n h
ubuui
Ehlid Ma
A Aumn
akänint

t!

nena

ün li⸗
en
MaI lee
RG
ii Me⸗
Nnunel
Kmbun
Whekn⸗
uiſrii
üthn z
Menuni
3

1nt

iſhent,
lir

4el

tun. Muube⸗
t mrte
zu gs N
ullt⸗
erdin i
Grpin,
lnra
nlenkadn
e loe in

.: Wi
Ubul unfun
nndi
Divt
rluiß
egou
Liitbe
gle, b.
1

5O ST PENTECOSTEN. 5397

tenebatur. O ſi tu id ſaltem ageres, quod tene-
rIs! Sed, quid eſt boni, modo poſſis, quod non
tenearis, ſi non juſtitiæ titulo, ſaltem religionis,
gratirudinis? &c.
3. Ut autem non ſcandalixemus, vade ad
mare, & mitte ha mum, & eum piſcem, qui primus
aſcenderit, tolle; & aperto ore ejus in veniss ſtate-
rem e illum ſume, & da eis pro me &te. Ib. Non

yvult cos ſcandalizare; etſi dicere poilet, ut tu ali-

quando dicis: non dedi asſam, culpa ſus ſcan-
dalizantur. Noli offendere, dum vitare gotes. z2.
Pauper Jeſus non habet vel uanum ſtsterem. 3.
Piſc es & animalia, magis ci obediunt, quâm tu.

F ERIA VI.

Commendatur humilitas.

1. Cceſſerunt diſcipali ad Teſum dicentes ?*
1 ais putas major eſt in regno eœlorum 7
Matth. I128 Unde contentio? Majores in Pe-
trum favores ambitionem, & invidiam move-
runt in aliis- Miſeri peccatores jam de regno
agunt. Nemo tam eſt vilis, qui nolit major eſſe.
Paternum ab Adamo malum in nullum non
tranſiit. Nonne & tu eo correptus es? ſi non es
major alcero, vis videri; ſed quis es tu? undè te
tanti facis? quæ tua ſunt merita: Nonnè majors
ſunt demerita? ät quid eſt, quod prætendis? quo
jure tibi debetur? quis eſt, quem vis minorem,
ſuonè an tuo vitio?
2. Advocans Jeſus parvulum ſtazuit eum
K 7 in

z9 8à HEBDOMADA XVIII.
in medio eorum, & dixit : amen dico vobis, niſi eff-
ciamini ſicut parvualt, non intrabitts is regnism
alorum, Ibid. Non eſt arbitratia virtus, Dumili-=
tas zſed neceſlaria ad obtinendum cœlum. Moæ⸗
dus Chriſtiloqueadi id' ſatis iudicat, Ubi enim
ea non eſt, impoſſibile eſt, non eiſe ali quem de⸗-
pravatum affectum. Credisne auic patere cæ-
lum, in qnod aihil coinquinatum iatrst 7 Perſua-
deat ergo tibi humilitatem neceſſitas, quam
non perſuadet honeſtas & cxemplum Chriſti.
3. Auicunque ergo ſe humsa v*ετtιιτα bar vu⸗
liss iſte z hic major eſt in regno cætorum. Ibid. Dic
quo judicio judicandum de msjoritate eit ad
certitudinem, tuo? an Chriſti judtcium iafini-
tæ ſapientiæ ſuperat tuæ ſtultitiæz judicium. H-
lud hic expreſlum habes- Quid habes, quod op-
ponas „niſi judicium hominum aliter ſentien-
tium ?à Scd'quo judicio ſalvabetis, aut damna-
beris? homiaum, an Dei? Credis majorem inter
natos mulicrum eſie joannem, quia Chriſtus
dixit: at idem eſt, qui dixit: Aui minor eſz inter
vos omnæes, hic maſjor eſte

De Correptione fraterna.

I. Q I peccaverit in te frater tauus „ vade, & cor-
ripe eum inter te, & ipſum, Matth. 180
Et ſubditam, & ſuperiorem hoc tangit: il-
lum, ut corrigi amet, alias magis corripi mere-
turx, hunc ut corrigere non negligat ſue loco, &
teEN-

!

Gu

npe l
Monnl n
ADes Au
Ih 11.
arhas ir
velonitezet
16 ſeley 0
Cne unn
Au uiſenl
Peuhne uti
uhan m

bu Alidmo
ineſe een

.2

Punbas
MNN
Hoonzien
uutmnlier⸗

1

DIN
nin ze
tralgt;
tüllaſe,
dee
lucicn —
wocleiigen
l

Hunſene hee

4
udenro

iun Ct⸗
Wöcten we
nige nn ,
n Cuk
Gnmi

tlne

dtlen .

4,
im.
We ugt
1golſe

e A..

POST PENTECOSTEN. 299

tempore. Medicum non odiſti, etſi vulneret, ut
ſanet. Corripiens idem facit, dummodo
zelo bono- Quid indignatis correprus? quid
murmatas? quid in faciem reſiſtis? Non ſcis»
quòd Deus ſanguinem tnum de manu efus re-
quitet? HzZech. 3. Scd. & ſuperior, medicus es à
Crudelis es, ſi ulncra negligis, petis cum coy
quem lucrari neglexeris: Erit anima tua pro ani=
ma ejus. 3. Reg. 20.
2. Corripe eum inter te, & ipſam ſolum. Ibid.
Modus cerripiendi deſcribitur; ur ſecrcto fiar.
Peccas ſtater, ac etiam ſuperior, ſi coram pluri-
bus id facias, quod potes evincere cum paucio-
ribus, etſi id motivo charitatis agas: Charitas
enim æquè ſecretum poſtulat ob famæ integrie
tatem, ubi delictum non eſt publicum, NMultô-
magis peccas qui vel ſecreto de te cus tratti cucn
indignatione obtrudis, vel publice in circulis
objici. Eſſetae ſic corriꝑi tibi gratum? Ergo
alteri nè feccris.
3. 51 te audierit, lucratus eris ſratrem sanme.
Ibid. Et corripientis & correpti lucrum eſt ami-
cè data, humiliter accepta correptio, Qui corri-
pis, lucraris fratrem., lucraris alios, a quibus
offenſam tollis ; liberas animam tuam. Qui au-
dis corripientem, lucraris te ipſum, lucraris
corripientis affectum, lucraris Deum. Omnes
lucro ducimur:; majus iſto curare non potes,

406 HEBDOMADA XIX.
DOM. XIX,. POST PENT-.
Parabola Servi „cui Dominus omne
debitum dimiſit.

T. Awilazum eſt regnum cœlorum homini Regi;
¹gqui voluit rationem ponere eum ſervis ſuiss
Matth. 18. Scrvus es; multa debes ob peccata.
Reddenda eſt ratio Deo, nihil ignoranti, ju-=
ſtiſſimo Judici. quo animo ſtabis ante Iudi-
cem? Oblatus eſt ei unus, qui debebat decem millia
talenta. Tu es ille. Nullum eſt debitum pecca-
to majus, In quaptum hoc cumulaſti! Cam
autem non haberet, unde redderer. Quid habes?
unde ſatis facias ? niſi ab eo accipias, cui ſatisfa-
ere debes. Quid hic timere non debebis? quid
ſperare poteris? Juſſit eum Dominus ejus venun-
dari, Amittis enim per peccatum libertatem, &
ſervus es peccati O dura ſervitus!
20 Procidens autem ſervus illes orabat eum, di=
cens : patientiam habe in me, O quoties Domine,
etiam cum levirer petente patientiam habuiſti?
Infinitæ tuæ patientiæ debeo, quod non extre-
ma patior. Miſericordia Bomini, quia non ſum
eonſumptus. Thren. 3., Momento, quo peccarunt,
proſtrati ſunt Angeli: quid minus merebat; E=
omn ia reddam tibi. Sed de tuo ſanguine, quem
mihi dediſti, ſed ego indigne proculcavi. O bo-
nitas! Oamor! O mea ingratitudo!
3. Miſertus autem Dominus ſerwi illius, dimi-
Kt eum, & debitum dimiſit ei. Ibid. Qaam facilè
ꝑxlacabilis Deus Quaàm liberalis bonitas, quæ
plus

ppun

6

9011

1n
eyt
glaneln
umtſu in
A L wun en

ſoen
6444
4

ohhun
ſnt h⸗
mil pnmn c
Alrsn
niſinitct⸗
dwe sg
Culrihtn
Dupnmn G
UliMegaus
Gamtiit⸗

en

4 ſui
1

N. e

un , n
ſeniir 8
al

tn⸗
Vnntihn

W
I

ſt.

Gunhaſ
1an ſi
ee,
Puumt,,

1

, e ,

i, aiſtiir
NN.

beuen, A

1
,nlatunt
es Dor
err.

tinm unt

reñ
ii
nſennt
6SNhN
ngine ſe
Celine
l
HPn
ſnri 1

.

POS᷑: q(T PHNTEC. 4 01
plus dat, quam peratur ; aut ſperari poſſit. Quan-
tum par erat eum ſervum confundi tam prono
affectu? Expertus idem es noen ſemel. Nen tane
tum dimiſit te à ſervitute peccati: ſed & filiam
fecit adoptivum, & hæredem regni. Meruiſtine
hoc? Et tantam clementiam audebis poſthac
offendere?

FERIA II.
Ingratitudo & ſævitia ſervi illius.

1. Eoreſſus autem Jervus ille invenit unum de
conſervis ſais, qui debebat ei centum er⸗
naries: & tenensſuffacabatenum, dicens: Redde,
quod debes, & procidins can ervus rogabat enm
dicens: hatientiam habe in me, & omeis reddams
tibi; & noluit, ſed miſit eum in carcerem. Matt. I S.
Grandia tibi debita remittit Deus; tu ne verbu-
lum proximo. Quantulum id eſt, ſi tuis confe⸗
ras; Fidentes atitem conſerviejus. Alii tanto ma-
gis tuos defe ctus vident , quanto tu ipſe minus
Narraverunt omnia Domino ſuo qus fackta fuer
rant. Benefacktum, qua viderant: non quæz ar-
guebant? qua fada fusrant: non quæ ſuſpica-
bantur: narraverunt Domino;, cujus erat corri-
gere. Non iis, ad quos nihil artinebat.
2. Tunc vocavit illum Dominus ſuus, & ait
ili: Serve nequam, omne debitum dimiſi tibi,
quoniam rogaſti me: nonne ergo & te oportuit mi-
Iereri conſervi tui? Ibid. Quid indignius
VIs

402 HRBDOMADA XIX.
vis tolerari, & nir tolerare: in tua commoda vis
tibi ſervireomnes, tu in nullius, Alis lege tus

vis expe ndi, alia proiimorum facts. Si non im-

raris Deum in reddendo altis bono, Deus te
imitabitur in reddeado tibi male. quod aliis facis

Unamquemqus juxia Vias ſuas judicabo. Ez. I8.:

3. Et ratas Dominus ejus, tradidit esm tortoris
bus, quoaduſqus redderet ani Verſum debitum, Ibid.
Noa teviviſeunt quidem remiſia peecata, ſed in-
gratitudo ſuperveniens tanto maſus eſt Pecca-
tum, quanto majus fuit zemiſſionis beneſicinm.
Remiſſa tibi ſunt gravia, tu non remittis mini-
ma, ingratus es, traderis tortoribus. Sic & Pater
meus faciet Vobis, ſi non remiſeritis unuſquiſqa'
fratrs ſuo de cordibus veſtris nulla retenta animi
amaritudine. Qmnium iniquitatum taarum non
recordatur Deus amplius, poſtquam ſe dimiſiſſe
aſſerit. Kane tu etiam leves offenſas oblivioni
tradis? nam æ ac ante offendenti afficeris? &,
S ERIA III.
Chriſtus invitatux Hieroſolymam
ad feſtum Scenopegiæ „ &
F. Lerken: gist em aà' eu m fraktres ejuss: ranſs
hine & vadi in Jadsam, ut & diſcipuli
tai videant opera tua, qua facis, Joan, 7
Syecioſa invitantium verba ſunt ‚ut diſcipulivi=
deant operatua: interim quærant utpr miracu-
la inelareſcat Chriſtus, & honor aliquis in ipſos,

ut conſanguincos redundst. Latenti ambitioni
pyr

1
voI
, 1
S
tt
meui
, Aoend
N. .
w tall
Aeereat!
, 0 CAen
l 14
e Nlrin
oN

nn

ii uat
acjleb
uanngin
wii, Cis
mlihenzorn
l
Muogenſe
NaAind
lnn us ind
Aunhr

.
2
1

gerlie he
1 Oui
ünn enn

Hanimn onhe

uſort Krro
8

A

ell.

ininenng
liu bi
itcind
ſiov
nlegit
Alſecrtnl
tunt
NNEusl
lycrun dn
Niſ el heus
Gbericin⸗
unnkt
iboelehlur
nii m i
Anrt un
ℳ ℳNN
unluul
onn
Aceid
1. . .
Geott,
ℳ

7
4

„ 16
nufen⸗ 4

4 d
. We,
1

pOST PENTECOSTEN. 465

prætexebatur titulus gloriæ Chriſti. cuid quæ-
ro ego per opera tua! Gloriam Jeſu, Ah utinam?
opera videntur talia. Sed quories, quod magis
intendo, eſt meum commodum.
2. Nemo in occulto quid ſacit, & quaærit ipſe in
palam eſſe. Tbid. Argumento perſundere nitun⸗
tur, quaſi dicerent: Vis agnoſci Meſſias: Facis
ad hoc miracula, ut agnoſcaris, ergo fac ea
alam, in urbe, quæ eſt muadi compendium.
Manifeſta te ipſum mundo. Cuùm eſſent honoris
cupidi, talem & Chriſtum arbitrabantur„ ut
ſentit Cyrill. l. 4. in Joan. c. 32. Magaus corror
eſt. communis tamen, ſuis proximum affecti=
bus meriri. Quidquid alteri judicandum ap-=
pingis, ſi bene examines, in te reperies. Qna-
lem tibi facis ꝑroximum ? vide an non ipꝑſe ſis
talis.
3. Dixit ergo aius Je/us. Ibid. Recuſando al-
cenſum in jeruſalem, & hujus cauſam reddendo⸗
Tempus meum nondum ad venit; quis nondum
crat voluntas Patris, ut ſubiret mortein, ad quam
ſe quæri ſciebat. Ita omnia volunt: ate Patris age-=
bat. O ſi ad illam regulam reſpiceres ſemper!
Cauſa autem, cur mundus cum oderit: Duia
ego teſtimonium perhibeo de illo quod opera ejnes
mala ſunt. Odio eſt mali“, nis eorum eperibus
aos conſestir. Sed melius eſt tibi odio malis eſle,
quam amari. Cum illo bonus es, cum iſto
eile vix potes. Non ergo virtutem deſete, quis
odio haberiz.

304 HEBDOMADA XIXZ
FERIA IV.

Occultè aſcenſurus in Hieruſalem
admittitur à Samaritanis.

1.ETigſe ſaciem ſuam ſirmavit, ut iret in His-
ruſalem. Luc. 9. Rt addit Joan. c. 7. Non
maniſeſte , ſed quaſi in occulto. Loquendi modus
reſe lutionem ſignifieat eundi ad eum locum, in
quo ſciebat ſead mortem quæri, & poſt anni
medium cruci affigendum. duid tibi animi
eſſet, ſi deſtinareris ad eum locum, in quo ſci-=
res te eo anno moriturum : At ignoraz illud, &
certius eſt son obfuturum locum, aut functio-
nem „& tamen vel detrectas; vel luctaris.
Aude & tu in ejuſmodi difficultatibus firmars
Jaciem t uam. S
2. Ee miſit nuncios ante conſpeltum ſuum; &
euntes intra verunt in civitaten: Sama ritanorum.
Ets non receperunt eum, quia facies ejus erat
euntis in Rieruſalem, Ibid. Invitaverunt antea
Chriſtum ad vocem mulieris & Meſſiam accla-
maverant nunc excladunt. Sic amant, qui ſui
canſa amant. D'ſſidebant Samaritani à Judæis:
quia Chriſtus oſtendit ſe ire in udæam, non ad-
mittitur. Mundi politia eſt, ſaſpectum habere⸗
qui cum æmulo meo familiaris eſt. Sic cum
mundum ſequimur, excludimus Chriſtum. Et
pròb quam iæpe! Timemus virtutem, quèd
affligat corpus, cùm profit animæ, Quin & hic
ſfirmamus faciem ?*
3* Cam vidiſſent autem Diſcipuli ejus Jaco-
. bu;

dotkl

b auin

„.
ANANH1
rmtt i
SMn zwallß
1otitgtit
zuulclaix

(ote i

let güten
mubomtiainet

Nne
II

Molerr.
0 mura
Cgikrue
Elrntiagu
Aunmmns n
Mugen en
Ulie utuir

,I

„. ue
fun
nie ob.
Genn a

d

hae
Atnarier

nni, ANti
tſuntzt
logruim
am hen,
i,1u
W iii uini
Gn a

UIu,4

ſchs ſan; 5
unintntfs
1 tei i
uthteni
NNH

.
lonCuie
u lun
uin 5ð

ſinsel Er⸗

,

POST PENTRERCOSTKEN. geg

bus & Joaannes, dixerunt iVs, dicamzs, ut ignis
deſcendat de cœlo, & conſumat illos? Zelus vide-
batur, ſed erat adyunctæ vindictæ paſſio. Ideo
sSos increpat? Neſcitis, cuius ſpiritus eſtis ? qui pu-
atis zelum honoris mei, & eſt iræ gaſſio. Vide,
ne & in te ſub pallio vittutis irtepant vitia! Fi=
lius hominis non venit animas perdere, ſed ſalvare.
Hæc cauſa eſt cx finc petita, cur injutiam diſſi-
mulet. Quoties periiſlem jeſu, ſi non veniſſes
ſalvare! ſed qui ſinemguum reſpicis, doce me
meum in omni actionc reſpicere, ut ſalvem ani-
mam meam-

Mundantur decem Leproſi.
I. Ceurrerunt ei decem viri leprefßi. Luc. I7.
. Cogita lepram tuarum imperfectionum.
Qui ſteterunt à longè, ſuæ ſibi immunditiæ con-
ſcii: & li=vavernnt vocem ſuam ardente affectu,
& clamawerunt cum plena ſui reſignatione;
Jeſu Praceptor, miſerere noſtri, Ita cum Deo age
humiliter, ardenter, reſignate.
2. Quos, At Vidit, dixit3 lie, oſtendite vos Sa-
cerdetibus Ibidi Ad quos ex lege pertiacbat de
lepra judicare. Sic in mileros charitatem cxet⸗
cet, ut legem non violet; ordinata charitas
polcit, ut propter charitatis obſequia in
proximum regulas inſtitui non violes 3 aut
omittas, quæ præſtare debes. Ee Jadum eſt,
dum irent cœca quadam obedientia, non ſudi-

cantes de præcepto, mundati ſunt. Hic tantæ
obe-

4 05 MEBDOMADA XIX.

obedientiæ eſt fructus. Fac, quod juberis; ac-
cipies, quod nons ſperas.
3. Unus dutem ex illis, ut vidit, quis mundatus
eſt, regreſſus eſt vum magna voce magnificans
Deum: & tecidit in faciem ante pedes ejus gratias
agens Et hie erat Samaritanus. bid. Omnes recipi⸗
mus gratias, quàm pauci reddimus? cx quorum
tu es aumero? non ſuperant te Samaritani, qui
minus Deo obligati ſunt? Nonne meritò tibi
improperet Deus: Non eſt invene us, qui rediret,
& daret gloriam Deo. Si vis canalem gratiarum
apertum, noli eſſe isgratus- Gratitudo autem
ſumma eſt bonus uſus beneficii.

Chriſtus palam docet in Templo.

1. I. aſcendit ad die m feſtum. Judai verò qua-
rebant illum, (ut occiderent) & dicebant:
Ui eſi ille; Joan. 7. Nec ſuo eum nomine dig=
nantar? adeo contemptus pre te factus eſt Je-
ſus. Et murmur multam erat in turba de eo. Quia
bona præſtabat, mala referebat. Tu cùm opri-
ma feceris, alia à mundo non expeéta. Nai-
dam, ſed quam pauci, dicebant, quia bonus eſt.
Alii autem, quam multi, dicebant: ſeancit turbas.
Diſtorta judicia ferre debes, qui ambulas viam
tectam. Nemo tansen ex iis, qui benè ſentiebant,
palam loqusbatur de illa propter metum Judaorum.
Quaatum apud te valet reſpectus, & metus ho-
minum! O ſi prævaleat Deus!
2. Jam mediante die feſte aſcendit ]eſus in
tem-

Grtcel
Nen D
4 lehruryrt
1

parha,
ec ſol ns
oaudsuc

Nn Aſehat
6ln ti

e

Michoenolk

e
d

lbmntt mlr een

Nihn, mele
9 in,/iun
4. α

,
unaul
.

lun imign

1

1e,
le un 11
ie d d,
„

N

AW.

ſſie

niſmn
ni,
ana
Alitrre
Aian afe
teharii
None nenet
Gngdt
lengnnn
Ctiklb man
tn lenn
uimr
46Ent.
AAI
Arhiändl
umkte
n ungf
aent H
, nilien 6
4 tid
imiria
beneſenemn
S
berl e

1.

ahee
u 1

POST PENTECOSTEN. 407

teiplus & docebat Ibid. Nonprimis digbus, a?è
cederet furori Judæorum, q ui æunc fervebat. Aſ=-
cendit tamen, poſtquam reſcdit furor. Diſce
commoto proxime prudenter credere, nihil
agere temerè, ſed neque timidè omitteres &α
mirabantur Judai doctrinam ejus: ſed ſine fru-
Gu. De horum genete es. Audis legiſque mal-
ta, probas illa judicio, ſed aon practico: fugis
excqui, quod intellectu collaudas, Olim ad men-
ſuram cognitionis judicaberis,
34 Nonne Moyſes dedit vobis legem? & nemo ex
vobis facit legem, quid me quaritisinterficere t
Gravis objurgatio! Time tu illam à Jeſu, Non=
ne ego dedi tibi legem, & tu non facis eam:
Reſpondit tus ba: Damoniam habts Cui hoc dicit?
Dei filio, non exhorreſcis? Et ſiket tamen Dei
filius; qui vera pro blaſghemis refundere poru-=
iſtet. Quas tu ia jutias ad injuriam non regderes?
Diſcat vermis pati, quæ Deus tulit.
S A B B A T II O.
Mittuntur, qui Chriſtlum compre-
hendant.
4. A Udiernut Phariſai turba m murasssantem
de illo hac; quod ſit Meſſias: & mi-
ſerunt Miniſtvos, aet abtrehenderent eum. Wane
7. Simplices turbæ credunt, & amant jeſum :
ſuperbi Phariſæi, quia ſuæ aut;oritatis jactu-
ram timent, exacerbantur. Una paſſio fomes
eſt alterius. Diæit ergo eis (Miniſtris) e/us; As-
hbuc medicũ tem pus vobiſcnm ſum. Quarilis me, &
non

402 HEBDOMADA XIX.

non invenietis. Infelix ego, non audiam illud:
pado! Non audiam? nexn invenieti, Quæram te
Jeſu, donec inveniam; & tenebo.
2. In noviſimo autem die magno feſti vitatis.
Rabat Jeſus, & clamabat ſi quis ſitu, veniat ad
me, & bibat. Ib. Quod dictum populo, tibi dici
crede. Sitis ſalutem tuam, quia nemo eſt ſine
deſiderio. Sed ſitis aquas turbidas ſolatiorum
mundi. Quæ hic beatitudo? Siti, quod ſitire de-
bes, ſalutem tuam, & Deum. Audi invitantem:
Veni, & bibe ad ſatietatem, quam in ſolo Deo
reperies: nunquam extra ipſum. Quid ſiviſti
hacten us? cſac ſatiatas? miſer!
3. Quidam ex ipſis volzbant apprehendere eum.
Ibid. Nonignorabat, qua intentione venirent:
proſequitur tamen ſermonem intertitus. Undè
mutata ſunt eorum corda: & nemo miſit in eum
masas. Ita conſtantiæ cedunt pericula. Quotex
virtute cœpiſti, non deſere ex metu. Periculum
adis? conſtantia frangetr.

DOMIN. XX. POST PENTEC.

Remittuntur miniſtri, & Chri-
ſtum laudant.

1. V Enerunt ergo Miniſtri ad Pontifices , &
Phariſaes, & dixzrunt eis illi: Quare non
adduxiſtis eum Joan. 2. Quam vigilant in
ſcelerata ſua juſſa Phariſæi! quam inveſtigant
cauſas pꝑropoſiti ſui executisni non mandari! O
tam vigil ta eſſes in tua prepeſita ſancta! ſi
tam

6wnnu is
iſnn ſe a⸗
unrlateriel
Aigleuneffel
aauuid n
MINRiin
ſenie irnſt
Meunun

6 1 1 AN.
uc, ℳN,“«’]
11,e
6IN,,ℳK

s Mα

IMHACN²

n Renrerne

N ſin itn,e
78 „
B tpea ckt

4

DN
d,Nornin;
myiniet D
kerede,
1 nun ſiz
pißlezrl
, gtirt

tubit liin

thins
,A inint
un uſe⸗
n. Cbedi
ule
uetftlotnt
inendan euͤ
evitenin
Spuynßfut
Ntiai Cet
Autn n

NNN
un.

a laßn/

gtuil:
lgun l
inimunl.
zontin 1

POST PENTECOSTEN. 405

tam tibi indignareris, queties nOn exeq aeris!
Propenere & non exequi, eſt eſutire, & nen
manducare. Non ſatis eſt vele, aifi accedat &
operari
24 Reſpenderunt miniſir; nunquam ſic locuta;
aſt homo:ſicut hic heme. Ibid. Theophyl. hic aike:
Nec curaverunt irâm Phariſasvum; net quw ts
ſervi miſſi fuerant, qua placita etant , Principibus
dixernnt. Profitertur ſe captos ſermenibus ejus,
quem comprehendere debuiſſent. Laudant eum
ap udillos, qui eum oppreſſam volebant. In cauſa
Dei laudabilis eſt libertss. Hac utere in te pri-⸗
mum;in alios ati licetz maxime ubi debes. Non
le quere quæ placitaſed quæ ſalubria.
3. Reſpenderunt erge cis Pharijsai 5 Nxnqnid
& ves ſedubi eſtis? Ib. Cum dixiflent Misiſtri?
nunquam ſic locuius eſi hom oe: Intes regere opertu-
iſet, ait Euchym, qusd locutn⸗ eſer ſed iph ad
increpationes convettuntur. Ita, & 1= vidia ees
excœcaxcrat. Ubi deminatur paſſo, deturbarur
ſolie ratio. Subjungunt argum entun ab aucto-
titare ; Nunquid ex principibus alis c redidit
in enm ? quaſi dicant; Nullus: /ca tαα ac tan-
tam. Ita Deus abfccndit à ſapieriles divins
myſteria, & rcvelst es parvvlis, 8 hun ilibus.
Eſte humilis, ſi divina vis ſapcere. Der ie ue ma⸗
Isdicti ſunt, in quiust, zen pe ri icduEt. O uti=
nam a ſuperbis ſic n alccicat à Ron ab humili
Jeſu 1

410 AHEBDOMADA XX.

F E R I A II.
Mulier in adulterio deprehenſa
liberatur.

.⸗ APaducunt Seriba & Phariſai mulierem
in adulterio deprehenſam, & dixerunt
gi 2⁹ In lege Moyſes mandavit nobis hujuſmodi
lapidare. Tu ergo quid dicis? Hoc autem dice-
Sant tentantes enms» ut poſſent eum sccuſare 2
Joan. S. Scicbant mitem: credebant contra
lJegem pronuntiaturum: Jeſus autem inclinans
IEs deorſum. Declinat ferre judicium, qui omnia
novit 5 & tu, qui ignoras omnia tam es facilis
ad formanda judicia. Digito ſcribebat in terra,
Ut facilem ſe ad veniam oſtendat. Ut ventus, &
Aqua litteras in pulvere ſcriptas confundunt; ſic
lacrymæ, & ſuſgitia delent peccata noſtra, quæ
in terra ſcribuntrur.
2. Cum ergo perſeverarent interregantes eum,
grexit ſe & dixit gis: Qui ſins peccato eſt veſtrüm,
primus in illam lapidem mittat. Ibid. Pluribus
entatus nec abſolvit eam leges obſervans, nec
condemnat miſericors, qui venit non perdere,
quod in veneratz ſed quarere, quog perierat. Injicit
jJudicio, & linguæ ad judicandum alios pronæ
fræaum ut cogitesipſe, aaſis ſine peccato. vel
ergo debes eſſe ſine culpa, ut judices, Vel non
debes judicare, ſi non es ſine culpa.
3. Andientes autem hac, unus poſt sna m exibant
bid. Quis ur ait Bada, in ſe cernere gœperuns
ſinguli, quod magis damnandum cogneſcerent. Si
te

1
Crluar

ſ MN
Nrhur haut
oun tuln,
AlAruie,, 6
MAdNeiorin
ſpraptſonnan
Clairrlu gul
ihhunn, uu
lwnn, ſitan
i ſolheu⸗
in furlue, 4
fint ſen en
ün
Meilie,l
Gemau
pin

A l
toche
tn

n,
nt eß /nr
,, ,s
rur hn
celehor un
NAumn minn
Ain u
nt M s
erletpbnn
N Inn,
ndulll/
uueln, N

uenguln
Prunt, der
Gu Nid 1
NAlus,
Snu i
4 emmn
Ain ufen

lae Keumn 4

ttüm
lnn
lef mn⸗
a anmn ir
7
6 ſe⸗

N
.

„.

P OST PHNTECOSTEN. 41 ¹Z

te inſpiciss, horrebis tua ; diſſimulabis aliena
delicta, Et rem anſit ſolus Jeſus, & mulier in me
dio ſtans confuſa, & contrita. ſpe veniæ plens,
Erig ens autem ſe Jeſus, ad videndum cam oculis
milericordiæ, dixit ei: Mulier, nemo te condem-
navit à quæ di vit: nemo Domine 2 Dexit astem
Jeſus: net ego te condemnabo. Retulit Jeſus ad-
verſarios, ut patronus; abſolvit, ut clemens Ju-
dex. Quid non ſperes à clementia ipſa? modè

iga obſerves: Noli amplius peccaro.

FP ERIA III.
Chriſtus in templo docens.

1. E- ſum lux mundi. Joan. 8. Lux eſt in
mentibus hominum, circa bonaum &
malum, verum & falſum, virtutes & vitia: ſine
qua palmas in meridie, & non diriges vias zuas.
Deut. 28. Poſui tenebras in anima mea, & facta
aſt nox: in ipſa pertranſeunt beſtis ſylvæ. Pſa, 10 3.
O ſi oriatur lux, qui detegat me ipſum mihi ?
Qui ſequitur me, non ambulat in tenebris. Ergo
à contrario, qui te non ſequitur, ambulat in
tenebris. Jam ſcio unde tenebræ mentis meæ ad
divina: quia te lux mea, non ſum ſecutus: quia
ego vixi modo, quem verbo damnas, & exem-=
plo: qui cam cognoviſſem te Deum, non ſicut
Deum glorificavi.
2. Dicebam ei: Ubi eſt Pater tuus? Reſpondit
Jeſus: neque me ſcitis, neque Patrem mon m Ibide
Nonne Joan. 5. dixerat: Et me ſcitis,
unde ſim, ſcitis, Sed ſcicbant ſpeculativa
§ 2 ſcien⸗

412 HBBDOMADAXX.

ſgienti4 „ Ron practica eorum „ quæ ad mores
ngſtres pertinent, quin aliter operabantur, quam
i'lle operandum verbo, & exgmplo docuerit;
Nonne & tibi objicere poteſt: Non neſti me, na-
gqus FPatrem metm, Sinegss, corvincam te,
Chriſtus laxiorem viam damnavit, tu cam ſe-
queris, Ille fagit honores tu ſequeris, & c. Eſtne
hoc noſſe DBeum? Quis gicir ſe noſſe eum, & maus-
Aata ejus , doctrinam & exempla nesz euſtodit,
gnenda eſt. I., Toan, 2.
3s Dixit ergo iternm eis Jeſus: Ege vado, & qus-
zeis& me, & in peccate veſiro woriemini. Ibid. Non
decretorièe quidem dictum, ſed ſub conditione:
snon eredideritis? Quia pauci tamen lerast cre-
dituri, abſolute pronuntiatur. Tale ſcilicet erat
yeccatum, ut yix converterentur. Et quod illud?
Vos de deorſum eſtis wos de m undo hot efiis, terreni
ſapientes, & affectantes, Nonte percellit tremen-
dum hoc verbam ? ut derelinquas mundi ſe.
Mitas, & non abess poſt hæc inferiora, & mundag
na, ut aſlurgss ad æterna, & divina:

FPF E K I A IV.
Chriſto doecente multi eredunt,

1. e ills loguente, multi erediderunt in
eum., Dicebat ergo Jeſus ad eos, qui ere-
dideruns ei. Indæos; Si vos manſeritis in ſermone
meo, Verè diſcipuli mei eritis, Jean. 8, Nota
honi diſcipuli eſt, perfectè poſſidere doctrinam
Magiſtri, Ue ſcientism habeas, debes ſcire te
ſcixe

,Nre n
tocMin ¹

7
9*

dhuchiͤti
elkenget
1 1
utiie,

nintin,

n un
Eiei
Nel e⸗
8 N .
An

muitt l
lgeizl
,un

7 / ½&
WIAA
7 7

Aton

Utelcheaen
Dol
AAne

litkener⸗
ANN
Uonru

.

ten

rNNtn
10 ℳ 1 4

ſertuin⸗

ſul

S
,N

PpGST PENTH CGOSTEN. 413
ſcire. Sciſne te ſcire, quæ Chriſtus docuit? Quoò
mode ergo tam turpiter amas? quomodo efte=
res muadi hujus dottinæ Magiſtri plaaé ops
poſitos ſequeris? Nondum ſcis te ſcire. Ad pra⸗
zim venieadum eſt 5 ut te verum diſcipulum
probes.
126 Reſponderunt ei Ssemen Abraba ſumus ,π
nemini jervivimus unquam. Re/pendit eis ſeſ as
omnis qui farit petcat um, Ier vus eſt zecécati Ibid.
Jactant, quòd aon ſervierint homini; quòd pec=
Cato ſervierint, non æſtimant. Hæc eſt ſer vitas
quanto ſua viot taute durior, nemô non volens;
& libene (uperatur à concupiſcentis ſua: 4 7u0
aut em quis ſuberatus eſt, hujus & ſer väs eſt, 26
petr. 1. Suavis ſſt ſervit=s, quia amarur; dura eſt,
quia quo minus mortifſicas concäpiſcentiam 5
hoc magis illa te mortiſi cate Solve ergo vin cula
colfi tui, , die concupiſcentiæ tuæ animo gene-
roſo: Non ſerviam, ereme 7.
3. Si filii Abrabæ eſtis, opera Abraha facite, Ibid.
Monerat ut probeat factis, qua ſint origine nati.
Apud Deum; quis ejus ſit filius, non verbis pre-⸗
batur ſed factis. Non enim ſust omves Chriſti,
qui ſc dicunt Chriſtianes. Vis erge te Rlium Dei
probare? Fac epera, quæ Deus iacarnatus fecit.
Tantum ab hoc abes, quantum interyallum eſt
iater dicere, & facere,

5⁵ EB⸗

914 HEBDOMADAXX.
FE RIAV.
Judæi volunt Chriſtum
lapidare.
1. QWe ex vobis arguet me de peccato
Joan. 8. Fidentis hoc conſcientiæ eſt
ſed non tuæ. Non ſatis te defenſum puta, ſi re-
dargucati dicas: non eſt ita: nemo mihi id
probate poteſt. Eᷓſt. qui probabit, qui ſtatuet te
contra te. Si veritatem dico vobis, per doctri-
nam meam, quare non ereditis mihi, qui ſam
ſine dolo, ſine peccato? Nos decipit te Jeſus,
& tamen factis doctrinam ejus improbat. Qui
e Deo eſt, verba Dei audit. Nota hæc eſt flio-
rum Dei ſed à te abeſt. Propterea vos non audi-

tis, qttiα Deo non eſtis. Rxpende quomede au-

dias doctrinam Chriſti contrariam mundo „,
quomodo internas inſpirationes, an cx Dee ſis
agnoſces.
2. Reſponderunt Judei: nonne benè dicimus nos:,
quia damaritanus es tu, & damonium habes
Ibid, Quim immanis calumsia: Filias Dei
dæmoniacus quam miti verbo retunditur: Ego,
damonium non habio? quo tu ſenſu ferres quas
diras non refunderes . Ege honorifco Patrem
meum: quod dzæmen aon facit. Et vos inhono-
raſtis me calumnia, qui tamen Deus ſum. Et hoc
facit dymon. Videte cujus ſpiritus ſitis. Ege
non quæro gloriam meam vindicando me, quod
gloriæ ducitur coram mundo. Et tu vermis „
quantum ſtudes gloriæ tuæx; Time illud: Ee
Tu“i 1ssrat „& judicet; qui tibi cum confaſione
gloriam

, 1,.
Nuumiſin

ehutu

(oret

ſe⸗ S ban
Bidhmeyn
1ice
tnnl, Mn
tbu uu
urſg ie
udſemeze
ntfullit
aiien
flki ad
ufſer ie
vnuin

N
AV
Mite
t

A 1
eallte
in,
erwwni
ii iin
, in
cſini,
uhreehi⸗
u Mned⸗
Negiinltn⸗
ninnuh,
uIar li⸗

hinar
mtun kit
ain Enu
Gneudinel
tlne /
onife, une
lra ui
Nulin Ni
lun is
candone ſt
e A ſem
TInelud:
ienmni

zl

POSTMNPENTECG. 415
loriam detrahet, & reponcet eĩi, cui debetur
omnis honor, & gloris.
2. Bixverunt Judai? Quinquagintæ annos non-
dum habes, & Abraham vidiſtiIbid. Quod paulæ
ante aſſeveraverat Chriſtus. Dixit Jeſus? Ante=
quam Abrabam fieret, ego ſum, quia Deus ab æ=
terno. Tulerunt ergo lapides, ut jacerent in eumg
5. Aug.-tr. F. in oan. Tanta duritia, quò curres
yet, niſi ad ſimiles ſcilicet lapides. Hæc agit cor du=
zum & in ſua paſſione obſtinatum, Verba durs
in proximum ſunt lapides, quibus Deum in illo
petis. eſ as autem abſcondis ſe, exivit de temple.
Ita Deum fugas, qui in proximum es duruse
Exivit, ut furori cederet; ut tu diſcas ignem non

fodere⸗
FE RIA IV.

Curatur cœcus à nativitate.

I. TEſus vid t hominem cœunWπ nativitate,
Et interroga v'runt Diſcinuli: Rabbi, quis
peccavit?hie, aut parentes ejus? Toan. 9. Rup.
I. 9. in oan. Nusrunt temerarium jachtantes judi⸗
cium, in quod & tu facili indicio pronus es, Sed ut?
iſti, facile plerumque ertas Neque hic peccavit »„
neque parentes ejus. Mala enim corporis non im-
mittuntur ſolum ob peccatum ſed ut maniſe-
ſtentur opera Bei. Sed unde coscitas mea? utinam
ut manifiſtentur opera Dei ſic diſponentis! ſed
heu; ſupercecidit ignis concupiſcentiæ, & nonꝝ
video ſolem. Pſal. 17. .
. Eapuit in terram, & fecit lutum ex ſputo;
58 4 lmi-

416 HRERBDOMADA XX.

& linivit ſuper ecalos ejes, Ibid. Laram in ocu-
lis etiam videntem cxcæcat: qaomodo cœcaas
illaminat ? Deus quandoque per oppeſita media
o†rarut mira: per tentationes confirmat, per
ar ditatem illuniaat, per humilitatem exaltet,
& Ergo abaegate tue jadicia, ejus te provi-
dentiæ committe. Qaod obefle videtur, conver-
tet in boaun.
3. Et aixit ei: Vade, lava in natatorig dilos;
Ibi d. Reſpondere poterat: hæc virtas nen eſt
2 qais, ſedtibi: Tu iis non eges. Si aqua epus, cur
non vicina?riſas ere popalo ianfectas lare. Nihil
ale reperi vit, ait Chryſoſt. hom. 25. in Joan. illad
duntaxat cura vit, et patéret in omnibus, Et eccc
Aruſtum cœcæ obedientiæ: abiit lavit, & wenit
videns. Ita nunquam ſise ſolatio eſt execatio
Volantatis diviaæ per ſuperiores intimatæ.

S ABBATHO.

Illuminatus coram Phariſæis verita·
tem miraculi tuetur.

I. Vleini dicebant; Nonzxe hic eſt. qui ſe debat,
& mendicabut? Joan. 9. Alii aſſe-
rebant, alii negabaat. Ille vero dicebas : 7uiz
ege vum. Quzrebaat; qusmoda aperti ſunt ti-
biszuli; Air Jeſas luzumn fecit, & an vit oculos
mess, dixit mihi, Fade ad nat atoriam Silas , πα
lava. Et abii, & lavi, & video, GCai tribuit bence-
ſicium non lato, non aq is, non ſuæ fidei; ſed ei,
* gus eſi omne datum optimum. In hoc ſolum eſt
omnium

M* *

1

e

n l

biknt un
.
euenun 1

ſlechen,
nltnit
Uing re
ucnuan
n I
r

en he

esei
8

ſlett
MA.,
ent) it
nlhn h,
Mt

A N 10. .

inpbtbe.
eliſel
lhoelalm⸗

1 1

9OST PENTRECOSTEN 417

omnium bonorum ſcaturigo. Si per homises
accipis, ſunt inſtrumenta. Illi gtatias debess
2. Adducunt eum ad Phariſaose Ibid. quz=
runt itetum quomodo vidiſſet. Dicunt cœcο 1π
quid dicis de illo? Vocant parentes, petunt 3
Euc eſt flius veſter, quem os dicitis, quia ecœαα
natus eſt &c. Quorſum tam longum examen ?
Ex Dei coaſilio, ur pateat ad pluriam conver-
ſionem miraculum; ex intentione hominum, ut
ſepeliatur fama Chriſti, vel ut calumnientur ,
quod non euſtodit Sabbathums Quàm gravis eſt
lavido alterius fama? num & tibi proximi
loria 2
3. Vocaverunt iterum hominem. Ibid. Sub
ſpecie religioais urgent᷑: da gloriam Deo. Aucto⸗
ritate ſua volust perſuadere, ut contta Verita-
tem edicat: Nos ſcimas: uia hice home peccator eſt.
Actende defendentis libertatem 2 Simus, quia
peccateres Peus non au dit. Niſi iſſes hie à Deo, non
boterat facert quidquam, Nondum noverat enm
eſie Deum, & tants zZelo ejas henerem tuetur=
Quid tu agis, qui Deaæm per fidem uoſti ? non
times auétoritatem. Quàm Ikacilè tu ob reſpe⸗
Gus humanos deſiſtis a bono, pateris injurias
Dei: &ce .
DO M. XXI. POST PENT.
Illuminatus eiicitur & Synagoga⸗
& à Chriſto reeipiuur.
1 .T gjere rüunt eαun forase Joan: 94 Cauſa
fuit defenſus Chriltus. Sic qui pro vir-

£

412½ HEBDOMADA XXI.

tute, pro Chriſto ſtat, non admittitur „ vel non
ꝑgratus eſt diſcolis ;. quia non convenit genio ,„

non conſentit ſermonibus, & levitatibus corum.
Viſne pro doctrina Chriſti „ pro regula, pro vir-
tute ſtare? debes ergo ad hanc injuriam te re-

ſolvere Dyſcoli te fugient. Sed quidtum Deus

te colliget.
2. Cum inveniſſet eum Jeſus, lixit- ei: Tu credis

in Filium Dei; Reſponlit ille: Quis eſt, Vomine, us:

eredam in eum Et dixit ei eſus: Et. vidiſti eum,
& qui loquitur tecim, ipſe eſi. At ille ait i Credo
Bomine, Et procidens adoravit eum. Ibid. Cyril..
Alex. l. 6, in Oan. c. Io, Cumprimun ignominiæ
notapro, Chriſto affectus,, protinus ſe illi Chriſtus
Praſentem oſtendit, & illuminat eum interne, Sit-
hoc tibi ſolatio, ſi ꝑropter virtutem exoſus es.
30. Et: dixit Jeſus ? In judicium ego in hunce mun-
dum veni; ur qui, non vident, ſimplices, rudes, &
deſpecti, illi videant, per gratiam meam illumi-
nati ; & uι vident tumida quadam ſapientia ;
illi non videant: cœleſtis, quæ abſcondit à ſapi-
entibus,: & revelat pzrvuliu. Matthe 1I. Chriſtus
ergo diſcernet, an. & quid videas. Ambis iate-
rim videre divina; debes non videre „ non zſti-
Marec terrena:

Chriſtus eſt oſtium.

P. ES* ſums⸗ oſtiim owvium, Joan. Io. Cor-

pyus oſtio grandias non ingreditur
Pert

e
ei gin
oufri ll
agloret 4
meſppin
her li
bli k
ofmnn
yhtn ui⸗
1DMunmtnſtn
6otumddeſorn
Kenmenft
ibe)ii
illlzir/,
14
,oninmnn
Gun id A
Nade
ed de,
milar ker⸗
upſent,ver
1i , ec
Mrhuren
Noa ſur

SN

ui

un en

irte⸗
Einin
Siian
lun lu⸗
.l,
nn ſunti
ihn

enine 4

eneulite,
urnt
lectlas
Wn⸗
Cunſtein
enltig
unll Eri
Aie
er, m

5OST PHNTRERCOSTEN. 419
per oſtium: Derruncanda ſant, quæ exceduat;
ut immitti poſſir. Humilis porta ſuperbum ver-
ticem non admittit. Oſtium, quo ad vitam pe-
netres, eſt verbum abbreviatum. Rom. 3. Quo-
modo intrabis, qui ambulas in magnu, & in mi-
rabilibus ſuper te? Pſal. 130. Conforma te erge
humili portæ, & non exalta animam tuam.
