3z· Be oſculabatur pedesejuz„ &üun gu ento un-=
gaebate Ibid. Omnia peccatorum inſtrumenta
coegit in obſequium, O ſi & tu quod tibi turpiter
exhibuiſti, jam Beo laudabiliter efferas: & quot
in te habuiſti oblectamenta, tot de te in venmias holos
canſta. S. Greg-hom. 3;. Ar Chriſtus interim
muadabar Magdalenæ animam; extinguebat
amorem creaturarum, &c. In hoc tu mille lacry-=
mas funde, ut tandem tui, & rerum creatarum
amor extinguatur,

K.-

itter

pet
etelſen
Alzunßt

litlco/ge
mAAʒH
or geber. 1
I Ae 1

AHn d be ve
tle

llgtleu
ſeſ⸗ , ,
ltlatkr
ſormeane

,,,
heite.

S or
M. O.

,

ectnni

POST PENTHGCOSTEN. z5 ½
FERIA V.
Chriſtus defendit Magdalenam.

de Clltate
dulannn 1. P Hariſaus ait intra ſa , dicens? Hic ſ eſſit
. Propheta, ſeiret utique; quag S, gisalis eſ
mulier, quæ tangit eum à quta peceattia eſte Luce)s
Uno judicio, qaor errores oommirtit? I. Chri=
ſtum nen eſſe Propketam. zeChriſfum ignofare
ſtatum Magdalenæz, 3. Magdalenam ſam con-
tritam, eſle adhuc peccatricem. 4. Chriſtaar
debuifſte hanc mulierem rezellere. y. Immua⸗
durmm ſieri jaſtum, ſi tangatar à peccatore, Errats
qui temerè alium judicat; & quam graviter ? Ta
ockuucin reipſum ad cenſusam revoca. De alio, ſi Chri⸗
Gur, A ſtum in eſus perlſona intueatis, meliora ſenties-
Citintetr . 2. Pides Bang mulisrem: is travi in domani
mmAt eaam,as dan pedibns meis non gegiſti: bac autem,
Keunun &, Ibid. Sub judiciam Phariſæi venerat & Chri=
ſtus, & Magdalena: hujus patrocinium ſuſcipit,
/ugus . de ſe tacet᷑; ſed & Magdalena tacet. Sile, ſi cujaſ⸗
a iimd piam murmurc tangeris; Deus pro te loguetur!
lſi Quia ĩpſa veritas eſt, non ira, ur homines. Vi⸗
gu der „ quod es: non quod alter judicat. Hujus
ttnnmud jadicium time, non hominum. .
. Oritsn 3. Remituntur tibi pectata tuas, Tbid. Quid

sendhi

gin ſenſerit ad hæc verba Magdalena 7O ſolatium!
ge⸗ Meeff ſed quod à dilectione pendet: Aaoniam dilexit
ir cuus multum., O ſi id & ego audire merear! me=
EieloN rerer utique, ſi diligerem multum. Nôta?

non parum „ſed multum diligendus eſt Deus,
ſaltem

784 HEBDOMADA XIII.
faltem appretiative, ur creaturis omnibus pra7
feratur, Itanò asamas? Pondera, quants tibi kui,
quanta Dei cara: quis in res creatas, quis in De=
um affectus. Non ipers remiſſionem, niſi dede-
tis dilectionem.
Ejicitur Dyęmonium cœcum &
mutum-,
, Blats: ſt ei Damoniam habens, éæcas
it As, & cusrαgvit eism, ita t loquretur, α
videret; & finpebant omnes tuerbe, Matth Iz.
Aſtutus dæmon eos occäpat ſenſus, quibus eſt
vis ad fidem, Khdrs e audita) & ad cognitio=
nem Dei (inviſibilis ejus & creatura meendi, per
sa qiss falbta uant, intellecta eontgpiciuntnzeRom.! J
br ergo via ad coganitionem Dei erepta „ qaæ
boni ſpes ſapereſt ? ergo cave, ne hos ſenſus
tibi deæmon occupet. Audi verbum, quo
erudiatis; vide ia creatis inerestum Deume
Benignitatem ſanantis expende, quod non ro-⸗
gatus præitat: quid faciet tibi, ſi ardenter ro-
ges? ſcit murmuraturos Phariſæos, quid tum?
ſi attendas hominum ſermonibus, naunquam ſeriò
fervies.
2. Dui dam autem eveis dixerant ; In Belzebub
Brincipe da moniorum eiteit demonia., Luc. 1H1o
Invidia ſemper de optimo venenum ſugit⸗
Liberatum à dæmone negsre non poterant; er-
go id occultoò pacto Chriſti cum dæmone tri-=
buxst. Si Chriſto tam gravia imputantur, quicd
miraris leviora tibi affiagi? Eſne Deo tuo ſan-
iori

NN

pim

eluindenct

Nrcinan
Ni pN
7ℳℳ N. i N.
vmreleit nt
lr. Nn
Plitmimmin
ulpenru
gin
MMantrtu,

D
rituif
1, Ptt
cleitn hn
lionen iſet

I
meco!

1
,eid
Iu hfunini,6
Une Muh in
lein Ahus
) l D
atmi Kund /
NNurdt,Non/
e,

.4—

A EN, A
kutunn e

le dl⸗
lb,t uhunt
elen,, Aln
ulunſ
Gepnguin.
Vart
lamenii 4
Nenend

5OST PHENTECOSTEN. z/
Nior? Id portiùs attende „ qui Chriſtus rulerit.
Non ulciſcitur cum poſſet, non commovetar.
Confutat cum modeſtia calumaniam: non efle
dæmonum ſe invicem ejicere. Kcane tu calum-
niis petirus, non ſentis? manſuetè toleras? ſo=
lius Intuitu Dei refutas ? an magis, ne tuus ho=
nor periclitetur?
zo di in digito Qei ejicio damonia, profvktopere
venit in vys regnum Dei, Ibid. ex eo, quòd Chri⸗=
ſtus non eiiciat daæmonia in Belzebub, iofere,
quod ejiciat in virtute Dei: alia enim virture
non poſſunt. Vide, quàm præcludendus omnis
diabolo in animam ingreſſus 5„cùm nulla vi tua
eum poſiis exturbare, Invigila ergo portis ſens
ſuum: quia per hos plerumque acceſſum habet
Nihil concede ſenſui, quod recta ratio non di-
ctet concedendum.

S ABBATHO,

Signum Jonz Prophetæ,
1. M Ner „volumus à ts ſignm habera;
* Matcth. I 2. onæ impudentia à% viderunt
mortuos excitatos „morbos ſanatos, cœcο*
& ſurdos reſtirueos, & ſigna qurunt: non us
credant, ſed ut tentent, Idem ta cum Deo agis.

Petis ſola ejus virtute ficti, quod in hac provi=

deantia facere non poteſt: intrare regnum Dei
ſine violentia? liberari a tentatione iine tua re-

ſiſtentia: virtutem aliquam ſine mediis à te ad-

hibendis., Ita verò Deum tentas: & quæ tus eſt
imgudentia:
.. Sign a m

556 HHBDOMADA KXIII.,
2. Signum non dabitur ei z niſs ſigna fona Pro-
pheta. Ibide Id eſt ſignum ſuæ mortis, t ſcias,
ſicut Chriſtum epertnit pati, & ita per violen-
tiam intrare in zegnu m ſuum; ita tibi non obven⸗
turuar nifi vim ioferas. Ergo mragnanimitate, &
generoſa ſolutione eſt opus. Et ia hoc miſer de=
ficis, Vide, quam tepidæ ſint tur reſolutiones;
& quid mirum;, ſi nuùllas eſt effe cus:
3. Piri Nnivita npgent in zudieio eutn, generaz
tione iſta, & tton de muan eam. Ibid. Quia Ni=
nivitæ, ut Bafbai, & Geeatiles, præ dicante Tonz
pœitentiam egerunt. Iibi dici exiſtima;: ſæcu⸗=
jates ſurgest, & te cenfundent, qui gratiam
Dei nos in vennm acceperunt;, ſed [ua cospe-⸗
fationé eſſicacem feddideranr. Er quid tu agis
ſocors religieſe? ſigaa petis? Non eſt ſignum
gratia vocationis? Non ſunt ſigna tot inſpiratio=
aes Dei, tot exempla, tot monitiones? &c.

DOM. XIV, POST PENT.
Qui ſint Mater, & Fratres Eſu.

I2 P†Cce Mater tuas, & fratres tui foris ſtants
quarentes te: Matth. I 2 S. Hieron. hic
ait, Hoc Chriſto nunciatum ad inſidias tendens
das, utrum ſpirituali operi carnen, & ſangeinem
praferats At CHriſtus, quaſi indignans, repouit:
Qus eſt Mater mea, & qui ſunt fratres mei? quaſi
diceret: cum Dei ne ofium sgitur, nibil mi⸗
hi eſt cum Matre Exuilii & du omnem carais
alffe⸗

,Veglniane
4 ie Mn
, ntfe;
ſoutate unt
un ,5f Don

,

pegunen i
CGALe

GnCen

ſgun an

Uelanie e⸗

guglſatinnn

UI.
lunſe
lengiiei
irinibinte

Britbont⸗

l ielcorie

0 (NN

11linld

, eLe:
rente

N

. 67
nrſt.
7
18 HN
dinlutt⸗
16

POST DBäNTEOOSNTEN. 53 ½7

affectum ? Nihil ſanguini concedis in præjudi=
cium Dei? Cavc illud audias? Qui amat Pas
grem, aut Matrem plus q 1,à me, non eſt m e dignus.
2. Er extendens zmannzm in diſcipulos ſags, Aie
Xit: Ecce Mater mea, & fratres mei, Ibid. Greg.
hom. 3. in Evang. Qui Chriſti frater, & ſoror
eſt creſlendo, Mater efficitun predicando; ſi per ejus
vocem amor Domini in proximimentegeneratur.
Ecce Virorum Apoſtolicorum dignitatem, qui,
ſpitituali modo Chriſti Matres fiunt prædicane
do „ conyertendo, accendendo ad Dei amorem
alios. Accende in te Apoſtolicum ſpiritum, ut
hac dignitate potiaris.
3z.. Luicun que ſecerit voluntatem Patris wei,
qui in eœlis eſt? itſe meus ſpater, & ſoror,: & Aas⸗
ter eſt, lbid. vult Chriſtus dicere ſpirituslem
ſibi cognationem intercedere cum iis, qui fa-
ciunt voluntatem Patris ſui. Una enim, ait
Chryſoſt, hom. A5. in Matth. ſols & vera neceſ-
ſitudo cꝶm Chriſto eſt, ut voluntaten Deifacias
ad quam ſequitur amor tenerior. Vides pretium
obedientiæ. Superior, Vicarius Dei eſt, à quo
regitur? ſi quid imponit, ne te ſubtrahe; Hog
unum te moveat: amaberis à Chriſto.

F ERI A II.

DParabola ſeminantis, & ſeminati.
1⸗„RRut, qui ſeminat. Lug, 8. Seminator Deus
— eſt, qui extir bopitate ſe communl-
cando crezturis: potentia groducendo, provi-
dentia guberaaado. Mirarg, & ama bonitatem,
ſubde

33 HEBDOMADA XIV.

ſubde te potentiæ, committe providentiæ. Se=
minator Chriſtus eſt; qus exit à Paire, & venie
in mundam, ex amore noſtri incarnatus: Agno-
ſce amorem & redde. 3. Eit quiſque vir Apo-
Rſtolicus, qui exit ad proximi cutandam ſalutem.
mic zelo, & ſolida virtute opus eſt; ne dum

quærit alienam ſalutem, perdat ſuam. Vide

quantopere in tua vocatione ſolidas virtutes tibi
debea⸗ comparare ? quæ deſint.
2. Seminare ſemen tunm. bid. Semen ſunt 1.
Creaturæ, mundus, ager. In hoc & tu poſitus es.
Memento Creatotis & gubernatoris cui. S. San-
guis ac merita Chriſti, & inde gofluentes gra-
cizg. Terra eſt anima, tam ſterilis, quam f&αcunda:
quia omnibus datur. Admitanda Dei bonitas!
mileranda tot animarum ſterflitas! 3. Eiſt do-
Ctrina kvangelica, inſpitationes internæ, ager

eſt iatellectus, æque etiam ſterilis, qui prætet.

cognitionem, nou ulterius dirigit, ac fœcun-
dus, qui voluntatem inclinat. Quanta cura ex-
colendus intellectus ſupernaturalibus princi=
Piis! Quam zdmitandæ iaſpirationes divinæz!
3. Eumm ſemsnat, aliud cecidit ſecus Vism.
Tbid. Triplicis generis iautilis eſt terra: I1, Secus
iam, cit anima ad creaturas effuſa intra ſe non
collecta, aperta obviis quibuſque cogitationi-
bus mundi 3 tanquam viatoribas, quæ concul-
cant bonas inſpirationes. Unde nullus guſtus,
una orationis hera unus annus videtur, cujus
ſisem vix expectas, t rcvetaris ad tua ſolatia:
OQ miſcra anima, per qucm omnis meant, præ-
ter

0!
elun e
rifrenan
hr b

1

(tbuue
ſt m,

a .
Akunc waa;

Do Wlen

d ümwdn

Nlepenn
Putlen e
ng are
Pnſancghame
hriheunn
AAliun
ganmth

Urltanen

im P*OST PSENTECOSTEN. 355

ine Roſiies .
arze⸗ er Deum! ſepi ego viam tuam horaria, aut cri-
rine⸗ am frequentiore recollectione. Urge interdiu
e mastina propoſita, ecc
Mllare õ “
Budk F E RI A HII.
NlE L N
eloſen ue

Continuatio ejuſdem Parabolæ.

n Ae A Liud cecidit ſjapra petragza; & natss Arait,
Alen 1uig non habebat kurzorem. Luc. 8. Pe-
GEN troſa terra eſt anima jam incurata pravis habi=
ud tibes aſſucta vivere ſecundum ſenſum: cui ideo

eH noneſt, niſi modicus devotionis ſuccus, ac inde
uemh mille præpoſita, & agnitæ veritates, non unam
Wuihint agunt radicem; quovis affectu amoris timo=
elu//“ „zis, humani reſpectus, &c. cxſiccantur. Talis
re; ſcinper incipit, & incipiendo deſinit. Si talis
als,a ftenn es, quid fa cies. cum venerit Pater familias, & ab
uuer agro ſuo fructum requiret? Conclude, quam
.Quhan ſtudere debeas prayis habitibus edomandis.
utmi . Aliud cecidit inter ſyinas, &. Simul eortæ
eiueſdn Kina Iuſjoca verunt illud: Ibid. Sꝑinoſa terra eſt
wGWE anima negociis immerſa, & curis iuutilibus ob-
Anm NK Tuta: cui cura ſui, Dei, & &teraitatis eſt po⸗
Ainblen ſirema; quæ agnoſcit verirstes ſupernaturales,
lere onmier ſed ob Alias curas, v. geiſtudioinm, aut officii⸗
bu gu ſibi tempus non aſſumit eas ma arandi- Infœlix
ele ashima,in qua ſuffocatur ſpiritus Dei ? cui ſtudia,
vel nimius cum Prozimo citra neceſſitatem
deni agendi aſtectas, tempora Deo danda luffuratur?
ut,, Iatelligis, quam omnes alias curas moderari

3. Alma

360 HEBDOQMADA XIVS

3 Alind cecidis in terram bonam, & oytum fs-
git fru dum. Ib. Addit Matthe c. 13 alisd gente-
ſiasm, aliud ſexageſimum aliud trigeſimam. Hæ
eſt aninta bona, & optima, oppoſita tribus grio-
tibus; quia audie verbum Dei cum guſtu; quia
inzefligit illud expendendo, & dirigendo ad pra-
Xin: fractum adt ert in patientia, ſive conſtan-
tiâ ſuperande difficultates. Talis eſſe debes, terra
optima, gquam nulla præterest particula boni,
qua totis viribus nitatis ad vxirtuem - ut Deo
placeas; nec contentus ſis, fructum dare trigeſi-
mum, Kd continere ad genteſimum, hoc ceſt ad
majorem & ſemper majorenm DBei gloriaw.

FERIA IV-

Parabola Zizaniotum.

I. OEminavit bonum ſemen in agro ſue; Cum
autem dormirent hemines» venit inimicus
sjus , & ſuperſeminavit zizania, Matth. 13.
Quæ ſeminat Deus, etiam in terra optima, cor-
rumpere nititur diabolus, mundus, & caro; id-
que tam artificiose, ut dum ſunt in herba, ſive in
principio, aon diſtinguas facile granum boanum
à zizaniis ob amorem proprium, qui falſis veri
colorem inducit. Expende, ſi quæ habes bona,
quantis ſunt mixta malis, reſpectibus humanis,
intentione minus pura, amore proprio ?2 Er hoc
fit, dum dormiunt homines ?s qusndo non ſerio ſi-
bi ipſis invigilant. Quam ergo in omnem par-

tem vigilandum 2
2.Ciu m

9 M
umnian
g or euſ
luini
,nunlrl
lbeaen ein
eununkanhe
coumg rauf⸗
ilepe, un
luleitgcircn
tiigangunn
nulik,
1 nluſzin
ynnlulben h
hllt ſeug
li⸗ en
aunliuen
MWAratr
muuguimni
leruntzr
nudllgei
rwen ſel
i ine
rtitl
Nipfe

AN

zlatn hn
d Ali
lulteiug,
zolntir,t
du tuntd
Acliru,

enta, ncgt⸗
Tuutleltne
Vrer unict
nuen/ 0
Mmartirt
unn, eu
nu,

Mor⸗

n enr den
nu dnt
4
nn Nn

ni nefinn⸗
AKanm

,LN

POST PENTECOSTEHN. 361

4. Cum autem ersviſſit herba, & frubtum fe-
yebat, tunc aperuerunt & zit ania. Accedentes
autem ſervi Patrisſamilias dixerizt ei: Domine,
nonns ſemen bonum ſeminaſii in agro tuo unde
ergo habet xizania? Et ait illis: Inimicus boms
hoc fecit. Ibid. Ad te dici exiſtima, videbaris bo-
num ſemen in herba tyrocinii, jam apparent in
te zizania, & cadit ſpes illa, quæ de te l. gebatur.
quo animo hoc exciperes? Ab inimico mi-
nc, I. à te ipſo, qui nimis amori proprio indul-
ſiſti. 2. à ſociis; adjunxiſti te iis, in quibus plus
levitatis, quaàm ſpiritus; hinc eorum mores con-
traxiſti, &c.
3. Servi autem dixerunt eit? Vis, imus, & eol-
ligimus ea? Et ait: Non: ne forte colligentes ziva-
nia, eradicetis ſimul & triticum. Ibid. Vide pa-
ticntiam Dei, & ſuperiorum cum tuis defe G-
bus. Tolerant ſubindè eos, ne omnino eradice-
tis, cum ſpe tamen emendationis. Hæc ſi non
ſequatur, quam timere debes, ne in tempore meſ-
ſis, ſeu mortis, dicat Deus: Colligite primum Li-
nanias & allegate ea in faſciculos ad com burendum
igue purgatorii. Non blandiaris tibi, eſte mo-
dicam, quod igni detur 3 fotte tunc videbis
immanes faſces lolii parum tritici. Si hoc ſanctè
timueris, tunc hirmius ſperabis.

FERIA V.

Parabola grani Sinapis.
1.G mile eſi regnum cœlorum grano Sinapie,
quod atcipieni, homo, ſemina vir in agro

Iuez

36G HEBDOMADA XIV.
ue, quod minimu m eſt omnibu; ſeminibus. Matt. 13.
Graaum hoc, ſunt Evangelicæ veritates. Quàm
wiles munde, & abjec : Beatos eſſe paupe-
ges, & qui perſecutionem patiuntur?: Divitiss
æſſe ſpinas: Jjugum Chriſti eſſe ſuave, & c. Sed
ſeminandæ ſunt in animam, per vivam carum
Apprehenſionem, & ruminationemn. Dic mihi
Jer. 12. Quare deſolatione deſolata eſt omnis terra
animæ tuæ? quia non recogitas corde. Noli ess
ſtimarg ſecundum carnem, ut hactenus æſti-
zmaſti.
2. Cauin autem ereverit, majus eſt omnibus ole-
gibus, & fit arber. Ihid. Hæ veritates, ſi eas in
Pono corde ſemines, & intelligendis ſtudeas,
greſcent in arborem ferentem fructus dulces
Zutturi Eſu, fructus honoris; & heneſtatis;
dum e contrario falſa mundi, & carnis princi-
pia ferunt fructus turpitudinis. Attende, quàm
hoc verum ſit; & tanto magis penetra verum, &
genuinum ſenſum degmatum Chriſti, cum de-
ſiderie practicandi.
3. Ita, ut volucres cœli veniant & babitent in
gamis ejus. Ib. Volucres, intellige ſanctos affe⸗-
Aus unionis cuam Deo, qui, cum bene intellecta
eſt Chriſti do ctrina, in animo oriri ſolent. Hinc
ænim eſt ſtudium placendi Deo omnem cjus ve-
untatem implendi, non minus in arduis, & ad-
Gerſis, quàm in facilibus, & proſperis. Hinc col⸗-
lige, cur ra tam generoſis actibus carcas,

f,

dut

rlllet
Aoh,u
nin iun
miiil
ond Aud
1a glnd, .
AWA
Ilucuniun
IN Fuinnnu,
o in rinin
nn mnir 4
tilutr hen
Rlchlse
Rahauen
Naälnde
1 Aadn
tiwei n

Uich Auynrh

gilau ge
nee ei
K
ierlgga,
tiäneuc
ni

eu

ſerizie li
r ſeile
Benall⸗ i
itnhzin
leſunt
Perſinu
ioren Dil
iriciiaun
ℳ, N⸗
Ulldenue

ugenrttiin
elren denl
Gltalt en
en ud dt
,,/Ahautit
4 mifit
mnlgtn
rmumd
adiln e

nelerlutil
ander ink
eiället 1
eo oNrNihe
SLõ
Naes
bucen

2A5T PKENTECOSTEEN. 363
F ERIA VI.

Parabola theſauri, Margaritæ,
& ſagenæ.

1.G Imile eſt regnum cæœ lorum theſauro abſcendito.
Matth. 13. Hic eſt religioſa perfectio eb
copiam gratiarum, ſed abſconditus ab oculis
mundi, & imperfectorum, qui non æſtimant.
Gui invenit, abſconait: non quæris, ut inveniss?
Pra gaudio illius vadir. Non habes tuum gau-
Gium in rebus ad perfectionem ſpe cantibusi
ſed adhuc in vanitatibus, in obleéctamentis ſen-
uum? Vendit omnis, qua habet, & emit agrum
ilum: Non relisquis omnia ? adhuc tibi per
amorem proprium, adhuc creaturis adhæres:
ſed quid tandem reperies in manibus tuis.
2. Simila eſt regnum cœlorum homini Negetia-
tori, quarenti bonas Marga ritas. Ibid. Negotia-
tores; cui dixit Deus: Negotiamini dum vanto.
Luc. 19. Sed qualis? ſcuta mundi quæris? an
Margaritas cœli? Margarita optima, charitas
Dei eſt, ſeu unio cum Deo. Hanc ut obtineas,
quid agis ? Ille abue, & vendidit omnia, qua ha-
bait. Abire te oportet à te ipſo, à rebus creatis
„bſtrahendus affectus, qui obſtat perfeéto amori.
Quam parum id hactenus feciſti! Ideo friget
cor tuum. O ſi ſaltem ab nunc id præſtes.
3. Simile eſt regnum sælorum ſagena miſſa in
mare, & ex om ni genere piſciua congreganti. Ib.
Sagena eft. Chriſtiana quævis, & religioſa

QQW2 Con⸗

464 HHBDOMADA XIVZ
Gongregario, qua à Deo boni & mali, ſeu tep idi ol Ghi
religioſt in mari hujus mundi capiuntur. Es in
ſagena, noli tihi blandiri: non enim ideo bonus,
a&t tutus ſed tuo conatu, aut fervore fieri debes. yjlunidl
Age id maturè, quia ſaga ſenſim ad littus æter- ileut
pitatis trahitur, Ibid, Elsgentur be in vaſa mali bimm⸗
gutem ſoras mittentur, Redde te dignum meliore alatft
ſorte . SmerKs.

Chriſtus malè secipitur in ſua meſt
. al l
Patr 1. dair 4
1Er Venienꝭi in patrigm Iuam, decebat ses in Uinscihrn
synagegis eoras. Matth, 13: De Nazareth
ſermo eſt, ubi vixit Chriſtus uſque ad 30, æta-
fis annam?, Noluit hic auſpicçari Evangelii prz--
dicstionem, quis illicèò contemptus fuiſſet,
ſi à fahrili ofcina ad cathedram probliiſſet,. E
Voluit ergo comparafa per alias civitates fama, NAN

sorum animos ad ie deſiderandum, & accep⸗

fandam diſponerc, Quid ergo agis ?removeads (nnn,l
ſust impediments, & ponenda merita.,
2. Ita at mifsrentur, & dicerens: Urnde huié n
ſapientia hac, & Virtutes Nonne big eſt fabri
Slius! Gc, Es ſcapdaliz abuntur in so. Ibid, Nen
Gaudere eos decebat de Conciye ſuo tantæ ſa⸗ nl
pientiæ,z & potentiæ, tam sbaliis honorato, ut euc
paſſim eum ſequerentur: & eccg ipdignantur.
Quantas gratiss Naszaretho contuiite; hic incar a
natus eſt, hic habitavit, hanç exemplo ſuo
grudiyit. Et jam contemnitur, quia humjlis e
V ccLon- Am

lnar i⸗

W

Emllſa
cſun
neriſſnke
elveniie⸗

nze

Nbenine

enmin

60
in ite

n, ent
hn De Nuu
fri s
N
Nentei le
An
aceren
gudn 1
1 Gnepe
Benuideh,
G
Nrt t/ 4
rter
nciſ in n
bliannmn
csbeer

POST PINTECOSTEN. 365
conditionis eſt, quia fabti filius. Ita mi Jeſu, te
pejus tractant, qui plus debent. O ingrati? Re-
cogita gratias, quas accepiſti. Sed quomodo
Deum tuum tractaiti ?t ſi non Vetbis, certè factis
ſpreviſti e)us doctrinamsdum eum ſequi noluiſti.
3. Bi ejecerunt eum extra civitatem, & duxe-
runt illum uſque ad ſupercilium montis ,ut pra tis=
pitareat eum. Ibid. Quia noluit ibi miracula
edere, uti fecerat in Capharnaum. Et hoc ex
amore in patriam, quia ſcicbat nec miraculis
credituros ; ne ipſa miracula eſſent illis majoris
pœnæ occaſio. In te quot ſigna facit? quot gra-
tias exhibet? Qram curandum eſt, nc ſis tibi
caula majoris pœnæ! Ingratèe! toties eum ejicis
extra civitatem, queties gratiam non acceptas.
Toties eum vis præcipitare, quoties imaginem
ejus, te iplum uaquam , in malum ptæcipitas.

DOM. XV. POST PENT.

Mittuntur, & inſtruuntur Apoſtoli
ad prædicandum.

1. P Unte⸗ autem pradicate, dicentes: qaia ap-=
propinquavit regnum cælorum. Matth. 10.
Hæc eſt materia, de qua cum proximo eſt agen-
dum. Ubique regnum Dei, & media quæ ad
illud conducunt, inipira. Recide alias inutiles
converſationes, quæ ſpiritum diſſipant, quibus
conſcientiam tuam gravas, tempus inutiliter
abſumis, proximum non ædificas, Ut ve⸗
◻—3 10

366 HREBDOMAPDA XV.

ro hæc cum proximo agas, aſſuelſce eadem te-
cum a261£, tibi ipfi regnum Dei, & media in-
culca, in meditationibas, in domeſtica con-
verſatione.
3. Inſirmos curate. Ib. ſolatio ſpirituali: mor-
taos Deo per peccatum ſuſcitate, vel adhorta-
tione, vel abſolutione: Leproſos, qui alios ſeu
doctrina, ſen exemplo inficiunt, mundate, indu-

cendo ad pœnitentiam : Dæmoaes, pravas con-

ſuetudines, publica vitia, ejicite, & curate, ut ne-
mo imꝑpunè peccet. Gratis accepiſtis, gratis date,
non quærendo veſtra commoda. Expende, an
ita cum proximo egeris? An non hoc vocatio
tua Apoſtolica à te exigat?
3. Nihil tuleritis in via, ni que virgam. Luc. 12.
quæ ſerviat ad vos, contra violentiam, defenden-
dos: Neque peram, qua cibaria deferatis: neque
panem, etiam ad neceſſitatem: neq ue pecaniam,
neque duas tunicas ad ſpleandorem, & pomꝑam.
Ita ſuos amiciſſimos Deus tractat, quos vult fibi
intimè conjunctos, ideo omnino à cura, & affe-
ctu terrenorum divulſos. Non eris ergo con-
junctus Deo, niſi ſis abjunctus à creaturis. O mi-
ſer! quid iis adhæres, quæ te dilaniant?

F ERIA II.
Prædicit Apsſtolis perſecutiones „
quas paſſuri ſunt.

1. ECce ego mitts vos, ſieut oves, in madis la-
perum. Matth, 10., Quod ovi inter lupos,
hoc

„

gtiii cx
1 Pen⸗
csn fun, G
mgeigtkn
1 glt ſen
1Vegans
lzfy huum
elenun ulnn
i4 Nri
artiänuftls
Anmmenni
Mulian wunt
Pkenn dee⸗
Aa tmnit,
umnu e ir
Uhrudi unen
inümmk
Molimegn
tei l
6 rr 4
len ien

5AN

ilute e
n eitndt
in ein

niohiniu.
itn iie⸗
rſa, i
ethntntdiel
Wur’, glfin
gAautte, s
ei ri A
Mh. Uerhen
nunn hoe l

lunmlul
Nanlum tntt
1Alui n
. urfuenuc
Wen K
ihn ernd
mümicnits
Ponrein erde
luennt0i
eCin!

POS T PEN PKEC⸗ . 3677
hoc vobis eveniet. Magno & intrepido anime
ad prædicandum Evangelium eſt opus. Tradens
anim vos in conciliis, & in Synagogis (is flagella=
buns vos. Er eritis odio omnibus hominibus propter
„omen meum, Quis tibi eſt animus ad iſta? ti⸗
mes? etige animum: cogita illaud? Ego mitto vosy
Ego qui te victorem ceronabo, & c.
2. Non eſt diſcipulns ſuper Magiſtrum, net ſeræ
vus ſaper PBominam ſuum. Ib. Quod te in omni
perſecutione animare poteſt, eſt exemplum
Magiſtri, & Domini tui]eſu. Quas non ille
innecentiſſimus paſſus eſt perſecutiones? Tuns
melior eris? cogita hoc identidem, ubi quid to-
lerandum accurrit? Dominus meus elt Jeſur,
ego ſervus, & & gloria mihi, ſi ſors mes ſit ea⸗-
dem.
3. Nolite imert eos, qui octidunt corp us „Nh⅜
mam autenm non poſſunt oceidere. lbid. Concludit,
pro gloria Dei, neque mortem timendam: hæe
enim animæ nocere non poteſt. Rſae tam gene-
roſo animo? O quam felix, ſi vitam is miniſteriv
gloriæ Dei ponas! Laudas alios, quibus hoc ob-
tigit: cur ipſe non deſideras? Ar non adeſt Ty’
rannus. Sis ipſe interim tuus, & occide in te
quod pernicioſe vivit, nemꝑe concupꝑiſcentias
aase,

S. Er-

.

36 6 HEBDOMADAXV.

FERIA II.
Monet Apoſtolos, ut affectu cogna-

tionis non impediantur.

I. N Olite arbitrari, quia veni pazem mittere
in terram. Non veni pacem mittere, ſed
gladium., Matth. 10. Pax quædam bona eſt,
quam aſcenſurus in cœlum, teliquit Apoſtolis,
quædam mala eſt, maxime Apoſtolicis viris,
quæ innititur affectui cognationis. Hanc qui
vult, Deo bellum indicit, qui vult eam ruptam.
Cogita quantum impediat hic affectus functio-
nes Apoſtolicas. Quam ægré diſcedis a tuis:
quam ad cos abſens anhelas? quam facilè eo-
rum gratia tranſgrederis regulas! quâm afflige-
ris eorum afflictiose? quàm leviter exultas co-
rum proſperitate? &c.
2e Penit enim ſeparare hominem adverſus Pa-
trem ſuum. Matthe 10. Gladius, qui ſeparat
hominem à Patre, eſt lex amandi Deum ſuper
omnia. Hanc ſi obſervas, jam aliud nihil eſt,
cui affe ctu inhæreas, quia totus amor huic im-
penditur. Nondum videris admeviſie gladium
paſſioni. Caro, & ſanguis tibi multum perſua-
dent. Hoc primum præſtandum erat, cum Reli-
gionem ſuſcepiſti & necdum id agis. Ergè ad
principia revolveris. Saltem jam ſic incipe.
3. Inimici hominis domeſtici ejut. Ibid. O
quam id verùm eſt! quid tibi magis domeſti-=
cum, quam ſangauinc juncti? ſed nonnè hoſtes
tui,

1on!

itiumn
rpolkens
it enn
celieu ſ⸗
Mulkyet
kiſueiun
S
letlo ie

11.
Ni

M

1Wen
E Mſe
iculeun ie
ſurud Wen
Animn en
n flnonde
lhr uni⸗
e ealn
lule lu t⸗
Nugint

fklumn
Gunn

ni unt
en nifen
ſtetnn bons
lnnict
hololag nin
rſftur di
imunnnr
eihau boc
gilletin
aun t 1
ntkhe
ier altatr

W
Nun twme
Gn An
1imul Dun,

6 nAintrll

mminon Hdd

Anerle lu
irlanmafei
mdumn euen
oi 49
ral if
gipri din.
ülinn

.. 0I
al

POST PHNTRERCOSTEN. 369

tui, qui inducunt, ut affetum, quem Deo debes
aut ipſis impendas, aut cum ipſis partiaris ſed
quo jure eum Deo ſurripis? Qis tibi magis
domeſticus, quam tuipfe? ſed quis tibi major

hoſtis? Expende, quasxta à re ipſo vulners acce-

Feris, quam palmatia. Quod faceres cum hofſte,
quem ſemel in tuam poteſtatem redigeres, hoc
tecum age.

F ERIA IV.-

De iis, quos Ckriſtus pronuntiat
non eſſe dignos ſe.

1. ◻Ui amat Patrim, aut Matrem plus, quam
moe „non eſt me dignus. Matth. 10, Qnòd
talis ſis, non fatebetis. Faciam, ut deptehendas-
Dic, amas Deum ? amo, inquis. Super omnia?
afhirmas. Debes crgo, t fervias Deo, pattem
aut amicum deſerere; debes frequentibus eo-
rum viſitatiosibus abſtinere, quæ ſpiritum
diſſipant. Non poſium inquis, tam inurbanus
eſſe. Vides, quid magis ames? & non times
horfendum illed fulmen: Non es dignus Deor
32. Qui non accipis ecrucem ſuam, & ſequitur
me, noa eſt me dignus. Ibid. Similitudo morum,
cosciliatrix eſt amorum, Sequatur ergo Chriiti
mores, qui vult digaus eſſe amari. Univerſa
Chriſti vita eſt crux perpetua. Niſi crucem tol-
lis, non ſequeris, non aſſimularis- non amarise
Vides ergo crucis & mortificationis, non tan-
tum utilitatem , ſed ablolutam neceſſitatem?
Q5 O de-

37⁰ HHEBDOMADA XV.

O delicate! quam terreris ſola crucis cogitatio-
ne/ Age nunc, ſi Chriſii eſſe vis, erucifige carnem

zuam cunm vitiis, & concupiſcentiis ſisis, Galat. 54

3. Qui in venit animam ſuasm, perdet illam, &
gqui perdiderit animam ſnam propter me, in venie?
iam. Ibid. Unicus ergo animam ſalvandi ſeu vi-
tam obtisendi modus eſt, vitam perdere prop-
ter Deum. Perdis eam: 1. Si ita mortificationem
Jeſu in carne tua circumferas, ut vita jeſu mani-
feſtetur ia te. Durum eſt hoc tibi, ſed neceſſa-
rium. 2., Perdis eam, ſi per amorem totus tranſeas
in jeſum: ut dicas: ιvs ego, javs non egoe; vivit

Verò in me Chriſtus. Sed quaâm feliciter eum

invenies, quia te ipſum invenies in Chriſto.
F ERIA V.

Jugum Chriſti ſuave ſuſcipien·
dum.

1, V Enite ad me omnes, qui laboratis, &

onerati eſtis, & ego reſiciam vos. Toll ne
juguem meum ſuper vos. Matth. I1. Quam

benignus Deus, qui invitat! quàm bonus,

qui nos exonerst pondere peccatoruam, quo
uſque ad iafernam deprimimur! quàâm amabi-
lis qui nos rencit, cum in via deſicimus Sed quæ

tandem eſt refectio? Tollite jugum senm. Hrgo

ita, mi Jeſa, tuos reficis, jiagam imponendo 2
Omninoita. Quaia nullam poteſt eſſe ſolidum,
& verum in vita ſolatium, niſi in cruce Jeſa,

in qua ſola nos gleriari eportet. Vide miſer,

gquam .

zon!

ungſi⸗
mio en
4 oimnii
nletnſt
lnnmt
nlin tu
amirllen
i tlaiinn
lüruint
Clprg
mepnun
Peuzuenuit
Mmrna
Mll ſer
Aurtaußn
Erina
n Klmg
lan
Cnfnfnier
Lrchſtn
Eenlt

n auint
11, cnien
entiilie
60 8 l 4
Irptean
nuoliſulit
funn tr
iunoniütiee.

liiſa.

A,eel
etoeutttlet
onn g
umfichet eu
ie uile

lcſier

6 arue
tun 1
i 1 E
11in un
encmn ſ

Kum
a
giinuk,

gluc⸗ 6
D

POST PRNTRCOSTEN., 171

quam erres, qui crucem fugis, & ſolatia aliunde
mendicas, ſed inania.
2. Diſcue à me, quin mitis ſis , & humilis cor⸗-
de, & invewietis requiem animabus veſtris. Ib.
In Magiſtrum tuum ſe Chriſtus offert, quem
meliorem optas? claude mundo Pleudomagi-
ſtro aures, & Jeſum audi. Docet te invenite
requiem animæ laſſatæ in via iniquitatis, per
manſuetudinem & humilitatem, quarum iſtà te
Deo, & homini propter Deum pertecte ſubjicis;
illà injurias ulrra ſenſum non admittis. Hinc
collige, our jugum Chriſti tibi grave ſit, quis
illud non portas cum humilitate, & maaſuetudi⸗=
ne: cur pacem animi aliquando amittas, &c.
3. Jugum enim meum ſuavs eft, & onus meum
leve. bid. jugum vocat vel legem Evangelicam,
vel adverſitares & pesſecutiones, vel difficulta-
Km, quæ ſentitur in lucta ſpiritus adverſus car-
nem. Vocat ſuum, quia quantumque ſit, illud
nobiſcum ſubit, gratia nos ſua adjuvandoe
Conjungere ergo Peo, & ſuſtine. Eccl. 2. Nec quæ --
rere eſſe grave, cujus potiorem partem Deus ipſe
ſupportat. Generoſa hic reſolutione eſt opus.

Joannis: Baptiſta in careere occi-
ditur.
1 HErodes natalis ſui cœnam fecii Princi-
1pibus, & Cumque introiſſet filis ipſins
Hoerodisais „Jſaltaſſes &c. juravit illi: Quid
1uis:

372 HEBDOMADA XV.

quid petieris, dabo tibi, licet dimidium regni mei.
Marc. 6. Quanti æſtimat levem chorcam inſa-
nus, pro qua dimidium regni pollicetur? At
major eſt inſenis, qui ꝑro una voluptatula re-
nunciaſti regno cœloram, &c.
2. At illa pramonita à Matre ſua. Da mihi,
inquit, hic in diſco caput oannis Baptiſta. Matth.
14. Conſilium petit ab hoſte oannis: quid mi-
rum- ſi mors ejus ſuggeratur? Peſjus tu agis, ſi
rerum agendarum conſfilium petasa mundo, à
carne, à tuis paſſionibus. Quaties tibi ſuggeile-
runt caput, non Joannis ſed Chriſti; quia quo-
ties peccas, quantum eſt in te, Chriſtum occidis,
quia ponis candem cauſam, ob quam occiſus
eit. Stulte rationem conſule in rcbus agendis,
non appetitum.
3. Et contriſtatus eſt Reg. Marc. 6. Quia Joan-
nem æſſtimabat, & ſuam inſaniam advertir. Noli
Præceps eſſe in decernendo. Age omnia præme-
ditatò, poſt acta non pœnitebit te. Propter usju-
randum;, & propter diſcumbentes, notuit eam can-
iriſtare. Timet viola e temerarium & ſceleſtium
juramentum, non timet innocentis cCœdem-
Non vult meretriculam contriſtare, & non ti-
met Deum offendere. Noanne tu ita agis cum
appetitu tuo? Ee aecollavit eum, quem ſciebat
ſanctum & innocentem. Ad quæ ſcelera dedu-
cit, vel una infrenis paſſio? Ec tot tu habes, quas
ondum domas?

of!
405

lszbu
,

len
dac,mi⸗
t,1, Eun
intolſu
in A e
ulhhermd
Uemucht
Nnnd ug
Ounr uoineu
ekii uin
ftüuuth
Pr ln
1anaſſen
o on
liigninfte
nliintgt,
auislhihn
ſtſem ſen

4 l
ieimo
kanis

leu
,
4.¹½ 7

rn, 1,

IV.

n⸗

len neni,
dal Hler/9,
u ent,
.
. Ne
ete. N
Nneel
e uuingiln

1 Munn

ytgi alne,
ie idilggel⸗
Cnli ara⸗
Cnſtun gac

gun dd
Nnens l

/C ſun
ANiheit M
Mornaſenm
ae kgten
erta ulen
Vntuntlei⸗
1 uormis lel
Glltue, 410 D
e t luntan
un) end
1 ſelchnt

–

2OST PHNTECOSTRSRMN. 372
S ABBATHO.

Quinque panibus, & duobus piſci-
culis, ſatiantur quinque millia

hominum.
1. Cceſſerunt ad eum diſcipuli ejus, dicaentes;
Deſertus eſt locus, & bora jam prate-
viit; & dimitte turbas, ut euntes emant ſibi eſcas.
Matth. 14. Quam conſtans & fervens turba
in audiendo Chriſtum! quam tu languidus, &

incurius ad cjus inſpirationes? Diſcipuloram

cura diffidentiam oſtendit. Orant dimitti tur-
bas, ut emant cibaria,. Ajunt, ducentorum de-
nariorum panes non ſufſicere, &c Tu coatrà,
omnem tuam ſfiduciam in Deum conjice, maxi-
me in iis, quibus humanis vizibus mederi non
potes ; & dic toto affectu: Tibi derelictus eſt pan-
per. Pial. 10.
2. Et cum juſſiſſet turbam diſcumbere ſuper ſs
num. Ibid. Quos paſcit gratia, vult in humili
ſui cognitione quieſcere. Accepir panes, & diſtri-
buit diſcumbentibus, quantum volebant. Joan. 6.
In manibus Chriſti multiplicantur panes. Uec-
cusque parum ei dederis ſincero animo, cum
fœnore recipies. Si nihil accipis; non eſt illibe-
raliras Domini, ſed tua, qui nihil ei is manus
conſignas. Priva te amore illius minimâ vo-
luptate, lle animo tuo ineomparabile redder;
3. Jeſas ergo cum cognoviſſit, quia venturi
eſent, ur raperent eum., & facerent eum Regem,
ſugis in montem. Joan. 0. Habes in illa turba

Q 7 Aka-

394% HEBDOMADA XVI.

unct
. . unntf
gratum animum, quæ per miraculum accepto nfe
beneficio, & magnim Prophetam proclamavit PNH
. ghism 2 en Mon
& ezenicreate voluit. Quam ingratus tu es, auii
qui ipſis Dei gratiis ad elus offenſam abuteris!
. 2 . ſoltanlhenn
Habes ia Chriſto honoris fugam. Ad- crucem as,mun
1

currit, quam deſiderio deſiderawit; & immolatus
Mt, quia ipſe volui; ab honoribus fugit. At tu le i
contrarium facis. Non te pudet? du i
er
DOM. XVI. POST PENTEC. alu
„ gttteℳenin
Chriſtus ſuper aquas ambulans. icht lei
1. N Avicula in medio mari jactabatur fludzi- Eifleid
bus, &c. Quarta autem vigilia noctis, tetſunnl
venit ad eos ambulan; ſuper mare. Matth. 14. flligihmn e
Tota nocte luctati ſunt: Erat enim ventus millti lis
gontrarius, Vidit Domiaus cx monte, &-:
ſubvenire diſtulit: Erudiens nos, ait Chryſoſt. I
hom, 31. in Matth. non cito ſolutionem quære-
te advenientium laborum, ad quos eos diſpo- Mule
nebat, ſed exſpectare tempus, quod ipſe diſpo-
ſuit, & interim generoſe tempeſtati reſiſtere. Ibumn ⸗
Idem te in omni tempeſtate adverſitatum, && rã neie
pa ſſionum tuarum Jeſus. Quid agis inter ven- n
tos ſaluti contrarios? quomodo decertas; Non (in ſen
pPonis remum? non te das arbitrio tuarum affe- ramih
ctionum?: e iegi
2. Es videntes eum ſuper mare ambnulaniem, An
turbati ſunt dicentes: quia phantaſma eſt. Ibid. l u
Illaſionem puraat realem Chriſti præſentiam, Rfr
