laudat, & quidquid operatur, ad unicam ſuam
gloriam tetr. Huc etism me meaque ombia
dirigit, Quam altè me evchit Deus? Sed quau-

264 HEBDOMADA MII.

tum ego cjus intentioni ſum reluctatus, operas
tiones meas ad meum honotem, meaque com-
moda etorquendo,
2. lpſe enim Pater amat vos. Toann. 16. quia
omnia quæ fecit cognoſcit eſſe bona: hinc ni-
hil odit eorum, qua fecit. Qia ergo amat, &
amor eſt quædam effuſio ſul in amatum, ſe
quoque nobis communicat, conferendo eſſe
naturale, facultates corporis, & animi gratiam,
& dona ſupernaturalia; eſſe ſuum perſonale na-
turæ humanæ ſeipſum mihi in Kachariſtia. Ad-
mirare, lauda, gratias age ama ob eos fines, ob
quos tc Deus amat: impende dona ad cos uſus,
ad quos dedit.
3. Omnia, quatumque voluit, fecit. Pſal. 144.
Cum ſe tor modis communicat, non facit id ex
necc ſſitate aut coactè, ſed liberè ex ſola ſua bo-
nitate, acamore. Deinde nihil inde ſui emolu-
menti quærit, quia nullius eſt capax. Admira-
re, lauda hanc benefaciendi propenſionem, gra=

tias age. Confundere, quod niſi eoa ctus vix red- oßß

das obſequia; quod tua in omnibus quæras com-
moda. Dic cum Pſal. 53. Poluntariè ſacrificabo

tibi. Et Pſal. 113. Non nobis Domine, non nobis,

Jsd nomins tus da gloriam.-

F ERI A IV.

De Suavitate, Miſcricordia, &
Juſtitia DEl.

I. & Usvis Dominus univerſis. Pſal. 144. Le-

ges nobis imponit, ſed viribus commen-
ſuxat

ne

er 9
YD
Clügnnint
Tuin wyrn

e

3 1 Nlan .
Ande, 1

W

4 e /

en in

XI.

lagun
n, bitlen

1 olſ ſin

le bon .

in men 4.
,ortenel 9
Auinigete
iellolen
Uchulti 4
1 denirſ
lrnndtails

,Mnlitiid
erlot ute⸗
bcellechr
aͤ⸗ MNoie
Netland,
dcrdure
Pouni,
vine, ℳ Nℳ

N.

iccrdut

3 Ne E
SS

POST PENTECOSTEN. 265

ſarat; ad obſervationem earum gratia ſua juvat,
& nobiſcum cooperatur; non neceſſitate „ſed
gratia inducit: non exigit à nobis omnia, quæ
poſſumus, quod utique ut ſupremus Dominus
poſſet: errantes amanter revocat, &c. Lauda, ad-
ofa, ama, confundere, quod in proximum ſis aſ-
Perior: quod plura ab illo exigas, quam Deus,
Imitare verborum lenitate, ſuavitate morum
religioſa non affectata.
2. Et miſerationes ejus ſuper omnia ofera eius.
Ibid. Etſi in Deo perfectiones omnes ſint æqua⸗-
les; quia ſunt ipſe Deus, quoad nos tamen, &
in ordine ad effectus, ſupereminet miſericor-
dia, qua ſublevat omnes milerias noſtras corpo-
tis, animæ, neceſlarias, ac liberas vel prævenien-
do, vel eruendo, vel coadjuvando, & conſolan-
do. Quantam in peccatores exhibet quotidie,
qui diſſimulat peceata hominum, Sap. I1. & ex-
pectat Pœnitentiam! Quantum in te ⁷ anid
ci debes? Lauda, adora, fiduciam ooncipe exem-
Flo filii prod'gi.
3. Ulciſcens in emnes adinventiones eorum. Pſ.
98. Ut miſericors ſit Deus, eſt tamen etiam
juſtus vindex. Infinite ſanctus peccato lædi-
tur; ideo punitionc injuriam reparat. Nal-
lum eſt ſeu in juſtis, ſive in reprobis, ſeu gra-
vec, ſeu leve peccatum, nè otioſum quidem
verbum, cujus pœnam non exigat. Qnia non
decet, ejus Majeſtatem impune lædi. Hinc
morbi, mors, bella, peſtis, &c. ſant poœnæ
Peccati. A Deo ergo accipiendæ ad expiatio-
nem ſcelerum, quia co fine à Deo decernuntur.
M Ad-

2⁶6 HEBDOMADA III.

Admirare, lauda, time Jaſtitiam, quæ nulli par- r

cir. Imitare ſamendo de te ipſo pœnas; accep- nulaun
tando humili, & hilari anime, quas Deus de te ulrnl
in n

amit, & c,

P E R 1 A V. neiſi
Pit ind⸗
De providentia Dei. nhleten
1. Ominus regit me, & nihil mihi deerit, un al u
Pſal. 212. Providentia eſt ordinatio, &
applicatio mediorum: quibus Deus quamli⸗
bet creaturam ad ſuces fines vult deducere.
Ab hac nullam excludit cresturam, cu « quali=
er cura eſt de em nibus, Sap. 6. Non muſcam, non
vermiculum, non improbos, non Atheos, & c.

nunni
KS

à quibus glaviſſime offenditur, Quamque crca-
turam ita curat, Juaſi ea uoica cxtaret in uni- ut
1

verſo. Regogita per quæ media te daxerit: qum
ſuaviter, quam Gcaciter. Ubi potes eſſe ſecu- Menin
rior, quam ſi te totum Divinæ providentiæ nn
committas, quoad corpus;, animam, locum Kc⸗ 1(Nrn
Quam ſpem potes concipere, ſi ejus diſpoſitioni j
non obſiſtas? arl⸗

2. Vos cegitaſtis de w'e malum, ſed Peus ve- ſugii
tit illud in bonum. Geneſ. 50. Providentis ſua Enas
Deus immittit res adverſas, famem , be= nens,
Rneuir

ſtem, bellum, tentationes Dæmonsis, petſecu- hNe e
tiones, merhos corporis, afflictienes animæz: Gikgt
ſed facit, ut diligentibus Deum omnia cooperen-
jur in bosßum, Joſephi vVenditi recordare. Uti- 1 a
tur enim illis ut mediis ad ſuos fines. Æſtima n N
ejus omnes diſpoſtiones. Nec fallitur Sapien- Alu
tia P

ll.

e n
S
gluite

a
Nlitio/4
4
Des gunle
z. Melutee⸗
N Cd,
n, u⸗

Wrnklnn

Ni Aleoyk
Aungeln.
atue in ⸗
*
NeG Eelr

ine
„ r
ina ſ
. lroNes

ℳ 1
1ℳN

uſin 8
3 imen 8
zworin 19
4icirge,
wrin
4

lare.

POST PKENTECOSTEN. 207

tia, nec fallit honitas. Nihil tibi accidet, quod
tuo non ſit emolumento. Afflictionem erge
excipe à Deo læto, hilarique animo. Et dic cum
Filio Dei: calicem, quem dedit wihi Pater, bibam
illum. Joan. 18. & poſthac: In manibus tais /or-
tes mea. Pſal. 30.
3. In pace in idipſum dermiam, quoniam tu Bo-
mine ſingu lariter in ſpe conſtitaiſti me. Pſal. 4. Qui
omnem ſpem ſuam fundat in Dei providentia,
ideoque ſe totum illi committit; verè dormic,
& quieſcit in ſumma animi tranquillitate, in
sordis ſucundirate, quæ nullo rerum eventu
turbatur. t quanta hæc volupta:? Hæc pro-
pria eſt libertas fliorum Dei. Oninem erge ſolli-
citu dinem tuam projice in eum, quoniam ipſi cura
eſt de te. 1. Perr 5.

F E RIA VI.
De Immenſitate, & Præſentia Dei.

1. Culas & terram age imples. Jerem. 20
Ubi ſyatium quodcunquse eſt imè ubi
quodcunque firgi peteſt, ibi Deuns eſt. Nul-
quam ergo ribi 4uræ ſunt latebræ à facie ejus.
Qn fagis, Deus eſt. Ubi lates, Deo patese
Ubique pariter Deo frui potes. Si Deum quæ-
ris, invenies eum in omsi loco, ad quem fe
deſtinat obedientiz. Nullius Ülli tam vilis eſt
locna, in que nen ſit: & cur tu fugis? .
. ceælam & terram ege implee. Cogita
modos, quibus Deus eit ubique. a- Per
cfentiam ſecusdum ſaam rotam Diviniratem-
M 2 Hic

268 HEBDOQMADA IIII

Hic ergo, ubi ego ſum, eſt Pater, geseratur Fi-
lus, (piratur Spiritus Sanctus, &c. Ergene nun-
quam ſum ſolus. Ergo ſemper habeo cum qug
amice veriati poſm. Ergo ubique Deum re-
vereri debeo: ergo ubiquetimere z. Per præ-
ſentiam, non veluti mortuam, ſed advertens,
& cognoſcens omnia. Adeſt oranti, tentato,
afflicto, honum operanti. Crede, ama; confi-
de, illius ſolius oculis placere ſtude. 3. Per po-
tentiam, ubique enim operatur, conſeryvando,
coagende, &c. Non deſpondebo ergo aninum
in adverſis, quoviam t mecnm es : tu adjuvas
infirmitatemn meam.
3. Non ſt proctsl ab anoqueqne noſtrums
AG. 17. Cogita ctiam Deum eſſe præſentem-.
longè intimius, quam ſit ipſa tua animæg. Intra
te cſt Pater, Filius, Spiritus Sanctus actota Divi-
nitas, per eſſentiam, Prælſentiam, & poteotiam.
Ejus Bonitas dat tibi eſſe, Sapientia intelligere.-
Omnipotentia agere, &c. Gaude, admirare,
confide, ama, Deum intra te ipſum quære;
ſtude, ut ſis dignum ejus Majeſtati habitaculum,
ne ci diſpliceas, quem ſemper tecum habes.

S A BB ATH O

Jeſus baptizatur à Joanne.

1. I Ure venit ] Eſus à Galilea in Jordanom
ad Joannem,) ut baptizxaretur ab é0.
Matth. 3, Conſidera Chriſti humilitatem. Qui
ſo mam peccatoris aſſumpfſerat, induit etlam

Pοαν: .

SrNN

.

ltesone

ILSEX

et

Ubigean⸗
lele I .
m, Kedu
Kornnti nen

(ete Cn

,,attu
oezonginun
aNrlnd

agng N

n leytluin
4 1

„ ,⸗
6 lou
satN.
AWedac
eent
WeN

Eb.

e

W
geatlotd
iekuit i

e
lecoondten

el eA

POST PENTECOSTEN. 269
p&οi¹t—nti. Non eſt, nec eſſe poteſt peccator, &
haberi nôn penſi habet’ Vitam activam ab hu-
militate auſgicatur. Admirare, lauda, gratias
age pro exemplo. Imitare. Cura quis ſis, non
quis habearis. Quæ cum proximo agis; in hu-
in litate funda. At Joannes prohibebat um, di-
tens; Ego à tε debeo baptizari; & tu Venis ad me.
1bid. Agnoſcit eo momente Chriſtum, quem
pondum viderat,; Hinc reverentia, admiratio ve-⸗
nientis ad ſe; humilitas ſe Baptilmo indigere
profitentis: Tantum eſt ſemel noſſe Deum, ſi
niteteris bene Deum noſſe, quantos illa cogni-
tio excitaret a ffectus?
2. Reſpondens auzem Jeſus, dixit eiz Sine modn;
Iic enim decet noi implere omnem juſtitiam. Ibid.
Utta baptizes, ego bapt zer? ego me dimittam,
tu obedias. Ergo omnis juſtitia, ſeu ſanctitas,
continetur humilitate, & obedientia. Nondum
benè hanc veritatem es allecutus, Nusc igitar
ſubjicete non tantùm majoti, aut æquali; ſed
ttiam minori, exemplo Chriſti:
3. Baptizatäas autem Jeſas „ tonſeſtis
aſcendit de agzuà: &y ecce abperti ſant c&li.
Matth. 3. Tria poſt Chriſti baptiſmum evenere.
t. Cœli aperti lunt. En clavim, quæ tibi cœlum
teſerat, humilitatem: quia humilibus datur gfa-
tia: gratia eſt ſemen glofiæ. Aſpira ad cœlum.
Sed ſcitò quòd vim patitur, quam tibi inferas te
deptimendo: 2, Vidit Spiritum Dei deſcendens
tem ſicat columbam, lbid. Ita humiliantem ſe
Spiritus Dei honorat- Non nega ei guſtum:
quem dafte potes per tuam humilitatem. At
M 3 Fenze

270 HEBDOMAYOA IV.

venit ſuper humilem in ſpecie columbæ putæ,
& innocentis: quia humilitas coalervat inno-
centiam. 3. Audita eſt vox de clis, dieens: Hic
aſt filius wous diledtus, in quo mihi compla cui, Ibid.
Qui ſc inter peccatores abjicit, declaratur Filius
Dei. Teſtatur Pater, ſibi Chriſtum placere in
hac humilitate., O ſi tibi diceret Deas: Tu es
filius meus dilectus, quantum exultares, amares,
&c. At dicet, ſi te cum Chriſto humiliaveris:
quia humilia deſpicit, & alta à longe cogneſcit.

DOM. IV. POST PENTEC.

CHRISTUS in deſertum ſecedit,
& tentatur.

I. T ve⸗ Jeſus ductus eſt in deſertum à Spiritu.
Matth. 3. Utique Sanéto; non vano;
non mandane. Filius, & filii Dei Spiritu Dei
aguntur. Buctus eſt in deſertuxs, nen in frequen-
rem civitatem; ut fagiat plauſum, quem fortè
dediſſet popalus motus reierarione coli, de-
ſcenſa ſpiritus, & voce audita. Que tn ſgiritu
duccris, aut potius raptaris? & quorſum? Con-
fundere, & ſine te à Spirita Dei agi, ab homi-
num frequentia, ad fagam laudam & plauſuum.
Urtentaretur à Bisbelo, S. Ambroſ as in Luc. Ue
Piabolum provocaret. Hic finis illius ſeceſſus
fuit. At cur testari voluit Dei Filius? Ut diſeas
teatationes ctiam in filios Dei cadere, ne in
tentationibus puſillanimis fias., 2. Ut habeas
vincendi

aig,

4 6*

1r 11

.
aACri,

aN1

Apmc,
abeiin
dhene

ao⸗

„
enn elalt.

ANdn
ſiuhalcgrir

nn e
Khp u

NAI
A
ſ

ri/
ufllhut

.

Colnn I
3 lenni
1Al,lan:
hiem ali
hlitunſnad.
cenet Dan hn
kenchieeytren
ie hanmiinen
gma,

ie

Con onlt
1

nus ihnie.
oN
däcend
äinfer
uin, nn
enlort elil
t 4
Colin, u
eiu⸗ ounr
du Anuie
nhrlpilt,

eikhul

Allen 1
Dei ice

dig ¹ ie

in

. ,ge ſen
Uluu ke
in NAe

POST PEHNTECOSTEN. 271

vincendi Magiſtrum. Aſſume animos; & ut vin-
cas, exemglo Chriſti gagna.
2. * tentabatsr à Sathanag. Audet Diabo-
lus, quis Deus permiſit, qui prohibere poterat,
Qento plus andebit in te, qui prohibere non
potes. Sta in timore. Ex occaſione fami, arripit
ſtatim occaſionem, eum gulà tentandi. Ita vigi-
lat in o-anem occaſionem nocendi. Diſce vel ab
ipſo diabolo vigilare in id, quod tuæ eſt profeſ-
ſionis: vigilare in omnem occaſionem mmali, né
tibi noccatur.
3. Acredens tentator dqxit ei à S& Filigs Dei es,
&c. In tribus his Chriſti tentationibas ade
verte, quibus potiſſimum argumegtis, ſeu frau-
dibus uti ſoleat. Ia prima, quia famet Chri-
ſtus, perluadere valt neceſſitatem cibi. In ſe⸗
cunda, ad præcipitium ſollicirat ab pecie boni,
quod Deus per Asgelos aſſtet. In tertia,
regna mundi tantam oſtendit, cuimn dare nen
poſſit, & imaginationi tanquam quid magnum
objicis, Reflecte te, as non ſub ſpecie neceſhta-
tis , aut boni te tua paſſio ſcduxerit à An son
æſtimaveris magni, quæ apud Deum nihil
ſant, &c. Qui reſpondens dixit: Scriptum eſt.
Conſidera quid Chriſtus egerit. I. Statim re-
ſiſtit tentatori. Nihil cum tentatione rricari.
Facile viacitur qui principio non reſiſtit. 2. Reji-
cit uno yerbo: Scriptam eſt ?Q objiciendo id, quod
Deus mandar. Dic & tibi in teutatione; pro-
hibet Deus, plectit Deus, & æternum. FTunc ac-
cedent ad te Angeli, ſeu veræ conſolationes ſpi-
rituales.

M 4 FR-

HEBDOMADA IV.
FERI A II.
De tribus tentationibus, & victoria

Chriſti.
1.,81 Filius Dei es, dic ut lapides iſti panis fiant.
Matth. 4. Incitat Chriſtum ad inordina-
tum affectum cibi per miraculum quærendi.
Chriſtus huic tentationi obviat per generoſum
contemptum. Non in ſole pane vivit homo:
quaſi dicat, ſe hoc medium contemnere, ecum
alia ſuperſint plura. Ita obviandum eſt tentatio-
nibus ſenſus. Felicius contemnes, quam poſiti ve
lucteris. Aliæ ſunt voluptates homine dignæ;
ſenſuum dedignare.
2. Si Filius Deies, mitte te deorſam, & c. Ib.
Eſt tentatio vanitatis ſpecie boni, ſeu confiden-
tiæ in Deum tec: Huic obviat? Non tentabis
Bominum Deum tuum. Larvam detegit, &
oſtendit eſſe tentationem, quod ut bonum ob-
jiciatur, ut confidat Deo ſe præcipitando. Ita
obviandum eſt tentationibus ſpecie bonitatis,
Non ſtatim ſanctum æſtima, quod ſpeciem
boni habet: ſed examina fines, intentionem,
circumſtantias. Quoties ſic aberraſti?
3. Hac omnia tibi dabo, ſi cadens adora veris
me. Ibid. Impudentiſſima hæc eſt ambitionis
tentatio, per quam cultus Deo debitus creaturæ
tribuitur. Hanc cum indignatione repellit, va-
ge Sathana., Ita indignate tentationibus, quæ
Dei honorem violant, quæ effectum ad crea-
turas rapiunt: Dic magno animo: Hominum
Deum

a

* eN

FVN

1Arebn
hed
Der aptue
REAS

Cle Ari
9D lte
0 l

WNi

4

ietiſtſai
un unlt
nolin gunl
ilpr eeoi
, Mon M,
Omentete aln
uncteutin⸗
guanſin
8s Moln Cgr
,Anle,e h
11 Natndht

n “ 1

n heer dlun
n er en
Gen kueniort
eutci
Atint Anunt
et A mli
bebis 1e⸗
Ntione erli 18
eortiothin,
cledln n⸗
NN

5GST PENTRGOSTEN. 27;
Deum menm adsrabo, . illi ſoli ſes wiami Vide
etiam quanti æſtimet demon peccatam mor-
tales ut omnia fegna pro uno groponat; To
tanti ſac ſalutem tuam.
F E R I A III.
Teſtimonium Joannis de Ohriſto,
1 M Vra Judai Satsrdotes; & Bevitas, us
interrogarent enm, 1ts 4gisis. e5 2 Joan. .
Vitæ auſtefitas, ſanctitas & zelus; magnum
homen oanni fecerant. Hinc ofta quæſtio, an
ipſe Chriſtus ſit. Magnum nomes quo plus
quæfis, miaus obtines, ſanctitatem vitæ ſe=
quitur ſponté, Ad hanc obtinendam multum
prodefit ſæpe quærefe: Tu quis es? & reſpondere
ſibi: Non ſu m ego Chriſiusꝭagnofcere ſuamivilita=
tem, abjecte de ſe ſeatire, & loqui. Humilitas
enim eſt fundam entum ſanctitatis.
2½ Quid ergo; BElias es zu? & dixit: Non ſuise
lbid, Potetat Oannes & Eliæ- & Prophetæ
nomen acceptare; qui à Chriſto dictus fuetat
ſpiritu Elias, & pinj qα u Propbeta: quia tamen
id etiam negaré poterat, feſposſum illud ele-
git, quod ad ſui contemptum magis facit. Hæe
veræ humilitatis eſt regula, Quomodo tu eam
obſervas à Guid joaanes de ſe? Ego 97.
Quid tu de te à Nihilum te forté dicis, ſed
non ſentis; & idipſam quod dicis, vis aon credi;
& ſub pallio humifitatis tegis ſuperbiame
Confundere: & poſthac, non veniat tibsρεα.
berbiga,s Unum emm tantum habet pedem
M 5° uper⸗

274 HEBDOMADA IV.

ſuperbia ; hinc facili amnpalſu proſternitur-
3½ Mid ergo baptizas, ſi tu nen es Chriſtus,
&c. We eſt, qui poſt me venturns eſt, qui ante
me acius aſt, cujus ege non ſum dignas, ut ſol vam
sjus corrigan, calceawenti. Ibid. Effunditur in
audem Chriſti, & per ſui henoris diſpendium,
henorem Chriſto aſſerit. Conſer te cum Joan-

ne. Quam tu parcas in aliorum laudes; quafi

tibii decebat, qued alterius meritis tribuis?
quam ambitieſus taarum, quas etiam non me-
Teris? quam facile, ut tuum cures, honorem
Dei negligis ?
F E RI A IV.
Alterum Joannis teſtimonium

de Chriſto.

1. Arers die vidit Joannes Jeſum venientem
sd ſe, & ait: Ecce Agnus Bei; Ecce
qu*tollit pezcata mundi, Joan. 1. Cyril. I. I. 1. in
Joan. c, I., Propheta ſimul & Apoſtolus, quem ven-
turum pradixerat, iam demonſtrat præaſentim.
Præcurſor conſtitutus primam oblatam prædi-
canqdi Chriſtum occaſienem arripit. O ſi & tu
nallam ſincres clabi occaſionem Chriſtum tibi
& aliis manifeſtandi laudandi, &c, & verbo &
opere! Spera id futurum, ſi veniat Jeſus ad te
Fer gratiam, ſine qua nihil potes: Si videas tu
Jeſam, & cum refiexione advertas ad occaſio-
nem. Hoc ora Jcſum.
12. Ecce Agnus Bei; ecce qui tollit peccatum
mundi. Ibid, Expende ipſa verba teſtimenii.
O Agnum vocat, ut Icducat in memoriam illud:
Ege

J en 16
lan h

“ 9 9
c
4 W

6 M D
nkum lo

lengi enr
alI

irſen

e
W
ſnen

A,
n mnle
1 NNC
Grut
putſ
1. ln
1oiſi
alet lein d
tn hutg i
neili ti
GcAANzAN
Uey, kosbten

.
Kionian

tni
1 Nii but
Ched lin
Ahrghenir⸗
hntru eſug
oblrn e
Giine Odn
CMlundi
KS ſetol .
ceiu n i
es: Nutun

vtgilad

un
T
1 rliui .

ſetd⸗
men

P OST PENTE G. 275
Ego quali agnus, quiportatur sd victiwam. Je-
tem. 11.? Agaum Dei: quo ipfſius divinitatem
manifeſtat. 3. Qut zollit peccatsm mundi: figem
ob quem venerit, oſtendit. Cogita hujus agei
manlſuetudinem, patientiam, cbedientiam. Vi-
de qui poſſis imitari, & te quoque illi victimam
facete. Gratulare mundo, & tibi, quod tollat
peccata. Spem tuam ſolum in eum pone. Ecce.
Sæpius illum menti tuæ objice ; ſæpius illum
ubi occaſio eſt, aliis demonſtra.
2, Ee ego vidi & teſtimonium perhibuit; Quia
hie eſt Pilius Bei. Ibid. Joannes venit in teſtimo-
nium: ut teſtimonium perhiberet, vidit, Teſta-
tur? Hic eſt Filius Dei. Difce teſtimonium dare
de proximo, 1. Pide, & obſerva ejus virtutes,
non defeéstus. 2. Ubi occaſio eit, lauda eum,
non te: ſed dic: egoe neſtisbam hanc virtutem:
ego ſum longe de illo infirmior: hic eſt Piliu
Dei, quia habet ſpiritum Dei ego vero ſpiritum
mundi & vanitatis, & c.

F ERIA V⸗-.
Tertium Joannis teſtimonium cum
fructu Diſcipulorum.
I. & Ltera die iterum ſiabat Joannes, & ex
diſcipulis ejus due. Et greſpiciens Ieſum

smbulantsm dicit: Hece Agans Dei. Et auie=
runt eum auo Diſcipuli lequentem, & ſecati ſunt

Jeſam.,. Ex deſtissto Chriſtus ſe exhibee, ut

Joaanes anſam habeat de Chriſto teſtandi, diſci-
Puli ſequendi, Ita prævenit nos gratia 3 ſed quo.
Aee

276 HREBDOMADA IV,

ties non audimus! Joaunes anſam arripit: tu
nullam boni neglige. Plures cum Joanne fuc-
rant, duo tantum ad ſequendum Chriſtummo. udrun
ventur. Dei eſt cor tangere, E quort millibus te
Deus reſpexit? Agnolce beneſicium vocationis: ll
gratias age time niſi ſatis facias.
2. Con verius]] Eſus, & videns eos ſequen-
es ſe, dicit: Quid quarnis? Qui dixerunt eit
Rabbi, ubi habitas? Dicit eis. venite, & videte. Ib.
Intellige I. Chriſti reipientis gratiam. Sine
hac ubi eſſes? a te petit Eſus, quid quaris: ut
te invitet ad ſe quærendum. Attu mundum, te-
ipſum, tua commoda quæris? 2. Diſcipuli com-
Pellando Kſum, Magiſtrum, oſtendunt deſi-
derium, quod habent ab eo diſcendi. Quem tu
Magiſtrum habes? mundum, tuas pravas affe-
Rioncs. Tranſi ad ſcholam Chriſti. Ita vive, ut
in morte à Chriſto invitante audias: eni, & wi- n
ae me in æternum. An
4. Venerunt, & viderunt ubi maneret, & apud “r
eum manſerun dis illo. Ibid. Vide ut ſtatim ob. e
ſequuntur invitanti. Quid viderint niſi meram uaau
Paupertatem, & incommoda? Non quære H. winn
ſum in affluentia commodorum. Cogita ſuas „ nline
vem illius noctis converſationem, & diſcipulo-
rum attentionem, & guſtum. Confundere, quod
tam facilè te divinorum tædeat, ut ctiam horu-
læ ſpatium cum Deo agendi tibi ſit moleſtum.
Etſi guſtum quærere non debeas ſenſibilem; ha-
bebis ſolidum ſi permaneas cum jeſu. Qui citèò
ſatiatur, tepide cum Deo verſatur.

IE

.

ninniiit.
Cun ſunneit
um Crlumo
gutlie
hcluagigi,
1
en en⸗
1mm
Mul
6gniim. N
MN11
Cm anden ⸗
Däghlco⸗
1, ertin td⸗
,ur t ar
uliunnen

(usf nd de .

Rumd

Nulunt⸗
lein iteu.

1 M Ae,

Nn, Cuin 4
ven /Alefe
Contunreg
1, utium n
tibi h delu⸗

den ſuibleo, .

n e C.

u⸗

POST PENTECOHETEN. 2177
FPERIA VI.

Andreas Petrum ad Chriſtum ducit;
vocçatur Philippus.

I. Nvenit hie (Andreas) primum fratrem ſuum
Simonem, & dicit ei, in venimus Meſſiam.
Joan. 1. En fructus habitæz cum Chriſto
converſationis: cognoſcit Meſſiam; gaudet de
invento ; zelum concipit fratrem ſuum ad eam
cognitionem deducendi. Si contraria in te ex-
periris, cogita, quòd non ſolidè cum Chriſto
per ſpiritualia verſeris, & emenda. Quanta erit
tua felicitas, ſi tandem invenias« Meſſiam! quia
ab eo habes omnia. Ut invenias ergo, danda ſunt
omnia.
2. Et adduxit eum ad Jefſam, Intuitus
tem eum Ieſus dixit à Tu es Simon filius
Jena: tzu vocaberis Cephas. Andteæ zelus Pe-
tium idducentis ad Chriſtum: Petri promps
titudo ad accedendum, quantum te confun-
dunt? Tergiverſatio ad divina eſt ſemper noxia.
Aſpectus jeſu cor Petri mover. O Jeſa! &
me aſpice tuâ gratià. Imponit nomen Petti,
ut ſolidus ſit, & conſtans. Et tibi nomen im-
poſuit ſocii Jeſue Vide ut nomini facta reſpon=
deant.
3. Invenit Philitpum , & dicit ei Jeſusg
Sequere me. Ibid. Quæ ſiturus diſcipulos in Ga-
lilæam abit, quæ inter udææ terras erat maxi⸗
mè rudis, & ignobilis, ut non crederotur ſer=
M 7 mo

HRBDOMADA IV.

mo ejus eſſs in ſapientia mundi, ſed in dorinz
Spirit us San/i, ait S. Chryſoſt. Ubique ad ma-
gna hamiler elegit. Attende vocatioais verba:
IJu⸗re me. Quis? quem ? quæ dignitas Chriſtam
ſequi? quo fecvore id ageadum? quo tepore id
a315 &.

S A B B A I H O.

Nachanael à Philippo ad Chriſtum
dueitur.
I. TWenit Philippaus Nathanas, e dicit ei?
Invenimus Jeſum Filium ſofeph à Naza⸗

rethb. A Naz arethhoteft aliquid bon sſe ? Di-

cit ei Philitpus: eni, & vide. Joan.. Philippus
agnitum [Eſum vult ab aliis agnoſci. Deum
non ſztis amat, qui, ut ametur ab aliis, non
laborat. Dubitat Nathansel; qui putat à vili
Nazareth nihil eſſe boni. JEſus tamen elegit
Nazateth in patriam: Ita amavit undequaque
vilitatem. Nihiltam humile ubi Etum non
invenias Peni, & vide ad experimentum pro-
vocat, Oui Deum guſtant ſciunt quid ſic.
2. ια )Eſus Nathana:l, & dicis? Ecce
Verè Iſraelita, in quo dotus non eſt, Dicit ei Na-
thanael. Unde me noſti? Pixit ei Jeſjus 3 Cum
eſſes ſub ficu, vidi te. Offendi poterat Chriſtus
Nathanaelis dicto, quod nihil boni eſſet à Naza-
reth: Excuſat hoc à ſinceritate, ſine dolo. Qui
JBium ſequuntur, aliena dicta in bonum ſch-
ſum accipiunt. Indè quictem non perdunt.
Laudat Eſus Nathanaclem à candore ani-

mi
„

NI)

lſolu
Srleles
ebluen

lſodelat⸗

unuce
W An
No lenſ

6uher ie

(MNU

ſolnſugn,
u tin ki

Ae

.

Ne

L. Nenbele
D in lli
aiz

I.

1 E i
oentu reh
dinructn⸗
n guhnit

60

VCiH

ut i
en d Nu
AN
Puu, Nndi
mneli Veu

Gnole.

1, ii, N

Aipen 1
.0
Euen degt
waeu

e i unn

aeibentuft
S
6 α N

itebet S

1 6 4
wienni
iiN
e, nl
binn
en MM 64
n and

4

PO3T PRNTECOSTE N. 175

mi? Verè Iſraslita. Poteſtne de te dici: Verè ſine
dolo? Veré Religioſus, & non tantum apparens?
Heaiqse abſentem vidit Jeſas, qui ubique te
viditc.
3. Reéſpondit ei Nathanael: Rabbi, tu es filius
Dai, tu es Rex Iſrael, Ibid. Egregia confeſſio!
Unde agneſcit filium Dei? qui audit ſe viſum
ſub ficu, quòd videat eam ſcire, quæ putantur
occulta. Crede hoc de Deo, & in ecalis cjus
ambula, quia omnia vidct. Tris de Chriſto
profitetut. I. Quòd fit Magiſter: Eſtae etiam
tuus? audis, & ſequeris do rinam ejus? 2. Quod
ſir Filius Dei: ergo & frater tuns. 3. Quod ſit
Rex Iſracl, ſeu filiorum Dei: Audiſne ejus
mandata?

DOMIN. V. POST PENT.
Nupriæ in Cana Galilææz.
1. NOri* fadta ſunt in Cana Galilag, &
Nrtrar Mater ITſu ibi Vocatus eſt autem
& Jeſus, Joan. 2. KRegalas menſæ hinc deæſume.
I. Contentus eſt tenai mensà, qualis fuit hic
pauperum ſposſorum. z. Tolera fructum cibi
aut potas: nam & hic vinum defecerat. 3. Fir
tecum Jeſus & Maria, cxcmplar modeſtiæ,
ſobrietatis, &c. Dæeinde adverte, quid Ma-

ter cgerit : REe deficisnte vino, dicit Mater Je-

ſis ad eum 2 Vinum non habent. Ad necçeſſitates
ſponſi advertit, & Filio inſinuat. caid non
ſperes à magsa Marre: Revela illi neceſſitates
animæ taæ. Illa proponet Filio: mam non havent

fervoris, zeli, charitatis, conſolatienis, &c.

Regs

280% HEHBDOMADA V.
Roga ut tibi impetret. Dirit ei eſust Quid mihl
& tibi eſt mulier? nondum venit heta mea. 1. Dat
Mstri occaſionem humilitatis, mulicrem nun-
cupando, quà ſciebat eam delectari. 2. Docet
ſe ad horam à Deo præſcriptam magis attende=
re, quàm ad preces pagentis, nec ante his obſe-
quendum. Noli Deo præſcribere tempus auxiliis
Sed confide? aderit, cùm venerit hora ejus.
Multum lenit ſua mala, qui cum ſꝑe & longani=
mitate Iuſtinet.
20 uedcumque dixerit vobis, acite. Ibid. Beae
tiſſima Virgo à Filio, non mattis, ſed malieris
nomine compellata, petitionis, ut videti pote=
rat:, repulſam paſſa tacet, in confuſionem tui
amatorfis, quem concipis & quovis duriore ver-
bo. Conſtante ſuàâ fiducia docet te repulſam
paſſam non deſperare. Luum erit facere, quod-
ounque dixeri. Sola illa ſpes non confunditur,
quæ operibus fulcitur.
3. Dicit eis eſus: Implete hydrias aquà. Ibid.
Voluit dare indigentibus vinum? noluit prius
quam datàâ ab ipſis aquâà., Vult tibi benefscere,
ſed vult ut conferas de tuo. Uſque ad ſum mum,
ex parte tua agendum eſt, quidquid potes,
Unde tam parum habes: Niſi quia tam parum
contuliſti: Parum eſt in te vini conſolationis;
quia non impleviſti cor aquâ compunctionis:
Dilaudatum fuit hoc vinaum. Omnis homo pris
mum bohum vinum tponit: Tu autem ſerväâſti
bonum vinum uſque adhut, Mores Chriſti;
contrarii ſunt moribus mundi, & zarnis, Hi

poit momentaness deleétationes offerunt vi- n

trum

ittmn ni
A, 8 l

Pecheſen
b

leus g ſunt
s leoh un

,eNn
In. ee⸗
innnlen
le
nne
eline,

Df.

eſgefgi.
hbus hDt 4
, Alumtin

,,gee e ſ
Eelecian dbocet

N fetennt houi

an ecklne⸗

8d bbit ben
nü, El miut

er

ſ

urtte Mlil

eE, .
eiſinn

ncCrinilih

ramt 3etſit

lr ihiberlin

P,O ST† PENTEG. 281

num acerbum anxietatis. Chriſtus præmittit
acerbitates, & poſt dat veras animi conſolatio-

nes. Elige utrum velis: ſed cogita, quod po-

ſtremum eſt, æternum fore.
PF ERIA II.

De ejectis èà Templo negotia-
toribus.
1. Nvenit in Templo vendentes boves, & oρ
& columbas, & cumularios ſedentes, lIoan.
2. Sub prætextu habendi in promptu res ſacri-
ficiis neceſſarias, avatitia sacerdotum indaxit
in emplum mercaturam. Cura divini cal-
tus videtur , & eſt lucri. Atque ita locus Dee
deteſtatus fit ſtabulum: Templam Dei es tu. 1.
Cor. 3. Quomodo ſe habet ? nunquam prætextu
boni tegis amorem proprium? Cave! hinc iacipit
anima tua fieri ſtabulum ſuarum paſſionum; ubi
amori proprio nimium concedit. Si quæ illic re-
Peris animalia, cxamina an non hac viâ intrave-
rint, & fortè ſam ſedeant.
2. Er cum feciſſet quaſi flagellum de funicus
lu, omnes ejecit de templo. Ibid. Oſtendit domi-

nium, exercet potentiam: Unus, & contempti-

bilis reputatus omnes percellit. Nemo ſe oppo-
nit, quia ſub flagello agnoſcunt Dominum.
Agnoſce & tu Dominum, cuùm te flagellat in
anima, in corpore, in fama. Prædica ejus poten-
tiam ſancto ſilentio, & humili ſubjectione. Gau-
de, quia hoc flagello cjicit ex templo animæ
tu tetreà deſideria, & c, Cogita etiam zelum,
quem

2⁸2 HRHBBDOMADA V.

quem oſtendit gloriæ Deis quem tu habes hone-
ris tui ze lum, converte in zelum gloriæ Dei.
3. Et bis qui cslumbas vende bant, lixittauſer-
te iſtæ hinc, & nzlts facere demum Patris mei de-
mum negotiationis., Ibid. Habneruanf hæc verba
ſuam in ſadæos vim, omnes enim ſublatis rebus
ſuis diffagerast- Quoties dictam tibi: tolle hane
aſfonem hanc vanibatem, illum affe um: &
adhuc ſedes in eo. Vide indignitatem. Si nonti-
mes hic, quaſi flæg llum „time tibi verum fla-
gellum.

F ERIA III.
Colloquium Chriſti eum Nico-
demo.

1. ERa bomo ex Phariſais, Nicodemus nomine
hic venit ad ſeſum nocte, Joan. 3. Motus
eâ auſtoritate & zelo Chriſti, quem in merca-
tores cxercuit, credidit ESUMplus eſſe quàm
hominem. Neme exim, inq uit, poteſt hac ſigsa
favere, niſi Deus fſnerit cum illo. Vide quàm zelus
babest admirandam vim animos attrahendi,
etiam faſtuoſoes, enis nocte, ob mmorem &

reſpetum Judæerum, quod qnidem tolerari

poteſt in eo, ꝗqui Chriſtum nondum noverat. Sed
quomodo tolerabuatur humaai reſpectus in te,
qui te ejus ſectatorem proſiteris? Qui homines
præ Deo reſpicit, deſpicietur à Deo.
1. Et dixit ei ; ſcims quins à Deo veniſii Ma-
gker, bid. Crediſne & tu Chriſtum venilſſe
Magiſtrum? f exedis, unde tam parum profi⸗
cis

1 eenen /
iinbud

SSllknh
atnuri, eß⸗
l. Ni
uue

ui
ca blu,.
“ ra

enl ſin R

Di nn

iGnip

e ,
nana
en

1

.
nilbhues
ngerei
iniuien
Nus l n,
DMeni e
einſtun
nthi
onekedtn t
Nuen Aond⸗
Eiifenm 1

un Nr

u MH
Enin ar⸗
Nhutlegu
iee Cind
Girn ike
100 luon
,luibentole
ALven eld

infetun⸗

6, üe:

ibeo⸗
DNN,,
un

te junn 6

„OST PENTEGOSTEN. 25;

cis, quis docentem non quiete audis: garris
cnim cum vaaitatibus & terrenis deſideriis. An-
ditis non credis ſeriò, vivà & auctuali fide. Cre-
dits non exerces, ſemper languidus, ubi opez
randum eſt. Si vis proficere, hæc cmenda,
3. Reſpondit eis Jejas: niſi quis renatus ſnerit,
G& c. Ibid. Attende capita, quæ Chriſtus docet.
1. Baptiſmum in aqua &n Serita Sanko, ob cjus
necefſitatem. 2. Incaraationem: Sic Beus dilexis
mundum, & & paſſionem:? Sicnt Meyſes exalta-
vit ſerpentem, & c. quia ſta ſant præcipua mori=

va amandi Deum ; amorem imitandi., His etiam

te accende. Adverte ad docilimtem Nicodemi,
qui exinde ſe profeſſus eſt palam Diſcipolum
Jeiu, conſtans perſeveravit; & Apoſtolis fags
Gilapfis corpas Domiai de cruce depoluit. Si

amares, palam te prefitereris, poſthabite omni

humano reſpectu; nen attendercs doctrinæ
mundi- &c.

FERIA IV.
Doctrina Trinitatis Nicodemo
à Ghriſto tradita.

I. S e Deus dilexit wundum, ut Filium ſuune
unigenitum daret. Joan. 3. Doret perſo-
Bam bPatris, & cjus in te amorem, que majer
eſſe non porerat, etſi Pater ſe ipſum pro nebis
dediſſet. Adora Patrem, agnoſce amoscm,
Sgratias age. Redde amerem; da illi quidquid
ſenſui charum eit, imò quidquid avimæ eleya-
t&. IIIi ꝑotentias tuas omnacs viciſſim impende.
Mere-

284 HEBDOMADA V.
Meretur; quia Pater eſt, etiam tuas, licèt ſis
Klius degener.
2. Lax venit in wun dam & dil xerunt ho-
mines magis tenebrus, qud lutem. Ib. Docet per-=
ſonam Filii ſub nomine lucis; quæ ſcilicet illu-
minat om nerm hominem doctrina cœleſti, & exs
emplis. Vis eſſe fllias lucis; ſed tenebræ tuæ hanc
lucem non comprehesderunt cogitatione Viva
fide, & imitatione. Fortè magis amas tenebras
mundi, quàm exempla, & doctrinam Chriſti ?
. 3. Sbiritus, ubi vislt ſirat, & vocem ejus altdis;
ſed neſcis; ande veniat, aut quo Vadat, Ibid. Do-
cet perſonam Spititus Sancti. Crede, confitere,
& adora eum; audi vocem ejus, quia loquitur
tibi per Scripturas, per creaturas, per inſpiratio-
nes Ingrati eſt neſcire, unde veniat, ſeu non at-
tendere principis inſpirationum & gratiæ, aut

que vadat; ſeu non ad finem reſpicere, ad quem
dirigit ut eoopereris, Quàm profundé tu huic
miſetiæ es immerſus

F ERIA V.

Quartum Joannis de Chriſtò
teſtimonium.
1. V Enerunt (Dilcipuli joannis) ad Joan=
nem, & dixerunt: Cui tu teſtimonium
berhibuiſti, occe hie baptizxat, e& omnes veniunt
ad eum. JOan. z2. Tanguntut invidia Dilcipuli
Joan. Hic affectus etiam Sanctos quoque in⸗
vadit. Videntur in modo loquendi Joannem
Chtiſto præferre ; quia ſecandam ſesſum

lan tui l

ncgpitn,n
npitmuttet
NinCkeſti

L5RSNANRN

1 udn WD⸗
1 Cele ennen

Gle N

4

ns LAAAN
In ACtur,4
ſee,Algien

lut A

1

POST PENTRCOSTEN, z8

amabant. Præfers tscite Deo, quidquid exera
ipſum amas, A ddunt;: omnacs venite ad Chri⸗
ſtum, cum tamen actu multi venifent ad Joan-
nem. Inyvido aliena felicitas eſt grandis, ſua eſt
nulla. Abſit à te invidia, ſed æmulare chariſmata
męliors.
2. Quihabet ſponſam, ſponſus eſt sO amisus au-
tom ſponſi, qui audit eum, gaudio gaudet propter
Vocem ſponſi, Ibid, Non movetut dictis Diſcipu⸗
lorum ad indignationem, minus ad invidiam;
non approbat corum ſenſum; ſed Chriſtum
Meſſiam, & Sponſum Rccleſiæ profitetur; ſe
amigçum illius ait, & ideo gaudere de ejus glo-
ris. Quis tuus eſt ſenſus in gleria alterius;
probas ne creſcat? juvasne ut exaltetur? bacies,
ſi amięus ſis amore vere Chriſtiano.
3, IHum oportet ereſcerg, me autem minui. Ib.
Multa tibi elogia attribuit Chriſto: ſed omasia
huc confert, ut exaltetur gloria Chriſti, ipſe verò
deprimatur, Vide duas baſes, in quibus te ſtare
oportet; in zelo gloriæ Dei, & humiliatiane tui.

F ERIA VI.

Joannes incarceratur.

1 PE Erodes miſis, ac tenuit Jannem, & Tin-
xit eum in carcere, Marc. 6. Anindigna-
tus, an queſtus eſt Joannes, nuper ut Meſſias
cultus, jam reus & confuſus? Tu hæc agis?
R Joannes ſui ſimilis, imperturbatus cum hu-
militate & gaudio afflictionem ſuſceꝑit. Frangis
. affli⸗

286 HEBUOMADA V.

afflidionem, ſi ad ſeaſum aen admittis: huc
non pertinges, ſi tibi ſis mortuus.
2. Dicebat enim Joaxnes Merodi: Non licet tibi
habere uxorem fratris tui. Ibid. Hæc vinculorum
eauſa fuit. Quia ſanctum opus fecit, ex zelo ad-
monendo Regem, in vincala trahitnr. Hæc ſæ-
pe eſt merces juſtorum, malum pro bono reci-
piust. Utinam tu nulla alia cauſa, nulla tua cul-
pa patiaris! patienti ipia erit innocentia ſola-
tium. Adverte cum libertate modeſtiam admo-
nentis: ſine improperio veritatem, non ex ſe,
ſed ex lege proponit,
3. Herodes metuebat Jeannem, ſciens enm Vi⸗
um juſtum, & ſam Gum, &r cuſtodiebat eum, &
