& tu Mater Dei eſſe. Nam qui fecerit volun-
tatem Dei Patris, qui in cœlis eſt ;hie Ma-
A 7 tes

14 HEBPDOMADA II.
tet mea eſt. Amas hanc dignitatem: fac ejus
voluntatem, cofreſponde internis invitatio-
gibus.
FERIA V.
Promittitur Incarnatio Filii Dei.
1. T Nimicitias ponim intes te, & mulierem;
inter ſenem tauum, & ſemen illius. & ipſa
centeret caput tuum. Gen. 3. Hoc etat promit⸗
tere Redemptorem, qui Adamum, & poſteros
liberaret à poteſtate dæmonis. Quam bonus
Deus vix peccat home illicè ille ſpem gra-
tiæ facit, & offert. Nonne & tibi canden ſpem
fecit:? & quoties: quam erg debes gratitudinem?
quem amorem? quam fiduciam?
2.: Inter ſemen tuum, & ſemen illius. Hoé
erat promittere Redemptotem, cx deſcenden-
tibus ab Adamo poſteris: Hane deinde promiſ-
ſionem per tot prophetias. & figuras renovavit;
ut ſpem eandem nepotibus Adæ faceret. At tibi
non ſpem adventus fecit; ſed præſentem exhi-
buit, & tamen magis ei ſerviebant, qui ſpera
bant, quàm tuqui frueris. Confundere, & poſt
hac reſponde tanto bene fieio.
3. Deus ipſe veniet; & ſal vabii nos, Iſa 3 5.
Hoc credebant & dicebant priora ſæcula. Ideò
ad eos Chriſtus ſua merita, quia erant infinita,
extendit. Non ergo deſerit quemquam, qui in
eum ſperats Putaine minus miſericordem in
te poſtquam venit; ſi ei fid elitet ſervias? Ube-
tius pafticipes merita Shriſti per Sacramen-=
ta, & &

101

„
,

ſortur

. 7

1601
cNel
a

1
. UAl

1

,

ate lhol
ler oiut.
†
e folt Den
4
1 che 1 te
e eree
ſ oe ige
7
nn ni ſoul,

1Ros cotan

nl

igie 4
D

S
nokſide

79,d
irA. 6
r ar goni⸗
un A eo
id Cntunn
Udi Uen N
Ailleuterket
Eiegunliet
1
ru Oe
,e1 Genen.
elineyeni
igratnnn
Aaiwet. NI
lſtkenr 41
e el
Cuſutetk

lind luy
ſotleeliu lil
in mnm itmtm!
enguun/
Titeicetet
tetſane

N.

õ

ADVYVENTUS. 15
ta, &c. Hæc merita ſemper offer æterno Patri.
Hæc unica ſint tuæ ſpei fundamenta.
F ERIA VI.
Deſideratur Redemptor à Patriar⸗
chis & Prophetis.
1. P Orate cæli deſuber , & nubes bluant
juaſtum. Iſaiæ 45. Quem promiſerat Deus
Salvatorem, voluit deſiderari, ut ex parte
noſtra aliqua eſſet diſpoſitio. Quid minus pro
tanta gratia exigere potuit, quam deſidetium-
En ad te venire vule Deus; & hunc quam
tepide deſideras, qui alia nôſti tam arden-
ter deſiderare. Vult à te Deus deſiderari,
gqui vult uniri. Pone erge alia deſideria, ut
hoc excites.
2. Mitte qusm miſſarus es, Exod. 4. Conſi-
dera, quàm ardens corum fucrit deſidetium.
Cœlos, nubes, tefram, nocte & die inclamabant,
ut veniret, qui mittendus erat. Impettârunt hi
affectus accelerationem Incarnationis, Si ad-
vertas ad tuorum deſideriorum languorem,
non quæréris te non exzuditi. Pudeat te, quòd
tam ardenter ſenſui grata, tam tepidé Divins
deſideras. Quid te impedit? quòd cfeatis affi-
Clafris. . .
3. Exſpeltabimus eum, & ſalvabit nas. Iſa. 1 5.
Tranfſibant ſæcula, augebantur miſeriæ; pro-
miſſus non venicbat s attamen ſpe cetti expe-⸗
Rabant tam vivi, quaàm animæ in limbo, quis
nempe & necéeſſitatem ſuam, & magnitudinem
pt6⸗

16 HEBDOMADA II.
tomiſſi beseſicii eognoſcebant. Deſiderates
& tu conſtantiùs, ſi Deo fideres, ſi neceſſitates
tuas adverteres, ſi cognoſeeres quantum bonum
Kit, DEUM habere. His nutti deſidera.
S ABBATRO.
De Conceptione Immaculata

16 N Ondunm rant abyßi, E; ego Jjam cont epta

eram. Prov. 3. Peccatum ôriginale
abyſſus eſt, quàâ omnes ſotbebamur. MA-
RIA eſt exempta, quia; ut ait S. Anſelm. de-
cens etat; ut câà puritate, quâ majof ſub DEO
equit intelligi. Virgo illa manet. Adverte
quantum DEUS atrendit ad id, quod ſe decet.
O ſi & tu attenderes, quid te, quid ſtatum,
& vocationem tuam deceat!
26 Tota pulchra eſt amica wea; &macula nen
éſt in te. Cant 4. Non fantùm peccatum non
fuit in B. V. ſed neque fomes, neque concu-
piſcentia „ neque prava inclinatio; ſed cum
ſumma tranquillitate, cato & ſenſus ſuberant
rationi & ſpiritui: Sed ſentis aliam legem in
membris tuis? Tranquillitatem habebis. ſi con-
Cupiſcentias & inclinationes opprimas, ſi ratio
& ſpiritus regant, non caro, & ſenſus⸗
36 Ia me gratia omnis vita & veritatis, Eccls

44. In primo inſtanti contulit DEUS gratiam

B V. habitualem ſuper omnes homines, & An-
gelos; Intellectus plenum uſum, & cognitio-
nem DäI? voluntatem amantem ſuper omnes
geraphinos; gfatias efficaces, cum quibus ſta-
tim

101)

Gorun1
1 ieltn
piſſmnn
mri

A

nrate,

Gne 9
u D 64n
leun iil in
lnini gui!
Kiis ſunch,
4 0HWoniui
on wornie
ubu! llenn

Altn iero⸗

iann
achin
udun ,
Wine z
angen hoſe
Bermmie

mzi
tbenn

ti

l

ehn
h llie
entſurlin

tibeleen

INN

Sir nie

gerun Utpini⸗

dahmn Ute

udNMA

tntee r
Ait, decet
t, tnn
4 “
11/Gntniin
uin eatnüm
nne, bdrinn⸗
ücherio Nun
atpklhrii then
ſcz dun zen
enftthetinka
ontiniie
klelan.
s untthl
ut MMdrn
Vetoni
in 1

66
cch, cn 64

ADVENTUS. 17
tim ſecundum omnem intenſionem optata eft:
huande tu intellectum, quando voluntatem
DEO applicuiſti ? quomodo ? an cooperatus es
gratiis an cooperaberis? &c.

LDOM. III. ADVENTUS
De Nativitate, & Præſen-
tatione B. Virg.

1. N Ativitas tus Dei Genitrix Virge, gau-
dism annuntiavit in univerſo mundos
Rccleſia 5S. Trinitati; quia filia Patris, Mater
Filii, ſponſa Spirits ſanécti. 2. Angelis, quia
eorum Regina. 3.e Hominibus:, quia corum
Protectrix; quibus proprié eſt MARIA: Seella
maris naufragantibus : Illuminatrix cœcis & in
umbra mortis poſitis: Bemina omnibus, ut ei
ſerviamus, eam poſt DEUMamemus, reverea
mut. Congaude & tu. Agnoſce in hec nomine
ejus excellentias, & ſpes tuas.
124 Cencupiſcit, & deficit anima mea in strid
tua., Pſalm. 334 Joachim & Anna tote affe ctu
offeruat Deo filiam, & hoc ſe ſolatio libenter
privant. Quam ſanctum eſt propter Deum
ſe omni ſolatio privare. As & tu hoc agis *
Virgo trimula properat ſe offerre Deo non æt=
te non amore patentum detenta: Quaàm facile
tu impedimentum arripis denique ſe Deo cum
ſumma hilaritate offert, pet votum perpetuæ
caſtitatis. Quæ hic devotio? quæ feverentia *
ſed quæ tua toties repetita oblatio? quàm fri⸗

ida ?
3 3. Mal⸗

12 HEBDOMADA III.

3. Multa filis eongre ga verunt ſibi divitias, ta
ſup rgreſſa es uni Uerſas. Prov. 31. Conſidera vir-
tutes ab ea in templo exercitas. Cum Dee
unicbat ſe per contemplationem, charitatem,
voluntatis ſuæz ſubjectionem: Proximum, ſeu
ſimul degentes puellas æſtimabat, amabat, ju⸗
vabat, ſnfferebat, omnibus ſe ſubjiciebat: ſe.
ipſam deprimebat humilitate, ab amore tetre-
norum avellabat, mortiſficabat &c. Oblatus es
in Domo Dei;: has à te ipſo virtutes exige.

F ERI A II.
B. Virgo deſponſatur S. Joſepho.

1. V Oluit Deus fururum ſuam Matrem ſpon-
ſari viro, Non detrectavit Virgo, nec
voto timuit, quia ſe totam pei guberna-
tioni dederat. Non dubit abat ſe intactam con
ſervandam ab eo, cujus hic voluatatem exe-
quebatur, Sine te à Deo gubernari, & nullum
incutres periculum. Examina præterita, diſpone
futura.
2. Conſidera cauſas deſponſationis, 1. Ne
gravida iscurreret noram apud homines. Con-
ſule famæ alienæ, & præſettim Matris tuæ Res
ligionis, 2. Ne ipſe etiam de innupta natus il-
legirimus haberetur. Conſule tuo etiam nomi-
nis dum ad gloriam pei magis expedit. 3. Ut
celaretur ad tem pus Myſterium Incarnationis.
Diſce partus virtutum tuarum celare. G
3. Conſidera qualitates ſponſi. Erat quidem
Regia ſtirpe editus, ſed pauper, faber lignarius;
ſuſtus

1071

„bin
(undieln
Püm in
wörn br
n uner

III/
lnel 45

(Au⸗ ilt

nllilir ,

.
en 10 gel

Agrenthert
uneo Ie
ann, den

w inenumn

hutual

uſelurln
AAdomolen
Uun goren
Aikſl
1 tite,

dA
ſunklntt,
G
ltas de⸗
en, rnn
Mortui
n a
,Aeh
14 Clee
ſintterir

oDH

un Mtrnhe
dinn fipon
n Ni olent
leinudamton
Ounodnte
Namdi, Aul

6wnlions l
hul honitt 6
in Mmnitutt
e inther un
Zetro etlin
ii arli)
iun lacuun
n telnt.
el) incſ,

ADVENTUS. 19

juftus tamen, & virgo ut virgo virginem cu⸗
ſtodiret. Qnàm alia æſtimat DEUS, alia mun-
dus? DEUS aſtitiam, ſanctitatem, virgini-
tatem, humilititem: mundus excelſam ſtir-
pem, opulentiam, &c. Si ut DRUS practicè
judicàſſes, non tantopere adhæſiſſas terrenis,
Nunc ſalutem corrige judicium tuum.

F ERIA III.
Legatio Angeli ad B. Virginem.

1. M. Iſas eſt Angelus Gabriel à Des in civi-
tatem Gallilaz ad Firginem. Luc. 1. Hx-

pende quis, quem, ad quem mittit. Deus

Angelum ad Virginem pauperem, deſponſatam
fabro, conſecratam Deo. Tales dignatur Deus
legationc Angelorum, Sed nec te dedignatur
inviſibili legatione internatum inſpirationum.
Attende his, quia à Deo ſunt: æſtima & ſeque-
re, quia ad tuum bonum ſunt. Mellor eſſes,
ſi hactenus hoc præſtitiſſes.
2. Et ingreſſus Angelus ad eans; dixit à AVs
gratid plenâ. Luc. t. Ingreſſus, quà reverentiàâ?
quâ modeſtis? quâà compoſitione? Quàm lon-
ge minore tu ad Deum ipſum accedis? laudat
Virgiaem, reticet ſe Angelum eſſe. Diſce tui
laudes non promere, promere alienas. Vocat
gratià plenam:. Hæc ſola laus coram Deo. Sed
quo tu es plenus? vanitate, inordinatis affecti-
bus, &c.
3. Dominus tecum, in cogitatione, in deſi-

detio, in amore., Felix ſocietas ſic eſſe cum

Deo?

20 HEBDOMADA III.
DEO. Felix MARIA, quæ ſen ſer cum DEO.
iàm tatò tu cum DEO? Conſale cogitationes,
deſideria, & affe&us tuose Ubi vagantur? Col-
lige eos ergè omnes ad Deum.

F ERIA IV.

Angelus intimat Myſterium In-
Carnationis.

1, ◻Ua cum dudiiſſet, zurbata eft in ſermone:

Qejus, Lucæz I. Turbatur, id eſt, con-
funditur ad tantas ſui laudes, ad tantam An-
geli reverentiam Hoc proprium eſt humilium.
O quantum diſtas à Virgine! turbaris ad tui
vituperia, exultas ad laudes. IIla abhorret ve-
fas, & meritasz; tu quæris immeritas, & falſas-
5 Ne zimeas M ARIA5 in veniſti enim grä-
Biam apud DREUM:. Luc. I⸗ Unicam rationem
ad pellendum timorem adducit; quèòd ſit in
gratis DEl. Incxpugsabilis hæc clypeus eſte
Guid enim timeat, quem DEUS amat: Quæfe
ergo huic placere, non hominibus, Placeres illi
magis, ſi his minus placere voluiſſes.
3. Ecce concipies in utero, &aries Filium, GGα
Vorabis nomen ejus RSUM. Hic erit magnus ;
Ee Filius Altiſſimi vogabitur. Et regnabit in domo
Jacob in aternum. Ibid. Gratulare Virgini de

tanto PFilio: Adora Filium: Agnoſee DHUM:S

étede, ama, & fegnanti te ſubde,

heluh
ctoo

NeNANII
s NNα ℳ
i mn ſ ie
aen, kes ge
loum wrſoten
zulkiis bee
1 Am u
nnn, gun,
Ae
1, !
rbcbellent
A hinte zuns
Ctllue
ots inandcn
keſnt, or

llbinni,
.. 77
M. Coglere
R 9 Wlem
A

Awen,

hit l
n

i
A

nin /
iAſonen
unt, Kel
,utun
ImeNuniiun
Iatunsl
li pthomrre.
Miis Anl
mfi min .

1 4 4
ehes

Ian t
u. Nrendl
lans
Pe tt nitn/
, itn,
ie in 1
glelhl

ADVENTUS. .1
PFERIA V⸗

Explicat Angelus Myſterium In-
Carnationis,

I. PIxit autim MARIA A Quomodo fet iſtud!
— gquoniam virnum non cogneſco. Lucæz
1. Non dicit, non fiet iſtud, ꝗquæ ſemper
DEO conſentiebat:; Sed quomodo? Inſinuat
gotum, & amorem majorem puritatis, quam
maternitatis tanti fiii? de cætero quid DEUS
diſponat auditura, Ama puritatem & animæ,
& corpotis majorem, quam antchac.
2 Ee reſpondens Angelus dixit ei: Spiritus
Sancius ſaperveniet in te, & virtæs &. Tbid.
Explicat quomodo conſiſtent Virginitas, & σ;.
cunditas opera Spiritús Sancti, corpus DEI
Verbo formatuti. Gratulare Virgini, in qua
Spiritus Sanctus operabatux hoc Myſterium.
Vide ut idem ſolus in anima tua operctur inſpi-
rationibus, non ſenſus, non amor proprius,
non humani reſpectus.
3. Ecge auvcilla Domini, fiat mibi ſecundas
vertusm tuum, Ibid. Conſentit Virgo., Hoc ex-
pe ctabat &S. Trinitas, Angeli, Patres in lim-
bo, homines. Cam quanta humilitate? Ma-
ter DEl ſe ancillam voeat. Virginitate conce-
pit, humilitate meruit. Hic modus eſt, quo
DEUM ad te trahas, ſi te deprinas; ſicut
eum pellis, ü tec elevas,
5F R⸗

2 2¾ HREBDOMADA III.
FERIA VI.
Dotes Chriſti animæ à Verbo
aſſumptæ.

I. IXN quo ſunt omnes theſauri ſapientiæ, & ſcien-
ti Dei. Coloſſ. 2. Primo inſtanti per-
fectiſſime cognovit omnia naturalia, etiam te,
& tua facta. Scd viditne, quod gaudio eſſe po-
rerat; an quod mœrori? z. Omnia ſupernatu-
ralia ac DEUM. Quàm felix illa anima! quàm
tu infœlix! Hæc non vides, ſaltem actuali
fide ſæpius crede. Ex hujus defectu aliis ple-
rum que deſicis.
2. Lalis decebat ut nobis eſſæ Peneifex, ſanbtus,
in nocens, impo lutus. Hebr. 7. Et unione ad Ver
bum fuit ſancta infinitè, neque creſcere potuit.
Tu pote?: at aen creſces, niſi DEO megis unia-
ris? non unieris, niſi a creaturis magis recedas.
2. Fuit ſancta per ſummam gratiam, ſupra
omnes cresturas. Reſpice egeſtatem tuam. Di-
tior eſſes, ſi DEO magis unires., 3. Fuit im-
peccabilis, quia regebatur à Verbo. Quàm tu
fragilis! fortè quia non pateris te à DEO regi.
3. In bſo coemplatuit omnem plenitudinem inha-
bitare. Colof., 1. Ob unionem habuit omnes
vittutes ſupernaturales, quarum capax fuit.
antsm complacuit Kbi in illa DEUS! quam
parum in tus! quia egenus & pauper cs. Nec
aerunt etieſæ illæ virtutes; jam nunc in nos
influcbant. Sed queties hauac in te Huxum non
zdmikſti2
§ A P-

1554

“W nuriun
e un) 1
Ant An
n conu
1n d di i
tp eu bei
1nnn, ſattun
.
nUneneun,
milre excheK
In lonue u
nitt Cookt
nnlu ſoloeu
Ucun man uu
u anai ſuen
Liſrngſniu
umiodeunt
ani, lrte
anſtnn

uund

7
AN AN
„Plhabe

,

len s,
lnen ſiau

4 ſgieniig,
Münd it, 8
uuntl, eim,
utit
mi 5tnide
luime en
4 rn edd
hntzſiuis
,konoren/ a
Mrdtlaretnt
lnginir
inns nath
npnn, d
Durnzun Nk
eſtg , Kib
eiO
lrtuinlgin/,
en bhat ontt
umn ad ir
ie i
1uiat
in 1u
,ntium

AD VENTOS. 23
S A B BATH O,
Chriſtus primo inſtanti Concep-
tionis offert ſe Patri æterno.

1 INsres ens in mundum dicit ?à Hoſtiam, &

oblationem faliam) noluiſti, sortus autsm
aptaſti mihi. Tunc dixi: Ecce venio. Hebr. 5.
Offert Patri ſe, ſua, corpus, animam, & quam
promptiſſimè: quia cognoſcit hæc eſſe ab illo,
Quid tu habes, quod nen fit à Deo? cur non
illi omnia? cur tibi, cur ſenſui multa immolas?
2. Ecce venio, ut jaciam Deus volunzatem
zuam. Ibid. Vidit ſtatim deeretam ſibi à DEO
paupertatem, contemptum, paſſionem, mor⸗
tem, promptiſſime excipit ipſo primo mo-
mento Crucem, voluntate ſuâ totâà in Dei vo-
luntatem transfuſa. Confer te cum Chriſto,
quàm conformis ſis voluntati Divinæ, præſer-
tim in arduis, quàm amas, aut fugias Crucem.
30 Que placita ſunt ei, facio ſemper. Joan. 8.
auia ſummse ei placet gloria ſua & ſalus noſtra,
huc ſtatim intentione ſuàâ reſpexit, eaque puriſ.
ſima Perdis omnia, quæ non huc dirigis, O
quantum hactenus jacturam feciſti? Quod poſt
hac facturus cs, purum fſit, ut nihil ienſus inter-
veniat.

DO M. IV. ADVENTUS
B. Virgo ad Eliſabetham inviſit.

I. E“rgens MARIA in diebus ilis abit in
moentana cam ſeſtinasiene. Luc. I. Con-
cete

24 HEBDOMADA IV.

cepto DEO abit in ardua Inhabitantis DEI
Kignum eſt ad difficilia ſe reſolvere. Concepto
DHEO exit in publicum. Neceſſarium eſt latere
donec DEl ſpiritus ſit in te; antea non tuto agis
cum proximo, Ut Joannem peccato ſolvat,
relisquit amatam ſolitudinem. Relinquendus
LDEUS propter DEUM.
2. Exultavit infans in utero ejus, & repleta
eſt Eliſabeth Spiritu ſando, Ibid. Effectus hi
ſunt viſitationis MARIE. Infans mundatur,

ſanctiſicatur nondum natus propherat geſtu,

Eliſabeth illuminatur, agnofcit Matrem Dei,
extollit eam, humiliat ſeſe Deus omnia nos ha-
bere voluit rer Mariam. Huic tuam neceſſita-
tem expone: ab hac mendica.
3. Magnißicat anima mea Dominum., Ibid.
Laudata kaudem rcfundit in Deum, ſe verè
humiliat. ouidquid à Deo tibi adfluat, tu ad
tuum nihilum redi; magnifica illam, & ſubli⸗
mem de co ſenſum concipe.

F ERIA II.

S.Joſeph de Myſterio Incarna;.
tionis inſtruitur.
1. Oſesh agutem vir ejus, cum eſſet yuſtus, &
nollet eam traducers, voluit eccultèà dimit-
gere eam. Matth. 1I. Videt gravidam, non no-
vit Myſteriaum; angitur, ſed non exprobrat, in
melius interpretatur: cogitat de dimittenda
ſed occultè, ut famæ coniuleret. Diſce 1. pru⸗
denter adverſa tolerare, nen murmurafe, 2. alie-
n05

rariin

v
urt ind el
,lurio liht
Wer ume
c conicit le
r e rcie
i kocconi
vibrett uo

Mi Ktafe
Somid, ten
E Tibrlei
Anrinita
1 Durthlſſtterun
Alun byug
Uuwr De0,

I

Aumneb
u,6 d/N
uni men
S4N lüinen
inn nmnen
llermueh
mnhns

ummndn

er
5 un
1

N.
en lun

en ecgttie

in 6e
it an
u mupem
ſſoſter ee
Marhenend
Deuommnuctt
Hur tun ueke
lu
1Doinm 1i
iDemn, e ſen
biiclin, N
Gilem, A WN

XII
clcune

fie,
de (CGln
lir etmid i⸗
gmiim
Anon eiſiini 7
ut E pr
ee N

1
,und 1

ADVENTVUS. 25

nos defe cus apud te excuſare; apud alios te-
gere.
2. Angebatur & Virgo, quæ ſciebat angi Jo-
ſephum; ſe de adulterio ſuſęectam; ſe pericli-
tari de dimiſſione. Siler tamen neque excuſa-
tionem adfert: committit ſe Dep innocentiæ

defenſori. Etiam de Sanctis ſiniſita ſormantur

judicia: ſile ſi tibi hoc contingat: Deo te com=
mitte, qui providentia ſua omnia ordinabit in
bonum.
3. Angelus Vomini apparuir ei in ſomnis di-
cens: Joſeph kli David, noli timere accipere⸗
MARIAM. Ibid. Tribulari vult DEUsS juſtos,
non ppprimi: præſtat Divina auxilia, cum dee
ſurt humana. Docet Myſterium Incarnationis
Jeſephum. duid tam hujus quàam MARIA
gaudium?Ita ſunt curæ DEO, qui ſe illi com-
mittunt.

F ERIA III.

Naſcitur Joannes Baptiſta.
1. P Eperi⸗ ſlium, & audierußt vicini, ꝗuis
magnifica vit Dom inus miſericerdiam ſnam
rum ila, Luc. I. I. Eximendo illam à de-
core ſterilitatis., Si tam turpis erat ſterilitas
corporalis, quàm turpis coram Deo etn ſte⸗
riliras animæ! Et hæc tua eſt. 2. dando fllium,
qui erit magnas cora m Domino. Sola magnitu=
do vera eſt, quæ coram Deo eſt. Quid aliam
quæris ?

a. Peperi flium, & audiiruns vicini, & te
B Con-

26 HRERBDOMADA IV.

Conſidera quæ ſecuta ſint!
Gaudent vicini: alli tin ent:

cipit loquelam pater; repletur Spiritu Sancto;

.
loquitur benedicens Deum,
Quantas mutationes facit vir unus zeloſus, ſi
quando comparet in posnlo!
3. Phis putas pusr iſte erit tenim manus
Domini erat cum illa. Luce 1. Præ ſagi unt
mMagnitudinem Joannis ab Angela prædictam;
ex co quia manus, &α favor Dei erat cum illo,
hic tamen favor non fecit eum magsum cotam
mundo, ſed contemptum, deduxit in deſertum,
aluit locuſtis, veſtivit melote, &c, Per hanc
viam dueir Deus eos, quos vult magnos coram
Ie, Hac & tibi eundum.
FERIA IV.
Munus ad quod deſtinatur
Joannes.
1. IIe venit in teſtimenigm, ut sſtimonium
perhiberet de lumine. Joav. 1. Teſtimo-
nium ore, ut Chriſtum prædicaret, teſtimo-
nium opere, ut docttinam ſuam ſanguine
fignaret. Ad hoc vocatus cs, ut teſtimonium
perhibeas, non ore tantum, laudando prædican:
do, ſed multàò magis opere, ardus pro eo agen-
do, & patiendo. Quid egiſti? quid paſſus gs: quid
in futurum?
1. Ipſa pracedet anse ilum in ſpirün, & Vire

prophetat, &Ec

zute Eliz. Luc. I. Spiritus Eliæ fuit zeloſus,

igneus, fortis, & imperterritus. Talis fuit Joan-
nes, in etemo ad ſordanem, in urbibus, in car=
CoE„

41
TVNNY

101 5
,

„
1

4 m
heo⸗

en exeol
erimoll

2 geciun

II!2

Urckto d

liel Dehetabcte
een ſegerer
l, lee
1 cctles to De
. Cles Hen
Wen
NIuON
Utſan. eſone
.

nnccnloluto

innisſd
lelzim⸗
Afolorue,
ne

11

. AD VKNTUS. 27

Gere, in morte. An & tuus talis? quàm tepidus?
quàm debilis? quàm facilè deficit.
z. FParare Domino plebem ferfekam, Non
deſtinatur tantum ad Herodem, aut magnates,
ſed etiam ad plebem excolendam. Dimitte te
Aal viliſſimos, quoniam nullius eſt vilis anima.
Idem omnium eſt precium, Sangvis Chriſti.
Hoe cxemplum Ghriſti, hoc vocatio tua exigit.

F E RI A V.

Expectatio Partůs,
. QUem conceperat B. Virgo, ſumme
deſiderabat parturire: quia ſcie bat
eum omwnium ſaluti datum, ut hoc opus
. : apertè inchoaret. Deſiderabat eum quidem ute-
ro ſibi unitum habere: ſed præ valuit affecths ſa⸗
GAIn Iutis aliorum. duoties tu Deum concipis per
dona propoſta? quam rarò parturis: Inſiſtendum
Bits: alias otioſa ſunt. Seꝑone quandoque etiam
ſoirirnalem tuam conſolationem, ut ſaluti alio⸗

mi, ma teon
WInntzdoll

r rum ſervias: nwultoò magis ſolatis ſenſuum. Non
in, perditur ſic Deus ſed paritur-
nu un in 2. Agnita Dei voluntate, ut Chriſtus naſ⸗
ueling erctur, defiderabat hujus partum B. Virgo, ut
lei zum etiam corporaslibus obſequiis proſequere-
Nue tur, videret, oſculererur, ſtringeret, geſtarer,
AE fervirct. Non ſolum affe tum ſed etiam externa
opera Deo impende. .
vin fin 3. Ad bunc partum qui ſe diſponcbat? Pet
6 ebin inter fiſimos virtutum emrium adus. Non
, Vna Virtute te, nec lenta ad Deum in te parieh-
B 2 dum
. 6

2⁸ HEBDO MAD A IV.
dum diſpones. Meceſſe eſt omnibus & in gradu
Reroico. Quas habes? quot deſunt? Hereicis
aflueſce, quæ fervidam, & conſtantem reſolu-
tionem poſltulanr..

F ERI A IV.

Beneficia à Chriſto in utero exiſtents
SS. Matri Collata.
1. ◻ Eſtavit ſillum ſine gravedine, ſise do-
Tore, & tædio. Facile geſtatur, quod
ſummée amatur. Privilegium hoc fuit Virginis,
pon tuum, Tibi dictum eſt, in dolore paries
flios; id eſt, propoſita tua etiam per difficulta-
tes in opus ſunt reducenda; faciliora fient, ſ
zmes. Gravis eſt tibi doctrina Chriſti; ama;
amor omnia dulcorat. ”
2. Conſidera, quàm adornatum reli querit
Chriſtus thalamum uteri. Qui tantas Be Virgi-
ni gratias primo inſtanti, quo conceptus eſt,
contulit à in quantum putas eas cumulaverit
per decem menſes? Quanm intellectui lucem,
quem affetum voluntati indidit; Gratulare
Virgini. At unde tua cæcita:, & tepiditas, cùm
ſæpius Deum recipias: Forté quia non pateris
eum diù tecum morari, dum te ſtatim ad alia
effundis.
3. Conſidera filios alios nobilitatem à matre
accipere, quoniam partus ſequitay ventrem.
At hic mater à filio accepit, Regina enim om-
nium eſt, quia mater eſt Regis univerſorum.
Ab co nobilis cris, quod peperetis, id eſt, à tuis
actio⸗

10
((Eun ir
Plione

1
, Aehde

emen,

n 1bVINIUZAD 11
Gionibus Chriſto conformibus „ non à de-
Arzina, non ab æſtimatione.

S A b A THO.

I.

.ð . .—7 2 . 5 .
nelin Iter Virginis in Bethleem,
14 1: Evi didum à Ceſave, (Luc. 2. licée ex
ir, ſr D ſuperbis & avatitis; B., Virgo tamen

teveretur in Imperstore terfeno auctoritatem
Dei; nonexcuſat ſe graviditate, temporis ini-
quitate. Nonne hinc diſcis Superiores tuos loeo

Viu, gl

1 Dei habere, etiam in durioribus imperiis.
llnjfen 2. Aſcendis E& Joſeph, ar prfiteretur cum
Clniaun MAKIA. Ibid. Decreverar Deus, ue ſihius
rauper & contemptus naſcererur. Ordinat, uf
uun nien edictum Cæfaris prodeat. Hinc conſtringi vide-
un tur, ut in Bethleem cat. Sed hac neceffitate tegit

ani ſuam voluntatem patiendi, humilitatem, pa-

esetn tientiam, paupertatem, Quid egoꝛ prodeo ſub
rrledimag, Virtutis colore, ſed delicta celo, amo commo-=

„Grͤon ditates, &c. O pudor?

/ . .. 7 . .
tgittigal 3. Iun prorria venit, & ſui eum non veceper unt.
füm uii Joan. 1. Comitare undique mendicantem
iadd hefpitium B. Virginem. Vide quàm indigné

excjudatur. Expende quis ejus ſenſus, maxitne

lenem in quòd Jlui eum non rezibiant: qui recipiunt alie-
geenn en nigenas. Nonne & tu Deum quandoque cor
eincn pullantem cxcludis? & cui das locum? aperi
e ergo poſthac illi, claude vanitati,

. e 1
ois Lalfene,

3⁰° NATIVIT A S
IN NATIVITATE DOMINI.
I. E Adum eſt autem, clm eſſent ibi, impletum

ef tempus ut pareret. (Luc- 2.) Ubi? Con-
ſdera vilitatem loci, tempeſtatem perfrigi=

dam, tempus noétis, circum undique mile-

riam, & paupertatem, vis ut in te naſcatur
Chriſtus? eſto tibi vilis, frigeſcant tuæ paſſio⸗

nes, ama latere, eſto pauper, & humilis.

Amat & in te ea Filius Dei, quæ pro ſe elegit.
2. Er peperit filium ſuum promogenitum. Ibid.
Conſidera quibus actibus reverentiæ, humili-
tatis, adorationis, amoris, B. Virgo filium
ſuum exeeperit, & ſtatim pro mundi ſalute
Parri obtulerit. Audi vagitum, vide lacrymas?:
quære cur fteat? Audi reſpondentem, quèòd non
habeat imitatorem, & ſtatue tu eum ſequi.
3. Et gannis eum invelvit ?à Ecce gauperta-
ctem Matris, & Filii. Et reclina viz eum in praſepio
Eoce quomodo à teneris Dei filius incommo-
ditates amar. Et cur tu fugis? Quia non erat ei
locus in diverſorio. Qui ereavit te in habiraculum
Kibi, non invenit locum apud te, & invenit, qui
te it perditum.

PIE XXVI. DECEMBRIS.
Senſus Dei, B. Virginis, & Angelo-
rum in nativitate Chriſti.

77 (ita ab æterno Parte tibi ipſo Nativi-
tatis inſtanti dioi: Nic eſt filius meus di-

Keſs do

un mitl Ae

ocuds,

U I
,joikeluer
, tl
4 l
liiniun

Aleinſe

aupiotar.

.
PeANR.,

M, oloeo K
E N
N

eo Cniare
t Crctus,
uiuani
De
nad 1
0 1
Nitud
nul ii eſtn

vl niiin
r Anzel

ſen

,
⸗
ue,

Neliuen Se.

Bikle

elur en⸗ .

ſepolt elri,
hnigmntun Nd.
Netria iund
ien n
, Durd e
1 NMelcnnu
Luen gle
tenmegu
lue nrdt
Rumin ftet
Hln nun
eK
elenbtiucdne

Kunai, N

MbNS

Ar
Chrik
tbigilei

4 6N
N,.

N .
. .

CNHRISTI DOMENI. 3
Je 12a5, in quo mihi bend comtlatui. z. Tibi donari
ab eo filium, & ejus merita,. Quàm dives his
cris ſi benè utaris, & tibi applices. 5. Filius verò
patzi offert ſe ipfum in victimam pro peccatis

tuis. Quis amor iſte in e ? Quomedo es meri-

tus ? Offer quoque te ipſum in victimam Deo
2. Confidera quas gratias B. Virgo retuleriz

ob conietvatam Virginitatem. Æſtima, & cu=
5.

Kfoditantum theiaurum, quem illa tanti fecire

z. Quomodo obtalet it eum æte: no Patri, quo-
modo mundo, quomodo tibi; ſuſcipe munus,
ama, feve, utefe in bonum euum.
J. Conlſidera revelatum Angelis, dicumque?
Et aderent eutm omnes Angeli eiu:e Credo ergò
adſtiti fſſe Angelos admiratos illam exinanitio-
nem, paupertatem, &c. Et tamen non corum
cauſa hæc agebat Chriſtus, ſed tui,. Quùæ tus
erꝑò obligatio non tantiim admirandi, ſed etiam
imitandi hanc exinanitionem?
DIE XXVII. DECEMBRIS,
Chriſtus natus annunciatur
Paſtoribus.
1P Aſtores erant in vegione eadem vigilans es,
& cuſiodientes vigilias noctis 3 ſubér gys=
gem ſasm, & ecee Angelus Domini ſteeit jaa-
ta illes., Luc. 2. Quibus revelat ſe Chriſtust
baſtoribus,ſimplicibus, & humilibus, vigil anei=
bςι. & attentis ad occaſionem boni: aſtodientis
bus greges paſſionum, & affectaum ſuorum. 3unfz
ne in te hæ qualicates, ur merearis tibi Deum
revc lari?
B 4 2. EF

2. Et claritas Dei circumfulfit illos, & limae⸗
rant timore magno., Lumen, & cogoitio Dei
Majeſtatis excitat in anima ſacrum quendam
horrorem ac reverentiam. O quaâm pat va rua
eſt in Deum reverentia in tuis ſpiritualibus
exercitiis. Unde ? quia modicum eſt in te lumen,
& non formas ſublimem in Deo rebuſque Divi-
nis æſtimatienem. Si æſtimabis, revereberis.
3. Eangelivxo vobis gaudium magnum, quod
srit omni pepulo, quia natus eſt vobis bodie Salva-
tor. Gaudent Angeli de noſtre bono. Diſce
gaudere de bonis alioruam. Gaudium nobis an-
nuntiant, Argumenta gaudii ſunt, quèd natus
salvator, quòd nobis, quòd hedie, Et Salva-
tor tuus, ſed non ſalvabit te ſine te. Cooperari
ergò oportet.

DIE XXVIII. DECEMBRIS.
Datur ſignum Paſtoribus, & ca-
nunt Angeli.

1EY boc vobis ſignum: invenistis infanten,
zanni in voltetum, & poſitum in pra ſepie,
Luc. z. Salvatorem populorum annuntiat An-
gelus, ad datejus ſigna, tam vilia! Deus nempè
non invenitur niſi in humilitate, & contemptu
terrenorum. Elige hæc ad majorem Chriſti
imitationem, etiamſi par omnino eſſet in deli-
giis, & honoribus Dei gloria.
2. Et ſubito facza eſt wmultituds militiæ cœles
Kiüs evercitus lamsdantinm Beum, Ibid, Quia
Dei

chermimte

1.
Hal, e

Hieult⸗u,
mmu Hic,
, r ibi5
uitcbkurun

r .
WN
Uthortadrn
nn dalt
rm d
une 4 w
umm.)
i e.
8 ſun
ann ge
i
cheud
1

14

t Sinn,
en gii N

unntkiten
De mielt
ltrenthei, .
magn,
lhelett.
nmd ie
SSZH
lin geln
be, lrtce
et, nri

d Ate
OJ”MB
nitsiut
nuiſ
1buulit 4⸗
enstem
cobten
ſcrem (i
delerin

Lalui
.

CHRISTI DOMTNIZ z;
Dei Filius ſe tantopere cxinanivit. Pater eum
per Angelos honorat. Quantè minorem ipſe
tui curam geſſeris, tantò majorem geret Deus.
Ubi terrena ſolatia abjeceris, aderunt cœleſtia.
z. Quid laudabant Angeli? Infantis ſapien-
tiam, tenelli potentiam, deſpecti gloriam. Deus

cruit, & manifeſtat, quæ latent, huic te com-

mitte.
3. Gloria in excelſis Deo, & in terra pax homi-=
nibus bona voluntatis Ibid- Deo ſoli debetur
per omnia gloria „non tibi. Si eam tibi arroges,
Deuste confundet ob furtum rei alienæ. Quo-
ties eam Deo ſurripuiſti. Redde, quod non eſt
tüum. ꝛ. Pax datur hominibus bonæ volunta-
tis. Bona voluntas dirccta per ſolidas veritates,
prompta, reſoluta fervidæ, eſt principium om-
nis boni, & pacis internæ. Reflecte te ad te ip=
ſum, & cxte ipſo dices eſſe verum. Ideo hauce
voluntatem excita, & conſerva.
DIE XXIX. DECEMBRIS.
Paſtores ſe hortantur mutuè ad in-
viſendum Salvatorem.
I. T 1T diſceſſerunt ab his Angeli, Faſtores
A blquebantur ad in vicem. Luc.z.) de iĩs,
quæ Angeli decantarunt. Non ſunt ergo ſtatim
corum obliti, ubi Angelus diſparuit „ quem-
admoôdum tu facis, quæ elaps4 horà meditatio-
nis,vix poſtea cogitas , quod lumen habueris,
quod propoſitum ; de hoc interdiu ſæpius tibi
loquere, dum pra cticandi eſt occaſio.
B F g 1 rans=

—

34 NATIVITAS
2. Tranſeamus uſquz Bithlehem. Ibid. Non
fuit pura rememorstio ecorum, quæ audicrant,
ſed practica; ex qua concluſerunt eranſire., Cu-
ra, ut tales ſint tuæ meditatione, quigus tibi
loqueris: ut ſemper concludas tranſitum, vel

7

ab imperfectione ad virtutem, vel ad altio-

rem virtutis gradum.
3. Et vidawaus hog verbum, quod fakum eſt,
guoa Bominusoſtendit nobiss Ibide v olunt expe-
riri, quod audierant. Quanta oſtendit tibi Deus,
sum tibi interius loquitur! Debes ea opere ex
periri: alias fruſtratur Deus ſuo fine; tu fruétu.
Si hacteaus id feciffes, quantus eva ſiſſes? Ipſe tibi
impedimento fuiſti, fis ipſe tibi ſtimulo.
DIE XXX. DECEMBRIS.
Paſtores veniunt ad præſepe Deo-
mini,
I. T venerunt feſtinantes, Luc. z. Ftſi An-
—gelus non mandaverit, quia tamen Deo
gratum fore illum tranfitum intellexerunt,
ſeſtinaverunt᷑ eo magis, quo magis erat deſide-
Kum. Ubi lamen haufſiſti, & propoſitum ſtatui-
ſti feſtinapßdum eſt & prima excquendi occa-
ſio accipienda. Facies id, ſi verum ſit in te deſide-
rium. Hoc in meditationibus tuis ſemper excita-
2. Er invenerant Mariam, & Jeſeph, & in-
fſantem poſitum in præſepio, Ibid. Cogita, qui eo=
ru fuerint affectus, ſubmiſſionis, admiratio-
nis, laudis, gaudii, &c. Correſpondit eventus
lumini, quod Angelus dedit, quia properarunt
gxgeriti- Propera mode ad opus Mopoſtum-
4

14 (00
en⸗ or

K

.
u OröOve'dt.

1
log

oo

. „MeN
cn ietlan

R.

((aorwn:

Domini
UAuun ern erit
rinerun tmt /

altsri larten
Eulunch, Mmun

Crmnn:
notinm non
) kiin i
ahkenneg

unhun

n, . 4 ni
Mi 17 Utere
Narlt r en,

Nd

dnbiliru⸗

CAKI
leie

MWn N.u. Wl 6
– 1

Vng ni
tnmninm unlei
1 nlent n
Aumftingetelt
“
5 ſhne⸗ h
. ohtuß⸗ 1
oois, ein
unſoetlen zn
. guupe Geng

lchu e h

GCHRISTI DOMINI. 35
ſic invenies Eſum, aut ejus virturemm. Cur id
hactenus non feciſti?
3., Videntesautem eagnoveruent de Verbo, uod
diätam eras illis de pitero hocs Ebid. Dictum erat
illis: nondum ctat plena cognitio. Viderunrt, &
tunc demum coganoverunt. Experientia virtus
diſctur. Audiviſti tibi loquentem Deum in
meditatione eſt initium hujus ſcientiæ. Acce-
de æd opus, tunc plene cognoſces. Quia id non
præſtitiſti hactenus, indè es tam rudis,

OIE XXXI. DECEMBRIS.
Reditus Paſtorum à præſepio

Domini.
. M ARIA autem conſervabat a verba
bas, conferens in toyde ſuo. Lucez. Habes
exemplar meditanris, Mariam I. Conſer vabat
verba, à Paſtoribus in laudem Chriſti dicta;
quid tu conſcrvas corum , quæ tibi Deus di=
cit ? 2. Omnia. Quate non omnia lumina in
praxim trahis? 3. Gonicrebat in corde. Debes
ea iæpius in memoriam revocare, captare occas
ſionem exequendi.
2. Rsverſi ſunt Paſtores glorificantes Eh lass⸗
dantes Deum, Ibid. Rx converſione cum Chriſto,
remanſerunt in illis affectus gloriæ Dei, quos
retulerunt ad officium ſuum. O telix ſi ex me-
ditatione tua referas tales affectus, coſque in
officio tuo exerccas! Miſer, ſi non facias!
Quanta enim perdis!
3. In omnibus, qua audisrant, & vidsrant.
Mbid, In omnibus glofiécant eum, QNihil præ-=
B &£ KEre=

36 CIRCVMCLSIO
gri occaſionis, quo id exerceas, cujus lumen ha-=
bauiſti. Multas invenics occaſiones, ſi attendas,
& tuo lucro: multas perdes, & tuo damno,
kon attendase Et ſic Deum glorificabis, quod
Kacias, quæ ipſe ingeſſit.

PDiIE L JIANIARII.
De cireumeiſione Domini-

2:Pαa conſum mati ſunt dies olto, ut cire
cuaſ0àcideretur puer. Luc- z. Chriſtus àlege
exemptus erat, quia peccatum non habebat per
cam abolendum. Vult tamen ſubeſſe legi,
quamvis duræ. At tu leges quam vis faciles, fa=
gile tranſgrederis? difficiles declinas. Eſt hoc
Chriſtum imitari ? reſolve te etiam ad ardua ubi
vides Dei vol untatem.
2: Ue Circumcideretur puer. Conſidera B. Vir-=
ginem à Deo cde am reſolviſſe ſe ad filium
eireumciſioni ſubjiciendum. Amahat filium te-
nerrimè, ſciebat quis illi dolor inferendus eſſet.
Mon dat locum affectui, quia ſciebat volunta-
tem Dei. Ubi de Dei voluntate conſtat, ſepone
affectum. Offendetur proximus? ſed Deus jubet.
Utri attendes ? utri attendiſti hactenus?
3 ° Vt Circumcideretur puer. Conſidera dolo=
rem quem ſenſerit Chriſtus, quia erat tenellus
infans, complexionis delicatiſſimæ,. Hunc præ-
vidit, quia habebat perfectum uſum rationis? &
tamen voluit legi parére. Qeantum diſto à e-
ſu mmeos“ ubi modicum confunonis aut doloris
Bræyideo, quantum fugio, 1ſed ab hoc die non
fugiam 8

ANII
giuinut

IN

1

e labuer

(cumci

n ze ci
mafputeotir
uun gobire

meonnebo⸗
uuſobun dten
ſepktonis n

anfenit. N

itit u
Ammarnt
Sanin
ke Aer
Red etlente,n
4 ic
dn ukltrin
n det

)

