lorem. Tanti refert, quo animo ſis, ut benè lo-
queris. Magus pronuntiatuf jeſus, & tacet, ac
tolerat: & quomodo hæc cogitans indignabe-
tis, ſi quid de te ſiniſtrum proferatur.
3% Es cireuebat ciitates; & caſtell a; dogens in
Synagogiss & cutans omnem languorem. Ibid. En
quid fependit tantæ injuriæ; cumulabar in cos
beneficia, & mitacula. Non proprterea deſiſte
à bono, quia de ſactis tuis ſiniſttè loquuntur
homines, Si propter eos non eœpiſti , propter
eos nos deſiſtas. Reſpice cui ſervias, & decerne “
non curare, ſi hominibus non placceas.

G M u.

Nlnkuc

glnen
Uinn eiar
u⸗

n gon

ufußz leni
Auppenin hatuf
oketuimdt
Murnbr
uum,El⸗
iait o ⸗
entgt ged⸗

tu Nufi;
Ackloncsti⸗
1 Agiimts
dAni
lers N

Kl Ade

Ect
gtmnaleie

lenent,
olel S
,

clcntin en
agttit
rilteſogtun
ecli n

ſerfirt a
npiuen⸗

5O 5T PENXTEC. 399
F ERIAV.
Ad piſeinam invenit Paralyticum,

1. T Acebat multitude magna languentium, cœ⸗
torum, glaudorum, aridorum, expectane
tium motum aqua. Joan. * Typum habes mor-
borum animæ. Languidi ſunt, quos progredi
tædet in via virtutis: cœci, qui non erigunt ſe
ad æterna, ſed in caligine periturorum hærent
claudi, qui in utramque partem jam ad Deum,
jam ad mundum inclinant: aridi ſua culpa, qui
ſuccum devotionis non guſtant. Vide, an non
te reperias in hac multitudine. Cum quanta
longanimitate, & attentione expectant motum
aquæ deſiderio ſanitatis corporalis! Utinam
tantum tibi eſſet deſiderium ſanitatis animæ,
tanta intentio ad remedia?
2 i primus deſcendißet in piſcinam poſt mo-
tionem aqua, ſanus fiebat, Ibid. Quanta fuetit,
quàm continua ſingulorum attentio ad Ange-
lum deſcendentem, quanta concurrentium luctaꝛ
At primus ſolùm ſanabatur, non magis æger,
non diutiùs expectans; ſed primus, & maximé
diligens. Vide, quid à te requiratur, ut in ani-
ma ſancris; attentio ad Angeli inſpitationes, ad
motum aquæ, ſeu cordis tui affectus, & di-
ligentiam operandi. Vide, an, & quantum his
deficias.
5. Erat quidam hemo ibi triginta odo annos
habens in infirmitate ſua. Hunc cim vidiſſet, dicit
ei: Fis ſanus fieri ? Ibid. Non dubitabat de ejus
volua-

314 HEBDOMADA VIII.
voluntate Chriſtus, ſed ad infirmitates tuæ ani-
mæ reſpiciebat, quæ curari non poſſunt, niſi
cu velis. Ideo cx te quæritur; an rcvera velis, quia
hæc voluntas eſt primum movens. Viſne ſortè
ſolum velles. Nam ſi vis, cur repellis media ² ſi
vis curari ſuperbiam cur fugis humilitatem, & c,

F E R I A VI.

Chriſtus ſanat eundem Paraly⸗
tisum.
1,: R Ependit ei languidus; Damine, hominem
non hebeo, ut cum turssta ſaterit aqua,
mittat mein piſcinam. Joan. 3. An murmuranz
hoc dicit, & tacité inculans miniſtros aquæ,
quèd ad ditiores accurrant, ſe miſerum dele-
rant? an nudè miſeriam ſuam exponens? Fac ut
neutro modo tua cauſa de te dicatur à Superiore,
à ſubdito, à diſcipulo, à Pœnitente: Hominem
non habeo. In miſeriis animæ tuæ id quæri
non petes. Nam RERece Home, Jeſas tuus, qui
mittit te in piſcinam ſui ſanguinis.
360 Dicit e eſas. Surge, zolle grabatsmtnum,
& ambssia, Ibid. Tria hic habes adverſus lan-
guerem ſpiritualem remedia. 1. Surge: non cx-
pecta, ut ſola gratia te erigat, ſed tu quoque co-
operarc. Nec tu ſolus potes quidquam, nec ills
ſola: tu cum illa potes omnia. 2. Talle grabstum
cupiditatum, ac paſſionum. Tolle, tolle. cru-
cinhge. Tolle cas, rationis, ac voluntatis ma-
nibus regendo; in quibus antea & ratio, & vo-

luntas quieſccbant. 3. Ambnla de virtute in
, VvII⸗

PYIN Ule⸗
.
lo N &
otiunr
uel ud
D nm,
Lin utte,
2ietecien

ſoven giiens

ſene⸗

ut Mapr
1
ſeſp ats eltel
Tr
5

II
Uninenel

ongl,i

krrigi
Nenn lrt
teſelbuill
heaiinatn

N
na,

Nenn Enin
hate ſnnt
1 Konuunutg
Ciikte in
wienn et:
ponen/lelt
AuiNineſ
N Pumruss
r Aau
Putng
pliit
4 ust
te hetlh
1 leMe:
elagege d
tii un,
1 Vl ien
olernle .
1
i euun
gerannhh
11ℳ 4 V

.

POST PENT
EHNTEGOSTE
314

Virtutem ſtudi
W „ ſtudio ac deſideri
i: PFoſtea in venit eum ſdeni⸗ proſiciendi-
ixit illi; Ecce ſanus faczus eſt 7 templo, &
ne dateriu: zibi aliquies Aſt ? ja m noli peecare
orat beneficiu * liber dee Ibid. Comm 4
m, prehibet pec Be-
astlieiuta. aerfedlieaibur ic cohibein-
hæc, & ad fervorem ſpiritus us te cohibeant
quo tibi bencfacit Scal, mocant : amor
1x ma
niſi feceris, ſecuturum (unpize⸗ tm illius, as
. Iciumn. e.

Cum ☚ „;
. eulſat ite polos vellentes
jcass.
1. Biis Picas.
i Jeſ ber ſata Sabbatho ; Diſcipuli
E ve. eEia⸗vrer e cœperunt vellere)/ c,
ſti, & Dilſci att. 12. Cogita auſteram Erz
ulO e e im Chri-
famem rae re ejur vitam ad eam uſque
rata fercu . .. unt eis, ut ti .
bporis curam 165 in Matth. quomod iham e
ſcedant. Tra erti z neque tamen à Chriſto .-
Stum, & condie enti Chriſti eis ſupplebat d 1 .
Zgitares, ſoli ci iebat inſipida. Si hunc ſerio a:
convertere⸗ nan “ babee, corporis cu ann
corinodäksatgin:6 ad , nec de fe ct us cibi dam
tientiam, um te 2 Chiiſto avelleret . . aut
2. Phariſai aut e,
Diſcipuli 7. sν videntes, At .
7 5tu AsNerunt és;
mineatür S quomodo obſervant cum ut af.
, & famæ deinant per hitacitla acdri-
. ni⸗
ſitæ

z12 HEBDOMADA VII.

ſitæ: & invidia veſtitur zelo violatæ legis. Gra-
viora àa ſe patrata Sabbatho invenirent, ſi ſe in-
ſpiccrent. Sed talpæ in ſe, lynces in aliis mini-
ma taxant. Vides quam turpe ſit obſervare ali-
Os, & ſe ignorare? Ubi ſe objicit feſtuca in
oculo fratris, converte ru cogitationem ad tra-
bem, quæ eſt in oculo tuo,
3. At ille dixit eis: non legiſtis, quid fecerit
Pavid, quando efuriit ? Quomodo intravit in
Pomum Dei, & panes propoßtionis comedit? Ibid.
Tacuerunt Diſcipuli ad redarguitionem etiam
ſibi factam, ut eſt apud Sanctum Lucam: Ideo
Dominus corum defenſionem ſuſcipit, Si vis
omnibus injuriis, & calumniis reſpondere,
multa incurres, unde plura patiaris. Si taceas,
verbum Dei pro te loquetur. Eſt enim ei ſuorum
cura: & ſi premi cos patitur, non ſinit opprimi.
Repo ſita eſt hæc ſpes in ſinu meo.

DOM. IX. POST PENTEC. u

Sanatur manus arida.

I. L Cee homo manum habens aridam: & in⸗

terrogabant eum: Si liset Sabbatho cura⸗ di⸗
ze? Matth.; I22 ut, ſi affirmaret, accuſa- uun

en lim
r Mao, ll
epnmtin
n,EE
2Cilnedit
ai, rri,
ulertikenmin
A eAla
rilna, Mf
uligt:Alugn
miu
n eute, G
olut eid Men
un t ninte
ſcen 1 luun

4
N

Ni, Hanlsnu wn
ſt Ttidrm

pimni iin

„

rent eum apud Principes; ſi negaret, immiſe- AInde

ricordem apud plebem proclamarent. Utrin que
imminebat periculum; ut errorem tamen con-

futet, eligit Sabbatho curare. Quid tu faceres
pro veritate, ubi provideres aliquid te paſſurum?
Ne timeas à facie hominum. Age quod æquum,
& juſtum eſt diſcreto zelo: & ſine cælum zucte⸗
n

D

dfiurket
irrenn ie,
prgilieni
e ltchanr ti
ſ. ode ZM
giienin
nloſin falf
And d
Mn, umncceltl
npuibunetn
Nunbtee
nllict, Nn
ſſrkn
n ini Nue
“ Nianniui

eo

1W

ls mni

lg,0
1 ℳ⸗

iut
umn
1rezunt,n
chmuen 0id
Lencten nl

tnt

POST PENTECOSTEN. 315

In manu verò dextra arida „conſidera axida tua
opera virtutis, Exaieſcat tibi ſiniſtra; & vivat
dextera.
2. Et ait bomini habenti manum aridamt
urge in medium. Marc. 3. ut miſeria viſa moveat
affectum ſe opponentium. Fr ait eis: Licet Sab-
bathis benefacere, an male? id eſt, an omittere
beneficium. Chriſto ergò idem eſt, non! enefa-
cere indigenti, non potes, ac cidem nocere.
Examina, quo affectu demandata charitatis ope-
ta ſuſeipias. Fortè & tu ibi curris, ubi extra-
henda eſt ovis è fovea, ubi proprium aliquod
commodum affulget: & lasgues, ubi proximo
eſt ſuccurrendum.
3. Et. contriſtatus eſt ſuper cæcit ate cordis es-
rum. Ibid. quod nec eum Meſſiam agnoſcerent,
rec doctrinam de juvando proximo etiam in
Sabbatho probarent. At quanto major eſt coœ-
citas tua, quam nebulæ paſſionum inducunt?
Ah noli contriſtare Chriſtum Domini. Ee dicit
homini: Extende manum tua m & extendit, ρ
reſtituta eſt. Tibi dici puta: Extende manum
ad opera virtutis. Quid juvat proponere. aut de-
ſderare, ſi runquam ad opus progrediaris. Ex-
euntes autem conßlium faciebant, quomodo eum

perderent. Unde meliores heri debebant, inde

Pe jores effeéti ſunt, Hæc & tu reddis Deo, que⸗
ties bencficiis ob malum abuteris

14 HRBDOMADA INX.

F ERKI A II.

Eliguntur duodecim Apoſtoli.
1. R Actum eſt autem in illis diebus „exiit in
montem orare. Luc. 6. Cogitabant Judæi
quomodo cum perderent, Chriſtus, quomo-
do cos ſalvaret per Apoſtolos, ut inſtrumenta.
Quantum diſtant conſlia Dei à conſiliis ho-
minnm. 2. Subducit ſe, ut cedat eorundem
iræ, & docet, incendio non ſuggerendum pabu-
lam. 3. Docet interpolenda contemplatione
opera vitæ a civæ, ut colligatur ſpiritus ad ma-
jora. 4. Docet, ut rectẽ ores, ſecedendum à ſtre-
pitu tam externo negotiorum, quam interno
paſſionum,
a. Et erat pernoctans in oratione Dei. Ibid. To-
tam noctem orat, antequam Apoſtolos deligax?
ut doceat quæ in negotio ſalutis ſuat ſtatuenda,
eſſe cum Deo conferenda: idque nen obiter,
ſed sli quanti temporis deliberatione, Humana
prudentia deſicit ad ea, quæ ſunt Dei. Erraſti ſæ-
pè, cum Deum non conſuluiſti ? forte nunquam
uſi conſuluiſti,
3. Se cum dies factus eſſet, vocavit diſcipulos
ſuos, & elegit du odecim ex ipſis, quos & Apoſtolor

nomina vit., Ibid. Et te vocavit Deus, ad Apoſtoli-

cam vitam, & gratis. Quanta vocationis digni-
ta quasta tua indignitas ? Ne præſume de vo-
cationis gratis, ſi eam non firmes operibus 0 cti-
am Judas fuit inter illos, & tunc temporis te ſan-
ctior; & tamen deſecit, Quod & tibi evenire *

teſt:, ſapienter cave. K

III
G, um
hmin , ſud
l bendtn
ituin ihan
riu heni a
m ul Kere
ſn un
Niumnnurfoin
Nmu Mun on
Mlunnietot, Deu
uicht boeiau⸗
i
laſeſe ient i
Raein arun
dſieeni
Inthur pern
ineznugiir
mmu,alin
Puhen inini/
fuumm hn
uubin ,e
un l
le a
penſuien
DNlliut
liu
e
re, do
irſn,
01

n t
N dn 6
(ogtiat
(huita de
u,riatnn
Nei/ aulind
adteonne
ggernan ur
endtin
ufſumun
aladonitn
1n,Aun ien

wANANo
irgttigg
lunkuurni
An
Renion, un
ndi kuut

G one uft

POST: PHNTECOZTIN. 315
FERIA II.

Sermo Chriſti in monte habitus-

1.E cùm ſadiſſet, scceſſerunt æd eum Diſcipuli
ejus 2 & aperiens os /vum docebat eos Matth
5. Ubi ſedet ad docendum Magiſter, accedunt
Diſcipuli, & audiunt doctrinam. Inſidet Deus
Magiſter cordi tuo, aperit os ſuum per inſpira-
tiones? accede, ſi vis eſſe Diſcipulus, & ubi vos
cem ejus audieris, noli obdurars cor tuum. ſti-
ma doctrinam, quam tantus Magiſter tradit.
Statue te illi conformare potiùs, quam doctrinæ
mundi, & carnis. Beatos pronuntiat cos, quos
mundus & caro miſeros, Deus non fallitut, ergo
mundus. Intelligis hoc? & tamen hujus prisci⸗
pia ſequeris ?
21. Baati panperes ſpirien. Ibid. Qui amore
Dei abreauastiant caducis omnibus, & anime
eorum cupiditatem evellunt, ut sudi nudum Je-
ſum ſequantur. Expende quàâm terrena faſtidias,
æſtimes, ſpernas, ut iis adhæreas. Quid de iis tibi
ſtatuendum ſit, ex Chriſti exemplo diſce. At
quomodo eum imitaris ? Quoniam pſorum ℳ
regnum cœlorum. ERſt conviscens beatitudi=
pnis probstio? Qui habet regnum cœlorum,
beatus eſt, quis neget? Pauperum aſt regnism
cæloras : Veritas æterna hoc dixit: ergò bea-
ti ſunt pauperes, von quidem poſſeſſione illius
tegni, ſed jure ad aliud. Qanta bona lucra-
ris, ſi caduca penitùs animo cxtitpas? 32. Beati
ſunt beatitudine hujus vitæ, Qquia aihil deude-
* rant.

on

316 HEBODOMADA IX.,

rant. 3, Paſſident reg!num Dei, de quo Paulus: wlicd
Intra vos eſt, ꝗquia poſadent animam ſuam. S
3. Va vobis divitibus, quia habetts conſolatio⸗
nem veſt ram, Luc. 6, De iis eſt ſermo, qui aftectu (lehgt,
immoderato ad caduca feruntur. Ut pauperibus emn ber
certitudo cœli promittitur, ita his væ æterauam iiilfi
intonat, Cor enim corum ligatum eſt, ur non ar
valeant ad Deum illud conſtanter, & integre i
erigere. Nam, incidunt in tentationes, & lsqueos G i
PEiabol’, Tim. 6. Habent conſolationem, non Dei, i
non ſolidam, ſed ſuam & apparentem, Non e5
in horum pumero? Gratulare tibi, Deo gratias Ma
age: & cura ut animum magis, ac magis à cadu⸗ tlctueset
cis abſtra has, ut ſit unicus theſaurus tuus is qui hntm
eſt omnia.

Secunda, ac tertia Beatitudo. io uau l
I, P Bati mites, Matth, 5. Non tantum qui co-
hibent turbulentos, & vel minimos ira- 1
cundiæ motus, ſed etiam, ut ait Clem. Alex. Nul,ſulchi
I. 4. Stram. Qus inſidam, quæ eſt in anima, pPug- iigeln

Pin

nam ſedant ira & eupigitatis, & eoram, quæ ſab ilr⸗
ipſas cadunt, Hie tibi de te cogitandi tam latus
eſt campus, quâm laté ſe explicat iraſcibilis 4

& coneupiſcibilis appetitus. Confer te cum ex- alon
emplo Chriſti in tractandis peccatoribus , in ualgun
ferendis injuriis, &cc. Cogita tibi ab eo dici?; gzien
Diſcite à me, quia mitis ſum, Matth. II. Re en
2. Quoniam ipſi poſſidebunt terram- Ibid. iin
Quam olim terram viventini nunc autem tet“ al
xam antete
1

ee 4
e. .

DE

iee
tulmtnlan,

Pbabetin ,⸗

klermagibec
un. Uſſneg
iilisnenn
ienun et re
ſuner, king
Munm Mi
lenno, Me

ti, Dopein

rtat
ummmmſ

ſſ.
I

Neerd,
n uman i⸗

il nninenr
„en.
u1 n!

uu prtkt

*

Sori, e

WS
nl un in
de inſ
akenn
Crfttan
xecelli,
n ih te

POST PENTHE6OSTEN. 317
tam ſui cordis. Hanc non poſſident iracundi,
quia æſtu quaſi extra ſe rapiuntur; at 471⅓

. quiæſcit inerepation ibu; ,„poſſeſſor eſt cordis. Prov.

15. I4 eſt, qui non iraſcirur, non commovetur.
Quanta hæc eſt felicitas, hac interna pace; &
tranquillicate frui! Sicut miſera bilis eſt ci vitas
qua licet bene ſit munita, intu: tamen ſo vet prodi-
tores, ait Chryſoſt. hom. 34. in Oan. Ita nihil
beatius, qsdm intefino liberari bello. Hanc beati-
tudinem ipſe tibi dare potes: & quid vetat:
3. Beati, qui lugent. Ibid. ecx zompunctione
ſua ex compaſſione aliena peccata; ex devotio-
ne miſerias hujus vitæ exulantis à patria; ex de-
ſßderio vitæ æternæ dilationem. Vide quid tu
lugeas, an Deum perditum, an carnalia commo-
da: an mala corporis, an animæ? Quoniam pſs
conſolsbuntur. A quo? à Se tatius ce obaιοναι+
Ubi? non tantum in cœlo, ubi ab eiger Dess;
omnem lachrymam, ſed etiam in hac vita, ubi
luctum compunctionis, & devotionis, vel comi-
tatur, vel ſequitur incomparabilis deſolatio.
At va vobis, qui reditis cim mundo, & ducitis
in bonis dies veſtros, quia in æternum a gebitis,
& ſlebitis, Lac 6.

F ERIA V.
Quarta & quinta Beatitudo.

1. BEatt, qui eſuriunt, & ſitiunt. Matth. 5.
ardente deſiderio Juſtitiam, ſeu om-
nem Deo ſerviendi, & placendi rationem, qui de-
ſiderio quodam ardente feruntur in actus virta-
O13 tua

rMN

913 HIBDOMADA IX.

.
tum, non tantuùm eos, qui aliquid honoris ha- (A
bent adjunctum, ſed etiam qui videntur abject, „ℳ
& viles, vel difficiles, & ardui. O quantum ab hoc Ni
ardote deſicis? ſitis: ſed ciſternas diſſipatas mundi, erphn
gquaæ continere non valent aquas ſalutis. Jer. 2. n

uàm facilè tibi deſipit virtus, cujus exereitium
eſt amarum. Viſne ſervire & placere Deo. In hoc
conſiſtit ſalus tua æterna. Kxcita ergò hanc ſi⸗ lunn 4
tim, ſine qua languet omnis virtus. , 4
2. Qwoniam ipls ſatssrabsntsr. I[bid. Olim. iun/ .
Cùm apparauerit gleria Dei. Pſal. 16. In hac verd Am iã
vita, quia aihil ulera deſiderabunt, Per ipſum riäu,
tnim deſiderium habent, quod deſiderant, quis ſlhnhicn
ſic Deo ſerviunt, & placent. Item ſemper ha- (enmmnnid
bent, unde ſaturentur, quis ſemper habent, ubi libhn aun
juſtitiam operentur, ubi Deo ſerviant; ſivs man- Wlnuinran
ducent, ſivs bibant, ſive aliud quid faciant. I. Cor. Wllimninte

1I0. Nensc hoc ita vis? nonne ſaltem velle con⸗ nlain
cupiſcis? O utinam à primo momento vitzx; hnke
Deus det nobis cor omsnibus , at colamus eum, &G Pisßben
Jaciamus ejus voluntatem, corde magno & animo rird un,
volente. 20 Machab, I. nunſnan in
3˙ Beati miſericordes, Ibid., tum corporali, unligrlai
tum ſpirituali miſericordia, intentione puara, amrtnhu,

motivo virtutis, affecta amplo, etiam ad mini-
mos ſe extendere. Quonism ipſi miſericordiam
conſequentur? olim quidem quando tecoronabit
in miſericordia. Pſalm. 102. In hac vita verò
per remiſſionem peccatorum, & abundan-
tiam gratiarum. Quid diceres, ſi ante horam
iviſſes ad æterna ſup/ icla, hac evocareris ad vi-
am, veſtireris gratia, ducereris ad cœlum?
Normè

I.

ligültnein
ulritenhe
u cſutun
ullei
1 afutrin
Nluerberl
luuen⸗
n.
m. M On
id beſe
bun Naln
wtdldeungen
lun kore
loyehitant
ſnlut /uagß
iſinlC
Den tele v
DoNedd r⸗
6tdunatuun 5
rlenenn

i em ahul
, Uuner /
eimnn.
,ſouſln⸗
bunt⸗ Ninmnt
Inhumnf
n, A budt
1e1,1 n on
kran,
6¹
Cotleln 4

9OST PHRNTECOSTKEN. 319

Nonnè magna eſſet miſericordia à Hanc Deus
toties ex hibuit tibi, quoties peccatum remiſit.
Vide ergo, unde hanc miſericordiam tibi cer-

tam facere poſſis,
F E RIA VI.

Sexta, & ſeptima Beatitudo.
1. D Bati mundi corde, Matth. 5. ii dicuntur,
qui tametſi has habcant imperfectiones,
rocul tamen ſunst ab omni gravi peccato, 26
proindé veſtiti gratis, qui ipſos affectus ha-
bent purgatos, & à creaturarum amore avulſos,
& ad Deum converſos; qui minimas etiam im-
per ſectiones quanto poſſuat ſtudio devitant, &
toti Deo adhærere connitustur. Inſpice in hoc
puncto ſtatum animæ tuæ: quam es à cresturis
avulſus? quam Deo unitus ? quo ſtudio declins
imperfectiones? & c.
2. Quoniam ipſ: Densm videbunt, bid. olim
quidem facie ad faciem, nunc autem per ſpeca-
lum in anigmate, ſive in creaturis, Videbunt il-
lum memoria præſentiæ ipfius, hinc delectatio
etiam in adverſitatibus?: Memor fui Dei, & dele-
Satus ſum: Videbunt eum contemplatione, &
cognitione ſablimium veriratum, & vVivendo
amabunt,- & amando inhærebunt- Maxima
hæc beatitudo hujus vitæ? ſed quemadmodum
ad claram Dei viſionem nihil coinquinatum
pervenit, ita neque ad iſtam pertingit anims
immunda, Ut illam obtineas, velles in ago-
ne Angelo purior inveniri. Sic ergè quotidĩè
S vive⸗

320 HEBDOMADA IX.

vi ve, & mundus eſto, qua fortè hic dies eit ulti-
Mus, .
3r Peati patifici. Ibid. qui carnem ſpiritui,
paſſiones rationi ſubjecerunt; qui cum proximo
in pace vivunt, & charitate; qui alios compo-
nunt ad pacem, & reconciliant. Quæ hæc in te
ipſo, Si invenis, Deum lauda, ſin minus, ab hodie
illa cura tanto ſtudio, quanto cupis efſe filius
Dei. Nam iſti vocabuntur filii Gei: qui eſt Deus
totus ſpiritus ſine carne, totus ratio ſine paſſione,
Deus pacis & non diſſeaſionis, quo magis ad
hanc ſimilitudinem te credis accedere, tanto
Gcrtius habes te eſſe Filium Dei.

S A BBATH O.
Octava Beatitudo.

1. B Eati „ qui perſecutionem patiuntur probter
juſtitiam. Matth. 5., nen autem propter
ſua deli ca. Certum eſt, quod omnes: qui volunt
tiè vivere in Chriſto Jeſu, perlecutionem patientur.
Tim. 3. Ergo ſi non vis recedere à juſtitia, debes
paratus eſſe mori magis, quam patrias Dei leges
pravaricati. z. Mach. 3. Sed quis tibi tunc ani-
mus, cùm vel ſuſtinendum aliquid, vel virtus
aliqua, aut regula eſt violanda? Pgrtendis te
JEſum ſequi, & hunc Crucifixum, ſed clavos
non vis tolerare; ne quid patiaris, & virtutem, &
regulam deſcris. Auct fatere, te non imitari
Jeſum, aut patere.
2. Laoniav ipſorum eſt regnum erven.
Ibid.

SNN

Oonnirſt
Ginted
Gjrrtges
Seleuaten
utbiborn
Wee kmns
4Iudodandh
auleix
,Muſtmns
unt gyetlr
rzeli
glctl Mntu
eulſik
Klatiggitugn
dhr

ann

eAA0.

Wend

MIiariuktten

X0
Unnde
ſlvi

A.

nthielegn

Ili ann hin
4 guicnfni
e n.
unt, Ourlui
alo nmste
uno ni ie
lnnignelb
Nnolir ulan
1 ſnne 4
ede Nn

180
n
zivnur bh
1n Wen oſtl
Clemagu tiis
cetlenentutent.
ri llineen
authituen⸗
lgeid, NAl
dda! Pterult

SxeR, 6l0

ni8 innen
e, te n

uun n 8

P,O& ST PENTEG. 52
ibid. Tam conſummatum in patrias, quàm in⸗
choatum in via: quod eſt Jnſtitia, pax, & gaae
dium in Spiritu Senéto: Rom 14. Nam juſtitiam
non poteſt perdere , qui mavult mala qaæque
tolerare, quàm vel unam regulam violare. Com-
para tibi hoc regnum, in quo eſt certitudo fu-
turi. Nihil horum timea:, qua paſſusus es. Apoc, 2
à mundo coatradicente, à dæmone affligente;
à carne adverſus ſpiritum concupiſcente.
3. Beati eſtis, cum malediwerint vobis homines,

&r aixerint omne malum ad verſus vos mentientes

propter me. Ibid. Qui neget beatum, cui Deus
benecdicit? Nam benedictio Domini aiwites acit;
nec ſociabitur eis afflidtio. Prov. 10. At Deus be-
nedicit iis, quibus propter juſtitiam mundus ma⸗=
ledicit: Benedictio Demini ſuper caput / aſti. Prov.
10., Maledicent illi, & tu benedices. Malach z. Et
tamen nonne amas laudes, & benedictiones ho-
inum: Ergo eligis vituperari à Deotan igaer5
illud: αau αaa. αρτD oαhuſ²ε Lαπ½66

DOM. X. POST PENTEGC.
De triplici Qualitate Virorum
Apoſtolieorum.

1. Vo⸗ eſtis ſal terra« Matth. 5. Natura ſalis;
ait Plin. 1. I⸗ c. 7. eſt mordens » adurens,
pepugnans, extenuans; eXιιπôι Debet ergo
home Apoſtolicæ profeſſionis quoad ſe eſſe
in via purgativa perfectus, & alios pfins pet
kane viam ducere, quâm per illuminativam, &
α uni⸗

322 HEBDOMADA X.

unitivam. Quid dicis de te iplo? quantum ia hac
via profeciſti? nonne plus ſuperelſt?
2. Fos eſtis lux mund:. Ibid. Secundus gradus
viæ Apoſtolicæ nomine lucis exprimitur, & in-
telligitur via illumiaativa, in qua perfectus eſſe
debet, quoad ſe in praxi virturtum deſumpta-
rum ex vita, & doctrina Chriſti. Non ſuſicit

cnim purgatum elſſe, niſi & ornatus ſit quoad ſe,

& plenus virtutibus, ut aliis communicare poſ-

ſit, illuminando, crrores diffipando, movendo
animos, Habeſné tu vel unicam virtutem in

gradu perfecto? quot tibi deſunt? quomodo ĩis

ſtudes? Ut aliis apteris, quomodo talenta exco-

lis; an ponis lucernam ſub modio?
. Non poteſt civitas abſconadi Iſupra montem
poſita. Ilbid. Onitiva hic exprimitur. Urt civita⸗
AIi mu ntudo civium per ſe ſaſſiciena ad vivendum.
Ariſt. 3. polit, ita perfecti, dum uni Deoin-
hærent, ſibi, & aliis abundè ſuſſiciunt ad perfectè
vivendum. Vigde an tua ſufficientia ſic unicè in
Deo? aan ſoli illi, nihil creaturis adhæreas? an
omnia in illum referas? an nihil extra illum

Qquæras?
F KE R IA II.

De bono exemplo dando ad glo-
riam Dkl.
G le luceat lux veſtra coram hominibus, ut
W videant opera veſtra, beona. Mat:h. 5. Non
omnia agi poſſunt in occulto, non omnia de-
Rentin aperto? at quæ agis in aperto, ſint bona,
non

VNI

ominſei
1 s
uinſettli
uintanmt
uunnſui
nli uu
luriake
P, Makieß
iugnwer
ninniian
igeninug
geptn
1 Deruiuger
Crmmizotwn
ſonzulene
Nlusnhr tul
uimnu
ad/,
9Nenielu nun
funmzam
itei güte
innhh uel
ene Aain
NMn,
liemnn
pſem gh,
N
Pwg

1.

digutni
herel
ntcvit
iſupän
nun i,
i N
tulu⸗
Cunlan
w gorer⸗
n tmen i
anohii
ilemmend
ion
un
Nin Drie
urti,
n lleelt⸗
ilpettde
giauct
llrtu
l an la

ll
n

4
ynin
„H e. N.
. M 1 1 .
wMrondl⸗
e
etlu
n

u/

AN

POST PHNTRERCOSTEN. 322
non apparenter, ſed verà, ut unuſquiſu proxi-
mo ſuo placeant in bonum ad æaificationem. Rom-
I3. Examina verba tua in commuai converſatio-
ne, maximè coram minoribus ‚qui facilè à majore
diſcunt, an vana, jactabunda, &c. motes, quam
compoſiti? tacta, quam regulis conſcientia?
2. Bi glor ficeni pPaerem voſtrum qui in eœlis eſt.
Ibid. Habes hic præſeriptam intentionem cor-
dis, qua operandum eſt benè in aperto: primum
quidem, ut tu placeas Deo, deinde vero ut Dess
ab aliis glorificetur, quatenus agnoſcitur auctor
boni. Potes ergo & mutus gloriam Dei promo-
vere. Detrahis gloriæ Dei, ſi quo hominum re-
ſpectu non agis bonum in aperto, quod congru-
enter potes, aut debes. Examina ergo intentio-
nes tuas, an huc tendant: & ſtatue impoſterum.
IEgo autem ad Dominum a/ piciam. Mich. 7-
3. Attendite, nâ juſtitiam " ſtram faciat is
soram hominibus, ut videamini ab eit. Ibid. Pro-
hibet quætere gloriam inasem. Maximam inju:
ſtitiam facix, qui facit juſtitiam, ut videatur;
quia uſurpat ſibi quod Dei eſt, ipſo invito, &
ꝑrohibente. Eſt enim ſolus Deus Rex, & Doms:
nus gloria, Pſal. 23. Sols Heo bvonor, & glorias 10
Tim. I. Tu fine gratis nihil potes: Dei gratis
eit, qua operatur velle- & perfeere- Quod ex
opere reſultat eſt gloria. Tu qui nihil feciti, ο
les omne ſurriꝑere Deo, qui totum feci?

06 PE=

324 HEBDOMAD A X.
F ER I A III.
De exacta Legis obſervantia.

1. N On veni ſolvere legem, ſed adimplere.
Matth. 5. Lex ante Chriſtum non erat
impleta, ſeu perfecta, venit, ut impleret, ſeu
ad perfectiora deduceret: juſſit enim illi addi
animam, ſeu affeétum internum adjecit con-
filia, &c. Nobis vero adjecit merita ſua, ex
quibus eſt gratis ad facilius obſervandum le-
gem. Vide quid debeas Legislatori. 2. Obſerva
non eſſe ſatis, legem non ſolvere, ſed oportet
iaſaper implere, hoc eſt cum perfectione opera
regulæ exercerc.
2. Amen dico vobis, jota unum, aut unus apex
non prateribit à lege, donec omnia fant, Ibid. E-
xemplum ſaum proponit, qui legem omnem, &
ca, quæ de ipſo ſcripta erant in Prophetis, exactiſ-
fune uſque ad minimum ſervare voluit; ita, ut
Potius cœlum, & rerra ſinr peritura, quam ipſe
non impleat minimum. Eſnè tu ita ad legem
Dei ad regulas Religionis affectus? Conare om-
ni modo, ut uaus apex à te non prætereatur.
Rem maximam procuras, ſi curas minima.
2. Qus ergo ſolvarit unum de mandatis iſtis
min: mis, minimus vovæbitur in ragno calorum.
bid. Poſt propoſitum ſuum exemplum quid à
te exigat, inſinuat, ut etiam minima mandata,
& regulas ſerves. Nullum tam parvum malum,
uod non inclinet ad pejus. Nota vocem, Sol-
Verst 3

irrn, ſen

et Hukun

rbn!

1
yluu⸗

60

N Uinin
ylenn,
ienn
Cuſttäteret
Crgetti rn

(, A

geimimeir
Ulkellikuir
Ugnminlbnt
Utniun nehe

ide,
ih,

II

ent

ä1=

Ninn
riken M
Nirhiee 4
ſeer l
neiinſl, er
ſannhunle.
i 1Nn
i,ltae
cbtioeeen
rA A
n ldil, de
onnen
hetzull
1e Clint
urn gunf
iAt
Coe
n futenmn

i Timot, .
, naninn
n e .
tetſinte
mint uimnd
zuhun le
otr ,

6

POST PENTECOSTEN. z15

verit; inſinuare, omnia mandata eſſe colli gata: ſi
ſolvis unum, venis facile ad diſſolutionem plu-
Iium. Vocat miniwa, ut faciligatem ebſervandi
doceat. Hæc te moveant, at attendas minimis;
& ſi ſpernis modica, time, né paulatim decidas,

F ERIA IV.
De ſtudio legis obſervandæ.

1. N Iſi abundaverit juſtitia veſtra plus quam

Sceribarum, & Phariſaoxrum, non in-
trabitis in regnum cælorum, Marth. 5. Plura à
Chriſtianis exigit Deus, & ſublimiora, quam
exegerir à Judæis. Ulis ſufficiebat cortex le-
gis, opus imgaratum ponere, vel non ponere
prohibitum; à nobis operis anima, ſeu affectus
deſideratur; quia majores gratias dat. Hinc col-
liges etiam majora eligere à Religioſo, quam
à ſæculari ob eandem cauſam. Pudest te, quod
à tot ſæcularibus in virtute ſupereris. Time, ne
Deus gratias ſubtrahat non cooperanti. Æmue-
lare chariſmata melioræ.
1. Andiſtis, quia diltum eſt antiquis, &.
Ego autem dico vobise Ibid. Expende quanto in
om nibus excellentior fit lex gratiæ lege anti-
qua. Nam 1. rudioribus data ſolum craſſiora
prohibebat; hæc etiam minuta. 2z. IIla in
exteriotibus hærebat, hæc medouollas animæ
petir. 3e Illius obſervationi præmium tem-
perale dabatur; hujus zternum. Gratias age,
quod te Deus ad hanc legem reſerxrvaverit.
7 Nes

326 HEBDOMADA X.
Non ſiſte in cortice legis, ſed medullam obſer-
Vge
3. Eſtote ergezvos perfecti, ſicut Pater veſter
eœleſtis perfektus eſt. Ibid. Ita eſt ille perfectus, ut
omsis ſit in illo perfectio, nulla autem, ſed nec
minutiſſima imperfectio. Si cures, ut aulla ſit
in te imperfectio, cutabis, ut ſit maxima per=-
fectio. Curabis enim, ut ſumme diligas Deum,
in quo eſt ſumma perfectio, & diligaris ab eo-
in quo eſt flumma felicitas. Nam quo minus de
proprio, aut imperfectione admiſces operi, tan-
to purior eſt charitas, ex qua operaris Habes
ergo in manutua & pe fectionem, & felicitatem
tuam. Sed quam multa tibi tollenda eſt imper-
fectio!

FERIA V.
. De tollendo Seandalo.

1.81 oculus zasuss dexter ſeandalizet te„ erue
eum. & projice abs te, Matth. 5. Per
oculum Superiores, qui ſunt majoris auctoritas
tis, intelligit S. Chryſoſt. Hi ſcandalo tibi eſſe
poſſunt, ſi humano eorum ducaris reſpectu, ſi
quod agunt illi contra regulaz ſamas ins exem-
plum, ſi ex corum affecta, regulam tranſgredis-
ris Perpende qualis ſis in eo genere. Erue hunc
oculum, mortiſfica hunc affectum. Reguiam at⸗
tende potius, quæ a Deo eſt quam exempium,
uod ab homine. Si non ſufficis tollendo, mani-
ſta cui debes, habebisauxilium-

Z. S.⸗

N.

9 tit
mua
mgau
zstwirt
ſlen 1 zun
iumiinrun
enrfinmen
Mdina nue
arli ²
u lumn
,nr /ui
ritaman
intan wün
Münitn
Ahudlinde,
Akl, iuiie
inrinu
rei getnin
Nn dun
in.

51
Nliir

DII.

delling

ſen rnſß
lt tMe
Reutes ut
uſt plnip⸗
wnelue,
dlenud
neiu
nllugei ii⸗
ei Ei
Vn A Kttuen
leruekirx⸗

4

odls.

nlilan ,4
, Nrn ,
nfmudin
5iuloltieh

ienlett,

Llamusute
S
xunn litu

tun. Nin/
con Menp

icleo,n
u.

?*OST PENTERCOSATEN. 327

2. Si dexira manus tua ſcandalizx at te, abſcinde
«am, & projice abs ee. Ibid. Per manum propin-
qui, & æquales intelliguntur. In quos plerum-
ꝗque affectus ſolet eſſe major quia amor eſt inter

æquales ut plurimum. Scandalo tibi eſſe poſ-

ſunt familiaritate nimis, aut particulari, fre-
quente viſitatione, colloquio blanditiis, ex qui-
bus animus tuus ſenſim emollitur, & tepet in
amore Dei. Abſcinde, converſationem, collo-
quia & c. & plus cum Deo verſare.
3. Sipes tuus ſcandalixat te, amputa eum. Ibid.
Per pedam inferiores intellige, filios ſpitituales,
Diſcipulos, Sabditos. Scandalo tibi ſunt „ſi
ex nimio aſtectu plus æquo indulgeas, corum
culpas diſſimules, ahis præferas cum illorum
offenſa, inutiliter cum iis verſeris, &c. Agnoſce
qum periculoſas ſit hic affectus, quia ut pluri-
mum ſpecie pietatis tegitur, ut vix agnoſcatur,
donec pereas. Adde quòd ſic cauſa eſſe poſſis,
ut alter pereat, & anima cjus de manibus ruis.
requiratur.

F ERI A VI.

De Dlectione inimicorum.,

I. E Go autem diee vobis: Diligite inimicos
veſtros. Matth. 5. Qais? Qui prior di=
lexit nos. I. JOan. 4. Et cùm inimici eſſemus re-
conciliavit nos Deo per mortem ſaam., Rom. 5
Cogita quòd inimicus ſit creatura Dei, ut tu:
quod ſi Deum Patrem habes, ille ſit frater
Luus,

328 H E BDOMADA X.

tuus, quòd ſit ad eundem tecum finem ordina-
tus: codem ſanguine redemptus- Dilige eum
propter te, quia tibi uttlis eſt, quia te exercet
ad gloriam: quia ſi dimittis illi, dimittet & tibi
Deus. Et cui noces, ſi odetis, ni ſianimæ tuæ?
quia majus eſt tibi malum ipſum odium, quam
quod ab illo tibi infertur. Dilige, & diligeris
à Deo.
53. Benefacite his, qui oderunt vos, & orate pro
calumnmiantibus vos, Ibid. Ad cordis affectum,
adjicienda eſt oris, & operis dilectio. Non ſatis
eſt non odide, ſed mandat diligere. Dilectio au-
tem non eſt otioſus affectus: ſed opere demon-
ſiratur. Quid facis ei, qui te oderit. qui calum-
riatus fusrit? Non reddis pro malo malum
quid loqueris de eo? ſequeriſne Paulum, male-
gieimur, & benedicimus? Sequeriſne Chriſtam,
qui orabat pro crucifixoribus? .
3. Ur ſitis filii Patris veſtri, qui in eœli: eſt. Ib.
En quid lucratis inimicorum dilectione? Vis
filius Dei eſie? Habes expeditam ad hoc viamt
Diliges inimicum. In quo ſcies, quod ſis filius
Dei, niſi fueris ſimilis Deo, ait S. Chryloſt. ia
imperf, hom. 31. Hic nonne ſolem ſuunm orini
Jacit ſuber bones & malos; Non te conſervat:
dum tueum offendis? Non dimittit toties tus
peccata?

1t
10

Mn.o

1

iute as

o un,
6e Mrt 49l

liloin,dan

Mmtitutie

instunen

l ,.,1
Nucele dens

en Wenleiher
Wa Wundu

llude Docteu
N 4

Ren
le,

eltnu

6. be) rn.
4 li Ne nr
N ngore
n,
SNohe
pis
M 1

N
4
.

Dle Aüt

iil ,hi
rd, Kdtn
lecio Norn
ne Decio⸗
1 Geelero⸗
Nbel giche
o oto i⸗
elubn, Nls
eibeckiun,

Geeentie
mimin

s n

hn
iCet

1
n r eid
inn wni

POST PENTEC. 329

§ ABB ATH O.

Diſpoſitio ad orandum, & prima
petitio.
1. TU autem cum eraveris, intra in enbieu-
lum tunm, & clauſo oſtio ora Patrem
tuum. Matth, 6. Ut recte ores, ſecedendum
eſt à ſtrepitu, & corpore- & animo. Objecta
movent ſenſus, ſenſu: ſunt feneſtræ animæ: ſi pa-
tent, omnis aura ingreditur. In ſolitudine lo-
quitur Deus animæ ad cor. Irxa Chriſtus oratu-
rus ſece ſſit ad montes. Multo autem magis ſe-
cede à tumultibus animæ. Unica paſſio mota
alias de Deo cogitationes non admittit. Hinc
collige unde tuarum orationum tam modicus
fructus, quia nec ſenſus compelcis, nec animæ
motus. Ut in oratione ſis ita compoſitus, debes
extra tempora orationis huic compoſitioni aſ-
ſueſcere.
2. Sic autem orabitis?: Pater noſter, qui es in
cœlis, Ibide Hic omnis orationis ſit ingreſſus,
ut cogites, quem ores. Patrem. Hinc reveren=
tia, fiducia „& amor comites orationis. Non-
ne tibi merito exprobret Deus: Si ergo Pater
ſum, ubi eſt bonor meus. Malach. 2. Qaam
indignus tu tanti Patris filius! Hinc humili-
tas, tuique abjectio. Noſter. Ergo omnes ſumus
ejus filii, ergo omnes fratres: ergo omnes à
te amandi: ergo ingratum eſt munus, quod of-
fers, nifi ames: Qui es: & ſolus quidem es. Hinc
magna Dei æſtimatio, In cælis, Hinc fervor,
cum

336 HEBDOMADA XI.

cum oratio tua uſque ad cœles penetrare de-
beat. Hisc ſcopus petitionum in cœlis, ut non
petas tecrena. Hæc omnia in te examina; & ſic
ſtatue.
3. Sandlificetur nomen tuum. Ib. Hoc primum
eſt ex omnibus deſiderabile, ut aguoſcatur ab
omnibus Deus colatur, eique uni ſerviatur:
æſtimetur ejus ſanctitas, ametur ejus bonitas,
timeatur e)us juſtitia, ſubdatur ejus potentiæ
omnis creatura. Atque hic eſt finis noſter, ad
quem omnia & ſingula debemus dirigerè. Non-
ne hoc verbis ſolum petis, factis autem per ſu-
perbiam evertis? quid petis, dum te tantopere
æſtimas, & æſtimari quæris? Nen nobis Domine,
non nobis, ſeꝗ nomini tuo da gloriam. Pſal. 113.

DOMIN. XI. POST PENTEC.
