Obſtringebatur. Vide quam accuratè legem ad=
impleat, & quidem ex conſtante conſuetudi ie
ſancta. Utinam ad hanc tu conſuetudinem re-
gularis obiervantiæ pervenires. Pia conſuetudo
non eſt mera conſuetudo, ſed conſtantia. Hanc
ut obtineas, quidquid agis, conſideratè age, & ad
zegulam reflecte. Quantus efſes, ſi id à principio
vocationis egiſſes?
2. bant parentes ejus. Confſidera, non ſolùm
Joſeph, ſed & B, Virginem aſcendiflſe in tem-
plum,

alibli cocvltne

Aa/ioo gal
y lede a⸗

. ſee *
M an oten

ST feoercton l

e onmmuals ,

45.

ee Nri
ninget!lcdi in

INIA

miſeni

Rð
Nve
9

Uligte

nrcek
el

59

ele
ſegade

plum, & hanc quidem aullam habaiſſe obliga-
tionem, quia lex ſolis maſculis dara crat. Quia
tamen erat opus bonum, quo obſequinm præ-
ſtabatur Dceo, ſufficit ad illam promovendam.
Nimis parce cum Deo agit, qai nibil agit niſi
ad quod tenetur,. Si Deus tecum ita agerer,
quam miler eſſes! Ergo qui tanta à Deo mere li-
beraliter accipis, redde aliqua ſugererogatoria.
Feciſtine hactenus? facieſae impoſterum? qua:
quande ? quo affectu? .
3e Conſidera, etiam Chriſtum iviſſe in comi-
tatu parentum, tum ur legi ſatisfaceret, tum ut
ætetnum Patrem veneretur in domo ſua, præ-
ſcripto tempore communis venerationis. Feli-
ces parentes tanti filii comitatul Felix tu! ſi ſem-
mfwenkn per] Eſum tecum habeas! quid ſolatii deeſſe poſ-
n ſit cum JEſa? vide cum quaato ſpiritu, & fer vore
hie puerulus properet! Excita in te ſimilem, cum
Aen d Divina accedis.

FERIA V.

De codem aſcenſu in templum.

dan drelin
nutitli
144 NMaln.

Ciiſtufeig.

1, A *αταα illis Rieroſalymam ſecundum

culttotinnl conſu etudinem. Luc. 2. Conſidera
en teducem ecx Ægypto Joſephum timuiſſe ire
lattunmn H ereiolymam, quod ibi regnatet Archilaus.
lletutigi At etiamaum regnabat. Cur modo non timetz;

lilhh Quia nempe hic agitur de culru Deo exhiben-
1 do. Tunc enim exuendus eſt timor & forti ani-
mo, quæ Deo debes, præſtanda. Sic Deumti-

ber te .
D 6 menti

e
4

n e

84 HEBDOMADAV.
menti nihil eveniet mali. Dum tu ejus obſe-
quium curabis, præ ſtabir ille ſecuritatem.
2. Conſidera Chriſtum anno ætatis 12.
aſcendiſſe in templum, quando ſcilicet com-
muni hominum opinione ſe primum prodere
ſolet judicium; ut prima ſtatim ætate oſtende-=
ret, curas ſuas vergere ad obſequium DEI.
O ſi hoc excmplum ſecutus eſſes à juventute!
quâm felix tua eſſet conditio! quàm ſecurus
animæ ſtatus! Dole te tam ſero veniſſe. Ar
ſaltem nunc ſeriò? & cum magna relolutione
age, quod eſt ad obſequium DEI & pone
tepiditatem?
3. Contemplare agentiam im templo mo-=
deſtiam, reverentiam, affectns, quas gratias
reddant pro beneficiis & ſibi, & univerſo
mundo collatis, quàm fervidæ ſunt preces ad
impetrandas hominibus gratias congruas ¹
quam gratæz DEO fint corum oblationes, &c.
Confer tuam orantis compoſitionem corporis,
collectionem animi, fervorem ſpiritůs, &c.
Vide in quo deſicias, & emenda.

F E RI A VI.

Remanet puer ESUS in Templo.

X. Cozasmari, diebus cun redirent. Con-
ſidera parentes ESU non ante voluiſſe,
quamquam potuiſſent, Nazareth in domum
ſuam reverti, quàm ſolemnitas azymorum,
quæ ſeptem dies durabat, undique expleretur.
Ika ad apicem ſervare volueraut legem. Sit hoc &.
tuuma

us

4 gunmrum 4

ge N 0000

ls,Cbe k

Raee, Col cone

Geerr —
4

ſeddreter
M levota

⸗

eten ur if⸗
mmun bilen
igndarur ur

onorzel

Neiir
S .

U1.

ungtl
Eleern,
un ,
ndcoleg.
inie
in l ib
lein
cein
/gurlee
l ſeile l
mutcllione
NINW

n eee

dx, au in
lii wunen
elenteg
iu nmul
1dond, N
irn onfin
Wren ilide

nes
.weodr,

e.
n Tenne

, nedjrent
o Ateſl/
nuchh in
iias Auſten

POST EPIPHANIAM. 8 5
tuum ſtudium, in iis præſertim, quæ Divina
præſcribunt. Noli mutilum Deo ſacrificium
dare, aut tempori quidquam detrahere. Quod
Deo detrahis, cui addis, niſi ſenſibus; voleſ-
ne hoc feciſſe, cum conſummati fauerint dies
vitæ tuæ:
2. Remanſit puer JRSUS in HNieruſalem--
Gonſidera affeum, quo Chriſtus ad Divina
ferebatur: qai quantum de ſe erat, voluiſſet
ſemper remanere in domo Patris ſui? & ob
hune finem, eriam Matrem- quamquam ſibi
dilectifſimam deſerere. Dei enim obſequia
omnibus ſunt præfetenda. Ex quo diſcam
æſtimare Divina, quæ regalis præſcripta ſunt,
affe Rum ad ea excitare; ac potius iis tempo=
ris aliquid addere, ubi conceſſam eſt, quam
demere.
3½. Et non cognoverunt parentes ejas. Quam-
vis Chriſtus, non ignorarer abſentiam ſuam

m. no dolori parentibus futuram, voluit ta-

me t ſe iis ſubtrahere? ut offenderet (ait Beda]
ſe alium batrem verum habere in cœlis, cui ſoli
in iis, quæ operabatur ut Salvator, erat ſub-
jectus, ſine carnis & ſanguinis reſpectu, Diſce

quando operandum eſt juxta tuam vocationem,

exuere amorem parentum, & amicorum. Ig-
norant hi, quæ ſunt ſpititus, & magno ſunt:
impedimento., Non potes eſſe Diſcipulus Chri=-
ſti, ſi in his non oderis patrem, & matrxems:
Luc. I4½

86 HEBDOMADA V.
S ABBATH O,
Amiſſum filum requirunt Pa-
rentes.
1. E XNRim antes idam eſſe in cmitata, venerunt
iter diei. Mirum videri poteſt, quomodo
Mater potuerit à filio ſejungi, quem tantopere
amabar. Suſtinuit tamen id, quod crederet
alios Divina ejus præſentia frui, ac ipſum cos
morum ſuavitate ad ſe extraxiſſe. Ita ut ſervire-
rur aliis, libenter caruit eo, quo ſumme dele-
Cts batur. Appende hic tuam charitatem. Quam
pauca, quam illibenter iacommoda pateris alre⸗-
rius cauſa? At tu ſervias proximo's etiam ali-
quando Deus eſt relinquendus.
1. Kequirebant eum inter cognatos. Qua dili-
gentia? quo moœrore? qua ſimul reſignatione?
quia non ignorabant ecum Deum eſſe; & nihil
non bene zgere quibus ad Deum, quibus ad
JEſum ſuſpiriis ? Itane tu perditum Jſum requi-
ris? Sed tamen son reperiebant inter cognatos,
Diſce non inveniri Deum, imo perdi porius in-
ter cognatos inter affe cus ſasguinis, & ſen-
ſuum inter ſelatis amicorum. Diſüpant iſta,
non colligunt aftectum in Deum. Huic tantum
detrahis quantum illis adjicis.
3. Et nen invenientes regreſſi ſunt in Hieruſa-
lem. Conſidera qui fuerint regredientium ſen-
ſus; dolori quidem, unionis tamen cum Divina
voluntate, quod non ignorarent hoc altiflimo
conſilio factum, ut majora ſul accenderet
deſideria & merendi daret occaſionem, ſpei in-
terim

KR& e
.

Agolealoden

Railciebanze

ls le 1.

rveniure

1

ℳ,
IIMKAE HKHMα

u

al tdis De⸗
bid lo ien

en, ien

l

. 1 ieoe
nnene

AD,
TI
teelrh
48.
Nunmitett n
leiwek nn
1) , ot e
e anrſein
ſnne de⸗

J
NoNNNAKi

nonino, Ant
eltn
,r. Cuch
lal lutihpf
Deun dle Kuni
Denn, aah
altunſPvone
ſcnie Crtn

NIaoris e
Go ſola/

Zulpnii,
Deun, Nlctumu
.

, Ntin Hn
inhn

„ pOST EPI PHANIAM. zz—

terim eum iteruùm reperiendi. Dilſce, quòd Deus
faciem ſuam ſubtrahat etiam iis, quos unicè di-
ligit. Si ſe tibi ſubduxit, vade in Hieruſalem,
conſtitue te in interna pace? quære eam iiſdem
a ffe ctibus.
LDO MIN. VI. POSI EPIPEI.
Invenitut in templo in Do-
Ctores.
1. T Nvenerunt illum in templo. Luc. 2. Credibile
eſt eos non uſpiam alibi quæſiiſie Hieroſo-=
lymi: Jeſum, quàm io templo, Arg lebant enim
cum ibi eſſe, ubi ſcieban:, ejus affectus verſari.
Diſce ergo Jeſum in templo quærere, hoc eſt,
in oratione. Non invenitur enim in terra ſua vi-
ter viventium ; non in lectulo deliciarum carnis:
non in vicis. & plateis diſtta cionum mundi.

Imo hic potiùs perditur. Ne ergo te in afflictio-

nibus tuis ad creaturas, ſed ad orationem, & in-
ternam animi recollectionem converte. Ibi Je-
ſum invenies.
2. Sedentem in medio Dodhorum, andientem,
interrogantem. bid. En iterum ubi Chriſtaus
invenitur? Inter Doctores. Neme ſibi in rebus
animi ſatis eſt ſapiens. Magna ſapientia eſt in-
terrogare, & audire eum, qui ſpiritum dirigit-
Interrogare, ut ſcias audire, ut facias- Confun-
ditur in ſapientia ſua, qui vel ſic ſcire negligit,
vel de ſufficiente ſapientia ſus præſumit. Secu=
rius cum Dace graderis per hanc mundi ſylvam
infeſtam, quàm ſolus. Erge audi fi mi, diſcipli-

nam Batris tui, ut aadstur gratia cabiti tuo. Prov. I.
3 °5tαιρα

8⁶ HEBDOMADA VIZ
3 St upebant autem omnes, qui eum audiebant
ſuper prudentia, & reſponſis ejuss Ibid. Videbat
ômnium admirationem Mater, audiebat ap-
plauſum: licèt tamen conſpecto filio, ingens
gaudium conceperat animo, mira illud mode-
ſtia temperavit, dum ad tantos plauſus non ex-=
ultavit leviter, nec ſe ejus Matrem prodidit, un=
de aliqua gloriæ pars in eam redundaret. Siche
tu etiam agis? non prodis ea, quæ tibi ſunt laudi
apud homines? non jactas quandeq ue?, non li-
Penter de tna familia, de tuis factis loqueris?
Mendicas inanem laudem, veram perdis.
FERIA II.
Verba Matris ad Filium repet?
1. Elli „ quid feciſti nobis ſic? Luc. 2; Prier
loquitur Mater; afecas enim amoris, ait
Sim. Caſſ. non potuit amplius cohiberi- V ocat
Filium? hoc erat omnibus notum: non Deum
quod ab aliis ignorabatur. Noluit verbum
proferre, quod ſibi in laudem redundaret. Quid,
non eſt inerepatio, ait Carthuſ. ſed pia, & amarzſa
conquefſtio- Oſtendit dolorem, quem habuit,
ejus cauſam non perquirit curioſe. Quid fe-
ciſti nobis ? non ait mihi: quo ſignificet
communem Joſephi dolorem: ex quo ſus
etiam ſtet laus Joſephoe, quèd amaverit
eum, quem perditum dolebat. Sic magni-
tudinem dolori: exprimit, ſicut magnitudi-
Nem amoris illud: Sic Deus dilexit mundum.
Joane 3,

NS,
,ℳ ſep
1MMeret ſoleßt

Gnzoteytame
nnee 4
lun eldig)

*
auufikand 1

4
⸗AHLA3WZN
16 Cod awlllon.

iete int

e
Mn

II/
nki4

r
Ruſedr in
an nt de g
anlotfe⸗
dichäin

ai

l

. 5 ſiin N
eſe e
luet tn,
kchdie

meliudne, i
4Crtüilteln
urchle/ Lont
n iihtei
Nunzl

II
lin ti

6 ue d t
luin imiti 1
attrrkie Nn
mm N
u. Molni nin
Irelulna,
ge
en, en ihn
jeulge. Vr
i! lo
nn 1en
in leut ²
Norilin /

0

POST EPIPHANIAM. 85
Joan. 3. Vide quam paucis, quam multa imitan-
da exhibet.
20 Pater taus, && ego dolentei. Ibid. Primas
occupat Virgo alloquendi Chriſtam: enarrando
ſua acta primas defert Joſepho. Illud amoris fuir,
hoc humilitatis, & reverentiæ in eum, qui
erat caput familiæ,. Namillima, ait §. Auguſt.
nec ſe merito, nac in ordine nominis praferekats
Hæc conari tuto potes, ut amore in Deum omaes
antecellas; ſed humilitate. & reverentia omni-
bus cede; non tam verbis, quàm vili interius
tui æſtimatione. U
3. Dolentes quarebamus te, Ibid. Signiſficat
dolori ſe remedium quæſiviſſe. Non enim ſi-
ſtebant in eo, quod amiſſum Jeſum dolereat;
ſed ut doloris in venirent lenimen, quærebanre
Non ſufficit amiſſum Eſum dolere, ſi diligen-
tiam non adhibes, ut invenias. Ideò quandoque
ſe fſubtralit, ut tu quæras? & delectatur quæ-
rentis ſtudio, & regpertus cumulat gaudium
Non ergo deſponde animos, ſi amiſeris ; ſed
quære, & invenies. L
F ERIA III.
Reſponſum Filü ad Matrem.
1. ◻α Via eſt, quod me qua«rebatis à Luc. zZ.
QꝑNan ſunt verba inerepationis, quaſi
dicat: Non opus erat me quærere, qui non
caſu, ſed alti ſimo conſlio à vobis receſſi. Nec in-
dè fuit vanum quærendi ſtudium: quia m ulta, quæ

non ſunt neceflaria, ex pio tamen affectu lau-
dabiliter

90 HEBDOMADA VI.
dabiliter ſunt. Quam ſuaviter, quam aman.-
ter hæc protulerit! quam ſuavitatem parenti-
bus ingeſſerit! Merebarturid parentum ſtudium.
Si amiſiſti ESUM, guſtumq ue devotionis,
cogita altiſſimo Dei couſilio ta cum; remitte
te ejus gubernationi cum humilitate: quære
tamen ſtudio, quo potes. Veniet tempus
conlolationis.
2. Neſciebatis quia in his, quæ Patris mei ſunt
eportet me eſſ:? Ibid. Interrogatio hæc vim ha-
bet a Krmandi id eſt, Sciebatis. Sciebant uti que,
& ideo eum ibi quæſverunt. Indicat tamen
eum affectam, quem habuit ad ea, quæ Patri
ſunt: isdicat propter hæc relinquendum Patrem,
& Matrem, indicat hoc debitum eſſe, quod
alia ſuperat. Imprime hanc animo veritatem,
& ubi cauſa Dei agitur, generoſam cape reſolu-
tionem abſcindendt quid quid charum eſt.
3. Et ipſi non int- IVexerant verbna, 4ερ
locutus eſt ad eos. Ibid. Beatiſſimæ Virgigt non
frmal emnia de Chrifſto ſunt revelata, icd fi-
cut ſemper crevit in gratia ita etiam in my-
ſterion intelligentia. Non intellexit ergo
tuac, quarce Chrifa: illa ærate inter Docteores
ſapientiam ſuam revelzverit? ſed ramen ulte-
rius on interrogavit Cum enim audivit opus
eſie paternæ voluntatis, ſtatim quievit. Dilce
Judicium ſubſicere. Neque enim neceſſarium
eſt, ut omnium rationes aflequaris, quæ Deus,
quæ Superiores de re diſponunt. Noli eas in-
veſtigare, alia: animi quietem turbabis. Sa-
tis ſit tibi, Deus vulte

— 2.

—

FE-

ri
11
kle

9 ℳℳ 4ℳ,

77 NeNN,

N/
1 1te.
9 Lon ta

ſwo det!
umimoet!

NNutu, il

erNt N
1Aderenn uu,
ſie
Munnhdoolts, eo

Kbea Bobl

n hſen

inni

Adt

POST EPIPHANIAM. 91
FERIA IV.
De deſcenſu ex t emplo.

Weni

1. Tt deſeendit cum eis. Luc. 2. Audi natran-
tem Jeſum, quæ ſibi eo triduo eveserinf-
Specta audientem magoa aviditate Virginem „&
omnia verba sorde ſuo obſervantem. Dilſce
deſcendere ad ſeaſum, D. Anton. Ier, infrà Octav.
Epiph. O rigida ſuperbia, qus ſaper altitudinem
nubium molitis aſcendere; deſeende obſecro, gqaια
IEſas deſcendit, non tam cerpore ex edito loco
templi, quàm animo per humilitatem.
2. Et erat ſubditus ila. Ibid. Quis cui?
Creator creaturæ, Dominus fervo, Deus homi⸗
ni. O admiranda obedientia! Ersbeſce ſuperbe
cmnis, ait Bern. hom. I. ſub Miſſus. Beusſe hie-
miliat, & tu te exaltase Si hominis 6 homo, imi-
tari dedigno ris exmplum certèà non erit tibi indi⸗
gnum, ſeqle: au orem ſuum., Vilior eſt tibi præ:
poſitus, non tam nobilis, non tam doctus, quàm
tau? Nunquid abejus aobilitate, ab eius i⸗ pientia
tanto es excelſior, quanto Deus ab hominist
Exemplum tibi dedit? tu eum ſequere.
3. Ei eras ſusditus illis. In quibus? quo mo-
do? In viliſſimis quibaſque? Oicina fabri
non exhibebat ſplendida. Tu ea quæ fuerint,
facilè concipies. Agebat autem illa prompteè,
humiliter, exactès nec uno tantum die, ſed
uſque ad trigeſimum ætatis annum. Vilia tibi
mandantur, & abjecta ofecia? Nihil eſt vile,
quod Dei imitatione agitur, qui vel vile non
. agit,

ae, ſen

beeng
R

u R/⸗
7

e 1lNo entdstel

venlm eelol.

zun 40

At d

92 HEBDOMADA IV.
agit, vel agends tollit vilitatem. Sit honor tuus
vflia agere, ſi honorem tuum maxlimum judi⸗
cas Chriſto proximo aſſimilari. Ne terapus te
frangat, in totam vitam te generoſe reſolve abs
jectus eſſe in domo Dei.
FERIA V.
De profectu Chriſti. in ætate,
ſapientia „ & gratia.
I.PUer auten J Ejus proffriebat alate. Luc. 12
poterat naturam aſlumere robuſtam, ac
virilis ſtaruræ, ur Adamum creaverat. Voluit
infantilem , & per ærates tranſire, ut omni
ætati exemplo eſſet. Creſcebat ætate, & viri=
bus, ut ad graviora pro me toleranda robuſtior
evaderet. Hoc fine nutriebat eoorpus. Heu me!
qꝗquantum abſum qui corpus nurrio ad delicias,
Hon ad Dei obſequium, non ad dificilia pro
Deo agenda, aut toleranda Parce Domine?
emendabo ad tuum exemplum.
2. Proficiebat ſapientia, & gratia. Ibid. Ple-
nus erat ſapientia, & gratia a primo ſui con-
ceptus inſtanti, ita ut nihil ei accedere poſſet.
Externè tamen creſcere videbatur ad prepor-
tionem ætatis, cui accommodabat in oculis
homiaum ſapientiam, & gratiam. Diſce quod
dum creſcis ætate, creſcere etiam debeas ſapien-
tia, & gratia. Annis creviſti, quàm parum vir-
fute? Scientias humanas addidiciſti, gratiæ, &
virtutis vix rudimenta attigiſti. Quomodo'
ſubſiſtes, dum quæretur non quantum y ſed
quo⸗

A

IM
lrrleletl

RRe/3VUS

h
1

caeA Deigt
A .
onribus DB

,1.,
W
7

ſun oine

Ib a Nn

Kan ne 4

Innin Naor
Dole 1
A

nii
inmeit

DI

en hiorſ
mutknſ
n Re
keicliei

lllt
utel.

1
paA .
Cechen 1

olte, A C

fe
H

zud nline

dus Donn

1,Miro c
ur 11 gicndl⸗
Ntbn in deld
un, Ulace
nechen i⸗
un in
cilli,
gunn

1

POST EPIPHANIAM. 9;

quomodo vixeris? non quid didiceris, ſed

quid feceris?
1. Apud Deum, & komines. Ibid, Exhibebat
enim opera ſemper excellentiora; quibus ho-
minum æſtimationem lucrabatur; & eximia
cerant ad augendam Dei gratiam, ſi hujus fuiſſet
capax. Ita in omnibus Dei placitum, & homi-
num ædiſicationem conjungebar. Hoc age &
tu, ut per opera tua Deo placeas, & qui vident
cea, gloriſicent Patrem, qui in cœlis eſt, Vanum eſt.
ſi ſoles homines ſpectes: ſi ſolum Deum aliquid.
ſi utrumque, optimum.

F ERIA VI.
Quid Chriſtus egerit ad annum

uſque trigeſimum.
1. — Onſidera 1. ex plurium Auctorum ſen-
tentia, Chriſtum tranſegiſſe eos anuos
in altiſſima contemplatione. Cogita ergo
tractaſſe eum cum Patre negotium ſalutis hu-
manæ, diſpoſuiſſe militantem Eccleſiam, de-
flevifle peccata hominum, placaſſe iram Pa-
tris, precatum fuiſſe veniam, &c. Non du⸗-
bita te tuaque peccata in illa contemplatione
fuiſſe in præſentia. Non merebaris hoc. Sola
fuit illius boniras, tui meminiſſe. In hanc de-=
bita tua repone. Dole, veniam perillas lacry-
mas precare. Vide ut impoſterum ſis ei gaudio.
non dolori:
2. Conſidera eum fuiſſe ſolatio SS8. Matri,
& Joſepho ſuâ converſatione, quàm ctcdi
e

94 HEBDOMADA.

eſt fuiſſe potiſſinum de Dei bonitate, miſeri-
cordia. & opere ſalutis, ad quod venerat. Cogi-
ta quis fuèrit utriuſque parentis guſtus? qui af-
fectus? Diſce quæ tuæ converſationis materia
eſſe debeat; qua ſcilicet aliquod proximo ſola-
tium, aut pium affectum imprimas. Alias vel
in noxia incides vel tempus perdes. Egiſtine hoc
hactenus.
3. Conſidera operatum eſſe masibus ſuis.
Tractaſſe fabrilia credunt probati Authores.
Hinc credi poteſt adjaviſſe joſephum ad ſuſten-
tarionew. Tam miſeram vitam duxit Jeſus.
Et tames non illi, ſed tibi dictum eſt: In ſudore
vultus tui Veſeeris pane. Et tu amabis otium:
Nec penſi habet, quod nondum pꝑrædicet, aut
miracula patret ad ſalutem hominum. Satis ſe
agere judicat, quod agit id, quod ſcit Deum vel-
le. Diſce hoc agere, quod obedientia jubet: etſi
tibi nihil agere, aut à Superioribus non ſatis pre
tuis talenris occupari videaris. Satis agis, ſi id
agis, quod per obedientiam ſcis Deo placere.

§S A B B A THO.
Quæ virtutes ex virtute Chriſti
colligantur.

I1 Onſidera, cùm Chriſti vita diſgonere-
— tur ad mortem Crucis, voluiſſe dum
duræ potiſſimum virtutis ſpecimisa cdere.
Ac. 1. Humilitatis. Amavit enim neſciri: oc-
culuit Divinitatem, ſapientiam, vim patrandi
miracula. Latuit in Nazareth ignotus omni=
bus

gele, 1 U

ne ne.
Mnlo honor⸗

niibus, eo

codtecpen.,

gvod Menie

glenſsm 4/nſle.
Nleydumaclelta⸗

Noearun er⸗
1 „
. iamh
delſenti ber ell

Uukonluis e

8 Nbelt
Da ſun
190
.6
iene (rn

I
i ia ihre

ecl

enlimn, n

. 1
wen ignn,

POST EPIDHANIAM. 9 5

deri? non fugis ſolitudinem: abho
bus. Quam parum eſt Chri .
2. Secur da virtus Obedientia. 1. Erga Deum;
ſemper enim quæ erant placita ei facicbat, ut
reſpecdtu hujus omne illius opus fuerit obe⸗
dientia. Æͤſtima hanc virtutem, cujus pre-
cium Chriſtus omnibas ſuis actibus addi vo-
luir. Potes hoc imitari ad omne opus, quod
cx vocatione tua facis. Scis enim certo Deum,
& Superiores velle. 2⸗ Erga homines: Erxat
Iubditus illis, non in honoratis, quæ non ſup-
petebant, ſed in vilibus, conſtanter, promptè,
hilarirer. Eximium quid eſſe crede, obedite;
quod Chriſtus tam conſtanter, tot annis egit.
Examina, quæ tua ſit obedientia, non tantum
operis, ſed etiam promptitudinis voluntatis,
& abnegationis judicii.
3, Tertia eſt centinua Patientia in pauperta-
te, & rerum esiam neceſſatiarum defectu, in

—
„₰½
☛ &
8
E

zrumnis, in contemptu. Hanc ille vitam
meliorem, Deoque grariorem judicavit, &
elegit,. O fſiniſtra homiaum judicia, quibus
hac vita extremum malorum eſt! dum pati
fugiunt, perdunt animas ſuas?, quæ ſola patien-
tia pogidentar. Et quid eſt, quod tu pateris?
quam leye, quam nihil, ſi cum eo conferas;
quod prior ille paſſus eſt? Ad quid te reſolves

DO-

96 H E B DOMAD A.
DOM. SEPTIAGESIM .:
Decretum SS. Trinitatis, ut
Chriſtus moriatur.

1. Qe facimus? Joan. 1I. Cogita te intereſſe in

conſilio SS. Trinitatis conſultantis, ſit-
ne perdendus homo, ut meruerat; an morte
Dei hominis redimendus. Quia facimus? Co-
gita adeſle juſtitiam Divinam, quæ enormi-
tatem delicti exaggerat. I. Quia homo De-
um vilipendit, cujus præceptum trangreſſus
eſt. 2. Quia præceptum hoc erat obſervatu fa-
cilè., 3. Quia hoc ex malitia fecit, cum eſſet
adeò illuminatus, fultus gratia, & ſine paſ-
ſionum rebellione. 4. Quia nec motus eſt ri-
gore pœnæ tranſgreſſuro impoſitæ, nec exemplo
Angelorum. Igitur non mereri miſericordiam,
ſed juſtitiam. Agnoſce hanc gravitatem pecca-
ti. Deteſtare. Time juſtitiam.
2. Cogita adeſſe miſericordiam, approbare
quidem omnia, quæ allegavit Juſtitia, cxcu-
ſare tamen hominem, quod fragilis ſit, ex luto
compoſitus, tentatus à dæmone, idque in de-
ſpeétum, & odium Dei. 2. Agere ne perdatur,
quia totum genus humanum perdendum eſ⸗
ſet: non ita omnes omnino Angelos perditos:

triumphaturum damonem, ſi homo damne-

tur: Deum habitarum nomen rigidi, non mi-

ſericordis; cum miſericordiæ nullus hactenus 1
fuerit locus, nullus futurus; Convenire deni=
que Dei bonitati, ut placetur. Exhibere miſe-
rationis

14
rru⸗
i
Con/ 4
ℳ
AY N

Crth
,Ni Nahu

0tun eiell

4 Hyobominn
1Kutntineofte
lun KLglet
aaan ꝛmabist

haſſeu
15 Uedben
Anitzculuen
beluileuteni
lo Kioniie
UUle,
ſolom Altese
Chilu,
a oin

Mcin
de
Alomun!
Alnn .
lu

G
IAar
ligd
morinn

r Cgnt
ninnzee
1r Nenent, A
Qlktiguus
u 1e e0
Gi Hnole⸗

WS—

unn 1 ſee
Gue nin A
Celt nennſ̃
Caetlaieiccncn
une Puhunnze

⸗

dezni Pin
olfugi
Cenote liſt
1 geren
mnun 5eid
nird Arßliaf
0nen, lon
iapeatigi
“
ienie
4 6
guns; (
4 aeu 1,

“

SEPTUAGBSIMX. 97

rationis egentem, hanc invoca, lauda, gratias
age, ſpera.
2. Exped it, ut unus meoriatur homo, ne tots
gens pereat. Ibid. Cogita hanc eſſe SS. Trinitatis
concluſionem, quæ magis in miſericordiam in-
clinat, quam in juſtitiam. Quod juſtus enim ſit,
à noſtra malitia habet? quod verò miſericors, à
fua bonitate. Oquam expedit & pro Dei gloria
manifeſtanda, & pro hominum ſalute! Agnoſ-
ce, adora, lauda. ama, time offendere hanc boni-
tatem, ſpera in eam. Sed quæ tua erit in eam ob-
ligatio ? quàm cam amabis? quàâm illi ſervies:

FERIA II.

Gencilium Phariſæxorum adverſas
Chriſtum.

1˖COllgerunt Pontifces, & Phariſai conci-
lium ,„ & dicebans?: Quid ſacimus ²
Joan. 11. Qui coëunt: inimici Chriſti, invidi
ejus gloriæ, quod miracula patret, quod à plebe
honorerur. Quæ ſana ſententia expectari poteſt
à judicibus odio, & invidia excœcatis? Quo
ſine coëunt 2 Ut Eſuus dolo teneant, & occidant.
Hocneè meritus eſt Chriſtus, qui pertranſivit
omnibus benefaciendo? Quid fecifles, ſi illi
concilio adfuiſſes? quo in iniquos illos zelo
exarſiſſes? In te converte hæc tela. Tu contia
eum ſæpius conſpiraſti. Amor proprius convo-
cavit ooncilium paſſionum: quibus quoties
ſatisfacis , decernis adverſus Dominum. Et
E koc

98 H EB DOMADA.

hoc meretur per tot tibi impenſa beneficia? O
ingratitudo!
J 2. nic hemo multa ſigna facite Ibid. Nec no-
mlare e eum dignantur. adeò vilem eſt i

ntut, „quod m multa 1
tamen per raͤir⸗ rum cunt MD ſum, quis
regno tempo rali. Plur c regnum æ
ge uam Deumw. O iaſani 4 K4 tua.
Deum, ſi non vilem m, certe bro dignitate ma-
Ennen lime aſti: vilia illi tuarum pai⸗ enum de-
letaenta antepoſuiſti :? cape ha nanc veritatem,
unicum ruum bonum efle. Deum amare, & illi 8

ſoli ſervire. nelhyen fn
Y1 : Men 2
2. Erpedit, ut unns mao iatur homo. Ibid. In- en
. 9,64
nocens, prophera, patrator m rum. Meſ- 1

.☚r 1, 17
ſias, non acéuſatus DOD 2 uditus. non convictus:
2 5 2 *
at?

& tamen expedit ut moriatur, ne
2 ſcelerate! non exꝑ
„ qui impio tuO
kamai zi utitur. Hæc Dei it

optima eruere- Imitari potes. üͤex tui contem-
ptu eruas hum militatem, cX afflitionibus patien-

tiam, ex creaturis Dei laudem. Ita diligentibus
PDeum omnia eooperanturin bonum. Rom. 8.

F E RIA III.

Cœna in Bethania à Martha, &
Maria Chriſto exhibita.

1. Pkreun autem ei cœænam ibi, & Martha
miniſtrabat. Joan. I2. Cœna hæc facta
2

SEPTUAGESIMÆ 99

eſt in domo Simonis leproſi poſt Lazarum reſu⸗
ſcitatum. Chriſto in gratiarum actienem. Mar-
tha ergò in domo aliena miniſtrabat Chriſto.
Qui amat, ubique captat occaſionem amato mi-
niſtrandi. Nullus illi locus, nulla domus ad hoc
peregrina eſt, etiam ſpontè famulorum offi⸗
cium ſuſcipit. At quot te prætereuer occaſio-
nes? Si amares omnem venareris, ubivis, quo-
vis temporc. Si hoc egiſſes ſemper quam gra-
vis eſſes meritis? Non ægrè feras alios ſedere in
quiete, te autem miniſterio fatigari. Diverſis
diverſa mandantur merendi ſtudia: iſtud tibi.
Iſto Deo places:
2. Maria accepit libram unguenti nardi p iſti ai
pretioſi, & un xit pedes eſu, & exterſit capillis ſa ise
Ibid. Unxerat jam antea in ſua converſone
Chriſti pedes. Ungit hic in gtatiarum actionem
de reſuſcitato Lazaro. Expende ad Chriſti pe-
des in aliorum præſentia projectæ humilitatem,
ſui contemptum, amorem, gratiarum actio-
nem, quàâ pretioſiſſimum, quod habebar, Deo
immolar. Attende, quam Chriſtus habeat
complacentiam, quam hujus actionis æſtima-
tionem 2 Affer & tu non vilia, non perfunctoria
opera, ſed pretioſa, pleno & interno affectu ex-
hibita, qui à Deotam pretioſa accipis.
3. Et domus impleta eſt ex odore unguentis

72

ibonus odor ſumus Cor 2. Aut ſatem
eſſe debemus. Odor operum noſtrornm eſt
ædificatio proximi. Rximia teligioſi virtus to-
tam unam domum replet hoc odore. Quò⅔ ma-

. „ . 6
Jor es: ecò magis hoc praſta. Majorum exempla
1

00 HKBDOMADA.
trahunt minores. Vide autem magis, ne de te
quæratur Deus: Fœtere feciſti odorem neſtrum.
Exod. 5. Si vel aliis exemplo ſis malo, vel bono
illudas.

FERIA IV.

Murmur Diſcipulorum de profuſo

Magdalenæ unguento.
. V Iaznres autem Diſcipuli indignati ſunt,
diecentes. Matth. 26. Murmarabant de
prodigalitate, & indiſcretione Magdalenæ,
qui, quo affectu hoc ageret, non videbant.
Nunquam decrunt qui de juſtorum virtutibus
ſiniſtre judicent, loquantur, & in malum in-
terpretentur, ſive ignorantia, ſive malitla.
Etiam boni ſuas formant cenſuras zelo quando-
que indiſcreto, quid ſi & Superiores ? Si vis bo-
nus eſſe Religioſus, debes ad hæc animum pa-
rare. Ad judicia Dei reſpice, hominum contem-
nes. Iſti corticem vident; Deus medullam. Cave
autem, ne & tu aliorum acta in malum interpre-
teris, dum potes in bonum.
2. Dixit unus ezæ Diſeipulis Iuis Judas Iſca-
viotes. Joab. 12. Matthæus & Marcus plures
mumursſſe ſcribunt: Joamnes, unicum Ju-
dam. Auguſtinus combinat, eis Juda dicente
perluaſum eſſe. Ita murmurator unus, ſæpe cir-
culum integrum ad murmur trshit. Cave tu
incipias, ca ve incipiente alio proſequaris. Fa-
cies, ſi aſſueſcas aliorum actiones apud te in

bonum interpretari.
3. Potuit

cn

w,
nnen Eelene
ellca
Rne

1 Nem

ſichertt
lan

N dalebri

t

eungi ie

lony, 7
1 olen ln,

ſn

1

ce N

iorer daͤn⸗
Urermvung⸗
Puninunties

1,0
Netid,

uotln Me

4Nnn fun
Iteun
1u lli un
Crrle,,
untne b
=
ine ſ

14 4

SHFPTUAGESIM X. 104

3. Potuit enim unguentum iſtud venundari
multo, dari pauperibus. Matth. 26⸗ Ecce
quod pallium obtexit iniquitati: quaſi ei cura-
eſlet de pauperibus qui fur erat, & proſpicie-
bat furandi occaſionem, ſi illud unguentum
venditum fuiflet. Iſta veſtiuntut plerumque-
malæ paſſiones. Iraſceris, vis æclum videri 2 fa⸗-
miliaritati pecçuliari indulges; vis charitatem:
æſtimari efundis te ad ſolatia crcaturatum, vis
dici fructuoſe converſari Sed pallio hoc non te=
geris apud Deum.
F E R I A V.
Chriſtus defendit Magdalenam-
1.S ten: ueen Ibſus ait ² DBasig molsſti eſi i
paio mulieri Opus enim bont us eperata eſs
in me, Ibid. Semper Jeſus advocatus eit Ma-
riæ. Luc. 7. Contra Pharilæum peccatricer
arguentem- Luc. 10. Contra Martham de otio
accuſantem. Hic contra judam murmuran-
tem. En quemodo ſcmper virtus Deum haber
patronnum. Quod ſolatium hinc fuerit Magda-
lenæ adhuc novitiæ in via virtutis! Qantum
fuerit animata! Qnid te affligunt ſiniſtra homi-
num judicia, murmura, cenſuræ à nunquid
præterca virtutem deſeres? abſit. Perge benè
agere. Conſfide. Deum habebis defenſoreme-
Erittempus, quo aperietur- veritas cum tuo ſo=⸗
latio majore.
2. Nam ſemper pauperes habetis vobiſeum; ms
autem non ſemper habebitis. Miuttens enim häes
E. 3 ng 6*

102 HEBDOMADAͦ

ungueutum in corbus meum, ad jepelienaum me
Jecit. Ibid. Solvit rationem murmuris de cura
pauperum. Noen regerit Judæ intentionem fu-
randi, quam noverat Domiaus. Ut diſeas non
te defendere per revelationem alienæ culpæ, in-
firmum innocentiæltuæ argumentum eſt alte-
riäis culpa. Laudat deinde intentionem Mag-

dalenæ, quòd pravenit ungere corpus ſuum.

Marc. I4. quod vel ex converſatione cum Chri-
fto, vel afflatu Spiritus Sancti didicerat, ſe
poſt mortem non uncturam. Plaeent ergo Deo
præventa obſequia, quorum poſt non datur oc-
caſio. Sic omnem gratiam æſtima, omnem oc-
caſionem arripe: quia neſcis, an poſt futura ſit.
3. Ubicunque pradicatum fuerit hoc Evan-
gelium in toto mundo, dicetur, & qusd hac facit
in memoriam eius, Ibid. Silebat Magdal
murmur Judæ: Kcce Dominus fideles omne
ejus præconiuu excicat. Adeò placet illi filen-
tium hamile inter calumnias. Uanxerat a

illi eperi memoria ſæculorum, quia erat ad huc
incipiens in virtute, promittitur iſti unctioni,
quia progreſſa eſt in virrute, & aſcendit ad ca-
put uſque Chriſti, quod illo unguento imbuit;
ibi autem ſolum ad pedes hæſit; ibi erant pur-
gativi affectus hic unitivi. Incigere neceſſarium
eſt, ſed progredi laudabile, Vide erge ne ſiſtas,
quovis die incrementum adde.

AGufatt Nes:

N EAE

i

Aſcendens Flieroſolymam prædicit

6 13NN K17
enilen i. ſuain Pamonem.

edeeint „ Rant aut em in via aſcendentes Hie
mam, &pracedeba! Nos ] Eſus,
bant. Debuit inſolita kuilſſe Chrilti prot
uod ſtupuerint diſcipuli. Quæ vero ejus
I. Ut oſtenderet t quam prompta
Batie ndum feratur, Ad miracula edenda
nario ib at paſſu, 2d Palnionem acceler
Amor addidit alas, QCuam lentus ſum ego,
refractarius ad ardua! O trahe me poſt te. 2. Ut
oſtenderet ſe ad labores, & dolores præiree
Cur ergè præcedere tu vis ad honores, ad deli
cias? Qnantum abes à Spiritu t
cum Apoſtolis, præcedentem, ſed eum liſdem

e lineniaer o

4 m 49

2. Ecce alcen Hien o ee, „ & Filin
omani, er. 1 ce
thæi 20. Sa bius allat, nunc Ketuns aſlione m
Apoſtolis. Cur roie⸗ 7 Quia

ſemper Ha

.
—*
8
—
6
8
S
α
—.
20
—
—
,
4

ben
Pa aſho
tamen e
tum,
JESU.
animare

Quaic cum Chr tt0 icendtt 2 leu ad VII

4
mam be
8 4 ehrult 4

eruinf

104 HEBDOMADA.

ſolus, habet ſecum Chriſtum, cujus vel memo-
ria cruciatus lenit. 7,
3. Et ſibinihil horism intellexerunt,. Luc. 18. 6
Terrena adhuc ſapiebant, & magai faciebant r,
ea, quæ mundus æſtimat, delicias, honores, glo= 7öngih
riam, &c. à contemptu aurem, contumeliis, & e utenh,
doloribus abhorrebant. Animus, qui terrena bymi
ſapit. non percipit, quod Deus æſtimat. Unde 4 iͦbinui⸗
tu tam aridus es in meditatione vitæ, & mortis lelemwr
Chriſti? onia non habes æſtimationem, & amo- Seee hani
rem contemptus, & afflictionum; ſed honorum, vlhen

vanitatum, & delectationum ſenſus. Defle inſi⸗ dn
pientiam tuam, & diſce ab optimo Magiſtro aid⸗
pati: Quia son eſt dijcipulus ſupra Magiſirum. nzis i

Matth. 10. linuin nor
. Demazu/
§S A B B A THO. “
Præparatio ad ſolonnem ingreſſum u,
. . budangunt
in Hieruſalem. ulohoi ete
aſcendens ] Eſus Hieroſolymam, aſſumpſfit ant Uriut
duodecim Diſcibulos. Matth. 20. Non

X.

ignorabat Chriſtus decrevifſe judæos , ut annn
gium dolo tenerene, & oceiderent, Marci I14. Vo-=⸗ Rin dic ier
luit tamen Hieroſolymam ſolenniter ingredt, wimn a
& cum ca pompa, quæ à Prophetis de Meſſia 8
prædicta fuit. I. Ut oſtenderet ſe verum eſſe ince
INd

Meſſiam, & præberet ſe agnoſcendi oecaſio⸗ Rn e
nem, ut inexcuſabiles eſſent, ſi non ut talem Am
venerarentur. Omnibus enim dat Deus gratias,
non omnes accipiunt. Stude, ur oblatas acci-
Pias: time, ſi negligas, 2. Ut oſtenderet, non
poſſe

A.

igen V § EPT UA6 BRSI M £. 10 5
oſſe Judæos excqui decretam mortem, niſi
re. iple velit. A. Deo pendet „quidquid decreveris.
. nne Fjus ergo gubernationi te in omnibus com-

mitte.
1. Ite in caſtellum, quod contra Vos eſt, &

atim invenieti aſinam alligatam, & pullum cum
ea, jolvite, & adaucite mihi. Si quis vobis aliqig
dixerit, dicite, quia Dominus his opus habet.
Maith, 21. Oſtendit Divinitatem ſuam, ſigniſi-
ando abſentia: Grede non abeſſe àte. Adora.
Ama. Time. 2. Exercet Dominium, quod habet
in omnes Ies creatas, & tu huic ſubje ctus es. Pa-
tere eum inte dominari. Cum interna te cogita-⸗
tione monet, ut frangas appetitum, ut ſubdas
voluntatem, ut linguam modereris; cogita has

0 aſinas, & tibi dici, Dominus his opus habet. Ne-
abiſac hoc illi?
en ntln 3. Buntes autem Diſcipuli, ſecerunt ſicut pra-
den cepit illu Jeſus; & ad duxerunt aſinam, & pullum.
N. bid. Obediunt Apoſtoli perfeitè, ſi ur pracepit;
nſſnin e nec ullam movent ulterius quæſtionem. Par fuit
Nrhn n romptitudo Domini illorum jumentorume
ueni ,1 Audito enim „quòd Dominus his opus habet; uec-
iims uni ,1⸗ qui ſint, nec à quo miſſi, nec cauſam, nectem-
len e pus quærit. En bonam, in utriſque voluntatem-
ihnteis Elen faciendi, quod p lacet Domino. Kxamina quam
An le en bona ſit tua, quam prompta ad bonas ſuggeſtior-
nen es, Diſpone cam, ut ſit. melior.
1, Ammann
i in Deoßt
e,u alinn
D Ctolente,

4 e, ſti m ſ.
Apeſaerunt aber os ve'ſtimenta ſaa & de-

M atth
Ofticia in icxrüt enum
ban⸗ Ae non ien⸗
timores fi mat. Ai ſper are potert
Jeſu & paaperibus Dilci pulis- im .
terant Principum indiga ationem. Sola æſtima-
