tur, locum ſcillcet quietuam, & à tum altibus
ſubmotum. Ut guſtes Deum, recede à ſtrepitu
mundi, vanitatum, paſſionum tuarum.

DOM, II. POST PASCHA.
Jungit ſe Chriſtus duobus Hiſcipulis
euntibus in Emmaus,

1 Ecc⸗ dus eæ illis ibant in caſtellum nomine
Emmaus. Luc. 24. Triſtes de Chriſti
morte, dubitantes de reſurrectione, ſolatium
quærunt à villa. Convertuntur ad ſenſualia,
qui expectare debebant Divina. Promiſſus
tertius dies aderat, acceſſerat mulierum, Petri,
ac Joannis teſtimonium: iſti tamen adhuc du-
bitabant, Quaàm parum ſaſtinemus Dominnm,
qui nos tot annis Iluſtinet! quam facile ad ſen-
(ualis conveitimur? Immodicam triſtitiam
cave; ſi aliqua te tangat, noli à cteaturis reme-
dium quærere. Expecta Dominum, & intendet
tibi.
2.

„
ſntomn
A ICY/NRL.

n nmnene
6

DI

twite, Nab

gele
eltttinn ietin
1 n Cale

mnhero⸗ 44
un kine
n Ktundch
gleil⸗
4MN
ſſmah,
Hn Mlſue
n Gidtn

. (i
es &
W TIlne 8 .l4

mun,

1 Uirt. le⸗
urmtleten,
iumen dn
8 N
9 necin⸗

guan ticſ
dee E ,
modicN
liicrin,
8 8 149
AR.
Domn

4
4

POSͤT PASCHA10 19 7

2. BEt ipſi loguebantur ad invicem de iis ommni-
èus, qus acciderant. Es ſadlum eſt , dum fabu.
larentur, & ſecum qukrerent, & igſe eſu; aß⸗
protinguans ibat eum illis., Ibid. Errabant oves;
adeſt Paſtoris charitas, ne perdantur. Diſſimulat
habitum, ut prius eos ad Divinum ſolatium te:-
cipiendum diſponat. Vult enim ad ſuas gratias
nos præparari. Dum fabulantur de Paſſione,
ſe illis miſcet. Tantum Domino placet, ſuami
à nobis mortem commemerari,. Aflueſce non
inania, ſed Divias loqui, ut Jeſum habeas iti=
netis tui ſocium.
3. Oculi azutem illorum tzenebantuß, ne eunds
ignoſcerent, Ibid. Hoc exhibebatur foris, quod
agebatur in mente. Nec eum fidei oculo agno⸗
ſcebant, nec corporis. Qua cauſa tenebantut
oculi? Credibile eſt, nimia triſtitia, quæ ani-
mum plerumque confundit. Adeſt Deus iis,
qui afflicto ſunt corde; & tamen dum tangi-
mur, abeſſe credimus. Tunc fide firmandus
eſt animus. Sapiens eſt Deus, ſcit; omnipotens;
poteſt; bonus, adeſſe, Expeéta ergo, viriliter age,
& confortetur cor tuum.
FP ERIA II.
3 5 .⸗ „ 2
Qui ſint eorum ſermones, exquirit
Chriſtus.
1. Ale Jelus ad illos à Qei ſunt hi ſermenes;
quos conſertis zd invicem, & eſtis triſtes?
Et veſpondens unus dixit ei: Tu ſolas peregri=
nus es in Jeruſalam , & non eognoviſßti, gus
Iacta ſunt iæ idta: Luc. à 4, Quærit quod ſciebat, 26
1 3½ ſalde as

198 HEBDOMADA II. .

ilcus ſuuss detegerent, ac phareiatum ſaſciberent,
ait Theophyl En benignitatem Chriſti! 2. Quia
gandet rememorari ſuam paſſionem, præbet
nartandi occaſionem. Narra ergo tu Deo per
grætiagrum actionem, quanta pro te paſſus ſit.
Gui funt tui ſermones ? de iis rebus, quæ ſunt
in corde. Expende qui ſiat, an divina, an hu-
mana? denique ulcera animi non cela, ut medi-
cinam capiae. .
20 aibus ille dixit: Quæ«? Et dixerußt de Jeſus
Navareno, &c. Ibid. auærit tanquam igso-
rans, aut quaſi jam oblitus injuriarum ſuarum
tam immanium. At tu ſic minutarum obli-
viſceris? 2. Quærit, Qaa: tasquam tots illa
paſſio res efſet adeò minuta, ut ei memoria ex
ciderit. Amor tam ingens tui parva illi repræ-
ſentat es, quæ pro te fecit, Parvus ergo eſt meu⸗
in Jeſum amor, qui pro me egiſſe multa exiſti-
mo. Conabor præſtarc plura, ſed ero tamen
ſervus inutilis.
3. Nos ssstenm ſperabamus 9 quia ipſe eſſet re-
ges ttayus Iſrael, Ibid. Aperi unt ulcus medicæ
fidefi. Non credebant enim illam ipſam Chriſti
mortem efle redemptionis medium., Si conſilia

Dei in humanis eventibus aſſequi non potes, ac-

quieſce illis: Optimum eſt, quidquid decernit
ipſe: per media à nobis judicata, contraria foi,
ad finem perveait

mm

SFhen

EAnda
1rnn, Di

Uuizrtin 8

uutfin n
legoiirinre

. 8
1 ile

1DNI.

1
arnAen
. in ͤ/ he

ten Cli 18
h ſann

uun ori
künrhr ſu
in, Uit 141
ininact,n

NAun,
Eni umun ig
Uunwinnlumn
Nir aumunn
Du ugumttl
WI, Weinelte
uynliie.
Mmuczoclnett

eenbenlneike
un Am w

mu, i
1 DMviinttcune
an lunifinl
i neliun, u

giin

et gülgil⸗
pienn nnm

F ERIA III.

Chiiſtus reprehendit duos Diſcipu-
los inoredulos.

1. EY ipſe dixit ad aos; O ſtulti, & tasdi corde
ad eredendum., Ibid. Acerba repreheuſio,
ſed nulla indignatio, Staltos vocat, gon pre
convitio, ſed pro officio charitstis. Si corri⸗
zis, ſic age; ſi corriperis, ſic ſuſcipe. Et tu
tardus es corde ad credendum practicè, quæ
paſſus eſt Chriſtus. Nam ſi credis mente, at
non opere & imirtstione.
2. Neonne hac oportuit pati Chriſtum 5 & ira
inirare in gloriam ſuam? Ibid. Cauſa reptchen-
ſionis allegatur, quod hanc veritatem non ſatis
credaat. Tucam crede. Oportuit ob geccſſi⸗
tatem ſatis factionis, ob utilitatem redemptio-
nis, ob vim ſui in aor amoris, ob exzmplum
imitationis. Chriſtam pati oportuit: & tute à
mortiſicatione exime,? Kt quidem ut in ſuan
ille glotiem intraret, & tu ſine cruce inttabis
in alienam?
3. Et incipien: à Moyſe, & omnibu: Prophes
gis, int erpratabat ur eis in swnibus ſeripturiz, 444
de inſo erant. Ibid. Vide modos, quibus ſe iis in=
Anuavit, I. Blandè alloquendo. z. Corripiendo-
9. Inſtruendo. His & tu utere, ſi eum ĩiis agis,
qui duro ſunt corde. Auſculta tantum Docto-⸗
tem interpretantem. Confet id quod docet de-
clarando, cum eo, quod fecit opere; & quod ip=
ſe doces, opere conhirmae

1 4 yg-

Asoco HEBDOMADA II.
F E RI AIIV.

Longius ire ſe ſingens Chriſtus, in.
vitatur à Diſcipulis.

1. E apprepinquaverunt caſtello, què ibant &
ipſe fin xit longius ire. Luc. 24. Decreverat
apud illos manere: fingit ſe abire: non quia hoc
volebat, ait Bern. ſer. 74. in Cant. ſed quia vo-
lebat andire: Mate obiſcum Domine. Vult Deus
tibi gratias conferre; ſed vult deſideriis rogari.
Non quæraris gratiarum inopiam, ſi aut nulhk
ſunt tua, autilenta deſideria. 2. Fingit Deus à te
recedere, ſed non abir. Cum ipſo ſum in tribula-
tit ne. Pſal. 90.
2 Es coegerunt illum, dicentes? Mane nobife
eum Domine, quoniam adveſptruſcit. Ibid. Invi-
tant ĩignotum. tu nec totum ſeriò rogas: imè
fortè plures anſas præbes ad recedendum. Co-
gunt illi ſanctis deſideriis, quæ vim quaſi quan-
dam in ipſum Deum habent. Rationem ad-
dunt, quis ad ve'peraſcit. Imò dieſcebat apud il-
los, quia interpretatio Scripturæ jam eos ihu-
minabar. Sed apud te adveſperaſcit, quia hunc
ipſum diem cum nocte dividis. Coge ergo Do-
minum, vim tibi inferendo, ut is apudte ma-
neat hodie, tanquam ultimus efiet vitæ dies.
3. Et intravit cum illu. Ibid. Quæ felicitas
habere hoſpitem Dominum! ouam putas tu
eum honorificè exceperint, & quidem adhue
ignotum; ſi non rerum copia; ſaltem affe-
Rtuaum? Credere licet, eum prima ſede locatum,
eidem

ſaltrie⸗
WEe
Ne.
1eA

0Ue

1I1
wunlit
4
Ahl
a, bm
A aun,

KAemlpet

ADI
AII

ens Chin
Mhrl.

1
1

luaſeci geh he
4, lu Deoe
llerbie, 1
uCn ſi
is Diniu, PurN
lceſtrit neet
Dum Amn

n 1 Hurbeu i

Gr Phauple

,
G/ Mn M
.,

Mole.

erbeld.
nu
Cen. Mionn
INdtſenin
ahene mto
ſeenlit glni
iin arenn⸗
lo ͦ uit⸗
inus elenſir
bit. unn
unt Cun in
cini it
+G
nltnietie

POST PASCH4. 16

eidem ſallicité miniſtratum. Quis primum
apud te locum tenet in æſtimatione, in amore?
tu ipſe an Deus? Inſpice opera & tentationes.

y E RI AfV.
Agnoſcitur Chriſtus in fra ctione

panis.
I. A Ccetis tanem, & porrigebat illis. Et aperti
ſunt oculi esrum, & cognoverunt eum
Luc. 24. Credunt §S. Aug. fers 140. de temp.
Chryſoſt. ſer. 17. Imperf. Chriſtum panem iſt⸗
hic conſecraſie, & porrexige, & ex eo agnitum
eſſe. Hic eſt 88. Euchatfiſtiæ eſte ctus, mentes illu-
minare ad percipienda Divina. At cum hans
toties ſumas, unde tam hebes ad Divina, tam vi-
vax es ad ſenſualia: cauſa eftecum poneret, niſi
impedires, Tolle ergo impedimenta.
. Et ipſe eanuit ez ocislis eorum. Ibid. Car
non expectabat ab illis ea, quæ cognitionenꝰ
ſequi ſolent, adorationem, gratiarum actionem,

oblſcequia? & c. Monſtrat ſe , & mox fe etipit.

Diſce etiam Divina ſolatia in hac vita non eſte
diuturna; imo à Deo eripi, ut te patientia, humili-
te, longanimitate exerceate Sed nec expedit es
eſſe diuturna.
3. Et diæeruni ad invicem? Nonne cor noſtrum
ardens erat in nobis, dum loqueretur in Vias Ibid.
Chriſti ſermones, ait Orig. accendebant corda ad
amorem Divinum. Legis pios libros, meditatis
documenta Chriſti, audis sdhortationes. Deus
tibi loquitur àaccenderis, nifi feſiſłas. Sed quaun-
oα dicunt ſeexarcifle? Non in fra Rioné panis,
15 erd

482 HKEBDOMADA II.

dum eum agnoſcerent; ſed in via, dum adhuc
lateret. Ktiam deſolationes (cum Deus à te ab-
ſconditur) ad hoc tibi ſerviant, ut inflammetis
deſideriis, amo'ꝶ, affectibus adhætengo Deo &c.

F KRIA VI.
Apparet Diſcipulis congregatis.
1, CO" ſero eſſet, & fores eſſent elauſa, ubi

erant Diſcipuli congregati, venit Jeſus.
Luc. 24. Ubi non eſt diſpoſitio, tradat Deus.
Nondum credebant: varia ad eos reſurrectio-
nis nuntia miſerat, ut diſponetet, per quæ &
deſiderium accenderet. Ideò ſer ò venit quia ſere
ſe diſpoſueruat. Ut viſiteris à Deo, pone con-
gruam diſpoſitionem. 20 Cum, ſores eſſent elauſe;
Deus non intrat in cor, ſi portæ ſenſuum non
ſint obſetatæ. Diſtipatus eſt ſpiritus, ubi ſenſus
non ſint cuſtodiri, ubi creaturarum affeaà ul-
tro citroque meaat. Inſpice portas tui cordis.
¹. PVenit Jaas & ſtetis wegio. Ibid. Ut æquè
omnibus eſſet conſpicauns, ut Dux, Magiſter,
Paſtor, Protector ſuorum. bi duo vel tre⸗ cone
gregantur in aomine ejus, adeſt ipſe. Congrega
ergo potentias animæ tuæ in oratione, claude
portas ſenſuum, mox tibi aderit, Dux ad ani-
moſa propoſita, Magiſter ad ſolidas veritates.
Paſtor ad ſolatia ; protector contta tuos hoffes,
Quia vero medium amat, etiam tu cum in me-
dio cordis repone, ut nihil præ illo æſtimes,
ames, timcas.
30 Be⸗

M1 u
abune
in lnhi
borlianni
Anr bitanhe⸗
guiklienh
iaen, dengn
A Atiun n
1 G dC
e Cl .
Gii or ie hee⸗
z Ninm uinen
ulrinannirt
AN N

A

uscnen
W

1 Mwtuken, 6

ehrzlin
ah blemnts
nihmß⸗ mn
.

4 ätanne
Ne ,

a
o ãů

I

n nlnike
tundee 8
n blin

4
.

pegtt

rul,

1 unt t
o Uuls das
wr lunede

ent, e geel
81KK: R
Oentglln

o, ore .
dietiu 14
eluim W
om wlie
Eurmitu
onnttb
s bid lin
in, M
vo reluen
lk iſe,
1ottiore 0
etit, Dun
1olicns n
onttt tdn 4
iam tbenn
e ost

52 Et d xit eis 3à Pax vohis. Ego ſaen, nolite lis
merz. JOan. 20. Luc. 24. Omnia ſiagularis ſos
latii vertba. Pax vobis: quam olim ſpopondits;
quam paſſione ſuâà comparavit. Pacis Deus eſte
Pax ergo tibi ſit eum Deo, per tuæ cum illius vo-
luntate conformationem cum proximo per cha-
titatem ꝑatientem, benigsam, non isflatam, & es
tecum per affectuum pravorum mottiſicatio-
nem. Ege ſum? addit Chryſoſt ſer. 81: qai voα
per gratiam voca i, elegi per veniap bistate ſuſti
nui portavi charitate, & modo wvos ſo là bedig nitat
juſcipio. Dic etiam animæ meæ: Ego ſum: &
cenſurgant adverſum mepralis, non timebu cor
meam. Pſal. 26.

SABBATHO.
Conturhatis, & conterritis cicatrices

vulnerum exkibet.
1, Onturbati wvero, & conterriti exiſtimabant
ſe ſpiritum widere. Luc. 24. Diſcipuli ru-
des adhuc, & imper fſedti, non credunt, ait Beda;
tertia die potuiſſe reſurgere. Putant ergo, ſe Vid are
ſpiritum, ſeu phantama; tametſi am audierint
Ego ſum., Quoties nos ſancta dictamina & veri-
tates practicas, aut putamus, aut nobis mentimur
eſſe illuſiones? quia timethus ſcihcet agendi
difficult-tem; & magi nobis illudimus. Nun-
quam tu ita timuiſti? an poſthac timebis?
2. Er dixit es; Qutd turvalt eſtis, & copita=⸗
tiones aſcendunt in ceraa Veſira, Ibid. Chriſtus in
repentinis eos timere, ac turbari non proba'e
1 6 400%
4

204 HEBDOMADA III.

Ideò amicè corripit. Repentina probant ani-
mum conſtantem, Deoque nixum. Ut nihil tibi
repentiaum cveniat quo ſternaris, aſſueſce præ-⸗
videre omnia, ac te ꝑræmunire. Id ſi feciſies,
quantas difficultates gloriosè ſuperaſtes quibus
turpiter ſuccubuiſti? id ut obtiacas, expugnan-
dus omninò eſt amor proprius.
34 Videte manus meas, & pedes meos, quia ego
e lum. Ibid. Ag pellendum timorem, 24d fir-
mandam fidem hoc fecit. O benignitas Chrifti!
Venerare ſanétum latus, manus ac pedes, trani-
foga. Inhzre huic ſpectaculo, quamdin po-
tes. Si verò teterreat difficultas aliqua, aut mu-
nus grave ſuſcipiendum, inſpice illa voulnera, nu-
Per acerba, nunc illuſtria, & ſpera tua quoque
vulnera, & adverſitates tibi ceſſuras im gloriam,

DOM. II. POST PA SCEIA.

Chriſtus manducat cum Di-
ſcipulis.

I. & Dhue illis non eredensibus, & miranti-
. bas pra gaisdio dixit & Habetis hie ali-
9sid qued manautetur ? Luc. 24, Vide quot
modis ſe Eſus ſuis inſinuat, ut ipſc eſſe creda⸗
dtur. Mittit per quos nuntictur ipſe ſe videndum
audiendum, tangendum præbet: Hic etiam licet
in glorioſo corpore ad manducandum petit, ut
incredulos reducat. Animarum lſalus non uno
xemedio peragitur, tentanda ſunt plura, ctiam
uttuamemeandes., Non elangueſce, ſi uno non
preficias Zelus tuæ, & alienæ talutis id efficiet, &
Elura ſuggerets 2. Ar

ASiimm

, bN

i leſcult
entieg 41
! Nhet

WA N.

n iun
tun ſall
ulig,,
e Ae,
. E* di
Neit
lhinug ,i
Auuro, 45
eſeegul⸗
gunlaſ
ligun
DNltctine⸗

Nu nbin

NN.
De

u,
1lui ite
114, Mi
iſecke⸗
Liglele ii⸗
a Bien
lcindlußeit
un iMutn
lunſgin,

glogn

⸗

PHβ S T PASCHA. 20

2. At illi obtulerunt eipartem piſcis aßi, & fa-
num mellis. Ibid. Tenuitati Diſcipulorum aliud
non ſuppetebat. Optimum quod habebant por-
rexerunt. Eac jeſum àte petere, quod mandu-
cet: quid porriges? da optimum quod habes
teipſam; ſed aflum tum interna tum cxterna
mortificationc. Aliter placere Deo non petes.
Sed adde melpromptæ, ad ejus obſequia, volun-
tatis puræque intentionis? quo condimento ſi
careant opera, diſſipiunt Deo,
3. Ga viſi ſunt diſeipuli viſo Eomino. Joan. 20.
Viderant utique ſtatim ingredientem, at pri-
mum poſt longiorem converſationem gaudent-
Fortè quod non exprobret turpenm fugam. Undè
ex hae benignitate, ſubit ipes omnium olim
proemiſſorum bonorum. Quam hic Difeipulis,
tibi ſæpius fugitivo exhibuit benignitatem.
Gaudere potes, & tam. benigne Deo plura bona
ſperare.

F E RIA II.

Aperit illis ſenſum Scripturarum.
1I Er ſunt ver ba, quas looutras jam vobis tqu=
niam neceſſe eſt impleri omnia, qus ſeripta
ſunt. Luc. 24. Agit ſuæ paſſionis & meruis me-
moriam ; oſtendendo hæc non caſu acta, ſed
ex Dei decrer-. Quæ autem decrevit Deus, ne-
eeſſe eſt impleri omnia. Diſce ſi quid pateris, cx
Dei decreto venire. Non ergo te oppone quia
neceſſe eſt impleri. Utinam id ſemper egigles!
2, Iane aperxit ilu ſenſum „ut inte begerent

206 HKEBDOMADA II.

ſeripturas: Ibid Non tantum ut ipſi intellige-
rent, ſed ut eundem etiam nobis ſenſum tan-
quam Magiſtri aderent. Sed quid eſt, quod
tam bono Magiſtro ſcaſum Scrigturarum, &
doctrinæ Chriſti nondum capimus ? Amer
Froprius, & affectus inordinati cxcœcant es.
Iſti ergo tollendi ſunt. Nonne hi te kactenus
cbfuſcarunt?
3. Et dixit eis? Quoniam ſic ſcriptom eſt.
& ſie oportebaz Chriſtum pati. Ibid. Expende
illud Sic. ex amore erga homines, cx obedien-
tia erga Patrem, ex neceffitate ſati factionis:
Peti oportibat: quia decretum fuit 3 quia elegi
& ſuſcepi. Quid tu ad iſta? Vis pro tuis pecca-
tis latis facere? oportet patt: Amas ſalutem ho-

minam ?oportet pati: Vis obedire Patri ? opore

tet pati. .

F E RI A III.

Dat illis Spiritum ſanctum & pote-

ſtatem abſolvendi.
1.·DI ergò ei iterum : Pax vobit. Sicut
miſit me Pater, & ego mitto vos. Joan-⸗
10. Creat Apoſtolos, & Legatos ſuos. Mit-
tit cos codem fine, quo à Patre miſſus eſt, ad
ſalutem hominum? Vult eos illam operari eo-
dem amore, quo ipſe egit, uſque ad efſtuſionem
ſanguinis. Quantum eſt cooperari Filio Dei in
ſalu em animarum! Hæc vocatio tantum 3 te
zelum exigit, quantum Chriſtus habuit, quam
Procul abes: Exigit ut hoc zelo complura pa-

tiaris.

10

Nuemreen

G
dolr t

emmn ud
2,,ſrudnot
tynunto
iern uden dut
rrled Aulpht
tiule it,
i ente it
wnn n NAe
lhercrtiinn
min, Ad h

(un keci
„

N

c
M
u,

Kr

F⸗
I N 4
N
e ig ſee
IU. ,

ſin

NI

nu l⸗
ohlluint
1glt e
Ninn, 4
Cinnr
ieua
e hi n

itm ,
lit, lyen
8, Kobetie⸗
nuihitheir
tinf urt
no tun ed
oullnnhe
Ielunhut

.
N

entl
1 .
a
blt M.
niluch,t
lin oein 3
end Alut
aiktio Nf
gio uum 4
4 kii e
. o

ℳ

POST PASCHA.— 207

tiaris. Mereturid Deus, meretur unius animæ
pretium.
3. Hac cùm dixiſſes, inſußffla vit, & dixit eis:
Accipite spiritsm ſancam. Ibid. Inſufflavit: ut
ſciremus, quemadmodum unus Dei afflatus
Adamo dedit vitam vigoremque naturalem; ita
per Spiritum Sanctum dati vitam, vigoremque
ſupersaturalem- An tu hanc vitam habes? Certè
dare toties ille voluit, quoties menti ſancta
inſpiravit. Quis evades ſi hos afdatus accipias?
3. Quorum remiſerttis peccata, remittuvtur eis.
lbid. Agnoſce Chriſti in nos amorem. Offendi-
tur à nobis Deus, & dat hominibus poteſtatem
reconciliandi. Quam facilem nobis veniam red-
dit ? Voterat poſt ſuam paſſionem naufragantes
deſerere: ſuggetit ſecundam tabulam. Æſtima
hoc beneficium Eccleſiæ factum: & ſi te pec catis
obſtrictum vides, magna ſpe veniæ hoc reme-
dio utcre,

FERIA IV.
Thomæ Apoſtoli incredulitas.
1. TKmas anus ex duo decim, non erat cum

eis, qaando venit leus, Joan- 20. Audie-
rat Diſcipulos, qui ex Emmaus reduces nar-

rabant ſe vidiſſe Chriſtum, & quia non erede-

bat, receſſit- Caruit igitur hoc ſolatio Præ ſen-
tiæ Chriſti, Duo autem commißt, judicium
ſaum illorum afierentium judicio antepoſuit,
& à communitate receſſit. Cave tu utrum que-
Prims

203 HKEBDOMADA III.

Prima ad errorem via eſt judicium proprium.
Adeſt Chriſtus charitate conjun is: ſubtrahit
ſe iis, qui cum charitatis læſione ſunt ſingulares.
Expende qui te in his habeas.
2. Dixerunt ergo ei alii Diſcipuli: Vidimus
Dsminum. lbid. Sed Thomas priu duobus, nunc
omnibus, forte & Beatifſimæ Virgini aſſerenti-
bus non credit, ſui tenax judicii, ſic de malo,
qued ſemel cœpimus, in pejus ruimus, Cave
erge malorum principia, & corum radice; tolle.
Oſi gridem hec feciffes!
3. Ille autem dixit eis ?* Nißs viqero in manibus
ejus ſixuram elsvorum, & mittam digitum menm
in loeum clavorum, & manum meam in latus ejus
aon credam. Ibid. Ita proteſtatur, ut ſuum ſuſti-
neat judicium. Et quanta hinc mala: Increduli-
tas pertinax 5 fuperbia ſuum omnium judicio
præferentis; præſumptio modum ſuæ conver-
Konis Deo præſcribentis. Apoſtolus huc recidit:

quantus, quantus ſis, time, & cum humilitate ju-

dicium ſubmitte, cui debes.
F EKI A V.

Chbriſtus apparet Diſcipulis
præſente Thoma.
1.P0ℳ gies oczo iterum erant Diſcipuli eius
inus, Themas cum eis ?à EVenit JESUS
jannis clauſis. Joan. 20. Dies oco in ſus inere-
dulitate duravit Thomas, parſtitiſſet diutiùs,
ſi Chriſtus non occurtiſſet. Ita labi & in malo
perſeverafe peflumus 3 nes rcſurgere,„niſi ger
eb

1, ownn cinli⸗
edonn gl
. AI .
ANliinui
4.

e

ukalmirſeen

Urd aunn

Cumnun

1
n WI
R Ed .
n

XI.

Gm mne
udi ünt

Neluiglun

Dezel a
iine
rfigiiene
Ci,K E
, iNet, In
unucertl

innntnͤb
n Ggs Stis
WtaNA
u, ſaui⸗
jttli.)
Mninn iui
ecr
Cudur riit
onlre⸗

e.

egene t
t Nenn

Neni N
3
oGolt ſunn

ſiiſt he

1tin
nbi a

,,,t6, .
Augen, 8

P6O § T PAS C H A. 209

Dei miſericordiam. Quoties es expertus? Ama
hanc bonitatem. z1. Unum quærebat, ad omnes
venit: ur qui coram omnibus peccaverat, co-
ram omgpibus reſipiſceret: qui omnes contri-
ſtaverat, omnes exhilaret. Nam iis debeg
exemplum bonum, quibus, & in quo malum
exhibuiſti.
2, Peniz ESUS januis clanſis. Ibid. Agen-
dum erat de gravi culpa Thomæ, de caque iie
corripiendus. Noluir Eſus ad hoc parere
portas, ſed totum claufſis peragi. Bonus Pater in
latebris domeſticis increpat filium malum, ne
ejus famam lædat. Sit cibi etiam cura famæ
alienæ: & noli aperire januam oris tui, ut quan⸗
doque læ das.
3. ˖ttt in medio, & dixit? Pax vobis, Ibid.

Quaſi dicat, quando ſum in medio, eſt Pax, alias

nulla. Thoma, non eras cum iis, in quorum
medio fuit: ideo tibi nulla pax. Diſce. qued
niſt jeſus ſit in medio, & ſolus omnium tuarum
actionum centram, non habebis pacem. Noli
erge te centrum tuarum actionum ponere:

F E R I A VI.

Verba Chriſti ad Thomam, &
Thomæz ad Chriſtum.

I. D Einde dicit Thoma. Joan. 20. Cur ad
unum convertitur? Adſunt digniores,
Petraus, Joannes, & ut creditur, Beatifſima
Virge, unum Thomam alloquitur, ut ejus
eauſa

216 HEBDOMADA III.
cauſa veniſſe oſtendat: non attendit ad plurium
dignitatem, ſed ad uaiut neceſſitatem. Quam
amanss, quam benignus Deus! Tu avertiſſes
te ab eo, à quo recenter offenſus eſſes. Diſce,
non togstas benigee alloqui, à quo offenſam
aAcceperfise Hæc nora filioram Dei eſt.
2. Infer digitum tuum hbuc, & vides manuß
weat, Gc. Ibid. Oftendit ſe Deum, & præ-
ſentem fuiſſe cum Thomas proteſtaretur. I4
ſi animo cogiraſlet Thomas . cautius locutus
fuiſſet. Hoc ꝑræſentiæ Divinæ remedium ad-
hibe ut caute agas. & loquaris, a. Condeſcen-
dit Thomæ in omnibus, quæ dixerat: Thoma;:
addit tamen admenitionem? & nols eſſe increda-
lus. Sic ſnaviter tractandus delinquens, ut tamen
increpatione erudiaturs
3. Reſpendit Thoma, & dixit ei: Dominas
gens & Deus men,s, Ibid. Magnos affectus pau-
cis verbis concluſit. Nec dolor nec amor plura
eum loqui paticbantut? dolor ex delico ſuo;
amor cx benignitate Chriſti, cum meritus ipſe
eſſer indignationem. Dominum vocat, quem
timeat. Deum, quem amet. Agnoſcis tu quidem
Chriſtum eſie Dominum tuum, & Deum tuum;
ſed necdam ut Domisum, aut ut Deum habes.
Si Dominus eſt cur non times offendere? Si
Deus eſt, eur non amas ſsper omnia?

e in
. 1 .B

10111
08

10

liaionz ru
YaingN
Ga rtn, U
onsccteniun,
hen midte
plit neien
ulliuereme
lteteraune
ib eren
unmin.
fpilnn, bile D

alorſinnun
lezonihn;
bdrtisauſt
gltier
. 1 4 .
, A

D.

terlttkiei
trben n
eus Npete
kalc d
1 a
nDel.
1,6 u
le Nun, l
wekurtu
altior hen
r unelimm
n Cr
ulnen on
bulhhmd
igrumt

, Mi
lihunr
ren
dtd
elpint
a t/ ſe
urli uit
4 Mava
u Denn 1e

Cenatel
Nonul

P OSTPASCH A, aꝛrs
5S ABBATHO.

Apparet Diſeipulis ad mare Tibe-
tiadis.
1. D'* eis Simen Petrus: Vad opiſcari, Bicunt
ei? Venimus & nos tecum. Joan. z. Mirus
charitatis conſenſus, Unam voluntatem indi⸗
dicat, omses conſentiunt., Noli tu eſſe chari⸗=
taris diſſipator, ubi actio eſt licits, & honeſta.
Mira exempli vis? præſertim à Superiore! ſub-⸗
diti enim ad illius exemplum rapiuntur. Si ſub-
ditus es, habes majorum exempla, quæ ſequaris:
ſi præes, habes, quos exemplo trahas.
2. Es aſcendsrunt in navim, & illæ nocte ni-
hilprendiderunt. Ibide Deo diſponente factum
eſt, ut nihil ceperent ea nocte, ut diſcerent ſe
ſine eſu nihil poſſe, quantumcunque labortent:
& in nocte peccati, pravæ intentionis; aus
Præſumptionis inaniter labortari, & ſine metite.
Ut ergo fructum è laboribus feras, ambula in
luce gratiæ, & aani te Deo cogitatiose, affeu,
fiac, & oratione.
3. Mane autem fadze ſtetit Jeſus in hireore-
Non zamen cegnoverunt Diſcipeli, guia JE-=
5Us eſt. Dicie ergè eis Jeſus: Pueri nun quid
yulmentarium babetis? dicunt ei: Non. Ibid. In
mati verſamur, & in nocte, dum ſumus in hac
vita. Qui piſcantur honores, delectationes, va-
nitates, fatebustur olim ſe nihil cepiſſe, ſed non
ſine dolore. Sic ergo laborem impende, ut ro-=

atus olim à Deo, num quid gulmentarium habes

reſpone,

212 HEBDOMADA IV.

reſpondere poſſis: per gratiam ruam hoc, illude
ve cepi. Interrogat autem Chriſtus, non ut
diſcat, ſed ut ipſi paulò poſt advertant, quàm ſie
inanis ſe abſente, quam fructuoſus præſente
labor. Sine te nihil poſſunt, Domine.

DOMIN. IV. POST
PASCHA.
Chriſtus detegit ſe Diſcipulis.

I. Dc eis? Miemte in d'ixtran mavigii retes
Miſerunt & jam non valebant idkud trahe-
re pra mul iudine giſcism., Joan. 21. Dominus
juſſit, licèt nondum norus: prompta fuit Diſci-
pulorum obedientia. Hinc tam copioſa captura.
Quæz ex obedientia facis, Dominus benedicet.
Demines potentia ſua collegit ad dextrum
latus piſces, ut obedituris in prompru eſſent,
Ut capias animas, à Deo præparandæ ſunt. Non
artis illad fuit, ſed pietatis Domini. Nil ſide
tibi, ſeꝗ Domino, Ad dexrerum jaci retum juſſit,
ut diſeas ſancta, non finiſtra intentione operari.
stic laborans non fraudaberis fructa.
2. Dixit ergo Biſcipulus ille, gatem diligebat
Pus, Petro: Dominu: eft. Ibid. Cur primus
Joannes Dominum videt. S. Hier. lib. I. cont.
Jovin. Jeſus ſtabat in lietore, net ſciebant
Apeſtoli, quem viderent. Solus virge virginem
agneſcit. Virginitas ad Deum, Divinaque co-
noſcenda conducit plurimum. Feati mardo
corde, quoniam ipſi Deum videbunt. 2. Chryſoſt.
ſer. 78S. Friwus qui diligitur videt; quia ſemiper
vivacidls, Jui diligiear, intustur. Redde erge
te

3
4 0 4
clele
lerſafi 4
Gteeſenn n

ℳ

(ucteint
nlune

DWNNN

1 0 Nin i,dr

iag u ,.
Lcke

M

Gen en
wen

rſene
Anſese

Domir,
10 .
4,
Depeke

is iphi

maczigtanen
. ,
. 4
vurbertee

4
mnp ſ⸗,
Aune cMelk

nleit. N

.. N he
W
NIN U

inn
enlhbn.
1, M ſlun

7 8
vn

1 Dikiungg 4
Nuui oni
CNN

6
Ant, 1
iet;
e

4
60
N. 1

PO S T PA SCH A. a13

te dignum, st ameris à Deo, per amorem, &
diliger te, & manikeſtabit ſe cibi. z3. Joannes
Dominum eſſe Petro ſiguificat. Quæz de Deo
capis, ſine invidia communica.
3. Kmon Petras ekm audißet, quia Dominus
eſt, tunica ſutcinæit ſe & miſis ſe in mare. S. Hier.
in c. 24. Luc. Non contentus vidiſſe, impaticas
deſiderii, negligens cattioenis, im me mor periculi,
nbi Bominum vidit in littore, ſerun aſtimat, ſi
cum cateris na vigis pervenirer, Ita fervor, nec
patitur moras, nec timet peticula. Confer tuam
tepiditatem. Qaàm lenté aut quàm parum ope-
Tatis, etſi multa cognoſcas! Abrumpe moras, &
impedimenta. Petrus non eſt merſus: nec tu

Hrangaris.
F E R I A II.
Chriſtus in littore parat cibum,
& invitat Dicipulos.

1. T erge deſcenderunt in terram, viderunt
prunas peſitas & piſcem ſnperpoſitam,
& panem., JOan. 21. Dum piſcantur, Chriſtus
eis cibum parat. Etiam in glorioſo corpore non
dedigeztur vile miniſterium. Et dedignaberis
tu in mortali carne offcium humile 12. Igno-
rabant Apoſtoli unde piſces illi aſſi (nam plu-
res erant) unde panes, 2c formatum pran-
dinm. Indicare voluit Chriſtus ſibi omnis pa-
rére, ac illara ipſam tot piſcium capturam ſaum
eſſe beneficium. Redde ergo illi, & ad eus glo-
tiam impende.
2. Di⸗

214 HEBDOMADA IV.
1. Dicit ei Jeſus: Aferte de piſcibus, ques
prendidiſtis nunt. Ibid. Petrus illicò traxit in ter-
ram 153. magnos piſces. Voluit Chriſtus, ut ex
multitadine, & magnitudine piſcium, poſt
irritum noctis laborem uno captu captorum,
cognoſcerent id ſe ejus bene ficio habere: uade
ad impenſius amandum moverentur. Adverte
ergo, quæ ab co accipis benehicia, & illis ad
amandum moveare, cjuſque gloriæx impende.
3. Dicit eis Jeſus: Penite, prandete, Ibid.
Ks quanta ſaavitas, & affabilitas Chriſti invi-
tantis, & comprandentis. Ama hanc bonita-
tem. Hunc verô cibam paravit Dominus, ur
benevolz Siſcipulos à labore per cibum pefocillet,
ait Ruthym. Piſcare & tu ſedulò aaimas in hoc
muasdi mari natantes. Confide quòd Domisus
in littere pattiæ invitabit te at edas, & bbααα..
Iar man ſam ſuamm in regno ſag. Luc. 23.
E R 1 A III.
Chriſtus committit Petro ſuas

oves.
I1. Cu= erge prandiſſent, dicit Simoni Peire
Jeſus ?2 Siwon Josnnis diligis mé plus
bis Dicit ei: Etiam Domine, tu ſcis, quia a ne
te. Dieit ei: Paſce agnos meoi. Joan. 21. Deſti-
natur Petrus ſupremus Paſtor. Hunc multus la-
bor manet qui, aiſi ſit amor, non toleratur. Hinc
Auguſte tract. 124. i8 Joan. Interrogat ur amer,
imperatur labor. Major ergo apud Chriſtum
eſt, qui plus amat. Pro hac tu magpnitudine
contcade, cæteras ride. Perrus reſpondet: 1.

ſcis:

1011

llNe

( R,
MRlNNE
„ 40
Eauosknt

Phenue egte

.

lumntſofd
MAre, Ra
Eumint
nCnen,
eini iun

6upne kiaeh

eici
telien
le ,

eleil gninn /

g 4—

.

ſin 1
Dilichnntie
Muülriute
e fün l
dalen
Kciobta u
bfelenen. kwe
deekein li
1e nr int
, Mullt,

lucChticiine

Nridr honi⸗
unDonimt
echun eih,
Ndinute
eetnd
ℳ6α
att.

aolu

,A e
1 en
„
in ,
ℳ
urhi

POSTDASCHA-: 215
ſeu‿; jam doctus ſibi non credere. Nec addis

Pius his: memor ſuæ præſumprfionis confuſæ:
Noli te aliis præferte. Deficit enin fervor, &
confuaditur præſumptio.
2. Dscse es terum: Simen Joannis diligis me?
Dicis illi, &c, bid. Repetit quæſtionem ad
exigendam amoris conſtantiam in Paſtore aai=
marum. sine hac neque tu arimam bené gus
bernabis. Felix Petrus? qui reipondeère potuit:
Amo te. Ianfelix ego: reſpondere deberem;
amo e, amo mea commoda, amo creaturas:
& ſi te quandoque amo, quam cito deficio, &
tepeſco. At non ita poſthic.
3. Dicit ei terrio às ιανς ſoannis amas me?
Ibid, Quare textio quærit? Optat. Milevir. conr.
Parmen. Ne Apeſtoli ſeverè contemnerent eum,
qus negaverat Chriſtum., Ita conſulit Superio-
rum aucoritati. S. Ambt. in c. 22. Luc. Qia
tertio negaverat, ter tio confit tur Quoties pec=
caſti, negaſti an toties confeſſus es per veros vi-
væ ſidei, & amoris a us? Aſſueſce ad frequen-
tes fidei actus, quia ſunt origo omasis boni-
Generiſtatus Petrus, quod tertiò quærerct: quis
vel rediit antiqui ſceleris memoria, & dolor;
vel ſubiit timor ſui ipſius, etſi ſibi nihil conſcius
eſſet. Time & tu, quia per hoc probatus non es »
quod non ſcis tibi conſcius.

F E RI A IV.

Chriſtus prædicit Petro martyrium.
I. Um eſſes junior, cingsbas te, & ambula-
bas ubi volsbas: 4εαιιρνννοοπ‿. α=
Pss

216 HEBDOMADA IV.

tendes matzustuas, &0 alius te ecinget, & daret quo
tu non Vis. JOane 2I. Poſt trinum amoris exa-
men timuit Petrus, ne ſicut poſt proteſtatio-
nem moriendi Chriſtum negaverat: ita poſt
amoris proteſtationem laberetur. Chriſtus er-
go eum certum reddit, quod pro ſuo amore ſit
manus extenſurus in Cruce. Dum non poſſum
eſſe certus, quod pro amore EBſu me alius cru-
cifiger, erucihgam carnem meam cum concu-
piſtentis, Sed & ſi ab aliis aliqua afflictio vemiat:
exten dam manus meas in ampl xun,
2. Et cum hoc dixiſſer, dicit ei? Segieere weé.
Convwerſus Petrus vidit alism Diſcipalam, Ibid.
Prædixit Petro Crucem: qui fetende ſit, docet:
Sequers wme: exemplum meum ſit tibi præ oculis.
Ex hac nos capite ſub Cruce deficimus; quod
non reſpicismus in hſum. Reipiciam ergo in
kucterem, & conſs mamatorem RSUM. z. Petrus
vocatur, ſequitur & joannes. Qui amat, non
expectat mhandata, ſed ſponte ſequitur Eſum.
Unde tu lenté ſequeris, nih quia tepide amas à
3. Hunc ergè (Joannem) cam vidiſſet Peirus,
dixiz ESU; Hic autem quid ? Dicit ei ESUS:
Sic emen volo manere, donec veniam, gutsd ad tel
zu me ſequere. Ibid. Redarguitur Petri curiofi-
tas: quam melius tua? Inveſtigas aliena, quæ
domi, quæ foris accidunt?: quid adte ?à Obſervas
quid, cum quibus, quamdiu agant alii: quid ad
te ? Im miſces te negotiis alienis: quid ad te? tunum
eſt Iäſum ſequi, ad hoc unum attende, reliq us
Deo committe.

PE-

Mun.
v ſo.

He is M
1
vinun. M

Atn entn

Cr ſteraten

Aas holtol

nen en u

ie
1,Utulune

S

lagttſtnlan
lontiin

ihe⸗ 4 4
R 4 al⸗

NV POST PASCHA. 217
utntblig P E R I A V.

! 4
Ktniuunnnien

ene doß 4
dent ol mele

Chriſtus apparet in monte Galilææ,
plus quàm 500. Diſcipulis.

1. Ndecim autem Diſcipuli abierunt in Gali-
laam in montem. Matth. 2 8. Memorat
ue ümie Paulus I. Cor. 15. fuiſſe plus quàm 500. Di-
a ſcipulos. Excitatos fuiſſe credo relatione fæ-
ualciofen minarum, & aliorum dicentium, quod ſpopon-
luun derit ſe in Galilzæa videndam. Chriſtus chari-
Utänbun N tatem ſuam non reſtrinzit ad paucos, ſed in
omnes extendit. Communica affectum omni-
bus, non upi particulari: in quo multus eſt ſen-
ſualitati locus. 2. Apoſtoli qui Chriſtum vide-
rant, commonent alios, ut & ipfi tanti boni par-
mns ticipes fiant, Quod tibi datum eſt, ſine invidia
ie vian communica. 3. Conſidera expectantium affe⸗
Qummr,u GRus, & deſderia. .
Grtün e 2. Vei conſtituerat illu Eſus. Ibid. Obſer-
, vat condictum locum, & temꝑus ſuæx apparitio-
n zdis Jklas, ut fideliter adimpleat, quod promifit.
, Qaam fidelis Deas in promiſſis! quam tu pa-
rum eci fidelis! quanta proponis, quam pauca

nmiun . . .
idn agis! Quam infidelis eſt mundus, & quam acr

ſi⸗

ctr Dinwtn

Go

n gleuß curatè ei ſervis!
le 3. Et videntes eum adoraverunt. Quidam au-
mi ür ten dubitaverunt. Ibid, ex iis nempe, qui cum
1 N

t und antea non viderant, licet ex aliis omnis ante-
anſe, „asdta intellexerint. Hæc cordis noſtri eſt durities
. ad Divinas inſpirationes. O tolle à me Domine,
cor lapideum ! Principio dubium fuit pauco-
X. rum,

218 HEB DOMAPA AV.

rum, exitu tamen communis omnium adoratio:
cutn qua reverentia, humilitate, amorc, & gau⸗
dio: Aſcende & tu montem altioris virtutis, ut
talem coniolationemn meteatis.

FERIA VI.

Deſtinat Diſcipulos ad converſio-
nem mundi.
1. ET acesdens Jeſus 3 lot uttes eſt eis? Data eß
mihi omnis poreſtas in cο, & in terra.
Matth- 2 8. Quam hæreditatio jure habebat,
vi unionis hypoſtaticæ ut naturalis Dei filius,
poteſtarem, cam ſibi datam ait per Crucem
& merita pachionis. Vinm ſeriæ mortificationis
agnoſce, per quam datur tibi poteſtas in cœlo,
ſeu in parte ratienali, & in terma, ſeu in pa te
aaimzali, in qua ſunt parvæ affectiones Ag-
noſce hunc Dominum omasis poteſtatis: adora
eum? ſubjice te ejus poteſtati. Roga „ut eam
exereeat per Supetiores tuos, prout eſt ad glo-
riam ſam.
u. Buntes erge docetz omnes geniei. Ibid. Ex⸗
pende illud: Ergo, Quia dats eſt mihi poteſtas,
ergo vos docere. Quomodo hoc ſequitur ?
Oſtendit ſe ſummæ poteſtati conj ungere op-
rimam voluntatem, & poteſtate hac uti ad bene-
faciendum. Ama hanc bonitatem, quam non
