Chriſtum crucifixerint. Quibus illi auditis,
compuncii ſunt torde. Diſce primo apprehendere
omnem occaſionem boni. O quot tibi elapſæ
ſunt! 2. Inebriari Spiritu ſancto, qui inducit re-
rum terrenarnm oblivionem. 3. Sermones tuos
eò dirigere ut compungantur corde, qui te au-
diunt. Ad hoc autem zelo, & ſolida, non fi cta, &
appazente virture opus eſt.
FERIA VI.
Fructus Spiritus ſancti in primis
Chriſtianis.
1. E Rant perſeverantes in do drina Apeſtoleorum,
& communic tione ſractionâ panis, .
orationibus, Act. 2. Ter mille baptizati fuerunt,
Hi ſtatim 1. ſequuntur doctrivam Apoſtolo-
rum, ſenſu arduam ,& contratiam. 2. Euchari-
ſtiam frequentant, qua diſpoſitione? qua fame?
quo frudu: Orant, qua fide? qua humilitatez

qua conſtantia? Conferte cum illie. Vide, quò

L 2. Frant

242 HIBDOM. PHNTHC.

2. Erant pariter, & babebant omnia commi-
nia, Ibid. Non erat m en m at tuum frigidam illud
perbaz, Qui Spiritum Dei concipit, facile ab
amore ferrenorum aryellitur. Eyacua te ad per-

fectam paupertatem. Quo miaus habueris re-

rum, plus Spiritus habebis. Non jutrat Spiritus
cor, quꝑd aliatum rerum zmore plenum eſt.
3. Multitndinis credentium erat cor unum, &
anima aunae A Ror. 5. In tanta diyerſitate natio-
num, conditionum', talcatorum, ſumma con=
cordia, nulla altcerins de altero querela, de aullo
ſniſtra exiſtimatio, minus ſermo ſiniſter. O fe-
hx ſocietas, in qua multi vivunt unâ animàâ, &
cosſenſu. Quam bonum & uan, jucungum eſt
babitare fratyes in unum. Pſal, 132. Vis Spisitum
Dei. & tuæ vocationis? Cura unionem hac læsè
ſemper lædis pupillam oculi.

ABBATHG.

De iis, qui non aceipiunt Spiri-
tum Sanéum.
1. R. 70n permansbit Fpiritus meus in homine is
[N ciernum, quia caro eſt. Gen. 6. Qai addi⸗
Kus eſt ſeſualitati & dilectationibus, non Ipe-
ret in ſe Spiritum ſan tum. Quia care concu⸗
Iſcit adverſus ſpiritum, && ſpiritus adverſus car-
neme Vide ergè & hinc negeſſitatem ſenſus tuos,
& ecacupilceptias occidendi.
1. Fpiritus ſandus diſcipline effugies Bidtum,
Sap. I. Ftαα intellige ſimulatorem, qui vult
videri bonus, non ſtudet eiſle; Qui ſui: ſee-

. .

ſuum dele damentis apud Supgriores prætexit
bonum

N,1

mwlſru irt
d gern

lin

in
ſeag nen
r, N

(in nin

ſmni,
amln
li en ſdee
geunß
lin fein
enmi u

nepe.
Mtn

ne
N emnitenen
vefl inie,
Unnnur
inn trit⸗
leſencrit
1,,N.
Cyenſuetni
1 AMunt
leeliceN
trſten ⸗
muil
in uernio,
ufi Ein
onen tichet

16

orch .

n

pir heui
ber,ne⸗ 4
in cude
celve⸗

fkutd
ugtgul

HEBD. I. ?DOSTPENTEC. 24 ½

bonum aliquem finem: qui malis ſuis infen-
tionibus colorem ſanctitatis æppingir. Hunc
effugiet Spiritus Sanctus: quia eſt Spiritus ve=
ritatis, quæ alium colorem non admittit.
Tolle erge fictionem, & omnem humanum
reſpectum, peſtem animæ: age candidè, ſime
pliciter, & ſincerè.
3. Spiritus veritatis, quem mundus non pote ſt
accipere. Quia mundus falſis principiis nititur;
divitias, honores, oblectamenta ſenſuum eſſe
quætenda, fugiendam paupertatem, contemp-
tum, & Crucem, Veritas autem prorſus habet
contraris principia: non poteſt ergo mundus
Spiritum veritatis accipere. Examina utris tu
principiis innitaris. Agnoſce illorum falſitatem

iſtorum firmitatem, & te exemplo Chriſti ad
iſta converte.

DOMIN. SS. TRINITATIS.
De Myſterio SS. Trinitatis.

I. Dminus Deus noſter, Dominus unus eſt.
Deus eſt quædam una ſimpliciſſima en-
titas, in omni genere perfeéctionis infinita,
primum rerum emnium principium, & finis
ultimus; unicum ſummum bonum: ideo uni-
cus Deus; extra quem non eſt alius. Non ca-
pio te, ſed credo te, adoro, laudo, glorifico, ti-
meo, amo, & tibi ſoli ſervioꝭ tu centrum om-
nium meorum affectuum. Ah ſerò te agnovi,
Sorò e amavi pulchritudine mea! qui multiplicavi
mihi Dees, queties me, vel creatutam aliquam
L a plus

244 HEBDOMADA lL

plus quâm te colui, & amavi, aut illi impenùg
ſervivi. Ex hoc tu unus etis mihi in Deum, cui
oWpia ells mea dicent gloriam.
2. n nomine Patris „ &. Filii, & Spüritug
Sandkti, Ita Deus eſt in eſſentia unus, ut tamen
ſit trinus in Perſonis. Pater ſui intellectione ge=
nerat Verbum: Pater, & Verbum mutua dile-
Ktions producunt Spiritum Sancum. Neque
bic capio cum perfecta ünirate perfectiſſimam
diſtinctionem; ſed cxedo, adoro, laudo, & c,
Applicabo gnimam ad vivam Dei cognitio-
nem, ur quoad poteſt in hac umbra, aliqug
ejus image in meotg meag generetur; guam
ſummi æſtimem, ex æſtimatione amem, &
ita ctiam Spiritus Sanctus aliqua ratione in me
produgatur, .
3. Sandtus, Sandzus, Sandétus, Damina; Dens.
Apoc, 3. In hac Perſonarum veritate ſummg

eſt gerfectionam æ qualitas, eadem bonitas, glo⸗

ria, immenſitas, æternitas, omnipotentia, uſti-
tia, & c. quas ompes affectiones una ſanctitas
comprehendit, & ideò præcipue memoratar,
Cùm omais creatura ſit quædam imitatio Dei,
ut omnes Dei perfectiones nes imitemur, ſan⸗
Ktitas ſola imitanda proponitur; Sandi eritis,
quis ege Sanſtus ſum à nen potrntia;, altitudo,
ſcientis, quam ambierunt Angelus, &£ primus
bomo, & malg periefunt, Hoc ergo age, ut Dei
ſanctitatem imiteris, Sed quantum abes!

lge
n N
elliten
gtkiltur

il Mle

t eih

11

rillixrt
iblinbena
. .
li, Rin
1ni u
liotehekpen

udhn N

õ

o, Nd
D crite
Norn
prenm gn
tione wen 4
. gioreſb

mmiri, M
ſiige nm
G Nohe

. 1., w⸗
uenn

rer un undrn
6pe genaiſd
minimi

POST ZSEHNTHEGOSTHN. 24
"F E RI A IIL
De Perſona Patris æzterni.
1. Unquid egs, qui alios barzers faéis & ipſe
non pariæzm ? Iſai. 66.]) Pater eſt fons, &
orige diviaatam proceſſionu m, & perfe ctionum,
Gui à aullo procedit;, à quot procedunt reliquæ
Perſonæ; qui cogsoſcende ſe ipſam prodacit
Filiam, cui totam ellentiam,; & omnes perfectio-⸗
nes abſolutas communicat. Hoc non intelli=
gis? Gaptiva intellectam in obſequiam fidei:
humiliter adora, lauda, glorifica, ama cuam om-
hibus Angelis. 2: Ita generat Filium, ut tamen
& in Patre ſit Filias, & in Filio Pater: imò ſunte
Enum Pater S& Filids. O Pater! da nabis at ſi⸗
Mmus unum, ſicut tu, & Filias tunss
24 A gquo omnis Paternitas in cœο, & in terra
ominatur. Epheſ. 3. Uaicum ad intra, & exX ne-
ceſſitate genetat Filium ſibi conſubſtantialem,
ſed maltis ad extta dat, ut ſine, & nominentur
flii Dei adoptivi per gratiam. Vide quanta ma-
jeſtas eſt quæ adoptat! quanta viliras hominis,
Gui adoptatur! Habes quo confundaris, quod

alios titalos tanti feceris, hanc filiationem Dei

tam patvi æſtimaveris, que gaudess, quòd poſ⸗=
ſit eſſe filius, & hæres Dei, quòd timeas, & omni
ſtudio impoſterum caveas amittere.
3: In manu tus aft fortitudo, & pefentias
2. Pafal. 20. Etfi & perfectiones abſolatæz „ &
actiones ad extra ſint communes Trinitati, Patri
tamen, quia fons omnium, & origo eſt attribui=⸗
E 3 tur

246 HIBDOMADA I.

tur potentia, per quam eſt, quidquid extsa
Deum eſt Et tu de nihilo ab illo es, quid quid
es, illius es, Illi ergo te redde, cujus es. Hoc
mua naturs hoc omnis creatura clamabat tibi to-
ties? I/e ſecis nos, & non ipſa nos, & tu ſurdus
queties magis creaturas coluiſti ? Non pudet?
Xt quid ages?

FERIA III.
Do Perſona Filii.

Nigenitaæs Filius , gqui efß in ſina Patru.
Joan. 1. Filius intellectione Patris pro-
ductus eſt ſubſtantialis imago Patris „ cujus
habet eandem individuam naturam „*caſdem
omnes perfectiones abſolutas. Unigenitus, cui
sotum communicatur, quidquid poteſt Pater
commuaicarc. Is ſinu Patris, cum Patre &
intelligit, & amat, & beatus eſt, & Spiritum
danctum producit. Crede, lauda, glorifica, ama,
Ac. Caujus es tu imago? nonae Dei? Ad hanc
quidem creatus es: ſed duam defœdaſti eam!
2. Quos praſcivit, & pradeſtina vit conſer-
mes fieri imagini Filii ſui, ut ſit primogenitus is
multi ſratribus. Rom. 8. Unicus filius & hæ-
tes, multos frattes adoptivos- & cohæredes ad-
mittit imò adſciſcit per aſſumptionem huma-
nitatis. & gratiam adoptionis ſuo ſanguine fun-
dat. Habes ergo fratrem Filium Dei, quæ gra-
tis? quæ gloria : Sed quàm parvi eam æſtimaſti?
Inſpice hanc imaginem denuò, ut quid tibi deſit
advertss, & repares.
3. Omnia

16

i

evꝗ N

Algen
ttente
6d,

eenters

N
n Mnn N
ileetpi

lnu

ſiet.
düle⸗

1.
uitfilen
loe ai
ug hi
clinin io.
11/

lil Maſ

Il
i
u Win
Aiorhunue⸗
i /u
rn,/7 D
Nlcmmcl
telkis
cun dune 8
utn
n uftant
vehei IH
lotil n
um’ /
ingin
n dln A⸗
Keorerltil
onen u
1o luglie n
ien ai
egulii⸗

1671 PHNTIEG. 247
j. Omnia in ſapiintia ſetiſii. Pſal. 03 Filius eſt
ſapientias Patris. Huic ſupernaturalia lumina, &
eogsitiones tefefuntur in acceptis; quia i uwi⸗
nat ofn em hominem venientem in hunc mundun
Ab hoc vetam ſapientiam pete, quæ eſt cog-
nitio & æſtimatio rerum prout ſunt᷑: ut tere
fena terrena æſtimes, divina divina tranſitoris
tranſitoria, æterna æterna, ut tranſeas ſolum, per
ea quæ tranſeunt, hæress in illis, quæ perma-
nent. .
F ERIA IV.
De perſona Spititus ſancti.
1M 'ram vobis à Patre Spiritum veriè atis,
zyi 2 Parre Moca . Joan. 15. Pater
videns in ilio ſauam eſſentiam, & per fectiones,
necefſario amat Filium. Filius videns caſa
dem ſibi à Patre communicatas 5 neceſſario
amat Patrem. Reciprocus hic amor ſubſtan⸗
tialis eſt Spiritus ſanctus. Crede, lauda, adera,
glorifica, &c. O ſi & ego conjungerer Deo in
eodem spiritu!
2. Ascepiſtis gpirium adoptionis Ffliorum.
Rom. 8. Quos adoptat Pater in filios, Bilius in
frattes, hoc indies perſieit Spititus ſanctus com-
municando ſe ipſum, dona ſupernaturalia , &
gratiam habitualem, quæ eſt quædam partici⸗
Batlo naturæ Divinæ. Sed quoties tu reſtitiſt
Ppiritui ſando, Act. 7. ut in te hanc filiatio
nem pet ſiceret Noli impoſterum contriſtaps
Spiritum sas natum Deéi. Kpheſ. 4. Quod te exèta
L 4 Deum

24² HEBDOMADA I.

Deum magis lætificat, hoc certo Spiritum ſan=
Gtum magis contriſtat.
z. O quam bonus, & ſua vie eſt Damine Spiri.
sas zuts. Bonitas, ſuavitas, miſericordia, etks
æ &Hι ſint communes Trinitati, ſpecialiter Spiri-
tui ſancto tribuuntur. Huic debes, quod ſis
deductus in terram bonam, quod fecerit tecum
Deus miſericordiam ſuam, quod lacrymis la-
veris, peccata tua, &c. Et quid reddis? Vide, ne &
ingratus eſſe pergas, ipſe quoque à te abſtra hat
milſericordiam ſuam, & ceſſet poſtulare pre
te gemitibus inenarrabilibus.

F E R I A V.

De amore Chriſti erga nos in

Sanctiſſimo Sacramento.
1. He eſt oprpus menm ? Hic eſt ſanguis maus.
Matth. 26. Idem in KEuchariſtia eſt cor-
pus, quod in lIacarnatione afſlumptum fuir!
idem ſanguis, qui in Cruce effuſus. Quanti amo-
ris opus eſt Incarnatio, & Mors Chriſtis tanti eſt
ſui ipſius exhibitio in Kuchariſtia. Tantum ergo
debes Chriſto per hanc ad te venienti, quantum
totus mundus incarnato & mortuo. OO Domi.
ne, quis tu es? & quis ego ſum? Et tamen quam
parum tibi obſequii reddo! quam multum mihi
ipſi, & vanitati?
2. Lui manducat meam carnem , & bibit
meum ſangainem, in me m anet, & ego in eo. Joan. 6⁶
Sub ſpeciebus panis & vini ſe abdidit, ut nobis
incotporaretur, & ut noſtrum alimentum
tranſixet

GAſe.

ctanne

ATE
Sleel

1

N
1n

i.

tolktelm
Hol D .
llolihul
kieibh
lue

1
n NNH

ſnt
ſnlunninh
uiin Adr⸗

Uumnan ku.

u Ouin⸗
Choknatd

Nuune
git,guinln.

1o. O Donh
Urunengun
uminanl

POST PENTEGCOSTEN. 249
tranſiret in ſubſtantiam. Vides amorem erga te;
uo Jeſus vult tecum unum fieti; Quam ergo
debet purum eſſe & immaculstum cor tuum!
uäm ab omni re creata avulſum, & uni Des
adhærefis? Qui enim amat alia pfærer Deum,
non amat; ut debeé; Deums.
z3. Caro mea verè eſt cibus, & ſanguis nmisus
per? eſt potus, bide ur vitam vivefemus divinsam,
diviaum ex hibuit alimentum. Noluit in Sacras
mento hoc permanere ſubſtaantias:, ut ipfe ſub-
ſtantia ſui corporis, & ſanguinis nos ſatiarer⸗
Non eſt hoc amoris verè divioi argumentum?
Non deberet hie cibus omnem meum appetituc
ſatia e? Toties hoc paſcor;, & tamen ad cephas
Agypti, ad delectamenta ſenfuum, ad cresta
ſuſpise ?à O puder!
FERIA VI.
SS. Euchariſtia eſt memoriale
Paſſionis Chriſti.
1. .0 ſacramentum inſtituit tanqu àm Paſſto-
nis ſu« memoriale perenne. 8. Thom.
Opuſe 3. Cruenti fſacrificii ut perennis extstes
memoria inctuentum inſtituir quotidie pera-
gendum. Semel pro nobis immolatus, invenis
modum , quo ſæpius immoletor, Ergouc pu-
tandum eſt Chriſtum toties pro me moti? Ag-
noſce amorem. Sced nihil reddis, miſi & tu quo-
tidie immoleris. Qus enim ſant, Chriſti annens
ſaan erucift erunt uim Titiis, & õ

Rät, Gal. z.

20 HEBDOMADA HI.

2. Hoc ſacite in meam eommemorationem. Luc.
22. Quanti ipſe fuam paſſionem fecerit, hinc
æſtima, quia voluit ipfe ſeipſo ejus eſſe me-
moriale. Obligat hoc te ad contiauam tanti
beneficii memoriam, non quæ in ſola cogita-
tione ſiſtat, ſed quæ in affectam, & opus tran-
ſeat. Qui enim Paſſionis Dominice myſteria cele-
ramus, debemus iwitari Juod agimus. S. Greg.
4. Dialog. 59.
3. Aotieſcungq ue manducabitis panem hanc,
& calicem Domini bibetis, mortem Domini annun-
iabitis. Quoties Ruchariſtiam ſumis, cogitare
te mortui Chriſti ſepulchrum eſſe. Non eris
dignum, niſi ſis novum; voluit cnim poni in
mona mento novo. Non eris novus, niſi veterem
hominem occidas. Neceſſe eſt, ut dum hac agimus,
noſmetip/ſos Dev in cordis contritione mactemus.
S. Greg. Ibid. Qaid ad hoc ais? Expedi arma, & te
hoſtiam exhibe, qui ſe dedit noſtiam pro te.

S A B BATH O.
De dignitate ſaumentis Eucha-
riſtiam.
I. A D eum veniemus, & manſionem apud eum
faciemus. Joan. 14. Qui ſumit Rucha-
riſtiam, fit Dei habitaculum. Ut advertas
quanta ſit hæc dignitas, cogita uterum Beatiſſi-
mæ Virginis, in quo primum homo factus ha-
bitavit. Quantis illam gratiis cumulavit. At
is ipie eſt, qui in Ruchariſtia ad te divertit.
Quanta eſt hajus habitaculi dignitas! Ah noli
permittere, ut in ea divertant fœda animalia in-
frænium paſſionum., 2, 2

Uf

ubun
n lt
eken
niil
WN *
ſeaezuert
ar ,
nunſe
arll
ſuahet
Ienile
Aeuete

umud

4

Mor
n fiun

n
.

li Wwwa
ieigern
Kiamui
nin lt
i, ale

l

mefeinnl
n kii, i
gogn
CCNur
r ie
N
nieninut
e1.

uutn tl,
Dninlanne.
Cig knr
Ne, Mei
ttun e
lg eent
nuiu
r idint
und W
dunpar,

0.
b un

Gſenen 1
i ſoni r
Wad
m. Ut N
utetum Perns
nhonohit
3 cumtkm
B ud ie⸗
Uinin N
5 nlue
lolu niuli
1

POST PENTIC. 451

1. Qui manducat menm carnem, & bibit me asa
anguinem, in me maænet, & ego in eo Joan. 6. Nos
olum fit habitaculum Dei, qui Euchariſtiam
ſumit, ſed admirabili quadam unione fit uaum
cum eo: Alſſequere ſi potes, quanta ſit hæc dig-
nitas, uniri humanitati Chriſti, & veluti ea me-
diante ipſi perſonæ Verbi, & toti Triaitati, quæ
concomitanter in Ruchariſtia ſumitur. Conſi=
dera ad quid te obliget hæce diganitas: ut qui uni⸗=
tis Deo, avellaris à luto creatarum rerum: ue
dicta, facta, cogitata tua ſint talia, quæ non de-
doceant membrum Chriſti.
3. Ego vivoprepter Patrem:, & qui mandusas
me. & ipſe vi vet prepter me- Excellentiam uni-
tionis cum Chriſto adverte. Sicut Filius accipit à
pPatre eſſentiam, vitam, & omnes perfectiones;
ita ut fit unus Deus cum Patre, & in eo vivat,
taſdemque cam illo petfectiones habeat 5 idem
intelligere, idem velle, & operari; ita per Kucha-
tiſtiæ ſumptionem ſis particeps vitæ, 1*α perfe-
Rioaum Chriſti. Debes ergo idem cum illo
ſentise, velle, agere, pati, Efhciet id unitus tibi
Chriſtus, niſi tu obſiſtas.

DOM. II. POST PENTEC.
SS. Euchariſtia eſt Coœna magna.

1. HOn0. quidam ſecit œnsm magnam » ρ
voravit multos. Luc. 14. Euchariſtis
Cæna eſt, parata veſpere, ſeu in fine ſæculotum?
ſumenda in nocte obſcuta ad fñädei lumen, Mag-
na ab Editote Deo; à ferculis humanitatis ac
1 Biei⸗

A52 HEBDOMADA II.

Divinitatis Chriſti: à convivis omnibus fideli-
bus; à miniſtris Angelis. Omaia magna ſunt:;
su ſolus parvus cs, & indignus: & tamen te
quoque Homo. Deus ad illam invitar. Huc to-
tam famem, ſitimque applica; & ne deſideres
de cibis eius (mundi & carnis] in quo eſt panis
mendacii. Prov. 23.
2 Et caperunt ſimul omnes excuſare, ſeu
recuſare. Domini bonitas eſt omnes admit-
tentis, ſua eujuſque malitia eſt, ſeipſum exclu-
dentis. Tria excuſationum genera inducuntur:
In empta illa dominatio, & ſuperbia nosatur.
S. Aug. ſerm. 3 3, de Verb. Dom. Ia emptis bobus
avaritia, aut quinque ſenſus, qui nos ad terrena
trahunt. In duéta uxore, carnis voluptates.
Priores rogant ſe excuſari? tamen venire con-
temnunt, Hamitlitas ſonat in voces ſuperbia in
acione. Greg. hom. I3. Tertius ſolus ait:
Non peſſum venirs? quia animus ad volupta-
es propenſus, inſirmus eſt, & invalidus ad exe-
guenda, uæ Dei ſunt. Cyrill. Alex. lib. 4. de
Ador. Hæc rria plerumque ſunt, quæ ſi te non
abſtrahunt à Cœna, frufctum imminuunt. Vide
né recuſes.
3. Tance iratus Paterfamilias, Sixit ſervo ſus:
Exi citò in plateas, & vicos civitatis; & paupe-
res, ac dsbiles, & cœos & claudos int roduc buc.
lbid. Meritò iraſcitur Domiaus, cujus tanta hu-
manitas, tantum beneficium reſpuitur. Paupe-
xzs & debiles dicuntur, ait §. Creges hom. 36. 44ℳ
jadicia ſuo apud ſemetipſos inſrmi ſunz. Quam
Al ardet habege convivas! quâm tu languide

a02

. „ ve
. NC

3 e/g 6
eM

albee

e

eingh N
Nn Mie
rtirn

e ,
Nah M
eee.,

Dlig, „ ln

4

n er tin

„ .
ſhn ur

ln Aere
Aa

AI

Omndattl.
eu
s une
lntinarg
6ue
ſ
1ln, H
OMne, AAnd
eneicl.
tiiceonnu
PhanGtr. HW
Uenknin
Udtenn
i lp
ar enir
i

4

l n1 1.

RAA u..
Gli⸗
t, Gellent

Niuun N

Set ſrnnſe
Gus iir
giuntitt,
ſuimun
Pumn ie
Ror.e
5 .
ul

PeST PENTECOSTEM. zu63

accedis? Ille undequaque conquirit, nec averſa-
rut infirma mundi. Non avertaris infirmirate tua,
quia quem re vocaverit, dignum facit, ſi ſequa-
tur S. Ambt. I. I, de pœn. c, 6., & Cſanat omnes in-
firmitates tuas.

F E R I A II.

De diſpoſitionẽ ad SS. Euchariſtiam

ſumendam.
I. TN ſols poſuit tabernaculum funm. Pſal. 82
Curanda ſumma puritas animæ, in quam
venturus eſt Ruchariſticus Deus. Exigit hoc
ſumma puritas, & Majeſtas hoſpitis. Expende
enim quis, ad quem ingreditur ?à Si Matrem,
quæ conceptura erat Filium Dei, decebatzanta
puritate nitere, qua major infra Deum excogitari
non toteſt, te idem decet, qui eundem accipis: At
puritas, non eſt ſola omni peccato immunitas,
ſed etiam affectuum purgatio, & virtutum or=
natus., Poteſue ſic te mundum dicere? Quanto
labore adhuc opus eſt, ut huc pervenias? perve-
nies, ſi ferio voles. Dic cum leproſo Matth. 8.
Pomine, ſi vis, potes me mundare. Conſide, ex-
tendet manum fuam, & dicet: Volo mundare.
2, Pincenti dabo edere de ligno wita, quod eſt in
taradiſo. Apoc. z. Id eſt, ut ait Richar, à S. Laur,
de laud. B. V. lib. I2. quod eſt in Eceleſis
militante per praſentiam corporalem ín Sacra-
mento Altaris. Ut hoc fruaris myſterio, neceſte
eſt, ut te vincas, & appetitum rationi, ratio-
nem Deo ſubjicias, Non ſatis ergo digne aceæ-
1 7 dis,
rrY

241 HEBBDOMADA II.

dis, ſi te non vincis, Quantus tibi in teipſo vis
Goriarum campus! ſuperbia, ambitio, tui æſti-
matio vanæ gloriæ cupiditas, ira, impatientia,
languor in ſpiritu, tepiditas, & alia, quæ tu noſti.,
Hæc devince, & dabitur tibi de ligno vit«. Quam
alius eſſes, ſi quoties ad hanc eſcam acceſſiſti.
vel unum ex his hoſtibus ſubjugaſſes!
3.: Etce ege pluam vobis panem de cœlo; egre-
diatur poputus, & collgat. Exod. 16. Promittitur
hic mausa, figurs Euchariſtiæ, & quidem ad-
inſtar plaviæ ſuꝑer juſtos, & injuſtos cadentis.
Quæ bonitas Dei ſe tam prodige largientis! ſed
ut eo potiaris, necc fle eſt te egredi. Unde à aut
quo? Reſgondet Rupertus lib. 3. c. I1I. in Exod.
Be priſtina converſatione, de Vetuſtate vitaæ, Non-
dum enim depoſito vetere homine, non eſt nobis hat
manna solligere, Expeade, quam vivat in te ve-
tus homo, quanta in co occidere debeas, ut in-
duas novitatem vitæ.

F E RIA III.

Item de diſpoſitione ad SS. Eucha-

riſtiam ſumendam.
1, P Aupere⸗ ejus ſaturado panibui. Pfal. 1310
Felix paupertas, quæ ſola, ut aice Ru-
pert. in c,. 6 Joan. enit magnam eleemoſynam Regu
Regum, quam dat ipſe non aliam, quam jeipſum.
Datur ergo ille panis ut eleemoſyna, magna Dei.
Exinanire, exinanite, ut pauper fias illa dignus
Ejice amorem ſæeuli, & vanitatem ejus. In-⸗
digne elcemoſynam aceipit, qui dives eſt; in-

digne

G.
niluii
iuc liut
Uikunn
ſind
ertin
ſutauct⸗
miumni
Ae
At k
te agte
in ,e 41
laiie
Kill
lulelhite
ilgeren
1dki
NbRd
Un ie
1 Gomni
nſſinle li
lin /
ſlſtnn
, gli
ln e,,
ndigtcen
k
, 4 16
leer iz
Une d

a

1.

ikinhe 8
Nbre et
n brini⸗
ligriet
ſ
atn

gla

14 l
6Moniir

liten

1.Gureſ
halliplnt
lerti N
Nrtut 4
lirit eſ
Gn Ue

lrt
4 iu ip
. e 1
Aed

POST PENTRECOSTEN. 255

digne Euchariſtiam, qui ſæculo afficitur. Sciro,
qui eſurientes, ſen pauperes, emplet bonis, ille di-

. vites dimittit inanes. Et hæc eft fortè cauſa tam

parvi fructus à te relati, ecx tam frequente hujus
myſterii ſumptione.
2. 5, quiss ſitit, Vsdas ad me, & bibat, Joan. 7,
Sitis quædam, & fames, ac vchemens deſide-
rium adferendum eſt ad hunc cibum. Fons ille
Sactamentalium gratisrum non patct, siſi ſitien-
ti: Stienti dabo de ſonte vize. Apoc. 6. Oporkes
namque, ait Bernard. ſer- 31. in Caat. U- /anézi
deſideri ardor præcedat ſaciem ejus ad omnem
animam, ad quam eſt ioſe venturus, O tepida
anima! nonne ſacrilegium crederes nauſeare
cibum iſtum pretiofiſſimum? certè proximus
nauſeæ es, ſi non deſideras. Excita ergo, quoties
acceſſura es, ferveas deſideriam; quod naſcetur
cx actuali ſide dignitatis hujus cibi, amoris
in te Dei, fructuum cx Euchariſtia dimauan-
tium, &c.
3. Cùm invitatus fueris ad nuptias recumbe in
noviſſimo logo, Luc, 14. Ad nuptiale convivium
Dei ſe tibt deſponſantis acceſlurus es, quis tu?
quis ille? agnoſcis in ejus majeſtate, tuam in-
dignitatem? ſed digaus fieri potes, ſi corde
ſincero ſis hamilis. Reſpexit humilitatem ancille
Iua. Luc. a. ut ejus ſacratiſſimuin uterum ſubi-
ret: non deſpiciet tuam humilitatem. Et quan-
ta te deptimendi materia, bene expendas
quis tu? quis ilke? —

V E-

156 HEBDOMADA II.
FERIA IV.
De Eſſectibus SS. Euchariſtiæ

ſumptæ.

1, Cesdite ad eum, & iluminabimini. Pſ. 3 32
Accedebtium zd Chriſtum fruſsus eſt,
quòd intelle du illuminentut ad cognoſoenda
altiſſima myſteria. Ipſe lux eſt, 42 tHaminat
om nem hom inem. Joan I. Expende tenebras tuaze
Heu quzntum ad Divina cœcis? ſciſne quèd
in fractione panis aperti ſint oculi Difcâpulorum?
Luc. 24. Ecce idem cœcitatis tuæ medicus eſt.
Idem, quod ex cœco olim Hierichuntinoe, ex
te quætit: Quid eibi vis ſaciam? Luc. 18. O be-
nignitas prævenientis? dic fidentet cum eodem?
Doraint, ut videam te, videam me.
2. Qui reples in honis deſideritsm tuum, renova⸗
bitar, ut aquila, juventastuas Pfal. 10 2. Sene-
ſcit anima cuùm ad virtutem languet: juveneſcit,
cum viget: Senio hoc frequenter & tu occupariss
ſed in novitate vitæ ambulandutm eſt. Ut reno-
vetur autem juventus tua; aptiſſimum feme-
dium eſt, ut Deus repleat in bonis deſideriumtuum.
Sic ergo per S. Hieron. in c. 3. Ezech. Hoc ſLolum
bhabemus in præſenti ſaculo bonum , i veſcantur
carne Domint, ex hoc dignè ſumpto juveneſces.
Eſtima, lauda, ama, anhela; & quoties accedis,
aliquid veter is hominis depone.
Je Exſargens AM ARI A abiit in montana eum

ſeſtinationee Luc. I. Effectus hic fuit concepti

Dei, Abo enim ism Dee plene „ ait Am bf.
libe

1EE
re
N N.

1

1

*

luckele

nichent
ltun Muen
1Aanale
l, 69Att
ekeretitttun,
lliſte
ldlcglume
ur delaic⸗
ſeicnetco
lue 1 0
ercun ake
e,
tnn fmnente⸗
Ndor. e
alreſtienH
uanntuet
Ume Un
glloon iin
19 riunm

eenmn
ſopnu

e,

POST PENTECOSTEN. a

Hb. 2. in Luc. niſi ad ſuperiora cum' feſtination
contenderet à Eundem accipis in Kuchariſtia,
quem Virgo concepit. Idem in te niſi tu obſi-
ſtas, operabitur ; ut ardente voluntate ad arduz
virtutum contendas, & quidem magna feſtina-
tione ad apicem perfeclionis pervenias. Coope-
rare id deſideranti Deo, nec te ſemper per tuum
languorem in ime reperiat. Elevabit te Deus,
ſed non ſine te.

F E RIA V.
De aliis Effectibus SS. Euchariſtiæ

ſumptæ.
1. P Avem Angelorum manducavis homo. Pfſal.
77. Dicitur §S. Ruchariſtia Panis Angeta-
rum, non quod Angeli ea veſcantur ; ſed 4uod
homines ſumentes veluti Angelos efficiat. Ita
Hugo Card. in cap. 31. Proverb. Datus eſt homi-
nibus, ut ſtant Angeli. Quæ tua elt ſlelicitas, ſi
fias velmi corporis expers; totus ſgirtizualis, tea⸗=
tationum immunis, exper;s paſſionum: Certe ſi
nondum factus es talis, tu impediviſti: Et quæ
hæc tua inſania, cum poſſis, nolle ad Angelicam
perfectionem evadere ?
2. Quatquot autem reciperunt eum , dedit eis
boteſtatem fſilios Dei fieri, JOan. I. Effectus ſan-
ctiſſimæ RBuchariſtiæz eſt, ut te faciat filium
Dei, non quidem naturalem, ſed adoptivum.
Per quod Anal intras in jus hæreditatis. Si
anim ſilii Dei ſumus, & haredes, Rom. 8.
O mira dignatio! expende, quem Patrem ha-
beas? quem fratrem ? quo affectu, reverentia.
Aducia

44 H HI DOMADA II.
fiducia in eum ferti debeas?! ſed quam degener
tu fuiſti hactenus filius, & frater! non te pu-
det: Sed quid eris mpoſterum, ut digne Pas
ttem voce: Deum, Frattem Jeſum?
3. L mandutat meam carnen,, & bibit meunm
ſangu'nem in me manet. & ego in eo. JOan. 6,. Al-=
tius aſcendit ignitas, quam per S. Euchariſtiam
obtines. Non tantum fis filius Dei; ſed unum
cum Deo, ut is in te maneat tu in illo. Sed neceſ-
ſe eſt ad hoe, ut meriatur in te, quidquid tu es;
vivat ſolum, quod Deus eſt. quande ctit illud
tempus, quo cum veritate dicere podis : Pive˖
ege, jam non ego 3ʒ vivit vero in me Cbriſtus?

FEKRIA VI.
De infinita Dei perfectione.

1.EXieſo, & ber ipſum, & in ipfo ſunt mnia.
— Kom. I1: Quidgaid eeneipete potes
perfectionis, boeitatis, ſanctitatis, pulchritu-
dinis, ſapientiæ, potentiæ, felicitatis, &c⸗
hoc in Deo eſt infinite perfectiore modo quam
tu concipias. Ex hoc & per hunc ſunt omnia;
aliquid perfeétionis habere videntut. O
jeus meus & Omnsia! tu es eſſe neceſſarium à
ic ipſo: omnis creatura nihilum neceſſarium ex
ſeipſs. Quid ergo amorem ad nihilum converto,
à te avetto Tu es Deus meus, & ſolus dignus
atnofe meo. Felix ego, ſi tantæ Majeſtati dignè
polſſim ſervite.
24 In igſo ſient omnia „ non tantum etniazn:
cia

4

ſwrant,
vmnta/

7 i 0
uhn
ulat et
al ar
nun 8

Dumn an
uen
P genn
Ktunkfunes

ae,

e aie,
WMmare⸗

4 .
G
feden
idujinan

A un
ttlutte
in ieu
Han
iß Nu
l
et hbichrkha
,Ci/etu
o Eut
allltge
anlgeitlil
ſn N

Reun
t C A

ſlaen

N 60
tmßt 6

aentiin
9 cuck,N
o ſu
aeelotoeni

ele ſbend

e alin

marlin

a
ſplancnn,
11 o 1

“
301 un 6

POST HEHNTECOSTN. 279

tiali modo eſſendi, ſed etiam ur in Idæa, ſen
exemplari omnis perfectionis; præſertim verèò
intellectualium eresturaruam, quas ad ima-
ginem, & ſimilitudinem ſuam creavit, & aſque
mods per conſervationem ad eandem ſimilitu-
dinem efformat. Quàm eximium tibi propoſi=
tum eſt examplar, quod imiteris? Lauda, gratias
age, ama. Sed ceonfer vulcum animæ tuæ cum
illo: proh quantum abludis? Adaitere ergo
Deum aſſidne intueri: exuere, quod modo re-

fers: refer eum, quem debes,

30 In ipſo ſunt omnias Perfectiones illz om-⸗
nes inaumeræ per creaturas diſperlæ, in Deo
ſunt unica eademque res, quæ eſt ſapientia, bo-
nitas, miſericord ia, &c, ſine omni compeſitio=
ne ſine omni diſtioctione, unde quæ unum ſust,
& in cadem unitate unita, magis Deum refe-
runt., Kinc tu unus, unitate intentienis. Unam
fortè habes, ſed non eadem unitate multiplicem
ſed diverſas, & pugnantes; placendi Deo, & he-
minibus; ſerviendo ſenſrtbus, & Deo. Unam
habe, qua Deum reſpicias ſed idem opus ex
pluribus virtutum motivis age; erit usum opus,
multiplex perfectio,

5 A B BATHG.
De ſapientia Dei, & ſui ipſius
5 contemplatione.

1. O ais nuada, aperta ſunt ocislis ejzes.
Heb. 4. Scit enim quidquid ſcire po=
teſt; quidquid in Deo eſt, quidquid nien
Deum

26 HEBDOMADA II.
Deum cosditum eſt, aut condi poteſt, & ipſa
tofdium ſecreta; ſapieantia inventrix om nium,
quæ is mundo fiunt, diſponens emnis in nume⸗
to, pondere, & menſura;: in cujus comparatione
emdsnis Angelorum ſcientia eſt mera ignorantia.
Crede, æſtima, lauda, ama, ſpera in omni caſa
adinventuram tibi remedium: conſigna illius
ſapientiſſimæ diſpoſitiosi. Imitare nihil agende
temetè, ſed adhibita conſideratione, Attende
quid agas, quis Deus videt.
12. Non eſt adla ereatzara inviſibi lis in conſpe da
eius, Ibid. Non tastum quæ fuerust; ſunt;
aut erunt; ſed etiam quæ non erunt quidem,
ſed eſſent tamen, ſi gonditio aliqua poneretur.
Hæc ſcientia compoſuit v. g. te, cum omsni
tempore, loco, & circum ſtantia poſſibili, & vi-
dit, quid in quaque circumſtantia acturus eſſes:
Qid non debes ergo Deo, quòd te non pro-
duxetit ex patente Idololatta, in tempore, &
leco inſidelitatis, on conjunzefit iis circum-

ftaptiis, in quibus certò eras periturus, &c:

Lauda, magnifica, ama, time; ſi fottè aliquam
circumſtantiam viderit, quàâ eſſes eum dereli-
cturus, quæ fortè à te ipſo, à tua gratiam acce-
prandi negligentis dependeat. .
3. Confſidera primum eſſentiale, & neceſſa-
rium objeétum Divieæ cognitionis eſſe Deum
ipſum; quoad eſſentiam, attributa, perfectio-
nes omnes tam abſolutas, quàâm perſonales. Et
hac cognitione oritur ſui ipſius infinita æſti-=
matio, amor, gaudium, & beatitudo. Hæc co⸗
gauitio immutabilis eſt, & æterna 3 & ecum tanta
ceodem

euent
per zac .
Atſeet
PIptcone

mnen kevt

NInhekto⸗

l.
A
Malo,

.

8 4
Aan
N WN

Run

1 in
nuanti,

ſrt
itonnin
Gun

nborid
coliuinn
ne, Men

uinan keht
Kena Ne
ann güka
gi teſtt
le, e H
nluiß 41.
nel
E mr⸗
Erel
Lirinans⸗
eittn
ln ihrn
c. .
1 vrimic

ſe⸗ D
rttſee
lltie 4
4 Belonl
u irt 4

POST PENTECOSTEN,. 2«

eo
fanelaen d ar momento moliatur, à ſui con-
tena tiene Bunguam avocatur, Lauda, sdo-
e⸗ e Aadue ſit tuum primum objectum.
iede et contemplatione non quavis mu-
ſa noeri Per ejus contemplationem eo ten-
de, u- gnam de eo æſtimationem concipia,

DOM. III, POST PENTEC.
De Potentia, & Dominio
DEI.

1. N Vrabilis potentia itſiut,.
ipſius, Eccl. 43. Quia
HM Pocice eſt, & poteſt quidquid 65
le, mundum hunc, & iofinitos alios

de nibilo condere, deſtruere, annihilare: à qua

. .
miras, ose e'nei- alia potentia, eſt mera in-
implora hanc irare, adora, bencdic, æſtima,
Airortlemin huie vnewforentisn einh er
te nihil poſſis; o 2 huic omnipo'entiæ, etſi ex
4. 5, ee⸗ mnia potceris ea corroborante.
Zts. t, Mach univerſerum, qui null us in di-
arius, Xtcraus 4* urtemo⸗ ptlolutun neert.
minti Zriſäicliarin as Domipus eſt, tam do-
quidem tiruic en nis quàm proprietatis. Prime
ide ter omahs rartoal ex nihilo; à quo pro-
dan vingt * arialiter dependent, ſecun-
Opus mianunn ejur of⸗ 6. Fltage. noſee 5
ni zute⸗, Pjel . aer i quidquid es⸗- quid-
nistedee lerur Mom ansell, taelat 4e
ri rlacttum eit. ,Dominus eſt, faciat quod
3. Domi-

7

262 HEBDOMADA III.
3. Dominus omnium es. Eſth 1. Alter abſolutie
& ſupremi Domigaii titulus eſt (ut infinitos alios K
taceam) conſervatio contisua illius eſſe, quod alg⸗
ger creationem dedit; qua nos continuo produ- ng,
cit, & eſſe commuaicat, aoſuſpenſas tenet crca-⸗ n⸗
tutas, ne rurſus in abyſſum nihili corruant. Hine ngrit,
omnes tuæ actiones Dei ſunt, nec licet tibi o- 7

tentiis tuis abuti. Injuriam ergo ei facis, ſi his ad ruiitenn
tuam gloriam ad taum commodum magis uta- M
tis, quàm ad illius. At quoties id feciſti? Hine nn
ualterius omnes tuos affectus debes illius affe-. unſt
Kibus, ac voluntati conformare. mitig
Nl

an her ſe
De Sanctitate & immutabilitate ſuſthu

D EI rian
. * Sgerpre
1. S. n Pominus Dous noſter. Pſal. 98. San- fuuetinn
ctitas ex S. Dionyſio eſt munditta ab om vi 1 W
ienm munditia libera, perſekta g on ninò inz ma- 8. J
rulata, Cogita ſanftitatem ejus adintra in
inſinita cognitione ſui ipſius, quæ eſt generatis
Verbi: ia amore infinito ſui, qui eſt productio l⸗
Spiritus Sancti: in gaudio, quo in ſe, de fruitur:
quid hic non infinitè diſtat ab omni macula? 6, 1
Exclama vivà voce grarulatio ne, adoracione, tui uieg,
confuſione: Sandus Sanctus Sandtus. Apoc- 4
Imitare Dei ſanctitatem, ama puritatem, exe- A
crare immunditiam in cogitationibus, in affes
Kibus tuis. 15
Sandus in omnibus eperibus ſuis. Pſal. 144.
Cogita ſanctitatem ejus ad extra, quæ relucet
in

II

0 4 e
P litiioe 4
iluig n
Nruni
helhtr
gliamni
1 eelih
ni
alinnn
Kaiti, n
Geriliu⸗
ſt

I.
hmuubblien

6, Mtir
verltaideet

annd i

n A
grcigen
ſi Ae
güblelktun
4hont uni
oodi
Senchi, Ae

1 nlien v.

6
laionbi In

bus

Ccrignit

. 4

OST PENTECOSTEN, z3;

in operibus ejus: qux ſive conſideres in ſeipſis,
fve ex fine, quo àa Deo fiunt, ſanéta omnine
ſunt, pura, & immaculata, ita ut nulla poſſit im-
perſectio intervenire, hoc ipſo, quod à Deo K⸗
aut. Imo non poteſt son omne malum, quoꝗ
ſanctitati contrariatur, immutabili, & æterno
odio proſequi. Lauda, glorifica, ama, dereſtare
omnes animi tui maculas, opera tua redde jm-
maculata.
3. Ego Deminus, & non mutor. Malach. 3. A⸗
max, Odit, operatur libere, nec tamen mutatur:
gubernat univerſum, codem momento ſe om-
nium rerum motibus impengdit, producit, ac
deſtruit infinira, & tamen eſt ſemper idem;
Blaſphematur, injuriis afficitur infinitis & non
turbatur. Admirare, landa, pete hang per fed ios
nem, qui minimo moxveris. Ut imiteris, tolle ex
anime immoderatos motus, extermioa præcis
pites geſtus, alterationem vocis; aſperitaen
vult us, &,
F E RI A III.
De Amore Dei, quo ſe & nos
diligit.
I. D Eu: Eharitas eſt. I. Joan. 4. Quia ſe com-
bprebenſiyè cogsoſcit eſſe ſummum
bonum ühüne omai admixtione mali, ſe
quoque infinitè amat per Spiritum Sanctumè
qui eſt amor ſubſtantialis. Hinc ſe æternum
