quia ambulat ſuper undas. Quoties tibi videtur le
Phantalma Dei inſpiratio; quæ fertur ſuper (i
mare utg

NN. POST PENTSCOSTEN. 375

nituline mate tuorum =ffectuum; quæ dictat mare mun-
Pbin glin di calcandum generoſo deſpetu Et ideo, quia
En illuſionem æſtimas, pateris te potius mundi flu-
Vokerlnig, Gtibus involvi. Vide, quam in multis tibi imagi-
in A natio ſit cotrigenda. Id enim quod res tibi diſh-
nni inn ciles reddit, non tam ſunt res ipſa, quam ima-
mihuf ꝑginatio.
n 3. St atimque Jeſus locutus eſt eis, dicens: habete

1Mv. fſeduciam. Ego ſum: nolite timere., Ib. in hoc din-
——— . .
ſfſcrimen adduxcrat cos jeſas: quia, ut ait Marc, c.
6. Coegit eos aſcendere in na viculam: cum in terra

unhin. tuti eſſeat, Ides eis ctiam ſubſidio adeſt. In.
ſudn iH quidquid zificultatum per obedientiam duca-
us iſids II8, Have fiduciam: Deus eſt, qui tibi id impoſuit
ven nh per ſuperiorem, quem regit. Noli timere: ipſe te:
Vnin M non delſeret. Tu age, quod tuum eſt.
er r, 4
ülrſ F E R I A. II.
hiwanen
uſwrui⸗ Petrus ſuper aquas ambulans.
n ſniſii⸗ I. P Etras d xit ?3 Domins, ſi tes es, jabe me ve-
lerontuine b .
H nire ad te ſuper aquas. Matth. 1½, Amor
ruce, hoc fuit., non ferentis moras veniendi ad
Gne Chriſtum., Petit juberi; credens, obedientiam

d lur 6 ſuppleturam, quod viribus humanis deeſt. Etiam
Hiundun ſuper aquas, & per pericula confidens, ſe juſſa
Domiai tutum futurum. Et ipſe an 3 Fent. Et de-
ſcendans Petras ds navicula, ambulabat ſuber
aquam, ut Veniret ad Jeſum. Vide, quàm fervens,
quam intrepidus ad jullum Domini. Si tanta tibi
eſſet fiducia, ꝗquid non ageres ꝑer obedientiam?:
. 2. Fidens:

376 HEBDOMADA XvVI.

ie bidens autem ventum validum, timuit. A
magna fiducia ad diffidentiam delabitur. Ita
mutamur repente, niſi conceptam mentem fir-
mamus ſæpius. Er cum cæpiſet emergi. Non
ventus fait, qui diſerimen poneret ſed timor ex
difidentia. Nihil unquam præſtabis magnum,
niſi ſingulari fiducia te erigas Cum enim per te
nihil poſſis, ei debes per fiduciam jungi, qui po-
teſt omnia. Clama vit: Domine ſalvum me ſac:
ipſo ſtatim principio titubationis, Non differt in
tentatione ad Deum recurrere.
3. Et continuo. Ibid. Nec Jeſus differt auxi-
lium. Extendens manum ſuam, prior quàm Pe-
trus; apprehendit eum. Vide benignitatem, & po-
tentiam Jeſa; & in ea confide. Et ait: Modica
fdei, quare dubitaſti? Inſinuat ex modica fide
fuiſſe periculum- non ex vento O quorties tu ar=
guendus es modicæ fidei, cum ob aliquam diffi-
cultatem munus quodpiam detrectas! Ipſe tibi,
cum timor ſuboritur ad magna & ardua te reſol⸗-
vendi, illud ingere. Modicæ fidei, noli dubi-
tare.

F E RIA III.

accuſantur Diſcipuli de illotis ma-
nibus, & defenduntur.

3. (W.ar⸗ Diſcipuli tui transgrediuntur eras
— Auonem deniorum 7 Marth.] 17. Pha-
riſæi exterioris ſolum munditiei cultotes, in-
terioris incurii, taxant diſcipulos, qued ci-
bum

011 11
gmnim
Seiaun, Al
Giuſea fun

criguiß ¹

lpnumat
,lliu puin⸗
reliſut
ſuun
hnian nui
Atu lit
Ae⸗ nniciad
t Cniſten
kingineu
len ieunn
Weii vonn
utit Auhir
NLGM
ſen, ,en
G Nald wen
NVdrn
miinedi
Mrente eſ
einbrie un
enntani
mmbir, ſ

.

DAI

liini .
lin lin
Neſtil enh

fe , A
ouctet kore
Neüne
n (atn
Krimnſun
hniſlunnii
luns AMoalknn
1
ulſe wui⸗
n Nis gun
ehelguimen ⸗
e Nin

urar nel
,/ Ooratie
ndiguncſt
rä Wei
ankriurt
Glribi ell⸗

1
Eeone
orden

naßtn 8
Mtdln
Glid ace
linin ,

POST PHENTECOSTEN. 377

bum ſumpturi non lavent manus. Et quodnam
hoc eſt delictum? At illud eſt grande, quod in-
terius ſitis pleni ſpurcitie. Noli eſſe Phariſæus.
qui exteriora colas, interiora negligas. Quæ ſub
oculos hominum cadunt, per ſe Deus non judi-
cat. ſed quæ in animo latent. Ergo hæc tibi po-
tius cavenda ſunt.
2. Ipſe reſpondens ait illis: Qaare & vos
tranſgredimini mandatum Dei, prepter traditis-
nem veſtram? Ibid. Quæ crat: causà offe-
rendi Deo ſacrificii poſſe negari parentibus ali-
meata. Corripit ergo eos, qued ſub prætextu
religionis infringant mandatum. Quid igitur
tibi dicet, ſi quam infringis regulam, ut ꝑlaceas
homini, ut accommodes te genio aliotum ? non
poteris te exculpare ? quia nihil excogitare pos
ui, quod Deo præferfe valcas.
3. Hypocrita, bene pratheta vit de vobis Iſaias:
Populus hic labiis me honorat; cor autem eoruz
longs eſt à me. Ib. Oſtendit, eos magis eſſe reos,
quam diſcipulos; quia ut ſcrupuloſi ſint in lege,
non ex corde, & affectu Deo ſerviant Nonne
etiam in te hæc correptie procedit? nonne ma-
gis ad oculum hominum ſervis, quam ut Deo
glaceas? Umbras virtutum colis, & interim non
tollis pravos affectus, qui aaimam iaquirant.

37 ½ HEBDOMADA XVI.
F E R I A VI.

Mulier Chananæa pro filia depre-
catura, Chriſtum aceedit.

16 ecse mulier Chananaa, Matth. 15. ubi
audiit Chriſtum advenire, ſtatim à& finibus
illus egreſſa, oblatam occaſionem arripit, docet-
que te gratiæ occurre e, ne in vanum prætereat.
Glamavit: Aiſerere mei Domine Fili Bavid, ple-
na ſide & ſpe, ſuum dolorem exponit de filiæ
malo?: Filis mes male à damone veæatar. Nihil
petit, expoſuiſſe contenta. Credit, ut ein-
nipotentem poſſe, ut pium velle: de cætero ſe
ei reſignat. Quantis virtutibus mulier ethnica
te confundit.
2. Qui non reſpendit ei verbum. Ibid. Donee
om nis fæmina ſides, modeſtia, ae prudentia mani-
Jeſtæretur, ait Euthym. Si differt petita Deus,
cogita, quod plures velit à te virtute petendo
exerceri. Preinde non elangueſce, ſed iaſiſte,
Diſcipuli, miſerati ſortem mulieris, vogabant
aum dicenz: Dimitte esm, quare? aß ut afflita
ſolamen referat an ur miraculo glorificetur
Deus? Non: ſed quis clamat poſt nos. Ut imper-
fecti ſuam moleſtiam allegant. Nonnè hæc
quoque eſt tua imperfectio as nempse libera-

ti à malo, potius quia eſttibi, quam quia Dee

gratum.
3 ° Ipſe autem reſpondens, ait: Non ſjum miſ-

ſus, niſi ad es, qua perierunt, domus Iſrael. Ib.

Nihil ſuo clamore, nihil diſcipalorum inter-
. ceſſione

9011

rihnin
ailine Hon
Wein,
unnt ic⸗
ee, lu .
einern ſe
Fnu 0t
tunni ſ,n

omf
1 1 le Mun
1 Euive
t nnicht
enl mtli/
ul tet r ,
Cinznln u)
nſinn mnin
ley unatli
dularinis M⸗
in Eieg
nirmnl

Nnie!

1,Kier t.
e ſenſn

ule

I
flin
t

1 Mukd
e uinlie
notnii
ten rlrt
Mnie⸗
itlfl
Ndtner Ml
Crch, uer⸗
llerkeannt
nller ena

n Mi
atinunt⸗
apenden
R imni en
ug, el
Nliti, N
ur INi
ni ſuifen
pbline⸗ ,
Mnr u
–
gungin 7

POST PEHNTEC. 75

ceſſione videtur impetrare. Imo durior reſpon-
ſio à mitiſſimo Domiao, aperta repulſa cenſeri
poteſt. Durat tamen concepta ſpes, & magis ac-
cenditur deſiderium., Scd id ipſum eſt, quod
Jeſu ſummè placer. Quare & tu rejectus non
abjicere, repulſus accede. Sola perſeverantis
eſt, quæ imperrar. Veniſti ad oves Domine, quæ
perierunt ? Oquod ſolatiam mihi, qui arra vi
tanquam ovis, qus periit. Pſal. 118.

FERIA V.

Sanatur Filia Chananææ.
1.A illa. Matth. 15. coaſtantiſſima, venis
ut deſiderio plena, its fidacia: Et adera-
vit eum cum profunda humihtate; adicens, cum.
verecunda modeſtia: Domize, cui obediunt
omnia, adinva, quia potes, me in filiæ malo
afflictaw. Quot virtutes orationis comites?
Qui reſposdens, ait: Non eſi onum, ſumere pa-
nem filiorum, gratiam miraculorum promiſſam
udæis, tanquam filiis, & mittere canibus, Gen-
tibus Idololatris. Præter Domini morem acer-
ba reſponſio! Quid tu agerelſoles ad falſaum ver⸗
bum! Quid ad repulſam repetitam ? Quid verò
hæc malier? .
2. At illa. Ib.- ſine ſenſu aculei, quem tu non
diſſimulares; ſine murmure, in quo tu eru-
piſſes; Diwit: eria æ Bowine: prudenter, &
humiliter admittit ſe eſſe veluti canem; & inde
inſtanter petit tractari ut canis a tam bono Do-

mino: nam & catehi edunt de wicis qua caduns
4

380 HEBDOMADA XVI.

de menſa Dominorum. Quanta conſtantia;, pa-
tientia, humilitas, fides!:
3. Tunc victus conſtautia & humilitate Jeſus
ait illi. Ibid. admirantis ia mortem ad præſen-
tium inſtructiogem, ut dum unam erigit, plures
confirmet: O mulier non jam canis: mutaſti affe-
tum, muto vocabulum. ITu ie cognoviſli canem,
ego jam te agnoſco hominem. S. Aug. ſerm. 6 I. de
temp. Magna eſt fides tua, non ſunt nihil etiam
cæteræ virtutes, ſed fides landatur, quæ illas
imperavit. Fiat tibi ſi-ut vis, quaſi dicat: Ecce
habes ac'tuum velle, meum poſſe. Magnum
bonitatis divinæ argumentum, in qua ſperes,
& totus innitaris.

F E R I A vVI.

Sanatur ſurdus & mutus.
1. 4 Pprehendens eum, Marc. 7. ſurdum & mu-
tum, quem alii adduxerant, de turba
ſeorſum. Curandæ ſpiritualis ſurditatis, & mu-
titatis remedium eſt, ſecedere à ſtrepitu mun-
di, pravorum affectuum, & levitate conver-
ſationis; & recedere in ſe ipſam humili fuæ
vilitatis conſideratione. Anima in hac ſolitudi-
ne melius audit verbum Dei. Miſit digitos in au-

riculas ejus, ut clauderet eas vanitati, & hoc eſt

ſecundum remedium, munire ſenſus digito
Dei, ſeu gratia S. Spiritus, ne pareant mundo,
Ee tetigit linguam eius digito ſuo ſalivà imbuto,
per quam gratia deſignatur, quæ poſthac lin=
guam regeret. Et Iuſpiciens in cæœlunmz: ter-
tium

10.

u Getiu
Mnn
Gin. lum
uun
luicrel
N
Muiſh
Cend
lut l
arenclbten
Sun Alun
UGuictel
une,
bpußrin
6iguinornnd
fure ſ
ſ Auit
llen ehrin
alan
Nlepet
6 nnni,
leeln

ht,
ſin un
Khen
(hwn r
1 7

hee
l 4

1collti 1

Khurie E
Gonenlge,
Arimeign
cnis nung
grnit
A lnd
r tütl,dͤr
lin, ſle i
lcerbe
Menn
n in uſen

N
Wenm e
alerirpiim
ſeue conte ,
1,Mu 4
n kudl M

,lae . *
Uulold 4

iurl

1 len 4

nite Ein i⸗
,1e irii 1
oltolinin
N

POST PENTECOSTEN, 381

tium remedium eſt incipere conſiderare cœle-
ſtia. Ingemuit. Quartum temedium eſt ad ea
aſpirare. Examina te, an affectu recedas à ſæ-
culo, an munias ſenſus, an regas linguam, an
mediteris cæleſtia, an ad ea aſpires, Vide, quid
emendes,
2. Et ait illi? Epbpheta, quod, eſt, adaperire,
Ibid. Quoties ait & tibi: Aperi mihi ſoror wes
ſponſs. Cant. 5, Et ſtatim apert a« ſunt aures ejus;
Tu autem diſſoluta linguæ licentia loqueris va-
nitatem, & lingua tua eſt lingua iniquitatis.
ät quamdiu hæc? Et nondum finis eſt turpitu-
dinis tuæ?
3, Et pracipis eis, ne eui dicerent, Ilbid. tenquam
à jactantia omninè alienus, cui tu plus fortè ſer⸗
vis, quam Deo, Quanto autem pracipiebant, tante
wagis plus pradicabant, Laus eſt benefactoris,
velle latere; ſed gratitudinis obligatio eſt, bene-
acium æſtimare, & prædicare. Quanta hoc tita-
lo Deo debes ? Dicentes benè omnias fecit qui nihil
mali velle poteſt. O ſi aliquando & Deus dicat
de te: Bene omnis fecit? quod tibi ſolatium? &
habere id cures, habebis,

S ABBATHO.

Reficiuntur quatuor millia homi-
num ſeptem panibus,
1, CUm, zurbs multa eſſet, nec haberent, quos
manducarent, ait Dijſcipalis: Miſereer

ſuper tuxrbam, Mar, 8, Quanta vis & gratis no-
mini

3 12 HEHBDOMADA XIV. I

mini tam multos ad ſe trahentis? & tamen tu 00 N
toties ci reſiſtis? Videte, ne recuſetis loquenteme
Heb. 12. Quantus in turbas affectus & miſera- olnn

tio! 1. Ob fervorem & ſtudium, quo cum ſe- .
quebantur: Quidam enims ex eis de longè venerant,
qui ſi dimittantur, deficient in vis. 2. Ob con- lausniſs
ſtantiam, quia jam triguo ſuſtinent me. 3. Ob unu
patientiam: non habent quod manducent, & fa- ibfan
mem ſine murmure ſuſtinent. Habes tam bo- Pamuirn
num Domiaum, & cur te non committis ejus ier helun
providentiæ? Tu vix ad horam illum ſuſtines, ma n
Va his, qui perdiderunt ſusſtinentiam! Eccl. 5. zinirur
2. Si dimiſero eas isjanos in dozmum ſuam, Jer- eh
„S unnnun
Ecient in via. Ib. Vides pro te ſollicitum Deum? uicee
Quid crgo times hic, aut ibi vivere ad Superio- un
rum diſpoſitionem ? quid deerit cibi, Deus elt mn ei
tecum ? Time magis, ne tu deſis Deo,. Et verò s gu⸗ .
dees, ſi ejus Providentiæ te non committis. it
Dees tibi ipſi, dum præpoſtera providentia, Dei ekün
providentiam à te arces. Vächen
3. Et accipiens ſeptem panes, Ibid. Hæc erant mamum
niverſa annona pauperis jeſu, & duodecim Muni
Diſcipulorum. Dabae Diſcipulis, ut apponerent. rut
tenmmiini

Quam non conceperint illi fiduciam in Dei rer
providentiam, cum viderunt tam paucos panes Uulin n,
turbæ tantæ, virtute Dei ſaſſicere! Et manduco- Auntliinn
werunt, & ſaturati ſunt. Ita vera fiducia non

confundit usquam confidenstem. Quid ergs ſbingiin
luctaris, cum demandato officio, cum loce ni- irnir ie
miã corporis tui curà Die generoſe cum Job. uani, .
4 ,, 1 S 1
Etiamſi occiderit ma ,» ſperabo is eum. afrgin
DOM.

W
un
ei pun
euttin⸗
n, gorb⸗
ilasm
nie G
Brmg 5
Inuien1)
Monde
anmiti
n lunitte,
in kl H

iſeruei⸗

euti,1DH

0. MH

nNiI. .
wikridd

Kbit hunn
ſ,Kiult
, N
Kuin ,
nin ht c
el unt
ufent lum
ten. O 6
hcio Cnlen
ael u
1 n

g

POST PENTERCOSTEN. 38;
DO M. XVII. POST PENT.

Cavendum fermentum Phari-
ſxorum.

1. E eum veriſſent diſcipuli ejus trans fretum,
obliti ſunt panes accipere. Matt. 16. Quam
ſuavis illis fuit cum Domine converſatio, quæ
etiam neceſſariorum eblivionem induxit! O K
tu ſaltem ſuperſuam tui corporis curam depo-
neres! Faceres, ſi dulcius cum Deo verſareris.
Qui dixit illi: cavets à fermento Phariſs orum.
Chriſtas panem animæ magis curandum oſten-
dit, qui eſt verbum Dei, & curandum, ut ſit
ſincerus non corruptus: Ita ſæpe Dominus ſer-
monem de rebus ſpiritus inducit, tibi in exem-
plum. At illi cagitabant, quia panes non accapinauss.
Inbærent ſuæ inutili curæ. Ita ſermones ſpiri-
tuales vel transfers ad inutiles, vel ſi ab alio
ſanci miſcentur, tu tuis levibus inhæres.
2. Jeſus autem dixit: Quid cogitatis intra
Vos, modic a fidsi, quia panes non habetis? I.
Damnat eorum nimiam depane cutam, ac cor-
poris ſtudium. Non recerdamini quin que paænuns
in qumque millis hominem, &nc. voααα ſoptem
panum in quatuor milia ad ſatietatem diſperſo-
rum quaſi dicat: mihi cura corpori veſtrolpro-
videndi remittatur & ego facism. O ſi huic te
conſignares providentiæ, quam eſſet tibi facilis
obedientia, quam dulcis paupertss, quam amabis
lis patientia!
3. Quare ngon intelligits, quia non de W
ixi

384 HEBDOMADA XVII.

dixi Vibu : Cavete à ſermento Phari aorum? Tanc
intellexerint, quia non dixsrit cavendum à fer-
mento panum, ſed à dodtrina Phariſaorum. Hoc
malum fermentum, axiomata mundi, amoris
proprii, hominis veteris principia. Ab hoc fer-
mento tibi cave: alias animam tuam putrefa-
ciet, nec ſapiet panis optimus, qui eſt facere vo-
Iuntatem Patris . .

F E R I A II.

Curatur eœcus Bethſaidæ.
1. A P?4ucun ei cœcum, & rogabant, ut eum
tangeret; & apprehenſa mann cœci, edu-
xit eum extra vicum. Marc. 8. Quare non cu-
rat eum in ipſo loco? Bethſaida erat pagus, in
quo multa ſigna & virtutes fecerat Dominus, &
tamen nondum credebaat. Uade arguuntur.
Matth. quod non correſponderit gratiæ?
Fa tibi Corsæ ain, væ tibi Bethſaida, &c. Eduxit
erge cum Dominus, ſignificans, ſi non coope-
getur, non ſanandum. Ita res habet in omni ani-
mæ morbo. Quot gratias accepiſti? quam
verò parum correſpondiſti? Et vis ſanari?
2. Et exſpuens in oculos ejus. Ibid. ſalivam
primæ gratiæ, qua inciperet videre, & impo-
ſitis manibus ſuæ potentiæ, interrogs vit eum, ſi
Yuiq videret. Et raſpondit; Pideo homines zan-
quanm arboras ambulantes. Jam habet princi-
pium videndi; ſed humana videntur ei magna,
homines videntur ingentes arbores. Darum lu-
minis non ſuſſicit, ut non decipiaris. Cum &
con-

ſe
emit
,iniotelt
u .
INdN MN 7
uin
1 huuhni
(((ANu nul
Ailiu,han
i Dlhlno au
vn Aonu
1ntſtin m
Ahnet Apun
uülännt
Konn.
/
lce
0lemnugiszdu
ini lane
lent, lr O.
1n an d
Anſavntue
Dirtlmnann
uiyrnhithn
SMarmri
P⸗

a ii,
nlir ne
16 ate Nt.

ln A

A

1 Dhnien,
nit ung,
munnd
lcllt ,
intnn
, gi i

64

lice.

iuus Ml
1neustei, 4
1. Cunn
u e n,l
Ms,4
Aunutn.
walin gnin
An Ain
an 1mmdf
gMtetuonitt
uni
olun,
. lim
ilae beoß⸗
GmngN,
Pin ban/
late
hots zel
kiſin⸗

POST PHNTEC. 385

confuſus eſt viſus, & quæ mundi ſunt, apparent

magna. Nunquid & tibi videntur magna à Ergo
parum luminis eſt inte. Ora Dominum: ilu-
mina oculos meos, &c.
3, Deinde iterum impoſuit wanus ſuper venlot
ejus, & reſtitutus aſt ita, ur clarè videret emnia.
Ibid. Cur moras trahit Jeſus in hoc curando?
quia nondum cœcus ob modicam fidem rite
erat diſpoſitus: voluit ut hæc creſceret & tunc
ſanavit. Diſpoſitio tua poſtulatur, ut Deus in te
operetur. Si manus Dei in te parca eſt tu facis:
quia ad majora te non diſponis. Stude autem
te diſposere ad gratiam, ut omnia clare videas,
quam nihil ſit mundus, & creaturæ, quam Deus

ſit omnia.
FERIA II.

Confeſſio Petri.

1. Nierrogabat diſcipules ſuos: quem dicunt bos
mines eſſe Filium hominis? Matth. 16. Cy-=
ril. Hieroſ. cat. 11. Quaſi vit non inanis gloriæ ſtu-
dio, ſed ut ſuos veritatem doceret, Petto, quod
ſibi revelatum erat, prodituro. Ita quærit Chri-
ſtus ſemper magis cognoſci non ſuo, ſe noſtro
bono. O Domine noverim te !2. S. Thom. hict
Inſtruitur, ut ſimus ſolliciti, quid de nobis dicaturz
ut ſi malum corrigamus: ſi bonam con/ervemus
Sed non alio fine, curam habe de bono nomine.
Eccl. 4. At illi dixerunt: alu eannem Bap. iſtam
alii Eliam, & c. Bona hic proferuntur: ſi non po-
tes vitare, ut de te non dicantur mala, cura

ſaltem non dare occaſionem.
R 0 Pes

z8 6% HEBDOMADA XVII.

2. Vos autemquem me eſſe dicitis: Ibid. Aliq u'd
ajus ab iis expectat , qui eum intimius nove-
rant. Reſponden. Petrus dicit: Tu es Ohriſtus fili is
Hei vivi. At quem tu dicis eſſe Chriſtumemajus
guid ſcutire debes de eo, quam (zæalaris, Ais
eum eſſe Deum ꝛubi eſt erge honor, quem illi
debes; quare ci tam tepide ſervis quare plus
amas creaturas quam illum:
3. Reſpondens Jeſus dixit ei: Beatus es Simon
Bar- lona, quia caro & ſanguis non revelavit tibi
Ied FPater meus. Ibid. Vides quia caro & ſanguis,
ſeu mundi ſcientia non revelat ea, quæ de Deo
ſunt, quia animalis homo non percipit ea, qua ſunt
Fyiritus. 1. Cor. 2. Averte ergo aures tuas à do-
lrins mundi, ut audias Deun loqueutem.

FE RIA IV.

Chriſtus mortem ſuam prædicit, Pe-
trum obſiſtentem increpat.

1. Cout eos docere, 5 quoeniatm oportet Klium
hominis pati multæ, & reprobari à ſenio-
gies⸗ „& occidi. Marc. 3. Cur illico poſt
confeſſionemſuæ divinitatis, prædicit mortem
ſuam; Primo quidem, quia noa eſt ſatis credere
Chſiſtum eſſe Filiim Dei; ſed opottet etiam
credere, pro nobis paſſum. 2. Ut cum venerit
hora. non ſcandalizentur diſcipuli“, ſed cum ſci-
rent eſie Deum, deprehenderent, non ex imbe-
cillitate, ſedex ſus voluntate mori. Imprime
2. penitus

„ 5 nt 4

nng e te
tos he Nutn Cen
Nelgaerliin
onm, ſu/

1 inn

ſ.
1

I

llegl l nn 1

=

7,
Aut

Wmunet
Plean eulden u

10.

Ell utmeigten

6inelerü

101.

Imyn
(uiltn
8 u ey
V
Non , 4 1
1 oe n Re
r el lein
N
a an
1

ReN

ieſ t

MaAl
nmulugfi
iglagti
ulede
u glu
Auut
benen,

1

,

ploh.
Nt
“

i?
tlla

1, Uio
rlonamn ⸗

Eliucrtn
ſe 6 4
V N

5OST PENTECOSTEN. 387

penitus cordi tuo hoc amoris myſterium. 32. Ut
Goceret laudibus occurrere aliquo, quod te
humiliet.
3. Et aſſumen; eum Perrus, cœpit inerepare
illum, dicens 3 Abſit à te Vomine; non erit tibi hoce
Mastth. 6. An hæc eſt audacia Petri, & temeritas?
an minus amor? Chriſtus ait, oporter; Petrus
reponit: Non erit hoc tibi; quia non conſiderat,
quod Deus decrevit; quis loquatur, quem im-
mediatè ante Filium Dei profeſſus eſt; ſed in id
ſtatim erumpit, quod humanus affectus ſug-
gerit. Ponendum linguæ pondus eſt præmedi-
tatione, ſi id egiſſes, non te tot dictorum pœ=

niteret.
3. Qui converſus dixit Petro: rade poſt me

Sathana, ſcandalum es mihi. Ibid. ouam durum

Chriſto retardari à morte, quam tui cauſa deſi⸗
derabat! quam ſtatim blandis ſaperinducit
aſpera! Quam noneſt perſonarum acceptot qui
beatum dixit benèe loquentem ,» mox malè lo-
quentem increpat. Quare tibi exemplum præ-
bet, at etiam amiciſſimos non audias, qui à rocte
te avertere nituntur.

F ERIA V.
Crux poſt Chriſtum fſerenda.

1.1 quus vult venire poſt me. Matth. 6. At-
bitrarium ribi eſt, id velle: nemo co-
gitur, nemo cxcludirur. Bona & ſeria ad hoc
voluntate opus eſt, non velleitate. Hanc qui ha-

bucrit, primo abneget ſemetipſum ; hon tamen
R z depe-

3 3 HEBDOMADA XVII.

deponendo externa, ſed judicium ſuum, volun-
tatem, affectus pravos, & deſideria, & quidquid
eſt veteris hominis, ac amoris proprii occiaca-
do, Hoc eſt primum alpha perfectionis Chri-
ſtianæ. Deus bone?! quam adhuc nihil didici
Quantum reſtat diſcendum/ Et quando tandemè
ſane, ſi ſemper fuerit mera velleitas, nunquam-
2. Tollat crucem ſuam. Ib. Altera in hoc per-=
tectionis compendio regula eſt. Crucis n mine
intellige omnes animi, leu corporis adverſitates.
Tolle, ſecundum omnes intenkones, ſccundùm
omnem latitudinem objecti, longitudinem
temporis, celiitudinem animi, profunditatem
humilitatis hoc eſt, quidlibet ſemper, conſtan-
ter, humiliter, Si Chriſto humiliter adſtitiſies,
iſque hoc à te poſtulaſſet, negaſſesne illi pro te
woricnti ? Ergo neque nunc einega, quia id
ſemper a te petit, ſemper illi debes, quia ſemnper
meretur.
3. Er ſequazur me, Ib. Hic demum apex per-
fectionis; quæ tribus verbis deſcribitur? Abſtine,
Sisſtine, Age. Sed multorum annorum factis non
obtinetur, Scquere, ſed præeuntem exemplo
ſuo, teque animantem. Cogita obligationem
militis ad Ducem, ſeryi ad Dominum, filii ad
Patrem. Sequere, ſed quamdiu? non definitur:
ergo uſque ad mortem. Qua via? non deſcribi-
tur, Brgo molli & aſpera, ad hanc non minus,
quam ad illam promꝑprus. Quid egiſti hactenus:
Quaid agis:

FE-

ſel
loeo
ea uftli
En un
S 3
cie uefi

ſun ienn

utcetkn.
ceellclzldhen

jiſe uioreN

Animn4

uen Nult!
ſalzar
RNEN

Uetiatenni,

1

guiſlhzmin,
rileiſu
unſelien 4
Mrien

D

AI
iunſt
eri
igini
Pelkedrh,
dbee
gungn
eiunne
Derin
C1
Nirtlit
,, lntu
ltte
enpe cit

ierutne

lurlon

,A
lrhuſet

m are
biu
uctum tden
uen elenſ
oklotine
inin lit
uonEiun
1n wrilni⸗
memns
legiui⸗

len

fnrlet.

POST PENTHCOSTEN. 348.
F E RIA VrI.
De Transſiguratione Domini.

I. Humit Ieſas Betrum, & jacobum, & Joans
1X nem fratrem ejus. Matth. 17. Tres de
duodecim ad prælibandam gloriam qui ad ip-
ſam gleriam paucos admittit. Ducie illos in
montem excelſum; quia nec fublimis dirinortum
cognitio , nec guſtus internæ conſolatio nis ac-
quiritur, uiſi ſublimitas & emnis mundi faſtus
tranſeendatur. Dueit eos ſeorſum à ſtrepitu, &
docet ſolirudinem internam, ac etiam externam
ſervire animæ cenſolationibus. Non percipis
illuſtrationes & ſolatia? vide, an connitatis ad
montem, an intra te ipſum vere ſecedase
2. Et fs fta gum soraret, ſpecies vu'tus ejus alts-
a, Luac. 9. Fervens oratio imniittat hominem,
præſertim mentalis. Tu nunquam videris lu-
cere? certè non meditaris fructusſe. Cum fine
horæ, finem facis fervoris, & propoſitorum-
Specularis illa potius, quam ad praxim dirigas;
ſed quæ inde utilitas? fortè majus detrimentum;
quia non operaris, ut cognoſcis. Reſplenduit ſa⸗
cies ejus ſicut Sol, veſtimenta autem ejus ſadta ſunt
alba, ſicut aix. Matt. 17. Ad Solem facile liquastur
pives. Noli confidere ſolatiis internis, momento
diffluunt; ſed ſta in timore, & ſoliditare virt utis⸗
quæ rationi nititur, non dulcedini.
3. Et apparuerunt illi: Meyſes, & Eliase
R 3 Matthe

7J9 0 HEBDOMADA XVII.

Marth. 17. viri magnorum deſideriorum, Tales
admitrtuntur in terra ad gaſtaanda cœleſtia, Ee
gdicebant exceſſum amoris, quα per paſfionem
tompleturus erat in Hieriſalem. Luc. 9. In me-
diis gaudiis de doloribus ſermo; vel quia iſti do-
lores Chriſti ſunt cauſa noſtræ beatitudinis me-
ritoria; vel ut doceat etiam in doloribus ſere-
num vultum, multò magis aaimum retinen-
dum; & in ipſis tribulstionibus gaudeandum:
quoniam merces copioſs eſt in cœlis.

S ABBATH O.

Votum Petri in Transfiguratione
Chriſti.

1. PErus autem dixit ad Jeſum?: Domine, bo-
num eſt nos hic eſſe. Matth. 17. Exprimit
animam ſuas in guſtu ſpirituali fundatam actio-
nes. Tunc benè omnia habere æſtimat, cum
illo fruitur; at in tempore tribislationis recedit, &
cam bPecro fugit relicto Domino. Tua ſunt iſta
deſideris. Velles virtutem, ſed velles ceſſe
du'cem & facilem, non arduam, & confragoſam.
Expende, quàm impfudens hoc deſideriam. Si
benè noſti virtutis indolem, omnsis in te ardue
polſita eſt.
2. Faciamus hie tria tabernacula s tibi anam,
M yſi ukum, && Elie anum, I[bid. Obi Petre?
Hic in deliciis licet (ſpiritualibus, quæ tamen, ut
nx ad solem diffliaunt? ſit ſane bonum ad mo-
dicum sos, hic eſſe; at eſt ne bonum hic figere
tabernacula, & permancre? Quid ais? vere
non

W. 1
Gt etrbnin

,rir

ln
Airaiu
Nevdar
eit Enin
Uuttöins

vAM/

1

3
Cenrc
i nin
glabte he

anuk Nin u
4 „.

W.

Uennotan .
eſ,
N
lu 5 .
deninlan.
Crdnt
elnun ein
utnu

4

10.

guncn

Nin E
, Munti
arni⸗
N
nu nuitel
luut

eis es

rulttlüm,

ldid R
13 Auumn
neboen
bonmn n

iil

4

bOST PHENTHCOSTIN. 321
non ſciebat, qusd diceret. G&i redarguifur Petrus-
quod ſiſtere vellet in guſtu cœleſti; quid te fier,
qui in guſtu carnali tuarum commoditatum
hæres? ð
3. Hoc autem eo loquente ſadla eſt nubes 1 &
sbu mbravit eos. Luc. 9. Dum Pettus immodice
exultat, dum de figenda in illo loco manſione
loquitur, ecce omnis gaudii materia momento
eripitur. Intellige hinc, quid ſolidi ſit in ſenſibiliĩ
devotione aut conſolatione, quæ momento te
deſerit, & ſi in ea fundamentum Virtutis ponis,
collaberis,. Si adeo bonum eſt his ſpiritualibu⸗
deliciis Frui, cur ſi modica nubes tribulationis
veniat, (quam ſæpius venire neceſſe eſt) obum⸗
dratur tibi aaimus triſtitia, tædio, languore, &,
Alibi ergo figendum tabernaculum.
DO M. XVIL PDOST PHNTE C.
Vose de cœ lo audita percellentur
Difsipuill.
1. Ece vo de cœlo? Hic eſt flias meus dilectav,
in quo mihi bens gomoplacui; Marth- 12:
Teſtimonium ſiliationis Chriſto redditur à Pa-
trein eco monte: in qno, ut cxiſtimant aliqui,
à dæmone tentatus fuir;, eo tempore „quo
tractabatur de ejus paſſione, ut diſcas eos eva-
dere flios Dei, qui vineunf tentationes qui
multæ tolerant. Si filius Dei eſſe vis, bac vig eun-
dum eſt. Diligit diligentes ſer ſed majiorem dile-
hionsm nemo habero quam ut anima m ſuam pon:
pro so

392 HEBDOMADA XVIII.

2. UMſam an ite, Ibid. Magiſter orbis conſti=
tuitur. Verbum Patris lequitar in cordibus no-
ſtris. Durus eſt ſermo illius? ſed carnalia ſapien-
tibus, Noluit illum paulo ante audire Petrus,
dum diceret: Abſit hog à te Bomine; non erit tibi
boc. Jam audire jubetur, ea ipſa nempe, quæ cum
Moyſe & Elia de ſua morte loquebatar. Unde
diſcas audiendum tibi eſſe jeſum, cum tibi ſug-
gerit mortificationem, contemptum „pauperta-
tem, opprobria, cruces &c.
3. Er audientes diſcipuli, cegiderunt in faciem
ſuam. Ib. Ex reverentia, qua vocem excœperunt
cum humilitate ſe ci ſubdentes: ut diſcas omni
voci Dei te humiliter ſubdere. Ers timuerunt
valde: quia illa voce confirmabantur, quæ Chri-
ſtus cum Moyſe & Elia de ſua paſſione loque-
batur; ad quod tanquam homines expaverunt.
Typaum mundanorum, & tui habes „cui nomen
ipſum Crucis horrori eſt; quem modica adver-
ſitas proſternit. Et tamen oporter⸗ nos per mult as
tribulationes tranſirt.

F ERIA II.

Eriguntur à Chricto „& deſeendunt
de monte.

1. E. T acceſit Jeſus & c. dixitqus eis? Surgite, &
nolite timere. Matth. 17. Ubi timent
ad confirmatum divinitus de paſſione diſ-
curſum; adeſt conſolator Eſus. Quod timeas
dura; & ſenſui contraria, humanum el:
e

ℳ“

4
uutu
onſoℳin

1

Sowota lu
lclu⸗
e

eglon

1 Gulmen

1 1 ilan
lunt unii
lauuc/

ſtelvnd
1C Cvit,
NNNKNα£½

lt
ſurtht,

le
eten

alnirer
ide
1

gritt
aniü
nr ,e

Nuriuin
deepenn
Ulasdni
1 Utnven
ken gl
tſurehen
eyuenu
4,alidonen
NRar
uchene

titlifß⸗
i. ines
le the!
1n E⸗
1,mm

POST PEHNTHBCOSTEN. 39 5
ſed ubi accedit Jeſus, gratia ſua, non eſt, quod
timeas. Surzge reſoluto, & generoſo animo. Si
conſiſtant ad verſum te eaſtra, in hoc ſpera. In
Peo tuo transgredieris murum. Pſal. 17.
2. Levantes autem oculos ſuos neminem vide⸗
yunt, niſi ſolum Jeſume Ib. Evanuerunt, vox, nu=
bes, Moyſes ,„Elias, iplendor, vultus, candor
veſtimentorum; ſolus Jeſus remaanſit, ſolum
viderunt. Ut diſcas æque in deliciis ac adverſi-
tatibus ſolum Jeſum ſpectare. Quidquid crea-
tum occurrat, quantumcunque ſpirituale, ſos
lum Jeſum illie intuere, non tus commoda.
O quando tam felix ero Jeſu, ut te ſolum quæ-
ram, te ſolum inveniam, te ſolum videam !.
3. Et deſcendentibus illis de monte præcepit Je-
ſus dicens: nemini dixeritis viſionem. Ibid. No-
luir eos gloriari de gratia, quam iis contulit.
Gratiæ acceptæ à Deo humili ſilentio optime
cuſtodiuntur. Turpifſimum eſt gloriari de eo,
quod non eſt tuum. Nihil autem eſt tuum, niſi
quod eſt bonum. Gratia Beiſum id, quod ſum.
1. Cor. 15. Provide potius in humilitate, uè gra⸗
zia ejus in te vacua non ſit, Ibid.

F ERIA III.
Adducitur Chriſto Puer Luna-

ticus.
1. DOmine miſerere filio meo, quia lunaticus
eſt. Matth. 17. Marc. 9. In hoc lunati⸗
co conſidera ſortem hominis, qui ſuarum paſ-
ſionum eſt impotens. Nam ſapè cadit in ignen
R 5½ amoris

394 HEBDOMADA XviIII.

amoris proprii, iracundiæ, concupiſcentiæ. Rtr
crebto in aquam pravorum deſideriorum. Ad-
dit uiſſe ſurdum, & mutum, ad divina: Qui alli-
dit illum ad terram, ut in terrenis jaceat, & non
aſlurgat ad cœleſtia. Et ſpaumat, & ſtridet per

verba paſlioni reſpondentia. Et areſcit ſiae ſucco

devotionis. Quanto gravius agaoſcis hoc ma-
lum, tanto impeaſius tolle ejus cauſam.
1. Re, pondit autem Jeſus., bid, cum gravi
increparione, ait: Generatio ineredula: quæ tot
ſigais nondum credit jeſum efſle Deum. Ee per-
verſa; quia dum ait? Obeuli eum diſcipulis tuis,
& non potuerunt curare eum, tacite ininuat, id.
ob aliquem corum defectum accedille. AQsam.
diu vobiſeum ero? qui eſtis contra me. Vide an
non juſtè ſic poſſit tibi jeſus indignari, qui tibi
tanta præſtitit, & adhuc es contra ecum, Afferte
sum ad me. Rmollit benignitates rigorem incre-
pationis; ut non dimittas ſine ſolatio⸗- quem
juite corripueris.
3. Et attulerunt eum. Ibid. Peccator ſuis viri-
bus ad Deum non venit, niſi per gratiam fera-
tur. Et ſtatim ſpiritus conturbavit illum, & sli-
Ius in terram volutabatur: quia quèò magis
mundanas homo apprepinquat Chriſto, dum
non eſt ci unitus, magis exercent violentiam
paſſiones. Et interrogabant Patrem ejus, quan-
tum temporis eſt, ex quo ei hoc accidit? ut reme-
morando tempus diuturnum, non miretur ita
torqueri ? quia que diutius indulges paſſioni-
bus, ferocius ſæviung.

EEr

. , ℳ 4
oni

lin he
eren ſiel
Gtin/fuc
Erollimmn,
enun

li
ſoee din
Nrſnun
ſ Cübimt
utt oln
Cigibotee
joucnadh
lunn,6
Uekamnmhe
Ltitrllw e
luitu ſori
enknmni
luuhnii

0

Amnen or
wjide⸗
rhten
rſn
nigt
Hanun

4MWI

il nſe
leneri
na,
en 4 H
wteeltler
zwanan.
lik ang
mlihelun
Denn ,.
n ilſa in
htuttinut
welle
nne, Ie
leun, D
an, dm
igenna⸗
r Nen

Meriatiust
irr tin 15
mri, 91.
i h oin
rChri, An
gten ſerin
renn hhlt, iir
rtilt urs
, Mltt

pigti⸗

PST PHNTELCOSTIN. 3 9 5
F E RLA IV.

Curatur idem puer lunaticus-
r.· TEſus autem ait patri ſupplicanti, ſi potes⸗
J credere, omnia poſſibilia ſunt credenti. Mare,
9. Magnum fidei elogium. Sed magaum tui
vituperium, qui dicis te credere, ais tamien
etiam te multa non poſſe. Verius diceres, thοα
velle: Es continuo eæclamans pater pueri cum la=
orymisajz bat; Gredo Dowine, fide adhuc imper-
cta, adju va incredulitatem mram per fecta fide.
Sic, qui inchoavit, ad perfectum enititur. Tu-
coutra multa inchoas, pauca ad perfeétum de-
ducis, inchoaſſe contentus. Quem putas coro=
nabit-Deuszꝛinchoantemz: an perficientem?
3. Et comminatus eſt Jeſus ſpiritui. Egs praei=
piv tibi, exi ab eo, & amplius ne int roeas in eu m.
Tbid. Hæcmens Deieſt, cum gratia ſua ſemel
4te peccatum expellit, ut nunquam redest. Nec
xediit in illam puerum. At tu disbolum expul-
ſum iterum ſponte invitas. non ignarus, quod te
torqueat, & rurſusin ignem & aquam conjiciat.
Er multum diſcerpens eum, eviit ab eo, & facbtus eſt
ſicus mortuus. Ut omaino expellantur tuæ paſ-
ſiones, neceſſe eſt. at diſcerpatis, & affligaris &
ſias per conſtantem mortificationem velut mor-=
tuus, Non ſentiens aut blandimenta ſenſaum »„
aut contemptum, V
3. Tune diſcipuli ad Jeſum ſeereto dixerunt ;,
AQuare nos non potuimus ejicers illaum * Dixie

396 HuBDOMAPA XVIII.

illis propter ineredulitatem veſtram. Ibid. Que=
reris te non poſſe ejicere hanc, vel illam paſſio-
nem. Vis cauſam ſcire? Tua incredulitas eſt.
Non credis te omnia poſſe in es, qui te confortat.
Non credis te adducendum in judicium, & ob
hunc, aut illum tuæ ꝑaſſionis actum ſevere pu-
niendum.

F ERI A V.
Chriſtus didrachma ſolvit.

Is & Ceeſſerunt, gqui didrachma accipiebant, azà
Petrum, & dixerunt ei:? Magiſter veſter
non ſol vit didrachma? ait? etiam. Matth. 17.
Exactores petunt à Chriſto, quod non debet.
Indigaum hoc judicas à Ta pejus agis. De-
betne tibi gratiam, ut peccata deleantur ? ſi de-
bitum eſt gratia non eſt: & tamen dum ſub
ſpe veniæ peccas, ur leviter, vis ut precium
ſolvat, quo diſſolvaturpeccatum. Et vix peccas,
quin hoc tacite involvas. Nam ſi crederes non
condonandum abſtineres nonne hoc ſatis im-⸗
pium eſt:
2. Pravenit eum Jeſus dicens: LQuid tibi
videtur Si mon? Reges terræ à& quibus accipiunt
eributum, velſenſum? 4 kliis ſuis? an ab alie-
nis ?² Et illz dixis: ab alienis. DBixit illi Jeſus;
Ergo liberi ſunt filii. Ilbid. & familia Regum
temporalium. Ergo multo magis ego, qui ſum
Filius Dei, & familia mea. Oſteadit ſie liberum
eſſe, ſe tamea non eximit. Miſere nobiſcum age-
retur, ſi Chriſtus nihil eorum egiſſet, quod non
tene-

giulin

1o
er hn
N
ſitn
r

VA
ui ld
