;. Per me ſi quis introierit, ſal vabitur. Ibid.
Nu Ila certior ad ſalutem porta, qusm per hu-
militatem Chriſti Jeſu. Hic humilia vit ſo⸗=
metipſum, propterea exaltavit eum Deus. Philip.
2. Ingredietur meditando divinitatis arcana ,»
quæ Deus non revelat. niſi parvulis. Er egredien
jur imitando ejus viram „ quæ tota fuit humi-
lis, & contempta: & paſcua inveniet à cum, us
air Greg. l. I. Regiſt. c. 16, intus ment em devo-
tionibus impinguat, & foris ſe piis operibus ſa-
ziat.
3. Ego veni ur vitam habeant , & abundan-
tius habeant. Ibid. Ad quid factus eſt homo fi.
lius Dei? Ad quid exinanivit ſemetipſum? urs
vitam habeas animæ. Humilitate ergo Chiiſti
conſtat vita tua. Sed non fatis eſt, quod ipſe
precium poſuerit, ut vivas: & abundantius vi⸗
tam habeas. Vult, nt de tua quoque ad ſicia:, &
ut interpretatur Bonavent. quotidie magis, ac
magis creſcas. Non creſcis autem niſi humili-
tas Chriſti tranſest in tuam. An putas, quod-
non meretur brevem humiliationem æterni-
128.²2

5 6⁶ FI-

HEBDOMADA XXI.

F ERI A III.
Chriſtus Paſtor bonus.

1. E Coſum Paſtor benus. Joan. 10. Qui ovis
eſt Chriſti, tres habet hoſtes: Lubpum,
rapacem dæmonem; Aercenarium, fallacem
mundum; & farem, latentem amorem Propri-
um. Qgantis iſti te impetunt; ſed habes paſto-
rem bonum, qui te protegit. Jeſum. Patitur/ho-
ſtes tues; ſed ut tu vincendi occaſionemn habeas,
ille te coronandi. Ille in te, & tecum pugnat. Si
vinceris, non eſt victoris virtus ſed tusm viti-
um. At Pakor bonus bonam quoque ovem poſtu-
lat. Eſae tu talis?mitis, patiens. manſucta &c.
2. Ei cognoſco oves maas 3 Es animam meam
Pono pro ovibusmeit. Ibid. Daæ ſunt hæ notæz
boni paſtotis. O quantum iolatiam animæ in
quacunque difficalrate, ſi vere credat & dicar ;
nevit me Paſtor meus. Nevif me qui novit om-
nia, agit mecçum, at ageadum novit, tam ſapi-
enter, & provide, quam tes poſtular. Hinc ergo
meela providentiæ feſigno. z. Qais anienam
ſuam pro te poſagerit, expende, & nota amorem;
& ſi non es lapis, amorem redde.
3. O eεεααα Voceν uzovw adiuns; en ſequun-
"ur me, Ibid. Ovium Cheiſti daplex eſt nota.
Aadis voce n cjas? etiam te ad durs vocaatis-
Quid n dicat, Ecce ego mitt- Vos , ſicat oves, in
ms dio apornm Matth, 10. Si times, ſi re-

fagis;

Ptuohiren
o..1 60
n Anliunis

aes ArI I

an 6
1iheibuͦ tef
lign lnſtun
7r
wineber tee
in, clner e⸗
20
br a ei&
g n
Win,
UIl, Naie amin.
„ ſug
Aſuolch. be⸗

ete

1
MNen

4 1 Gn
nola, y
,/Aee
en un,.
iihe .

Mute

aluen ſi
roen ols
Nun Ndn
Ne de
W e

mim
ſüinite
, un H
D
un
nota n
Kplerdtmm
Qoruaui
I.n,

POST PKENTEC. 411
2
fugis; non es ovis Chriſti. Sequeriſne eum
Quid ſi ducat ad arida paſcua? dicisne; Domi-
nus reægit me, & nihil mihi deerit. Pſal. 2 2. Quid
ſi ducat te ad macellam paterisne te tasquam
ovis ad occiſionem duci? Aliter non eris ovis

Chriſti.
F E RI A IV.
In Encœniis volunt Judæi Chriſtum
lapidare.

I Ireumdederunt eum Iu dai. Joan, I0.
tanquam vitali malti, & tauri pis-
gues. Pſal. 2 1e Et dicebant, non veritatem inq sie
rendo, ſed inſidtando Beda. uouſque anim a m
noſtram tollis à ſi eæ es Ehriſtus, dic nobis palama,
Quæ perverſitascum verbis eradiuntur, dicunt;
Qsoa ſignum eſtendis nobis, g3tod hac fatis? Oan.2.
Cum operibus ejus virtus demonſtratur, di-=
cunt; Si tu es Obhriſtus, dic noba palam, Sic operi-
bas clamantibus ad verba, verbis ad opera con-
fugiun. Sed nec verbis creduat, nec factis. Quid
aliud facio, qui nec do ctrinam Chriſti ſequor,
nec exempla?
2. Keſpondit cis Psſus, opera, qus ego fatis
in nowine Patrie mei, hacz teſtimoniunms perhibent
de me. Ibid. oais qaiſque ſit, eficacius non
probat, quam factis. Teſtimonism à rebus, ait
Chtyſoſt. hem. 57, in Mateh, eredibilisgs eſt teſti-
monio, quod eſt à verhis, Hraque ex factis vualce no-
ſci Chriſtus, qui exhiber ea ſigna, qus nemo ali es
facere poieſt. Quid dete loquuntur opera tus ?
5§5 7 a

422 HEBDOMADA XXI.

Quam metuo. ne tibi objiciat Deus: non inve=
mio opera tua plena. Apoc. 3. Keligioſi factis non ver=
bis ſjamus. S. Cirill. .
3 0. Siſtulerunt ergo lapides Jadai, ut lapida=
nenteum., Ibid. Poſtquam illum audiverunt ?
Egv & Pater unum ſumus. Cauſam prætexunt ze-
lum vindicandi blaſhemiam „ quam ipſi blaſ=
phemi Deo imputant ; reipſa eſt odium, & in-
vidis, quæ illos obcœcabat. Quam doloſæ
ſunt paſſiones, quæ ipſas virtures in ſuum ob=
ſequium trahunt. Sic actus humilitatis depra-
vat ſuperbia, zelum iracundia. Vide, ne tibi im=
ponant. Ideo actiones tuas omni paſſionc deæ

Bura.
F E KRIA V.
Miſſio LXXII. Diſcipulorum.

Eſigna vit Dominus alios ſeptuaginta duos 9s
NEp miſit eos ante faciem ſuam. Lnc. I01:
Magiſtri oculus conſervat attentum diſcipu-
lum. In ejus facie nihil ſui muncris negliget.
Ambualandum tibi eſt in præſentia Dei. Es
dicebat illis: Meſſis quidem multa', operarii autem:
pauci: Ut unus plurium defectnm ſuppleret;
& tu diſceres, dum plura potes, omnium illa velle,
ac libenter ſuſcipere pro. Deo., Rogate ergo Do⸗
minum meſſis „ut miitat eperarios, Non vult
otioſos,: Otioſus autem in parte es, ſi cum plura
Fotes, aliqua detrectes, Mitti vult operarios,
non ſibi deligere locum, procurare, aut extor-
qhere munus, Rxpecta ergo & tu, tuà per obe-
dien-

GN
NMtuen
,mnia
u mid
6 ſel un
üun 1
aumnel 4
ilinucet
Aunuhumn
malt
eznn. i
ſemancci⸗
Uun i ez
1kolenenibtn
tinolcte⸗
SS
vrſiei Nn
ſicgenaun
lemmnm
e⸗
ſzintgun
X. T.- Men-
Ni isie
innnn,
Aleäii
lrrhnn
Fan

4

N

dur NNe
ſſa,,

lnnhe,
unmn,
Kalin er.
n aala
Nlelun .
i⸗ n.

enidim.

niſlant

uen

Popteiag,
Pun lI
nnnmn dics
ueis
Neni Dei!
, mm l
6umlinne
Gniumt,
Nm d
nurnt Mn
enl n 4
lnetun
curu Rert
1, unt
6

dlentiam mittaris, non verò, quo mittaris, delige.
Si deligisj, in te iꝑſo ſtas; ſi mittatis, in. Deo.
Utrum vis?
1. Ite: ecce ego mitto vos, ſieut agnos inter lu-
pos. Ibid. non ſicut agnos ad amœna ſenſui pa=
ſcua. Theophyl. hic ;. Pradicit sis perſecutiones,
ne ſi repentè in talis inciderent, wagis turbarentur,.
Quid tibi animi ad ejuſmodi miſſiones? certus
es difficultatum, ſed certus etiam es ingentis glo-
riæ Dei. Utrum apud te præponderatzlnterim ur:
aſſueſcas gravibus, tolera minoras.
3 .0 Qut, vos auditt, me au dit, & qui vVos ſper-
nit, me ſpernit. Ibid: Qui à. Chriſto mittuntur;
ejaſdem auctoritate muniuntur. Ut Legati per=
ſonam ſui Regis repræſentant- Asaoicclane
auctoritatem in tuis ſuperioribas, & promptius,
ac hilarias obedies. Quod enim diſſicilem tibi
reddit obedientiam, eſt, quòd pureè hominem ju:
bentem aſpicias. Nam ſi Deum ipſum eaman-
dantem videres, & audires, nonne facilius obſe=
quereris?
Revertuntur à Miſſione ſoptua-
ginta duo.

I. REverſi Junt ſeptu aginta duo cum gaudio diæ,
centes; Domine, etiam damonia ſubjici-
untur nobis in nomine tuo. Luc, 10. Etſi non ſu-
perbiant de ejectis ſpiritibus, qui hoc nomini,
& gratiæ jeſu artribuunt, tamen aliquem va-
nitaris ſaporem interveniſſe, quod ad hæc ope-
x8.

4²4 HEBDOMADA XXI,

ra idonei viſi ſint, tradit Greg. l. 3. moral. c. 4.
Etiam in piis, & ſanctis ſuboriri ſolet compla⸗
centisa de munere bene geſto pro Dei gloris.
Sed ſicur Deo debes, quod geſteris, ita quod te
ad gerendum elegerit, ut tibi nulla, Deo omini
ex parte cures ſatisfacere. Nec ſi dæmonia paſ=
ſionum tuarum ſubjicianturtibi, tuum eſt; ſed
tetum/ Dei.
2. PVidi ſathanam zanquam fulgur de clo ca-
dentem Ibid. Exultantes vanitate diſcipulos me-
moriâ cadentis Luciferi cerrigit; nos quòd de-
licto fint pares; ſed quòd eos velit etiam à mi-
nims vanitatis umbra abeſſe. Idipſum cùm ſe
erigit ſuperbia, aut de bonis tibi conceſſis com-
Placentia, tibi ingete: Pidebam jathanam caden-
ters., Adde, undeĩde cœlo. Quid tu firmum ſpe-
res in terra? Qsis? Nobiliſſimus Angelorum.
Et in te tolerabitur? Qaomodo? tanquam ful-
gur. Vix ſumpſit cogitationem, adfuit pœna.
Nullum peccatum velocius punit Dens, quàm
ſuperbiam.,
3'In hoc nolits gaudere, quia ſpiritus vobis ſub-=
jiciuntyre. Gaudetelastem, quia nomina veſtra
ſcripta ſunt in eœlis, Ibid. Gratiæ gratis datæ di-

cendi, docendi, ingenii agendi cam preximo, & c.

etiam reprebis conceduntar, Quid eſt, quòd de
iis exaltes, quæ te is æternum perdere poſſant?
Vena veri gaudii de cœlo eſt, ubiſolum eſt ve-
rum bonam. Si nomen tuam in libro viræ repe-
Iias, tum cxalta, quia es cum perenni bono.
Gued ta gaadium quæris? an æteraum? vide
quid ames, Gaudium enim amorem conſeqaitur.
5A B-

lon

N ie li⸗
Unen A fun
Aethligaa

eh: t

Man
Lis lhnue
tilcdlenſu
Mucenn,
Preniütr
irreni

SS
I.

i unm

hſirterad

Uettin, 4
Apepniie ah⸗
nigliroblen
eſilis ienn
Myere
gala r
in
ue

lena
tin i
nſug ien

.

N

8 Nolea
N

n le
1. 3 7 .
Unin
liman!

cirhith
GAANe N
et n.
meanſie
d n
uda

Pe li/

is tOnnin

iemizin 1n
uitl

Cch

1 d e
tiuen 1.
l⸗ ſdmirt⸗
uen npnii⸗
15 1umm 1
enik⸗

2oST PENTEGO;TZN. 4
§5 A B B B A I H O.
Quzilio Les iei, & re ponſio

—

5
P001

I. Odu= Legiſperitus ſurrexit, tentans illums
☛ Magiſter, 6uaid facien ds, vitam aternam
paſſidebo. Lac. I0. Etſi malo anime prepe-
fita, tamen ad praxim eptima quæſtio. Uti-
nam hæc tibi Aaoridiena lollicitado! ſed nota?
quid facien do : 0 1 i pesalsud z nec mæjor
ſit tibi cura ſciendi di, euam agendi: nons vacuis
deſideriis ſaſpiraa ado ſ Fsris sdo : operibus
enim ad crlum! tur. In digaus ſiquidem cœlo eſt,
qui cælum non deſiderat, & pro eo comparande
non operatur.
2. At tille dixis: In legs quid ſeriptæm eſtelbid.
Ad legem remirieer t† quæſtioais ſointio. Ssi tibi
eadem vitæ æter elt, uid faeias in lege Dei ,
in conſiliis,in reguſts Religionis . & ſtatus tui
reperies. Quastum deſideriam elt vitæ, tantum
debet eſſe & viæ tenendæ. Si aliam viam ambu-
las, quam præcepta, & regalz aſtendunt, quo-
modo dicam te cælum deliderare? Vde ergo ut
accurate regulas obſerves. Veram enim elt:
Quicunque regulana ſacusi Pusrint, bax juper illos
Gal. 6.
3. Ille reſpondens dixit ?à Biliges Sominum
Deum tuum, ex toto cordz tas, ex tota snimas ee
&&Se αibs viribtes tuis & ex emni mente tu
& proximum tutm ſicut te ipſam. Dixitque ui
recie reſpondiſti: hoc fac, & vives Ibid. Approbat
reſpon-

426 HIBDOMADA XXII.

reſponſum Chriſtus: ergo id agendum eſt, quoꝗ
reſpondit Legisgeritus. Vide ergo titulos aman-
di; Bominum: Deum: tuum. Vide modum?
eæ toto corde; zota anima &c. RHoc fac. Faciſne?
nihil aliud eſt in corde tuo quod àmes ?à non va-
nitas placeat?non tu ipſe tibi? &e.

DOM. XXIlI. ?OST PENTEC.

Parabola deſcendentis in Jericho.

F. Oms quidam deſcendsbat ab Hieruſalsm
in Jericho. Lac. 10. In hoc homine
miſerum peccatoris ſtatum intuerc. Deſcen-
diz ab Hieruſalem, ſeu divinotum guſtu“, in Je-
richo, ſeu inſtabilium voluptatem. Inrxidit in
latrenes, d'mones, & concupiſcentias ſuas, De-
ſpoliant eum gratia „ & donis ſupernaturalibus.
Plagas imponunt. Intelle &ui cœcitatem, volun-
tati horrorem boni- Semi vi vum relinquunt cum
ſola, & informi fide. Hxpende Hæc vulnera, for-
taſſis aliquando tua: & ſi ſapis ab Hieruſalem &
divinotum traétatioae, non diſcede in Fericho,
ad affectum terrenorum. Hinc cnim omnium
malorum origo.
2. Accidit autem „ ut & Sacerdos deſcenderes
endem via: Si militer & Levita. Ibid. Vident ſe=
mimortuum, & prætereunt. Tranſit Samarita-
nus. In hoc Chriſtum tui miſertum concipe »„
Eidit te, & miſericordia motus eſt etiam dum
inimicus eſſes. Apprepians ſua gratia;, alliga vit
vulnera intellectus per lumina; voluntatis per
drſiderium boni, Infudie oleum vineczx »

& vie

VN!

4 munmn
Hmſu
ußme
n.
mu
ſreint h
4CNeuift
zen aul
n in
zücmnin
ntKan
ninlirhein
Uunllinieen

⸗
51i

liluen

pyut ſſri .
y in
an n ll,
denin ki
en rrje

tchu

Ahu eh
in. n.
Atande,

hniabben

W.

Minig
goinn
leſe e,
Nine IN
6 .
NNe

ſeite,

Konlir
U bie
ent. De
nin, ,
en hulte
nuinſen e
vuunniku
lec, ſl⸗
Awmane
Atni
Penitent
lebenſein
tumam

cvlulden
bi NeH
luſſtlart
enon e
l aun
i A
ni nl 4
ur
4

.

POST PHNTECOSTN. 417

&& vinum acre contritionis, & timoris: & im-=
poſuit ts in jumentum gratiæ te portantis; && du-=
xit in ſtabulum ſuarum ovium : & curam tui egit
divina ſaa providentia. Agnoſce tuam miſeriam.
& Dei miſcricerdiam, cui præſentem debes ſa=
nitatem.
3. Altera die protulit duos denarios. Ibid. ame-=
ris & poteſtatis. Dedit eos ſlabulario, ſuperiori
tuo. Commendavit re illi. Caram illius habe, ut
in integra & conſtanti ſanitate conſerveris.
Caid diceres, ſi æger ille noluiſſet admittere
heſpitis curam? non cenſeres, reprehenſione
digaum?: Ar tu ita agis, dum vel haic, vel illi
ſaperiori ſubeſſe ſagis, vel monentem non audis.
Curam illi ſibi demandatam exercet, tu non adæ

FKERIA II.
Chriſtus excipitur à Martha.
r. T Nera vit eſuas in quoddam caſtellum, & mu=
lier quæ dam Martha nomine, t epit illuns
in domum ſuame Luc. 10. Sciebat illa Chriſtum
Judæis exoſum, & ad mortem quxri ; non ti⸗=
met tamen cum recipere, & affectum oſten-

dere. Talis debet eſſe in Chriſtum affectus, qui
nullo periculo frangatur. Sed quam facili metu

tu recedis! Times, ubi non erat, aut eſſe non de-

bebat timor. Plſal. I3. Limes perdere gratiam
hominis, & cur non Dei, quipoteſt α corpus, &
animam perdere in Gebennam? Matth. 10:.
2., Et huic erat ſoror, nomins Maria, qus etiam
ſedene

4²⁸ HEBDOMADA XXII.

ſedens ſetus pedes Domini andiebat verbu m ilius
Ibid. At; ut ait Aung. ſerm. 17. de vefb. D. uents
bumilius ſedebat, zants amplius capiabat. Vis do-
Grinam Demini? Sede. in quiete (ſpirituali, ad
fedes Domini per hamilitstem. Conftuit enim a-
qua, ait i lem, ad huwilitatis convallem. Aisdiebat:
ad obedientiam promptam ſigniſicandam. §.
Bern ſer. de aſlame Sedens au diebat ad obedientiam
Pracedtoris ad utram libet parata. Ita ergo vacaa-
dum divinis at non miaus gromptas ſis ad ope-
ra vitæ a ctivæ.
3. Marthe Autem ſatagebat cirta freguens mis
niſterikss, bid. Satagere eſt aris agere. Satis agit,
quiid egit, qued agendam eſt. Unum cerpas
ſamus multa membra, Sisgala ſaum agaat. Ju-
periot, ecnlus et: nen ſetis agit, ſ agar,

quod masas debet; ſiis fingulorum oefficis in-
.

*

18

velet, quaſi nihil agstur bene, ni ſi ab iplo. Linguæ
ſunt Dotores, GCencienatores: nen ſatis aguar,
ſi agunt quod capitis eſt, ſi ſap erieritatem ſibi
srregent. Qzodcunque tu ſis membrum in quo-
cuaque officie ? hoc age, quod agendum eſt, &
ſatis agis.
F E-K I A III.
. „ 4
Martha queritur de ſorore, corripi=-
tur à Domino.

I. Uæ« (Martha) ſtetit & ait: Domine, non
eſt tibi cure, quòd ſoror mea reliquit me
ſolam miniſtrare? Luc. 10. Qzæritur & de
ſorore, quòmd non ſerviat, & de Domino, quod
non

3
oi ten
HnaNnu
in prla
AAuluch
iaumcune
AUAaur 41
hutgell
vluclant

lzuuas

ibetee
Niloriuhu
ticne,
ebomuof
ina natu t
Fucdeguln
llineunui⸗
hled
nfuntchan
lemhunmhn
Ms ,
ihnn o a
enelecn
harſpttinn
nnn uns

leganng
ſenarn

Nng

WI
ſale li

Ae 5

Cgun
mvel A ,
ee ,
lrlianla

AEd

egunit
Nrulidr

üntfune
imnlrntg
Hlngt;
ii,gt ,

ihiga
eidiiten
tenimnnu
Agunt

S

1

ot Cd

o⸗
dont
nu

. En!

, 4
de Domm,

ue

P OST PENTECOS THEN. 429

nen jubeat. & gat eotum perſonam, quilvitæ acti-
Væ istesti cemparant ſe cum aliis, qui cum
Proximo miuus operastur, vel quia non poſſunt
vel quia non licct., Hinc murmura; cur nen &
iſte id agat? Cur ergoĩ Ut hoc evites cogita: Do-
mino ſum curæ, qocumque occupet ſed & al=-

texr eſt illi curæ, etſi hoc non occupetur. Solus

debes hoc agerequid tum?: etiam Dominus ſo-
lus torcular calcavit. Et quo tu es melior?
20 Er reſtondens dixit illi Pominus à Martha,
Martha ſollicita es, & zurbaris erga plurima. Ibid.
Servit Domino Martha, ſed cum ſollicitudine,
& turbatione, ex qua etiam Dominum arguit,
Id vero Domino placere nen peteſt. Turbatus
animas nen dat conſiderationi locum. Unde
effundit quædam prætextu confidentiæ quæ non
ſunt hujus temporis loci, aut perſoaæ⸗ aut non
hoc modo dicenda Sic ergo age, quidquid agis,
ut nunquam turberis. Præmeditatio agenderaum,
aut dicendorum turbationem tollit.
3. Porro unums sſt neceſſurium. Ibid. Unum
cdulii genus pro corpore ſuſtentando intelli-

gunt S. Hier. & Greg. quaſ dicat Dominus, ſu-

pervacaneam eſſe curam plara parandi. Unum
edulii genus pre anima, contemplationem Dei
interpretatur Caſſianus coll. 1. c. 8., Cujus tibi
paſcendi potior cura eſt, corporis à an animz?
At certè animæ potior eſſe deber. Ita enim Do-
minus prebat eptimam partem à Maria eleétam.
Vide erge, quàm accurate ſpiritualis, tanquam
pars optima, ſint agenda.

FE.

450 HEBDOMADA XXII.

F E RIA IV.
Chriſtus a Phariſæo invitatus hypo-
eriſin reprehendit.

4. R'***U eum quidam Phariſaus, ut pran-
deret apud ſe? & ingreſſus resubuit. Pha-
yiſaus autem cœpit intra ſe reputans dicere: quare
nen baptizatus eſſet ante prandium. Luc 11. KEt
quod tandem delictum eſt, quod Chriſtus accu-
biturus manus non laverit? Cur non excuſat fa-
ma, quæ de Chriſto erat apud omnes? Superbia
ſui ipſius æſtimatio ſiniſtrum de Chriſto judici-
um ingeſſit. Qui bonus eſt, & humilis, omnia al-
terius acta in bonum interpretatur. Dic, quid
tu agis? Nonne facilè judicas? Nonne ex culice
facis ciephantem Nonnc ab externis non ma-
lis, arguis internum malum ſed quis tibi reyela-
vit, quæ ſoli Deo patent:
2. Et ait Dominus ad illum: Vos Pharijai, quod
deforis eſt calicis, & catini mundatis; quod autem
intus eſt veſtrum, plenum eſt rapina, & iniquitate
Ibid. Non damnat externam munditiem, dum
moderata, ſed majorem curam vult internæ
haberi. Cujus tibi potior cura eſt? conſcientiæ:
an cubiculi? Animæ an veſtis?: Calceum, atten-
dis, ne luto intamines, animæ verò quam es
incurius!
3. Stulti. nonne qui fecit, quod deforis eſt, etiam
quod deint us eſt, ſecit? Ibid. Prævesit objectio-
nem, qai ſieri poterat, cxternam munditiem
ia Lege à Deo mundatam eſſe. At non minor
eſt

uilun⸗
I N
Mlyn
lugrr dui
r. 19 0.1
e eba⸗

Wagunn
Colfüutu
utt illit
rnthe
Arn lleake
lu gintane
ynn lilkiir
yſe lrg
Anena
l e

liprlen

rſun 1)
neltisl
n ul ſin
o ie Il
OChiſu.
m alitt-
n ei
eCrſoli
humisoonte
. D,
Wurereln
AN.
nchlener
julnſiifß
Aui eliun
ngup

Nuidten, 1 .

n irinen
cdene
CNerne
elu

lſni 14
Eun Min
Und

POST PENTHECOSTEM. 4 t

æeſt Deo cura internorum. Non trejicit exteraes
virtatum actus, humiliationem, ſilentium ad in-
jurias,&c. Sed vult ea ab interno prodire, alias
ſunt ſine anima, & mortua opera. Non ſis pictor
421 ſolam actionibus tuis apparentiam tribuas:
ed adde inſaper de cords puro, & cgonſcisntis be=
na, & ſids non ficta, I. Tim. I.

FERIA V.

Renuit Chriſtus eſſe judex inter du⸗
oOs fratres diſſidentes.

I. A''⸗ ei quidam ds turba? Magiſter, dic fra-

tri meo, tit dividat mecum bharsditatem.
Luc. 12. Satis probat affectum ad terrena, qui
ob hæc legem charitatis infringit, & cum' fra-
tre diſſidet. De hæreditate æterna cum Jeſu
sgendum erat, quam venit nobis parere, & ait de
terrena, Quod quis amat, etiam quando cum Deo
agendum eſt, volvit. Unde tuæ in orationibus
evagationes?niſi quia, ubi affectus eſt, illuc rapit
cogitationem. Tolle affectus pravos tolle evaga-
tiones.
2. Homo, quis me conſtituit Iudicem, aut Divi-
ſorem ſuper Vos. Ibid. Hier in c. I3. Luc. Non dig-
gatur Chriſtus Judex eſſe litium, & arbiter facul-
fatusms., Quareinonne opus exat benum, aſſerere
cuique, qued ſunm eſt? aut fratres reconci=-
liare? Ad finem ſuum attendit. Ideo ait idem
Ambr. Terrena declinat, qui propter cœleſiia de-
Icenderat. Diſce alienis à tna vocatione negociis
te

432 HEBDOMADA XXII.

te non implicare. Qui ſe Deo addixit, illi ſe pre-
bare debet, ce enim ſe illi tradidit. Nemo mili-
tans Deo, implicet ſe negotiis ſacularibus., 2. Tim.
2. Non tibi blandite titulo prudentiæ, aut chari-
tatis, sec prudentia nec charitas eſt, ut agas, quod
non eſt tuæ vocationis.
3. Videte, & cavete ab omni awaritia;qs nen
in abunaantia cujsſquam vita ej'us eſs. Ibid. Qram
ertat mundus! Beatun dicunt populum, cιaα
ſsnt:; Chriſtus negat in horum abundantia eſe
Vitam aut fœlieitatem. Fœlicior! vita eſt, ubi
animes inordinatis affe ctibus liber eſt. Reliqui-
ſti ſemel omnia; ut liber eſſes? vide ne, qui ma-
gna reliquiſti, nugulis affigas aænimum! Non in-
de affectum æſtima pravum, quod ampla deſi-
deret, aut amet; ſed inde, quod te à Dee avertat.
Quid iatereſt ſive magne, ſive parvo avoceris ¹
imo inſanius eſt parvo.

F E RIA VI.

De Divite avaro.

I. HOrminis cujuſdam divitis aberes frudtus
ager attulit, Luc. I2. Vide in hoc ho-

mine miſerias quas adferunt divitiæ. Cegitabat

intraſe: quia Bon habebat amicum, cui cen-
ſideret; aicens: quid faciam; ecce quam ani-
mo anxius! qais non habee. VoOx pauperis iſta;
quia avarus Runquam habet ſatis. * cengre-
ges frucus mzees. En ſollicitudo congregandi,
quod adhuc poteſt injuriis cæli deſtrui. Hoz Je-
αd

„ℳ.
P.

NMuntugi nn

AuuctN
Cclflcend
bn
eeu.ocmin
ſee
6
otll l.
Ctenlunnzll

Cnelg
Iworhoniten in
ieu oeetnn
eſce gumn
haeual⸗

ſcolecele,

.

ilul
len
ſelan Ii
lten

tuelueg

Nnniteftn
„ 4.

Pn, ale
buguitet
in inet, u
bad M
n gin
tindn Nent
oltmla
dret Donnen
mimeh

N

ao⸗

riielirg
1. i ah ſ
, Anir 0
imicin, d
; e u⸗
„Von indi.

lan
tulo engih

alilaſhn 1

PpOST PENTECOSTEN. 432¾

ciam, deſt ruam horrea mea, & majora facia m. Ecce
inſtans labor ædificandi, & deſtruendi. Ar
quod peſſimum eſt, nec unam cogitationem
bonam ſumpfit, vel Deo gratias agendi, vel iis ad
gleriam Dei utendi. Qéam fœlix tu, quem Deus
his malis eripuit! quas non debes Deo tuo
grates? Comparere iis, qui pari avaritia tor⸗
quentut.
2., Ditam anima mea. Ibid. Nota hic errores?:
Secum tanquam cum alio loquitur, quaſi non
ſufſiceret concupiſcentiæx, qued unus eſſer.
Multa bona habes,e Bona vocat, quæ nemen non
merentur. Vocat anima bena, quæ cjus ſunt per-
ditio. Peſita in multos annos: cum illa aut mo-
mento eripi poſſint, aut ipſe illis. Reqwieſce.
Quietem ſuam in illis ponit, in quibus non eſt
niii labor & afflictio. Comede, bibe epislare, tan-
quam pecus eaſdem eſcas ponit animæ, quæ
ſunt corporis. Vide, quibus am eribus terreno-
rum amor hominem involvat! Ut merito judi=
ciò Dei fultus vocetur. Stulte, bac nocte, &c.
Hinc conclude, quanto magis accedis afte u ad
terrena, tante magis es ſtultus; tanto ſapiens ma-
gis, quanto recedis. 2
3. Dixit autem illi Deus: ſtulte hac noäle veße⸗
tunt animem tuam à te, Ibid. Ecce momentum,
quod claudit omnia. Hac nodte, ubi ſunt anni
plurimi, quos deſignabat? Qus« autem pa-
raſti , cuius erunt? Non ſumes tecum. Quod
congregaſti, ceder alteri. Nudus ergo ture-
mance bis, qui eorum, quæ animæ proſint, Rihil
congregaſti. Sic eſt, qui :heſauriæxat „ & noen aſt
A4 .

454 HEHBDOMADA XXII.

dives in Deums Alio ta igitur nentem convette :
ut ſis dives in Deum meritis, ac bosis eperibus.
Vide ne compareas pauper & miſerabilis, Apocal.
cap. 3.
S A B BATHO.

Quomodo expectandus Dominus
in ſupremam horam.

11 SS lumbi veſtri pracinéi. Lac, 12. & per
continentiam caſtitatis, & per conſtri-
Rionem appetituum, n- ad terrena deflaant.
Sic esim, at talaris veſtis, pedes animæ im-
pediant, quo minus viam cœli expedire gra-
diantur. Et lszerna ardentes bonæ doctringæ, &
ſanctorum luminum, non tantum in intelle ctu,
ut cognoſcatis; ſed etiam in manibus veſtris, ut
opere exerceatis. Et vos ſimiles hominibus expe-
gzantibs Dominum ſuum, qua ſi jam jam pulſan-
tem fores: Eominus enim preps eſt, Vide, quid in
te herum deſideretur. Pendet anima per isor-
dinatos affectus, quam ſæpe luto terienetum
œdas! Habes lucernam intellectús, ſed non lu-
centem charitate. Habes lumina veritatum pra-
Gticarum; ſed sen in manibus. Ben eperibus ex-
pteſſarum, Nen expe ctas Domiaum tunm, quia
ih tepere tuo dormis. Miſer quid facics, ſi hoc
omento comparzat Deminus?
2. Ut cum venerit, & pulſavsrit, confaſti s
l er ant er, bida Neta vigilantis ſervi eſt, qui ut
gniſentem Demisnm audizt, nullum tumul-
um patitat; qui antem pertæ intentam hahet,
& illico

ondnn

,uirent
“ nele

1

lden
ieztunmd
4 e Mtn
,lan,,uln
wmnn nen
ii in,
Potis etet,
, riſn
ufuerzoſegin
tenu, ihl
Cnitnineiumn
N N,
1 Rer
un lns
, ſ
1 ſeilfri wne
Gſenwris,

EN

iſibenn 1
ai, l 1,
8 4 15, n
liten lin
11

Ula Ni AN
Aganlti⸗
Wun Wun

le unrrnr

. 1
Dtumlorelei

Y

ℳ,
SeNt

. NA.

Ncͤr gun
u
ne u Kntnel
glegle, ein
zin fenun,
1NnCei
Diatm tun ,
Aud lunnn
1u

1 „ e
z tr,

ucs laſi
ie, uho
nr iuein 6
1

POST PENTHEC. 435

& illico Domine aperit, qui omnia parata ha-
bet, ut nontum primum debest aut lucernam
accendere, aut Beceſſaria parare. Eſtne its szima
rua conſtituta, conſcientia ordipata, dom us in-
terior meritis, & virturibas inſtructa; ſi ita qui-
dem, beatus es. Beati enim ſervs illi, quos ciem
menerit Dominus » in veneriz vigilantes. Si verò
vixiſti futuroram incurlus, ſomno torperis op-
preſſus, nusc tandem evigila. Omne momen-
tum trahit periculum, & à memento pendet
ætternitas,
3. Hoc antem ſcitote, quoniazs ſi ſciret Fatar-
familias, gisâ horä ſur veniret, vigilaret utigae,
& nen ſineret ferfsd: domum ſuam. Ibid. Fur ob-
ſexvat horam, quâ ipſe non obſervatur. Si non
omni hor? vigilas, nullà ſatis vigilas: quia illam
obſervat, qui tu nen vigilas. At dies Domrini, st
fur veniet. 2. Petr. 3. & Jacob. 5. Ecce Jadex
ute janua m a ſſiſtit. Erge & wos eſtote parate, quis
qua horâ non putatie, hiius hoen inis veniet, Non
mirare, quòd furis nomen aſſlumat Deus: rui
gratia id facit, ne cautum reddat. Deaaſti me=
zuentibus te ſiguifitationsm, ut fugiant à facie ar-
cus. Pſal. 59-

DOM., XXIII. POST PENT.
Parabola Fieulneæ in fructuoſæ.

1. A Rborem fici habebat quidam plantatam in
vinea ſua, & venit quarens frucunm, in illa.
& non invenit. Luc. 13. Tu es atber illa plan-
tata in vinea Religioſi ſtatus, aut Eccleſiæ, A te
T 2 quæ nit

436 HEBDOMADA XXIII.

quærit Dominus fructum conformem tui ſta-
tui. Ut enim arbor quævis fructum reddit jas Xtς
gentes ssnnm, ita Deus non alium à te fructum
quærit, quam ſi ſit juxta vocationem ſuam.
osos ergo fructus protuliſti hactenus; quam
paucos? ꝑlus foliorum, aut spparentiæ fuit in te,
quam operum., Veſtis te religioſum magis pro-
bavit, quam vita. Nihili invenit in te Ber us. OO
Miſer I Itane impoſterum dimittes sfamelicum
Jeium? =
2. Dixit autem ad cultorem vinesg: Ecce anm
eres ſunt, ex quo venio qutens frukum in kzul-
nea hacr, & non in venio: ſuct cide ergo illam; ut
quid etiam terram eccupaz ? Quot annos expecta-
vir Dominus, ut viam faceres? tot, quot
vitæ dedit, quot religionis. Quotics vesit
per Superiores, per infpirationes, & gratias,

quærens, & monens, ut fructum feras: Et
nſque in hanc diem es idem; qui fuiſti, nihil

lehtr Ei⸗ du

1

te ipſo melior. Quanta Dei tui in te patientia!
Quanta in te ſterilitas! Nonne poruit tibi di-
cere: Ut quid terram occupat hanc tam ſanctam.
in qua alius uberrimos fzuctur ferrer: Qnuid ſi
dicat: Mors/uccide illam. Zuperior, ſuccide il-
lam ab hac vinea, non eſt dig Sna, quæ terram oc⸗
cupet?
3. At ille reſpondens dicit, Demine dimitte il-
Iam & hoc anno, gne & dum ſodiam circa illam, &
i ibkan. n ſtercera, * Fraiders ſHeenie fruktum ſin
ren in ſaturum ſaccides eam. Ibid, Agit hic
ltor boni ſuperioris partes. Amat ſiculneam,
eu ſabditum, pro quo deprecatur; vult interio-
renm

tworindte
Nin ceeocor

3˙38

n tel
.
En F. W—N
Mpellot,
1

es

lennguen

3 4ollin

l

POST PINTECOSTEN. 417

rem habete patientiam, Vult eirca illans fodere
increpationibus, & admonitionibus; vult mittere
Mercora, mortifſicande, humiliando, ad ſuæ
turpitudinis cognitionem inducendo, in ſpem
reddendi fructus, ſed quorſum culror, ſi cultu-
ram non admitteres?

FERIA II.

Mulier, decem & octo annis inceur-

vata, ſanatur.

I. E Cee mulier, qus habebat ſpiritum infrm i=
satis detem && octo anniz ; & erat intlinata
nec omnino boterat ſurſum reſpicere. Luc. 13. In
hac conſidera in terram pronas animas; quæ
oculos ſaos ſtatuerunt declinare in terram. Pſal, 16.
quarum affectas ſolum terrena ſaginnt. Quo
fit, ut oculos cogitstionem ad æterna & divi-
ha non erigaat. Quid iafœlicius hoc homine?
ſed quot tu annos in hac infirmitate laboraſti ?
quam parum de Des cogitaſti? quam immer-
ſus failti in limo profundi, deprimentibus te
paſſionibus quarum impetu ferebaris!½ ſi nune
ſaltem erigaris?
2. Luam cum videret Jeſas, Vorca vit eam
adſe, & ait illi: Muli er, demiſſa es ab infirmitats
tuâ, Ibid. Hæc eſt benignitas Jeſu, nos ſua
gratia vocantis, & vota noſtra prævenientis.
Non dimittimur ab infirmitatibus paſſonum;
niſi vocati accedamus ad Jeſum per imitatio⸗
nem. Et impoſuit illi manus, & confeſi im erecta
eſt, Scmel tantum tactam eſſe à Jeſu ſuſtecit
T 2 t

438 HHBDOMADA XXIII.

u! erigeretur. At quoties te tetigie manus De-
mini, per externas internaſq ue afflictienes, &
nendum te etigis ad divina? quoties te toto ſuo
corpore, & ſanguine tetigit in Ruchariſtia, & ad-
huc terfena Iapis?
3. Reſpondens autem Archiſynagegus indigna-
batur prætexens vielationem Sabbathi. Ibid.
Dominus autem oſtendit poſſe curari citra vio-=
lationem Sabbathi, ſiquidem & aſinus in Sab-
batche 2d aquatum ducitar. Prætexit Sabbathi
cultum, re ipſa invidet gloriæ Chriſti. Imitaris
Archi ſynagogum, ſi larvà virtutis tua tegis vitia:
ſi ratione defendis; ſi externè virtutem præ te
fers, interaè tuo commodo ſervis.

F E R IA III.
Phariſæ ſuadent Chriſto fugam.

. A rTr 7Tuidam Phariſzorum, dieentes:
Exi, & Vade hine, quia Herodes vult te
cidere. Lac. 13. Politicam hoc Phariſæoram
inventum. Simulant amicitiam in Chriſtum,
quem perditum vellent. Gravis ill lis erat gloria
Chriſti, & plauſus, quem à pepule ferebat.
Ideo ſub alio prætexta fugam ſuadent Benè
agenti ferenda eſt invidia. Öb hanc juberis ali-

quaado inde abeſſe, ubi benè es operataus ;

credere officium, que gloriam Dei promoviſti.
Quin & magnorum odium prætexctur. Qnomo,
de ad hæc es diloſteus
2. Et ait illis àlte, dieite vulpi illi: Bece eiteio
lämonia, n ſas kares bperficio. lbid. Quaſi dicat:
Quod

⸗ un
N

ginne

unl ſeleu

AAKz onnu!
airii Ueut

lwonmnl elt
Mutmin’⸗
E
uurt
r ani
Mn hiußt,
n Ninen 65
lln kimm
alin
tiinin gu
1 ruude
1 meſle0ee⸗
alen

4

II

6 Id
Wrne
Ati

4

iefutin
luheti l
ctun
Ait
tlti Irice
wnfen

lun

1

lgen

.

Nis enn

1 n.,. f n

nn e
un uls
6b hueſtul
Deat e n

n Dei n.

Nreni&

aiülti

N

,i G

4

50 ST P5E NTECOSTEN. 439

Quod mei eſt manerit facio: Hine Herodem

non metuo., Imzesetrabile ſcutum contra om-
nes perſecutiones, eſt, agere quod muneris eſt,
& vocatienis tuæ, Quid facies inter odia, & ca-
lumaias ? Ejice ds monia paſſionum tuarum, ut
tunc nulla tui dem inetur iniquitas. Quid facies
oppreſſu: invidia? perſice ſanitates, hoc eſt, à ſana
mente non diſcede ut quid indignum agas, aue
lequaris.
3. Veruntamen oportet me hodie, cras, & ſe-
quenti die ambulare. hid- Ecce in ipſo merus obe
jecdtu conſtastiam Chriſti. Perſeverataram ſe
ait, quidquid periculi obviet. onid tu ais, ubi
moleſtiæ occrrunt? nean petis mutare locum 5
non munus, ut eas declines; Hocne vero eſt am-
bulare in vis virtutis, quæ tentatione perficitur!
Et cuju id virtutis eſt? Si ad fanduen inſpicias,
eſt amoris proprii, eſt animi ſausrum commo-⸗
dorum amantis.

F E RI A IV.

Sanatur Hydropicus.

x1. E factum eſt, cum intraret Jelus in dom um
cujuſdam Principis Phariſaorum Sabbatho
manducare panem, & ipſi obſervabant eu m.
Luc. 14. Cur fit eorum conviva, quorum novit
malitiam? Ut eis proſit inſtruendo. Ita potius
conſulebat alieno bono, quam ſuo. Quid tu agis
inter eos, qui tibi minus bene afficiuntur? non
declinas? non evitas? Obſervabant eum, & cenſu⸗
rabant acta. Eſto paratus obſervari ab amaibu:
I4

44 HEBDOMADA XXIII.

& in omnibus; aliss non obſervabis emnia, quæ
obſervanda ſunt. Non enim obſervabis charita-
tem, quæ patiens eſt, benigna eſt, & oia ſi e;
2. Et ce homo quidam hydropicus erat ante illa m.
Ibid. Te ipſum cum S. Aupg. 2. quæſt. Evang.
in hoc hydropico conſidera. Hyar opes babst
goncupiſeentiam, In hanc quo es indulgentior
eco cvadit dirior. Qago enim cedis agis; magis
invaleſcit. Utinam expe rtas non eſſes! Vide
quanto ſtudio ſit cohibenda. S non ſaserit do-
ainata, tance irm maut slatus Eri „ &S. mus daberis
d delitto maximo, Pſal. I18.
3. Jeſus dexit ad Legisperitos, & Phariſaos:
& licet Sabbastho curare: ?Ibid. Prudens quæſtio
anrequam Opereris: Si licet? Ipſe vero apprehen-
Jum ſans vi, eurm, &y dimiſit. Apprehendere
ſuum facere. Sedul. I. 4. Paſchal. c. 1 ½. Feſi
hominem curare, quem magis ſun m eſſe d 2
bazt. Nemo eſt animo ſanus, niſi eum Chriſtes
ſuum faciat. Vult & te ſuum facere: cur reluſta-
ris? cur mavis eſſe tuus.

FERI A v.
Chriſtus dedocet Phariſæos am-
bitionem. .
I. CUa invitatus ad nuptias, non diſeum bas
in primo loco. Luc,. I4. Arcetur hoc
aphoriſmo prioris loci, aut honoris appetentia,
eo argumento, quod eam ſequatur confuſio
ex juſta alterius prælatione- Cui te Præpenis,
is tibi Judicio Dei antefertur. Et merito:
quia

Pptebencee, el
MelceRer a

,
16,. M

Narzcunan

POST PENTEGOS

09
P&
☛
.
₰△1

quia tu tibi Chriſtum poſtꝑonis, Ablſit, inquit-
Imèò facis, i te non omnibus poſtponis. Chriſtus
ſe omnibus poſtgoſair? noviſimus virorum. Iſai.
5§O3. abjediuplebis. Pſal. 2. Ergo ſi vel uni te ante-
ponis, antepoais te Chriſto, qui ſe eidem poſt⸗
ponit. Igitur merito is cui te præponis, Judicio
Dei tibi antefertur, qui noviſſinnum virerum om-
nibus præpoſuit.
2. Cum vocatus fueris , recumbe in noviſſimo
loco. Ibid. Aphoriſmus hic ad humilitatem ſpe-
ctat Rum tibi locum ſuadet Chriſtus; quem ipſe
