Ne Mhnint:

r icch, grc
n. Crlateer
tunmurh
Uigen loo ſele 4
Npm llss
8lelua No

veita Aacu D

,CordledA⸗
Sce Kud dlen
Madunt

Gr itinendt

. Gilliürſin
leu 1,
inurllbeusſt
fitidenae
. Cnlleuht
6,giieun
inr, Hu
untlennniſu⸗
Qunronc/
itlonis in J

an

CHRISTI DOMINI. 37
fugiam ?imèò ambiam ad majorem imitationem

JRSU.
Quos fines habucrit Chriſtus ſuæ

circumciſionis.

1. (Onſidera primum ejus finem fuiſſe, ur
oſtenderet ſe verum, non phantaſticum
corpus aſſumpſiſſe, & ſe eſle hominem nobis
ſimilem, doloribus ſubjectum. Gratias agey
adora hoc corpus. Sed diſce, non eſſe con-
tentus ſpecie, ſeu apparcutia virtutis, ſed veram
quære. Hanc autem probare debes circumciſio-
ne mortificationis.
2. Sccundus finis fuit, ut ſe declaret filium
Abrahæ, cui lex illa data fuit. Nec abſter-
ruit cum dolor, aut confuſio. Eſne Religioſus?
nones, ſi id non probas circumciſione mortiſfi=
cationis, ſi te confuſionis aut doloris timor à⅜
profeſſionis opere avertit. Non ſic ages impo⸗
ſterum.
3, Tertius finis fuit, ut jam tum adhuc in-
fans ſuum in nos amorem teſtaretur. Inſigne
enim amoris argumentum eſt, pro eo pati, quem
amas. Quis viciſſim tuus in Deum eſt amor? pa⸗-
teriſne pro eo? habeſne promptam ad ardua vo-
luntatem, ac deſiderium? Excipiſne, prompté, &
amanter, ſeu oblata, ſeu imperata?: Hæcimpos
ſterum tui amoris exhibe documentas

B 7 DIB.

38 cIRGCUMOISIO
DIE HI. A N UHARII.

Præcipuæx virtutes à Ohriſto in
GCircumciſione exhibitæ.

7 PRima ſit Obedientia. Non tenebatur lege,
& ſe ſubjecit. Et quoniam circumciſio
érat proteſtatio ſubjectionis ad univerſam le-
gem, ſigni ſica vit ſe illam totam ſervandarmm
ſuſcipere, quamvis gtavis eſſet. Si is tam
grave jugum tui cauſa ſuſcepit: cur tu cum tam
levi jugo Religioſæ Regulæ luctaris ? cur ſæpe
excutis, cujus fructus eſt tuus. At non te obli-
gant ſub peccato? Ideo ſuavius eſt jugum am-
plecteré.
2, Humilitas. Circumcifio erat remedium
peccati originalis: arguebatur id contraxiſſe, qui
circumcidebatur. Chriſtus nec peccavit, nec
peccare potuit: accipit tamen peccati ſtigma.
O humilitas Dei mei! ſed o ſuperbia mea! Re
ipſa peccator ſum, & videri nolo. Diſcam
libenter confundi, nec quæram alius videri
quam ſim.
3. Charitas, quàâ properavit pro me in vul-
nera. Amer mei non imperavit illi gloriam, aut
delicias; ſed vulnera, & ſanguinem, & quidem
in infantia. O quam ſero ego te amavi! ſed quam
etiamnum tepidè te amo, dum dutis, & aſperis
smercm teſtari fugie,

*

JMÿMW1 Bis

3 .

.
AS
1

rſuumtn iſu

uni9
10/7 3
nlune Wo
mi 14

ul ſehuni

Il, A den

zulone, Aces
in orſtiit
üplrar. Kecd
nſ unen eu
tcl⸗
yen Maun.

guen ten
Alalnoren

N
ai ſ
. 4 inn u
wer

atnir
uuitn iand

1 ufelin.
wunn lafundes
AG. Nüm
ln aintmnn

18 8 .. 4
e Hdamteriy

ue, Aronnoh

iel iglmm

6o ent enediud

uCcantuicegi

1ne Reriſt
en ell In

4eu le
1 5 .

lei . it

iam Aus iit

iomin N
i lrim
inn gi⸗
umurilltſan
lncs 1n

CHRISTI DOMINI. 39
DIE IV. ANUARII.
Doe impoſitione Nominis ESU.
r. y Ocatum eſt nomen ejus ESUS. Luc. z.
Quando:? in i1pſa circumciſione; quas-

do ſignum peccati accepit. & ſeſe infinitè

humiliavit: tunc Deus dedit illi glorioſum
nomen, quod eſt, ſuper omne nomen. Ita
Deus elevat eum qui ſe humiliar. Habes no-.
men ſocii ESU, ut illud digne feras, eſto ſo-
eius humilitatis.
2. Fytatum eſt nomen ejus ]KSUS. GQiando?
In ipſa circumciſione. Adeò nomen ESUipſi
IESU ſanguine conſtitit. Habes nomen ſocii
JESU: ur illud digse ſuſtineas, circumcidi,
imò mortificari eſt opus. Hoc inſtituti noſtri
ratio à nobis poſtular. Feciſti id hactenus ?
facies impoſterum?: Quomodo?
3. Eocatum elt nomen eius ESUS. Quando?
In circumciſione, quâ ſe obligabat ad implen-
dam totam legem antiquam. Habes nomehn-
ſocii )ESU. Vide quam te hoc obliget ad ob-=
ſervantiam Regularum. Singulæ enim conti-
nent quandam imitationem ESU. Examina,
reflecte, ſtatue⸗
DIE V. JANUARII.
Cauſa Nominis ESU, & quam
nobis inferat obligationem.
1. PPſe enims ſalvum jacier Populum ſuum,
LEuc, 2, Idee vocatur [ESUS Salvator,
Nomen

— — —
4⁰ ECIRCUMCISIO.-
Nomen hoc quàm aptè convenit rei ſigni fieatæs
Nomen habes ſocii Jeſu? habeſne etiam ze-
lum ſalvandi animas? Nomen ſine actu igno-
miniæ tibi erit. Excita ergo in te zelum excm-
plo Chriſti. .
z, Diſcedat ab iniquitate, qui nominat nomen

IESU. 2. Timoth. a. Si reputat indignum Paulus

nomen JEſu pronunciari à peccatore, quanto
indigeius erit, nomen Eſu gerere, & peecare?
Hæc ergo prima eſt obligatio, ut non pecces,
qui hoc nomen geris, ne leviſſimè quidem. Exa⸗=
mina, dole, proponc.
3. Omne quodcunque facitis in verbo, aut in
Tar ‚omnia in nomine Domini ESU, &c. Hæc
ecunda eſt obligatio, quam ctiam ipſum no-
men à te poſtulat. JEſus, & cjus gloria ſit ini-
tium, ſit medium, ſit finis operum tuorum, &
verborum; nec aliam quære, Examina, time,
dole, ama, &c.

DIE VI. I ANUARII.

De vocatione Magorum-
1. OUm natus eſſet ESUS, ecce Magi ab ori-
ente, &c. Matth, 2. Eodem tempore
Manifeſtavit ſe judæis per Angelum, gentibus
per ſtellam. Agnoſce bonitatem Dei, qui ne-
minem vult excluſum à gratia, quamvis imme⸗
rentem, & reluctantem. Expertus id es ipfe.
Recogita annos priores, & intelliges; mirabe-

ris, quòd te Deus ita ſit proſecutus; dolebis;

gratias ages, propones, petes gratiam.
2 Vidi-

Auif 6

fln Gudn
Hirtumn
uinmn. len
Aue Min ſel
Plire uiten

r Foctt 1
aa kelnn ß
A roco eln
a nelerutin
Luoret llom
ie neeſtinin
i Hincoln 1
nnz, guibelan
1i Dlceer aten

utel,elen

N

„
1. UW 1e ſo
*

7
ſdoe

—

An lei enn
S
Aleun 4
kionen u

N.
NNN
7

,

entiͦ

derſatin
nkinne
ſitennning
adrh:
ruunt, n
Porr,Aeat
0n ian eucg
guhen lu

in Ndnne t
M. 6.4
etin nt
eiupbnt tin
un mamm, 4

Hunin, En

GNN

NAh
Hrun
AtiA
Pckn Enfee
m, Fedt
5
EnD Nin
io⸗
n N
Hennas u
ſe s Ge⸗
ellgesi,
ſecotts i
gl
Nℳ

Pheiben

CH RISTI DOMINI. 4
z. Vidimus ſtellam. ouam infelix ſłatus cos
ea gentilitatis ante natum Chriſtum! ſed hodie
vidit lucem magnam. Cogita quis olim ſta=
tus animæ tuæ ante ortam ſtellam vocationis?
quis kodie? Deteſtare priorem, gratias age pro
praſenti. .
3. PVidimus ſtellam. Vocat eos per ftellam,
quia dediti crant ſtellarum fpeculationi. Ita
Deus in vocandi modo accommodat ſe homi-
num inclinationi? & ſimul erudit interne, quid
ſtella ſignificer, & mover illorum voluntatem.
Agnoſce I. gratiæ neceſſitatem, ſine qua ad
Deum non venies. Hanc ora 2. Diſce experizi
illerum inclinationes, quibuſcum agis; & per
eas illos lucrari, 3. Diſce ex creatis aſeendere ad

increata, ut illi ex feella, ſtellarum Dominum

agnoverunt.
DIE VII. IANHARII.
De Magorum ad vocatione m
cooperatione.
1. VIaimui. Matth. z. Non ſoli tres, ſed for-
t& aliit omnes in cadem regione viderunf
ſtellam: ſoli tamen tres cam ſecuti ſunr.
Vere multi ſant vocati, pauci verà lecti⸗
auor ſtellas Divinarum inſpirationum tibi miſit
Deusl quam paucas es ſecurus! Dole, time, ora
plures, & ſtude vocationem tuam certam facere
per bona opera.
. Vidimas s venimus. Ut viderent, Deus de⸗
dit; quod veneriat de ſuo addiderunt. Kuſtes
C

42* HPIP HXN IAz
eſt gratia, ubi non eſt cooperatio. Vide ne gratia
Dei in te vacua ſit. Nullam neglige, quia forté

quævis eſt ukima.
3. Vdimu; veni m. Inter videre ſtellam,

& uenire nihil interponitar: ſtatim cnim vo-

carti Deo obediverunt, non retra di tam mul-
tarum txemplo, quos cura domus, aftectas pro⸗
pinquorum propria commoda retincbant Di-

ſce non diflerre dum lumen habes. Rumpe vin-

eula terrenorum affectuum, —
DIE VIII. J ANIARII.
Do egreſſu ex Pattia, & itinere
Magorum.
1 VIdimu⸗ venimus, Matth. z. Non igno-
rant itinerum moleſtias, terræ, & aeris in=-
jurias: fortè & plura ſibi præfigunt animo s &
tamen iter aggrediuntur. Magna generofitas?
Hæc volentibus ad Deum ire (emper eſt neceſ-
ſaria, hoc enim iter moleſtiis non carer. Con⸗
fortare ergo, & eſto robuſtus, ac generoſas cape
reſolutiones Deo confiſus.
z. Vidimus à venimuas. Iter ineunt, quia vo-=
cati, quò? ignorant, generosè & intrepide ſe
Divina committunt vocationi. Fiducia illa ſtel-
lam ducem merita eſt. Quam ſæpe times ali-
quid aggredi, quia eventum neſciss Ubi credis
Deum velle, feſolvere te, fide: qui dedit velle,
dabic & perſicere.
3. Fidimus. Conſidera quis per iter fuerit
eorum ſenſus, habito ſemper præ oculis ſtellæ
miraculo? quæ Deo gratiæ? quæ in adverſis pa
tientia

n nn⸗

,ontalte
1 Coitie,
uun lebent
utns. 1ul
tehatiuſe
1IAN
. e,
Hetohg
Nunto
Ne, Ge. N
laram, N
lebgura
(Rus eofum ce

oci⸗

intiid Ar e

ositndan
Aöluco le

R glrrunt E.n
kiler fin

4 9
in Hnde
le ng Mn

Am d, ⸗
Wleie ger.
1 X. nh
l

W
Kuinfſenn n.

Ade lr

Ninc
n Wünns

t 1 Mir
igere Aiani
einn nin,4
ln geninn

R

eaetelecta
n Aal

rirentlii
e küntſit

iſe ge
i Nnislis
Dle 1 .

ieücee⸗

cHRISTI DOMINI 41
tientia! quod Ohriſti deſiderlum? quæ eum ins
veniendi cura?; Confundere, quod eum tot lu=
minibus tam parvum habeas deſideriurn Chri=⸗
ſti, & inveniendi curam. Gratias age pro lumi=
nibus, ora plura, & efficacia, ſequi ſtatue.
DIE IX. ANUARII.
Tres Magi Hieroſolymam ingre-
diſuntur. .
TI*²7 t qui natus, &yt. Matth., 2. Qia

ſtellam amifeKrunt, pnec eſſe habent ex

hominibus quærere. Sed quæ cauſa amiſlæ ſtel-

læ: Fortè voluit Deus corum conſtantiam pro=-
bare, Solet enim etiam Sanctis eripere ſolatia
ſpiritualia, & ariditatem immittere. Quid
ages tali eaſu? Ecee Magi pergunt, intrant

eivitatem, ſpe pleni, quod Deus medium ſugge-

tet. Fu pariter ne cade animo.
2. VUbi eſz qui natus eſt Reæ Pisdaorum? Quàm
intregida animi magnitudo? Ia ipſa urbe He-
rodi ſubdita, vivo, & fegnante Herode rege, ho-
mine ambhitioſo, quærunt da novo rege, nen
ſinue vitæ periculo, Fides viva & ardens deſide-
rium expunkernnt metummpericuli: quoties tu
ob leves metus vel non ſuſcipis pro Deo, quæ
parum ſunt ardua, vel ſuſcepta deſeris? Gon-
fundere, emenda.
3. Aundiens astem Herodes turbatus eſt, &
omnis Hieroſolyma zum eo. Matthe 2. Turbatur
Rex ambitioneè regai, quod timef perdere:
turbatur populus Regis ſtudio, quem timer
oKtendere. En quomodo vel unus ad terrena af-
fectus

44 HPILPNANIA.,
fectus, una inordinata paſſio pacem animi tur-
bat. Amhas hanc pacem: ejice animo inordina-
t0s afte ctus, .
DIE X. J ANUARII.
Herodes quærit, ubi Chriſtus
naſcatur.

15 –☚T congregan; Prinzipes Sazerdstum, α
Sczibas populi, Matth. 2. Quàm admi-
fanda Dei providentia! Herodes malevolus,
Sacerdotes iniqui ſerviunt ad dirigendos Ma-
os Lauda, & magnifica hanc. Si verò cog-
Roſeere vis Dei voluntatem, ejus Miniſtros. Su-
perieres tuos conſule. Et fi iniqui fint, Deus non
patitur illos in eo errare, quod per te vult fleri
2. Sciſcitabatur ab eis, ubi Chriſtus naſceretur,
bid. Quàm pia in ſpeciem quæſtio! quam ſi-
niſter in conle affectus? quàâm ſancti videri
volunt affectus peſſimi! Non ſinas paſſionem
ullam dominari: etiam te dementabit, ut quod
ſfacis paſſiene, excuſcs virtute ; quod ex ira,
Veſtias zelo, &cc.
386 At illi dixerunt?s in Bethleem Tudæ, Ibide
Sciverunt hoc ex Scriptura, quam allegant; do=
cent hoc Magos, & tamen ſtolidi ipſi jeſum
non quærunt tam fibi viciaum. O ingrati!
uanta tu audis, quanta ſcis, per quæ venire
peſſis ad Jeſum! & cur non facis? oberit ipſum
ſcire, ſi nolis facere.

PIE

panh

„ Iai 4
1 eu
glelt, M.
es ardlen /
bſiet ⸗
DPerer migion
filte uen

zuenter. l⸗
ngrdat1

ntoorteni
ennigtorien
Nu. Hacndidt
Nlfecalnun
feaitntaamen
iue uoccie
futk ube,
, ſelenzn
Uimnißan
hene

Nit

4

etni
innig

CHRISTI DOMIN. 3
DIE XI. JANUARII,

Herodes cum Magis agit.

2

n r. Cam vecati, Magis diltenter didicie al

1,

1lin, 6
1 Eun une
Ee Is
üüpra

Ilue Eelc

lnilrm
iiinn
Gltenfti
zurtirn
ulkin nt.
n udi fil
Crluu i

IXEI
36000 Km
me/ l “H

ir pl Hid
Unlenmi⸗
idi b⸗
n. i
le du

cchorifen

81

eis tempus ſtelæ, Matth. 2. Quo fine?

ut inde colligeret ætatem pueri, & deinde in

eam ætatem ſæviret, ut Regem extinguerer.
Et adverte illud? diligenter didieit, ſi filii
iniquitatis diligenter artipiunt media ad ſuos
Eines peſſimos, quid te facere oportebit ad ſan-
(tos fines?
2.,. Ite, & interrogate diligenter de puero; &
cm inweneritis, genynciate méhbi. Ibid. Vide
progreſſum malitiæ. Herodes jam ipſos Magos
vult inducere, ut cooperentur ſuæ paſſioni. Hæc
eſt natura paſſionum indomitarum, ſemper ad
Pejora proſerpunt. Hæc tibi ſit ratio, ut ad eas
opprimendas animeris. Vide ergo, quæ ſit in
cerde, & tempeſtive cultrum admoeve.
3. Ut & ege veniens adoresm eum.m Ibid; Men-
dacium eſt, dic clarè: ut occidam cum. Hucuſ-
que enim progreſla eſt paſſio, ut ad ſtabilien-
dum regnum, velit Chriſtum peremptum. In-
dignare, deteſtare. Velis & tu ad ſtabiliendum
cœleſte regnum, peremptum amorem pro-
prium, & pravos affectus. Nam minus hi cum
illo regno ſtare poſſunt, quàm vivus Chriſtus
eum terreſtri, aut Herode vivo,

DIE

46 EPIPH. CHR. DOM.
DOIE XII. IA NHARII. 1

Magi diſcedunt Hieroſolymis, & ,
. . S W,
veniunt in Bethlehem. mManiit

1. Vi em audiſevt Regem, abierunt- elnh
— Matt. 2. Confidera qua ſollicitudi. „ce
ne Chriſtum quærunt. Id ſolum agunt in n . /
elun ehe

urbe, quod ad hoc ſervit, quærunt, ubi aaſca- .
tur; intelligunt. Hoc habito ſtatim proſequun- aun iet.
tur iter, nec patiuntur ſe curioftstibus rezum in (nem
detineri. Ar tu in ſuſcepto virtutis itinere, quot
diverticula ad creaturas quzzis ? quam lente
progfederis? Non ſeriò vult, qui lenie vult. Ellen,
2. Et ecce ſtella, quam viderant in Oriente, dpv⸗ wlln Neraer
,tecedebas eos. Ibid. Amiſſanm ſtellam telerarunt
cum patientia, & ſpe, non deſiſtunt tamen ab
irinere., Ideò conſolatur eos Deus remiſla ſtella.
Vide quam bonus cſt Deus in cos, qui tempore
deſolationis nihil remittunt de virtutis pro-⸗
greflu. Ne ergo animo concide, ſi abſt conſo-
krio: fer patienter, & ſpera. Aderit rurſum
Deus: huic te committe. Reren
3. U/quedum weniens ſtaret ſutra, ubi erat en
puer. Ibid. Que deduxit tandem hbæc ſtella ? Ad ulient
Deum quidem, quem quærebant; ſed tamen Win aüm
etiam ad vile ſtabulum. Vide quo ſtellæ, ſeu co- Waln
gnitiones tuæ te ducant. Si ad vanitatem, exi-
Rimationem, & c. ignes fatui ſunt: ſi ad vilita-
m, & contemptum tui, ſtellæ Dei ſunt. Has Alule
ſequere, & Deum tibi monſtrabunt. (ainun

DO- ſn
— ſchip
Kd.

n n de
3 linaie⸗

leferenti

. .
ſniße
Alleden.

un, en

(Aen ns ſolt,. .

in

Clenin Cti e
nkeingetegnn.

b gikne ,
1MriM/
ſaleluntetuanu
Eeſkireuumi
1Deutenihehehe
inennzgürene

renet

en e W

ctale i

hen lttmn

r e, 1e
gerlahil

1
rlelelahi
rbinl) eauet

ſeohch,
Iad mine
. uilontl
lehebe
vlrrhes .

A
LDOMIN. I. POST EPIPEI.

DOM. I. POSTT EPIPDHAN, 45

De adoratione Magorum,

I. PT intrantes dogium invenerunt puerum
cum Maria matre ejus, Matth. a. Con-
ſidera I. Hos Principes non horruiſſe ſor=

des ſtabuli, non deſpexiſſe paupertatem, aut
infirmitatem infantis; ſed intern illuſtratos

agnoviſie hunc pucrum efſe DEUM, Lauda
Peum, gratulare magis. Neque tu horre
paupertatem, aut contemptam. Poſtquam
enim Deus pro te vilis factus eſt, non inve-
nies eum per gloriam, & exiſtimationem.
Kefecte, dole, deſidera, pete.
2. Et procidentes adoraverunt en m. Ibid.
prociderunt primum, non tantum corpore in
terram in tevcrentiæ ſignum, ſed etiam animo
in ſuum nihilum, agnoſcendo ſe undequaque
ab hoc Deo pendere, Deinde adorarunt perfe-
Go cuku latriæ ? quia Deum cognoverunt.
Kece quem ſui æſtimationem excitat Deus
cognitus? quam reverentiam? quam animo-
rum ſubjectionem? quem ſui contemptum?
Excelleres kis, i Deum bene noſtes.
3. Et prociqentes adoraveruxt. Conũſideta
qui fuerint eorum affectus. 1. Eos gratias egiſ-
ſe, quòd venerit in mundum ad redimendos
homincs: zꝛ. Quod per ſtellam eos ad ſe dedu--
xctit. 3. Obtulifle ſe ad perpetua ejus obſequia
ſervos infimos. Excita in te coſdem affectus, &
offer te ad quævis ardus.
FPE-

r N

43 HEBDOMADAI. il
F ERIA II. ln
eu u

De oblatione munerum.
G in .
1. Pertis theſanris obtulerunt ei munera, aaua- atd,
rum, thus, & myrrham. Matth. 2. IAin Nl
Fidem teſtantur opere; nec comparent vacui an- 1, Han
te Regem: donant illi quidquid habent precio- ceen
ſum. Nec dubium eſt obtuliſſe etiam, quoed an ul
iiſdem maneribus deſignatur; cum auro cha- iiii
ritatem; cum thure devotionem; cum myrrha
mortihcationem, Credis Deum? operibus pro-
ba, Offer eidem tria hæc myſteria, dona, ſed ob-
lata ſemel, non amplius recipe.
2. Obzalerunt ei munera. Conſidera quam
grata fuerint hæc munera Chriſto Domino:
non quia precioſa ex materia, ſed quia conjun- na,
Ga crant. 1I, Cumviva fide, 2. Pietate. 3. Hu- Nma
militate, & ſubjectione. 4. Amorc. Deus enim n 4
ſolum æſtimat ex quanto affectu, non quantm imium
dones. Cum igitur offers munus tuum DOeo, ayin mnf
affectum procura. uſimnile
3. Obtalerunt ei munergq. Condera quid en inice
Deus, qui ſe liberalitate noſtra vinci non pati- nen
tur, his donis rependerie. tſi nihil conſtet, Mn kil
conſiderare tamen licet, reculiſſe auro zugmen-
tum ſapientix, charita is: thuri, ofatienis,
ac devotionis; myrrhæ, incorruptionem, ſeu
il ernn „ quàâ pra ervati fuerint à peccatis. Ni-
il fruſtra Deo dqabis; que plus dederis plus ac⸗
ipies: dab', vilia, accipies precioſa.

mnineincrhin

uft, id
aii uzen
p ueſenh

II⸗

A
Günn

oinn
ihnm Prlt

rnes A

lifllttcermni⸗
le
leeim, aul
an mar

ieDen chelu
lecpe
7 “
n (ullen gun
ehrito Doin
in bicn cor
e WMatt,
14. Mucn Dnn
e Me,

Enpun un h

n Cirleri
irltr ircdvnft
1. wdc
r lenmane
uui un

4

NNNNN.

POST EPIFHANIAM. 49
F ERIA III.

De reditu Magorum in Regio-
nem ſuam.

1. E reſponſo accetto in ſomnis, ze redirent ad
*—Herodem. Matth, 2. Perplexi hærebant,
an eadem, an alia via redirent. Recurriſſe ad

eum credidcrim, & oraſſe lumen, Deus

wittit Angelum, qui doceat. Agnoſce, &
lauda Dei providentiam, quæ ſuos regit. Com-
mitte te illi, maximèe in dubiis adverſis, certus
quod aderit,
2. Reſponſo accepto, ne redirent ad Herodem,
Prompti ſunt, etſi yia ſuggeratur fortè longior,

moleſtior, ignota: nec penſi habent, promiſiſſe

reditum Herodi, dum Deus aliud juber, Diſce
poſt habendum reſpectum, & motiva humas
na, cum quid Deus, vel Superior jubet: eundum
via, qua te Superiores, & Regulæ ducunt, Re-
flecte in priora, ordina futura.
3. Per aliam viam rewerſi ſunt in Regionegz
ſaam, Ibid, Priore via amiſerunt ſtellam, inci=
derunt in Herodem, inciderunt in periculum
BPromiſlione reditus data. Quid fieret, ſi redi-
rent Faciant propria pericula cautum. Noli
ο redire, ubi expertus es, te deliquiſſe? vitata
occaſione vitabis periculum, Quam ſæpéè id es
pertus!

6 PB5

30 NEBDOMADA I.

FERIA IV.
Ex infantia Chriſti diſce mundi
contemptum.

I. Olite diligere mundume I. Joan. 2. Ita
te IKSUS cxemplo ſuo alloquitur.
Naſcitur ſecreto, in nocte, ſine pompa;
ſine hominum accurſu, ignotus omnibus; &
natus non ſe Regibus mundi ſed deſpectis ſo-
lum Paſtoribus promulgat. Non eſt hoc velle
larere? Qid ergo tu quæris Iucem? Diſce ſan-
cte latere, & ſolitudinem amate, te plebi po-
tius communicare, quam inclytis.
2,. Nolite diligere mundum. Conſidera Chti-
ſtum à nemince ex vicina Bethlehem, à nemi-
nec ex Jeruſalem viſitatum. Non ignorabant
hi natum, qui Magos ipſos docucrant, udi
naſceretur. Manſit ergè totis 40. diebus in
ſtabulo deſpectus à ſuis qui poterat ſui hono-
rem omnibus imperarc. Non eſt hoc mundum
contemnere? Et tu voles tibi applaudi? te æſti=
mati: uter errat, tu? an Dei Filius?
3. Nolite diligere muna um. Conſidera acce-
piſſe quidem Chriſtum à Magis aurum; poterat
meliorem ſibi commoditatem curare, unde
magis ab homivibus æſtimaretur, qui tranſeun-
tes eum videbant & contemnebant. Non eſt hoc

mundum deſpicere? cum ejus plauſum habere

poſſis, nollei At quam tu ſollicitus es, ut vel lu-
creris æſtimationem, vel non perdas. Elige con-
temptum ad majorem Chriſti imitationem.
F K-

MN,
11019/
luten

19 104 ir
,rteitl. I

,Anilefee
ntis 1r, l
Uuiue tidi oon

a Uyjerde

aunonoco C

orlem. AIree
.

POST EPIPHANIAM. 71
FERIA v.
Diſce ex Infantia Chriſti Humi-
litatem.

1uld 1. Plle⸗ * me, quia mitis ſum, & bum ilis

dlnd

ke, ir og

uoNNu

IAOeA
Wloe ſele

algandlen
nimin Nſen
Nacha
n Cſten
rten 1ben,
iumen
Celcin, N
cis 10 Wn
Aümuenünn
Vntoenen

4iun. CNet.
——
lunen Nin
nnen un
ſumbun. Ne⸗
ullicang
tonfelt

Cufiiin

torde. Matthæi 11. Ita ad te clamat Je-
ſus ex ſtabulo, ex prælepi, ex pannis. Humi-
Hitas eſt deſcenius ad vilitatem. Ad quantam
deſcendit Deus, qui eſt infinitæ dignitatis? fa-
ctus homo, ſervus, ſimilis peccatortbus. Ad-
mirare, ama, gratias age. KEt tu audebis iu-
perbire? Ex neceſſitate tibi convenit humiliati,
quia re ipſa vilis es. Expende vilitatem tuam,
& deprime cor tuum,
2. Conſidera quomodo Chriſtus in ſtabulo
occultat majeſtatem Dei & perfectiones; Sapien-
tiam, potentiam, gloriam, divitias, & c. adora tu
illas. Mirare, lauda gratias age humiliato Deo.
Diſce tua non jactare & gratias occultare,
3. Conſidera Chriſtum omnia vilior clegiſ-
ſe: pro Matte pauperem, & deſpectam puellam,
pro nutticio fabrum pro habitatione ſtabulum,
Pro cunis præſepe, pro lecto fœnum, & c. Aa tu
meliora affectabis à an deberi tibi judicabis?
Contundere vilis homo, dum pro te Deus facas

eſt vilis.
F ER I A VI.
Diſce ex Infantia Chr. Paupertatem.

1,P Roptter nos egenus ſacbtus eſt. 2. Cor. 8.
Quis? Dominus univerſorum, in cujus
C 2„ domo

52 HEBDOMAPA I.
domo ſunt gloria, & Giviti, qui ompibus
dat abund antcer, pro ſe nihil hâbet ſuperfiuum,
Inſpice paupetem caſam:; obſtupeſce: æſtim
baupertatem, quam tanti fecit Deus, ut cuùm
cam uon reperiret in coœlo; in terris quæ ſiye-
Tit. Sed reſcinde etiam ſuperflua, ut Jeſum
Frop'Bs imiteriz.
12. Pryopter nos egenus fadtus eſt. Non tantům
caret ſuperAuis, ſed vix necellaria habet, pan-
ni viliſſimi, & pauciſimi, cunæ, præſepe, le-
QRus, fœnum; & ut ſe calefaciat, halitus ani-
maliam. Obſtupeſce pauperem Deum. Con-⸗
fundere, qui vis pauper eſſe ſed defeéëtum non
pati, qui ki fottè occurrat, inquietaris, mur-
muras. Diſce cum paupere Jeſu etiam neceſ-=
ſariorum defetum tolerare.
,. Propt er nos egenus ſactus eſt. Non tantum
neceA-riis caruit, ſed ca „ quæz etiam habuit,
viliſſima fuerunt, & incommoda; ſtabalum
frigoti pervium, panni viles, præſepe dutum,
fœnum aſperum. Aſtina, & dic oum Ber-
nardo: Aanto pro me vilior, tanto mihi charier.-
Nonse hæc te confundunt, qui licet mundum
deſerucris, adhuc amas, & quæris tuas com-
moditates? ſiccive imitaberis Jeſume
§ A B B A T H O.
Diſce in Infantia Chriſti Obe-
dientiam.
1. HUæ iisvi⸗ ſemetipſum fabzus obedi⸗ne.
Phil. 2. Primus ejus naſcentis actus fuit
ebedientia. Natus enim eſt, dum in eſus
αα

1150 11,,0
aee Pakted

RNLL
N .

oeglen!
Ae 000eG.

daen

ln terti n.

Wel a, An

, . Non
lusirt

121 i,

1 Ulſuar.

nd de. d,

E ie
moh; “

a Fugein
alKun

105T EPIPHANIAM. 55

Eercitio eſſet, ue ex Nazafeth in Bethlihem
aſcendefet. Et quis? cui obedixi? Impetatori
terteno KRex Regum, homini Deus . Peccatori, 4
ui tollit peccata mundi. Vides quanti Chri ſtt
Aerei obedientiam, Nec in contrarium motas
eſt iniquitate mandanti, ne e ditficultat itiae⸗
zis: quia ſic ſciebat Pattech 3 glotificari. LDile⸗

æſtimare, amate obedientian; non ſpectare

perſonam jubentis ſed Derqm fer illam juben.

tem. Omnis enim poteſtas à Deo eſt.
„2. Humilia vit ſemwori un faktas bediens.
Conſidera quam ab arduis cσσπÿn1ι⅝ bedientiam
exercere, ab hudmilitate Pau upertate extrema,

Adverſis & incommoditat bus, &c. Sciebat

ptimam eſſe voluntatem, quæ Divinæ con-
entit per omgia. Dilce in Sapcriste Deum
agrofcere, & plerum tuæ voluntatis holocau-
ſtem aquæcumque ardua offerte. „
„3. Hamiilis 4 Vet 77 4 3 e ißjum Fat s bbοαι en⸗ pei
mnia Matri, ſe a ſinum accipiat, ſeu in fa-
num reponat, S Baritun ſe verti, revetti per libi⸗
tum Matris. Admirare Chiiſti obedientiam,
Sgratalare Matris felicitati. Redde etiam tar
felices ruos S Aperiores, & ſine te ab iis àd libi=
tum moveris Magnum hoc eſt Superioru u ſo⸗
latium: magna Pars imitationis Jeiſn.

DOMIN. II. PST EPIPM.
Diſce é Infante ESUI Patien⸗

tiam. .
Gadt 1. botuilſe Chriſtum nafc
ich paſſibilem , amoliri ſe Srinen
Pperk

4 HEBDOMADAII.

aſperitatem, & dolerem: noluiſſe tamen; quia
voluit pati in ipſa etiam tenerrima ætate 5 licèt
potuiſſes id differre ad robuſtiorem ætatem,
CEid ergò tu tantoperéè amas „ ur omnem po=-
zam fugiat ? Vita præterita non te obligat, ut
moertiſicationes afſumas? Scis eſſe gratum Chri-
ſto, qauid differs
2. Conſidera 2. ipſa incommoda, quæ pa-
titur: frigus, fœtorem, egeſtatem, vulnus cir⸗-
cumciſionis: triſtitiam in anima ex conſidera-
tione tot pcecatorum, & fruſtratæ ſuæ paſſio-
nis. Nt hæc quo affe ctu? Quid ego ago infirmus, Gminbe
K medicus pro me patitur ? fugiamne pati pre am l
Deo, qui quærit pati pro me? euer
3. Conſidera 3. Quàm innocens & imme-⸗ * end
ritus patitur. Innocenter pati, patientia eſt San-
Rorum: reorum, pro culpa. Tu neutram habes.
Confundere. Si, quod patiaris, occurrat, millies

i wlemrin

te meritum cogita, Si pateris iannocens, habes Nina,
occaſionem exhibendi amoris, qui per dura kſilthen
probatur; habe occaſionem, ut fimilis fias ſeſa m, u
Chtiſto: non eſt diſcipulus ſupra Magiſtrum. art, gen

FERIA II.

Diſce ex Infante Jeſu amorem Dei,
è& proximi.

men ie⸗
1. Mor probatur operibus, quibus bonum
amati quæritur citra proprium com
modum. μο1äideta ergo quæ Chriſtus opera
edat, quibus henum Dei quærit, etiam cum fuo
gra vi

den POST EPDPIPDHANIAM. 45

nne Lravi incommodo. Quia ſcivit placere Patri,
taenſeinke) ie toleravit omnes ineommeditates. I. Fiet ex zelo
bilnun hosoris Dei, ob peccata hominum; quibue
, Ung. abolendis dat læacrymas deinde ſanguinem.
1tonte I Invitat ad ſpecum illam paſtores, & gen-

Nidkne tiles, ut notam illis faciat gloriam Dei. Si
auamas Deum, operibus proba: primum in te,
Gnn, en deinde in aliis gl'oriam ejus promove. Dignus
llen, M eſt enim cui ſoli debetur gloria.
rintelulier 2. Conſidera Chriſtum etism in nos probaſ-
tüͤuele ll. ſe amorem, omnes illa: incommoditates pre
Wehamg nobis offerendo, Gratias age, & ama JESUM.

Nim Diſcc amare proximum, cique bene facere, non
Ng ob commodum tuum, ſed ob ejus ſalutems
““ puriſica omnem amerem erga homines, ut hoe
firiill⸗ ſolum illis velis. Quia hoc eſt eſſe adjutorem
1linmnm ii, Chriſti in redemptione hominum:

3. Conſidera Chriſtum ſuum in nos amo-
rem probaſſe, quod omaia mala noſtra corpo=
mi Uf ris, & animæ in fe ſuſcepetit, dolores, triſti-
n binhiit tias, tædia, pornas, quas merebamur, ſatie⸗
Enulgn ſactiones pro peccatis, quas reddere non vale-
bamus. Languores noſtros ipſe tulit, &* do⸗
Alores noſtros ipſe porravit. Quid debes medi=
co, qui pro te factus eſt inrmus? Quid vadi,

Ui eecunt wllien
eindten ne

ID Qui pro te ſatisfecit. Non potetis tu compati
amoren Ne
8 proximo tuo? non ejus defectus ſufferre
n
1, gihn en
n raniei
en
Peptu 4 FE=

66 HEBDOMADA II.
FERIA III.
Diſee ab Inſante Eſu, quomodo
te ſancte ames.
1 A Mare ſeipſum fanéte, eſt velle ſibi ipfſi
bonum, non fallum, & apparens, ſed
verum & felidum ; ſeu æternum. Quod bo-
num Gbi voluit ESUS 1 non ſeniuum, ſed glotiæ
Dei. Jam tum in infantia impfeffum illud ha-
bebat. Noun quzro gloriäm meam, ſed ejas qui mi-
ſut me. Oppone amorem, quo te hactenus amaſti,
quam inordinatus! quàm ſenſualis eſt? Imè
odiſti te, quia indulſiſti tibi ea, quæ à Deo aver-
tunt. Corrige ergo amiorem tui? tu nihil tibi
velis, quod non ſit pro gloria Dei; aliàs te odiſti,
tibi obes. .2
2.: Gönſidera amorem Jäaſu io ſeipſum̃, faiſſe
Geſiderium voluntatis 35 Dieinæ in ſc adimplen-
dæ. Qui ſempꝑpet facit ea, quæ Deo ſunt placita,
etiam in pfæſepi hoc egit. Nullum majus bo-
num tibi velle petes, quam ut voluntas iila ſit
regnla tus; Nunquam errabis; ſemper Des
placebis: Quam pauci cam reſpieiunt;, ut ſe-
quantur? quam multi ſenſum ducem potius
fequuntut“! ſi tu es inter illos dole, & emendæs
3. Conſidera Chriſtum ex hoc amete ſan-
to in ſeipſum, acceptaſſe dolores, humiliatio-=
B6 paupertatem, contemptum; quia telucebat
in his beneplacitum Dei, & ſalus mundi. Un-
Ge ſanéto ſui amore imipuguabat ſenſum, & ci
VIm

2
Men

NW 3
is Mplet ſen

Wuch, n

, nd

Ni
1

6 4 ſi
nd

il lei
dizne, D
un, (tin
iunſelge
elin iittr⸗

leteilne

detidenm mt

ſaultck!II
gle:
lin,tni
i igrotit

/ e
ii uke
ocen in
ten RK
loe men
1; uni

14 1. 66

; glittin
lbswuni 3
lu
ba

?GST BPIFHANIAM. 1
vim interebat. dSic amare te debes: geüctole
tuos ſenſus, & paſſtones expugaareé; appte-
henderée humilia, dura, & aſpera: qui⸗ om⸗
hino Hæc ei voluatas Dei. ua'n felixz efles,
ſi à puero hoc fécifles! quam infelix futurus⸗
hiſi mode conftantet id facias.

F E R1 àA IV.
Itet Beatiſſimæ Virg., eæ Bethleem
in Hieruſalem ad putiſicandum.

1 peſtquam impleii fani diés urihcaiis⸗
D 2i. Lec. 23 ConGdera quâm ſolicita
fuetit de implenda purificationis lege, quâ
non tepebatur: Non caοat ſe ſux ſervatâ
Virgialitate; Prolis dignitate. Accipit ecxem-
plum BRil! 1¹ qui im nplesit legem Circumiciſis.
nis, cum nec eger ret; nec teneretur: Gloriam
ſuam teputàt:, ſi intef immundas fallo judicio
accen! catur; cuùm ſic ejus ſilius ſit numeratus
intet peccatores. O admiranda obedientia,
& huthilitasi £ quâàm ege ſum alius? ſuni
dotamm Deo peccator: & coràâm hoôminibus de
pündo honoris luctor: O pador! Diſce à
JESU & MARIA.
13 Conſidera 1. Quo ſenſu B. vitgo; & §: J0-
ſeph reliquerint ſtabuſum, in gue ſoli cum ſolò
Jeſa inter tot aſpefifates; in fummæs Päupérta⸗
te deliciabantur. lu defectu rerum omstiuni
üna & abuandans erat illis conſolati i0, eſſe cu
Jefu:; Cüm Jeſu nüllus eſt lotus olktüde:
hulla kinseisas durda; hRällum inéömineßon
6 P8! 1

59 HEBDOMADA II.
moleſtun. At moleſta ſunt iſta tibi: Mi bo-
ne, non es totus cum Jelu: mendicas à crea-
turis ſolatia s ſed apparentia ; & vera delpicis.
Relinquis fontem aquæ vivæ, & fodis tibi ci-
ſternas.
3. Conſidera itinerantium paupertatem, mo-
deſtiam, patientiam, dum à tranſeuntibus con
temnuntur, cùm à diverſoriis excluduntur.
Audi pios diſcurſus, plenos variis affectibus
in E/UM. Vide alteraantes obſequia puero
IRSU. NQuac Mariam, nunc Joſeghum geſtan-
tes puerum, &c. & cum qua reverentia, &c.
Utiaam hi ſint affectus tui, cùm Jeſum in Ea-
chariſtia ſumptum corde geris.

FERIA V.
De cauſis Puriſicationis B. Virg.

1Ü*Poſtquam impleti ſunt dies purgationis ejus
ſecundhm legem Moyſt. Lucs ze Cuun
certum ſit Beatiſſimam Virgiaem pluribus titu-
lis exemptam fuifſe ab obiigatione legis Puri-
ficationis, examina cauſas, cur tatnen volue-
rit purificari? Prima cauſa eſt ex Diosyſ. Car-
thuſ. ue legi otediret. in qua legislatorem re-
verebatur. Perfecta obedlentia plus petagit,
quàm tenetur, Quid refert, quòd non oblige-
tis ſub peccato, ſi regula eſt de re licita? No-
li eo deſcendere, ut id tantum velis, quod aon
potes ſise peccato non velle. Cadentium hoc
eſt principium, Tu id cave. Adde, quodia
hoc ſit humilitatis ecxemplum.

2. Con-

Gen eun
nel/
mmm
t EMuſt
Glmnun

Grleih ilt

ziniann In
melle o

m eis, 1.

aenim aul

„VIs Mlicue

AWilart⸗
aue Chrito
. vasolilgtend

e uplalunten

1,

UII

Kals bunt

iſa i
alm
.
1 antelen
Ee Munn
almn Dis

funloe;
Ee 4
i

NAI.

kihif ir
lutee
An

1, ie,

inhnienidn

mit

blatue Neln.
u eena, A.
eir
N
ur utnnt 6
6 uer (u
gebſutit
hwiele i
al let i
Aal Motſ⸗
nEchnen t
gafeunt .

4
zult

dl Mrl⸗
6ene lieN.

1llel n

POST EPIPHANIAM. 15

2. Conſidera ſecundam ab eodem cauſam
affignatam eſie, ut imitaretur filis m ſuum, quem
vidit Iegi circumeiftionis jubje tum , qui cadem
non tenebatur. Er motivum, quo tibi perſua-
deas regularum obſervantiam, tametſi illæ ſab
peccato non obligent, quia ſic magis Chriſtam,
& B. Virginem imitaris. Frrare non pores ea via,
qua Filius Dei præcedit. Dole, quod ea non ive-
ris: time, ſi non cas, ama, & ibis.
3J. Conſidera tertiam cauſam fuiſſe, ut puriſ-
ſima Marer, magis purificaretur, non quidem
per receſſam ab impuro, ſed per acceſſum ad
ſumme purum. Aſſimilavit enim ſe magis pri-
mæ puritatis regulæ Chriſto ESU. Unde cre-
dunt Patres ejus puritatem in hoc myſterio au-
tam fuiſſe; ſicut virgiaitatem in partu. Si te
non movet ad Regalarum obſervantiam, ut ma.
gis per eas ad ſunme purum accedas; moveat te
ut ab impuro recedas. Inſpice te, & vide infir-
mitatem tuam. Accede etiam ad ſumme purum

per deſiderium proficiendi in via virtutis.

EF KIA VI.
De aliis cauſis Purifigationis.

I. Pokruam impleti ſunt dies purgationis. Kx-
pende aliam cauſam à Carthuſiano tra-
ditam, ur vitaret ſcandalam Judeorum. Pepe-
riſſe ſciverant? eſſe Matrem Dei ignorabant.
Ne ſcandalo ſit Mater Dei abſtinet grivilegio.
Diſce hinc eſſe quandoque aliqua præſtanda,
ad quæ non obligaris, ne aliis ſis ſcandalo: ali=
& 6 qua-

60 HEBDOMADUA II.B
qua patitet omittende, quæ licitéè ageres. Hoc
charitas poſcit.
12. Gonſidera aliam cauſam ab eodem tradi-
tam, ut cenforimaret ſe alies mualigsibus, in ligitis
& haneſtis. Non ſingulari ergòè via incedit Virgo,
ſed communt. Non utete, multo minus pere
exemptiones, & ſinpgularitates. Vis communi:
ſeeuta eſt magis, quia magis probata, & regulis
à Deo dictatis firmata. Hac Sancti præivére.
Hanc cohſtanter tene.
3. Conſidera aliam eauſam à Petro Bleſens
traditam: us debitis ſupereragaret indebita,. Non
tenebatur. Ergone non agendum:, ad quod don
teneris? plura amat Deus; quam ichperet. Gra-⸗
tiofa ſunt obſequia, quæ citta debitum exhiben=
