diſti, admiſiſtine vel leviſſimam culpam? an uni
PravO appetitui ceſſiſti ? nonae omni occaſione
in bonum uius cs? At nonne hoc ipſum eſt eſſe
beatam ita vivere, ut maculà carcas? Beatus vir
22 i ventus eſt ſine macala, Eccl. 13.

3 S antem d, verit malus ſer vus ille. bid Bo-

n0 ac vigilanti ſervo malum oppone; qui dicit
ix corde ſuo. Moram facit Gominzs meus venire::
qui in tepore ſuo cogitat, adhuc ſupereſle tem-
FuaS, quo ferventer agat. Omiſer! benies Pomi-
nusUus in die, quà non ſperat. Quis tunc cjus
timor? quæ trepidatio? Quid ſi percutiat conſer vos
os, indulgende appetitui iraſcibili? Quid ſi
manducet, & bibat laxande frænum concupiſci-

bili? Credo non velles talis deprehendi. Ergò-

eſto paratus. At nunquam eris ſatis Paratus, niſi
ſis ſempꝑer paratus.

FERIA V.
Parabola decem Virginum.

1. Slmnile ſi rignim c& lorum decem virgini-
2“ sctigientes lampades ſuas, exie-
runt

“ 1
ſemnt R⸗
us luolle
ſjnſes ut

11
emkencht

öla eli

lntebluut;
Peenbues

ulin i
i li e⸗
ul ur
u Ma;K,
ſſer enimn
Auurctotet
uabororu
iueſtleiuti
ula /cunti⸗
Akadkt
hbintnduit
Mumacol⸗
llm li
blliuliet

enart,
Pundſtei⸗

ſerlkue

7

1 ..
Gciguufn
riet
ehlne

ulllil

ic⸗
AMNH
lyreluen
ucd omn
Wwtr
datten

lll W
gGenih
igund

.
tgun

1ehtn⸗
6

POST PHNTECOSTEN. 42S7.
zant ob via m ponſo, & ſponſa. Matth. 2 52 Et hrc
paärabola ad vigilantiam monct. Omnes faetdat
virgines, omnes accegperunt lampades, omnes
exierunt obvias, omnes moram fzriente pono
dormitaverunt. Et tamen quinque erant fatug,
luinque prudentes, Sed non omnes ſumpſerunt
oleum ſecum. Ideo illæ prudentes, qui ſampſerunt
oleum in vaſis ſuis. Fides, lampas eſt, ſed non-
ſufficit. Imprudens es, ſi non etiam oleum chari-
tatis accipis: & ea media], quæ te coram ſponſo
Deo ſecurum reddant; ne lampas extinguatur :
Num ſides ſine operibus wortua eſt. Iacob. 2.

2. Medid autzm nodze clamor ſadus eſt: Eoce
Nonſus venit. Ibid- Venit, cum minimè cogita-
mus, Dominus. ITanc ſurrexsrunt omnes Virgines,
& orna verunt lampades uns-Qaz omnium ſol-
licitudo? quia coram ſponſo comparendum
crat. Tunc fatuæ errorem ſaum viderunt, quòd
oleum deficeret bonorum operum. Sed ſerum
nimis eſt tunc velle incipere, cùm deſinendam
eſt. Fat aæ autem ſapientibis dixerunt: date nobis
dæ oles veſtro; ſed fruſtra, aliena opera tibi non
proderunt, ubi retribuitur anicuiqse ſecundum
opera ſua. Putas, non dolaiſſe fatuas; ſolatio ple-
nas fuiſſe grudentes? In quarum ſorte deſideras:
eſſe, carum ſollicitadinem aſſume.

3. Et qua parala erant, intra verunt ecum go ad
nuptias. Ibid. non quæ prim um ibant ad venden-
1e, ſeu quæ differunt ſe parare. Pericaulum
ſalutis ſubit, qui differt media. Præſtitiſſe
X 4 onortet:

48 8 HEBDOMADA XXVIII.

oportet antea, quæ ſunt ſalutis, non tunc velle.
Noviſſimè veniunt reliqua dicentes : Domine, So-
mine, aperi nobis. Sed pulchra verba nihil'juvant,
ubi peaſantur opera. Non prodeſt tunc verbis
pronteri Dominum, quem in vita factis negave-
ris. Erge nunc, dum ſunt dies ſalutis, dum tem-
pus acceptabile, inſiſtendum eſt bono. Adhuc
enim porta patet, At ille reſpondens ait: Amen
dico vobis, neſcio vos. Hoc fulmen olim time, ſi
nunc Deum non noſcas, & ſecundum quod
cogno veris, eĩ ſervias.

F ERI A ViI.
Prarabola de talentis.

1. Hwoperegre proficiſeens voravit ſer vos ſuos,
& tradidit illis bona ſua. Matth. 25.
Ktiam hæc parabola præparationem ſusdet.
Dedit uni quinque, alteri duo, tertio unum
talentum: Unicuique ſecund um propriam virtu⸗
zem. Cogita, quæ accepiſti à Deo ralenta cor-
poris, animæ, naturæ, gratiæ. Nontuæ res
ſunt, ſed Dei. Parum tibi videris accepiſſe? Deus
ad tuam virtutem menſuravit. De pauco ratio-
nem reddes. Plus accepiſſe tibi damno faiſſet.
Quo fine tibi data ſunt? ut negoticris? Neægotia-
mini dum venio. Luc. 19. Ptæit Domino lucrum
quod tu non facis. Non potes ergo aliter uti,
quam Deus velit: & tamen feciſti. Quid faceres
crvo, qui pecunia tua ad ſua commoda, & vo=
luptates ureretur? Vide an non tu ſis talis.
2. Poſt

uaun tllns

11NM
ufun uN
ieNupercl
Uwrolgehrie
84 air⸗
auns kegüit
Nlcm in
s Kbemil
ailkein e
1einconn
bleni nts

r
Gt

4N

tan

intn ð
1 leͤttin
Moickiur
tiin,
Gllien
tbon 4
Mnu 8
naeltin
luin

alem
t
urn lun
1, id u

PAE.

gaple
oNth
ud⸗

4
NI

POST PKNTEHECOSTEN. 499

2. Poſt naltam verò temporis venit Dominus
ſer vorim iloram, & poſäit cam eis ration eme
Ibid. Sam & tecum inibit; fortè non poſt mul-
tum temporis. Et aceροadens, 1s gαααοι talenta
ecceperazt, obzulit alia q sin gus ſisniliter, qui duo,
alia duo Lucrum feceruat ad progortienem
talenti. Uterque vocatur ſer vus benus, & iaslise
Uterque invitatur in gasdium Domini ſui. Non
prævaler ergo apud Deum, qui plus accepit.
Denz enim uſum talentorum, & gratiatum
ſpectat non cumulum. Non fuilſlet vocatus bo-
nus, & fidelis, qai quinque accegerat, ſi tantum
duo lucrarus fuillet. Ira Deus nallam gratiam
vult eſſe vacuam. Ergo afſidaè tibi curaa-daum
eſt, ut nullam gratiam in vanum recipias. Hie
verò eſt vigilans.
30 Lti enam talentum acceperat, ait: Domine
ſeio, uia homo diuras ss: & timens abis, & ab-
ſcondi talensum tuum in eerra: Rcce habes qisad
tuum sſte lbidz Non perdidit talentum; ſed ſerva-
vit. Car ergo reprchenditur: Ser ve male & pig er.
Quia non eit negetiatas, non fecit lucrum,
quod Docinas requirebar. Unicum ergo ta-
lentum neglectum ita caſtigat Deus 2 Quid
reſpondebis, qui tot millia detodifſti in terram ,
gratiis tibi ad lucrum cœleſtium conceſſis, ad
terrena, ad ſenſas commoda, abutendo? ergo
nunc taadem ita rebus tuis invigila ut audire
mereatis. Buge ſerve bone, & fidelis, intra in gau-
dium Demini tui.

8AB-

459 HEBDOMADA XXVIII.
S A B BATHO.

De extremo Judicio.

I. Um venerit Filius hominis in Majeſtats

ſua, & omnes Angeli cum eo? tunc ſede-
bit ſupir ſedem Majeſtatis ſug. Matth. 45. En
judicem, illum, quem habuiſti hactenus
advocatum apud Patrem, Illum, in quem confi-
xerant peccatores: illum, quem contempſiſti.
Er congregabientur astsd euz oemnes gentes. EKt ja-
dicandoram multitudinem, in qun & tu eris. Ez
ſtatuet oves à& dextris ſuisz Hœdos atetem à ſiniſtt a.

En diverſam jadicaaderum cenditionem. Qais

in his pavor, & trepidatio? Quod in illis animi
ſolatium, & gaudium; Et qui erunt à dextxris ?
Oves: quæ dactum, & vocem Paſtoris ſunt ſecu-
tæ. Et qui à ſisiſtris? Mœdi; qui cencupifcentiis
ſais ſervierunt. O Deus! quantumcunque vis
pone me à ſiniſtris, ut ibi eollocer ad dextram.
2. Tunc dicet his, qui dà dextris erunts venite be-
nedicti Patris mei, poſſidete paratum vobis regnumo-
Ibid. Prius bones ad præmium vocat, quam re-
probos damnet: guia paratior eſt ſemper ad be⸗
nefaciendum. S§. Chryſoſt in imperf. Hoc enim
ſecundm naturam agit: pœnas invitus infligit.
a ſuavi: accidet hæc juſtis ſententia ? De-
ſideras & tu illam audire ?à Operibus impetra-
bis. Hæc allegat judex : Eſurivi, & dedi-
ſtis mihi manducare , &c, ſine his in vanum
ſgeras. Ergo qued poteſt manus tua inſtan-
er½

eutes
en

N1
lre
„lae
e 1
gne

*

nlonnde
inlinin
i gu
Cen M”
uxrteit
i l

IE

ſni ir
AN ,

Adaltl dig

uguen
len conene

1

nar, nn

llerper

enbu en
U,
e Min
NE

.

POST PENTECOSTEN. 4914

ger operare. Nec parva neglige: quia nihil cſt tam

parvum, quod veſtitum charitatem in Deum ,
ibi non cvadat regno æterne dignum.
3. Tunc dicit his, qu: à ſeniſtris erunt: Biſce-

dite. Ibid. O qualc tonitru in auribus reorum!

A me. Quale falmen! Deo in æternum carete,
Maledictie Qualis dolor, Deo in æternum cxo-
ſos eſſe! In ignem aternuvæ! Qualis deſperario,
in æternum pœna ſenſus torqueri! Rui paratn:
eſt diabole à me, à te autem ribi. Qualis crucia-
tus, æternum cum dæmonibus habitare? Et
quæ tam horrendæ ſententiæ cauſa? Eſurivi, &
non deatſis mihi mandutare „ &c. Opera non
Fræſtitiſtis, quæ exigebam: egiſtis quæ ve-
tabam. O Deus ! hic are, bic ſeca „ modo in ater⸗
num parcas, O æternitas! æternitas! qua sunar
eſt weimoria tus!

AD MAIOREM DEI
GLORIAM.,

AP

y
1

APPROBATIO.
„Go FRAN CISCIIS PlZZ ONI,

— Soccietatis JESIUI per Provin-
ciam A uſtriæ Præpoſitus Provincia-
lis, facta mihi poteſtate ab admo-
dum R. P. N. IOANNE PAULO
OLIVA Præpoſito Generali, facul-
tatem concedo, ut Eita, & Dodtrina
Chriſti,à P. NCOLAO AVANCI-
NO Societatis noſtræ Sacerdote, in
ſingulos tetius anni dies ad meditane
dum diſi oſita, & ab aliquot ejuſdem
Socictatis Patribus ad id deputatis
reviſa, & approbata typis mandetur.
In cujus tei fidem has literas manu
mea ſubſcriptas, & cffici ſigilo mu-
nitas dedi. Viennæ Auſttæ 7. Janua-
rii, Anno 1665.

(. 5.)

Franctijus Pizzeni, m. p.

e dte
eRN

20 n

19 20 2

2
g
E
3
☛ S
E 00ο
2
. 2 5
S.
— 5
— + S
S 4
= — 0
= =

15

Balance

14

13

Focus

P
. † 1
ssaaaaaan

N

VII A

12

M

Nm nmm

7

MEDITATIONUM MATE-
riam ſingulos totius t dies
Adiſtribut 4

PKR

5OCIETATIS TxSV. S

H
8

D C † RINN ⸗
EsH CHRISTI — .
xXx W
QATUOR Aenn. 2
Sorti 6I4. -

6

1 II ITI

hmmmimf
4

J . Copyright 4/1999 VxVMaster GmbH wWwW.VXVMaster. com

ROK
„₰„A —
◻● .*
1 = GN
A4GRIELBIN E,
WErrten nc
2 3 4 5 6 7 * ð