dum ? præbe illi tributum cordis. tui. Adora, &
Venerare Regem tuum.

FkKkRIA VI.

Chriſtus à Pilato examinatur.
1i. TESUS autem ſtetit ante Praſidem. JOan. 13.
Quis univeiſorum conditor Deus. Judex
vivorum, & mortuorum. Coram quo ? co-
fam fcelerato judice. Cujus rei cauſa? quæ-
ſtioni ſubjectus, quaſi feus ſententiam expe-
Ktans; Huc ergèò ſe demiſit ſumma ſan ctitas, &
6⁶ 4 iso&.

179 HHBDOMADA III.

innocentia! Et quouſque tuam non deprimis
ſuperbiam ? Stat Jjeſus: qua confuſione ? qua
tamen animi conſtantia? qua modeſtia; qua
ſubmiſſione? qua in judicem licet improbum,
reverentia? Diſce quid te agere oporteat dum
confunderis, dum ſtas ante Superiorem te cor-
ripientem.
2. Et interrega vit eum Praſes, dicens 2 Tues

Rex Judaorum? Dicit illi ESUS 2 TZu dicis.

Matth. 27. Joco, & per ludibrium quæfivit
Præſes: ſerio, & ex veritate reſpondit Chriſtus
Crede hunc tu & univerſi, & animæ tuæ Re-
gem: huic te, huic obſequia perpetua devove,
Et auſus cs tu perduellis alium Regem animæ
tuæ admittere, aut dicere: Noloe punc vegnare
Iuher me? auſus es tanquam regibus, tuis affe=
Rtibus depravatis ſervire? Heu quam [æve domli-
nati ſunt? Nunc iis rcenuncia; dic fidenterillis:
Nen ſerviam: Dirumbam vinculs eoram ,
prsjiciam à me jugism ipſorum,
3. Reſpondit Pilatas: Gens taus, & Ponti=
fees traaidsrunt te mihi. Quid ſeciſti ? Joan. 18.
Reſgondebo ego pro te mi JESU! Fecit om-
nia, & nihil. Quæ bona ſunt, & ſancta, ab ipſo
ſacta ſunt. Circumſpice omnia, Quæ mala
ſunt, & perverſa, nec ab ipſo, nec in ipſo
ſunt. Pro te ſcio reſpondere. Sed ſi tu ex me
uæras, qstid feciſti? hic hæreo, & confun-
dor. Video enim quam abuſus ſim talentis à te
mihi datis! quam per meam Beglgenelim
inanis in me fuerit gratia tua! Ne mihi olim
dura accidat illa quæſtio: Juid ſeciſti ? ante=
quam

C

ülhnahd

AN

4
Re, !
Ale eo
an eroete,
Klegdead
lteatlun

Uuhi zeor

1
Nedot, N

a Ner s
Agaſrer
ru, ke
Utan ken
ad

Klunautet
ferhihen
H ſie
ntan i

II

tle
lunte
igtlectnn
inheitunn

e, ah
. NMr, N4
Mbtin ſlt
hnſeccite
NuinN
Jiuſengubnn
ud een a
o ler im
ntgin uic
n kerechn⸗

4
— Aleeze,
1eei

daten
Cn Ni,
0 l
u,Me
“ Alaudht
eonnin G
15 ⸗

lebereo, n
umt Mei
ſl ic
1e¹

QμADAAGESIMA. 45 5
quam quidquam faciam, ex me ſollicitè quæ⸗
tam: gquid facis?

5 A BBATRO.

Continuatur idem Examen.

3 RE0aι Jeſus? Regnam maus non eſt
de hoc mundo. Non negat ſe Regem
mundi, ſed negat ſe co modo, pompa, & ar-
morum apparatu regnare, quo Keges mundi,
Quæ ergs illius regnandi zatio? Paupettate,
contemptu, obedientia, humilitate, cruce. EHis
fecit, at omae fibi genu flecteretut. Flecto &&
ego. Agaoſco te Regem meum in vilitate tus,
Hane pro te amplector, Non poteſt efie vilis
qui ſimilis tibi eſt.
3. Dizit ei "ilatus Erge KRexes zu à Re/pondis
Jeſus, Ta dici: 3 quta K&zX νιeρο. Iterum ſe Re-
kem confitetur quæſitus. Conſtantia & vVerises
emper idem loquitur, Et ego te Regem ciede,
& confiteor, & dicam fſemper: Rex meut,

Deus meus es tis, Si invadit animæ dominatuns

paſſio; dicam: Rex meus es tu. Ju hoc natus ſam
& ego, ut factis perhibeam tefſtimonium huie
veritatiy & conſtanter præbebho.
3. Diæzit ei Pilatus: leid eſt verita:? Et clem
hoe dix ſſez, ivit. Gan. 1 3. Salutaris eſt quæſtio.
Utinam expeétaret reſponſum. Et cu fegaen⸗
ter quære? lsd eſt veritas? Sed & telgon=
ſum attende, Multa tibi movet amor proptins
animeofum magae; mMmelta Deus de ame g,Ei

194 HERBDOMADA IV.

de contemptu tui, &c, Quære, quid eſt veritas à
depone larvam rebus; attende veritatibus pra-
cticis. a2. Cave tranſitorium fer vorem, qui bona
deſiderare incipis, ſed mox iterum exit, & in
mentis propoeſito non perſiſtit, Hugo Victor.
DOM. IV. Qü ADRAGES.
Ultimò aceuſatus ad Herodem

mittitur,
1 Eivit ad Judaos, & dixit ? Ego nullam in
eo cauſam invenio. Hoc innocentiæ debe-
batur teſtimonium. Quid enim reatus inveni-
ret in eo, qui peccatum non fecit, nec facere
potuit? At ego multam in eo moriendi cauſam
invenio, quia ſcio, quòͤd poſuit Dominus in eo
iniquitatsm omnium noſirim. Iſai. 13. Video in
eo delicta mea, quæ mortem merentur. In me
sulpa eſt; in illo amor & pœna, Detsſtor, quod
ego feci, amo, quod ille fecit, gratias ago. Non
addam poſthac caulæ, quam impoſui, ſed de-
mam.
2. Et accuſabant eum jſummi Sacerdotss in
multis, Jeſus autem amplius nihil reſpondit? ita
ut miraretur Praſesz In mulrisi fidem auctoritate
faciunt, non probatione. Ht tacet Jeſus, non ex
neceſſitate, non ex virtute, Graviſſima innocen-
tiæ defenſio eſt, ſilentium cum vita loquitur.
Sic vive, ut etſi dici poſſint multa, probari nihil
poſſit. Te ſilente peroret vita.
3⸗ Ue cognovit, quod de Herodis pateſtate sſſet
yemiſit eunm ad Herodem. Nec damnare voluit,
Auem non porerat; nec abſolvere, quem debe⸗
at,

i
leulun
S
Sabſlain
unheu⸗
4 ulpo⸗

110
“

INI
Mol
0 r

au in e
Inin ſmnun
An Cle
üitetur eh
Abceules con
avlii ver
an ſurnn
Aar ein m
lo in le
ulcie
Afſiei⸗
Mun gal
mn,

V

aglici
itbur
dn i
ltennn
oo
Ahhme

.
Myulin
igeniechhe
luntuhe⸗
act, miwe
Oaiedaut
1n,
Ni ri

NMenid, A

D
tardd N
uſdin lt

asl ufigl
Nnbilpen
iligontt
nee einß
Getſirie
cun ſi
nolti ſon
erdit et
e tin
aſen ſen

QμADRAGRSIM . 155
bat,. Timebat Dominum liberare; voluit ſeip⸗
ſum à cauſæ cognitionce libefare, parum ſollici
tus, quid Domino fieret. Amor proprius eſt
iſte, qui relinquit cauſam Dei, ut ſuam agat.
Quis vilior, tu aut Deus: Si alterutrius agenda
ſit cauſa,; quem poſtpones]? agenda eſt autem
pene quotidie. .

F ERIA II.

Chriſtus ab Herode illuditur,
1. PErodes viſo IESU gaviſus eſt valdh. Erat

enim tupiens! ex multo tembore viders
sum , & ſperabat ſignum aliquod videre ab es.
Luc. 13. Quare nullum mitfaculum edis Eſu
illi, qui tanto tai tenetur deſiderio? Non eſt deſi=
derium pii affectas: ſed curiontatis, S. Grege in
c. 31. job. Non quarebai profectum, ſed ſigna, Vel
ſcientiam mirari. Vide, nè pet meditationes;
aut pios libros magis quæras icientiam, quâm
affe cum: 2. Non edit miraculum Dominus;
quia ut ait &mbr. l. 10. in Luc. jacdantiam decli=
wabat. Qui multa te ſcife putas, hoe quoque
diſce, te non jactate. Argumentum pravitatis
eſt, velle magnum videri.
2. Interrogabat eum multis ſesmonibus; ar ipſe
nihil zeſpondebat.: Ibid. Miraculum petituf
editur; & non agnoſcitur. Inter calumnias, &
criminationes tacet ] ES US, Hoc magnum
miraculum eſt, quod muadus non vidit. 2: Uno
ſigno edito poteſt lucrari Regis, ac totius aulæ
gratiam, non edit. Hoc alterum miraculum
6 6 eſt

156 HRERBDGMADA IV.

eſt. Potes & tu talia patrare prodigia. Costem-
ptus tace, inter irriſiones cace, ama Chriſti
amore confundi, ac deprimi, & tem ſtupendam
paträſti. Fuge magnorum gratiam, & mira-
ulum edidiſti.
3. Spre vit autem illum Herodes cum exercitu

„ Juo: & illuſit indutum veſte alba. Uſque 2d

ſtultitiæ nomen, & inſignia humiliatur æterna
Di Sapientia, ut mea curetur ſuperbia, qui ni-
mis ſollicitè æſtimari quæro. Aguoſco tuum 'n
me amorem, quo fatuus videri voluiſti. Fac ut
ego tua hac ſtultitia infatuer, qui ſtulta mundi
elegiſti. 2. Veſtis alba innocentiæ tuæ teſtis eſt.
Hæxc ipſa eſt, quam ego in paradiſo perdidi. Tu
eam reperiſti, ut mihi reſtituas per gratiam.
Gratias tibi Domine; Conlervabo eam in puri⸗
tate, ut decenter indutus admittar ad nuptias
Agpi.
„

F ERIA HI.

Barrabæ poſtponitur.
J. Uem vultis, dimittam vobis, Barrabam,
an Jeſum t* Matth. 27. Confertur im-
pictas Sanctitati, ſcelus innocentiæ, Sanctus
latroni, Deus peccatoti, quem Scraphino con-
guliffe grandis foret injuria. Exæquarionem
aliquam habet omnis comparatio. Unde
tantum dicitur Chriſtus non efie pejor deterri-
mo. Semel à Pilato hanc injuriam tulit jeſus, à
e teties, quoties amorem crearuræ illius amo-
MeEpOGANAi: quoties noOR Minus peng hanuinii
Au

W
1/.
Gu i tni
ce un
Gwrr,e
rnduel
,els guen
4. libekeyge
ee Dutad
Untbus,
a in
unt uten u
Sunt ott
ikun Bur
Utthnie eun
Abfitn
ichn iin
Ihimomndi
Anmnſoli
ahril

aln

Uutt in⸗
U gi⸗

umun
unhee
ieellizp

d.

efrolti lun
le,
l,Ai,,
grutin ie.⸗

lude ln ten
ie la
tbemilen
ſhrdi, in
hgololaunt

ſolili ee

Drnirrkt
utilenlit1
Atu e uin
Ntyen ,,i
in ui

N

mudt, Ei
17. Couten
oetnie 1
en teiti⸗
1 buſen
oupung

GQGADRAGESIM X. 157

cupiditaribus tuis obſequi, quàm Legi Dei.
Quid egiſti?
2. Principes autem ſacerdotum, & ſeniores
perſuaſerunt pepulis, ut peterent Barrabam., bid.
Barrabas Patronos habet, Jeſus neminem Tu
Patronum age illius, quem advocatum habebis
apud Parrem. Tu defende virtutem in omni oc-
caſionce. Perſequere Barrabam. Dic animæ tuæ;
Crucihigatur Barrabas , paſſio mea peſſima,
mortificetur, percar. Vivat Jeſus in anima mea?
3. Exclamavit autem uni verſa turba, dicens;
To lle hune, & dimitte nobis Barrabam. Luc 2 3e
Si conferre Chriſtum Barrabæ grandis fuit in-
juria, quanta erit huic eum nebuloni poſthabe-
re. Summus Deus patitur ſe infimo loco habe-
ti, & indignabitur pulvis, ſ humiliori O fcie
applicetur? Indignari: inſanæ turbæ? At cur
idem facis àQ quotie præponis ea, quæ funt carnis
iis, quæ ſunt ſpiritus? mundi honorem, honori
Dei; ſudicium tuum, judicio Superiorum? Non
eſt hæc palmatis injuria ?

FERIA IV.

Pilatus cedit furori plebis.
1.P) ele illis Pilatus; Qluid igitir faciam de
JaSU: Dicunt omnes; ru iſigatur. Matt,
172. Qui nimium turbæ cefſit, jam dominatum
perdidit. Ex plebis inſolentia evafit timidus
Præſes: cx timore Præſidis plebs audaciorzut ſam
timeret ille innocentem abſolvere, & ſenten-
6 7 tiaN

—

158 HEBDOMADA Iv.

tiam rogaret à furente. Compatere Jeſu tuS
in tanta ignominia. Diſce turbæ ſenſualitatum
ne in minimo cedere, alias fiet inſolentiot, vo-
Juntas ad bonum debilior. Quæte ex te, quid
ergò faciam de Jeſu? Reſponde; Eripiam cum
tot injuriis, impediendo, ubi potero, omne
peccatum; amabo illum, quantum iſti oderuntz
honorabo, quantum dehonorarunt⸗
120 Fidens autem, quia mag * tumunlttss feret,
lawit manusdicens; Innocens ego ſum à ſanguine
juſti bhujius, vos videritis. Ibid. Malta tentavit
Pilatus „ ut JRSUM furori plebis eriperet5
ſed in omnibus ſimul ſeipſum quæfivit ; &
ſuperavit cauſa propria cauſam Chriſti. Fru-
ſtra jam lavat manus, qui cot inquinavit.
Nt quomodo ſit cædis innocens, qui ut aveftat
tumultum, occidit innocentem? Diſce 1. De-
purare amorem Dei, & amore pfopfie non
miſcere. In eo, quod pro Deo agis, nen
zeſpice tua commoda, alias huc omninò de-
ſie ctes. 2. Non eſto meticuloſus in cauſa Dei
contra turbam paſſionum, alias tibi ſæpe im-
perabit 3. Non rejice in alium culpam, quam
tu patraſti.
3. Ei reſpondens uni verſus populus dixæit; San-
guis eus ſupes nos &r ſuper filios noſtross bid. O
Divine Sanguis! quàm contemptim haberis!
425 nemo te ſit unquam requiſiturus! qua-
non ſis clamaturus in cœlum melius, quèm
ſanguis Abel? Sed habent, quam fſibi ſolli⸗
citarunt, penam judæi, Dicam ego ſuavius;
ganguis ejus ſuper me, in quoe dealbem animam
meam;

C
r
WIV1 4
4 Ne

I1.
uti⸗

ſ/ ſpnuen
zun ponn
aaihani⸗
utet a
SAigunan
ouſhetadet
l Conente
Fun abln.
nn Mueceftn
umſerbrer
larſohnibt
aſcgd,
r Mua en
um rinu
num,
llenie
Lurerilien
Wnn!
. Ini
“ unn, .

l
l
Woc
en.

QA“⅛0ßAGE3IMA. 150

0NDr leere
une meam; & ſuper opera mea, quæ ſemper unianm
in ſanguini, & meritis Chriſti-
eie an ent
r F ERIA IV.
i Chriſtus flagellis cæditur.
lnu, 1. T⸗ ergo apprehendit Pilatus Jeſum,
innrle Nagella vir. Joan. 19. Diritatem ſup⸗
g en / plicii ex delicati corporis complexione, ex in-
Meo ſtrumentorum pondere, & aculeis, ex tortorum

ein atee immanitate, ex plagarum numero argue. Sed
e Omnia rormenta ſuperabat confuſio ex auditarte
n h aſtiſſimi Jeſu. Compatere dilaniato Chriſto.
iar nin Agnoſce te horum cauſam. Nam ſupra dorſum
un cs fabricaverunt peccatoreso Plal. 128. Diſce te
17le0, libenter ſubmittere pPercutienti manui Dei „ qui
pro te ſe libenter ſubmiſit manibus lictorum ;

le & dic cum eo Ego in flagella paratus ſum. Pſal. 37
li 2. Arpraehenaus bilatus ſum, α flagellavit⸗
4I KErxpende virtutes præcipuas à Chriſto in fla-
rii gellatione exhibitas. 1O Amorem noſtri eximium

gJui wulta fiagella peccatoris. Pſal. 31. q uæ me-
indef rucramus, in ſe ſuſecpit. Duris amorem pro-
deoa. 2. Humilitatem ex vilitate ſupplicii, quod
euui⸗ erat ſolum mancipiorum. Hinc Iſai. 53. Fidimus
,Riunſein eum deſpectum, & noviſſimum virorum. Men-
tenfin ſura tuam humilitatem, an uſque ad noviſ-
egein Kimum deſcendat. 3, Invictam fortitudinem,
dun w S& patientiam, Laur. Juſt. Tanquam Gigai im-
/gun h dporterritus tettt. Quomodo tu ſtas in adver-
anee Kase Ter, l, dc pat, s. 3. FPasientiam bujsſ-
miahe od;

16 NHEBDOMADA IV:ͦ:

modi hemo bominem perpetraret. Quid tu ad
id um vel uniu verbi agis? Ambr fer. 17. in Pſal.
118. Calumntis apbetitas ſilentium detulit trium-
phale. Poteſne & tu filere? 5. Lætam ſuæ volun-
tatis cum Divina conformationem. Con/ciaiſti
ſs ccum meum, & circumdediſti me latitia. Pſal.29.
3. Ei flagehs viz eum. Conſiders uoarefert
5§. Aug. ſer. de Paſ. Motum diricate upplicii li-
Gorum quendam aliis inclimaſſe: Nun quid in-
terficitis eum non judi atum; & vincula quibus
ad columnam ſtringebatur præſecuiſſe, Jeſum
verò prolapſum in ſuo ſanguine volutatum.
Accede & tu collige finu ejus fanguinem, ut nec
tuis, nec alicnis pedibus amplius proculcetur.
Et dum pro te fliagellatum cogita: Jeſum, noli
corpus tuum molliter, ac delicatè tractare.

F ERIA VI.
JESUS ppinis coronatus.

1. PT exuentes esm, chlamydem coccineam
circumdederunt ei. Matth. 27. Rex Re-
gum, & dominus dominantium, ut Rex
jocularis habetur. Purpara primum, quæ erat
Regni infigne, induitur. ed ad hoc exuerunt
cum detrahendo cum violentia veſtes, quæ toti
corpori adhærebant, non ſine ingenti dolore Et
quæ confuſio iterum nudo Jeſu in conſpectu im-
purorum militum! induitur deinde purpurâ ad
ignominiam. kca eſt? Chtiſto eſt ignominiæ:
gauidquid munde eſt honori3 Chezifſto eſt hone-
13,

t.

Suha⸗
ghelue,
aucmun
86 Ke⸗
romi'li
unt, gn
Ulr munis
4 Tnon
al ,. 11
ici

zroßint
unin ufa
n gtns
un 4 . 1r
Puerter ir.
vute 494
euni
AMuntln
ineſu
ue

n idi⸗
A Nneine
ke

dA

ſus ſin
dah ahi
atng inin 1
leuniene
ionen n
gineliuſ,
Carbtengner⸗
linſhin
riler egai
A nul gni
Ain Warn
Pingüriun
npla outn
giuſein,
Aarbutue

GWNh⸗

Punhlis inn
Nut n en
enmitn, 11
igtimneal ſ
elas hoed
eiinclent
e nerigie
eoncaſe
n einte

i 4

.

QUAADRACKESIM. 161

quidquid mundo eſt ignominiæ. Elige pru
denter tene conſtanter.
2. Bt plectentes eoronam de ſpinis, imtoſueruns
Iſaper caput ejus, Ibid. Siccine gloria, & honore
coronaſti eum Domine? Ita eſt. In regno Chriſti
non aliæ ſunt coronæ, quàm quæ pungunt, 2.
Ezi, & vide Regem tuum in diademate que tu
eum coronaſti. Tu coronaſti te roſis, Jeſu tuo
ſolas ſpꝑinas reliquiſti. 3. Tn pupugiſti ejus ca-
put cogitationibus ac judiciis tuis. Agneſce,
deplora;: compatere Jeſutuo, & audi dicentem
tibi: Non agnoſco ſub ſpinoſo capite membrum
dedicatum.
3. Et arundinem in dextra ejus. (Matth, 27.)
pro joculari ſceptre. Et genu ſx ante eum illu-
debant ei, dicentes à½ Ave Rex Tudaorum., Et da-
bant ei alapas, Et expuentes in eum, accsberuni
arandinem, & pereutiebant caput eius. Joan. 19.
Expende hæc ludibria. Iaſpice affectus Chriſti.
Compatere amantiſſimo Regi. Dica ei opera tua,
& obſequia Da te tanquam arundinem in manu
ejus. Genu flectens adora eum: Ave Rex meus.
Deterge ſputa. Excipe aut ejus loco, aut pro co,
K non alapas, occurtentes injurias.

S ABBATHO. 4†
Ecce Homo.

1. ECee ad,Kduco ad eum vobis foras, ut agnoſtatis,
quia nullam inwvenio in eo cauſam. JOoan. I9.
Aecede & tu ad hoc ſpestaculum: Cognoſce
quèd

143 HEBDOMADA IV.
quòd aulla ſit in eo cauſa, ſed in te; ille verò cau-
ſam tuam ex amore in ſe ſuſceperit. Vide ſiilla
eſt facies, quæ in monte Thabor refulſit. In cx-
ternis eſt oprobrium hominum, & al jectis plebis.
Pſal. 216 In internis, pecis/us ſorma pra filiis ho⸗=
zwinum. Pſal. 44. Cogita hanc tibi imaginem

'proponi, ut vitam tuam ad eam conformes.

2. Er dicit eis? Ecce bomoe Tbid. Pilatus Ju-
dæis, ut miſeficordiâ mori, deſiſtant ejus mor-
tem poſtulare. Cogita tibi ab æterno Patre di-
ci: Ecce home, qui hactenus jacebas paralyticus,
& hominem non habebas, hic hominem vides,
qui omnes tuas infirmitates curabit. Huic tu
illas humilirer expone. In hoc homine con-
ſide cæterum in nullo ? ne tibi aliquando expro-
bret; Ecce bomo, qui non poſuit Deum adjuto-
yem ſuum. Plal. 51. Ecce homo, qui in te, ut in
lattonem, intidit, & deſpoliaſti eum, & plagis impo-
hetis abiiſti, & ſemivivum reliquiſti. Luc. 10. Eece
bomo, quem unum & ſemper aſpicere debes in
omnibus operibus tuis.
3. Cum ergo vidiſent eum Pontißces & miniſtri,
elawabant, dicentes; ucifige, crutifige eum. Ibid.
Nondum fſatiata eſt ctudelitas. Addunt elamo-
tibus rationes ; Secundim legem debet mori. Quare
quia Filium Gei ſe fecit. Ergo ſi Filius Dei eſſe vis⸗
debes mori? Ita omnino. Vetus homo mori
debet, ut vivat novus. Inclama ergo tibi; Cru=
giſge veterem hominem cum concupiſcentiis
uLs .

502

—

Mr

Nn No
uunſ i⸗
ge 1l/67
uAn
euA//
ul. h
1mlcrdte
un pyrl.
ſuheikeeiy
ugut
n lo er
iclethu
Auetr,
erioen en
ku
enkeaner

tenen

uſ
tilnen
een X
D ln Nn
AKnn
1a
hin
tͤi

c

Dl

Eeſeit ſelt
ibornilrhen
1n,0 halt
ſeni ut
lurr ihiber
duncninn
6me N Nun,
Alhureut
trio it
chutitin
ir oaneniid
GCati Mien
lbor nieck
dtitlunhenn
NA
4, gitgi
mouf⸗
kil⸗ tin

ige Wl

Neſznioͦnt
Sorndtsk
Aiu AClid
t umſ⸗
0Riuent
feus von
1nt Ggoliſ
nel⸗

QUADRAGESIMA. 163
DOM. V. GCüUADRAGES
Iterum Pilatus pro tribunali ſedet.
1. CU= audiviſſes Filainzs hunc ſermonem;
magis timuit, & ingreſſs eſi pratorin m
iterum, & dicit ad Jeſum; Unde es tu 2 Jeſas
aut em reſponſum non dedis ei. Joan. 19. Conſi-
dera tstimorem Pilati. Deſiderabat Chriſtum
dimittere, quem innocentem agnoſcebat, ſed
timebat tumultum populi. Nunc quia audi-
vit, quòd ſe Eilium Dei fecit, & vidit opera ejus
à dicto non reſonare, magis timet, fortè Filium
Dei condemnare, Ideo quærit? Unde es zu ?
Si primo ſtatim teſcidiſſet hunc timorem, noa
tam periculosè Iuctaretur. Qui femel cedis
Paſhoni, ſemper fortiorem experitur. Tuprin-
cipiis obſta. Quære & tu? Unde es? ut bené
Deum noveris. a2. Nihil reſpoadit ei, ne demit-
teretur liber. Tantum te amavit. Tantum opas
ſalutis noſtræ, quod fuſeeperat, perſcere deſide-
tabat.
2. PDicit ergò ei Pilatus? Mihi non loqueris
Neſcis quia poteſtatem habeo crucißigere se, & di=
mi:tere te Reſpondit Jeſus 3 Non haberes peteſta-
em ad verſus me allam, niſi tibi datum eſſet de-⸗
ſaper, Ibid. Ecce itetum ſuperbia ôpprimit
lumen, quod habebat de Chriſto dimittendo.
Ita de uns paſſione in aliam fit ſaltus, & una al=
teram juvat in ruinam. 2. Expende reſponſum
Chriſti, Applica illud tibi in omni adverſitates
Verum enim eſt, quòd nulla in te poſſit quid⸗
ꝗquam, niſi datum fit illi deſuper. Agnoſce ro⸗
4

inde omnes ex alto venire; quamvis Deus ad
eas inferendas creatis inſtrumentis utatur.
1. Pilatus quarebat dimittere eum. Judai au-
zem clamabant, dicentes: Si hunt dimittis, non es
amicus Caſaris. Ibid. Violenta hæc eſt machina.
Ne perdat amicitiam Cæſaris, Deum perdit,
Quàm inique? quàm præpoſterè 2 Timuit,
ubi non erat timor. Quotidianum hoc eſt, for=-
te & tuum. Deum contemnimus, ut homi-
nem amicum conſervemus. Expende quàm hoe
iniquum fſit.

FERIA II.

Pilati in Chriſtum ſententia.
1: E' dicit Pilaius Judais; Ecce Rex v Ker.
Illi sutem clamabani: Tolle, tolle, erutiſige,
aeum. JoOan. I9. Agenizat frigida defenſio, quia
adhuc clamores turbarum admittit, & auſcukat.
Non benè ſatis à paſſione te tuéris ſi ei auſcul
tas. Semper illa clamabit, ne meliori aſſentia-
tis, ſed commodiori. Agnoſce tu Regem, quem
tollendum illi clamant. Exhibe illi ſelium, cor
tuum. Roga uat hic imperet.
2. Dicit eis Pilatus: Regem veſtrum crucif-
Aam:? Reſponderunt Pontifsces? Non habemus Re-
gem, niſi Caſarem. Ibid. O cæcitas! Cæſarem
agnoſcunr Regem, à quo ſpoliabantur ſuà li-
bertate: Chriſtum, qui venerat, ut cos in liber-
tatem aſlereret, rejiciunt. Quoties tu Tyran-
num animicolis, Chriſtum deſpicis? illiu ſug⸗
geſtiones, velut imp eria audis? hujus contein.
nis

W
1 nfc
len h
intiuge
91lidten

nintt /en

aun wini
euindortt

DUonelbee
un gonz

119

Ubeil

1

uß⸗ u
14 guinſu
un ant

Alhre
Karln
end
a Rkepen
deeaie

ane

umnde
menhenn,
ttunlin G
4 SS
ennlzrdlt
dlri, Drnl
nnpſer !
iliunn ſorei
hemirt, N.
lnerteguur

II

menent
/ MRr
Tlkhenie
iucfindi
nein Vrleht
eWin dün
umeien 1
Gtlenletn

iuellilir

Dpeſe
Uin uifiu⸗
Nolig⸗
1Ocadimn 0
holunm
ſenn Uen
mteſihn
niin

Qν ° π ä GESIME. 165

nis Dic potius: Non habeo Regem, niſi Jeſum
Chriſtum,
1, TIunc ergà tradidit eis ilum, at erucifgere-
zar, Ibid. Conſidera 1. injuſtam ſententiam:
quis judex toties innocentem agnovit, & tamen
condemnat, 2. Crudelem, quia, ut ait Luc. 23.
Tradidi eum voluntati eorum, furentium ſcili-
cet, & capitalium inimicorum. 3, Cogita Je-
ſum hanc ſententiam nontam à Præſide, quàm
ab æteruo ſuo Patre decretam in mundi ſalutem
accepiſſe. Diſcam me libenter tradere volun-
tati Dei, qui ſe tam prompte eragidiz voluntasi

sorum,
F E R I A III.

Crucis Bajulatlo.

1. E' bajulans ſibi crucem exivit. Jean., I9.
Conſidera I. quam ſuavi affectu diu de-
ſideratam Crucem ſit amplexus; ſane majore,
quàm Andreas ſuam; cupiens in ca delicta no-
ſtra portare. Quàm gravem tu cam tuis reddi-
diſti? Admirarc ejus a ffectum, & gratias age:
deteſtate tuum, qui injuncta offcia quereris
gſſe ſupra tuas vires. 2. Non abſterret eum in=

famia Crucis, quæ erat ſupplicium latronum:

non pondus debilitato corpori admodum gra-
ve. Hæc ſunt, quæ te plerumque tetrent, At

non eſt infamia ſe qui Jeſam, Defectum vi-
tium ſupplehit ipſet vel etiam ſuccubuiſſe, erit
glorioſum.

2. Exeuntes invenerunt hominem, nomine di-
monem

166 HEHBDOMADA IVZz

monens. Hunc angaria verant, ut tolleret Crucens
ejus. Matth. 27. Etſi violenter particeps faus
infamiæ Simon, accepit gratiam illuminatio-
nis, & deinde gloriæ. Si angariato hoc dedie
Jeſus, quid dabit volenti? Aſſocia te, aut ſubi
vices Simonis. Non deterreat te pondus, non
hkominum judicia, non confuſio, Si compate-
xis, & conregnabis.
3. Sequebatar autem illum multa turba pepuli.
& mulierum, I, Quàm diverſis affectibus? aut
ut crucifigant, aut ut irrideant, aut ex curioſi-
tate, aut ex humana fragilitare? nemo ut tol-
lat crutcem ſuam, & ſequstur gum. Vide ut tu
hoc eum affectu ſequaris, 2. Scmel ſuſceptam
Crucem conſtanter tulit uſque ad montem
Calvariæ. KEt licèt tot per viam difficultates,
ob pondus, debilitatas vires, confuſionem,
irriſiones, &c. occurrerent, non tamen dimiſit.
Diſce non ad horam portandam tibi eſſe Cru-
com, ſed totàâ vitâ.

F ERI A IV.
Crueifixus] ESUS.

1. E dederunt ei vinum bibere cum felle
wiſtum. Et chm gaſtaſſet, noluit bi-
bere. Matth. 27. Dulcedo cordium potatur
felle. Guſtavit, ut ſuum etiam palato daretur
tormentum. Nolait bibere, ne amicarentur
viſcera, quæ ſunt miſericordiæ., Vinum dat mun-
dus, ſed aunquam purum. Id, quo delectar, per-
miſcet felle. Ah noli bibere; quia in no viſſime
orae-

anum
la hin
zii upo⸗

cunm un,
u M⸗
, ſpun
A1N u,
Ulkn uen
ton mi
lncnz die⸗
un munn
nſecooe
Apuli, loe
krizn
Aen o
rul nton
uorwori
Abpeupan
un di
ai oe⸗
rpe
tin en
Ace
e
e ail
Kncne
ad

DNN

runt, hlrt
lennt inf
P gattn e
Uupitunde
AMocint
Eerrte l
Alo

Vamtlauliß
CietliKedbue
ilenn meroni
ulhie, urhu
huhrnn. ien
n Eoaſien
N ir m
ſin Kalu,
liei, uſlenl,
ununen Gi

ius ben ℳ4
e
Leio colilc

wwetinn ln/

ſen /un⸗
mmr ſhn
Il gocn

ber gui

QVADRAGERSIMX, 167

mordebit at coluber. Prov. 2. 2, Vinum nonbi=
bitur, quia felle mixtum,. Dilſplicent optima,
quia mixta peſſimis. Intentio mala, optima ope-
ra deprarat. Sic iſta age, ut nihil tædii, nihil ſi-
mulationis, nihil commodi, aut amoris proprii
admiſceas.
2. Ibi crucifixerunt eum. Luc. 23, 1. S. Ambt.
in c. 23. Luc, ait ?à Nudus Crucem aſcendit:
talis ergo aſcendat, qui ſæaculum vincere parat, us
ſaculi agjumenta non quærat. Nihil in mundum
attulit, nihil aufert pauperrimus Jeſus. Non
amar Crucem,qui non amat paupertatem: quia
in ea nemo, niſi nudus digne pendet: 2. Co-
gita violentiam, quâ manus pedeſque trahun-
turx, dolorem ex traje cione clavorum, & patere
te per obedientiam trahi, loco & muneri ctiam
arduo ac tibi difficili applicari. 3. Cogita Chri-
ſtum egiſſe æterno Patri gratias pro illa hora,

qua conſummaturus erat opus? obtuliſſe ſe in

ſacrificium pro mundi, ac nominatim tuis pes-
catis. Quid verò tanto amori rependes, quo di-
lexit te, & tradidit ſemetipſum pro te
3. Et cum go alios duos, hinc, & binc, medium
autem jJEſum Joan. 19. Hoc ad majorem igno-
miniam ſpectabat, ut pejor peſſimis latronibus
crederetur. Cogita tria genera cruciſixorumg
peſſimus unus, alter converſus, tertius ipſa in⸗
nocentia, & Dei Filius. Quandoquidem ſua ju-
ſtis, & injuſtis crux eſt, noli cruciſigi ut latro,
aut ſceleribus anſam dare Cruci; noli violenter,
ac proinde ſine merito. Cruciſigere cum Chriſto
ſpontè, cum gaudio, & ex obedientia. BE

168 HEBDOMADA V.

FERIA V.
Sortes in veſtes. Titulus, &
Blaſphemiæ.

1. E Rat autem tunica inconſutilis, deſuper con-
tex'a per totum. Direrunt ergo aa in vi-
sem?: Nen ſeindamwus z-am, ſea ſort am ur de illa,
Joan. 19. Diviſa primum eſt exrerior Chriſti

Yeſtis in quatuor partes. Interier, & incon-

ſutilis ſervatur integra. Veſtes Chriſti nideles
ſunt. Scinduntur, qui corpori Chriſtinon peni-
tu adjacent., In quo uon eſt fundamentum amo-
zis Dei, non eſt etiam amor proximi: qui adhæ-
et Deo, adhæret & proximo per charitatem.
Quoties quod non auſi ſunt judæi, auſus es tu,
& veſtem hanc charitatis Chriſtianæ difcidiſtiz
Dic impoſtetum; Non ſcindam eam.
JusUS Nazarenus, Rex IJidarum. Ibid.
Moricnti titulus datur ab ip ſis hoſtibus, qui da-
tus eſt naſcenti à tribus Magis. Sic poteſtas ejus,
& imperium fitmatur. Sed heu non agnolci-
tur Rex ab eis, qui etaſum hoc nomen volunt.

Erit tamen mihi jeſus, & Salvator. Erit mihi
Nazarenus, & floridus, ac in ipſis tormentis
amabilis. Krit mihi Rex, cui me devoveo: nec
alium anima mea Dominum admittet. Ut nun-

quam diſcedam, Chriſto configat Cruci, cla vis
timoris, amoris, & mortificationis.
3. Blaſppemabant eum, exprobrantes impo-

tentiam ſalvandi ſeipſum, præſumptam Regis

dignitatem, fiduciam vanam in Deum, inanem
Dei filiatioaem. Hæ omnes calumniæ extin-

guentur,

(M46
utu.
n 1ot, 6
, auliu e
ne,t o
tigme, lun
unmnore,
INI
1keuvove
ſan id
u laihet: he
int ſilſun
leu, gul len
mnel mmil
1 HMeneſerd
lſenen pore⸗
aumen doro⸗
nmeiun un
Ancfhrten
Vfeecotete
ite o,
ulſorſt,)
tuefignn
eun. a

hale

mii

, cort

uid ir

DI
Ini
Ule,
Narii, ne
Nrr i
nrnn

l enenorte
eler, Ain

Ale (Unlifte

iChlimn
ulemann
Polini gni
o Nr Alnitt
ur,uiwan
nein.
aumnn⸗ W

Dobar du⸗

Kewetutt
Aleror
1

lveronen ſN
ucr E
dir ii lnet
lineeſoſen,
U
izu i
cini
enrobtun
felunt

QUADRAGESIM. 169

gueptinur, ſi deſcendat de Cruce. Ita enim agunt
Deſcendat nunc de Cruce, & credimus ei. Sed
fuſtra. Imo, quia Filius Dei eſt, non deſcen-
dit de Cruce. Filiorum Dei eſt, in cruce ſuſcepta
conſtanter perſeverare, ac mori, tum continua
ſui ipſius mortificatione, tum quotidiana voca-
tionis ſuæ confirmatione.

F E R IA V.
Primum & ſecundum Chriſti

Verbum in Cruce.
1. SUsS autem dicebat: Pater dimitte illis,
J non enim ſciunt, quid faciunt. Luc. 2 3. Lo-
quitur in cauſa aliena, qui ſemper tacuit in ſua.
Et prima cauſa non eſt amantiſſimæ Matris, ſed
crucifigentium. Expende verba. Patri nomen
uſurpat, ut ad pictarem moveat, monearque
efle Patrem non tantum bonorum, ſed etiam
malorum, & te ompium fratrem. IHis, non
definit præſentes Crucifixores, ſed etiam futu-

rOs, ſcilicet omnes peccatorese Quid non ſꝑeres,

qui te non excludi vides? Non ſciunt, quid fa-
ciunt. Hxcuſat quoad poteſt, per ignorantiam:
quia verè omnis peecaser ignorans eſt nec æſti-
mat peccati gravitatem. Offenſus quid tu agis:
Ora pro præſentibus. Ignoſce illis. Excuſa &
tu quoad potes.
2. Domine memente mei, dum veneris in re-
guum tuum, Ibid. Latzo bonus teptchen dit ſo-
cium blaſphemantem, confitetur peccatum

ſuum, dat teſtimonium innocentiæ Chriſti,

H credis

HEBDOMADA V. (C1

170
. 4 llſartrt⸗ ſir,
credir Chriſtum eſſe Deum, & plenus ſpe eum klumn t
orat: HGomins mements mei, dum veneris in rege u
6 ͦ E
1 ud

num inunum. 1. Quid non poteſt uno penè mo-
mento Dei gratia acceptata? z. Non petit latro
liberationem à cruce, ſed ſui memoriam. Satis .
illi proviſum eſt, cujus Deus memiaiſſe digna- Imm/ Gnn
tur. 3. Duo ſunt ad latus Chriſti, unus conver- Mllln ſeldet
titur, quis non ſgeret? unus damaatur, quis non ſ ni ſer hel
timeat, etiamſi ſit apud Jeſum? 1iMum u:
3. Amen dico tibi Hodi? metgm eris in ara- NNMrliugti
diſe. Ibid. Qaæ benignitas Jeſu ? plus exhiber,
quam petatur. 1 ouod promittis, non differt,
Hodie. 2. Mecam: quod ſolatium, eſſe cum Jeſu? x
In paradiio cum illo eſſe & tu deſideras ? Scd 4
eſto prius in Cruce. Ad magna pra mia per veniri
non peteſt, niſi per magnos labores. S:e Creg. hom.
37. in Eyang. Si compaſſus fueris, conregnabis.

S A B B ATH O.

Tertium Verbum ad Matrem, & †
ad Joannem.

“
. 1, 1
„, en
genattan KcluN,

De
Ue

1. O Tabat jaxts Crucem ESUMater ejus. Luc:
23. Quis putas fucrit dolor Sanctiſſi⸗
mæ Mattis, quæ unicé diligebat ſflium:? Jeſu,
quem non igsotabat Deum, & hominem:
jaxta: quæ oculis ſuis inſpiciebar: Crucem: tor-
menta, & infamism ſupremam. Et tamen ſta-
bat, & ipſa animo ſlium pro mundi ſalute offe-
rebat. Stantem lego, fentem non lego, ait D. Amb.
in c. 23. Luc. Stars namqus (addit Amadeus 3

hom. 5,

ruun/ryi

loin dolacerpen
e!guſert⸗

AApund in

146*
AU.

ra Mon
10 n

QADRAGESIM K. 171

hom. f. de Martyr. Virg.) in illa cordis amarita-
dine, magna aaſeribitur con ſtantia. Diſce 1. ſtare
in adverſis. I. Mente, & ratione, 2. Volustate
conſtante. 3. Ktiam infta do exercitio. Diſce
2. Nihil creatarum rerum, etiam ſpiritualia ſo=
latis ira amare, qain ſi Deus velit, ſi expediat
pro aliorum ſalute, perdere velis.
2. Cum vid'ſſet Jeſus Matrem, & Diſcipulam
Rtantem, dicis Matri ſuæ: Mulier ecce filius tuus.
Ibid. Sui loco relinquit Matri joannem. Sed
quæ comgaratio utriuſque? Quale ſolatium,
loco Dei purus homo? Non eſt dubium Rea-
tifſimam Virginem in Joanne ſemper ſpecula-
tam eſſe Chriſtum. Dilce & tu in proximis ag-
noſcete Chtiſtum, firmior inde erit chatitas,
Præſertim verò in Superioribus, exactior erit
obedientia, Sed cur oannes Matri. 1. Privile-
gie Virginitatis hoc tribuit Theophylactus,
vVirgo, Virgini, Virginem commendavit. z. Quia
ipſe quoque ad Crucem ſtetit: U/que adeo bonunm
k, inquit ille, ſtars apud pazientem Chriſtum.
Non in fraternitatem ejus ducit. En quibus fratet
Chriſti, quibus virginis filius evadas. Pulchri
tituli hoc conſtant pretio.
3. Osinde dicit Biſcipulo: Ecce Mater tuse
Joan. 19. S. Ambroſ. in exhort. ad Virg. Vocatus
à Chriſto reliquit patrem. Huic traditur yirge, qus
ſuos neſcit. Quod tibi ſolatium eſſer, ſi ea tibi in
Matrem daretur? At fieri poteſt, ſi amore Jeſu
tuos neſcias, & carnalem ad eos affetum exuase
2. Fieri poreſt frater jeſu, & hinc Mariæ
flius, ſi exacte te voluntari Dei accommo-
H à des:

172 HEBDOMAPDA

des: Qui ſecerit voluntatem Patris mei, il ſe molis
frater eſt,. Matthe 1 2. Accipe ergo illam in tua,
& dic: Monſtra ze eſſe Malrem; ſed viciſſim tu

monſtra te eſſe flium.
D O M. PA L M ARUM.
Quartum, & quintum Chriſti
Verbum.
I. C'r= horam nonam clama vit Jeſus voce
magnäâ? Deas weus , Deus meus, ut
q aid de rsliquiſti me. Marth. 27. S. Leo: Vox iſta
non quersla, ſed docitina eſt: erudiens nos eo ulſ-
que devenifle Chtiſti dolores, ut noluerit eos
ctiam interna Dei aſſiſtentia mitigare. Et tu
quot ſolatia, non tantum à Deo ſed à creaturis
mendicas: Magnum eſt, & vel d nagnum, ait
Th. Kemp: l. 1. C. 9 quαdBb dtumano,!am Eiwvino
poſſe carere ſolatio &pro honore Dei libenter ex lium
gordis wellz ſuſt inere, & in nullo ſe ibſum quavere.
2. Ue conſummaretur scriptura, dixi; Sitio.
Joan. 19, Sciebat omnia ſe impleviſſe, quæ de ſe
ctant in Scriptura; hoc unum dee ſſe, In ſiei mea
potaverunt me aceto. Pſal. 6 8. Hoc ergo implere
voluit, Vide quam ad omnem obedientiæ api-
cem arten dat Chriſtus. 2. Magna evacuatio ſan-
guinis magnam ſitim creabit. Sed major crat
Gtis plura patiendi. Bloſſ. in expl Psſſ. C. 18. Hæ-
b; aliam ſitim, pats amplils patiendi, asqus
e Videntidgs ſaus m nebis amerem demonſtrandi.
ſi dares animam tauam, quam eum reſceres!
Exalaina tuam in Deum, & ſalutem proximo-
rxum

D

lletu
elunmii

1

ictuntutu

ueljeinn t)
Nnfd Mo
Dachäti
u cinun
di ügin
Nural
Eutthedue
er Aicctinn

ill⸗

L

N
W
0lianten
tuun,
llnhin
Ggen,
deini .
NNN D

Wrhe ,,

ale

49.

Ming er

¹

d

afflat ,e

Hettpliminn
en: Aſilin

N
inont

.
mmuy n
1, Dugt riat
o
P unlenwotn
Pne, Ahens
i niir
n lilan
1OaNtu,
aimeinbein
Daleennis 1

MAITO R. 175

rum amorem. Quid pro iis tolerare deſideras.
3. Fas ergo erat poſitum aceto plenum. Illi au⸗
renm ſpon iam plenam acsio hyſſopo tirceumponentes,
obtuleruns ovi ejus, Ibid. Aceto modico, &
hyſſopo reſicitur ex hauſtus, & moriens Deus.
Habes in mediis etiam laboribus frangendi ap-
petitus exemplum. Non æſtima lautiora tibi

deberi. In ſchola Chriſti minus illi debetur ia

hoc mundo; qui plura præſtat, Servus Chriſti
