me cohæredem facit. Amo te, amabiliſſime fra-
ter: & ſi me in hæredirarem regsi non admit-
tas, am abo te? & ſi me à te projicias, amabo te.
Omnia tu anice hæres accipe, quia omnia de-
bentar tibi: naicam mihi relinque amorem, ut

Aamem te., Hic unicus ſit pars mea, & hæreditas

mea.
Gloriatio in Deo, & Chriſto. Abſit mihi gloria-
ri, niſi in Des meo & in cruce Domini mei Jeſu

Chriſti. In hoc glorior, quod tu Deus ſis Deus

meus, Domiaus meus, omne bonum meum: in

quo ſumma eſt mea feliciras, quod ſim creara-

ratun ſervas tuus, & quem ta amere infinite
dignaris In hoc gloriabor, ſi in cruce configar
Jeia meo, ſi vulnera tua fiaar mea, & tce-=
cam paupere & deſpecto , fiam pauper, &
deſpectus.
Imizatio Ehriſti, Cùm in forma Dei elles „
amor meus Jeſu, exinaniviſti temetipſum di-
vitiis. honoribus, & ſapientia, factus pro me
egenus, ac deſpeétus, & ludibrio habitus. Fac
poſſim eſſe dives: nolo; quia tu fuiſti pau-
per. Fac poſſim eſe omanibus honorataz: no=
lo; quia tu contemni elegiſti. Fac poſſim ſa-
pientiæz famam lucrari: nolo; quia tu pro fatuo
haberi maluiſti, Electio tua regula eſt electio-
nis meæ. Et ſic eligo ſolum ad majorem taui

imitationem.,

Languor animi in Deo. Amore tui langueo.
ℳ* 2 Dens

Deus meas. Nauſcat anima mea, quidquid hu-
mani eſt ſolatii & mundum omneſque creatu-=
ras faſtidio; quia te unum, & ſolam amo; & cum
nendum te frui licer, in omni alia operatione
deficio, & ſolo amore reſpiro, amor meus, peus
Mmeus.
Laudatio Dei, Lauda anima mea bominum,
quoniam bonus. Omais actio mes, omnis cogi-
tatie mentis; omnis affedtus voluntatis, omnis
reſpiratio, omnis arteriæ motus dicat tibi:

Magnus peminus, & laudabilis nimis. Nec-
dum aſſequor, quod volo, quidquid dicam,

quidquid cogitem; adhuc es infinities landabi=
lis. Magni ficet te, mei loco, anima Sanctiſſimæ
Virginis Mariæ. Laudent tc ardentiſlimo affe-
Gtu Seraphini: Sanctas, Sanétus, Sandtus. Bene-

dicant omnia opera Domini Domiso, laudent,
& ſuperexaltent eum in ſæcula- Nondam aſſe-

quor, quod intendit affectus. Laudet te aumani-
tas ſanctiſſma Redemgpforis mei: & quod altra

non goſſum, tua te Divinitas landet is ſæcula,

Mors in Beo. Mortuus ſam & vita mea ab-
ſcondita eſt cum Chriſto in te Peus meus. Lis
quefacta eſt anima mes , cuùm tu tetigiſti cor
meum, & à me tranfſvit in te. Omnis cogitatio
mea, omnis affectus meus cum Chriſto coaſe-
pultus eſt in te. Vivo tames in te, quia hoc
unum ſentio, quòd amo te.

Narratio magnalium Pei. Magnificat anima
mea pominum: Quia fecit mihi magna, qui

potens eſt, &c. Potes totum recitare. Quidquid
ſzalu „ quidquid intellectu capio extra te Deus
qud P
meus,

pumu N
ſehü
uriu UAles
NEEANH)
ntgubate⸗
1 Onuit he,
olalſtiete
Alure, A mie
1ln, eat,ere
alics A Weend
WIn,olun
letſat; les e
8 Ao te
Alro ide Nor
rnd gtat
Pur corts 1
Griarllenn
Aerame
Aeruat, atu
nlitun
Mr du,
undnſeu
ke
N Rne-
rde

ige
lmfen.
R A U

NR Ul⸗

uſiini

0lr gen

Aen 4“
irneie

umt

een

Nlonti, end
on, dar li.
Midai, Ne.

ildin.

uneleud,
uizukſin
tNaiſul⸗
zun udg e⸗
Okio, uter,
Mrlin d
ulktektani⸗
MiA Ai
Abahetdirdn
KNNA.
ie u lein ,
uarizllin
, Oonzcoghilt
ancCipeott
ante gi n

uriter

iblongn l
. il

meus, opus manuum taarum eſt, & tui in maa
ameris affectus, Idee magasificat te anima
Dominam. Sic dilexiſti mandaum, ur Filium
tuum unigenitam dares, Idee magaiſicat te-
anima mes. Chatitatem tuam diffudifſti in cor=
dibas noitris pet Spititum Sasctam, qui datus
eſt nobis. Ideo magaikcar te aaims mea.
Oblatis ſus. Omsis mea, tas ſant bomine
quis omais tus velaiſti eſſe mea. Quid habeo,
quod a liberalitate, & miſericerdia tus non aC=
ccpi? & quis acccpi, rarſus tibi cam ſisceriſſi=
mo gaadie offete, cerpaz meum, & animam
meamomues ſenſus & potentias meas, iatelle-
Kum, memotiam, & volauntatem meam, Non
aſpice, quòd mea ſint; ſed quòd tua; & pretio-
ſiſſimo ſanguise Filii tui tibi viadicata.
Pactiens cuss mee Amo te beus meus; & tu
ſcis, quis nihil amo aifi ce. Non ſuſſicit cer hoc
ſentite, aon lingus loqui. Sic erge paciſcor te.
cum Peus, de minimoe quecusque meta inter:
20, & externo ansimæ, cords. & cerperis mei;
de omni mea æaS* dormientis ac vigilantis aſ-=
piratione, ac reſgiratione; de omaibus, & fingu⸗
lis, qaæ ſunt & crunt, creaturarum motibus; de
ſingulis Beaterum tuerum & 88. Matris, ac Jeſu
mei Redempftoris actibas, ſiat ſigna mea, quie-
bus meum in te amerem loquar. Quidq aid he=
rum aſpicis Deas'is eo tibi ege lequer: amo
te amabili ſaime Deas.
ries in nes. ia omnibäs requiem quæfivi ;
ſed extra te sen inveni, Deus meas, emer
meu, In omnibus nihil teperi, niſi dolorem &.
** z afflictio-

0

affli cionum ſpiritus. Recordasus ſum tui, ecce
pax, & conſolatio, quam mundus, & creatura
nulla dare poteſt. In fundo me totum in ſinum
beneplaciti tui. Hæc requies mea: hic habitabo,
quoniam elegi eam. In pace, in idipſum moriar.
Eita in Deo. In te, per te, propterte vivo, Deus
cordis mei. Taanima animæ meæ. Nullam vor Wal
lo mentis, nullam corporis operationem, qu?z m,0
non ſit beneplaciti tui. Hoc ſolum me movet, ut
excedam tebus emnibus creatis. Quo moveor, ſereue,
illo vivo, Yivo te, vira mea, Deus meus.
Unio cum Peo. Oquam mihi bonum eſt ad.. galyku
hærere Deo! Jam experior, quod quiadhærer wmani
Dee, unus ſyiritus eſt cam co Tumihi hoc uniaren
obtinuiſti amabiliſſime jeſu quando etiam pro m.

. . . . eCrtta,
me oraſti Patrem ut ſim in te, & in Patre unum, Ai
. . AAA A
ſicut tu & Pater unum eſtis, & quis me ſeꝑparag 1.
bit, & SS
*O.f Aul Min

Ehund, Cen
dan.

lhi. t

Akrh⸗

l. /,
b en
4

ſtai
umit

Ne

N. e

,
. kwuge
INDEX
Abe
, 1

ninni ,
d taun
menni ln
henih din ludo,
in inſe⸗ Win.
Nerteſinhn
r. Midn
Urtiort
õ R
4 m
Ne
uhonn A
giale
1. Tomm ke
grnheim ,t
A bNMyr mn,
1cebrelent

INDE X.

In Evangelia Dominicarum totius
Anni-
LDOminica I. Adventus congruit huj us Domis
nicæ EVangelium cum Dominica ultima poſt
Pentecoſten, quod exbenditur. fol. 484. σ 490
Domigic= II. Adventus. Càm audiſſez Joannes in

Tincu lis. 349. &3 50
Dominica III. Adventus, Miſerunt Judaiab Je-=
roſolgymis. 273

DOmia.Iv. Adventus, Lege Evangelium illius disie,
In Natali Dom. Myſterium ejus diei. 30. 3 I. 32. 33
Dominica infra Narivitatem. Simon & Anna
prophetizant de Vbriſto, 66.67.6 8
In Circumciſione Domin Myſterium eius dieie 36
& ſequents
In Epiphania Domini, Myſterium ejus dici. à fole
40.. uſque ad 50
Nominica I. poſt Epiph. Eum factus eſſet Jesus
annorum duodscim. 83. uſqu ad 94.
Domin. II. poſt Epip. Nuptiæ facte ſunt in caaa
Galilæg. 279
Domin. III. poſt Epiph. Cum deſcendiſſet jesus
de monte. 345. 3 46
Domin. IV. poſt Epiph. Aſcendente Jesu in na-
viculam. 196.297
Domin V.poſt Hpiph. Simile eſt regnum cælorum
homini, qui ſeminavit. 360
Domin. VI. poſt Epiph. Simile eſt regnum cœlo-
rum grano ſinapis. 361.36
Domin. Septuageſ. Parabola Operariorum in vi⸗=
nea, 459
Domin. Sexageſ. Exiit, qui Kninienegre ſe-
men ſuumo 18
ammis-

Domin, Quadrageſ,Ecce aſcendimus eroſolymam.
71. .

103. Oe cæco Nierichuntiae, 466
Domin. I. Quadtageſ. αss e& Jeſus in deſer=
1 , 270. 27 f

Domin. II. Quadrageſ. Dairanifexatione Cpri-

ſti. 389.:328
Domin. III. Quadrageſ. Erat Jeſus siiciens
dsmanis m. 334
Pomin. IV. Quadra geſ. Chriſtus paſcit in deſerto
quique m:llin ho minim. 373
Domin. V. Quadrageſ. Nuss ex vobis argust na⸗
de peccato. 4 T 4

Domin, Palmarum. Myſterium ejus diei. 106,107
Dominica KReſurrectionis. Myſterium ejas diei. 181
REwangelium I18fſ. 186
Feria II. Apsaret Dijſeipulis euntibus in Essmauss.

196. uſque ad z20 2

Feria. III. Aptaret Chriſtus Diſcipulis congregatis.
202.203
Domin. I.poſt Paſcha. Apparet Biſcipulis, dat ets
Spiritum Sandum, 206, Uhoma incredulitas,2 27
Apparet praſente Ihoma. 208.209
Domis. Il poſt Paſcha. Ego ſum Paſtor bonus. 220

Domin. III. poſt Palcha. Modicum, & jam wvids-
bitis me. 222.

Domin. IV. poſt Paſcha. Padoadeum, qui mii ſit

me. 22 I. 222. Cam autem venerit ille Spiritus

Veritatis. 2⅞8
Domin. V. poſtPaſcha. Lege Evangelium illius diei.
In Alccankoac Domiai. Myſteriusm eius diei, 22 f

220.227222˙8
Domia: VI. poſt Paſcha. Gum venerit Paraclitus,

4 n

uemn ge mittam vobis & Patre. 247

nominica Pentecoſtes. AWteriam ejus diei, 13

ℳερ Aad 24 4
D0e

An

Iniu

M

lt)
ſhay Cil

n,

ntr/

urch,
Ahare y

leuec. A
lam hati

l

N 4

llen dr
Aler le, Na

4

ate, ushe

ADerr te

1

entec

I e,

N tbente

n

9

1
er Me
eite gn

.
e,,.
e,

46
ku ug

17,

nnind .

60
r AAn

⸗ , Mge

N
ℳ, Nut

6h

ihul Ool

ſigani Minget
Minfllun ,eli

ANNArA Leee

Ng MKlll
ee

ol t
Mealn ut
GerudKnn

.110
Mig

GAneteNnA
MAN,NN
n
,, 11
nert rn
1

Arjtlmilius

i 4
,nunnt in
art.
en 14 4
GeNNu!
NP

Dominica 858. Trinitatis. Myſterium ejus diei. 24 3
Evangeliusm. 2 I8.220
Domin.l.poſt Pentec. Nolite judicare. 339
In Feſto Corporis Chriſti. Myſteria meius diei,
248. & ſequent.
Domin. II. peſt Pentec. Homo quidam fecit cæ-
nan magnam, 2˙19
Domin. III. poſt Pentec. Parabola de Oe perdita.
442
Domin. IV. peſt Pentec. Piſcatur Petrus ad ſtag-
num Genecareh. 290
Domin. V. poſt Pentec. Niſi abunda verit juſtitia:
veſtra. 325
Domin. Vl. poſt Pentec. Reficiuntur quatuor mil-
lia horminatm ſeptenms panibus. 381
Domin. VII. poſt Pentec. Aezendite à ſalſis Pro-
Phetis. . 345
Domin. VIII. poſt Pent. De villico iniquitatis. 4 47
Domin, IX.paſt Pentec. Videns ci viatsm, fievit

ſuper illam. 108
Dom. x. poſt Pestec, Parabola Phariſæi, & Pu-
bligani. 453
Domia. XI peſt Pente, Sanatur ſurdus, & mis-
. 1s. 3280
Demia XII. poſt Pentec, Parabola deſcendentis
in Hierit bo. 426
Domin. XIII. peſt Pentec. Mundantur decem le-
raß,. 40
Domin. XIV. poſt Pentec. Nemopoteſt duobus
Dominis ſer vire. 33 6.337

Dom.XV, poſt Pentecs Filius viduæ ſuſcitatur.34 8
Domin. X VI.poſt Pentec. Sanatur hydropicus. 449

Recumbendum in noviſſimo. . 440.
Domin. XVII. poſt pentec. Magiſter, quod eſt
mandatum magnum. 4 ⁸ 1
vom.

Dom XVIII. bolt Pentec. Sanatur Paralisyeus. 3 ef
Domin. X IX. poſt Pentec. Naptiæ flii Kegis, 477
47 8
Domin. xx. poſt Peatec. Sanatur filius Reguli. 289
Domin. xxxI. goſt Pentec. Rexponens rationes cuns

ſer vis ſuis. 400.40 lI
Domin. XXIn poſt Pentec. Licet cenſum dare
Caſarizan non? 408

Domin. xxIII:poſt Pentec. Malier curatur à ſan-
guinis fluxu. 304. Sieſasr ater ſilia Jairi. 305
pom ultim. bo⸗ tPentec. Prædidio deſolationis. 48 4.
Si glure es Dominicæ ſint goſt Pentecoſten, uti
untur ex Domiaicis poſt Heiphaniam
ia, ſic erunt & Meditationes ex iis-
icis ſùmendæ.
X —–☛☚ V
I N LD E X
In Evangelia præcipuorum Feſtoram.
IN IANUARIO.
I. TN Circamciſione Domiai. Vecatum eſt no-

1men e/as esus. 3
6, In Epiphania Domini, Cam natus D, Jesus
40. Mequent.
18. In Cathedra S. Petri. ARuem dicunt homines
eſſs ſi lium. 385
25. In Converſione S. Pauli. Ecce nos reliquimus
omnia, 4 57
27. In ſeſto S Joannis Chryſoſt. EZvs eſtis alueresn
F H B R U- ARIO. 32 1
.In Purificatione B. V. M. Poſtquam impleti
. dies purgationis. 5 8. uſque ad 6 8
24. 5. Matthiæ. Venite ad me omnes, gui laboratis.
M A RTIO. 370. 232

19. 8. Joſephi. Jaſeph autem vir ejus cim eſſet
juſtus. 24

. ait

1d in

1

Sltzottem

A, 1
Mereè Mh

lne

111
01

4 la,

lealerr, M

oſt ,
hol Aerſe⸗
4
4,

S
k, u

iue .

e )

69
lrde,
„ alles,
Meln
lie in in
15 E
rir

vlrſi, „
uini

rih 1 S

WMiſchutar
ui⸗ inguh⸗

gun iine
4
,/e
Nnne,,
,in
o MNa

16

Huinrtelftieg

i
1 llatn
10
Alnunt⸗

l 46 hun
6,

.
1.
4

14. Anpuntiatiopis B. V. Miſſu: eſt Angelns Ga.

briel. APRIL I. I9. 20
25. S. Marci Evangeliſtæ. Deſignavit Dom inus
alios ſeptuaginta duss. 422
M à O.

§5. Philippi & Jacobi. Invenit Phili zn c Van. -
1.478. kunct. 3. & ſeq. med. punct. 1.
6, Joannis ante portam Latir. Acceſit ad Jeſum

Mater filierum Zebedsi. 4 464
2. In apparitiene S. Michaclie, Qrtis putas majior
eſt in regno cœlorum. 397
J UC N 1O.
24. Nativifas S. Toannis Bapt. Eliſabeth imple-
zup eſt tenibus pariendi, 25.26
29. 8S, Petri & Pauli. Suem dicunt hemiues eſſe fili-
um hom,inis. ] LIO. 385
2, Viſitatio B. V. Baæurgens Maxria abüt in men-
tana. 24
22. Mariæ Magdalenæ. Malier, qug erat in ci-
Vitate peccatti. 351I. 552
25. §. Jacobi Apoſt. Acceſſit ad euns Mater filio-
ram Zebedai. 46 4
26. §. Anpæ Matris., Smile eſt regnum cælarum
theſanro abſcondito. 363
11. . Ighatii fundatoris Soc. Jeſu. Sint Iuzabi
Mriptacinds. 434

A UGUS T O.

6. Trans figuratio Domini Aſun tſit Jeſus Petrü,
& Jacobum &&* Jsannem. à 389. 154; 2e a44 393
10.S. Laurentii. Niſi grana m ſiumenii cadens in

serram. 469
15. Aſſumptio V. B. Intravit Jaſus in qunddam
caſtellum. 17.4 18.

24. §. Barthelom æi. Fxiit Jeſus in monten: ora-

7e. 214

28

22. J. Auguſtini. Ves eſzis ſal terra. 3²1
25. Decollatio S. joannis Bapt. Harades natalis /ui
cœRam Jecit. 37 I
KEPTEMBRI. 8. Nativitas B. V. 17
14. Kxaltatie S. Crucis. Ego ſi ealtatus fuers à
terra. 471
21. S. Matthæi Apoſtoli. Videns ]eſus hominem
ſedentem in talosnio. 303
29. S. Michaelis. Acceſſerunt Biſcibuli ad Jelum
dicentss: Kuis putas, &c, 397
OρC TOBRI. [434
J. B. Frasciſci Borgiæ. Ssint lumbi veſtri pracinci.
4.S. Franciſci. Fenitæ ad me omnes, qui 370
28, S5. Simonis & Judæ, Has mando vobis, ut
diligatis in Vicem. . 120

NO VVEMBR I.
1. In ſeſto omnium SS. Beati panperes ſpiritu. 3 1 5
uſqne ad 321
11. 8. Martini Conf. Lucerna corporis tni eß oca-

lus tisu, 335
21. Præſentatio B. M. V. 17
25.§ Catharinæ. Simile eſt regnum cœlorum decam
Virginibus. . 286
30. S. Andieæ Apeſt. Ambulans Jejus juxta mare
Galilaa, vidit duss fratres. 291
D E CKMEBR I. (434

3.S. Franciſci Xaverii. Sint lumbi veſtri pracindi.
6. S. Nicolai. Homo quidam feregrè preficiſceni,
vocavit ſervos ſuos. 488
38. Conceptio immaculata B. M. V. 16
a1. S. Thomæ Apoſt. Thomas unus ex duodecim
non erst tism eis. 207.208.109
2). Nativitas D. N.ESUChriſti. 30. & ſeqnent.

In Dedicatione Eccleſiæ. Ecce vir nomine Za⸗

ehaus. 467.46 8

H Ane 1.
ſel ncuri

c N

ilionen
1 gur iio
efrocreen,
in, leun
tiil uan,
le lnr
a wüt ar

gleiuen
ſotiſimen
par ir
ſer /
locen
aullenteie
R uibeore
ednnire
ld lro i
e t

Wto enz

9I
nſiialen

Deflain

1
4

N

Pilſitfeani,
e

Bnmi

911
mn ſien

nuag

8
I

11
il
.

Pntoluſsnin⸗

en e.
17 Z

4

Al

41

eliolnenaan⸗

ii tſche

N.

1lu tr n
Nl .

SGin.

4

4

1

4

4 7

AM

1,

8

K1I
DOMINICA I. ADVFENTUsS.

De æterna Verbi Genoeratione.
E⸗ N grincipio erat Verbum,
& FPerbum erat apud
Deus, & Deus erat
Verbum. Joan. 1. Con-
ſidera Filium Dei in ſe
efle Verbum Patris,
conſubſtantialem cjus
imaginem, in quâ ome
nes abſolutæ perfectiones relucent, æternitas,
immenfitas, &c, quæ Filio à Patre communi-
cantur: idcoque procedere per intellectionem,
qua Pater ſeiplum, & ſecum connexa intelligit.
Crede hoc firmà fide, adora, lauda. magnifica,
gratulare, ama, &c. ſed & tu ad imaginem Dei
reatas es. Quâm nobilis! at nunc, quam diſſi-
nilis prototypo. Fatere, confundere, dole, de
teſtaurandè imagine cogita. Ut producta eſt
Prima, ſic reſtauratur ſecunda Dei imago per
Dei cognitionem, & ſæpius exercitos fidei actus,
quorum defecu potiſtimum labimur.
2. Om nia per ipjum fadta ſunt, & ſine inſt
Iadum eſt nihil. Ibid. Conſidera Verbi Dei po-
tentià , omnia ex nihilo condita efſe, & conſer-
vari, ſine hac in nihilum deficere. Agnoſce vivâà
ſde te, & omnia ita à Deo pendere. Magnifica,
& lauda potentiam cjus? invita creaturas; viciſ-
am te ab iiſdem invirari crede. Mirare tot poſ-
übiles creaturas, in ſuo nihilo reliétas, te tam
miſerum peccatorem extradum. Agnoſce
quanta potueris cum eo, quàm pauca præſtite-
11s.

1⸗

3 HHBDOMADA I.

ris. Humilia te, quod nihil poſſis ſine eco. Appre=
hende manu tua omnipotentem ejus manum,
gum quàâ ſola omnia potes & erige te ad mag⸗
sanimitatem in arduis ac difficilibus.
3. Quod factum eſt in ipſo vita erat- Ibid.
Regredere à creaturis ad Deum- Cogita cteata
om-nia eminentiore modo in Deo eſſe, habere
in Deo quoddam eſſe Diviaum & vivum, Eras
ergo & tu in verbo, & eras Vita. At vivisne
etiamnum in te ipſo vitam Divinam? Quid
reipondent operationes tuæ, ex quibu= vita
colligitur? Invenies pro quo gratias agas, de
quo Deam laudes, quod ames de quo doleas,
te confundas, & deprimas, quo ad fiduciam
erigaris.

FERIA II.
De creatione & fine hominis.

I. Reavit Dens hominem ad imaginem *
ſemilitadinzm ſaam. Gen I. Agnofce
Creatarem tuum, ejus æzternitatem in eſ-
ſentia, omuipotentiam in ereatione, bonita-
tem in ſui communieatione, ſapientiam in gu-
bernatione, &c. Lauda & glorifica factorem
tuum, hic eſt, qui te extraxit ex nIhile, tatus ergo
es ejus. &Qt quoties te Deminotuo ſubtraxiſti? Aſ-
ſurge, re di in poſſeſſionem eſus, dolendo, aman-
do, reſgnando, zit S. Leo linaginem (ui tibi in-
didit per creationem, gratias age, led tibi zeliquit,
ur ſecundutm cjus imaginem fias, ait 8. Baſil. Con-
gerte cum prototypo, adverte quantum tibi deſit.
E

101

Genim
iu n

Ni

in ninin
avſenti
K un ,
odpiſ⸗
Iu Nebrile/

.
Cme werir⸗,
Meeee

oſytrr,4
Ltegvan
u blen uas

1 een6
ſ d⸗
N clt

mn
opode,A
olenier

lnnbiinne

41

hen n
an Anl
lbu
s Nl
Cognun
Doeſe
ne inn, i
ig diie
Oyuni l
gibt ſin

Cis un E

aben wen

4 e1
Gn ult

ll

Pbonini.

inrſſun

Gn . Nn

raen i!
TAolien *

ut ei ſimilis evadas; propone id urgere, que
maximè deficis: pete gratiam, &c.
2. FormaVit Deus hominem de limo terra, &
inſtira vit in faciem eius ſpiracubum wita., Gen. 2.
Animæ nobili addidit Deus corpus de limo ter-
ræ, ne ex nobilitate nimium ſuperbias, ex vili-
tate nimihm dejiciaris. Si tam nobilis, cur ad
indigna declinas? Si tam vilis, cur mancipium
es corporis tui? Reſpiſce: corpus tuum cura,
non fove: nece ſſitate metire obſequia quæ illi
impendis, non voluptate,. Adjice te per humi-
litatem ſpontè, antequam per neceſſitatem ab-
jiciaris in pulverem, &c.
3. Deminum Deum ruam adorabis, eique ſeli
ſerwies. Matth. 4. Hic eſt finis tuus, ad quem
creatus es. Agnoſce Dominum, agnoſce Peum,
agnolce taum, & hinc titulos, quibus ei & ado=-
rationem, & ſervitutem debes per omnes tibi
concefſas corporis, & animi facultates. onam-
cunque enim à Deo accepiſti, ea Deo obſiricta
eſt. Reflecte te, quàm paruùm hanc veritatem
agnoveris, unde & tuis facultatibus abuſus es.
Dole, deteſtare, propone, & c. Reſpice altiorem
finem, ad quem Deo ſerviendo tendis. Lauda
Deum, qui ſe ipſum tibi in præmium proponit,
gratias age, de ſidera, pete gratiam, &c.
F E RIA III.
De mediis ad eum finem conſe-

1. IX Principio ereavit Heus c& um & zerram.

Gen. 1. quanta rerum ſeries, quæ tibi ſer-
Z vit *

4 HE BDOMADA I.

vit! Aliæ ſunt naturales, ut lm, elementa
omnia, & omnes gorum perfectiones, homnince;
artes ſcientiæ, virtutes. Aliæ lupernaturales, ut
Chriſtus Mediator, ejus natura, Sacramenta,
gratia, Angeli Sancti, Sacra Scriptura, inſtru-
ctiones, ſtatus Religioſus, &c. Admirate, quòd
canta ſecerit tibi ingrato & gebelli. Lauda Deum
in omnibus operibus ſuis agnoſce ejus in te

„.

qui tantis te exulem doaat.

2. Omnis ſub'ieciſti ſab pedibus ejuzs, Plal: 8.

Conſidera modum & sſfectum, quo tibi Deus
hæc media dedit: amorem, quo gaudet tibi
benefaccre: liberalitatem, quâ hæc ultra ae-
ceſſitatem, ad jucundiratem ſuppeditat; pro-
videntiam, quâà ſuis Omnia temporibus diſpo-
nit: ſapientiam, quâ mala, quæ tu obeſſe cre-
dercs, ipfe in utilitatem convertit: paticntiam,
quàâ manum ſuam non retrahit ab ingrato. Ad-
mirare hæc, prædica, extolle, gratias age, in-
dignum te reputa. Diſce à Creatore tuo cſſe in
eundem liberalis, & in ejus ſervitio conſtans;
ſed hoc non egiſti hactenus; ingratus kuiſti,
dole, propane pete giatiam.
3, In viſibilia ejus à creazura mundi, per ea
qna fadta ſisnz, intellecta cosſpiciuntar, Rom. 1.
Conſidera finem horum mediorum eſſe, ut te
ad finem tuæ creationis proſequendum juvente
Juvant ergo corpus nutriendo, veſtiendo, medi-=
cando, recreando, &c. animam, homines in-
ſtruendo, ſcientiæ illuminando, & perficiendo
inglleſtum, virtutes adornando, naturaliter vo-
lunta⸗

morem. Cogita quanta tibi in cœlo præparet;

1r.

4 rist

3 Nu
Am A
ℳ M

(ddn9

ſen
loe

INI.

cfentn

WLICat
enta 0
N ſandhs na

a1 Dce
1A Cevel. 1
⸗ Cebel.!

.Cunri

Wll l

N 1
n

e nenen

1

AI

Anen
Cleptnnir,
ellrnig
a, ſenn

lairun e

9Woitue

Ddliluulen
Pulle gle

egbener,

ies t.
na

1 0⁰

1
l ee N

N

1 . .

enpotbucl⸗
enn Okelect⸗

riekenda,

sd
le Prikiet
1

Cenon todel

ſarpieig (Colddi
buntngete
.

,1s, Perks al
9; tn

.

gUrs Eurt N

ADVENTUE; 5

luntatem. Juvant denique ſupernaturaliter ad

cognofecendam Divinam omnipotentiam, ſa-
pientiam, providentiam, bonitatem, & magni-⸗
ſicum de Deo ſenſum excitandum. Confundere;
quèd his mediis tam ſegniter ha cenus ſis uſus.
Time hos in ultimo judicio tui accuſatores &
teſtes. Gratias age. Opta ea ob ſegniriem tuam
non ſubtrahi. Spera ea à Dei bonitate. Spondé
iis mi ad eam intentionem quâtibi dzature
FERIA IV.
De bono uſu ereaturarum, & de
indifferentia circa eas.
1, V Idit Döu; canda qua fecerat, & eraxs
bona Valas. Geneſ. I. Omnia à prima
ſui creatione efant tam bona medis, ut ſpectato
hujus ordiae meliora eſie non potgerint ad
tuum finem. Bona eſt ergo ſaniras, infirmi-
tas, honor, contemptuss divitiæ, panupertas;
⸗flictio, ſolarium, &c. ſed horum ufus arhis
trio tuo relidus eſt. Quomodo uſus es hacte-
hus? Ad vapitatem, ad ſenſum, ad ruinam
tuam. In'ariam feciſti Deo, qui creaturas ad
malum detorſiſti? Creaturis, quèòd eis abuſus
àd errores & peccata: Tibi, quod per eas iveris
in perditionem. Erraſti? ergo confundere;
dolé, depfecare, revertere, concipe fiduciam
in Deum, implora auxilium, &D.
16 Eeatus vir, cujus eſt nomen Domini ſpes
jus, & non re/ peztit in vanitiates, & inſanias fal-
Ias, Pfal. 39. Confidera modum practicvm quo
“ à bené

6 HHBDOMADA HI.

benè utaris creaturis. Hic verò eſt, I. ut eas non
univerſim tantum, ſed in particulari ad Deum
teferas, non ad vanitates. 2. Ut attendas in quo,
aut quomodo hoc opus tibi ad finem ultimum
prodeſſe, aut obeſſe poſſit 3. Ut attendas ad affe-
ſKtum, & defiderium tuum circa hoc opus, an
Deum illo quæras an te ipſum? an vanitatem ²
an inſanias mundi falſas? reflecte te ad præteri-
ta: ſtatue de fauturis: quia omnino neceſſarium
eſt, ut creataris ſoluùm ad ultimum finem tuum
utaris: ne que ſec ùàs licèt. Et hane veritatem ſeriò
cordi imprime.
3. Non declines ad dexteram, neque ad finis
Kram. Prov. z2. AKectu non magis in ſanitatem,
divitias, & honores feraris, quàm in morbos,
paupertatem & contemptum, quia æquè hæc,
atque illa ad finem conducunt, ut Deum cogno-
ſcas, laudes, ames, & c. Stat ue te in æquilibrio?
quidquid eveniat, æquè ad Deum dirige. Hie
ergo expugnandus eſt inordinatus tui ipfius, &
rerum creatarum amor. Hic eaim eſt laqueus,
quo te ſæpius captum fuiſſe doleas, confunda-
Iis, hofreas ſuper te judicium Dei. Hinc con-
teunines blanda ſi obſint; amabis etiam ardua,
proſint: propones, petes gratiam.

FKERIA V.
De Hominis lapſu.
1. ome cùàm in hbonore eſſet , non intel-
lexit, comparatus eſt jumentis, &c.

Pſal. 48⁸, Primos parentes noſtros, propter uni-
cum

DIN

ſonr etut
D Sr
Itench. Me
lufcan
Et, Noldot

n Ne
ititi homt

lt. (Con
vlurlate ,
Upelecut, .

RH Ant 4.
ee ifuin

ld,,
3,Corlcen an
oonez zn

lrlne d

iten eccnat
lricna
Aſiunthn

d

ectenn
tticlt Dur
l e
lilſtenin
Verttlbe
nkertn 2
ün, fuiten
Ickrae
nin elttd
Oln ſtben tmun
uilembed

io, h ,i
pblitine
nitnotet
,lttgltkte⸗
ubeuncono⸗
rierliwign
4
Nan dnnd Ni
unutugint
tui en
lu anun⸗
M Rct,
giitein u
gtim

1
.

6 1
imm

A D V E N T US0 7
ezum inobedientiæ peccatum paradiſo ejectus
eſſe, veritas ſidei eſt. Expende I. in quo honore
fuerit homo in gratia conditus, expers interna-
rum tebéelliooum, morborum ac ærumnarum;
in loco deliciarum collocatus. Agnoſce, lauda
Dei liberalitatem. z. Expende hominis ingra⸗
titudinem, qui vetiti pomi eſum præcepto tam
rigoroſo ante habuit. Confer cum tua ingra-

titudine, hanc deteſtatc. 3. αατ pτννà ſecutat

omnes ærumnæ corpors, morbi; pa onum re-
bellio, cæcitas intellectus, voluntatis deprava-
tio, &c. Agnoſce gravitatem peecati, abhorre;
deteitare
2. Omnes declinäverunt, ſimul inutiles fadti
Junt. Pſalm. 13. Conſidera unum peccatum in
omnes tranſiiſie, omnes gratia ſpoliates origi-
nali macula (excepta B. V.) infectes, factos ſi=
lios iræ, & inimicos Dei. Et quid het? quàm
grave eſt ſpoliari gratia? eſſe odibilen: Deo?&c
Quæ latebræ tegant peccatorem à facile iræ
Dei? Abhorre 3 peecato, gquod in omnes tuas
a ctiones tranſit, & vitam eis morxalem, animæ
ſpiritualem adimit.
3. St pendium pectati morz. (Rom. 6.) & tem-=
poralis, & æterna. Per peccatum enim mors
ingreſla eſt in mundum: per peccatum infer=
num eſt fabricatus. Vixiſſes fœlix ſemper, &
æternum beatus, ſi non peccaſſes àQ quis peccaſti,
morieris utràque morte, Kxpende mala primæ,
ſed tranſitura;,; mala ſecundæ, ſed æterna-
Agnolſce hinc gravitatem peccati. Exhorreſce,
dole, deteſtare, pete veniam, & c⸗
A 4 Rg-⸗

HFBDOMADA I.
FERIA VI.

De Decreto, & motivo reparandi
hominem.
1. Wolo morsiem impii, ſed ut convertatur à
via ſua. Ezech. 33. per peccatum facti
Klii moftis æternæ! O miſerabiles caſus à tanta
ſublimitate ad tam profundam abyſſum! Vide
unde, & quo delapſus es. Confer priorem ſta-
tum cum ſtatu peccati, & ex eo quod perdidiſti,

& in quod ineurtiſti. Sed non vult tuam mor-
tem Deus. Nolo mortem peccatoris. Si hoc jam-

jam ad rogum educendus audires à Principe tibi
dici, quantum exultares? quas gratias ageres?
quid tam arduum, quod tam bono Principi non
ſponderes? Hoc in Deumage.
2. In Ccharitate pertetua dileæit te, Jerem.t.
Conſidera cauſam hujus tam piæ in nos Dei vo-
luntatis eſſe infinitum ejus amorem. duid
amor non poteſt is ipſum Deum at quibus no-
itris meritis? nullis, ſed cροοαatores ehemas
dilexit not. Quid tu faceres in inimicum: in-
ſinities gravius merebaris, Dilexit te tamen,
quem offenderas, Deus. O fertreum cor, ſi non
diligas diligentem, cùm ipſe dilexerit offenden-
Rem?
3. Et attraxi te miſerans. Ibid. Altera cauſa
decreti de reparando homine eſt Dei miſericor-
dia, Peccaverat Adam: nocuefat omnibus;
omnes extirpandi eramus. Noluit Deus totum
humanum genus fine ſuo fruſtrari. Peccaverat
Adamꝭ;

mntiiztee⸗

4 .
filatectealut

eng golin

aet Enogen
AAtobit i

igtolck il

d.

Piite 4
ice Rder

fon-

tenrſttr
Ntetatun is

Uihahttu
Air ſe

torntr

golpelclc

NIu.
Gfl Utechr⸗
iuiMirfedh
uuin hren

o hiſi et

ſelen d
AWD

Ken

W

dnſttag⸗eld
,tirietn! ,

Dleritt um
antncethii
lerttokkue

Urnl
ADanl

helezn K
loi e⸗
,W

nafe
tute 1

A DVHNT US. 9
Adam; ſed inductus à dæmone irn ipſum Deum
fabie acto, Hominis caulam ut prepriam
aſtumpfit Deus. Spem concipe, quèòd eauſam
tuam Deus ur fuam aſſumet; contta tentatios
hes dæ monis.
Decretutm Inc afnationis Filii DEl.
1. COaudera potuiſie 5KUM inficitis mno-
—☛ dis aliis homisem reparafe; elegille ra-
men per viam condiguæ Deo dandæ ſatis factio-
pis: Hane præſtaré creatufa non porefat, quæ
on ſimul eſſet Deus, quia injutia erat inficita;
othais verò ſatisfactio finita. Hinc æſtima gra-
vitatens offenſæ Divinæ, & ab horfe,: A te verò
ſi ſatisfactionem féquitat, unde feddes:
1u. Conſderz pofuifle Deum Angelicæ üafu=
fæ unifi, & pro homisde latisfacefe,; voluifie ku=
manx,; ut vinceret deémonem in patüta infife
miore: & daret nobis viſibilem & imitabilem
Redemptotem. Aghofce facile ſupeéfafi dæs
monem ab homide, qui Deo unitur: & adhære
Deo, ut confundas fortchi. Agnofcé Reden⸗
ptorem tuum Magiſtrum; & exemplaf. Pote=
taſne hoc ſpera tes v ide hé devies.
3. Gonſidefa ex qua vilitate & miſefis, ad
quam dignitatem eveétus ſit homo,. ſtima;
gfatulafe; ama, gratias age, &cs Decebat ergò⸗
ut Divinæ factas cônſofs naturæ vieam ducerés
tuæ dignitati parem. Sed heu! quid egilſti?
udeat, pœsniteat tantum deſciviſie, &a.

10 HEBDOMADA II.

DO MINICA II. A D.
VENIUS.,

Pater Filium, Filius ſeipſum
mundo donat.

I1. Olc Deus dilexit wundum, ut Filium ſuum
anigenitum daret. Joan. 3. Quis? Deus:
quem ?te dilexit quomodo amorem probavitt
dando Filium, & hunc geum infinitè dilectum
pro te rebelli peccatore quàm nihil tu reddis
Beo! pudeat, quin te quoque affecta creatura-
rum tuique ipſius exuis, & te ei donas, qui Fi-
lium tibi dedit? Attende, quam habes obliga-
tionem hoc agendi.
2. Dilexit me, & tradidit ſemetipſum pro me.
Galat. 2. Dilexit me, quem vidit ſpecialiter in-
gratum futurum, & ſuæ intentioni repugna-
turum; & in ſignum amoris dedit ſe iplum qui
ſe ti bi tot argumen:is negare poterat, Quidtu
agis pfo eja; amore ? an ſalvabit te, ſi adhuc
reſiſtas? Redde te totum ei, qui ſe rotum tibi
prior dedit.
3. Cium in forma Dei eſſet, exinanivit ſemet-
iſum ſormam ſervi accipiens. Philip. z2. Et quò
ſe dedit, qui ſe tibi dedit? In paupertatem, in
contemptum, in cruciatus, in mortem. Hæc
tolerabilia fecit amor. Non amas viciſſim, ſi
iſta fugis. Ad hæc te reſolye, ne amorem
teſteriss
E-

GWis
eo lImweoit

eieheret,0
Mlalsbelel,

eduticls, 1

ud. brt

1 Deum,

tin ie Mutin

line ſ .

n

,4Nin iin

1)Crben,

WNtind ren

1
Geuntii undh

kecicons, Nib

un uie lir

entfnnt,
ſltſeilen
Nemoni nmu⸗

D Ehleihrn g

guiennnd

uunrit n
Nln 1 Eiß
21
l zufelit⸗ 6
neten
mas ie
en

1Ndtel dcd

4

A b VE N T UÜU½ s. 11
F ERIA II

In Incarnatione elucet Sapientia;
Bonitas, & Omnipotentia Dei.

1. Onla atientis ine manifeſtaß mihi.

Pſalm. 50. Invenit medium, quo ſolo
Zivinæ uſtitiæ ſatisfietet, debitum noſtrum in
Divinam perſonis transferendo, Invenit mo-
dum, quo idem qui Creator erat , elſet & Re=
demptor ut pluribus titulis, totum in ſe collige-
ret morem naſtrum. KEt tamen ſtaudas Deum
expe Catione ſua; qui amorem dividis in creata-
Redde eo quod oc debes:
2. Benitatem ſeciſti cum ſer vo tuo. Plal: 118.
Quæ bonitas? Julſtus pro injuſtis: innocens
pro peccatoribus, Domiaus pre ſervo, Dceus
pro homine ſe dedit: huic ſe univit non affe u
tantùm, ſed ſubſiſtent:a. Et poreris tu, ſi hoc
credis, extra Deum amare aliquid? Converzere
anima mea tota ad Deum, qui bonus, ſolus
ämore digaus ectstst .
3. Fecit potentiam in brachio ſuos Luc. 2. Fi=
lius dei eſt brachium pei; quod è cclo proten-
dit ad ſublevandum hominem. In hoc Filio
incarnata apparuit omnipoôtentia; quæ tantum
Operata eſt, quantüm amor deſiderafe potuit;
Nee maju: ille imperareè; nec majus hæc exéqui
valuit. Perſuadeat bæc vefitas, ut amofem ted-
das, quem negaſti hactenus, & euin teſtetis
Opere quantum potes. .
A G PE-

12 HHBDOMADA II.

F E R I A III.
Per Incarnationem Filii Dei placa-
tur Deus, erigitur homo,
confunditur Dæmon.

16 0 Mnia eæ Deo, qui nos reconciliavit ſibi
per Chriſtaum. z. Cor. . Non poreſt
placati Deus offenſus niſi vel condonatione, vel
ſatisfactione,. Noluir condonare peccatum
noſtrum, voluit ſatisfieri pro eo, à noſtra na-
tura adjuta per unionem Verbi, qua merita ejus
ad inſnitatem eveherentur, Time aaima mea,
quia etiam à te ſatisfactio exigetut! & tam rarò
hoc cogitas? At quia ſatisfacere non potes, uni
fuum nihilum cum theſauro inünito meritorum
Chriſti. .
2. Suſcitans àterra inopem & de ſtercoye eripens
pauperem. Pfſal, 112. Declinaverat in terram
homo & cognitione, & affectu; Deum nec vi
debat, nec amabat; quia ſub ſenſum non eade-
bat; viſibilem ergo ſe dedit ut nos exemplo, &
dockrina ad Deum crigeret, Prævalebuatne
ergo tetrena ut te rapiagt ad ſe ? illuene ibis, quò
illa ttahunt, an quo Fihus Dei? &c.
3. Nanc princebs hiütjus mundi ejicistur foras.
Joan. 12., Triumphabat Dæmon, quod in uno
homine omnes homines perdidiſſet. Unum
hominem invenit Deus, quo ejus ſuperbia con-
fundererur, nempé Chriſtum Deum, & homi-
nem. Ita nos perdidir unus homo, unus ſalva-
bit, Sed hoc non egit humanitas, niſi Divini-
taxi

011

N ſſen 1.
iti, ano⸗

1401
Uartan
lun
un gene l

Re CN

Ii iumtcor
Umionrol⸗

Genebogen au
iulin, uan
hbonian ün
Auloiae, 4

aen dn

Arrtroomdett
ugte ſin
em omid
W, uugun
Allebemne

ditt
AI
iut n
Denn

CMate ſecctun
ei

d t e.
1, Unetimure
/ AuH

te, ui

6unrci
an in en
Denten
dietan me⸗
etemerm
7 Menlemsle
, , nd
lian ,
.
heſt n n
m., goctin⸗
1.
cllete d
ea S
Deum Eel

ſufui H

A DVENTUS, 15
tati unita, Non vinces hoſtem, niſ Deo unitus⸗
Te ſolo nihil, cum illo omnia poteris.
FERI A IV.
Eligitur Mater tanto Filio digna.
10 Ml!6* Deus Filium ſuum; factum ex mislies
re. Galat, 4. Dectets Incarnatione de-
ctevit Deus non create ſibi corpus; ſed ex fos-
mina naſci, ut ſieut una mulier juvit ad perdi=
tionem noſtri, ita una coadjuvaret ad redempꝑ-
tionem, Et hae ratione voluit fieri filius homi-
nis, & frater soſtet. Quæ ergo noſtra digni=
tas, qui habemus eundem cum Chriſto Patremn?
quæ Chriſti humilitas, qui cum eſſet Filius Dei;
neri voluit filius homiais? illam agnoſce, & fa-
ctis proba? hanc imitare, & te deprime-
4. Reſpext humilitatem ancilla ſuæg. Luc. 20
Vidit Deus ab ætetno omnes mulicres, & quic=
quid in quocunque ſtatu fuiſſent operaturæ.
Vidit B. Virginem in omasibus circumſtantiis
behè operatutam, nunquam male; idque ex
meritis Chriſti. Ideò eam præ cæteris adamavite
Vis à Deo amari? cooperare ejus gratiæ, nulla te
prætereat occaſio: Feciſtine id hactenus? Con-
fundere, dole, time s propone, &&te.
36 Fecit mihi magna, qui potens eſt. Luc. 2.
Quid majus, quàm eſfe Dei Mattem: Unde
hoc illi? quia ſemper correſpondit gratiæ invi-
tanti „ aut intimanti voluntatem Dei. Pores
