dit, colligust Judæi maganum illius in hanc
amprem, qucm non capiant, ſed admirantare
Majer pre te fecit Chriſtus; ſanguinem fuadit;
vitam poſuit, in S. Suchariſtia ſe ipſum dedit: &
amorem nendam intelligis: ſiistelligeres,teda:
mares: non verbo ſed operc. Hoc certe non ſatis
eſtendis. Nam qualia ſunt opera tua.
2. Ait Jeſus: tollite lapidem. Ibid. Quæ in ſaſ-
citatione Lazari aguntur, typus ſunt eorüum
quæ fiunt, ut ab imperfectione tua furgas.
Tollendus eſt lapis, & affectus omkis, qui
impedimento eſſe poteſt ad reſurgendum. Pef-
ſet älus verbo cum tollere ſed mandar
V 4 i di⸗

464 HEBDOMADA XXVI.

tibi, ut tollas; quia tuam vult cooperatio? em
tu autem velles ut ſe ſolo te ſanctum faceret, &
tu nullam ſubires difficulcatem. Dicit ei Martha
Pomine, iam ſætet; quatriduanus eſt enim. Agno-
ſco fſœtorem imperfectionum mearum, in qaui-
bus, non quatriduo ſed multis, annis jaceo. Sed
quam bonus Jeſus: non offenditur fœtore, ut
abſtineat ſuſcitare. Miſerum me, ſi ejus bonitas
non eſſet tanta!
3. Tlerunt ergo labidem. Ibid. In circumſtan
tis reſuſcitantis Je ein, . & reſuſcitati Lazari ag-
noſce, quid tecum agatur, & reſurgas. I. ergo
zulerunt latidzm; quia Ponenda sſt cordis duri-
ties, & obſtinatus affectus. 2. Els vat ſurſam oca-
las; quia cogitatio à tertenis vertenda eſt ad cœ-
leſtia. 3. voce magna clamat; quia audiri vult ut
iuſꝑirationibus ejus obſequarise 4: Prodie Laza-
rus, ligatas manus & bedes; quia criam poſt mil-
le propoſita, quibus tibi videéris reſur gere ad-
huc adhærent tibi pravi habitus. Sed de his dici-
tur: ſol vite eum; ut iis tollendis ſerxis adlabores.

F ERI A II.
Filii Zebodæi primas ſedes
ambiunt.
I. Ceeſit ad eum Mater füliorum Zebedai

cum fſteliis ſuis, betens ab eo; Die s ut

edeant hi duo filii mei unus ad dexteram, &
slter ad ſiniſt ram in regno tuo,. Raſpondens Jeſus
dixit; Neſcitis quid petatis. Matth. 20. De regno
agunt, dum Chriſtus de Cruce. Etiam in leneit
hrittt

a
Mealr/¹

em! nc ſ

guaſ d
umn

D,, *

sle

1
6

„ enn5
4 45 44
uung
uhn
V

POST PENTHGC.p. 46⁰

Chriſti reperitur ambitio. Didiciſſe in hac debe=
bas humiliratem & tai contemptum O peſſime
diſcipule, qui terrena ſapis, & punctum honoris
quæris, ubi Deus abjicitur!? Pers nsſois, quid petas.
Regnum Dei non aequiritur honore, ſed con-=
temptu. Hunc tua fagis, & tamen vis regnum
Dei. Quæ ſtoliditas tua ?
2. Ait illis: poteſtis bibare calicem? lbid, Inſi=-
nuat viam ebtinendi regaum: non ſedendo, ſed
per violentiam per paſſionem per mortiſicatio-⸗
nem. Aem ego bibiturus ſum. Si dicat tibi jeſus:
Ego Deminus tuus, Deus tuus græcedamte.
Amarus eſt calix, ad cujus ſolam cogitationem
ego ſanguinem ſudabo ſed tamen bibitaras ſjam:
quid tu dices? Ah reſolve te: dic animoſe? poſſum
per gratiam tuam, & volo. Dulcior eſtpoſtquam
Jeſus eum bibit. Quid nen feciſti pro noxia in
terris gloria? & vilius tibi erit cœlum-
3 Jedere ad dextram imeam, vel ſaniſt 'azm meam,
non eſt meum dare vobis. Ibid. Vobis ambitioſis,
& nondum meritis; ſed sola cogitatione præ-
tendentibus: Non ſibi poteſtatem dee ſſe aſſerens, ſed
meritum creaturis. Ambr. l. 5. de fid. c. 2. Regna:
cœlorum non perſona, ſed vita paratum ef. . Hie-
ron. Merita ergo Chriſtus exigit. Sed quæ ſunt
tua'quam lentus affectus! quam ſterilis manus!

466 HEBDOMMADA XXVI

FE E R I A III.
Ccœeus ad Jericho illuminatus.

I1. B*riman, cœcus ſedebat juxt a viams men-
dicans. Marc. I0. In hoc cœco ſtatum
animæ tuæ conſidera., I. Cæœcus es ad divina,
quibus intelligendis mentem non applicas; &
dum lucem mundi quæris, cæli amittis. 2. Sedes
in torpore animi, dum ia ſpiritu nihil progrede-
ris, etiam peſt tot aanos religionis. 3. Juxta
Viam es, non in via regularum tuarum, 4. Men-
dicas à pertranſeuntibus creaturis ſolarioſa, non
à Dee, quem faſtidis, Nonne tædet, & pudet te
miſeriæ ruæx:
u. Cum Audiſſet, gquébd Jeſis Nazarenas eſt,
c&it clamare. bid. Qued in curam corporis
egit cœcus, agendum eſt tibi in curam animæ.
I. Captat primam occaſionem: tu quet præte-
riſti à quæ hodic dabitur, fortèe ultima eſt. 2.
Incrapatus à turba, magis clamat: Jeſu Fili Da-
vid, miſerere mei. Non placebis mundo, tuma-
labuatur paſſiones; perſeverandum eſt, quia
contra ſenſum euadem eſt. 3. Projecto weſticnento
ſuo exilit. Proſicienda eſt larva ſimularæ vitæ,
quæ te tegit, & in candore animi ambulandutn.
3. Jeſus dixit illi : Luid tibi vis faciam ?
Bonitas Dei magna! ſed perverſa tua cœcitas, ſi
quæret dum à te ſit: quid tibi velis fieri, & non
potius cum indifferentia, & promptitudise
quæras, Domine, quid me vis facere, Si videre
nolis quanto præſtantius ſit, te Dei voluntati

aG

vgu

oror on
aerende
6 ihr⸗
uuets M
grite n
gluch ug
5140 mn
lelletivene
rlen, ſ

7 .
eruuelit,

Uuenctütel
ushump
Puſito
luunein ,
Wkbbnir⸗
luinln e
Unmſürtl

untan,

Voe an

dal, Le
Kunmnin
annn an
1 C tti
N

W
Ne I
.

heniwutn
nbltn
, eck
Imtldet
uinitmdtn
l ihi ii
geluluent
birlulain
ui ,unnl
* N

BOST PEHENTERCOSTEN., 467

adhærere aut ſuperiorum, quam eorum volun⸗
tatem ad tuam flectere. Dic cum cœco! Domine
ut videam voluntatem tuam: quam ubi videas ;
debes illuminatus eum ſequi in via.

F E K I A IV.

Zachæus quærit jeſum videre.

1. E ece vir nowine Zachaus, eè hic princeps
erat publicanorus, & ipſe dives: & qug-
rebat Jeſum videre, 4uis eſſet. Luc. 19. Mira,
adia rara tes; Dives & princeps Piblicanorusge;
deſiderat videre Chriſtum, ſed motus inſtinctu
Spiritus ſancti: ad quem inſtin cum quarebat. Ut
videas non catioſam tantum, aut languidum
fuiſſe deſiderium. ſed operativum. Scio quod ve-
lis videre jeſam, ſed non quæris, non adhibes
conſtanter ea media, quæ hic faciunt, Miſerum
te, qui meris deſideriis conſumeris!
2. Er non poterat pra turba, quia ſtatura pas
ſillus erat, Ibid. Duo hic habes, quæ te imꝑpediunt
quo minus Deum perfecte videas, & ei prope
jungaris primum eſt turba ſeu tumultuantes tuĩr
affe ctus? & indomitæ paſſiones animi: hæ ubi te
vis Deo applicare, te retundunt, ſecundum eſte
puſillitas tua, qua nec ſupet illas emines nec per-
rumpia. Agnoſce ex te ipſo, quam hoc verum ſit⸗
ut cognitione hac ad eas opprimendas ducaris-
3. Et pracurrens aſcendit in arborem yconsor
, ut videret eum, quia inde erat tranſiturct.

4*6 8 HEBDOMAD A XXVI.

Ibid. Hic habes, quid agere debeas, ut Jeſum vi-
deas; I. Debes pracurrereturbam aſſiduas præme-
ditatione, & declinatiene occaſionum, quibus
ſoles tuis paſſionibus obſequi, Laberis tqaia quid
agas, nen ſatis cogitas. 2. Debes te collocare eo
loci, quo Chriſtus eſt tranſiturm, id eſt occaſio-
nem boni qaærere, & ampleéti. 3. Debesaſcen-
dere ſicomorum, id eſt vanitztem ſaculi veſtigio
Pproterers. S. Ambr. l. 8. ia Lac. debes id non refu-
gere quod mundani cenſent ſtaltitiam. Quid tibi
ad hæc animi eſt?

FERIA V.
Zachæus Chriſtum excipit koſpitio.

1, Uhiciens Jeſus vidit illom, &n dixit, Za-
hae feſtinans deſcende, quia hodie in do-
otn& oportet we manerz. Ez fiſtinans deſcen-
dit, & errepit illuns gaudenzs. Lkc. I19. Non de-
efant plura Chriſto diverſoria, Zachæi domum
elegit, qaia ille maximo ejus videndi tenebatar
deſiderio. Defiderio ergo noſtro trahitur maxi⸗-
e⸗ Noli à deaderio remittere, etiam cum inve-
neris Chriſtum, quia ſcemper habes, quod quæ-
Ta5, Quidquid enim ſcias, & agas, ſemper plus
eſt quod nec ſcis, nec agis. Frucbus deſiderii eſt,
quod Chriſtus divertat. Quomodo:oporiet, qua-
ſi cam quadam aeceſſitate me manere, non
tranſeunter divertere. Velleſne hoc tibi evenire?:
Ergo accende in te deſiderium Chriſti.
1*.Stans autem Zachaus, ſam generoſus, &
2d calcinda bona mandi rcſelutus „ Dixi: zsd
2 Gemi-

„

eNI

E
ASdfed 1

W

tee enio

DDinineta/
ℳ in 14
7
oH V..
eeo eſcu
Aleaule cowan
dlaner
Aulaote lohi
ie an co
EA
K!
.
Mon h
leltan
Sgte
h e
ſonmeg

t

e otet
tnoae⸗
96 ,
NARNNNA

l.

edtemant
uud d

in

4

am

17
ſ

POST PENTECOSTEN. 479

Dominum? Eece dimidiem bonorm meorum de
bpasperibus ; &n ſi guid zæliquem defrats da vi, reddo
uagraplem. Ibid. Quod fuit deſiderium abſen-
tis Cariſti:migravit in amorem prætentis. Qaa-
ſi nen poſſet hic amor ſtare cum amore tempo-
ralium ſtarim horam contemptus ſecutus eſt,
O ꝗaeties divertit ad te Chriſtus, idem omnine
qui ad Zachzum! Et necdum faſtidis tua com-
moda, & ſenſaum oblectamenta, Uade hoc,
quia nec vivam habes Chriſti deſiderium, nec
amorem. Age, ſi erro, quibus operibus probas
amorem.
. dis Dominus ad eum, Quia hodie ſalus domui
kuic ſa Ta aſt. Eat aimius hic; Salus fa dta eſt ejzlts
berdizsone, qus in ea morabatur. Audis? Qaod
nOä antea Hat ſalas, quam eſiciarur perditio;
Ex te perditio ua, O1. I 3. Nen ergo antea ſalus,
qusm tua te ipie ejiciaris; aulfi exturses ame-
rem cxcelleatiæ commeditatum; glotiæ. Si hæc
menti tuæ adhuc inhærent, longe es àa ſalute
nec Chriſtus in te inhabitat. Recede à te, &
Chiiſtus, ac cum es ſalus accedet ad te.
F EKIAVI.
Granum frumenti cadens in
terfam.
17 granten friemest adens in ferram
mortunsm ſaerit, pum Lolum manet ; ſi
autem wmortnm ſusrit, ma-zum frubtum afert.
Joan. 12, §. Aug. cr. 1 5. Seipſatz Je, as dicebat 5
ipe era? granmm Wmor ifzra nau m, Cecidit hoc gra-
V 7 num

470 HEBDOMADA XXVI.

num in terram mortalitatis noſtræ mortiſica-
tum eſt per paſſionem & crucem. Fructum attu-
lit ſalutem omnium prædeſtinatorum, & gra-
tiss reproboraum., An & tu gtanum es in ſpica
Eccleſiæ, aut Religionis, quæ ex illo grane pro-
diit? Debebis ergo fieri panis Ghriſii, ut de ſe
aD jebat S. Ignatius M. Ergo debes tritarari, erge
moli, ergo ſubigi, ergo in fernace multarum
adverſitatum excoqui. Non hoc ages, ac patie-
ris, ut Chriſti panis efficiatis?:
2. ui amst animans ſisa m, berdet eam, &αα
odit animam ſuass in hoc mundo, in vitam ater-
nam cuſtodit gaw. Ibid. Senſum de grano fra-
mesti ad nos extendit, ur multum fructum fe-
ramus in vitam æternam- In qua tu claſſe es,
amantinm animam ſuasm ſenſuali amore, an
eam odio habentium, reſiſtentium pravis ap-
petitibus, & ſenſui nihil indulgentium. A te
ſtat at hoc aut illud eligas. At obſecro non con-
ſule ſenſum, ſed finem. Hic amantium, eſt per-
ditio ibi, & in æternum. Veritas dixit. Hic mor-
tiſi cantium, ſt ibi beatitudo æterna. Huc conſi-
lia dirige, quà creatus es.
30 Si 9uss mihi miniſtrat, me ſeqitatur. Ibid. Ad
eos ſermo eſt, qui miniſtrant. Chriſto in
Procuranda aliorum ſalute. Ab his operum ſe-
uelam, ac imitationem exigit. S. Chryſoſtomus
per viam ſolidæ mortificationis, quam cum
ſuadere debent omnibus, quos volunt in viam
ſalutis adducere: neceſſarium eſt, ut & ipſi eam
ambulem. Quid ergo ta agis, vis miniſtrare Chri-
ſte, ſed noOn vis mortiſicari. Si rei ipſius hone-
ſtas:

11
amn

1
Nku⸗
ſocl
Aulnnen,
0i bun
eu bemin
etet, u
lorelledi
utitle
ſilhferini
uekc
ͤnn,
1 tiwde l
nol ltall
un. Doſtlue
ein fr

aurgitur

Uunſius ten
lil aureh
ſin gon
rielha
Vifetin

Ahede

Ulnnn
AE
A.
60
atin
.
D

tie
81
ens

e
unct
Aul
i uni
lenin, 4
M
l
uudin
Nren Eut

tſetir

un. (S

e At⸗
160
eniori
nnt⸗
unennt
Nönnn

eui Auh⸗

POS T PENTECOSTEN. 471

ſtas, & Chriſti exemꝑlum tibi hoc non perſua-
dent, præſuadeat præmium: Ubi ego ſum, illic
&' miniſter meus erit.

5S A B B ATH O.
Chriſtus in Cruse exaltandus.

1. E Geo ,ſi exaltatus fuero à terra. Joan. 12.
Sermo eſt de exaltatione Crucis. Suam
ergo exaltationem, & gloriam conſtituit Chri⸗
ſtas in Crucis humilitate, Et aos gloriari opor-
tet in Cruce Domini noſtri Jeſu Ebriſti. Gal. 6.
Quam vereet, ut tu gloriam tuam quæras non
in confaſione! ſed in laude hominum, in plaa-
ſu in jactastia talentorum. Hoc vero eſt gloriæ
Chriſti adverſari. Ozaniz zraham ad wie ipluss,
hoc eſt, meæ poreſtati ſubjiciam. Pei Crucem
enim adeptus eſt Chriſtus, utr in nomine Jeſa
omine genu ſsdtatur. Philip. a. Scis, quare paſſio-
nes tuas tibi nos ſubjiciss? quia non exaltaris
à terra, non aſcendis in Crucem per calcatam
ſugerbiam. Paſthac ergo abſis tibi gloriari, niſi
in Crucæ Don ini noſii Jeæſu Chriſti.
2. Reſpondit ei turba: Quaoxzodo ta dicis? Opor-
tet exaltari filium hominit ? s ss eſt ille filias hoer
minis? Ibid. Hæc eſt ignorantia turbæ. Videt-&
audit præſentem filiam hominis, & non agnoſcit.
Tu gquidem igsorentiam ſimilem non pro-
dis verbis, ſed factis. Offert ſe humilitatis occa-
ſio: audis interae momentem Deum. Hic cal-
ca tuam ſuperbiam. Reſpondet confuſionis ti-
mor. Erit alia occaſio. Non eſt opus hæc kub ic
1 erI;

472 HHBDOMADA XXVII.
fieri, & c. Tanquam Chriſtus non ſerin facie

XAASrIE . .
mundi ſuſpenſus. Meritò ergo te reprehendat
Chriſtus?: Aabuc mod s Lua m en n zin vobis.

Meritò monest: Ambulate dumw lucem habetis,
licet modicam, quâà utendum eſt, ut ad majorem
pertingas⸗=

3. Cum aut em tanta ſigna feciſſet coram eis, tur-

K

bis, nen credebant in eum., Ibid. Vita Prava „ &
rupra adfereba t impedimentum. Multa Chriſti
arclligis mente, led quia pravi aftectus
liasht,facto non cx õ reruntamen
ibus multt credidertsnt in eum, ſed Juà/
jinper rfe te Nam propter Phariſaos non econfte-
bantur, ut eſynagoga non ejecerentur. Q Quid non
poſſunt humani reipectus? D⸗ lexerun:i enim gle-
riam homin um mags, Juam gloriam ei. O pu-

dor, ne diſipliceas homini, eligis Deo dilplicere!

DOM. XXVII. POST PENTEC.
Ex lumine quiſque ſuo judicabitur.

Go lux in mundum veni, ut omnis, qui

àit in me, in sensbris non maneat,
Joan: I2. Scdemds in tencbris intellectus
obfuſcati, & in ambra mortis, quam noſttæ
faciant coancupilceatiæ. Offert ic lux „ & Invitat
n0s. A ſeguituer me, non avebulat en tenebris
Joan. 8. ed amamus magis tenebras. Uade?
Quia lax hæc aoa eſt otioſa, fides non 1afficit
mortea, ſcd operativa elle deoct. k Pisc lIacem
ſcmper ic moveatemn Chritti virtuccs ſequi. Et
ſem-

Erkrii

1

AR
N

AMemmmt
1

i⸗
, 0 e

ule
d 1
AEPNNRIN.
n g, O

Malleer

IW.
Punehien

4, Mel

NIrA M
cvehlis d
8; ⸗
,

1
rtgeet e⸗
Ciuat i

POST PENTECOSTEN. 47

ſemper ita? Ademptam corporis luce n ur recu-
peres, quid non ageres? tam parvi eſt tibi lux
animæ ?
2. Quiſpernit me, & nan accibit verba mea ,
habet; qus aditet eis me ersso, getsm locitus ſum,
ille judicabit eum in noviſſino, bid. Abſit, inquis,
ut ſpernam Chriſtum: immane hoc ſcelus eſt 2
At non accipis verba ejus per inſgirationes, & lu-=
mina perregulas, per ſuperiores tibi dicta. At-
qui hoc ipſum eſt Chriſtum ſpernere. Hæc Ze js-
dicabunt in noviſſimo., Dicetur enim; hoc lumen
oppreſſiſti, hanc admonitionem ſpreviſti, hanc
regulam proculcaſti. Vide ergo, ue qui ſpernis,
ſpernaris.
3. Ego ex me ipſo non ſum locutus , ſed qui miſit
me pater, ipſe mihi mandatum dedit, quid loquar.
Ibid. Quam fœlix in illa hora futurus es, ſi di-
cere poſſis? ex me ipſo nihil locarns ſum, nihil
egi: ſed omnia ex mandato Dei⸗vel ſugeriorum.
Sed hoc ferte magis voves, qaam præſtes. Nihil
agis ad iavitationem ſenius? Nihil dicis ex paſ-
ſione? Hocne eſt agere, & loqui ex maadate Pa-
tris? Noli te ſupremo illo ſolatio privare, quod
nemo tibi alius dare, aut tollere poteſt, quam

tu iꝑſe.
F ERIA II.
—2 7 172
De Ficu maledicta.
I. A Ane revertens in ci vitatem, euriit. Et
4 videns fici arborem anam ſecus Vism, Ve-
nit ad eam, & nil invenit in ea, niſi folia tan-

tum=

474 HEBDOMADA XXVII.

zu m. Matth. 1 1. In hac fica te conſidera. Eſurit
Dominas fructus operum tuerutm; quos, ſi in-
genuus es, hoc ipſo titulo resdere debes, gquia
ille eſurit. Venit ad te per tet gratias, quas ad
bene operandum impertit. Veaiet per pafticalz.
re judiciam is morte. Age quos frudus preta-
liſti; Nihil iavenit, quod ſagist. Qua deluſiſti
homiaes ſimulatione, & externa virtutis facie,
fuerunt ſolia tantum. Velleſne in illo jadicio ira
fractuum vacuus inveniri;
2. Rt ait il: Nanguaam exr te fruktus naſcatur
in ſempitern æ, Ibid. At quare? quia tantum folia
habet. Sed tamen nona asss erat tenapies ficoruem,
zit Marc. 11. Myſtica eſt ſigaificatio. Si ab ar-
bore extta fructuum tempus fructum requirit,
Jsasto certius requitet àa te in temg ere redden-
dæ frugis Et zdhuc tempus negligis? Occa-
ſiones grtis, gratias difſigas; Et ſolis con-
tentus follis fimulas fraadulenter virtutem;
Non times iſlud. Maledidus gui fazit opsss, Dei
fraudutenter. Jer. 48.
3. Et arefsa eſt continuo ficulntg, Ibid. ſub-
tra cto ſcilicet ſucco, quo aleretur, Hæc eit eo-
tum pa qui gratiis non reſpondeut. Succus,
que alantur in fractus bonerum operum, fant
auxilia grstiæ, hæc merito ſabtrahuntur iis „qui
non utuntur. Hi exſiccantur deſerti à gratia, ſi⸗
equs certum eſt, non poſſe à nobis ullum opus
meritorium fieri. Unde qui noluerunt, cum
Poterant, noen poterunt, cum volcnt. Non
ſatis hoc eſt, ut ad correſpondendum gratiis te

MRoveat.

1 60ℳ,

ℳ

6 7

geicün
er ucin

zilulier
tuiketn
AMn
Nu Atr
yelonn
tiirel el.
ilrſoncedi
onu u
Anin

Ulet

n, luetiorz

e Neen 4
A uldand

,Ds id:

W W
e uß n

un e :
GDrtnanrs
kllenipen
inchblur
noluenet 1
n is
Ohalu

POST PENTECOSTEN. 47
F E RI A III.
Parabola Vinez elocatæ.

I. H*⁵ erat Paterfamilias, Deus, qui blans
ta vit vintam. Mättth. ͤ I. animam tuam,
& ſepem cireumdedit ei, mandatorum, ac regu-
laram; & fodit in ea torcular Sacramenstorum,
ex quibuas gratis fluit: Ez adifgs vit turrim,
ſive providentiæz ſauæx, ſive Angelicæ protectio-
ais, five Sugerioram vigilastiz , & loca wvit
esm agricolis, tibi. Plantavit ergo te qui creavit
te, is ſpem fruftas, ut Dominum Deum tunm
laudes, & reverearis, eique ſerviss, Af quem
gructum dediſti? foreè labruſcas: & uras fe llis.
aaties diſſipaſti ſe—z3e m? qsoties erus apsr,
ſen depravazus affe &=αε depaſtus eſt vineam: quæ
reverentiz tus in Sacraments ſanguisis Chriſti?
Quis reſpe cus, & cura vigilaatiæ divisæz,, An-
gelicæ, Ssperioram ? Et tamen noa tibi dena-
a eſt hæc vinea, ſed locata. Exigitur à te fru-
Gus; qaid reſpondebis:
. uum tembas ſraAus:n abprebingsäſſet, Mi-
ſit ſervos ues as agricolas, as acciperent frukns
ejas. Ibid. Qaid fecerit Deas tibi, quid tu illi,
exprimitur. Questies miſit ille ervos ſuos, Con-
cionatores, Superiores, internas iaſgirationes,
monentes ut fructum dares. At tu, ſicut Agri-
cola apprehbenſis ſervis ælium seciderunt, aliu ms
occiderunt, alium lapida verunt ; ita gratias in
vanum accepiſti, quibus noluiſti cooperari,
inſpirationes extinxiſti, admonitioaes ißre⸗
VIItI.

477 HEBDOMADA XXVII.

viſtie O bositas Dei I? O tua ingratitudo?
3. Iterum miſit alio; ſervos pluribus prio ribus,
E& fecerunt illis ſimiliter. Ibid. & quidem tertia
vVice. Habes perfectæ obedientiæ typam. 5. Greg.
Cuem cemtertum haberent alios ſervos erudeliter
caſos, cù n tamen mittuntir, nec dubitanè, anzc
orationes eeuſ andi querunt, ſed imperata ſine diſ-
cuſſione perſiciunt. Nonne parem à te obedieati=
am ſtatus tuus exigit: Lege Reg. 31. Summarii.
Eſtne talis tua obedientia?

F ER I A IV.
Unici filii trucidatio.

1. Nor viſimè autem miſit ad eos plinm ſuum ,
dicens: Verebuntur filium meum. Matth.
21. Poſt tot contemptas gratias, porerat te
Deus plectere. Sed uſas miſericordia, miſit ad-
huc filium ſuum in viſcera tua ſub ſpeciebus
Euchariſticis, ut ejss te charitas accenderet hu-
miliatio degtimeret crax & paſſio ad mertihca-
tionis fractum dandum iadaceret. Debebas ve-
reri filium Dei; ejus doctrianam, & exempla am-
plecti. Sed qaam 1o. engé tu abe] jus y vita abiiſti

2. Agrieulæa autem videntes Plium, dixerunt

intra ſe . Hic eſi hares „ Venite oociHdũ(us eum.

Ibid. Quàm parum reveriti ſunt filium! Ne-

quetumsgis, qui non es veritus peccare. Eje-
eiſti um exera vingam, ubi locum dediſti pecca-
to, Oeeii enm in temetipſo, & fſangninem
ecjus iadignè proculcaſti. Tu non es reveritus
filium

IIIi

4 en
irreine

ul 1i

6 eri

ynvon
G Amri

S
Larcut

ntinnſt

— .
Mre

. 4 ylittt4
f Nu

v1 Mℳ1

l.· Mer atl
,Nwür. Il
Irnr Ape
m teünian
gtonen lel
iltünoe
dun net

n

Ms ,A

ee
RAE,NAIA

1, Meerat

POST PKENTECOSTEN. 477

filium Deis reverebitur eum Pater, cùm ad judi-
candum venerit- & filii vulnera contra te pero-
rabunt.
3. Chm ergo venerit Bominus vinee, quid ſaciet
agricolis illis? Aiunt illi, malos malè perdet. bida
Quaid aliud expectare poteras ex tam indigna
filii Dei tra tatione? ſed miſertus eſt tui Deus. Ne
malè te perderet, eo loci conſtituit, ubite benè
perdas per affiduam mortificationem. Hoc vero
quàm neceſſarium eſt tibi frenum, ne relabaris?
ſed quàm facilè illud excutis, & declinas?
F E. R 1 A. V.
Nuptiæ Filii Regis.
1. D Ex fecis nußtias flio ſao , & miſit ſer vos
lJuos vecare in vitasot, & nolebant venire-
Matth. 22. Pater æternus deſponſavit filium
humanæ naturæ. Iaſtruxit convivium Evan⸗
gelicæ doctrinæ, & perfectionis. Ad hoc cum
multis etiam te invitavit. Adduxit te venturum
per ſuſceptionem religioſi ſtatus. Miſit ergo
ſervos ſuos inſpirationes ſanctas, quæ dicerent
tibi: Prandium meum paravi, eccaſio, qua
perfeétioni ſtndeas, in promptu eſt. Sed ea ne-
glexiſti ; abiiſti in villan: pravorum affectaum,
iviſti ad negotistienem ſolatiorum à creaturis 5
ſpreviſti invitantes inſpirationes. Advertis in-
dignitatem?
2 Rex azzem iratus perdidit homicidas illas.
Ibid, Cur non miſit elies, aque alios ſerves ,
ut ſuperior Paterfamilias ad vincam ? ſ
2-

47⁸ HEBDOMADA XXVII.

ſtatim iratus eſt, & perdidit illos? qui illic ſervi
debitum exigebant, hic gratiam convivii ofere-
bant. Apud Deum autem, utinſigne majeſtatis
eſt, conferre gratias, ita crimes eſt læſæ majeſta-
tis, contemgtus gratigx. Et quet tu gratias ejus
contempſti? Idem cnim eſt centemaere, ac
nolle cooperari. Ergo perdi meruiſti. Mileri=
cordiæ Dei debes, quod ad te adhuc alios ſervos
mittat alias, atque aliss inſpiratisnes ac lumina,
Vide, at humanins excipias.
3. Nuptis quiasz, barata ſunt ; ſed giad in vit ati
eranz, nen faerunt digni. Ite ergo ad axitus via-
zum, & quοſcungue in veneritis vocate ad nuptias.,
lbid. Detractaſti hactenus convivium Kvangeli-
cæ perfectionis, ſeu tædio veniendi, ſeu difficul-
tate te ab alienis abſtrahendi. Indignè te egiſſe
,2 Roſcis. Pone erge te ad exitus viartum tua-
rum, dico ad exitum vitz, Conſule merrem,
quid ſuadest ?à an cundum ad hoc convivium
Perfectionis? an negligendum? Accipe conſi-
lium. Quod tunc egiſſe deſiderabis, nunc age.
Serum tuac eſt deſideriam.

F ERI A VI.

De homine non veſtito veſte
nuptiali.
1. Nera vit autem Rex, uat videret diſcaum-
bentes, & vidit ibi bheminem non veſtitam
veſte nuptisli. Marth, a2. Per veſtem nuptia-
lem intellige vitam, & mores ſtatui confor⸗
mes.

inun, A;

Aonen
Arune ln
0len

It,

os ce
inore
eria m
ikli nl

Roreelte

lmednu, .

4:
Medlo

Vn ütin

Mlifarzetan,

rn hle, e
neihenn

Cie vatee

Am Crnii

un Nock
alaine ur,

e
geeg

3
etn WNNH

2OST PENTECOSTE N. 479
mes. KExpende ax tui ſint tales: Et ait illi, cum
indigaatione. Amice, per ironiam, quomodo hus
intraſti, won habens veſiten, nieptialem, Nos ſatis
eſt apparere te religisſum, eſſe oportet moribus,
& vita. Si Deus hoc momento ad examinasdum
te particulari judicio evocaret, qualem patas
inveniret? Ar ille ebmutsit. Apud Deum nullam
poteris excaſationem prætexere: cenfuſus ob-
muteſces. At nunc dum tempus habes, loquere
deprecando, & veſtem, quæ Domino placet,
para.
2. Tunc dixæit Rex miniſtris: Ligatis manibus,
pedibis: eins, mittite eume in tenebras sæteriores,
Ibid. Ex gellitur, air Ambr. ſer. 3. de Nativ. 1usia
tum pectater eſſet, ſan Nitetis ſibi meritum Vindi-
cabat. Nen facile tolerat Deus in religiene
eum, qui motes & vitam religioni non confor=-
mat. Certe quod timeas;, habes ſi tus vita cit
alia. Etſi te latere in multitadine poſſe credaz,
Deus manifeſtabit abſcondita. Erſi non cjicia⸗
ris à Religionse, ejicicris à facie Dei, qui eſt lux
vera, in tenebras, & cœcitatem mentis. Liga-
buntur tibi manus, & pedes, ne opereris bene,
laqueis tuarum affectionum. His enim plerum-
que ſtringitur, qui nimis laxus eſt. .
3. Mulii funt vecati, panci vero eledi. Ibid.
Hoc eſt, quod te in timere tenere deber, & cu-
ram vocationis ingenerare, ut ei ſtudeas ſatis⸗
facere. Non ideo ele ctus es, quis vocatus, veca-
ti non eſt tuum, ſed Dei gratia, etiam ſine præ via
tua diſpoſitione. At tu eligaris ad gloriam,
de tue conferre debes, Sequere cogpſilium ro⸗
1011:

4 80 HEBDOMADA XXVII.

ſtoli: Satagite, ut 1er bana otera certam veſtram
vocatic nem, & elet ionem faciatis. 2. Petr. I.

s A BBATHO.
Qua ſtlo de tributo Cæſari pen-
dendo.
4. M z[er, ſeimus quia verax es, & viam
. Dei in veritate doces, & nan eſt tibi cu⸗
ra de aliquo non enim reſticis perfenan⸗ homi.
num. Matth. z2. Veriſſima hæc Chriſti laus
eſt. Utisam & tu citra adulationem hanc me-
reris, qui te Chriſtum ſequi profiteris. Efſne
verax tibi ipſi? non mentiris tibi bonum ma-
lum& malum bonum: Teneſne viam Dei lviam
mandatorum, & regularum? an vadis pofſt veſti-
gia ſodalium & paſſionum tuarum? Non eſt libi
cura de aliqus extra Deum? non de te iplo? Non
reſtic is erſonam hsminum: non huic adularis?
illi te affricas? illum particulari amore ample-
Gteris? Qaam procul abes à laude Magiſtri tui
malus diſciꝑpulus?
2. Kuia tibi videtur licet cenſum dare Caſari,
an non? Ibid. Quæſtio in verbis non mala: ſed
latet in animis nequitia, Erat enim proponenti-
um ccnſiliuns, tet etum, caperent in ſermone. Ideo
eos increpat: Quid me tentatis hypecritæ? oſten-
dens, quam ſibi diſpliceat dolus. Petit videre
numiſma: Exhibetur. Ait illis: Cajus ef ima-
go hac, & ſuperſcriptio 7 Cujus es tu imago?
Dei, Sed quam deformis! Tu eam feciſti imagi-
nem terreni hominis. Tempus eſt „ ut Rient
por⸗

&

ie 1.
4 n
canng geutu .
ziroltep Nee
lertis eo40
W Neldis
. ünerdo eun
adettorns ſi⸗
lenitte, Ke
ebetekciizt
col lche⸗ 0
en, b eulen.
arut

WIII.e
Chart

fent un .
ul artun
orndtz keg
Mruln Dnan!:
1 Megungen,
Min neng

UInentet

Wlig dui

mmRN

ſenle lleetn
81NMeI
5

au

ebizre

(As 4
TNein N

gtel,

POST P E N TEC. 4⁸/1

fortaſti imaginem terreni hominis, ita porles &
imaginem cœleſiis. I. Cor. I5.⸗ Reforma te ipſum,
donec formetur Chriſtus in te. Gal. 4. & dicere
poffis : Vivo ego, jam non ego, vivit verò in me
Chriſtus. Gal. 2.
3. Reddite ergo, gua ſunt Caſaris, Ca ſari; & 744
ſunt Dei, Deoc Ibid. Cuique ſuum reddendum:

Dei es, quantus, quantus es: corpus, anima, ſen-

ſus, potentiæ omnes. Reddiſne Deo corpus &
ſenſus tuos? utereris co ad ſuam gloriam, an ad
tus commoda? Reddis animam cogitando ,
amando, ac timendo eum? An affeétibus tuis
ſerpis circa creaturas? Vide quot titulis te Deo
debes: Creavit te, redemit te, ſervavit te, vo-
cavit te, tot beneficiis te cumulavit. Redde &
proximo, quod debes, Charitatem. Eſt imago
ejus, cujus tu, ab eodem creatus, codem ſan-
guine redemptus.

DOM. XXVIII. POST PENT.
De magno Charitatis mandato.

11 Nterrega vis eum unins Legis Poktor: Magi-
ſter; qued eſt mandatum magnum; quod
Deus præ omnibus reqnitit. Ait illi Jeſus:
Diliges Bominum Peanm tanm ex toto corde
tuo, & c. Hec eß maxinum, & primnm wanda-
zum. Matth. 22. Intelligis? trimnnm ergo hinc
incipiendum eſt 2 maxininm: ergo hic tern i-
randum cſt. Amor rex afect eſt & primus
mctor, ergo huc on nes cvere debet, & inſe

1egi, tar quamir fuen brem,cxXta εα nihil

1
C1

—

48 2½ HäHBDOMADA XXVIII.

eſt amabile. Habuiſtine hoc præceptum tan-
quam primum, & maximum?; Nihil unguam
Deo prætuliſti? O urinam! Sit ſaltem peſthac
krimnm, , maximisn amare Deum. Quod gro-
babis, ſi omnia ad idipſum dirigss z ſi nullam
cerdis partem tribuas amori creaturarum; fi au-
debis cum Apoſtolo difficultatibus inſultare ,
QAuu nos ſeparabit àcharitate? Rom. 8.
2. Secunduss ausem ſiwaile eſt huic? Diliges pre=
gimusm fuum ſic ut te ipſas m. Ibid. Regula amandi
proximum cſt quiſque ſibi. Nemoſe ficte nemo
hon ſincerè amat. Nemo ſibi vult malum, ne
minimum quidem: nemo non ſibi vult bo-
nam, & inter bona optimum. Debes ergo (&
hec mandatum magnum eſt) amare non ficte
proximum; amoliri, quia poôteſt, ab illo malum,
curare bonum, At proximus tuus non eſt unus,
ſed omnes. Nen debes ergè affectum ita uni af-
figere, ut aliis ſabrrahas.
e In bhis duobus mandatis niverſa lex pen-
det, & Prepheta. Ibid. Motivum hic habes dili-
gesdi Deum, & proximum. Obſervatio Legis
abſolutè tibi eſt neceſſaria. Nullam vis tranſgre-
dizlta quidem ſperem à cordate homine. Ergòo
dilige: Rui diligit, legsm implevit. Rom. 13. Huc
ergò cogitationes, huc yerba, & opera dirige, ut
tota vta tua ſit exercitium dilectionis,

PE .

beettj
ece fitmen
rtoke⸗ .

1/6

6*
ziin did1
fäneltge
Reutibmti
tGr moe
7 nihmin
den Hreſt
Ein guri

Mlol Abe
uiſs Cle l.
1 Kirinſ
huſmerte, u
liggalvekun

SI),
i Ne
Melgun
G eublett
iate
um
n eeg
mre
hb
nureka
Auuit

mnph
n s!
uieNeon
de Acen
Cechen

5OS PHNTHGOSTEN,. 43
FEKIA II.
Arguuntur Phariſæi⸗

. CVper Cathedram Moyſi ſederunt Seribæ „ *
Phariſa. Omnia quæ dixzrint vobis ſerva-
te facite. Matth. 12. Etſi non bonus ſu-
perior, at bonumn imperism: parendum eſt. tſi
malus Doctor, at ſana doctrina , ſervanda eſt.
Scd aon inſiſtendum exemplo. Secundasz opera
ero illorum nylite facerse Nalla ergs eſt illa eui
excaſatio: ſaperior ipſe, quod fieri jubet, non
facit. Ille de ſe, tu de te ratlonem reddes. Pieuntz
enim, non faciunt. Abſit hoc à te. Benedicere
Rôn eſt clavis ad cœlum, ſed beneſacere. Non
quid dixeris, querêris; ſed quid egetis. Qaàmn
rarpe eſt docert virtutem verbo, & ſa de doctri-
nam ſuam improbare⸗
2. Omniz ver spers ſas ſacisnt , at Videane
tur ab howinibius. Ibid. Alterum, quod in Phari-
(æis carpit, vitium eſt, quòd zſtimari, & laudari
quærant ab hominibus t his ſi placeant, ſibi ſatis-
faciunt: Amant primos reeubitus h. primas cas
thedras , &, ſalutationes in oro ac publicam ho-
nori: delationem. Hæc ſi aſſequamar, in cœlo
ſunt. Non ita tu qui vis ſervus Dei eſſe Certum
eſt illud Apoſtoli: Si hominibu⸗ plavsrezs, ſer vus
Chriſti non' eſſem. Gal. I. Non poteſt Deo noa
diſplicere, qui nimium ſtudet hominibus pla-
cere. Fac, te impetraſſe, ut placeas: Mercedem
recepiſti. Ergo in hunc fumum laboràſti ?
z. Va vobis Scribæ, & Phariſai, uia Rimiles
X Mis

4 84 HEBDOMADA XXVIII.

eſtis ſepulehris dealbatis, 3ue a foris parent homini.
bus pecioſa, intus verò plena ſunt ofibss mortao-
rum, & omni ſpurcitia, Ibid. Tertium hoc eſt
vitium, quod argnitur; ſimulatio ſanctitatis.
Ubi fſicta eſt vircus, ibi ſuat certe vera vitia. Ni⸗
hil grodeſt, imà plaurimam obeſt apparere, ſi
non ſubiit eſſe. Deus non aſpicit, quis appareas,
ſed quis ſis, Talis apud Deum es, qualis in ani-
mo & conſcieatis. Ab illo pro æternitate jadi-
caberis, non ab hominibus jJ

PERKRIA III.
Prædictio deſolationis.

1. ◻ Um videritis abominationem deſolationis
ftauntem in loco ſande exciſi templi Hiero=
ſolymitani: Qui lagit, intelligat. Matth. 24.
Intellige, quòd tu ſis templum Dei, quòdim-
minet tibi deſslatio per mortem. Diſſolvetur
eain templaum hoc. Intellige, quid agendum
astea, e pericliteris-. Fraſtra enim voles, cum
non poteris. Qai in uadaa ſunt, ſugiant ad mon-
7ei, Es in populo electo, ut tunc ſecurus ſis,
nanc fage ad montem, qui Chriſtus eit, ur
cam imiteris, Qui in tee es excellæ virtutis ,
non deſeende ad humilia ſæcularium. S§. Hilar.
Quiin agro Chriſto plantatus es, non revertere
HRquam zollere tunicam veteris converſationis.
Quàm tutus tunc eris, ſi nunc iſta agas?
2 Vea autem pragnantihus in illis diebus. Ibid.
Supremus ille dics ſemper inſtat: fortè iſte
eſt. Væ tibi ſi uſque in illum prægaaas es.
Ple-

40 11
ei

t0ir,
ten
wcic
avſuß⸗

ℳ
4D lerin
lM,n

,NANXN

un uſolen
ni d
tze, e
l ur afll
euliz ki

IN
fin 1

en s ui

ienmrr

Akloumſen

4
Aee,

.

eniir

lhe
.

luint
inng n
miltniſr
, ti⸗
A Wyn
Wügen
enn
fihed
telen
chriun
enetleſn
luin )
6, n
g
lum
iniin
iul l
in n

?OST PENTRCOSTEN. 485

Plenus bonis deſideriis, & non antea ea paris in
actum. Quidquid nunc boni concipis, ſtatim
pariendum eſt: quia tunc non erit tempus⸗Ora⸗
te autem, ut non fiat faga veſtra in hyeme. Provi-
de, ut non ſuperveniat tibi mors, dum friges in
obſequio Dei vel in Sabbatho, dum ferias agis,
& in ſocordia vivis. Hæc omni tibi hora curan-
da ſunt, quia nulla hora vacat periculo.
3. Erit enim tunc tribulatio magna, qualis non
fuit ab init io mundi. Ibid. Intellige improvidis,
& tepidis, qui diſtulerunt in illud tempus agere
quo amplius non licet. I orquebitur luctà ſu-
premãà co rpus, ſed multò magis conſcientia, Vi-
vacius tunc intelliges bonum, & malum. Sarci⸗
nam tuam majorem reperies, quam unquam
cxiſtimaveris, & c. Ergo ut tribulationem effu-
gias, nunc age, quod tunc actum voles: nunc
cave, quod tuac caviſſe deſiderabis. Mortem de
agendis conſule, ſed & conſilium audi.

F ERIA IV.
Vigilandum ad Adventum Dom.

1. VIgiless, quia neſcitis, q44 horâ Dominus
vsſter venturus ſit. Matth. 24. Prudenter

ſemper metues, qaod certo venict ‚Iineſcis

quando. Quid ſi ante paucos annos veniſſet

Dominus, quslem te reperiiſſer? Quid ſi hoc
momento veniret? quid velles feciſſe Qid ſi
ſcires poſt horam venturum quid ageres à Qnod
agendum ſtatueres, illud age, quis forté ve-
X 3 alet,

131 HHBDOMADXA XXVII.
niet. ideo occulta eſt tibi illa hora, ut omnem
habeas ſuſpectam.

2. B:atus ille ſervus, qasm, clm wenerit Domi.

i: ejas àin venerit ſic facientem, Ibid. Tanti eſt
vigilare, ut à ſola vigilantia Dominus pronun-
tiet ſervum beatum. Vigilanti non irrepit fur,
qui parta tollat. Non præterit boni occaſio 8
quam non arripiat. Dic ipſe: Ubi Deo atten-
