tut, quam quæ cum debito præeſtaatuf, Avarus
nimium es, fi Deo nihil ultra præcepti desitum

impendas. Velleſne, ut Deus nihiltibi impen-

detet ;, quod non tenetur? Quam miſer, quam
egenus eſſes?
§ A B B A 1 H O.
Cias præcipué virtutes B. Virgo
. KC . C — , 14 . .—
in ſua Puriſicçatione exhibuerit.
1.] Näauzvi ſuprà ohedientiam , & amorem
putitatis. Non accipe Hameilitatem. Vi-
6ébat ic æſtimaadam cætetis multefibu; pa
fem. Non cutat, ut vVideatut puta, ſed ut ſit.
Non prodit e& Mattem ei; cum ſit. O quastum
a c,! nOane videti magis curss, quam eſſe
bonus Rellgiolus, &c. Videri tlicnum, & ex-
traneum

91
climer

Ae nu hcl,

1iltite koten
eLiuun:
l glhert,
rd vobi; gche
wtto/ n.
t hocve

I

Arbiti
Dn olachbatan
Aelet Deotuo!
Auntionen,

AMlel elentati

Alanet tram eon
NNTTSE

uſeentoee. De

gahuskn

Wer 1n

Alccert

iie l

Alleflr
fin nce
d itente
SSõ

Audk Neſ

ihein Beeu
6KKh W.

Nelicct Aunu
teni afic
tlllit iarer⸗

ale Aun

110
te V
etoreni

A mmoen

10

omttaten.
lſeih
erti, 41
ln O,
; .
dülcgon,
“

BOST E FPIPHANIAM. 61
ttaneum eſt; eſſe inttinſecum eſt. & ſolum pro⸗
deſt. Cura ergo magis eſſe, quod vis videri. Nee
videri velis; ſed eſſe. .
2. Conſidera exhibitum tibi paupertati ex-
emplum à B. Vifgine, Potetat ea ditiorum more
agnum offerfe, ſi aurum à Magis oblatum hue
impendiſſet: elegit pauperum ſactiſicium: quis
vidit) Eſum pro uobis pauperem fadum. Non
eligis tu tibi honoratiora? non procuras? nen
gaudes meliotibus? At hocne eſt pauperem jJe-
ſum imitari? Non dubita tanto gratius Dee
fuiſſe ſacriſcium columbatum, quanto erat vi⸗
lius. Quid tu teddes Deo tuo: .
3. Conſideta devotionem; qua filium ſuum
& munus Sacerdoti præſentavit: qua hanc obs
lationem comitata ſit intentionis paritate? qua
eharitate? &c. Confef tuam cum illius devotio-
Be Vide quantum tibi deſit: peaetra cjus ne=
ceſſitatem in tua vocatione. Digere tibi tem-
pora; & actiones, quibus te magis cum Deo
ceonjungase
DOM. III. DOST EPHIPHAN.
Quare Chriſtus offerti voluerit.
1. † Vlerunt ikum in Hicrüſalein, as ſiſtetens
eum Böbmine. Luc. 2. Confidera aucto=
fem legis oluiſe implete opere, quod verbo
Juſſit- Legislarot aut Doctor nulle magis
legem ſuam, aut doctridamh firmat, quam operée
Multa de vittute, de Deo aliis dicis: ſed facilne
7 etiam:

62 HEBDOMADA III.

etiam? Non laudataur à Chriſto, qui ſolum do-
cuerit, aut præceperit, ſed qui ſeceris, & docuerit.
Vide ergo ut verba tua frmes operibus. Virtus
enim sontſiſtit non in dicétis, ſed in factis.
12. Conſidera eum, qui vencrat Magiſter Hu-
militatis, nullam ejus exhibendæ occaſionem
præteriiſſe. Eſtimabitur purus homo ut cæteri,
cadem lege peccati obſtrictus: quid tum? Dei
Filius magis attendit, quæ grata ſunt Patri quam
quæ ſibi honorifica. At tu fortè contrarium
attendis? Fottè etiam, quæ Deo debes, ad tuum
honorem torques? Quo plus tu ipſe honori tuo
ſtudes, minus eum Deus procutabit, minus con-
cedet? quia gloriam ſuam alteri non dabit.
3. Conſidera Chriſtum voluiſſe duplici titule
noſtrum eſſe: ideo, qui datus à Patre fuerat, vo-
lnit in præſentatione emi, ut ait S. Thom. de
Villanova. Vide quomodo titulos quætit, & cu=
mular; quibus tuus ſit. Idem tu præſta in illume
Quot tibi ſuppetunt: quot tu perdis ac negligis:
Eſte poſthac ſollicitus magis, ut ſis Dei, quam
fueris hactenus,e Titulos ſuggerit omnis hora,
omnis creatura. Quo tu magis Dei fueris, Deus
erit magis tuus,

F ERIA II.
Mater Filium, Filius ſe ipſum Pa-
tri offert.
1. COoſiders qui fuerint affectus Virginis
in Deum, cui hanc hoſtiam offerebas

fidei, adorationis, gratiarum adionis pro om-
nibus

on .
Ktiſ 4
gtoni/ d.
iſni0ins

n te In

Rrülem kedt
( lue ket e
ul lliier
aro, il
ai olenu,

U gonoch

gollrit r
irm genin
lum zno
10 letene in
Sphnimotun
ni etionbig
Minn kforn
6Criun mue
literett ell
anmn mun
taedat un
tündrent Eh
ſünului,
n bmin

Kutizei
Ptiteun

be
ifriiins

ſen lenn
enaſfimn
1 Eene
nit n.
Uberletin
MbNN
Argudun
lnsmin
ſend ontn
Es Atnn
NteumAe

n,Ne

1dvr
oelcolgin
WGiuefeit,
ud Non
innguier
nnapelainl
Aid u
nu u ſun
lueit nidint
igyli ein 1

POST EPIPHANIAM. sz
nibus donis ſibi impenſis, charitatis, ſui ip⸗
ſius reſignationis: quæ deinde in nos charitas,
quia eum offerebat Divinæ juſtitiæ pro noſtra
ſalute. Gratias age Virgini. Diſce haanc que-
que hoſtiam iildem affectibus pro peccatis tuis
offerre. Cum hac offer te ipſum quidquid es,
quidquid potes: aliàâs acceptus non cris, Nihil
enim gratum eſt Deo, niſi quod cum Chriſto,
aut cjus meriti: offertur.
2. Conſidera quomodo ſe Chriſtus ipſe
æterno Patri obtulerit ad gromovendam ejus
gloriam, & ſalutem generis humani. Id veròè
cum quanto, quam pnro affectà, ſine omaoi

ſuo commodo? Accende in te zelum gloriæ

Dei, & ſalutis proximorum. Offer te & Deo,
& cjus vicariis Superioribus ad quævis ardua-
Deteſtare priorem teporem. Pete gratiam,
&c. Cogita Chriſtum tunc etiam ad re reſ-
pexiſſe. Quid ei debes? Reddere potes imita-
tionem, alias nihil.
3. Conſidera quàm grata fuerit hæc oblatie
Deo, quia offercbat Mater, offerebat ſe ip-
ſum Filius; offerebatur Filius pretium totius
mundi, dile Rtiſſimus Patri, Offerebatur in fi=
Bem gloriæ Dei„ & pretium Redemptionis
noſtræ. Gratulare Patri, Matri, mundo, quèòd
una tandem inventa ſit oblatio, qnæ Deo pla-
ccat. Agnoſce & in tui pretium oblatum. Ex-
pende quanti te fecerit Deus: quantum te ama-
verit. Et quid reddes, niſi amorem? Hunc
etiam brutum amanti reddit.

1E

*

HEB.D OMADA III.
F ˙KK I A III.
De occurſu Simeonis ſenis; &
ejus elogio.
1. PT bumö sde jaſtus E. timopatis. Luc. 2,
Pulchrum ſancti ſenis elogium. Opti-
ina ad recipiendum in ulnas; vel in animam
Chtiſtum diſpoſttio eſt, Juſtitia; ſeu vitæ ſan-
Ritas, & timor. Juſtitia Chriſtum noebis unit;
timr unitum copſervat, dum non ſolum ex-
yellit pertatusm, ſed minimos etiam næves ar-
det. Nam; qut timet Dominum; nihil negligit:
Diſce ad coslervandam animæ puritatem mi-
Bimos defectus curate; ne per hos viam majo-
tibus aperias & paulatim decidas. Perfectio vif-
tutis in misimis clucet: Tune hoc agis:
2. Eäpeltani zonſolationem 1frasl. Sciebai
piomiſſuin Salvatoreni; ſed videbat tot elabi
æcnia, tot Pattiarchas; ac Prophetas; qui
eum ſperabant, iaterim emortucs, ipſe tamen
tonſtantet expectabat. Qràm megna hæc in
Deuim ſiducia! quàm conſtans expectatio!
Qnham tu eæpectas conſolationem? Abſit ut va-
bam, vel caducam à cfesturis: Ergo ſanctam
in ſols Deo? ſed nondum exgperifis? nondam
tibi aſſecutus videris? Expecta Dominum gran-
di fduciâ, & conſtantere Aderit certô re ip-
44, ſi cum ſpe præoccραaα νôςüWöAi
3 ° Et zeſponſum acceperat à Spivita Sanél1

64

aon viſurum ſe moriem, niſi prins viderei Chrii
En Dominis En quid promeritus ſit juſtiti4
ſuâz timore; & cxpectatione? nempe certitudi=

7.

N

AChailn.
npnt
1 Auen 1
lli elcin
An ttbet ſi
tr:tantt
tlanil,

Touch

n i,

III/

as

INW..
enl WI
e be nle

hantpon
nteworer.

Cac .
AN. Derleo

4 NRah
ſtficcn
4 es 4,
eehl,
S

a, tont
ſan

4

dil 56ST EPIPHANIAM. „
Ier videndi Chriſtum. Forte nec auſus fuit
Düi D de hoc interrogare ſive ex humilitate, ſive ex
“S certâà fiducis. & tamen reſtonſam accepit. Ha-
. bes aliquid ſimilis felicitatis. Qrot mandata,

quot tegalas, tot habes à Spifitu ſancto teſponſa:
il do hon viſurum te mortem; fi ea obſetves, cum ju⸗
l ſtitiàâ, timore, & fiduciâ, Sic enim dictum eſt?
e Roc fac, & vives. Tuum eſt; ut hanc tibi proë

,lnee 210 1
t mMilſſionem certath reddas,

– Simeon accipit Catiſtum in ul-
ppiin 1 nas ſuas.

eſerlaiimnt i. E? Venit in Spiritu in templum. Luc. 2, Cona
Ui ſidera S. Simeonem motum ab eodem
Pppiritu, à quo promiffionem aecceperat, feſti⸗
3 Mt nalle ſpiritu fetvido, ac fitibunde in templum
im ipsa hor4, quâ Chriftus inferebatur. Haasc op-
eNee A poertunitatein diſtuliſiet, non vidiſſet Ckriſtum
d Kir Domini. Quantum eſt opportunitatem, & gra-
inmihi tiam oblatam arfipere? Noli differte, cum gra-
rlhuidtii tiam habes, foree hæc ultima eſt æternum non
erA Tcdituta, Hoc ipſum te movest, quod hactenus
olt plures neglexctis, cujus merito cum dolofc te-
ehetit vorin cordaris. ”õäs
Drten 2. Be ipſe accetit enin in ulnu; ſaa; Promilſ-
Aettcrdn ſum ſolum erat, quod videbit Chriſtum: at in-
ſuper cnim in ulnas accepit. Plus dat Deus;
quam promittat. Tu contra pluta ſpondes, &
W Proponis, quam præſtes. Noli eſſe tam parcus
in cum, qui in te tam eſt liberalis. Accepit eum
„"Iinter brachia : pet quæ, ut ait Hugo; noſtræ
Opets-

—

66 HEBDOMADA III. r
operationes ſignificantur. Ad Deum quidem Auin in
pervenitur deſideriis, ſed non tenetur niſi ope- mofr/ail
ribus. Erras ergo, ſi propoſita ſtatuilſe con- bm umn
tenrus, ad opera non progrediaris. in t⸗
3. Et benedizxit Deum, & dixit: Nune dimit- n hurnlißel
tit ſer vam tuum Domine, Eg, Conſidera qui Genm
fuerint gerentis affectus, ſidei, ſpei charitatis, a miki
gratulationis tam ſbi, quàm tori mundo re- aNattun
ſignationis, ac potiſſimum moriendi deſiderii? mwite / erlkeis
quo ſignificat, ſe nullius creaturæ amorc in vi- em, Mi nn
ta hactenus detentum, ſed ſolà ſꝑe videndi IH- ekfmirien
SUM, Felix anima, quæ in nallas crcaturas * 1 i
amorem ſpargit, ſed totum in Deum colligit? achunte
Hoc poſtulat finis tuuns, ed quem, creatus cs. H
. . 1unemttlis
Abſtrahe ergo à creatutis affectum. Tantum ain
accedis ad Deum quantum ab illis recedis. unn

Vignhtiotum,
5§. Simeon Pr ophetat de Chriſto. wiumin

Et
Wikecehelan

1. E cCee poſitus eſt hie in ruinam. Luc. 2. Sal-
vator in ruinzm? ſed eorum, qui cog-
noſcent quidem Deum, ſed non ſecuadum al1
cognitionem honorabunt; qui abutentur gra-
tis, & per ſuam malitiam vocationi non obſe- n meon
quentur, Time ne & tibi ſit in ruinam, ſi gra-
tia ejus non utaris. Doule tam frequeatem ca- mraxt.
tem abuſum. Ora tibi efficaces dari. Statue um ,

cooperari. Sit potius in tuinzm tuarum paſ- nn
ſionum cxemplo ſuo, & auxilis. iitg ,littn
2. Et in reſurredtionem Wultorum. Imò om . ianel

vium, ſ velint. Nemo à gratia reſurgendiper aichut
Deum unm ,

ann

n

1 dardariig,
rooklle n,
greiit
A hust.

1 hi

un wi n 1
Woitli
der? Mole . E
lldaletid
X 3
Wmiu ud
mnadnal
, An en geunt
. „1
Win Arcun Iu
Ann d s an

41.
a Kikn

aNe e!

1 Aeumng if
13, ſcure
1, Preunl;⸗
i.eoni n0n o0l

1 fod

PO'ST EPIBHANTAM. 67

Deum excluditur. ouæ bonitas iſta Dei ? offen-
fus gratiam offert ; læſus lædeotis amicitiam
quærit. Non vult mortem peccatoris, ſed ut con-
vertatur, & vivat. Nec hoc bono, aut commode
ſuo, ſed tuo. Impenſiùs ergo Deus tua vult bo-
na, quâm tu ipſe tua. Quògd ſi reſutgas ejus ope,
quoties iterum tuâ malitiâ cadis: O’pudor! ita
demum reſurge, ut cadas nunquam, Sed pondue
paſſionum opprime, nec te in lapſum trahant.
3. Et in ſignum, cui contraditetur. Eveatus
vitæ Chriſti dedit Prophetiæ veritatem. Perpe-
tuam enim ſuſtinuit à peccatoribus adverſus
ſemetipſiem contradictionem ? quæſit us ab Herode
ad necem à Judæis parati in eum lapides; dam-
nata, aut ſpteta ejus doctrina, ipſe tanquam ſco-
pus omnium opprobriorum, calumniarum, &
erucistuum poſitus. Sed & quories tu vitæ ejus,
& docttinæ contradixiſti? Sit tibi poſt hae ſig⸗
num Jeſas, non cui comeradicas, fed cui te con-
ſormes, ad quod tua deſideria, tuas actiones con-
zisias.
FERIA VI.
De lis, quæ Simeon B. Virgini
propheravit.
1. — Uam irſius animam fertranſibit gladiuse
Luc. 2. Vide quomode jusundis acer-
ba permiſcet Deus. Audiverat ex Simeone B. V.
laudes, ac bencdiétionesſui fili Quæzx hinc
gaudia; jam de gladio audit, qui ſibi non cor-

eus, ſed ipſarn animam ſit penetraturus. Ue
Mater

6³⁸ HRBDOMADA III.
Mater enim, & filii amantifſima, non poterit
hon graviſſimè ſentife injurias filii. Nam ama-
ti injuria, eſt amantis tormentum. Vis fig-
pum, an Jeſum ames? Explora quomodo ejus

injurias feras, tam à tc,. juàâm ab aliis illatas.
Doles, deteſtaris, impedis, && hoc quidem
irdente Zelo? Confide quod ames; & exardeſce
in omnem Dei injufiame .— ⸗
2. TIuam ipfius animam persränfßibit gladiuss
Conſidera caunſam, ob quam voluerit Deus B.
Virgini hunc dolotis gladium jam in infan-
tia Chriſti per Prophetam imprimere. Fortè
poluit eam Chriſto magis conformem: ur ſi⸗
cut ille ab infantis ſemper habuit fibi præſen-
tem paſſionem fuam ita & illa ſempet ejuſdem
memori torqueretur. Vide quo evadas per
iſſzduam crucem. & mortifcationem: ad fi-
Kilieddinem Whriſti- Cretcit enim virius;
um adverfs probatur: per majorem virtutem
Chriſto es ſimilior. Amas hanc ſimilitudinem?
Ama Crucem. Ad hanc te magno animo re-
tolve; hanc ampleétete. .
„ 3. Tsam ipſiss anirzam pertanfibit gladins.
Eonsdera Prophetiam hanc, co ipſo quidem
momento, maximé autem tempore paſſionis
Chriſti impletam. Percurre tormentz Chriſti?
Fide præſentem Cruci Vitginem. Cogita quis
dolot Matris ob tamn graves in tantum Filium
injurias fuerit. Sed & tu Runc gladium Matri
jafiziſti, quo Fillo tot injurias, tam graves
litogaſti? Dole, & timée gladium iræ Dei-

er
„ 1999
ſoe Sen

dic K,

ctmtel /
unyerleſen
is erench
N Leteut
eninu Nee

coronatut,

4

Gngbelis) N
E Venunpe!

ledas adol

AN nk

Run hecredten

.
eeen

4.11
llcem ed⸗

in fenm l
11,ſubs ſe
Anln, i,
R oocd

.

Alalanm 4.1, 4
deleden
. elde

bers Neſd
Allimen

Mee
l iuun
I , re

lir
WI

glhun
venn. uh.
lgtunn
in die
A
lnez kau

Gnisſe 4 a .
ſſole ſde eol

n n it ine
Wpüree W

nde u

ewnti 4
ſaen: 4 .

e3.

t eue Lius

, e .
rge in

tot gulti

§ A BBATHO,
De Annæ Prophetiſſæ occurſu.
1. Ny diſcedebat de templo, jejuniis, &

ob ecrationibus ſerviens gRie ac nocte.
Luc. 2. Conſidera Ppeærſeyerantiam hujus lanctæ
matronæ in dictis exercitiis, à quibus non
remittębat. Non meretut yviftutis nomen,
quem non comitatur perſeverantia. Apud
Deum hæc ſola coronatur. Quomodo tu ad
coronam pertinges! Qam multa proponis?

quàm pauca exequeris? Minima difficultate

frangeris, &c. erumpe tandem, reddetur
ſuayve, quod credebas laborioſum.
2. Nen giſcedbat 4ds tempio, jszuziis, &
elſecratioxibus &, Ibid. Conſidera deinde
ipſas hujus viduæ virtutes, virginalem, &
vidualem ejus caſtitatem, exactam Legis Di-
vinæ obſervzntiam, frequentem cum Deo com-
municationem, rigidam abſtinentiam, Atque
his merita eſt jelſum verum Deum agnoſcere,
hæ enim ſunt, quibus ſe Deus communicat
penitùs agnoſcendum. Vis, ut Deus ſe tibi
exhibeat? habe cor mundum, obſeiva man-
data, & regulas: ſæpè cuùm Deo colloquere:
tetrahe te à ſenſuum dele ctamentis.
3. Er hac ipsa horâ uperveniens. Ibid. Con-
ſidera hanc Annæ felicitatem ad hanc horam
eſſe à Dee diſpoſitam, ita tamen, ut & ipſa hâe
eâdem horâ occurtat, cæteroq uin co ſolatie
non potitura. Ita Deus gratias ſuas certo tem-
pori,

70 HEBDOMADA IV.

pori, & occaſioni alligat, quas niſi eàâ horàâ arri-
pias, fortè nunquam obtinebis. Vide ergo, ne
hâàc horâà oblatam gratiam prætercas. Perdun-
tur ſæpe multæ, dum una negligitur. Nam
Deus cas veluti per catenam ducit, uti ſi uni co-
eperéêris, plures promercaris, Si ſcires ab uns
hac pendere tuam ſalutem, quid ageres? Et fortè
bendet. Ne ergo ſis ſegnis, & incurius.

DOM. IV. POST EPHIPHAN.
De affectibus, & ſermone Annæ
Prophetiſſæ.

1EThæe ipsé horâ, ſuperveniens. Lac. 2. Con-
ſidera qui fuerint interni affectus Annæ
agnoſcentis ſab velo Carnis verum Deum:
quæ fides, ſpes, amor, gaudium, gratulatio,
ſui reſignatio, &c. Suntne iidem tui in Deum
velo accidentium pannis tectum? Si credis, cur
non majior eſt in eum reverentia? Si ſperas cur
affligeris adverſis? Si amas, cut amorem dividis in
creaturas? Si gaudes, cur ſolatia ex cæno men-
dicas? Si gratularis tibi tanto bono, cur alia
extra Deum æftimas? Si te reſignas, cur toties
iterum recipis, & c.
2. Cenſitebatur Domino. (Ihid.) hoc eſt, be-
nedicebat, & gloriſicabat Dominum. Vehemen-

r

1., ſir ie 6
vthn
ur,d
u ledt,
ue, Uün
ſr t
u eroenn
WAAͦ
ſellbig hlue

le rotelio,
eenioren un
ner onndet,
, muli gr
s! Cuerpo⸗
gii mii ke⸗
1in onun,
Aumt el iils

e

DPuim mimumn,
HNIAX
nkur g
Poane ſcle

tes cnim affectus erumpebant in verba. Sed ikere
quæ fuerint, non exprimitur. Credi tamen po- Nni
teſt, laudaſſe Dei bonitatem, ac miſericordiam, i
quam fecit cum ſervis ſuis: admiratam fuiſſe 1ee
ejus humilitatem, & cxinanitionem. Unde fit nen

quod

NI

uite
din lepn
Meienn ig
Ueplen U
ein Uine
i ☛
üten iad
imi,

lolenA
mmekone
alr.

Ginctl Iet0
ireni Md A
Gns feum Deu
im gnnine⸗
Nülentinden
Aund Herthe⸗
Nekun Rheut

r Klnteteen
mn oro,
erlnun /aui⸗
“
n .
zame. Nere
eoninun Nen
Miumn
Nehn 1 ſn 1
Nin. Crin/

. baees
lh

Anol 6

1

POST HPIPHANIAM. „1

quod ſis tam Rerilis in laudes Dei? quia nimi⸗
rum tepide, aut parum afficeris, Amanti edim
de amato non deſunt verba, Quod loqueris,
prodit, quid amer. Examina te ipſum &
verba, ſetrmoneſque tuos, & deprehendes, ubi
ft animus, unde cvocandus.
3. Er loquefatur de illo omnibus, Ibid. Et quid

loquebatur? ſine dubio, husc eſſe tam diu expe-

Gtatum Meſſiam? huic ſoli impudendos amo-
res, &c, Nonne hoc profeſſio, & vocatio tua
exigit? ut ad cognitionem, amoremque JESU
erudias, & infammes omnes, qui ej us ſangui-
ne redempti ſuot, nulli quamvis miſero, &
egeno te ſubtrahas? Cur ergo vel omnino ſub-
terfugis? vel zejicis viliores? Nunquid ideo
vilis eſt anima, quia vili lacerna tegitur? an
pro comptis ſolum mortuus eſt Dei Filius ⁷
vero zelo nulla anima eſt vilis. Accende igi-
tur hunc in te zelum animarum.

PF E RI A II.

Chriſtus ſecundùm legem redimitur

quinque ſiclis.
1. [17 facerent ſecundhm cenſuetudinem Le-
gis pro eo. Luc. z. Etſi nulla fiat ab
Evangeliſta mentio, quod Mater Chriſtum
conſueto pretio à Sacerdote emerit? certum eſt
tamen, cam omnem apicem legis impleviſſe; ac
Proinde ctiam quinque ſiclos pro eo depoſuiſſe.
Conſidera ergo I. Quis eum emat? Nempe
B. Virgo, non ut ſibi ſervet, ſed ut eum nobis
nutriat

7 HEBDOMADA IV.

putriat, ſeſeque poſtea nobis totum impendat,
Debes ergo grates Virgini tantum de tuo bono
ſollicitæ, Et quibus affectibus tibi reditum cx-
cipices. S
2. Conſidera, à quoeum cmat? Ab æterno
Patre, cui oblatus erat. Donaverat eum nobis

per Incarnationem: redonat, aut vendit illum

iterum nobis, novos quærens titulos, quibus
ſuum Filium totum facit noſtrum. Adeo no-
ſræ ſalutis ſatagit; ut quamvis oblatum ſibi
Redemptorem, iterum nobis reponat, Utinam
ſic ego cum Deo agerem! offero toties cor
meum, voluutatem, & facultates cæteras? ſed
quod donayi momento recipio. Nunc accipe
Deus cor meum, voluntatem cofpus, & ani-
mam irrevocabili dono, & tu de iis ad libitum
diſpone.
3. Conſidera quo pretio ematur, nempe ſe⸗
cundùm legem quinque ſiclis. Vide quam paß-
vo cmitur Deus. Quamvis fit infinitum bo⸗
num, nolazit à te exigere infßnitum pretium,
tuæ conſulens egeſtati ; noluit ingens aliquod,
ne ejus emendi excuſationem prætenderes; no-

luit nullum, ut rigidiore titulo tuum facexes.

Inexcuſabilis ergo es ò homo, ſi tantum bonum
tam parvo, tam obvio pretio non emat. Er
tamen quoties in vanitates, & ſenſuum oble-
Gtamenta plus pretii, plus inquam, laboris ef.
fundis.

Sr M
109
Pptas it

,iiat,

“ MNanb. 1.

Aunt gilen
niit Cipoltio

Hviii uieliij

ven un cenen
Ean ſupiciol n
kugkan ceniin
igi. Murioet,
Amimum n
Uiris cocls ktn
ihiioſo enle n
min ilain ie⸗
1lgseimllti⸗
Uubad gule.
lorin in r
ni ſeles! hen
8 in ait, guu⸗
Niulmun, )

fne, (nlle
Aa ccleene

un toe

uul dorun ,

NN

.

tg
5

NAV.
odi ime
1uunknote

lde nen e

n mnden
Donertng

toan, int kun

ern, ing, ta
N
alun ,
unſiobherun
Gitenenn Diun

hecrutdn

Dnch

plechio Nur
nen ein, At

,AncelisdleN

verten, N R!
S. Wh Gubf
zuclüriegen
ven elene

ge inlotun .
ono, Hlani
peio won er
n lala
ſu plun 6

POST EPIPHANIAM. 7⁸
F ERIA III.

Herodes iratus.

I. TUre Herodes videns, quonia milluſus eſſot

*⁹ Magis. Matth. 2. Confidera illud.
Videns. Promiſerant quidem Magi, ſc reditu-
ros. Sed intervenit diſpoſitio Dei jubentis per
Angelum, eos alia via redirec. Hoc ignorabat
Herodes; & tamen tam certum habet, ac ſi vi-
deret Magis fuiſſe animum illudendi. Vide
quàm turpiter erret ſuſpicio! auder ſcrutari in-
tentionem, & tanquam certiſſima habet ſom-
nia, quæ ſibi fingit. Non videt, ſed cœciò gra-
ditur: ideò errat, & animum turbat. Deteſtare
hoc malum, & potius cœcus ſis in aliorum fa-
ctis, quàm ut ſuſpicioſo oculo videsas.
2. Videns quoniam illuſus eſſet. Illuſor ipſe
Herodes erat, Magis per ſimulationem impo-
ſuerat. Qualis ipſe fuit, tales illos judicavit. Po⸗
terat non reditum illorum in melius interpre-
tari, & minus turbatus fuiſſer. Diſce tu hoc
agere, ne fortaſfis optima in venenum vertas.
Nonnè tibi id fieri velles? fac ergò aliis. Ma-
gna tibi inde quies erit, quia ſiniſtra judicia
plurimorum turbant animum. Reflecte, do-
le, propone. .
3. Iratus eſt valde. Conſidera Herodem in
ira cepifſe conſilium occidendi Chriſtum,
quàm crudele! quàm enorme; Ira nihil ſanum
ſuadet. Non poteſt bonum eſſe conſilium,

quod dictat paſſie. Quoties, quæ paſſione
D decie⸗

74 HEBDOMADA IV.
Mere,
tibi redditus damnaſti! Diſce ergo n
mere, ne te ad p&itenda
Vide an. & quæ tibi do- a Nlitlny⸗
quibus modis domes, c u emn
m hn Aaft

btem⸗
Qdecreviſti, nire 1lil
tuas paſſiones oppfI 5
conſilia deducant.
minctur, ſtatue,
N .

. 6,&.u
Decretum Dei de ſubtrahendo atmuh⸗

zenicg, .

Ckriſto Flerodis iræ.

1. COnaſdera „ quàm ſiat longè alia conſilia
O Dei alia hominum. Periclifatur de cr elee
vita Chriſtus. Poterat DEUS vel Herodem an. D
perimere, vel iram extingucre, vel filium e; Tungar
jnviſibilem reddere. Decrcvir, ut fugiat. dinieſven
. . 4 ———.ð 1 Rmletdl eſus con
Quale hoc medium? quam dignitati Filii DFI
contrarium? quot iscommodi objectum? ita INIA1
DEUS cum iis agit, quos amat: aſpera illis, 1
& dificilia decernit. Eſne tu dignior Filio nen /e
D EI:? Si dura à te Deus experimenta cxigit, Cewonn
quid lamentaris? Agnoſce hæc eſſe ejus ia te Aſ
amoris argumenta, & mitius feres, & gau-
debis, & gratias ages: 1,0 ulſe .
2. Conſidera, voluiſſe DEUM, ut hæc fu- s Ahn
ga fierer, non 2ad Magos, apud quos Chriſtus
fuiſſet in hanore, & veneratione, ſed in £Ægy-
ptum, ad gentem barbaram, & Judæis infen-
ſam procul ab amicis, & notis. Ita Filio ſuo to-=
to infauriæ tempore, pec ab amicis ſolatium,
nec à notis honorem, aut commoditatem ad-
miſit. Et quid tu quæris agnoſci, æſtimari,
honorari, commoditatibus inſtrui? Si te ſer- i ſe
vum Chriſti agnoſceres, reliceres iſta, & gau- ug
deres N 1

un perut in e

Cllcuunltaotn

Aumire, ungn

„

dil leen
eelniet
igien
Cistr

Neillurir d
DAAwenhr
n, N e

9
ſvert ſſe.
4lelt tMa⸗

n epran in

inem ane

ee eſ

lo,e
MKN1
Coln
Alek
lupiioſuen

.

onnecine

In o
. „ RKR
ſcelesn. 5
1

6

1rcot

u Knei, e .

14
er

POST EPIPHANIAM. 75

deres potiùs latere, contempni, affligi. Auz
de hoc à te exigere, ut Chriſto proprior acce-
das.
3. Conſidera, quod ait Imperf. hom. 2z. Re-
cordatum eſſ: Dominum qui non iraſcitur in finem,
quanta mala fecerit ſuper gybtum, ideo mittit
Filium ſuum in eam, & dat illi magna recencilia-
tionis ſignum. Quâàm bonus Deus! quibus ex
juſtitia ſuſtulit primogenitos, ex miſericordia
ſuum Primogenitum committit. Diſcat pecca-
tor, dum à Deo plectitur, nen deſperare in
finem. Imo ipſum plectere, eſt quoddam
bonitatis documentum. Caſtigat enim omnem
filium, quem diligit; Tupœnam omnem hu-
milis excipe, & bonitati ejus conſigna.

F ERIA V.
Joſeph monetur ab Angelo, ut
fugiat in Ægyptum.

1. A Ngelus Domini atparuit in jomnis Joſeph,
dicens? ſurge, & accipe Puerum,
Matrem eju,, & ſugs in gyptum. Matth. z.
Confidera præcepti circumſtantias. 1. Mo-
net Angelus Dei nomine, tanquam per ſupe⸗
riorem. 2, Non Virginem etſi excellentiorem,
ſed Joſephum tanquam caput familiæ. Per ſu-
periores enim regit, quibus, ne errent ſubditi,
aſſiſtit. 3. In lomno monet. Rumpenda eſt quies,
ubi Deus vocat. 4, Accipere jubet puerum, &
Matrem. De cætera ſuppellectile nulla cura.
Omnis ſupellex tua ſit, Jeſus & Maria?
D 2 5. In

76 HEBDOMADA IV.

9
7. In Ægyßtum abeundum, in terram hoſtilem
ut tutus ſit jeſus. Deſignari tibi locum patere,
non elige. Si periculoſus tibi videatur, Deus
proteger, qui deſignavit. ”M
21. Et eſto ibi, uſque dum dicam tibi. Morz
tempus non
ofhcii, afflictionis tempus Deo remitte. Ipſi
cura eſt de te, mutabit cùm expedier. Quan-
tum tu ipſe de te diſponis, aut ad votum diſpo-
ni procuras, tantum te ſubtrahis Divin æ guber-=
pationi. Quantum inde turbationis, ſi von
obtineas; ſi obtineas, quàm parum meriti,
quàm parum ſolatii, quàm parum periculi?
3. Qui conſurgens accetitpuerum, & Matrvem
ejus nocte. En obedientiæ perfectionem. 1. Cum
judicii ſubjectione, etk multa occurrere potuiſ-
ſent, quæ obtenderet. 2. Cum voluntatis prom-⸗
ptitudine, in re tam ardua & difficili. 3. Cum
cxecutionis celeritate, ipsàâ nocte, abrupto ſom-
no, relictis omnibus, quæ habebat., 4. Cum hila-
ritare, quod ſciret han- eſſe Dei voluntatem.
Expende tuam ad hos numeros obedientiam.

FERIA VI.
De ipſo itinere fugientium in
Tgyptum.

I. E 7 ſeceſſit in gyptum Matth. 2. Conſi-

. gera qui fucrint animorum ſenſus jo-
A

ſepho & Mariæ. Kxperiebantur moleſtias iti-
neris, injurias aéris, duritiem hominum, penu=
riam cibi-&c. Scd in his omnibus unàâ hâc cogi-
tatione

determinat. Occuꝑationis, loci,

SNI a

GAm

Poztiot

nin

2 1
en

eetkeli A
Elnnipcetn
6e, laue

urgd ett

e

Am
nntue, N

by⸗, — 4
Aelit 14

h PO3T E PIPHANIAM. 77

GW tatione recreabatur: omnia hæc agimus, & pa- -
“ timur proleſu ſalvando. Hine quæ ſolatia?
, quæ dulcedo? Omne enim amarum hàâc cogita-
tione dulcotabatur? Hoc tu principio niteré inf
nen adverſis. Pro Deo patior.
Damtin z. Conſidera quis animi ſenſus infanti fue-
Dum rit, qui ſciebat ſe ad necem quæri? qui venerat
eren & ipſi etiam Herodi vitam date. Putas non vul-
ung un, Aeraverit animum tanta ingratirudo vide ne
filiue parem doloris occaſionem ſæpius Chriſto præ
diinin 14 beas, dum tot beneficiis & gratiis nen reſgpon-
n fun e des. Sed poterat omnipotens Infans vindictam
nNE famerc de Herode, ſaumque honorem tueri:
mun,blt at noluir. Falſum ergò eſt priacipium amoris
dmnG proprii: non tolerandum id, duo honor peri-
ome clitatur, & c.
nanin 3. Conſidera, quæ Chriſlus in corpore eo
ltel „ itinere baſlus ſit: Eras erat tenera, hyems per-
Nünin moe igida, pluviæ nives, diverioria vilia, quandos
n eCnD quc nulia, paupertas parentum ſummam, barba⸗
enar ries hominum, &c. At non ex neceſſitate hæc
euteln tolcrabat; ſed vVoluntate. Et ego pati refugio
& ca quo que quæ neceſſaria adfert ego come
1 moditatibus meis ſtudebo ?

Ee §SA B BAT H O,
.. De is, quæ ]Eſus paſſus eſt in

Nith l Ægypto.
vormm , 1 . quæ in animo paſſus eſt. Vi.
Penn ben⸗ dit ſe in medio nationis pravæz, cul-
nbene fum Deo negantis, idolis tribuentis: arde-
mihagd b'at interim zelo gloriæ Dei. Hinc quod vulnus
4 D 3 cjus

78 HEBDOMADA IV.
ecjus animo, qui clarè perſpicicbat, quid ſit Deus:
quæ indignitas ejus offenſæ? quanto affectu vi-
tam ſuam ad tollenda peccata offerebat? Quam
parum in me zeli eſt, quem nontantum aliene
peceata non vulnerant ſed vix propria? Accende
in te zelum hunc, & attendes magis, ur opera
tua non diſpliceant Deo.
2. Conſidera, quæ Chriſtus in ſe ſit paſſus.
Defectum non ſuperfluorum tantùm, ſed etiam
necefſariorum; contemptum ab hominibus.
cum non alius haberetur, quàm fabri filius,
hzc non ex hecedhtate patiebatur Rex gloriæ,
ſed ex voluntate, & cum gaudio, quòd ſciret ſic
placitum eſſe Deo. Condole cæcitati «Ægyptio-
rum non agsoſcentium Jeſam. Vide ne tua ſit
herum ſimilis. Admirare, & lauda Chriſti pa-
tientiam : ſed non pigeat imitari, quod laudare
dele ctat.
3. Conſidera dolorem, quem habuit jeſus
alii compatiendo. Primò quidem 38 Matri
ſuz, & Joſepho, quos ſui causà videbat durum
illud exilium tolerare, qui dolor ſine dubio fue
rit ad menſuram amotis, quo in eos ferebatur.
2. Iaſantibus innocentibus, qui etiam ſui cau-
sà crudeli carnificinà lasiabantur. Diſce com-
pati aliorum malis, eorum græſertim, qui ia
innocentia ua Herodis, ſeu mali ſocii gladie
occiduntur. Qantum his depravandis ſtudet
iniquitas, tantum tu reducendis ſtade.

dl,
SSZ
eigulkeh,
n
en nottaiiet
rront Kent

enn 1

ura,EO
1n 6) homin
n ſii
harke
Prla, tſi

ldecrdini 2nn

,A hudCkrii
ian, os keun

ſenwul di
iͦteſtnut⸗
edhl

iltugß, ſen.

Pſan, Mee em

POST EPIPHANIAMA 77
DO M. V. POST EPIPH A N.

Czdes Innecentium.

1I. M ''ien: occidit emnes pusros , qui erant

in Bethlehem. Matth. z. Conſidera 1.
ſanguinariam Herodis crudelitatem. Unum
yult merti datum, & omnes oceidit. Quo
deducit unica ambitionis paſſio/ imè quæris uiſi
edometur, Lapfſus tsos fememora, quos ung
quandoque paſſio canſa vit; & tuo damno dif-
ee eam opptimere ne te opprisaat. Nec diffe⸗
rendum eit, quia tempore adoleſcit.
2. 4A bimatu, & infrà, Ibid. Conſiderâ ;
quam cautelam patrando ſceleri Herodes adhi-
beat. Nam I, non ſua manu eos occidit, ſed
mittit miniſtros; ur ſi arguatur, exyceſlum in
hos retorqueat. z. Occidit omnes, ur tanto cers
tius is petimatur, quem volebat. 5. Non tantum
in Betblehem occidit, ubi acceperat natuth
Chriſtum, ſed etiam in emnibus krsktus ejnss
4. Non ſolum eos, qui à tempore ſtellæ oftæ na-
ti erant, ſed etiam qui antca. Non patere; ut Fi-
lii tenebrarum ſint cautiores ad malum patrzan-
dum, quaàm ta ad declinandum. Omnem cau-
telam adhibe, ne qua te pars boni prætereat, ne
qua parte ſabrepat a alum.
3. Conſidera admiranda Dei confilia, qui
ipſis hominum fſceleribus utitur in bodum.
Nam ut obſervat 8. Chryſoſtomus hom. 9. f0 r-
te hi pueri non erant futuri boni. Ergè beneſi=
cium fuit illis mors accelerata. Deinde crudeli-
D 4 ra3

80 HEBDOMADA II.
tas ipſa divulgara Romæ, ſervivitad divulgan-

dum Moeſſiæ wdventum „cultum eidem à Magis
delatum. Diſce malis ad bonos, tibique ſaluta-

res, & Deo glorioſos fines uti. Magna hic Dei

imitatio: magnum tibi lucrum.
F ERI A II.
Monetur Joſeph de reditu ex
Ægypto.

1. D Efundie autem Herode. Matth. z. Conſi-
dera Herodem, ꝗqui per mortem Chriſti

ſumm regnum ſtabilire volebat, per ſuam mor-
tem co excidiſſe. Juſtus eſt Deus. Diſſimu⸗

lat Peccata ad tempus, ſed tandem plectit, cum

minimè opinamur. Time, dum peceaſti, auf

ne pecces, juſtitriam; qui, dum peccasmon amas
bonitatem.
2. Angelus Dom'ini apparuit in Jomnie Joſephi
in = lbid. Conſidera Dei previdentiam,
qui ffarim Herodis mortem Joſepho nunciat,
Quam putas gaviſus ſit Joſeph, quèd ſui tantam
curam à Deo geri animadvertit? Quàm faerit
in fiducia erga Deum firmatus, Lauda & tu Di-=
vinam providentiam., Projice cogitstum tuum
in Dominum: ei te gubernandum committe.
Erit illi eura de te, & videbis triſtium etiam re-
rum lætos eventus.
3. Surge, & accipe puerum, & Matrem ejus,
& vade in terram Iſrael. Ibid, Terra Irael am-
pla erat, In quem ejus locum concedat Joſeph,
non determinat Angelus. Fortè nt Joſeph ite-
rum recurrat ad Deum, & de loco inquirat.
Gau⸗

„

4
ArGN tie

ur

euin er.

, 6 vint
en len Agui⸗

Pfunpenu l.

„ ndere d
LE

erete
Rang.

e

1Enn d⸗

Un uid

en
y

epin

ol.

ſeiuct 8
lunmi 1
orten.
i Me
gon⸗
AII
s telile
.
lt (
Knonen Chil
MWeNluman
bek Den Dlor

4

ſr r
Culen edt d.

e, Cun reali,

Augeaggtutnt,

Nn e
wee nneg
.
ſch grali

u, LuudzAulr
e upinun ii,
eucun huit

N Matri
bi⸗ lemles
cncedt /7,

eritn irse

PO'S T EPIPHANILAM. 21
Gaudet enim Deus frequentiore noſtrâ ſecum
communicationc. Ideo non omnia ſimul decla-
rat „ quæ à nobis vult fieri: Da ergò hoc Deo
gaudium: ſæpius ad cum recurre. Hæc via eſt,
ſe cum eo magis unlendi.
PERIA III.
. .
De reditu ex Ægypto.
Q conſurgens avcetit puerum, & Ma-
irem ejus, & venit in terram Iſrasl,
Matth. 2. Conſidera æquam omnino Joſephi,
& B. Virginis promptirudinem ad adeundam,
ac ad deſerendam, Æ gyptum. Nec alio titulo
eſt reditus gratior, quam quèd Deo ita placeat.
Nec diſpliceret remanere diutius etiam in
ærumnis, ſi ita Deo placeret; ab hujas enim
nutu cum omni indifferentia pendebantr. Quæ
veròô tua eſt in differentia; ad mandata es moro-
ſus? quod potes, recuſas quod non pores, expe-
tis: de bono, & malo judicas, prout tibi ſapie
benè aut malè: fingis te non poſſe, quod non
vis? tanquam debitum petis, quod amas; tan-
quam injuriam accipis, ſi petenti negatur, &e,
2. Andiens autem, quèòd regnatet Archslzus
in Judæa pro Merode patre ſuo, timuit i ko re. Ibid--
Conſideravihil quidem fuiſſe, quod Joſeph ti-
mere poſſet in judæa, Nam mortui erant, qui
quarebant animam pueri. Habet tamen ſoſeph.
quod optimæ conſcientiæ habest: etiam in ſe-
curxitate timent, ne perdant cſum., Eitne & tir

82 HEBDOMAUDA V.
bi hujus rei ſollicirudo. Quam vero neceſſaria
in tot periculis? Hæc adempta omnia perdidiſti,
imo & te ipſum. Vigila, &c.
2. Habitavit in ti vitatee 4 vocatuer Naxa-
ret. Ibid., Non elegit ſibi Chriſtus Hieroſoly-
mam capat Regni, & populis freqentatam, ſed
Nazareth locum vilem, à quo ctiam per con-
temptum vocatus eſt Nazaræus Hoc eſt isge-
nium Chriſti, ſemper ſibi humiliora eligere.
Quàm diverſum eſt tuum? ignominiam Cbriſto
faeis ſi alia quæris, quam ipie. Tanto majorem
Kacis Chriſtum, quanto te minerem.

FERIA IV.
De aſcenſu Chriſti cum parentibus
in templum.

1.[Bsse parentes ejus per omnes annos in Rieru-
ſalem. Lus. 2. Conſidera siam, & con-
ſtantem hanc fuifle Joſephi conſuetudinem,
orandi causâ ad templum alcendere: qued qui-
dem agebat ex lege, quâ omne maſculinun.
