130 HE BDOMADA I.

tuiſtis und horà vigilare mecum? Matth. 26. Vi-
ſitat Dominus Apoſtolos, ut videat, an vigilent,
& orent, ut mandaverat. Vifitandi ſunt ſubditi.
Tu non ægré feras viſitari. Invenit dormientes.
Ingentia illa Petri promiſſa in ſomnum abie-
runt. Quoties & tua? Quoties tibi faſtidioſum
eſt unâ orationis horà cum Domino agere?
Quoties nec unà horà vigilas, ut attendas, obſer-
vationi propoſitorum? Si increparis, tace cum
Petro. Qui alias ad reſpondendum promptus
fuit, confuſus tacet.
2. Vigilate, & orate, ut non intretis in tenta-
tio nem. Ibid. Pericaulum inſtabat, ne Jjudæo-
rum metu Apoſtoli Chriſtum negarent, aut de-
ſerent. Ideò moner Chriſtus vigilare, & orare.
En optima contra tentationes munimenta: vigi-
lantia, ſeu attentio, & oratio. Vigila; attentè,
reflexe & eum conſideratione operare. In mul-
ta impingis, quia inconſideratè agis, & loqueris.
Ora? in tentationem vadit, gui ad orationem non
vadit, D. Chryſol. ſerm 43.
3. Tunc venit ad Diſcipulos ſuos, & dicit illis 2.
Domite iam, & requieſcite. Ecce appropinquavit
bora, & liushominis tradetur in manus peccato-
zum. Ibid. Per ironiam dormire jam jaben-
tur: quaſi dicat ? monui vos tempore, prævenite
pericula? eeec jam approtinquaz“ hora quàâ tra-
dar, & vos pro me ſtare oporteret; quid agetis
non præmuniti? Noluiſtis mecum vigilare, &
orare: ergo vos vobis relinquuam. O Domine
nunquam. hoc mihi fiat, ut me mihi relinquas!
Certus mihi hinc eilet interitus, Volo ergò vi
gilare

abi,

vni/ betn,

0P
(ℳ

. 4
/0 i
atecte la
EIauis weol
euehtz. Den
nist
ein gols can

Wa o
tl

Aligen iett

. ialiltein 6
1 ½ . .
ahadis
llier
ufne⸗
atihri

1

DN
n
IAan 6.

ſe

lun

nuli tie n

Mnn Monn

nianuin ints.

en, un
nntguer,
lylie, Kone.

Nene⸗ .

Wun
geeid
NMANNare

69,Htil
4 pypayin
7nind ie
,liin ſher
urgeſen
hen gulrt
InNiglen!
n 0
nhinie

GVADRAGESI MX. rE
gilafe ecum, & orare, ut tecum periculis obviafe

poſſim.
F ERIA V.
Obviat turbis, & ſatellitibus,
1. SUrgite, eamus, Ecce appropinquavit, qui mo
tradet, Matth. 26. Verba ſunt, ad vin-
cula, & paſſionem anhelantis: Undé tam ani-
moſus modo ad præſentiam lictorum, qui paulò
ante ad ſolam hofum cogitationem „ c&pi⸗
adere & pavere, & m&œſtus eſe? Agnoſce vim
orationis, & perfect in voluntatem Dei reſig-
pationis. Hoc ſi ſtaris medio, obviabis intrepi-
dus iis, quæ meruebas. Defieis enim in tempo-
te ttibulationis, quia ad eam te per meditatio-
nem non diſponis, quia eam non accipis de ma-
nu Dei. Et idco dum appropinquat hora, tu
fugis.
12. Adhuc so loquente, ectce Jadas anus de Adupe
decim venit & c. Ibid. Quo evaſit indomita judæ
paſſio 2 Ex avaritia fur, ex fure oſor Chriſti, ex
ôſote venditor, ex venditore proditor. & ante-
ſignanus ſicariotum. Infœlix homo cui ſemel
vel una paſſio dominatur! Non opus eſt multis,
ut in ruinam cas, Vel una eſt nimium porten:.
Una cohvocat turbam, Applica ſecurim ad ra-
dicem. Etſi religioſus ſis, quod metuas habes,
Judas anus de duodecim erat.
3. Qui autem tradidit illum dedit eis ſignum

dicens 2 Quemcunque oſeulatus faero, ipſe eſt, ene-

te eum, Vide induſtriam malitiæx, Prævidert
F 60 non

132 à½ HEBDOMADA I.

non facile dignoſcendum ſcit eum evaſiſſe ali-
quando volentibus eum lapidare, alias volenti
bus Regem creare, ne & hic elabatur, monet
ducendum cautè., Ucinam tu cum ranfa cautela,
& reflexione operareris bonum? Utinam tu du-
ceres eum cautè, ne ex corde tuo eum perderes.

F ERIA VI.
De oſculo Judæ.

1½.◻Tcofeſtim accedens ad eum, dixit : Ave
Rabbi? & oſeulatus eſt eum. Matth. 26.
Accedit confeſtim; quàâm impudenter, tam
ſimulatè, vultu hilati, animo venenato. Cui le-
rhales ſtruebat inſidias, illi ſalutem offerebat : ait
vict. Antioch. in Marc. Vocat Magiſtrum, à
cujus Diſcipulatu perfide recedebat, Oſculatur:
auſus pracipuum dilectioni, ſignum, organum effice-
ye Diaboli, S. Ambr. in c. 22. Luc. Si vidiſſes hæc
quid in verbis in geſtibus reprehendiffes?
Et tamen quanrum malum! non fufficit, ut ex-
hibeas externa ſolum ſigna boni Chriſtiani, aut
Religioſi, Vide ne intus venenum lateat. Non
reprchenderis quidem ab homine, ſed à Deo
udicaberis, cui omnia patent.
2. Dixitque illi SUS3 Amice ad quid veniſti?
Tbid. Amicum vocat, ut amicum faciat-Ad quid
venerit rogat, ut in ſe regreſſus cogitet, quam
grande ſcelus moliatur. O infinita Dei miſe-
picordia, quantis non agis ut peceatorem redu-
cas! Non vocat latronem, ſceleratum, ſa-
crileginam. Nen attendit, quid Judæx ſcelus
HMerxre⸗

uni

Clon⸗
4

,

4

1 1

ena hl,
4 alun⸗ 1

auürn be

suut i
,Nue rur
nchirt gt
gibtiethire
Zbnuumis
jenteucll
mlübe ch⸗

Mondin

Aemmt ge

I
lube

1
Ais 14
mniße.
,
6unnen

ſehnlt
eſ
. lt one
umie el
mmengee

11/49
. Auk
Mlieet, u
enedto, C.
n nlt i
ltuv
Caur:

NGude

egtrrlt

nen N
,AiH

4Annß
cin Nud
och
ian Dac
enotemt
cejernutir .

u

1

ungke .

.

QDADRAGESIM &- 133

merebatur, ſed quod ſuam decebat bonitatem.
Si ita blanditur hoſti, quid faciet fideli ſervo?
nomodo tu cum ce agis, à quo cffenſus es?
3. Juda, oſculo ſilium hominis tradis? Quam
belluam non emollirent hæ voces tam amanter
prolatæ? Vide miſericordiam inenarrabilem! ait
Euthim. Siquidem donec traditus eſt, fuit illi curs,

de proditore. Adhuc tenrat illi objicere enormi-

ratem ſceleris, ut cogitet, quid agat. Quid tu fe-
ciſſes? ſi Deus viſibilis tibi peccanti dixiſſeri? ouid
agis? filium hominis tradis Reſiliifſes ſiae du-
bio. Sed etſi non videas oculis, debebas videre
mente, quando ſubibat cogitatio; hocne ages?
peccatum eſt: Deus offenditut. Et quoties hoc
tibi in corde loquebatur? quam verò tu fuiſti
obſtinatus.

5 ABBATHO.

Manifeſtat ſe Chriſtas turbis, &
ſatellitibus.

1. Trezu ſciens omnia, quaæ ventura erant ſu⸗
per eum, proceſit. Joan. 18. Advenerant
cum furore turbæ, jam fixerat oſculum Ju-
das: non irruunt tamen, ut deſignaverant, ſed
ſtant immotæ; E Judas ſtabat cum ipſis. Non po=
terant: quia nondum Jeſus permittebat. Ideo
proceſſit ad eos. Oſtendit quidquid eveniet, ſe
poſſe quidem declinare, ſpontetamen, & libere
paſſurum? imo ſe illa ipſa magno animo ad-
ire, Imitare exemplum. Patientia coacta
3 non

.

134 HEBDOMADAI.
non eſt filiorum Dei. Ad ardua qui non procs-
dit, etiam venientia fugir.
2. Et dixvit eis? Quem queritis? Reſponderunt
ei 5 IgsuM Nazarenum. Dixit eis BSus: Ego ſum.
Ur ergè dixit eis: Ego ſum e abierunt retrorſum, &
ceciaerunt in terram. Ibid. Quærit, & quidem ite-
rato: non ut ſciat, qui ſcit omnia: ſed ut reſpon-
deant: Eſum Nazarevum, & ca dignitate per-
ſonæ agnoſcant immanitatem ſceleriss O boni=
tas DHl tot artibus nos quærentis à Agnoſce tu
perſonæ illius dignitatem, non tantum ut non
offendas, ſed ut impenſius enn quæras. Qui
DSUM non quærit, ſe ipſum gerdit. Ad'unam
vocem: Ego ſum; & nen minacem, non fulmi-
neam, cadunt retrorſum. Ita tractantur qui Deum
quærunt, ut perdant. Quid fiet, quando in judi=
cio voce alla tonabit: Ego ſum, quem tu tam
indigne tractaſti. Stude ergò tu eum quærere
amore & obſequio.
3. Si ergo me quaritis, ſinite hos abire. Ibid.

Prodit curam, ac ſolicitudigem, quam de ſuis

habet, ne perdat ex eis quemquam. Si tantam
curam paucorum habuit, crede non minorera
habirurum tot millium fidelium. Quod in pau-
cis fatum eſt, quomoædo in pluribus negligetur air
Cyril. Alex. lib. I1. C. 34. & qui tam paucorum in
tali tempore curam habuit quomodo innu merabiles
Rdeies non prozeget? Et tu cergò in protectione

ejus es. Confide, quod te perditumenon volet,
niſi te ipſum perdas, 2. Conſuluit corum famæ-

quos fuga dilapſuros prævidet, ut honeſte abiiſſe
Udeantur, Quomodo tu alterius defectus tegis?
50

Muc.

n Atnlt

ℳ Adl

SMoiyiſrven
Sen mnons
11 no eN
As, udon

Nwel los,
4indpotunn:
ennr

ulun tuun
a n, zen

e

Uncher
in Norit
utieri
dunn Tul
ſuinl Deo

14
N

DN
ufi n

ſenſtilzuen,
auf
.
l 16
. V
Ennlen
rit lanee

it ſonlen
en r
uus.
Ell Ann
en, Muſik
Kpur ie
Huunb iil⸗
,Cven n
anlten
arANn. N
mn, nt
Wun Nu
vur nt
1 A
Mete l
nftuehini
unxeEE
i Murn
Ctuennonis
i cnan
rianti,

uekion

QADRAGESIM 135
DOMIN. II. QUIADRAGES.
Petrus defendit Chriſtum.

1. PEtrus habens gladiunz eduxit eum, & per=
cuſſit Pontificis ſer vum. Joan. 18. Facta li-
centia injicicebant manus in Chriſtum ſatelli-
tes. Petrus ex zele, ſed indiſcreto defendendi
Chriſtum iajuſſus, auctoritate propria gladio
ferit: qua re & ſe, & alios ac ipſum Chriſtum
graviori periculo expongbat, unus contra om-
nes. Quam bonus eſt zelus, tamen neceſſatia eſt
diſcretio. Etiam bonorum affectuum nimia ve-
hementia eſt temperanda- Zelus charitati eſt
jungendus, nè ità fiat; aut vindicta. Si zelum
defendendi honoris Dei profiteris, in te ipſum
exhibe. Iavenies multa, quæ ferias, Reſcinde,
quod Deo non eſt honori.
2. Mitte gladium tuum ia vaginam, Calic em
quem dedit mihi Pater, non vis ut bibam illumè
Ibid. Increpat, & docet Petrum, ſe calicem paſ=
ſionis, etſi adferatur ab homini bus tanquam
miniſtris, à Parre accipere ranquam à primo
porrigente, cujus providentia gubernantur
omnia. Non dicas: hic aut ille me afffigit, depri-
mit, honorem meum vulnerar, &c. Calicem

hunc ille tibi porrigit, qui Filio ſuo longe ma-

jorem dedit. Furaris Deo gloriam, ſi creaturæ
tribuis, quod Dei proprium eſt. Ille eſt, & ae-
mô alius, qui deducit ad inferos, & reducit.
Solatio ſit illud, quod qui dat calicem Pater ſit,
tui amantiſfimus, qui per euam non nocere valt,

ſed

X

136 HEHEBDOMADA II.

ſed prodeſſe: fortè ut medicus amara potione
morbum tollere. .
3. Et cum tetigiſſet auriculam ejus, (Malchi.)
ſanavit eum. Luc. 22. Dominus, quaſi quâdam
tenererur reſtituendi obligatione, damnum,
quod ſuus miniſter fecit, reſarcit. Sanat vulnera
cjus, qui venerat vulnera illaturus, Reddit pro
malis bona. Et quoties tibi? Erudiens nos, quòd
in perſecutores noſtros, benefcos nos eſſe oporreat,
ait S. Chryſoſt, hom. 81ein Joan. ſecundo. Sanat
auriculam, nece ſſarium fidei, ac per ſe eonſequens
aliis illapſibus Divinis inſtrumentum. O ſi ſanet
interiorem tuum auditum, ut cum ſanctis illius
inſpirationi bus intendas ?

FERIA II.
Comprehenſio Chriſti. & fuga

Diſcipulorum.
1. Dlæi⸗ Jeſus turbis: Tanquam ad latronem
exiſiis cum gladiis « & fuſtibus compre-
bendere me. Quotidie apud vos ſedebam docens in
zemplo , & non me tenuiſtis. Matth. 26. Jam
jam indigniſſimè vinculandus, & raptandus
nihil non ſuæ congruum benigoitati profert.
Senſum graviſſimum inſinuat, quòd tanquam
latro tractetur, qui præ das non egit alias, quàm
animarum Dæmoni ereptarum, Utinam
anima mea ſit præda tua! En habe illam. 2.⸗
Oſtendit eorum ingratitudinem, qui hæc red-
dunt ſublimi ſuæ doctrinæ exemplo traditæ,
quam & ipſi toties ſunt admirati. Quæ reddis
Deo tibi per inſpirationes loquenti. 3. Otepgir

—

z
mi n
ciulni
Abelt

enni
itüneinn
ſuummihn
Sichen 60
gamun,
Auhi l
beberat,
1umnh colon,
e lcullu
1 eas en
luhoetter
ülh Den
A rNNdle
ſonnti Krn
vlautinen
taaen
lehinde
Unh bar
al k
Orn)

en l.
RN

nn Mie
ſi
ien
dcl ntn
luung “
imng
4 r ehe
S
Vllehnegut
um 0ll
n luns n.

14
Si
SM
n A innn
dbwummn
ülin end
Mrt
1,4 Aten
Gtii etr
gil iugun
glttin
1n. Vir
hibeilmn/
lenzo e
i. E
wi z t⸗

fe non eorum vi, ſed ſponte capi, quando vule.

Et ideò jam capiendum? quia hac eſt hora veſtra.

à Patre decreta, qua me trado in manus veſtras,
Ita ſolvit iniquitates meas? quibus ego me in
maaus Dæmonum conſigoavie

2. Tuné acceßſerunt, & manus infeceruns in

IEſum. & tenuerunt eum. Matth 26. Irruunt in
agnum crudeles lupi. Expende ſævitiam. Tru-
dunt, vellunt, verberant, proſternunt, raptant,
conculcant; manus, collum, pectus, funibus ê&
æteris ſtringunte Vis cauſam; ThHten. 4. Chri-
us Dominus. Spiritus oris noſtri captus eſt in
= noſtris. Tu funes texuiſti, tu catenas fa-
ricaſti peccatis tuis. De te quæritur Pſ. I18.
Funes peccatorum circumplexi ſunt me. Sed time.
Erit tempus, quo fortis Saimſon diſrumpet vin=
cula: & tum ODeus ultionum Dominus, Deus al-
tionum libere aget:, Ergèò tu impone vincula ma-
nibu; tuis, ne cas exteadas ad iniquitatem.
3. Tunc Diſcipuli omnes relicto es fagerunt. Si⸗
lent jam voces illæ: Eamus & nos, & moria=
mur eum illo. Joan. II. KEt illæ:? Etiamſi opor-
tuerit me mori &c. Omnes: Nullo, nec tam zeloſe
quidem bPetro. aut dile cto oanne excepto: Ke-
Riko eo. Domino, Magiſtto ſuo, fagerunt, ut

ſham cutem periculo eriperent. An ſe magis ip-

ſos, an magis Chriſtum amaverint hiac conjice.
Primus ad deſerendum Chriſtum ſtimulus eſt

amare ſeipſum. Diſce tuo ipſe fervoti, ac pro⸗

poſitis non fidere. Sæpe in arena deficis, qui an-
tea tot tibi victorias de te ipſo pollicebaris. Re-
ſolutiones, quas facis, factis proba.

QνA4DRAGESIME. 13

138 HEBDOMADA TI.
PFFK A HII.
JESUS primú⅛m ad Annam
* deducſtur.
1. E? adduxerunz eum ad Annam. Queod in
—Whoc itinere fa um eſt, ſanctius affectu
proſequéris, quàm diſcurſu. Quam aliud
eſt hedie Hieroſolymam ingredientis ſpecta-
culum, quam nuper! Quam variabilis eſt ho-
minum ſenſus, à lætitia in furorem, à laudibus
ad contumelias, ab obſequiis ad opprobria! Ef
conſides in homine? Qauidquid moleſtiarum
corpori, quidquid injuriarum honori excogi⸗
tare goteris, id Domino Majeſtatis illatum
crede. Compatere: te cauſam sgaofſce dole
Et dum ad omnia ſilentem ESUM contem=-

plaris, diſee ſancto filentio longe minores tib?

illatas, aut forte tantum apprehenſas injurtias
decoqueres

2. Pontifex erg? interrogavit Eſum de

diſcipulis ſuis, & de doctrina ejus, Joan. 187

Reus, & ſceleratus Judicem exanimat. Stat

modeſtiſſimus Judex ante reurn. Qua ſuper=⸗

bia? quibas ſannis, & irriſionibus interroga=.

tur quomodo ejus doctrins eluditur? Deus
ab'hominibus, juſtus à peccatoribus judicatur.
Sit erge & mihi pro minimo ſa ab hominibu; ju⸗=
dicer. I. Cor, 4. Meretur, ut judicia me melio-
rum tolerem, qui innécens tulit judicia inique-

rum. Charitas quæ patiens eſt, G. omnia ſuffert:

1æ ſtabiv, ut non dejiciat.

3. Reſbondons Eſas 3 Ego ba lam locutu⸗

ſum

ℳl

Grnu
4,ℳ, 0

N

TT
601 N1
419¹

eh

N. .
p ele

Emeins con

Aeltenie,

ſGene eano
ele

.

i

upnin Au
Aente

Aemmnten ſetn⸗
en loſer

te

1ndhilgelte

.
loer,rde

Konnedilt

Ne n
N.
61 i, ſul

5 ſe
En

t

1
1

6
G 4ℳ

anet⸗
ochcnu

8
, ,ts

QADRAGESIMF. 139
lſum mundo, & in occulto locutus ſum nibil. Quid
me interrogas? interroga ees, qui me audierunt.
Duo interrogatus, de LDiſcipulis, & doctrina;
ad primum tacer, quia Diſcipuli ad ſuam fu-
gam non erant ei honori? bonum de iis de præ-
ſenti non potuit dicere; malum non voluit.
Diſce hinc cautè loqui de proximo, Tace,
quod non eſt pro ejus commensdatione. Vide
ut non ſis confuſioni tanto tuò Magiſtro. Ad
doctrinam verè ſuam exculpandam allegat
publicam famam libete, & ſine metu: Ego pa-
lam locutus ſum. Hoc audet, qui teſtimonium
habet bonæ conſcientiæ. Poteris & tu hoc ſem=-
per. ſi ita opereris, tanquam in publica omni⸗-
um luce,

F ERIA IV.
De alapa Chriſti.

1. INa⸗ miniſtrorum dediz alapam ESU, di-
V cens ? Sic reſpondes Pontific i? Joaß. 18.
Conſidera gravitatem injuriæ. Percutit vilis
homo: percutitur Dei Kilius: alapa immanig
& ut piè creditur. ferrata manu, ab iogra:0 Mal-
cho cui paulo ante aurem ſanaverat, ut habet
S. Chryſ. hom. &S2, in Joan. in faciem, in quam
deſiderant Angeli proſpicere: in conſenſu Prin-
cipum, & Sacerdotum: ob reſponſum mite,
verum. & revetens: laudatur percuſſor, irride-
tur percuſſus. Nec ulciſcitur tamen Dominus,
qui poteſt. Cogita terrezum Regem ſic à man-
cipie tractari ? quod ferrum, qui rogi, quæ rotæ
. . 0OR

140 HHBDOMADA II. „
non expedientur? O bonitas! O patientia Je-
ſu mei! Et ego verbum quodvis, aut minimam
confuſionem. longè majores meritus tam faſti-
dio é fero?

2., Réſpondi ]) ſus 3à Si malè locutus ſum, teſti

monium pezhibe de malo?s ſi autom benè, quid

.me cadis? Ibid. Loquitur Dominus ad alapam,

qui ad flagella ad ſpinas. ad clavos filuir. Do-
cuit iſtis ſilentio commendari patientiam? illo
verè patientiæ laudi nihil demi, ſi reſponſio ſit

mollis, & humilis qualis erat Chriſti. Alte-

rutrum horum ſerva, ſi injuria afficeriso 26 Benè
loquitur Domiaus, & cæditur: ſolvit delicta
linguæz meæ. Dum malè loquor, meritèò mihi
objicit. guid me cædis?
3. Et miſie eum Annas ligatum ad Caipham
Pontificem. Hic cogita, ut ſuperiùs feria. 3. punct.
1I« omnia Mla injuriarum genera Chriſto illata
in itinere ad Caipham. Vide eonfuſiouem Chri-
ſti, affe tus, quibus omnia Patti offert pro ſalu-
te tus, Comparere: tibi indignare, qui cauſa es
omnium. Dole, gratias age, &c.
FE RIA V.
De falſis teſtimoniis contra
Jeſum.
1. P Rincises autem Sacesdotum, & omne conci-
1 lium, gqusrebanti falſum teſtimonium contra
Jeſum, ut eum morti traderent. Matth. 26. Prin-
cipalis eorum intentio erat Jeſum occidere.
altera verò non incurrere apud populum
notam, quòd Jeſus non ſit juſto judicio oc-
cifuse

4 N

2 N N 4
,
ur udhr urt

Umer

rin aund⸗

1
1

etus Mlon
90

.
N

Mmierunt,

Mer

nl khinet da
ula, gur i
mn blenti
uſeeila e
4 in in
nliu nin
ia m
1 n, i
i bene
len ae
Akni.

1

3
il Q ADRAGESIM . 141

leg:
ciſus Igitur quærnor falſa teſtimonia, qui fal-
a 1ſa arcerc debebaort inſi ias uas, etribanalis/chee
mate Ppalliantes, ait Vict. Aatioch, in cap. 14.
laree Marc. Quam malta virtutis prætextu pallian-
faant tur! Nos tu idem quandoque facis? Non re-
rir atc rum colore contentus minus curas de ſubſtan-
e tia? Deponetur aliquando operum tuorum ve-.
nei jum & apparcbunt, quid fior.

utin 2. Re nen invenerunt, ikm multi falſi teſtes
nilrfutn acceſſiſent, Ibid, O quàm innocens eſt vita je-
ickifi dan ſu mei! Non tantum crimen non inveniunt
udniade malitioſi homines, ſed nec umbram criminis in
ue Chriſto. Bené Orig. Adverſus Jeſum nec co-
miln lorsnveniebatur, gui poſſet adiu vare mendacia.
Adeò munda fuit vita Jeſu, & amzni: à irrepre=
SnAtn benſihilis. O ſi vita tus foret talis, ut falſus ac-
e culſator fratrum, nihil in te inveniret, quod pec-
Cn cati ſpeciem haberet? ſi jam migrandum eſſet,
utin putaſne nihil inveniret.
Küchmnpol 3. Et ſurgens Printes Sacerdotum, ait ille
un uc Nihil riſtovdes ad oa, qua Ri 2dverlum te reſtifi-
1 cantur. Admirare ſilentium Jeſu, quod ipſe

1

iniquus udex eſt admiratus! Quære cauſam.
Quurre ſiles mi Jeſu? 1. Non egent reſponſo
A. teſtimonia, quæ ſe ipla conficiunt. Ez non eras

conveniens teſiimonium illorum. Marc. I4. quæ
„ moribus &c vitâ ſatis refutantur. Vide quàm
mn vitæ probitas ſit firma defenſio. Et fruſtra
Gimmmdl excuſas te verbis, ubi te facta accuſant.
MH 2. Chriſtus ſuo ſilentio ſatisfacit, pro ſtul-
Fliunec⸗ tiloquio Adæ, quo cxcuſavit peccatum ſuum,
. Gl . Genelſ. 3. Ita S. Hier. in 14. c. Marci. Et tu illi
ſin ſer ſilen-

142 HEBDOMADA II.

ſilentium indicis, ſi te reum excuſas, ut nocens
innocens videaris.

F ERI A VI.
Adjuratur Chriſtus à Caipha, & CoR-

demnatur blaſphemiis.
1. ET Princeps Sacerdotum ait illi. Adjuro te
per Deum vivum, ut diras nobis, E tn es
Chriſtus Filius Dei. At ille dixit: Iu dixiſti; ego
ſum. Matth. 26, Marc. 14. Amorcm veritatis
prætexit Sacerdos, rec ipſa calumniam quærit.
Si taceat Chriſtus, arguetur Dei contemptor:
ſi neget, ſeductor, & impoſtor populi: ſi affir-
met, Blaſphemus. Non fuiſſet difficile Chriſte
hinc evadere. Affirmat tamen ſe Dei Filium,
qui ad alia ſiluit;: etſi ſciat ſe inde damnandum
morte, Vide quanta libertate Deum confiteri
Oporteat, ejuſque periclitantem honorem tue-
ri. Sepone illuſiosis, & tuorum incommodo-
rum metum, cùm de Deo, aut virtute agitur.
Hac prodita, quid prodeſt vivere?

2. Amode videbitis Filiups hominis ſedentem

à& gextris virtutis Dei, & venientem in nubikus
cali. lbid. Duplicem ſuum sdventum inſinuat:
alterum in carne humilem, dum ſe Filium homi-
nis vocat: alterum in majeſtate ad judican-
dum, ut meminerint fuperbi Sacerdotes, ſe ab
ilo judicandos, quem nunc tam impiè judi-
cant. Tunc ille ſedebit in virtute, iſti ſtabunt
in trepidatione. Qui judicas frattem tuum ini-
què, memineris te olim æquè judicandum. Ne
formi⸗

.

G

eent in ſaeit
ehunt, Mu

—
1

(ℳ

uiz ſue

r
cte
0

Aund

N ole

ie

ahun
Meni.
,4 , An
Mu h,
Al, Ndigti
Anoten fenns
nadenut n

Den eoebecerre
ACMNE

er kDNH
eiwecimvel

ue Deun eonian

WWNE .
lfiee

4

PNN
47 MEuzti N
1 erun it
unlakluni
e 1 ſ

QR A DRAGESIME. 14¾

formides in nube Judicem, ama fratrem, qui
cj us perſonam hHic ſuſtinet. N timeas ſedentem

à dextris, fratrem tuum ne tracta ſiniſtee.

1. Ignc Princeps Sacerdotagm ſcidit veſtimens
ta ſua dicens: Blaſphema vàt. Quid vebis vide=
1asr? ut illi dixerunt: Reus eſt mortis. En iterum
pietatis ſpecie velatum crimen. Dolorem oſten=
dit Pontifex diſçiſfis ex more gentis veſtimen-
tis ſuis ob auditam, ur prætexebat, Blaſphe-
miam. Melfüs ſcidiſſeat corda ſua quàâm veſti=
menta: Unus, quod ſanctiſſime dictum, blal-
phemiæ inſimulat, omnes ſententiam ſuccla-
iant: Reus eſt mortis. Nè tu olim eſſes in judi-
cio, Deus pro te ſactus eſt reus. Quos cxiſti-

mas gnimi ſenſus Chriſto fuiſſe? Eos tu imitare,

dum dicta, factaque tua ſuggillantur.
De injuriis ea nocte à Chriſto
toleratis.
1. Vne expuerunt in ſaciem eius, & colaphis
eum ceciderunt. Matth. a26. Graviffmum
contumeliæ geaus eſt, faciem alicujus conſpue-
re. Raæſpice Romine in facienm Chriſti tui. Ag-
noſce ſiguram ſubſtantiæ tauæ. Hic eſt Fi-
lius tuus, quem gloria & henore coronaſti. Nea
hæc inventa ſunt. Faciem Chriſti conſpui,
guoties animam peccato maculavi. Crcata hæc
Eit enim ad imaginem Dei. Sine Domine ab-⸗
ſtergam hæc ſputa? abſtergam minimas macu-
las animæ mex, Diſcam quoque te imitari,
S ſi quis

144 HEBDOMAPA I.

K quis in faciem meam conjecerit calum⸗
niame Satis hæc convincit ratio; Tu exemplo
præiviſti. .
2. Ei Velaverunt eum, & percutiebant faciem
ejus, & interrogabant eu m dicentes 3 Prophetige
nobis, quis eſt qui te percuſſit? Luc. 22. Ignorans
tiam appingunt ſapientix, Quomodo hoc tu
ferres? Eri quis tu? quis Deus? Videri ſe non
credunt à DEO, qui ſcrutator eſt cordium.
Sic prætendis nequitiæ yelsmen coram homi-
nibus, & coram Deo, Quid tu murmuras
ſit tangeris? Quid & tu Deum percutis, & ta-
cet, Differt, ut reſiꝑiſcar, Id ni ſi facias dicet ali-
quando: Tu me percuſſiſti illo peccato illo lo-
co. illo tempore. Quid dices, qui irriſſti? Deus
videt, & judicat.
3. Er al a multa blaſthemantes dicebaxt in
eum. Ibid. Cogita, quidquid excogitare potes
injuriarum à petulantiſſima turba, volente
Principibn: placere, vino æſtuante, à Dæmone
inſtigata, nullius honorati viri præſentia coët-
cita. Non defendis te mi 1ESU? & ita te in ma-
nus peccatorum tradis? At ergo ne in tuzs qui-
dem me reſigno. Tam verèò hoc neceſſarium
eſt, quàm ſalutem velle. Ab nunc in manibus
tuis ero. Si me percuſteris aliena lingua facto:
que , non recedam à te,

CMN
n n

u ſllst

pulim

Prlron ler-
Ziklreroten
Apiecziun,
ufenctelen
unegi, do
Aan.
aln eu Lernn
in kmu
lummleur en
mi, uicnnn
lanurlit
emene i
Aninn eld
hnen Giim
uunbe zul
tdn
ftnn

i, A
re n ſuii
uh R
4 D 6 ven

n

1 creti S

nuinſen
enieii
n unnn
1 Uuenbe
leu, Neitn
numr A r
lmer onmir
Ctn oumm
Dunpartis Nn
Münhind

VuntiAlnii
lanagturſ
nn Wer
Aeme udn
Criin tan
1Mnrt
cgobehi
nſen korteli
. Ponneln⸗
linteulin

QVADRAGESIMX. 174

DOM. III. QIADRAGESIME£.
De prima Negatione Petri.

1. P Etrus autem ſequebatur eum 4à long?.
Matth. 26. Sequebatur; hec amoris erat;
⁹ longè; hoc timoris, Fervorem jam timor
inftegerat, & ad languorem ſequendi deduxe-
rat. Hic mali principium. Tantum accedis
ruinæ, quantum de fervore ſerviendi Deo remirt-
tis. Quo lentius tu pergis, hoc longius à te re-
eedit, quem ſequeris. Quotidic ergò in novita-
te ſpiritus ambulandum.
12. Erat autem cum eis Peirus ſtans, & calefa-
ciensſe. Matth. 27. Petrus verò ſedelas foris?
Joan. 18. En fructum lentæ ſequelæ, 1. Stat. &
tandem eo devenit, ut à cœpra virrute deſiſtat“
2. dedet, & quaſi conquieſcit in ſuo torpore.
32. Calefacit ſe, quia extremo frigore corripitur.
& quaſi gelarur anima relicta Deo. Hæc te non
invitant ad fervorem ſpiritus? Sed hunc ut fo-
veas noli te miſcere turbæ, aut ſociis, qui Deum
non ſapiunt. Periculum quantum ſit, Petrus
doceat. At „ Iui æamat periculum, peribit in illo
Eccl. 3.
3. Et acceſſit ag eum ana ancikla, dicens: Et
in cum Jeſu Galilas eras. At ille nega vit coram
omnibus, dicens: Neſcio quid diciu. Matth. 26.
Adeò nefarius homo eſt, Jeſus, ur indignum

ducat Apoſtolus, quem profiteatur 7 In=⸗

ter alios? Apoſtoles exiſtens Petrus, Jeſum
Filium Dei vivi profeſſus eſt: inter ſceleratos
= G con-

546 HEB DOMADA II.

conſiſtens diſſimulat noſſe. KEcce diſſolutorum
commercium quo deducat' 2. Ad ancillæ vocem
cecidit Petrus. Per ancillam delectamenta ſen-
ſuum intellige. Turpiter labitur, qui iſta audit.
De hujus yeritate te ĩipſum quæxrzgzg.

De 2. & 3. Negatione Petri.
1. V Iait eum alia ancilla, & ait: Et hic eras
cum jelu Nazareno. Et iterum nega-
vit cum juramento; Juis novi non hossinem.
Matth. 26. Megationi ſecundæ juramentum
addit. Ita via per unum peccatum ad gravius
ſternitur. Minora cayve, nè in graviora inci⸗
das. Dictum veritatis eſt: A“ ſpernit mo dica
paulatim decidet. Non noſti hominem Petre, qui
te crexit in fluctibu:? quem confeſſus es Filium
Dei cujus tot ſpe ctaſti miracula, &c. Quam fa-
cile mutamus confilia! Dum feryet ſpiritus, ad
mortem pro Chriſto aſpiramus: dum teper,
mollis ancilla, aut lcvis tentatio nos proſternit.

Nemo ſibi fidat, ſed cum timore, & tremore,

quiſquis ſalutem ſuam operetur.
2. Gui Kabent dicebant Petro 2² Et tu ex illis
ei. Ilis autem cæœtit anathemafizare, & jurare,
quia neiſcio hominem iſtum. Marc, 14. Quam gra-
vi ruina collapſa eſt Eccleſiz columna? Hæc e
ſibi præfiqentium peena, ut ſibi rclicti, diſcant,
quam parum boſſinte Ita ergo in timore: alias
ciso ub vertetur domus tus. Eccl. 27. Ut modi-
cum dedecus declinarct Petrus? Chriſtum ne-
gavit,

ciaus uen
ormeritn

vlnelenlof
ſin mien
AAlmotb
een
GuCNKαα
xr,
llencon
S Lethre⸗
ci u
nen l
uint Ae

laizoreni

mbliudtet
An n
leiiſintriu
gn n au

N

lalhen
vluhen
Getirue
icg,Ki
luen

II

tur a
61 N
etn t
Nn henn
ni keimm
earnn A
Nümin
Plommuit

rikl Nel
Glhuthin.

ln e n
nirewelfmn
znans! lun
ternioteipiis
uemoe, E
Ceu⸗
1emn 1 8
etflul //
Nuelr
4⸗ lunn
haz, 1 iun
4 lelin,
Dhenm e/

QUADRAGESIMXA. 147

gavit, Quoties tu ob talem metum, ſeu ob re-
ſpectum humanum idem feciſti: ſi non verbe,
certè facto, erubeſcendo virtutis operationem?
Time illud? Qui me erubuserit, hunc Fi lius homi-
xis eru beſcet, Tam pudor boni eſt malus, quàm
pudor mali eſt bonus.
3. Et coxtinuò Gallus cantavit: & recordatat
ſt Petrus verbi lIeſu; & egreſſus ſoras flevit am ar?.
Matth. 26⸗ O miſericordia Dei infinita!
Adhuc loquente, & verba negationis proferente
Petro, eum reſpicit. Quaſi ſuarum ærumaa-
rum oblitus, in ſalutem ſervi intendit; qui
ipſe eum vel maximeè aſſligebat. Quoties Do-
mine cùm mihi iraſci poteras, es miſericordiæ
recordatus? ſuggeſſiſti ad reſurgendum media.
dum laberer! Et te non amem bone Jeſu!
Sed non ſatis amo, niſi injurias tuas doleam, niſi
defleam. Incipiam ergèò cum Petro flerec, &
nunquam deſinam.

F E RI A III
Chriſtus deducitur ad Pilatum.

I. MAͤſAne auteps ſadto conſilium inierunt
Principes Sacerdotum, & Seniores pepuli
adverſum Jeſum, ut eum morti traderent.
Matth, 27. Tertium hoc eſt conſilium pe-
jus prioribus. In primo non omnes conſen-
sère. In ſecunde dubitatum eſt, In tertio in
unam mortis ſententiam conſpirant omnes.
Sic eunt per gradus etiam ſcelera. Tu primum
oeave, in ſecundum non ibis, Conſentit impiis,
S 2 qui

143 HEBDOMADA MI,

qui cum illis in conſilium vadit. Paſſiones ſuas
qui conſulit, facilè aflentitur, & quĩdem contra
Jeſum. De mane ſit hoc conſilium. Filii tene-
brarum confundunt filios Iancis, qui miaus
vigilant, ut Jeſum ſervent, quàm illi ut perdant,
Tu mane conſilium ini cum potentiis tuis, quo-
modo Jeſu ſerviss; vel perdas paſlionecs, quæ
Jeſum perdunt. .
12. Et ſurgens omnis multitudo esrum duxerunt
ilum ad Pilatum. Luc. 2 3. Parum aut nihil dor=
wivit turba illa, quæ totam noctem impendit
illuſionibus Chriſti: odio tamen Chtiſti, & amo-
re placendi Principibus, digerit incommodum
vigiliarum. Tantane tihi eſt promptitudo ad
ſerviendum ac placendum Chriſto? Surgit em nis
multitudo? cur tu cum omnes de mane vigilant
2d fores ſapientiæ æternæ, indulges ſuperfluo
ſomno? Manc exit Chriſtus ad opus ſuum, quod
ci Pater impoſuit, exi & tu ad tuum.
3. Et ipſi nos introierunt in pratoriums, ne con-
taminarentur. Joan. 18. 0) ſceleſta religio!
Puces cœci, excolantes ealicem, camelum auipm

glutientes! Matth. 2 3. Legalem, & externam

magis puritatem curaat, quàm internam: quaſi
Icefus ſit intrare prætorium Ethnici, quod lex
yetabat; & nullum ſit ſcelus Chriſtum occide-
tec. Ruperrus hic: Contaminari eterix: ca vatis
inz roesndo in pratarium, & mt ks harrtbhiliter poRai
nen timetis tractando homieidium: Talis eſt Chri-
ſtianus, qui ſolùm curat cxteriùs videri bonu,
non intus eſſe. AWuss ſaciet, cαν αιριιοτ αι
Dom inus Eccl. 2.

en

vGe
11 uun, .

un ſet
4 eler

ulait rnj

4 i anie
Tanet
un 6
ufrini
ie ns
itiſeiten
A ch,

4
.

kenn

4 I
M 4
4 Unen

lion g⸗

eete

leit ug
ianilre
Wentieng
sin

Mur Ae

gtuntrenitiggn

Pniwn
ngirt,
Nilnngen
nigi
llgelttie
guinnga
nn
apumnun
1 . 33
lceſan
eis Aran

eniretdt

v,IE.
Smen, Ann⸗

üvienmn
, börſen
4uCnitue
gtuiiin
r n
,luaſſile
enttig ic⸗
Gws i

QA DRAGESIMX. 14

F k*kl A IV.

Deſperatio Judæ.

t. T Uee videns Judas, quòd damnam eßit,
pæœnitentid dudus z retalit 30 argenteo?,
dicens: Pecca vi tradens ſan guinem juſt um. Matt Ho
27. Trzadens Chriftum non credcbat damnans
dum, fed evaſurum per miraculam. Secus
evenit. Nunc demam gravitatem ſui delicti
agnoſeit. Imagisem habes hominis, qui ſce-
lus antequam committat, leve quid æſtèmat,
poſtquam commiſit, vidit ſuam miſeriam. Ita
diabolus excœcat ut pecce:; Oculos aperit. ut
deſperes. Non peccaſſet Judas. ſi ad illud atten-
diſſer; Amice ad quid veniſti? Matth. 26. Nos
peccates, ſi prius eonſcientiam, aut Dei in-
ſpirationes audires.
2. At illi dizerunt: Qsid ad nos? iu videris
D. Paſchaſ. l. 126 in Matth. ait: har irridentes
& inſultantes dixiſſe. Hæe eſt merces eorum;
qui ur hominis gratiam ineant, Deum offen-
dunt; ut ab ipſiſmet, querum cauſa peccatunt,
irfideantur, & deſpiciantur. Tu pluris æſtima
gratism Dei, etſi petdenda fit hominum. Si
hominibus placerc velis, Dei ſervus non eris.
2. Sacerdos anxium pœnitentem non ita rejice,
ne deſperet. .
3. Et Judas projedtis argen? eis in templo re=
teſſit, & abiens laques ſse ſuſtendit. Ecce quo reci-
dit Chrifti Apoſtolus? Quis credidiſſet modiei
ptetii avaritiam hunc exitum ſoftitutam ? les
6 3 B a=

150 HEBDOMADA III.

invaleſcit omnis paſſio, niſi in principio ſuſto-
cetur. Ideò vigila, & time te ipſum. Omnis mali
tenue eſt principium.

F ERI A V.
Adducitur Chrifſtus ad Pilatum.

I Eivie ergo Pilatus, ad eos foras, & dixis?
Quam accuſationem adfertis ad verſus ho-
minem huncà Reſzonderunt ei: Si non oſſet hie mals-
ſadtor, nen zibi tradidiſſemus eum. Orditur eon-
flium benéè ab interrogatione- Sed quia cum
turba luctatur, vix eluctabitur. Quæ Chriſti
ſunt, non ſunt tractanda eum turba noſtrarum
affectionum: His adverſus virtutem nunquam
deerit querela. 2. Benè emnia ſecit. Marc, 7. &
ma lefadter dicitur. O ingratitudo! Carperis,
benè feceris? Inſpice tui Jeſu paticntiam,
& humilitarem. Nihil regere; nec quære, ut
de te dicatur? Benè omnia ſecit; niſi olim à Deo.
3° Maltfater non unum ſceleris genus, ſed
omne compleétitur. Et koc Dei Filius! Oin-
jutia inaudita! Adora ejus innocentiam, Gau-
de ſi bona, quæ feceris, improbentur. Sie
propior Chriſtum imitaberis.
2. Dizit ergè eis Pilatus à Accipite eum vos,
& ſecundꝶm legem veſtram judicate. Joan. 1.
Quæ ilſta iniquitas, inimici, & accuſatoris libi-
dini accuſatum relinquere? Quis Chkriſti de-
ſpectus? Quaſi is ille ſit, cujus nemo dignetur
eſſe Jjudex? Compatere deſpecto Jeſu. Dixe-
runt ergè ei Judai? nobis non licet interfic ere
quem-

Go
, Lior9
rlundik
uwiwl
4 urt
6 9 ⸗
gleetint

N
c uun ile
NNe ert,
Tmi ce le
S NdrR
lrtem!
in C/
es ehej e
ſun nlls cti

uuade, I

.
aee! Den

1
Wlndamn cor⸗

l/

alhluoe
eWnn (du
( Wnn,
A

Nn
irſiniz
Unſuzn

1ae

eſ hin
mni ni;
Bonſſihen
n. Ocinrder
e Aginant
n. CGi
anunnAun
inmnugn
iuo ui
Kiutn,
mu,
eakrdh⸗
Nimmin
iumrent

4 Aeiit ie
itt

utetiia?
SSLZ

C
u uni

eit u
1M 47

QG“KDRAGESIMA. 151
guemquam. KHt tamen inferſicitis odio, && lin-
ua. qua cædem eſus peſcitis. Quæ iſta San-
GRitas veſtra? Deus non irridetur. Videt quod
latet in corde, etſi opere non patrerur. Dicam
ego, quoties paſſio ſuggerit factum Dec inju-
iioſum. Mihi non licet interficere jefum; amabo
eum, & reverebor. . ⸗
3. C(æperunt autem illum aeccuſare ditenttes;
i. Hune invenimus ſub vertentem gentem noftram.
Luc. 23. Qui venit de fiercore erigere, qui
mundavit leproſos, ſanavit ægros, sbedire eu-
periofibus doeuit. Eſt hoc ſubvertere? an com-
ponere? 2. Prohibentem tributs dare Caſari,
qui apertè juſſerat dare Caſari, qu4 Caſaris ſunt.
2. Ditéentem ſe Kegeni eſe; qui, né Rex crearetur,
fugerat. En quam falſa crimina pfoferuntur:
Audit Chriſtus; ne interrumpit: non excuſat;
non regerit iniquæ turbæ. Itané ne agis cum
oggertente defecum? Iranè cum optimo Supe-
riore te commonente ? Da te Jeſu converten-⸗
