nunquam vult indulgentius haberi. 26 Acetum
dant ſitienti Dee, qui optimos dies tranſigunt
in mundanis; & carnalibus; ſeaium verò tan-

quam fæces ætatis Deo dare volunt. 3. V as ace-

to plenum, ſunt corda amaricata, & plena ran-
coris, aut impatientiæ. KEvacua hoc vas, &
imple ſuavi vino charitatis
F ERIAIiI.
Sextum, & ſeptimum Chriſti
Verbum.
1. COvſunmatum eſi. Josn. 19. Quod Pas
ter mandavit, quod ego ſuſcepi pera-
gendum Divinum eſt, cœpta perficere. Modi-
ca laus eſt incepiſſe, maxima perfeciſſe. Non
qui fecit, ſed qui perfecit, præmium capit.
Quâm multa tu ordiris? Quàm pauca ad finem
deducis? Imitare Dei tui conſtantiam s ut & tu
dicere poſſis hora ſuptema: Conſummatum eſts;
quod Deus juſſie per præcepta, quod ſulſcepi
per conſilia, quod jubent Regulæ quod mo-⸗

nuit gratia. Quàm felix tunc eris! ſed quàm

longè adhuc abes!
11 3 4⁶⅝ PAs

174 HEBDOMADA

2. Pater, in manas tuas commwendo ſpiritum
meum. Luc. 24. Expende verba. Pater, äduciz,
& amoris verbum eſt. Non benè id uſurpas, niſi
vivas ut fllius amans, reverens, obſequens., In
mannstuas, in quibus una eſt quies, & ſecuritas.
Ut in illis ſis æternum, conjice te in illas, dum
vivis, perfecta tuæ voluntatis in Divinam re-
ſignatione. Commendo ſpiritum, non corpus. Hoc
in lectulo Crucis jam quieſcit. Diſce ſpiritus
majorem habere curam, quàm corporis. Ut au-
tem ſpititus ſecuré tranſeat in manus Dei, vide
ut corpus ſemper ſit in Cruce. Hic ſolus tutus
eſt cranſitus, alius omnis periculoſus.
3. Er inclinato capite radidit ſtiritum. O ſub-
lime myſterium! Deus moritur. Hoc aſſequi
non potes, niſi prius dica:, quid amor poſſit. Är
Pro te moritur. Vide homo, quanti ſis pretii
apud Deum. Veré dixit Apoſtolus z2. Cor. 6.
Empti eſtispret io magne, morte Chriſti. Quid
rependes, ne ſis ingratus? Et tu ſpiritum tuum
ſuperbum inclinato per hamilitatem capite tra-
de. 2. Inclina caput tuum per obedientiam uſque
ad migrationem ſpiritus. Inclina cor zuum ad
cuſt odiendas juſticationes sas, Pſal. I 18.

F ERIA III.
Prodigia in morte Chriſti.
1. Ec velum tompli ſciſſum eſt in duas bartes

à ſummo uſque ad deorſum M atth. 27. Ue
ſigniſicaretur morte Chriſti antiquam legem
eſſe reſciſſam. Opꝑeretur in te hoc ipſum mors

1

Slnul/

ener on
clee M

en

eptpe W,N
A.
hn

1
nnnt r
lun D
itlg

l h

bietei
eteilun.
K in Diinn-
norchnk⸗
Nyure lin
uunn Dei i
Heurun
u,
brun
Hrgi

Gettnwa
ulienunmnie
luum No

lll
Crtt.
Kinhuße
wv alni⸗
miguen
ehoe in⸗

Chriſti, ut vetus lex, quæ eſt lex membrorum,
in te reſcindetur. Efhcaciſſimum argumentum
occidendi veterem hominem, eſt Jeſas osci-
ſus. 2. Sciſſanz eſz: ne ſancta amplius obumbra⸗
renthr. Privolæ rationes ſunt vela quædam, qui-
bus Divina ebvclamus. Scindantur illæ, ut iſta
melius perſpicias. Nonne iis ſæpius tui animi
oculus fuit impeditus?
2. Terra mota eſt, & petra ſzißſa ſant. Ibid.
Hæc ſuet figna condolentis saturæ, Pudeat ho-
minem non tantum doloke mortem Chriſtiz,
quantum elementa ſenſerunt. Terra es? jam
pridem tibi dictaum; quia terram ama:. Deus
mortuus eſt. Hic ſuccuti debes, & quidquid
terrenorum excutere. Condolere non potes,
niſi ames: amare autem jeſum nen pores, ſi præ-
ter Jelum aliud amas. Petra es, vel gravis poen-
dere peccatoram, vel dura tui judicii, ac volun-
tatis obſtinatione. Si mors Chriſti penetrat, diſ=
cindere contritione. .
3. Et moniments aperta ſunst. Ibid. Oſten=
ditur quod Chriſtus mortem soſtram morien=
do deſtruxerit, dum per eum juri mortis ipſi
mortui crigiuntur. Hoc quoque operetut is
te mors Chriſti. Aperistur, & denudetur peni-
tus ſepulchrum tuæ conſcientiæ ei; cui debet.
2. Aperiatur ſepulchrum dealbatum, ſimulatie=

nis, ut appareas, quod cs, non quod fingis. 3. A⸗

periatur ſepulchrum malarum conſuetudinum-
ceaſque omaes emittat, ur poſthac ambules in
. 0 .
novitats vita.

H 4 PRA

176 HE BDOMADA
FERIA IV.

Varü diverſorum affectus in
morte Chriſti.

1. V) Idens autem Centurio, qui ex adverſo ſtia⸗
bat, quia ſiec clamans epiraſſet, ait:
Vere hie bomo Filius Dei erat. Marc. 1 5. Ex
eclementorum trepidatione ſubortus in Centu-
rione timor, ex timore altior ad horum aucto-
rem cogitatio? hinc cognitio & tam nobilis con-
feſſo. Quor alii ſpectarunt idem, ſed immoti:
Mirabilis Deus in flectendis cordibus: Tu in-
terim diſce ex iis, quæ fieri vides in natura, co=
gitationem ad omnium auctorem erigere, eum
confiteri, & magaificare. 2. In ipla vilitste
Paſſionis, Deum confitetur, quid iſthic Divi=
num vidit? Certum eſt, ſi quid in te Divinum
ſit, id in adverſitate, in contemptu potiſſimum
elucere, & probari.
2. Et omnis turba eorum, qui ſimul aderans
ad ſedtaculum iſtud, & videbanzs, qua fiebant,
percutientes pectora ſus revert ebantur. Lc, 23.
Plebs aliquem animi motum prodidit, non
Principes Sacerdotum, In ſuperbos, & obſti⸗
natos vix cadiè, aut raro bonus affectus. Ex ills
tamen plebe nemo confeſſus eſt DBeum. 1. Quis
ad erans ſolum tanquam ad ſpedaculum. Unde
tam rarus tibi, aut tepidus ad paſſionem mo-
tus? forte quia eam ut ſpectaculum meditatis,
non ut bonitatis, amoris, ac miſericordiæ argu-
mentum., 2. Reverzebantur., Vidiſſe, & abiiſſe
quid juvat? Perſeverandum eſt ad Cruciſixum,
& ſæ

le Lunu

4

. e
G to N
arA
*
4 wſot l
pnaldel

fiter

Gi

Lldichotn, ka

MieneAn

n
nulunse

uhnd
din ſ w
1 NNNN.
Meumndfard
wlubnn
UIumnnten
tiinrai,
dn
n

aͤeirt
titi
iuunſ,
N prlai 4
Mue
lann in le
botur
Kumneblizcon
en Etiunet
ealibur Ti
licaimmmnen
en aiehen
Uu
tebin⸗
UhuNönmn
mmſünn

Bznliin
een,
nlmie, I
n olii
lmthol E
lrear 1
tenn 1
decnlen⸗
1d gulanen,
Greclun ni
Auleialii⸗
. fie 4,
4 lo/

M AJOR. 177

& ſæpius hoc objecto paſcendus auimus.
3., Krabant autem omnes noti ejus à longe, &W
mulieres hac videntes, Ibid. Hæ teneris lacty-
mis mortem Jeſu deꝑplotabant. Non ptobo;
quod à longe. Cominàùs ſpectanda eſt Chriſti
mors. Pettus quod à longe ſecutus ſit, cecidit.
Nolim à Jeſu procul abeſſe. Etſi vetò non propè,
Rabant tamen, ut & viderent jeſlum, & à vivo ad=
huc viderentur. Statant conſtantia, videbanf
contemplatione: accedchat animus, quo non
penetrabant corpora. Perſevera in aſſidua tibi
repræſeantatione vitæ, & mortis Chriſti.

FERIA V.
Lancea latus ejus aperitur.

1⸗ A* Jeſum autem ehm veniſſent, ut vide=
vrent eum jam mortuum, non fregerunt
ejus trura. Joan. 19. Opinioni Judæorum
præmoftuus jeſus: fortè indignati illi, quod
amplius ſævite non poſſint ad ſenſum. Dei in
nos amor acceleravit mortem, ut opus redemp-
tionis noſtræ citiuùs perficetet. Quâm felix tu!
ſi, cùm dæmon, aut malignus homo te quæ-
rat afligere, jam tibi, mundo, & concupiſcentiis
tuis per ſolidam abnegationem mortuus inve-
niaris? Hic modus eſt conſervandi ofla integfa,
hoc eſt, ſoliditatem virtutum., Alias ſine mor-
tiſcatione nulla virtus eſt ſolida,
2. Unus militum lancea latus eius aperuit. Patet?
amoris oſtium, omnium dolorum ſcaturigo.
Vide quantis tu cox illud doloribus affeceris,
H 5 quam

17 ½ HEBDOMADA.

quam illud ꝑeecatorum tuorum veneno infece=
ris: quantum ille te amaverit! Vide quantis
smoris characteribus ille te in libro fillorum
Dei deſcripſerit! Pedes dedit peccatoribus, ut
Magdalenæ, Luc. 7. Manus amicis; ut Petro Act.
2. Cor dat filiis Dei, quibus dicit, Iſa. 6 6. A sbera
portabimini. Hic memento ingratitudinis tuæ,
amoris ſui. Aſpice cum nunc cum amore; ne
olim videas cum tremore, in quem transſxiſti,
3. Et continuo exivit ſanguis, & aqua, Ibid.
Opportuna ſalutis noſtræ remedia, 3. Sacra-
menta, quibus & ablucremur à peccatis, ador-
naremur gratia. An & hoc parvum amoris ä⸗
guum eſt; Quantum verò illud: uſque ad ulti-
mam guttam ſanguinem pro te dedit. Tamco-
yioſo munere ipſa redemptio agitur, ut homo Deum
valere videatur. Euſcb. Gall. hom. 6. de Paſch.
Quam liberalis in te eſt Deus! quam tu parcus
in illum, ut pro tanto ſanguine nec lacrymam
ſtilles!

FERIA VI. PARASCEVES.

Contemplatio Crucifixi Jeſu.
1,0 os omnes, qui tranſitis per vians, at-
tendite, & videte, ſi eſt dolor ſicut de-
lor mens. Thren. Ie Conſidera tormenta Chri-⸗
ſti I. in corpore, Pſal. 2 I., Foderunt mants meass
& pedes meos; dinu meravit omnia ofſa mea. Iſa, I.
A planta pedis uſque ad verticem capitis non eſt in
so ſanitas. 1. In animo ex contemptu ſui. Pſal 3424
Subſanneverunt me ſabſannatione. Thren. 30
Facizs ſum in deriſum omnipopulo mee, & canti-

cum

4
eier

Gu

Gl 1 n
Nee, z. „,
AN 14
e lridn i

ne

n

.

uen es

en lrn

un/ girlir u,
5 te,li
„ .
it, uan

eutz; tol⸗
.

e . in
. iorNℳ

„ 11, eAlk.

Ui nt ca
a uofrun.

⸗

cln en
in ,
1uln ſeut⸗
ulhent
n urt ti
i ſimull uilt
cit drnf
ßed ſiN en

lont⸗ Thn; ,
bng i,

M A K. 123
eum esram tota die. Hx infamia crucis cum latro-
nibus: Iſai. 53. Et caam ſeeleratis reputatts eſts
Ex defectu compatientis, aut conſolantis. Thren.
1. Non eſt qui conſoletisry euzmz ez omnibiss charis
sjus, Omnes amiti ejius ſpreu, runst es m, & fa s ſaaat
ei inimici. Pſ. 6 38. Suſtinui qui ſimn! eontriſtaretur,
& non fuit; & qui conſolarezur, & non in weni.
Ex ingratitudine homiaum, parvo fructu ſuæ
Paſſionis. Pl. 29. Bsa asilitas is ſäsgtsins meo
Iſai. 5. sa aſt, quod ultra dabaHιfaνs iοναν ιſπ

Ccu non fecs? Expscia vi us farerst vas fecit ausens
3 4 7

labruſcas.

2. Quid ſunt plaga iſi« in wedio mänuugmtuusr
rum. Zachaf I3. Quære ita ex jeſu tuo? & reſpon=

dentem audi: His piagasss ,. in doma sortem,
Pie gele t me. Agnolſce infinitum amorem-
Auguſt. lib. de Virgin. In pice caput hoc in cli=
natae a s oſeulandusm, ter abert sm ad deligendum;
brachis extsnſa ad ampledtendum, totum corpus
exbpoſitum ad redimendum. Hac Tavta ſo- cogi⸗
tate, hac in fatera veſtricordis appendite? t
tus roli Kgatur in corge qui totms pro wolis ſui⸗
affixus in cruce. Verè dilexit nos & iradidit ſomet-
ipſum pro nobis. Epheſ. 5. Illud à te quæri exiſti-
ma Pet re amas mæ ? Rt repone toto a aſfectu: Do⸗
mine, tu ſcis, quia amo te.
3. bre omnibus mortuus eſt &hriſtus, ut qui
vivuni »jam nen ſibi vivant, ſed ss, pro ipſis
wortuus eſt. z. Cor, 5. Hunc ex Chriſti morte
fructum trahe: Non tibi non commoditati, non
delectationi, non honori vive aut actum ul-
lum imgende. Tec, & tua illi debes. Non eſtis
H s veltri:

180 HEBDOMADA.

veſtri à Enapti enim efis pretio magns. I. Cor. 6.
Ruid eygo retribuam Gomino, ait Bernard. tr. de
dilig. Deo, pro omnilus qua retribuit mihi? In pri-
mo opere me mihi dedit, in ſecundo ſe: & uabi ſo de-
dit , me wihi reddidit. Daius ergo, & redditus, ms
pro me debse, & bis deheo, Quid Deotribuam pro ſe!

SABBATHO SANCTC.
Depoſitio corporis Chriſti de
Gruce, & Sepultura.

1. T Oleth. qui & ipſe Diſcipulas erat ] Eu, os=
cultus tamen brepter metum Iudaorum, an-
dacdter introi vit ad Pilatum, & petiit corpus
JEſu. Matth. 27. JOan. 19. Marc, 15. 1. Pati-
bulatum corpus Jeſu unus tantum petit, quam
Fauci amant Bſum Crucifixam? 2. Ante ob
metum latebat, jam pendentis Jeſu ſe declarat
Diſcipulum. Hic fructus paſſionis eſt. In te va-
cuam non credam, ſi in confuſione, & vilitate
Deum agnoſcas, & ſequaris? idque audacter
nulla veritus pericula præſtes.
2. Fenit autem & Nicodemus ferens mixturam
Myrrha, G&. Joan. 19. Duo ergo ex omgibus
Diſcipalis ſunt, qui in Crucikhxum JESUM
teſtantur affectum. Aude tu tertins eſſe. 2. Ex⸗
pende officia, quæ Chriſto exhibent. Depo-
zunt corpus de cruce, aromatibus condiunt,
involvunt ſindone, & ſuis humeris viri nobiles,
eum, qui tsm infamis habitus fuit, depor-
tant. En quam contempto Chriſto nobilita-
tem ſuam ſubjiciant ,„ t tu eidem contempto,
0’

1

eelfnt
auie
artkianh
u lrand
lriammn’.
Melin
Mo l²
Nupknenti

Nnprun i1

7

A
(mintni
en
ſeni
1 iun
lgi
e ſunne,
Eſannn
uz .*
MrI ſ

, 4.
n ke
ad .

1

l

nimn len
benln
tnkutnign,
nhr dle
n,

IDernhhae

Ahen
☚
lun

unu ,
n lunn, 4
1,ei,
Mue , N MiH
An i,
/1 ke 0
arkbm
sR. Rkt
uon Niin
tiie iu
,lnet
4 oni
ultn l
eliuiele⸗ ul

cähben.

„
unbis ,

meis iiih,
. 6

non negestuasm vilitatem. Kxhibe eadem offi-
cia in Chriſti membra, ſeu proximos, depone
de cruce affictos ſolatio ſpirieuali, condi aro-
maribus, ſive cura illorum famæ, involve fin-
done ſilentii eorum defectus.
3. Er poſuit illud in momento ſue novo, quod
excideras in Petra & advol vit ſaxum magnam
ad oſtium monumenti. Matth. 27. Sepelis in corde
Chriſtum, quoties ſamis. Hæc ergo obſerva. Sit
ſepulchrum novum, in quo non ſit ullus alius
poſitus ſiniſter affectus: ſit in lapide immobili=
tatis, & conſtantiæ: advolve ſxum efficacium
propoſitorum: circumda cuſtodiam ſanctaxum
cogitationum, &c.

DOMINICA RESURRE-
CITIIO NIS.

1. REſurrexit tertis die ſecundum Scripturase
1. Cor. 15. Succedunt læta triſtibus,
Deus ita conſtituiſſe videtur, ut per aſpera eatux
ad amona., Chriſtus gloriæ reſurrectionis
præmiſit 33, annos duræ vitæ, tres Dies acer-
biſſimæ paſſionis. Sic ergo & tibi eundum ad
gloriam, Si commortuus fueris, & eonvives.
2. Ego dormivi, & ſoporatus ſum, & reſurrexi,
Pfal. 3, Anima Chriſti reunitur eorpori, uè quod
ſocium fuit paſſionum, eſſet & reſurrectionis.
In momento recedunt livor, vulaers; acce-
dunk decor & gratia, quo, tam corporis,
n animæ illius gaudio ? quibus Patrum
limbo eductorum affectibus, fidei ſpei, chari-
tatis, gratulationis, &c. Accede ad Cbhriſtam

. H 7 pari=

122 HEBDOMADA

paribus: & ut gaudium tuum ſit plenum : unire
& tutanquam membrum corporis Chriſti illius
animæ per amotem.
3. uomodo Chriſtus jarrexit à mortuis per glo=
yia ze Batris s ia & nos in novitate vitæ ambulz-
mas, Rom 6. Recipis fructum reſurrectionis
Chriſti, ſi ambulas in novitate vitæ, ſed non am-
bulas in novitate vitæ, niſi occidas veterem ho-
minem. Sicut non eſt ingrefſus ad vitam æter-
nam, niſi per mortem aaturalem; ita nec ad
novam perfectamque vitam ingredieris, niſ
Kirun ſadcts carnis mortifst es.

FERIA II.
De dotibus Corporis glorioſi.

1. &Eminatur in corruptione, ſarget in incor⸗
* ruptiene, I. Corinth. 15. Prima Corporis
glorioſi dos eſt, qua & mortis, & morbo-
rum ac vulnerum immune redditut. Mors elli
ultra non dominabitur.,. Rom. 6. Quibus mediis
ad hanc evaſit Chriſtus? Patiendo, & moriendo.
Huc taà evadete debes, ut nec in proſperis, nec
in adyverſis ullo pravo affecta corrumparis. Ad

hoce vero expende, quàâm neceſſarium ſit mor-

tificationis ſtudium, juxta reg, Summarii duo-
decimam.
2. Seminatur corbus animale, ſurget corpus

ſpirituale. Ibid. Secunda dos eſt ſubtilitas, qua

corpora dura, & aliis corporibus reſiſtentia pe=
netravit. Tu penetta omnes difficultates, &
impedimenta in via virtutis, Omnia potes in eo,
7 1

N⸗

hne, 4
e,

i rni

SGD1e
utheli,

VI
RNrn W

G

K
d
Rc

G ſn
n

n

lln

RESURRECTIONIS, 183

nen,
en gaite confertat, Sed ad hoc quoque opus eſt; ue
WeGüh ſcminetur animale, & proprii commodi ſtu⸗
S dioſum. . .
Annp 3. Seminatur in infrmitate, ſurget in virtute.
e Ibid. Tertia dos eſt agilitas, qua ſe ubi volebar,
unmn, momento præſentem ſiſtebat. An ira tu agilis ad
eKnn inſpirariones Divinas? an ad nutus Superiorum?

Gnen an ad progreſſum in via virtutis? an ad ſemi-
BAnn naadum in infirmitatis ſuæ cognitione, & abje=
lnjiet cdtione?

Peciei, ui 4. Seminatur in ignobiiitate, ſurget in gloria.
lbid. Quarta dos, claritas „qua longe ſupra So⸗
lem reſplenduit. Sie luceat lax t=a coram homi-
nibus, uat videant epera tus bona, At non erit, niſi
emines in ignobilitate, & abnegatione tui.
gri,

Pis F E RI A III.

ucd De Vulnernm cicatricibus in glorio-
6 ⸗ — .
An. Mnd ſo Corpore reſervatis.
Crutti ,Q ſunt plaga tiſte in medio maniaum
tuarum? Zach. 13. Kuſeb Emiſſ. ho. 10.

ndo oteee
ra de Paſch. ait: Ideo in glotioſo Corpore retenta
ntiel vulnera „Ne caiſam ibſäm gloris obſcuraret lux
him iuns gloria. Voluit in æternum conſtare; ſe per vul-
Numti“ Rhera emiſſc gloriam. Si hoc eſt gloriæ pretium,
. quid ego olim oſtendam, qui pati derrecto:
, eueß Chriſtum eportuit pati, & ita intrare. Ergone
e in⸗ (mihi alia via pingetur.
lln keri 2. Nen obliviſcar tui? Eccs in manibus meis de-
hunrl ſeripſi te. Iſa. 49. Altera retentarum cicatricum
ſtei cCauſa eſt , ut ſiat Chriſto memoriale ſui in nos

.
On amoris,

1

18 HuäBDOMADA

amoris, pro quibus ea pati voluit; & in iis le-
gar pretium noſtræ ſalatis, pergatque adhue

nos amare, qui tanto illi conſtamus. Ergo tui

memoriam in æzternum vult habere Jeſus. Re-
cordare & tu Salvatoris tui. At non ſæpe re-
cordaberis, niſi obliviſcaris creaturarum, quæ
memoriam Dei imꝑpediunrt.
3. Et videbit eum omnis oculus, & qui sum
paupugsrunt. poc. 1. v. 7. Tertia cauſa eſt, ut
olim damnandis ea oſtendat, exprobret ſævi-
tiam, qui eum peccatis ſuis crucifixerunt, ingra-
titudinem, qui tanto amori non correſponde-
tunt, Item ur oſtendat Beatis in æternum, &
gaudeant de amore tanto, qui per cicatrices elu-
cet. Quomodo tu cas aſpicies? an cum conclu-
ſioneè an cum gaudio?

F ERIA IV.
Apparet Sanctiſſimæ Matri ſuæ,
I1. Q diligit me, diligetur à Patre meo; &

egs diligam eum, & manifeſt abe ei me
iſum. Joan. 14. Manifeſtaſſe ſe Chriſtum Ma-
tri, non tradunt Evangeliſtæ, at certum cres
ditur; quia eam præ cæteris dilexit, & præ cæ-
teris ab ea diligebatur. Amaas, ut ad centrum
properat ad amatum. Nondum ſentis tibi per
ſancta lumina manifeſtari jeſum? fortè non ſa-
His amas. Amantibus ſe manifeſtat Jeſus.
2e Secundims multitudinem dolorum meorum
zonſolationss tuæ latifßeaverunt animam meam.
Plſal. 93, Cogita quæ fuexit Virginis viſo filio
con-=

iglore
,Nttma
upintite
lugi⸗
i Ae
Sasn 4
Ku fmtri⸗
eletier

Arnete

e

dng dee
. W

INAn!
,e
nnn,

Mc

lin kii
enteld
tann pn

.
uder

Am

nummnn

, Kn
Mitaldeken
aunrbreen.
inmnine⸗
Grennſnle
Radnn 1
dannte

uCucce

6.

N .

hman

SPatn
zufti

Ne
eikn
t, Neanmne
Heni, lte
, u en
en ſeußii
imſinin
r iß
,nn,
8 uinn/

er NO
ig 6

RESURRHCTIONIS. 185

conſolatio. Ut eam aſſequaris, magnitudinem
doloris in paſſione habiti expende. Ad menſu=⸗
ram doloris datur conſolatio. Quantum ru ſpe-
rare poſſis, ex mortificationis, & toleratæ affli⸗
Gionis magnitudine collige.
3. Anima mea liquefacta eſt, ut dilectus lociu=
tus eſt. Cant., 5. Cogita quod fuerit exſpectan=
tis Virginis deſideritum; qui jam Chriſtum
aſpicientis affectus, demiſſionis, devotionis,
adorationis, gratulationis de exantlato fante
opere; gaudii de triampho reſurrectionis, amo=
tis, &c⸗ qui omnes ex ferventi in jeſum deſide-=
rtio naſcuntur. Non experiris hos in te? Excita
fervens videndi, & cognoſcendi Dei deſide=
rium, ſequentur reliqui.

F ERI A V.
Sanctæ mulieres tendunt ad ſes

pulchrum Domini.
1. † † Na aztem Sabbathi vaide diluculo venes
. runt ad mwonumentum, portantes, 7ua pa=

vaverant, aromata. Luc. 24. Cogita harum
ſtudia I. Emunt aromata jam non habebant am-
plius, quod poſſer vanitati ſervire: 2. Confi=
cinat unguentum, etſi ſcirent jam à Joſepho,
& Nicodemo unctum, ſpectantes non quid ab
aliis factum ſit, ſed quid à ſe fieri deceat,
3. Valde mane excunt, non citra incommo-
dum tenebrarum, & forte inſomnem noctem
tranſegere ob dolorem, 4. Veniunt ad mona-
mentum ſine metu cuſtodum. Amorcnim eas
L urge⸗

126 HEBPDOMADA.
urgebat, Vere amas jeſum, ſi hæc ei obſequia

præſtas.
2., Es dicsbant ad invicem? Quis revolvet no.-
bis lapigem? Marc. I6. Expendunt difficulia-
tem, quæ obviat ſuſcepto operi: agnoſeunt
vires ſibi ei ſuperandæ non ſuppetete. Noa ce=
dust tamen, ſed perguut. En conſtantiaih
in bono, fiduciam in Deo natam ex amore U-
ſurpa tu hanc refexionem: quis revolvet mihi
lapidem hujus tentationis, dificultatis, im-
pedimenti? ne imparatus retundaris. Eide
Deo, ubi tu deficis, & ſuſceptum opus conſtan-
ter urge.
3. Er ecce terra metus ſadtus eſft magnus, &
yeſpicienses videruvt re volutuns lapidem. Matt.28.
Marc. 16. En ut Divina providentia conſtaa-
tiam, & fiduciam juvat: Terræ motu revolvitur
lapis, fugantur cuſtodes, qui opus meditatum
imgedite potuiſſent. Ita ſerio Deus ad ſe ten-
dentibus adeſt? tollit impedimenta externa
aliorum homianum, aut circumſtantiarum, in-
terna malorum habituum, & conſuetudinum,
fugat Dæmones inimicos. Expende quoties id
ſis expertus: & perſevera in bono, confide in Deo.

F E RI A VI.
Sanctæ mulieres de Reſurrectione
Chriſti ab Angelo infor-

mantur.
„ REhondens autem Angelus dixit mulieri-
ααεmU öolits timere vot, ſcio enim quod je-

IJum,

, gctk
„„2 9

ANSMend
4 .

AE Mele; ke

. nnlee geden
K (e—

1

d
9

Ukuite,

or AAAAX

DARWr
Arena ACun
heimntn b
1 Cctlltulin
lenteolcl

.. ſe
econtteinle

.

Neioneliin.

“”
Art ,

i,ein .
N6t 47

RRSURRECTIONIS, 187

ſum, qui cruciffxiss eſt, quaritis. Matth. 28.
En alerumtimentibus, follicitò tamen Deum
quærentibus ſolstium! ſed cur non timcant
terræ motum, Angelum aſpectu fulguris? Quis
Jeſum quærunt crucifixum. His ſua Deus mit-
tit ſolatia. At carebis illis, dum te igſum, dum
creaturas, dum aliud præter jeſam, & hunc
Cruciſixum quæres.
2. Non eſt hit, ſurrexit enim ſieut dixit. Ibid.

uærunt cſum ia tumulo, Dolere poterant
P „

quòd hic nen eſſet; ſed ſi ſuum Jelu bonum
amabant, gaudere debebant, quâd gloriolas
ſurrexerit. Ubitu Jeſam quætis ? in tuis com-
moditatibus? in creaturis? in ſenſuum oble-
Gamentis? Quoties reſpondent tibi Divina
lumina? Noen eſt hie à quoties fruſtra, & damao
tuo quæſiviſti? & noadum deſiſtis:
2. Venites vidote locum, sbipoſitas erat Do-
minus, Et ingreſſa non invenerunt corbus Domini
Jelu. Ibid. & Luc. 24. Amor erat, quo Jeſum
quærebant, ſed adhuc ſenſualis, ut eum vide-
rent, tangerent;, ungerent. Ideo non inyene-
runt. Pauro quærendus amore eſt. Examina
intentiones tuas, an puræ ſint, an ſoli Jeſu
intentæz, an nihil amoris proprii admizrum?
mixta non invenies eum, qui ſolùm pura inten-
tione invenitur,

5AB-

188 HEBDOMADA
S A B B A I H O.

Reprehenduntur mulieres, & mit-

tuntur nuntiæ ad Apoſtolos.

1. Cde eimerent autem, & declinarent vul-
mm in terram, dixerunt: Quid qusritis?
viverten cum moriuis? Luc. 24. Reprehendi
merestur, quia Angelis clare monſtrantibus
non credunt. Has imitantur, qui in rebus
etiam ſanctis non ſequuntur ductum Patris
ſpiritualis, & ſuo ſenſui inhærent. uærunt
Jeſum: cui ſe dedant; ſed inter mortuos cum
judicio, & amore proprio. Ibi eſt Jeſus, ubi
nihil tui eſte.
2. Non eſt hie, ſed ſurrexite Ibid. Infeallibile
reſurrectionis ſignum exhibent quia nen eſt hie.
Hoc argumento probatur noſtra ſpiritualis
reſurrectio: ſi à verace Angelo, non à blandiente
ſenſu dici poſſit, non eſt in hac imperfectione,
in hoc pravo affectu, in hac paſſione, in prio-
1c tepiditate ſyiritus. Gaude, ſi ſic ſit, ſi non eſt
cura ut ſit.
3. Cite euntes dicite Diſcipulis eijue, quia ſur-
exit, Matth. 2 8. Nomine Chriſti hoc mandant
Angeli mulieribus. At non merebantur tam
læta suntia Apoſtoli, qui eum tam fœde deſe-
ruerant. Spectavit Chriſtus, quid ſuus amor
poſtulet, non quid corum merita. Amat etiam
immerentes. Hoc me indignum amore mei
Domini ſolatur. Non intres in judicium cum
ſervo tuo Domine, ſed fac ſecunduùm miſeri-
cordiam tuam.
DO-

. ue⸗
Pr berini⸗
Meenin d

d

. knumnälne

e

luniiß

linen

d
A0
letet A.
Ae
Klannt,.
R .
n Wieel
11 N
Uut nondun
I, i
1r CAdun Nrin
huen Ennt
wernottarewn
,iafan, ti

6, es Poi

e Crun
uln hiiul⸗

Pridialeꝛn

Kimeknn,
N lt
an u
Ciäitoenun
01 Cenrun
maniel
6,güll r
etit. ſoun/
eln ſecin
cclacin
8

PO §5 T PASCHA. 189

DO M. IN ALBIS.
Mulieres referunt Apoſtolis nun-
tium reſurrectionis.

1. leit Diſeipulis eiu,, & Petro, guia ſur-
rexit. Marc. 16, Exprimi nominatim
Petrum, tencrioris affectus eſt argumentum.
Erat cæteroraum caput: hoc honorat Chri-
ſtus. Amaverat plus cæreris Jeſuam, inde
plus cæteris dolebat: affectum affectu repen-
dit. Non ceſſabat ſuum peccatum deflere: eri⸗
git mœſtum amoris demonſtratione. Agnoſce
bonitatem, ama, in eam ſpem tuam repone.
Non dimittet te, etiam cum ex fragilitate

peccaveris.

2. Et viſa ſunt ante illos deliramentum verba
iſta, & non eredidernnt illis. Luc, 247. Quæ nun-
tiant mulieres, ſant ea ipſa, quæ Chriſtus Apo-
ſtolis prædixerat: concordant omnino Magiſtri
verbis, nec tamen credunt. Imitaris Apoſtolo-=
rum incredulitatem, qui inſpitationes Divinas,
ut vanas rejicis, Superiorum monita, ſcrupulos,
conſcientiæ remorſum deliria arbittaris. Ar-
tende illis: quis per ills Deus ducit Aberras, ſi
non ſequeris. .
3. Maria Magdalena venit ad Simonem Pe=
trum, & ad alzum Diſcipulum, gquem amabat
Jsſus, & decit illis 3 Tulerunt Lominum, de moer
numento, & neſcimu, ubipoſuerunt enm. Joan.
20. Non dixerat Angelus tulerunt: ſed ſurre-
xit. Impetus forté amoris aut doloris fecit ut
non

190 HEIBDOMADAHI.

nos accuratè attenderer. Etiam bonis affectibus,
aon ſcecùs ac ventis ponendum eſt pondus. Cùm
zationem turbent, in errorem trahunt.

F E RKR I A II.
Petrus & Joannes currunt ad ſepul-

ckhrum.
1. Eue ergès Petrus, & ille alius Diſcipulus.
& venerunt ad menumsntum, Joan. 20.
Nuntii a mulieribus accepti veritatem experiri
volspt. Non retinentur aliorum non creden-
tium exemplo, Attendunt non quid agant alii,
ſed quid prudenter sgendum ſit. Cape hujus
regulæ neceffitatem, & ſequere.
2. Curribant aztemw duo ſimul. Ibid. Amor
eos incitabat ad curſum. Hic neſcit tarda moli-
mWina. Parum diſtant, lentè velle obſequia Dei,

& diu nolle.,. cuis amat Divisza, volast ad illa.

Curriſae tu, an ſerpis? Vis progredi? ama, tan-
tum procedes, quantum amabis
3. Ille alius pracurrit eitiks Petro, & venit
prius ad monumentum; non tamen introivit. I.
38: Hier, in c. 56. Iſai. Jeannes elatus virginitatis
aliis pracucurrit. Quia plurimum hæc virtus
recedit à carne, plurimum accedit ad Deum.
2., Jeannes non intrat prior. Honorat in Petro
digaitatem capitis, nec conſiderat in eo, qeôd
Chriſtum negaverit, ipſe autem ad Crucem
conſtiterit. Diſce quid debeas Superiori, liceèt
imperfeécto. Idem ꝑræſtabis proximo, ſi in eo
Chriſtum sgnoſcas.
EE-

.

Adin

Clttotee

n
d i
unnun u

Elnen ciher⸗

Dem, Wäl

wl W WI 4

i len e en
7 nn uu
N Aiter vſe⸗
inun huf⸗
n welt u
or. ronb
Glcennitch,

D onint! G

PO3½ T P A § C H A. 191
PF E K I A III.

Chriſtus apparet Petro.

I,. A Biit Petrus ſez-um mirans, quod ſadaz
Iuerat. Lucæ 24. Viderat Petrus ſe-
pulchrum vacuum, Diſcedit à oanne, ſolus
ſecum meditatur, quæ vidit. Optima diſpo-
ſitio ad videndum Deum, Divina que cogno-
ſcenda recedere etiam corpore, n multo magis af-
fecu à creaturis. Solirudinem animæ amat
Deus. Dacam eam in ſelituainem, & loguar ad
cor ejus. Oſee 2.
2. Surrxit Dominus verè, & apharuit Simoni.
Ibid, Appatet Dominus non ſoanni, qui con-
ſtans ad Crucem permanſit: ſed Petro, qui &
fugerat, & negaverat. Ita animat Deus peccaro-
res pœnitentes, ur non dejiciantur. Oſtendit
quantum æſtimet lacrymas pœnitentis. Qui hice
affectus Petri? quæ conſuſio ob ſcelus admilſ⸗-
ſum? quis dolor? quæ lacrymæ ? Rxcita in: te
coſdem ad pedes Jeſu.
3. Viſus aſt CGepha. I. Cor, I5. Chriſtus non
exprobrat Petto ſcelus admiſlum, ſed blandiſſi-
méè ſolatur. Diſce qua benignitate peccatorem
contritum excipias: qua charitate obliviſcaris
injutiarum à proximo acseptaruw. Quod fe-
ceris proximo, expecta à Deo. Snen dimiſeritis
hominibus, nec Paster veſtsr dizziftet vobis.
Matth. 6.

E-

HHBDOMADA I.
FERIA IV.

Magdalena ad Monumentum.

I. M"*is autem ſtabat ad monumentum foris
plorans. Dam erge fleret, inclinavit ſe,
& proſtexit in monumentum. Joan. 20. Conſi-
dera amoris gna, ſtat ad monumentum:; flet:
ſæpius inſpicit videndi Jeſu deſiderio. Repeti
de illa poteſt: Dilexit multum. Pxpende cu-
ram, qua tu Deum quæris. Staſne in prepon-
tis? doleſae amiſſum; conſideraſne ubi, quo:.
modo, reperias 7
2. Et vid't duos Angeles in albis ſedentes. bid.
S. Cyrill. Alex. lib. 12. in ſoan. c. 46, Cum circa
monumentum perſeverat pleranss voce Angelorum
ad cognoſcendum Chriſtum juwatur, Ut Angelos
ſeu ſpiritualia lumina aſſequaris, non obiter exi-
genda eſt meditationis hora: ſed perſeveran-
dum, & attentione, & affectu; etiam ſua de-
ploranda eſt cœcitas.
3. Dicunt ei illi: Malier quid ploras? Dicit
eis: Quia zulszunt Dominum meum & neſcio
ubi poſuerant eum. Ibid. Cauſa ſerus eſt amiſ-
ſus jeſlus. Optima, & una lacrymis digna. Sed
ſi fi= illa, quod zulerant invitæ & ignoranti,
quid te agere decet, cui ſeienti & volenti tuæ
paſſiones, & mali affectus toties Jeſum tule-
Fgunt è*

II⸗

.

e E NN /

AbLingtentu)

d
AU

onmen

A Nerran
i ſor uhn
Gn, Ninio
vonmegun
A Altaia N

ilun Tentd.

4
h4
a Mn

üleln l G

MuAtindh
1us 6 NN
cvustiA
len, Clagon
ikmMld
n E Pbeen
Ede en

l ſx ud

,o Niun 0
nnius

1 Cli tennel
ilaſt ⸗
iet orie 1

laeni 4

POST PASCHA. 10
P ERIA V.

Chriſtus appparet Magdalenæ
ignotus.

.COnverts eſt retrorſum, & vidit TESUM
Rantem; & non ſciebat 3 quia RdèUS eſt.
Joan. 20., Dum quæritur Eſus, 3ſar tergo
Magdalenæ. Vide, quàm non prôcul eſt ab iis,
qui eum quærunt in toto corde., Sed diſſimular
quando que præſentiam ſuam, ut non apprehen-
damus hic äſum eſſe, ſed nos deſertos cogite-
mus. At reſpiciamus poſt tergum, ſive ad exitum

noſtrarum afflictionum, videbimus ibi Deum.

2. Dicit ei ESUS: Mulier quid ploras? quem
quaris? Ibid. Drogo Hoſt. de Sacram. Paſſio.
Occulat ſe, ut ardentius requizatur, & rεναε%0i
cum gaudio in vbniatur, inventus ecum ſolititzdi-
ne teneatur. 2. Intertogat nonignorans, ſed quia

delectatur, nos quandoque affligi ſui ipſius deſi-
derio. Si videaris tibi à Deo delertus ardentius

Deum recquire; iſte eſt inveniendi modus.
3. Dicit e, (Maria) Demine. ſi tu ſuſtuliſti
eum, dicito mihi, ubi poſuiſti enm, & ego em tollar
lbid. Vide amoris vim, qui ſolum Chriſto
intentus, quid loquatur, vix advertit. Dominam
vocat hominem vili hortulani veſte indu-
tum: addit, ſi ſuſtuliſti eum; quem? non expri=
mit, quaſi obvius quiſque cjus affectus intelli-
gat. No vit quis fuerit ſudæorum furor, & ait ſe
eum ablaturam, ubi ubi ſit, ſine omni periculo-
tum metu. Ita amor arimoſam reddidit, ac le.
1 olu-

194 HEBDOMADA I.

ſolutam. Quantum tu ab his reſolutionibus di⸗
ſtas:? quia plutimum diſtas ab amore.,

F E RIA VI.
Chriſtus manifeſtat ſe Magdalenæ,

& mittit eam ad Diſcipulos.
1. O lei ei Jeſus 3 Maria. Converſa illa dicit
ei; Rabbont] oan. 20. Uno Chriſti ver-
bo, Maria, altero Marizæ, Rabboni magni
affeétus claudsntur; in Chriſto benignitatis,
ſua vit atis, a fabilitatis. familiaritatis, in Maria
verò reverentiz, humilitatis, adorationis,
amoris, gaudii. IUlle ex use vyerbo noſciturz
illa uso verbo ſe eum noſſe ſignificat, Ita Deus
pꝑaucis verbi⸗ multa homini; ita homo pancis
yerbis multa Deo loquitur., Plura de Deo cogi-
ta, quam loquaris.
2, HDicit ei Jeſus z Noli we tangere. Ibid.
Expende cauſlam, cur cam tacu prohibeat fuiſ⸗
ſe, ut nimium fervorem, quo illa ſe ad pe des
Jeſu ptojecerat, non nihil tempersrer. Amor
enim pene reverenfiam cxuerat. Amari vule
Deas; ſed & teverenter coh. Ut Deo ergo ta⸗
miliagis eſſe debes per intimam cum co com-
musicationem; ita debes eſſie & reverens, tam
extetno cerporis ftu, quaàm interna animi com-
poſitiosæ. S
3. Vade as fratres meos, & die eis; Aſcendo

ad Satrena meum, & Patrem Veſtrum. Ad pedes

Chriſti (uos eyctere affectus Maria deſidera-

bat, Chriſtus verò quantocyus ſuos conſolari.
Ideꝙ

1o 11

Ken
, ne, A ain
Zalliriin
(ſr Cun ei
oigfnetdt
relit Uln
eeu eon,

4
6

41
e s o

yReumt
aem ilu
Mertec bonis⸗
1 a T
A Gdile

en enteen len
ar. l

erhin Duue
n.
rßr
Ceaen
Ebummn⸗
On 4,4

e laer
“

in e

A

lanigh,
Nd
. 4
Mun
Ceruce e
, MoChli
ilten n
iio derioolin

Gitis Nun

es Anht
ud ſeho wehr

ſeriteng IuDs

hono /
utlwa/⸗

wie W

Crnhen 1

hküf⸗

ſnenns. 4
tlleut, Mud
ol,beeot
intn on
dle Kieſenn
0 nemin
„66 666
adiſe
os NMuite,
gocſu ro

POST PASCHA. 14

Ideò acceſla eam prohiber, & ad Diſcipulos
ablegat, quos, ad exprimendum amorem,
fratres vocat. Vide quàm Deo placeat, ur tua
ſpirituali conſolatione abſtineas ut alium moæ-
ſtum conloleris. Curat eis ſignificari aſcenſum
ſuum ad Patrem veſtrum: üt incipiant de Chriſti
receſſu cogitare, ſe ad illum tolerandum diſpo-
nere, & confidere in Deum, quem ſciant affectu
Patrem eſſe.

S ABBATHO.
Appatet aliis mulieribus.

17. E»⸗ Jeſus occurrit illis, dicens: Avete.
Aſſecata fuerat illas Magdalena: ſigni-
ficaverat ſe vidiſſe Dominum: dolebant ſe ad
ſepulchrum non expectaſſe, deſiderabanr &
ipiæ videre Dominum. Ita diſpoſitas primus
ſalutat: Avete, Ita benignus eſt Deus iis, qui
eum deſiderant, & obſequis deferunt. Non din
differet te conſolari, ſi ſerium ejus deſiderium
toncipias, Omnis perfectionis initium eſt deſi-
derium.
2. illa autem acceſſerunt, & tennerunt fedes
ejus, & adoraverunt eum. Ibid. Expende gau-
dium, reverentiam, & dulciſſimos affectus ad
Chriſti pedes. Arcuerat paulò ante Magdale-
nam à pedibus ſuis, jam cam cum reliquis ad

corum oſculum admittit. Non omne ſimul

ſolatium præbet: differt quandoque: cxhibet
autem perſeverantibas: ſed hor?, qui ſibi
placet, Tuum eſt inſiſtere bono, de tempore
1 cone

19 HEBDOMADA II.

gonſolationis curam Deo remitte, Non aberit
à ſe deſiderantibus.
3. Tunt ait illis eſus: Nolite timere: ite nuns
ziate fratribus meis, ut eant in Galilaam, ibit me
widebunt. Ibid. Expende verborum ſuavitatem
tum ad malieres, tum de Apoſtolis ſui nuper
deſertoribus. Sed ſua viorem crede fuiſſe ani=
mum;, neque enim ayerſionem ab tis, quam-
guam gravitet offenſus, coacepit. Etiam qui te
offendit, fratrem cogita, ſuavi alloquio, & aſfe=
Ku dignarc. Galilæam iis deſignat, ubi vides:-
