos, & obiervo quæz
2giti:. Ea ſlimulum ad benèagendum. Fervor
accedet, ſi oculum Domini ſemper pfæſentem
cogites, Qua Homo⸗Deas, per præſcatiam ia
Ruchariſtia, Expende, & ama tantum bene-
ſicium.
3. Ego vobiſcum ſam: I. Per gratiam habi-
tualem, quæ nos Deo conjungit. Qianta cura
hujus vinculi eſt habendal 2: Per gratias actua-
les dande vifes ad operandum ſupernaturaliter.
Sed per me ſtat ut ſiat eſncaces. O ſi eas ſemper
æcceptaſſem! quanto alius eſſem? 3. Per ſpecia-
lem providentiam, regendo quemque ad finem
ſfuæ vocationis. Tet modis mecum es Domine:
ero & ego tecum ſemper corde, & opere.

Apparet ultimo recumbentibus in
cœnaculo.

1. N 10viſimè recumbeutibus ilis undesim ab-
bparuit, & exprobravit ineredulitatem
serum. Marc. 16. Specta humanitatem Chriſti,
qui etſi in corpore glorioſo, & jam jam alcen-
iurus „ cum Dilcipulis recumbere non dedig-
natut. In quocunque ſis honore, par cæteris
eſto. Exprobratio illa amoris eſt, volentis ſuos
magis puri ficare. Nemo ſe iſthic excuſat. Quan-
do tu ſic aceipies cortetioneπ & amefem æſti-
mabis .
2e Vado ad eum, qui miſiti me. Joan. 16. Hitſi
K 3 Rie,

222 HEBDOMADAV.

hic, quid ulterius locutus ſit, non prodatur,
credi tamen poteſt, manifeſtaſſe illis jam rem-
Pus eſſe, utr vadat ad Patrem, & quædam ex
ultima cœna repetiviſſe. Conſidera, quo do=
loris ſenſu id acceperint, quèòd privandi eſſen:
Chriſti præſentia, Tu magis dole, ſi abeat à
te per gratiam, quia magis eſt pernicioſum.
Non quære ſenſibilem devotionem; ſed in hoc
te Deo remitte: veram autem, & ſolidam ne
dimitte.
3. Vade ad eum. Ut Chriſtus ſuos repentino
nuntio ſui abitus non proſternerer, ſenſim eos
diſpoſuit, rarò illis. & ad breve tempus in glo-
rioſa carne comparendo. XÆgrius ſeparamur ab

iis, quibus ſæpius, & familiarins utimur. Hec

a modo à creaturis, à tuis commodis te reme-
ve, Rarò, & non niſi in tranſitu iis utere primum,
poſtea facilè carebis.

F E RI A III.
Chriſtus abiturus ſuos Apoſtelos

cConſolatur.
1I. E Xpedit vobis, at ege vadam. Joan, 1F§. Et-
—iam hoc reperiviſſe crediderim mœſtis:
Non dicit? Expedit mihi, quanquam & ipſi
expediret quam plurimum, ut poſt paſſieonem
frueretur gloria, & ſederet ad dexteram Pa-
eris; ſed Expedit vebue. Ut intelligant cum
in humana carne tam paſſibili, quàm glorioſa,
non niſi biſed ſuis intentum fuiſſe, & etiamnum
uod agit, sorum bono ſe agere, Nonne decet,
C

Snrcnl
a Mrn
euiltn
rmui
ain bot
eechhl
ddhtnun
rlaͤriu
stet Ahn
Kuninu

oenieti
tulle⸗
larſant

Nu

uamne
e Niran
nnen
nſigi

t . tte
le liinte
n, Hune
onltel mn
lr te ll
e kit

ſiden lli

ulunnenti
e ln n
remui
giukynntt
inninn K
Gnetteen’⸗
ur inun,

Ne

ſunl h
ſenn maett
umun
vt nbr
enetmn)
iuelign 1
Ei 8 n

0aek
6

P0OST Z£ASCHA. 12
ut & tu non te conſtituas centrum tuarum ope=
rationum Nonne ut quidquid agis, ero Deo
agas, qui omnia pro te agit ?
1. Si enim nen abiero, Paracletus non venis⸗
„d vos. Ibid. Amabant Apoſtoli Chriſtum ad-
huc carnaliter: & in hoc amabant ſeipſos⸗ Ex⸗
pediebat ut hoc quod in ſenſu eſt, totum con⸗=
vVerberétur ad ſpiritum, & per ficeretur eorum
fides, ſpes, & charitas. Vult ergo Chriſtus ut
amore ita puro, & ſpirituali diligatur; ne affe⸗
Gtus erga illum mixtus amore proprio impediat
Spiritum Sanctum: & quomodo cum non impe=
dient tor inordinati affectus? Spiritualis gratis
ylenitudinem oceupata mens non admittit. §. Bern.
ſerm. 6. de Aſcenſi ”YM
3. i autem abiers, mittam eum ad vos. Ibide
Spiritus ſancti adventus pendebat à Chriſti in
cœlum aſcenſu;yy quia ita decretum fuit Deo;
ut conſolatio una adhuc carnalis tollerefus :
mitteretur alia omnino ſpiritualis. Et crcdo&
hoc etiamnum eſſe ſtatutum à Deo, ut non gu-
ſtet quis cum ſuavitate cœleſtia, & ſpiritua lia,
niſi terrena, & carnalia ſibi eripiat: Vide ubi
hæres Tin quibus terræ, & carnis affe Ribus: Inde
tibi non ſapiunt ſpiritualia. Sapient hæc ſi illæ
tollas. .
FERIA IV.
Educit Diſcipulos ad montem
Olivarum.
1. SEdete in civitate quoasduſqe indaamins
wirtute ex alte, Luc. 24. Expende ver=
K 4 ba⸗

224 HREBDOMADA V.

ba, cape myſteria; quæ à te exigatur ad Spirirum
ſanctum promiſſum præparatio. 1. Monet
Jeaere, indicans quietem maxime animi, à crea-
turis, à ſuis pafſionibus non inquierari. 2. In ci-
witate, ctiam inter negotiis intentos quietem
habendam. 3. Donze; non inſinuat tempus,
ut accendat defiderium , & divinæ diſpoſitioni
acquieſcant. 4. Induamini virtute. Ut nos
ognoſcamus eſſe omnino nudos, ſine Spiritu
Sancto, & poſſe nihil; ab hoc ſolo eſſe omnem
noſtram virtirem. Hac etiam hedic reſiſte ad-
verſariis tuis.
2. Edaxit autem eos foras in Bethaniatz. Ibid.
Vaditin Bethaniam, ut credere licet, valefa turus
Marthæ, & Magdalenæ, & ad ſuum triumphum
deducturus. Adverte quantum cas amaverit.
At merucrunt amari; altera per hofſpitalitatem
erga JIEſum, altera per contemplationem.
duam non obliviſcitur Deus officiorum, quæ ei
præſtas! quam ta obliviſceris gratiarum, quas
accipis!
3 In montem, qui dicitur Oliveti. Actor. I.
Cogita, qui fueriot Apoſtolorum Chriſtum
ca:äitantium affectas, gaudii dolore mixti;
quæ valedicentium lacrymæ ?à quæ, & quam
ſuavia vulneram oſcula 2 quæ preees? &c.
2. Montem Oliveti ſubit, ad cœlos inde aſcen-
ſurus. Recogita, quod ibidem ſuam paſſionem
ſit auſpicatus; & intellige adverſitates elſe prin-
cipium gloriæ. Non ibis ergo ad gloriam per
umundi delicias, & ſenfuum oblectamenta. Aut
fati ergo, aut mori, dic cum S. Thercſia.

FS-

ſecſrenn
ſe On
rbana
Aalmn
SMalien,

An

r,

igmuuhin
nn e
nirin en
lnger
ls lotenne e
W ibnu en
Airiſe
ang len
g, e hi

lo Aonn

nlecentlen⸗

Mkiutn N
elofuefcn
Pluunnuntt
n A Mi
7ogielinen
teiztinene
Kud 4
inm

Cnte Mn!
1 Cnlu
Ale i
1e iettn N
cloriut 1
lun M
lumttleſ⸗
1 giuf.
Ranen 1
6Thern

POο TI PASCH A. vr;
FERIA V.
De Aſeenſione Domini-

I⸗ Etc⸗os:i manibus benedixit eis. Luc,. 14
— Qaibus verbis benedixerit; nou conſtate
Cogitare licet, eam fuiſte, quam in Coœna de=
dirs Joan. 17. pater ſancéte, ſerva eoρ nomina
zuo, quos dedifti mihi, us ſint anum, ſieat & noss
Benedictio asutem Chriſtteffcax eſt, dans gfa-
tias, quzs precatur. O Pater mi! benedic etiam
mibi benedictione cœleſti, non tertena, quia nec
fatiat, nec amplius ſa pit. .
2. Videntibus illiss ele vatas eſt. Actοbτ t. Non
merè ideatibuss ſed quod rem adeò inſolitam»
glorioſam, & amabilem ſpe ctantibus accidere
folet, cotnitantibus affecs admirationisy gau-
diis ac deſidetii. Uade ſipgulo⸗ dixiſle credas 1
Trahe me zoſt te. Comitare tu iifdem Blswatus
seſt, non momento abreprus, ur diutciusilli fuis
affe ſibus inhærefent. Momentanei non asguat
zadices, Quos tu in meditatione excitaveris »
ſalcem in eum diem foveas, & proferas.
Jj. Buvailia vit ſemetipſnmy &te propter quod
& Beus exalta vit illam. Philip. 2. Ibi aſcendere
incipis in cœlum, ubi te deprimis. Auod enim aſ-
sen dut, quia aſt, niſi quia & deſcend itsEph. 4. Hu-
militati hoc promilſit Chriſtus: Qui ſe humi lia 2
ealtabitur, Tantò altior crit aſeenius: quat &
profusdior humlitas- Poreſue tibi cœlum pol-
liceri, ſi pergas ea via, qua ha ctenus& lLaipiee vias
Docini, & cquere,
K g TEe

HEBUOMADA V.
FERIA VI.
Adſtant duo Angeli „prædicunt ſe-
cundum Chriſti adventum.

E nubes ſu zepit eum ab oculis eorum. Ator,
t?. Grariſſimum oculis objectum, & uni⸗=
cam lætitiæ materiam, nubes involvens eripuit
oculis. A Deo productam cogitare licet, non
aiiunde advocatam. Deus aliquando eſt, qui
nubem ponit istellectui noſtro, ut non penetre-
mus Divina; ne contemplationi intenti præterea-
mMus opera charitati, in proximos; aur ut in ipſa
deſolatione humiliter tolerata, plus illi placea-
mus. At vide ne aliæ ſint in te nabes exhalan-
tium paſſionum æac pravorum affectuum, quæ
tollunt affectum Dei. Veni cœleſtis Auſter St
diſſipa has nubes-
2 Cumque intucrentur in cœlum euntem illum,
æcce das virs adſtiterunt, qui & dixerunt? Viri
Galilai quid ſtatis aſpicientes in cælum l bid. Poſt-
quam abſconditus ab oculis Diſcipulorum eſt
Jeſus, reprehenduntur. I. Quôd ſtent. In hac
vita ſumus in via, ergo non eit ſtandum, ſed
de virtute in virtutem procedendum. x. Qèd
abbictant in eœlunm, Non ſolum aſpiciendo, aut
defiderando eo pertingitur: laborandum eſt
pro co c“gnο, quia vim patitur, Sed forte tu
hanc correptionem non mereris, qui intentio⸗

ne tua raro cœlum aſpicis? Poſthac oculi mei ſem=

Jer ad Dominum. Plal. 124.
ie Iä5US, zui aſſumptus eſt & vobis
in

4

005

enl

e .

s fun.
emn u
echgun
n Klurt
indann
ater⸗

I,

zntant.
e

lienn ie
hecin 1
lnnheneir
iurlia, n
woel,
Unotkrielte
enifrte
i
Nulinen
Ntryertirs
ſcnn, gu
holen,4

Imnhniln
lammnt n
olicht
dnmnnd
u, hir
in
eitndo . 4
Cmkun .
ſellokt
1 teit
tNin

6 4
1

P O S T† PASCH A 227
i cœ lum ſic weniet. Ibid. Iagerunt ſecundi ad jus
dicandum adventuùs memoriami sie veniet,quos
2d majeſtatem quidem, non tamen quead finem
qui jam vadit in cælum, ut advocatus ſic noſter?
func veniet, ut ſudicet: Volunt ergo hujus ad=
Fentus memoriam;, abeunte JEſu, apud nos res⸗
manere, qua timeamus offendere eum quem
habituri ſumus Judicem. Sic ergo ſequere al-
éendentem, ut non debeas timere judicanteme
S A BBATHO.
De triumphali Chriſti in eclum
1 Astsn ten⸗ in altum capti vam duxit captivi⸗
tateme Pſalm. 67. Cocitantur aſcen-
dentem ſancæ é limbo animæ, amoris viacu-
lis captivæ, & auguſtum reddunt triumphum.
Meminerunt anguſtiarum ſuarum ; vident, &
gaudent ſe liberas. Adjunge te illi comitarui.
Alſpice, quam dilecta tabernacula Domini virtu-
tum, & ſordebit tibi tellus. Aſpera ad liberta-
tem filiorum Dei, qui vinctus teneris tuarur
cupiditatum catenis Denique diſce Apoſtoli⸗
cum virum non debere ſolum, & ſine comitatu
eœlum aſcendere, ſed ſecum prædaæs animarum
orco ereptarum deduecre. .
2. Cu vus Oei decem millibits multiplex, millia
lasamtium. Ibid. Oceurrunt rriumphanti Aogeli.
Gratulantur Chriſto, ut vi ori, debellarum
infernum; ur Paſtoti, repertam ovem, quæ
perierat; ut Parenti hominum, recupefatuen -

22 8 HEBDOMADA VI.

lium prodigum, &c. Gratulare cum illis Chriſto.
Recogita, quanti ſteterit hic triumphus. Agnoſ-
ce & te ereptum iuferis, te eſſe ovem illam quæ
abieras in errores coacupiſcentiarum; filium
prodigum, qui diſſipaveras omaem ſubſtantiam.
Caude, gratias age, proponc. .
3. Aſcendie Beus in jubilatione, Pf. 46. Cogi⸗
ta, quæ fucrint jubilationum voces. Dixcrinft
animæ, quo nihil audit libentius Triumpharor:
Redamiſti nos Dominz Deus in ſanguine tus Sc.,
Cecinerint Angeli à Bignaseſt Agnus „ qui oc-
ciαρ eſt, arcipere coronam, Qc. Tu cum his, & illis
applande Chriſto. Cum illis agnoſce te ſangui-
ne Chriſti edemprum. Agnolce tuam inde no=
bilitatem ne degeneres. Ab his verò diſce, coro-
namn dari occiſo,, ut & tu vetcrem homincm
occidas.

DOM. VI. POSTPASCHA.
Trium phalis Chriſti in eœlum in-
greſſus.

*P Aren abus con ummavit; quod didiſti mibi,
ur fagerem à unengclariſica me tu Pater, nc.
Joan. 17. Ubi filius ante Patrem conſtitir,
hæc aut ſimilia dixiſſe puta. Repræſentat ex-
bletam obedientiam, oſtendit vulnera, offert
animarum ſpolia, & ideo gloriam petit. Fac te
ahte cundem Patrem conſiſtere: poteſne cum
veritate dicere: Cpyus conſummavi: quàm im-
Perfecta eſt tua obedientia? quàm pauca pro
Chaiſto ſuſtines? quàin frigidus, es ad'ſalutem
proxi-

10

h
Guvku
lihaun
lebrkn
SMEunun
Gein Aln
hatiin.
atnſethun
N at 4
4Aent
r enn
Alun De
dluwlan,
ſleu ltlu

Cinn Aron

lkrm et

II

Cudilecd
lotng ien
.
Drierne, d .
Rilan A
Aa
Nct Dt
6 Thlnyte
M1
1
enil
llrkiagt
leturin
edaleen⸗

W
Klun

4lnd
1 u
en cotiilh
tendei
llatn,
meith
oleledh
6) de*
! gunn ¹
Mul
tidi⸗

POST PASCHA. 219

proximi? Age, ut cùm hora venerit, ita dicere

poſſis æterno Patri.
2. Dixit Bominus Dominomes: ſede à dextris
meis. Pſal. 10 9. Crede humanitatem EFilii ad dex-

teram Patris invitatam, ab Angelis, & Beatis
latriæ culta adorandam: ſedere juſlam, ad maje-

ſtatem, potentiam, & ſuper omnes creaturas ex-
cellentiam indicasdam. Ar qui hic glorià & ho-=
nore coronatus, eſt frater tuus: ille ipſe eſt, qui
bumiliavit ſemetipjum fa-tus obedisns uſque ad
mortem, Sed ſrapteres exalta vit ilum Weus, ut di=

ſcas humilitatem certam eſſe viam ad gloriam.

3. Sedet & a4⸗Xtris Oei, Marc. 15. ad impetran-
dum, & judicaadum, At aihil imzerabit, niſi
quod ipſe fecit. Ut ſuaviora nobis ſaa redderet
imperia, eo exemplo eondivit, Quâàm durus eſt
ſervus, qui ad illa opera ſe applicare detrectet,
quæ Dominus non dedignatur! ſed quoties tu
detre ctaſti? Judicabit autem abſcendita cor-
diaum. Si non amas Patrem fratrem, ac Domi-
num, time Judicem, Si hominem fallis, hunc
falꝑre non porcs.

FEKRIA II.
Fructus Aſcenſionis Chriſti.
1. A Teollite portas principes veſtras, & ele-

vamini porta sternalzs. Pfſ. 23. Primus
fructus eſt, quòd portas cœli per peccatum

nobis clauſas. Chriſtus ſuà Aſcenſione reſerave-

rit, ut iatrare nobis liceat ad gloziam, modo veli=
Mmus,

2jZ⸗ HEBDOMADA VI.
mus, Cogita, quæ fuerint Patrum lamenta, dum
eæ eſſent claalæ? quæ gaudia, dum apertas vide-
tunt. Gaude & tu de hoc tibi beneficio facto,
Sed quale monſtrum eſt peccatum, quod unum
tibi iterum eas portas claudere poreſt ?à Declina
ab hoc, & abhorre, ne, dum pulſaveris, audias,
glauſa sſt janus =
2. Esdo parave Pobis lorim., Toan. 14. Alter
fructus Aſcenſioni Chriſti, ur nobis locum paret.
lta qui ꝑaſionem ſuam, & mortem voluit nobis
fervire, vult etiam gloriam ſuam n bis prodeſſe;
ut ubi eſt capue noſttum ibi & nos ſimus ejus
membra. Quam bonus eſt Deus, qui totus eſt
meus: Viſne & tutotus eſſe Dei? Viſne per in-
famiam, & bonam famam per gloriam, & igno-
bilitatem? Hoe certè meretur Deus, qui tantuni
de te eſt meritus.
3. Ad vocatum habemus apid Patrem Jeſum
Ehr ſtum juſtum, I. Oaner. Tertius hic fructus
eſt Toties rei, toti es reeidivi habemus advoca-
tᷣum, qui interpellat pro nobis, & vulnera ſua Pax
tri oſtendit, ut eorum objeu mitiger iram,
quam promeremur. Redde te dignum, & com-
Mitte te totum, ut pro te interpeller. Sed ſcito
quod non pro mundo roget. Joan. 17. Ideo non
mundi, ſed Chriſti legibus vive.

F ERIA III.
De noſtra Aſcenſione,
Te. Scenſiones in corde IJuo diſpoſitit in va lle
lacrymarums Pſal, 83. Aſcenſio Chriſti
noſtram

lo!

4 Ariu Er
Arel

RN
AAau
Kehonme

1
d

ſe

4
4
ing
4

SU

Diſ
Tunlmneitkt
unnnuz⸗
tbibeauggee
nun ien
e ortie
tnlliſeztu

ule E
Mliibennzee
Uen fohlrvon
n liferl⸗

Anmeuntu

es,Aü

pin, io⸗
N,Cdt

uri en
uehucht
Grnnuiſcr
1lenlutn
Gl npzer,
n, lucr
. NeM
lei⸗ N

MeN

POST PASCHA. 21
noſtram invitat. Hæc non una eſt. r. Eſt in valſte
lachrymarum, ſive in animmæ purgatione. Hie
aſcende ſuper equos indomitarum tuarum paſſio=
num. Elivabunt nos, ſi fuerint infra nois S. Augs
ſer. 176. Per ea aſcendis quæ calcas. Calca erge
& mundum, & te ipſum generoſo conremptu.
2. Ibunt de virtute in virtutem. Ibid. Altera
aſeenſio eſt᷑ per profectum in virtute. Nullus eſt
terminus præſcriptus, quia quibus d'citur: Eſto-
te perfecti, ſicut Pater v' ſter cæœleſtiselemper habent
quò progrediantur. Qunotidie ergò hic adhiben-
dus conatus eſt, omnis capranda occaſio. Ec
quot tu prætermittis nunquam amplius reditu-=
ras?: Excita novum fervorem. ⸗
3. Dene- videatur Deus Deoruns in Sionm
Ibid. Tertia aſcenſio eſt per unipnem, quando
eò pervenis, ut Deus ſit tibi omnia? extra Deum
nihil velis, ames, timea: O quando aſcendam in
hunc montem Domini! O quâàm adhuc amo ter-
rena! quàm me ipſum! quàm facilè humano re-
ſpectu à bono avocor?: O Deus meus, & omniav

De regreſſu Diſcipulorum in
Hieruſalem.
k. E". isſt adorantes regreſſi ſunt in Rieruſa-
hem. Luc- 24. Obſequuntur monentibus
Angelis, relinquunr locum, in quo cum ma-
gno ſuo ſolatio diutiùs hæſiſſent. Si juberis mu-

tare lecum, ü aliud etiam cum tuo incommo“
doy,

212 HEBDOMADA VI.
do, & privatione ſolacii ſpiritualis attendite pre-
tium obedientiæ, 2. Adorantes oſculis veſtigia
relicta. Adæra veſtigia virtutum Chriſti, cum
deſiderio iis inſiſtendi.
2. Cum gandioe magnoe, Ibid. Quèd viderint
gloriam Domini; quòd acceperint benediétio-
nem ad labores, quos ſperant a Domino proſpe=
randos: quòdcum parasdt ſibi loci promiſſio-
Rem acceperint, perant etiam ſe aliquando eò aſ-
cenſaros, In his gaudent ſervi Dei: in vanis, &
nOxiis muudus.
3. Ixzravsrunt cœnacalum, & manebant ibi.
Act. 4. I. Mandato Chriſti obedientes, qui eos
juffir redire in Hicrulalem. z. Ex cognitione
fuæ imbecillitatis; ne, ſi prodirent non induti
virtate ex alto, eficetent. Cognoſce & tu, quam
parum poſſis ſine eo, qui ſolus poteſt omnia, &
ut poſſis ali quid im becillitatem tuam illius om-
mipofentiæ jungee

FERI A V.
De Electione S. Matthiæ.

I. 0 Portet impleri Seripturam s Epiſcopatum
jus asccipiat alier. Act. r. Ut loco Judæ
alius ſubſtituatur. Vide providentiam Dei, quæ
nec in Eccleſia aptos miniſttos, nec in Religio=
nibus ſervos ſuos deeſſe patirur; & cum unus
de fæcit, de alio providet. Accepiſti & tu in Reli-
gione alicujns defuni locum Sta in timore,
& humtlitate, cum vides Apoſtolum defeciſle.
1. Er

161

. ununiuh
Yermn/11

AN

ſge gelen
. 1

ninenß
!

Wrire

(Kuimunle

Wlen de
Wn ſobn

uin nn

e.1
eg,
16
AW ſe⸗
U

I

lumie 4
14 Aluntt
unlei e

4u
iln,
iDonintir
ihiͤ rt⸗
nubd
N in tui

5 nlknlii
Nletezdu
1 AicChn
Uen w l
lelngun
elonni,,4
liaoe

ntu⸗
1 ſſen
,Uhes .
Neringelß⸗
1, Kan⸗
fiune⸗
l

giute

POS T† PASCHA. 23

2. Et ſtatueruni duos, Jeſeth, & Marthiam,
& orantes dixerant: Tu Domine, oſtende quem
elegeris., Ilbid. Rn medium bonæz electionis, ora-
tio, & indifferentia ad Dei nutum. Sinc his
quam male elegiſti multa! quanto melius ele-
giſſes, ſi hæc adhibuiſſes! Sape tuo damno.
3. Et dederunt ſortes eis, & cecidit ſors ſaber
Maethiam. Ibid. Præfertur Matthias Barſabz,
ec ille effertar, nec iſte murmurat, tametſi for-
tè præferendus videretur, quod & prior nomiae-
tur, & elogio Juſti konoretur. A Deo dicta-
tum uterquae accipit. Si alteri præpeonaris, eſte
Matthias; ü poſtpenaris, eſto Barſabas.

F E RIAVI.
De expeclatione Spiritus Sancti.

I. Q-Edete is eiviztate, Lac 24. Ad hoc Chriſti
mandatam ſabdacunt ſe Apoſteli à con⸗
verſatione, & ferenſi tumultu, expectaturi quem
promiſcrst Deus, Spiritum Sanctum. Itaque
vivebant illo tempore abſtracti à rebus ſæculi,
& homiaum commercie. Spiritas Sanctus
lingua eſt Dei; ſed nen auditur in comptis, non
percipitarin ſoru, Secedendum eſt ab extraneis
ad intetna, ut pereipiatur. Diſcede ergo à diſtra-
ſtionibus, & intta te collige. Anima diſſipara
non eſt cam Deo. Si id fecerunt, quibus Chri-
ſtus revela vit adventum Spititus Sancti, quanto
magis re decet id præſtare?
2. Donec induamini virtute Ibid. In illa
recolloctione ſpirituali expectabant illud; Do-
6*&

434 HEBDOMADA VI.
nec. Cum enim venturum certo crederent Ssi-
ritum Sanétum, Heoram autem ignorarent, ità
asgebant, ut ſemper parati reperirentur. In dila-
tione erat longanimitas, & patientia ; cum ar-
dente defiderio æquanimitas, & indifferentia,
ut cum veniret, cum Deo placeret. Debes etiam
ad cenſolationes ſpirituales habendas, auf nen
Habendas, indifferens eſſe? & id unum ſpectare,
ut Dei volunras fiat, tui alias deſiderii nulla ra=
tio habeatur.
3. Erant perſeverzntes in oatione, Non igne-
rabant, qued dabiz ſpiruaàm bonum peientibus
sum;ideo in nullo ſeceſſe orationi vacabant. Cre-
de petiviſſe eos illum variis titulis: ut lumen cor-
dium, tum ad ſua g tum ad aliena corda illumi-
nanda: ur flammam, ad accendenda ſua, & alie-
na corda ad amorem Dei; & ad omnia, quæ ſunt
Apoſtolieæ vocationis. Oratione trahis Spiritum
Sanctum. Eſto certus, ſi petes ut debes, accipies
S ABBATHO.
Peeuliaris Apoſtolorum ad aceipien-
dum Spiritum Sanétum
præparatio.
1. E Rani omnes perſeverantes. A&. I. Hine
neque Thomas abeſt, jam ſemel exper-
tus, quanto ſe bono priver, qui à communitate
ſe ſeparat. Magnus Sanctus evadit, qui, quæ ſunt
Religioni communia, obſervat. Ab his,neque
majoris ſpiritualis commodi causà eſt receden-

dum. Nam communes gratias perdis per fingu-
è

MWan git

1o11

ntle
Loiur
Spna

alunli,

griterton
win e ll

arim h
Sliiin
buſve di⸗
aliher
tiyr .
urhu,
lhiben
Aren em

Mund Awck
mſipö
nen ð
mnin e
ltuſer
n
.

I
norkeis,
lizonr,
etlan h
ieni ut.
4 u;
en Dhin
dibenkt u
idaunnr
eetinn

e Mie
ain alte
ifhuud
rEhrae
itcd ri
llu, Ei
us erl
tcftnn
wfiſit
10

luef⸗
ue

1lend
connun
gn⸗,
4 Niis

elim data fuit lex timoris; cui hodie ſuffigitur

POST PASCH A. 235
laritatem, & hoc deſectu mereris, ut particula-
res non accipias. Eſto ibi, ubi filii Dei ſunt omnes.
2. Erant perſeveranter ananimiter. (Ibid.)
in ſumma concordia, & animorum conſenſu:
qui apparuit in electione Matthiæ. Quod cha-
zitatis vinculum nec ſeolvit numeroſa congre-
gatorum muſtitudo, nec nationum direrſitas;
nec difcrepantia naturalis genii. Sed erat cor
anam, & anima ana. Spiritus Sanctus eſt amor
eſſentialis, & vinculum charitatis, Qäomodo
enm præſtolari pores, ſi ſolvis vinculum? ſi cum
plurium offenſa ad hæres uni? ſi diverſos genio,
aut nati one fugis? & e.
3. Cum maslisribus, & Maria Matre Jsſug
Tbid. Maria, ut docent Theologi, merita eſt
accelerationem Incarnationis, cogitare licet
impetraſſe etiam Spiritus Sancti adventus acce-
lerationem. Efficaciſſima eſt ejus oratis apud
Filium. Credibile eſt Apoſtolos ſuas cum illius
orationibus con unxiſſe. Concipe magnam Bea-
tiſſimæ Virgiais æſtimationem, ex æſtimatione
amorem, ex amore fiduciam; preces tuas illi
committe, Deo offerendas & reddendas dig-
nas, ut in conſpe ctu Dei appareant.
DOMIN. PHNTECOSTES.
De adventu Spiritus Sancti
in vento.
1. Crn cemp lerentur dies Pentetoſtes, erans
omnes pariter in eodem loco. Act. 2. Tem-
Puas non vacat myſterie. Dies erat idem, que

lex

136 HHBDPDOMADA.

lex amoris, quam venit Spititus ſanctus ſcribere
in cotdibus fidelium, ut efßciatur per illam
jugum Chriſti ſaave, & onus leve, Verè enim
amanti nihil difficile. Oſi & hodie ad me ve-
niat, & ſcribat legena ſaazz in medio cordis mei,
ut non ex neceſſitate ſervili, ſed ex amore filiali
Deo ſerviam?

2. Fadus eft r'pents de eœlo ſonus, tanquam

advenientis ſpiritus vehementis, Rxpende verba:
Fadtus eſt ſonos: qno emges eccupet, & ſi quis
efſet incurins, percelleretur. Quam altum ego
dormio, qui necdum hoc ſeso excitor! Kepentét
quia viſitatio Spiritus San i non habet defini-
tam horam, ſed ut expetenda eſt ſemper, ita
ſemper eſt expectanda. De cælo: unde eſt emne
gonum id eſt, Filiss Dei? & dstum perfedum, id
eſt Spiritus Sanctus. Tanquam ſpiritus, id eſt.
venti, cujus diverſas proprietates, ut Spiritui San-
to convenientes, conſiderare potes. Vebementi:
ad netandum impetrum , ꝗque corda neſtra ad
adtus virtutum impellit. quam vehemente
mihi ſpirita opus eſt, qui tantum terpeo Veni
ſaste Spiritus perfla hortum aut cor meum.
3. Er rey levit tetam demum, abi erant ſedentes,
lbid. abundantis donorum oſtendirur, quibus
Iceleſia à Deo repletur; à quo nemo, qui in cœ-
naculo, ſeu in Eccleſia eſt, excluditur. Ora, ur
domum animæ tuæ totam impleat. Aperi an-
gulos, & latebras, ut penetzarè poſſir. At non re-
plebit, niſi & tu ſedeas per quietem internam, &
animi compoſtionem. Non enim implet ani-
mam vsgam, & ad exteriora effuſam, ⸗
pE.

lenu

1

1

vuihre
n hüin

Seutoe

ufti. 4
DaNNN
uatäie
ecel
Uir,
in⸗

Agine

nn

4 1.

utlauts

.

echeitr in

skete iat

1Khotirn
in niln in
ldertmed

liliut hie
i, Hrneen
ht, l ſ
(En iln ezt
Rettai ini
Arig ten
lil ake
al/l

Auniihel

,ſn,l,
u giinde⸗
Ged unnit
chtolnt
dun it
aantotſed ſe

PENTEGSTS3. D
F ERIA II.

De ejuſdem adventu in igne, &
linguis.

I1. A Pparuerunt illis diſpertica lingua. Nen das
A batur Spiritus S. Apoſtolis, ut res
otioſa; ſed ut formarentur Prædicateres legis
novæ: ideò linguz illis figurà datus eſt; & ut
loquerentur miagnalia Dei. Ex linguatua argue,
an habeas Sp. S. in corde tuo. Ex abundantia
cordis os loquitur: ſenſus ques promis, præha-
bes in corde. Si reperis non habere, linguam
cmenda.
2. Tanquam ignis. Aliàs ſub aliis figuris appa-
ruit nubis, columbæ, fluvii: & c. hiæ ſub ignis ſpe-
cie: quo Apoſtoli & illuminarentut & alios illu-
minarent; accederentur ipſi, & alios accende-
rent, ac mentes peccatotum purificarent: quæ
ſunt potiſſimæ dotes Evangelici Prædicatoris.
Oquam tibi opus eſt hoc igne, ut illumincetur
tuæ tenebræ ad declinandos conſuetos errores!
ut accendaris amofe tam in Deum, quâm in
Proximum! Veni 8. Spiritus, accende lumen
lenſibus, infunde amorem cordibus.
3 . Sadit que ſupra ſingu los sornm, §. Greg. Na-
zianz. orat. 44. de Pentec. Seſſio hac. ait, regis
in Spiritu Sandho digvitatis excellentiam ſignißicaz,
qua cordium illorum dominstum accepit.
&dat, non diſceſſurus, quia Apoſtoli in gratia
confirmabantur, O ſi Spiritus iſte zegiam in
corde tuo dignitatem obtineret! ſi te tam va-
rium,

238 EBDOMADA.

rium, & mutabilem confirmaret! Dominabitut;
ſi velis; ſi carnis dominatum non admittas, ſ
parcas cjus inſpit ationibus. Confirmabit, ſi velis,
Ermiter, & conſtanter. Totum ergo hoc à tua
pendet voluntate.

F E RIA III.
De fine, quo miſſus eſt Spir. §.
I. Go regabo Patrem; & alium Paracletum
dabit vobis, ſpirtunm verttatis, qauem
mun dus non poteſt accitere. Joan. 14. Fivis eſt,
ut ſit Paracletzs, ſeu conſolator. Conſolatur
autem ꝗna Spiritus veritatis eſt, diſcernens falſa
à veris, Quæ nos affligunt, plerumque falſa
ſunt imaginatiopis fſigmenta. Detege tibi veri-
tatem, conſolatio erit in promptu, quia videbis
inanes umbras fuiſſe.
2. Cam autes venerit ille Spiritus veritatis.
docebit Vos omnem weritatem. Joan. 16. Secundus
ſnis eſt, ut conferat Apoſtolis intelligentiam
eorum, quæ Chriſtus ſive apertè, ſive occnke
docuit toti Eccleſiæ tradendam. Eo quanta cu-
ra , & providentia Dei, ut errores ex ſuorum
mentibus eximantur. Intellectus eſt, qui dueit,
aut ſeducit voluntatem, quantum intereſt, i
hic fallacias detegat, & altis veritatis principiis
imbuatur, ne principiis carnis, aut mundi ve-
luntatem ſeducat! Quæ ſunt autem principi
tua ? quàm conformis veritati ⁷
3. Caum venerit ille, arguet mundum de pe cea-
to, de jnititia. & de judicie, Tbid. Tertius finis eſt,
ut per Apoſtolos arguat mundum, ut corriga-
tur.

aiſiuei
ill
pu

,

Ne! eolu

3Klehch
Ae
2 grin N
n de.
Mnumnin 9
8 Knr 4

/
8

.

Dniike
onirinn
inize
eipiniur

II.
4
rte i
it, u
1t Hick,
C, Conidn
Aleeertt
lingt l
Mgrlli Nl⸗
, nnii

ter weitu⸗
nat Ned
hieſtteiin
e, d
lyguti
geer Motu
eligi luein
nineeh,
iuni Ktuift
imnnii,
uen vift

urhyni
Teriuine
n,I

.

BRNTHCOSTES. 235

tur, Cur arguendi musus tribuitur bpiritui
Sancto, qui eſt spiritus ameris ?à ut omnis incre-
patio fiat in Spiritu amoris , ac lenitatis. Nota
autem tria, de quibus arguet. De peceato incre-
dulitatis: de juſtitis, quod mundus ſe juſtum pa-
tet? de judicio, quod Principem hujus mundi
Diabolum faciat. Vide quæ tus ſit fides ? quam
firmetur operibus an ne fal=à æſtimatione ſis
juſtus? an audias ſuggeſtiones Dæmonis?

F ERI A IVv.
Quid Spiritus Sanctus in Apoſtolis
operatus ſit.

I./Os autem baptizabimini Spiritee Jandtoen
Actor. I. Collationem Spiritus San-
Gi Baptiſmmum vocat, ſignificans per illum
datos eſſe Apoſtolis principales effectus Bap-
tiſmi purgationem à peccatis, remiſſionem pœ-
næ, gratiam, perfectam charitatem, & unie-
nem cum Deo, & omnes habitus virtutum ſu-
pernaturalium. O felix Apoſtolorum ſors! infe-
lix tua! ouantum tibi horum deeſt! Veni Sancte
Spiritus! imple ſspemna gratia; quæ tu creaſti
pectora.
2. Charitaz Bei diffuſs eſt i cordibus noſtris
per spiritum Sanctum, Rom. . Charitas iſta ze-
lus eſt, quem coanceperust Apoſtoli ad totius
mundi converſionem pro gloria Dei, fine metu
periculorum, tormentorum, & mortis, qui
aptea ad vocem ancillæ exhorruerant, aut metu
mortis fugerant, fſtae zelus iſte gloriæ Dei in
e

240 HEBDOMAD A.

re? quæris ſalvandas animas! quæris tuam? ſed
quas pro illa difficultates ſuperas? quas umbras
non times?
3. Cæperant loqui variis linguis. Act. 2. Ue
prædicare omaibus gentibus poſſent Evange-
lium, collatum eſt illis per Spiritum Sanétum
donum omnium linguarum. Gratias itaque de-
dit congruas ad finem vocationis eorum. Ita
Deus cum omnibus agit. Quos vocat, vocationi
aptat. Nec tibi deerit, dummodo utaris mediis,
quæ tibi ſuggerit. In hoc plerumque defectus
elt noſter. quantus evades, ſi utaris.
F ERIA V.
Quid Apoſtoli per Spiritum San-
ctum egerint.
1. μ4ru* lequi variis linguis, Preut Lpi⸗
Cinnus Sanktus dabat eloqui illa. Actor. à.
Accepto Spiritu Sancto proſliunt Apoſtoli: præ-
dicart magnalia Cruciſxi JBſu: anteà idiotæ,
nunc ſapientià pleni ; antea timidi, & puhla-
nimes, nunc tormentorum, & mortis contem-
ptores. Quem movet Spiritus, nihil timet, cum
moventi oblequitur. Noli tardare, cum mo=
tum ſenſeris: uli meruerc. IIle finem dabit op-
tatum, qui juſſit.
2. Stapebant autem omnes, & mirabantar.
Alii autem irridentes dicebant; quis muſto pleni
ſunt. Ibid. Res ſane digna fuit admiratione ills
ſapientia „liaguarum notitia, facundia in expli-
candis my ſteriis, zclus, & fortitude. Sed à ma-

lis

UIVII0

enciran
rii Aug
Aofſnt
awotes
aln mn een
Auln u
lenai

lDlren,
ſ

.

Auritunli
uul menn

hei ul
8 ſoles ne
thitnnin
,Crriu niſtt
Ktonistcrun, b
rrt,ſelit

01, guins weci,

encle eteſl
lund.

.

Hiun

Nl⸗
d. Wan 1
olie
ot

unN
u: 13
4 inid,A
e N
gontis N
ace, erc
tiiltine,
aldute, n
leiniiil

14, 61

PRNTECOSTES. 241

lis linguis nihil inta tum. Irridentur, ut muſto
pleni. Cum optimè feeeris, etiam de te peſſimè
loquentur alii. Sed ut per hoc non deſiſtebant
Apoſtoli inceptum proſequi, tu pariter non de-
ſiſte. Propter ſermones hominum non cepiſti;
propter eoſdem non deſine.
3. Stans autem Petrus levavit vocem ſuam,
&. Ibid. Oceaſionem ex imputata ebrietate na-
ctus Petrus, negat ebrios eſſe vino, affirmat ple-
nos eſſe Spiritu Sanco, Exprobrat Judæis quod
