elegit: Elegit autem abjectas eſſe & ſemet ipſuns
exinanivit. Non velles quàm viciniſſimus eſſe
Chriſto ergo debes te infra omnes demitterc,
quia is ſe poſt omnes repoſuit.
3. Omnis, qui ſe exaltat, humiliabitur; & qui ſe
humiliat, ⸗æ ltabitur Ibid. Alius eſt ordo mundi,
alius Dei. Quo quis inferior eſt in ordine mun-
di co ſuperior eſt in ordine Dei, & converſo.
Chriſtas in ordine mundi poſtremus eſt, in or-
dine Dei primus. Igirur quantum ad Chriſtum
in ordine hominumte depreſſiſti, tamum in
ordine Dei cum eo exaltaberis. Unde ergo cœ-
citas tua, qua non vis ex poſtremis eſſe;? Quid
amabilius quam eſſe Chriſto propinquum? Rel-
ponde tibi & erubeſce.

F ER I A VI.
Parabola de Ove perdita.

I. EEaa: appropinquantes ei Publicani; &
beccatores, ut audirent illum. Et mirmu-

——

T 5 rabant

44² HEBDOMALA XXIII.

rabant Phariſai dicentes: Quia hic peccatores reci-
bit, & manducat cuna ilts Lüäc. 15⸗ Quam oppo-
ſitus eſt ſaſtui Phariſæxoram Spiritus Chriſti?
Illi ſuperbè deſpiciunt, & vitant peccatores,
tanquam immundes; Chriſtus eos allicit, &
blaadèe excipitur. Uter in te Spiritus dominatur?
Murmurast, quòd peccatores recibiat. Quam
eſſlemus miſeri, ſi hoc non faceret! Si te nos re-
cepiſſet, in qua abyſſo volvereris?
2. Et ait ad illos parabolam iſtaw. Ibid. Qua
ſuum inſtitutum, & finem explicat; & ſic cau⸗
ſam reddit, cat peccatores recipist: Homo qais
dam (ipſe Chriſtus) ex cenium ovibus, ſive ex
emnibus creaturis rationabilibus tum in cœlo,
tum in terra, anam perdidit, nempè hominem,
& te per peccatum. Dimiſie nonaginta novem,
nempe Angelos: ivit ad illam qua perierat ſcili-
cet ad te; quot te, quot anguſtiis, & dolori-
bus! per quæ tormenta ſua? quam ardaas vias
ivit, à ſtabale uſque ad Crucem! lavenit te,
ſumpſit te in humeres ſuos, & deportavit te in
hoc ovile, in quo vivis. Agnoſce, quàm turpiter
erraveris: quam ſequeado unam herbulam vo-
luptatis, in immania præcipitia deveneris. Ag-
noſcæ tui jeſu benignitatem, & amorem, qui te
quæſivit, inventam in hoc ovile detalit. Abſie,
ut poſthac erres.
31 Er veniens domusm, convocat zæmicos, & vi⸗
einos, dicens: Congratulamini mihi quia inveni
ovem meam, qua perierat. Ibid. O bonitas Jeſu
mei! ägo convocare deberem eomnecs ccea-
turas, ad gratulaadun mihi, quia invean-
kus

ol

filin
A
,ih,e⸗
n, 1
uur Ann
zi buuct
iſeifete,

ſen ne

Nen wpeke
ibudles

iut enenimn

ecllihel
Gtſrnoi⸗
Uinn Relere
un Uinth⸗
ulhennur
ltnnterr⸗
Alniennt
dnmmi
1eonne
lani 1
11

fuen,
r D
zun,
1 D
Uinlene
up, 6
lallemr
lea
GNe
niu ln
Gwri
Melont
e. I.
Adhuri
hrunt
bnuntel
guneſ
unhentn⸗
rnelt 1
nen A
leisil

entinn

, Rieitd⸗
gint An,.

1 Owiuf

1e 60nai
,

POST PENTHCOSTEN. 44

tus ſam, & vitam reeepi: ille ſibi gratulatur,
quaſi me iavento lucrum reciperet. Ah! ſi tan-
tum gaudium habet. Deus te inveanto, noli te ei
iterum ſubtrahere; imé veròite ipſum deauo
illi dona.

S A BBATHO.

Parabola de filio prodigo.

1. P Omo quidam (Deus) babuit duos filios;
juſtos & peccatores, & dixit adoleſ-
centior ex illis, peccator? Pater, da mihi por-
tione m ſjubit antia, quæ me contingit. Luc. 15. ta⸗
lenta naturæ & grstiæ, quæ bonis, & malis Deus
diſtribuit. Et diveft ellis ſubſt antiav?. Dat enim
unicuique ipſe fine optimo, ut eis ad vitam æter-
nam utamur. Seu juſtus, ſeu peccator ſis, quanta
accepiſti à Patre tuo? quæ dona naturæ: quan-
tum cumulum gratiarum? ſi alteri ea contuliſſet,
quæ non præſtitidſet à quid tu illis agis
2. Et poſt aon multos dies, lbid. Neque enim
peccator diebus multis à peccato abſtinet: A4o;-
leſcentior filius peregre profsctus eſt, procul à patria
cœleſti, procul à Patre Deo, in regionem lon-
ginquam ut quo remotior eſſer à Datre eo licen:
tieſias vircret, necreverentia oculorum partis
re frænaretur. Ee tbi d=⸗ſiss vit ſubſtantiam ſuam,
gratiam, dona ſapernaturalia ; Intelle cum quo-=
que, & voluatatem depravavit vivendo luxario-
Je, ſccundùm impetum ſuarum concupiſcentia-
ram, Utinam noais ſis qui hac parabola de-
pingaris! Recogita annos adoleſcentiæ tuæ à
T 48 Delsda

444 HEBDOMADA XXIV.

Delida jnwentutis mez „ & ignorantias in eas ne
ienmineris Domine. Pſal. 24.
3 Et paſiquam omnia conſaummaßet, fadta eſt
ames valida in regione illa, & ipſe c&pit gere.
Ibid. Semper enim eger, qui nihil Dei habet: qui
vivit ſecundum concupiſcentias? nam concu-
piſcentia ignis eſt . Ki nungquam dicit 3 Sußficit.
Prov. 30. Et abitt, & adhaſit uni ci vium, ſeu
dæmonum, ſeu prayarum conſuetadinum. E-
miſit illun in villam ſuai, ut porcos paſcerit, ſuos
appetitus, & ſenſuam voluptates ſequeretur. Et
cupiebat implere ventren ſuusm de ſeliquis pecca-
torum, guas perci infernales mandueabant: &
neme Ai dabat ad ſufſicientiam, quia quo plus
peccabat, plus peccare quærebat veluti famens.
O miſera peccatoris conditio! quo devenit, qui
ſemelà Deo recedit, & non illice revertitur! O
„obilis featara tot ornata donis, quo ſponte
r ua decidis!

DOM. XXIV. POST PENT.
Filius prodigus in ſe revertitur, &
pænitentia ducitur.
4 L* Je autem reverſus , dixit: Quaznti mer-
cenarii in demo patris mei abundant pani-
bas, & ego hic ſame pereo! Luc, I I. Pœnitentis
form delcribitur: Ac Primum quidem eſt agni=
tio miſerandi ſui ſtatus, ſi taas non eſt tam miſe-
randus; eſt tamen qui poſfſit eſſe felicior: & ad
hunc aſpira., Non es in regione longinqua ſitus,
JRN v/VIsS Inter flios Dei; laboras tamen multa-
n

ſ⸗ !
„aog kelo

4 guß⸗ ent dor
A aemottene

lu gu

Sr
nm eun⸗
upetſt N

1

35

dYererlienr/0
OENR

6 1 ohe ns

IW

Ver ent
lerer a *

Uoll.
ſe! Pnt 1

Penlmn6

Pni 4

N Ilan .

uun⸗

POST PENTECOSTEN. 445

rum virtutum defecta: & quod peſſimum eſt,
carum famem non ſentis. In via perfectionis pri⸗
mum debet eſſe kames virtutis.
2* Surgam, & ibe ad Patrem wzußz. Ibide: Eſt
propoſitum non densorandi in errors impiorum.
Eccl. 17. cum ſpe veniæz concepta ex conſide-=
ratione affectus paterni. Vidiſti in qua jaceas
jmperſctlonum regione: Dic tandem tibi ipſi:
Suargam: Pater meus cœleſtis non me rejiciet qui
non rak mortem peccatoris. Dixiſti id ſæpius:
ſurgam: ied nunquam id ſerio præſtitiſti. Vel-
leitas fuit, non reſoluta voluntaz. Dic ergo
jam? Surgo ex hac imperfectione, nunquam
amplius, etſi me mori oportuerit, in eadem lap=

2. Et dicam ei: Pater, pecea vi in cælam, & ce=
t ingeanua confeſſio, & humilis
contritio, pare quo od patrem offenderit. Si filiu
impreviſo calu patrem vulneret re poſtea
coita „quis erit boni filii ſenfas? Uaicar
dolebit, ſe patrem offendiſſe. Ta patrem offen-
diſti, non ica quidem ignoranter, ut non pec-
ca veris; ſed non ita ſcienter, at cogitaveris te pa-
trem offeadere. Ergo ſaltewa amnodo voca eum 2
Pater meus es tie. Jer. 3. Jam non ſum dignus ve-
cari filius tuus. Satis factie eſt privativa. qua ſe
bono qao gandere poterat, libenter ꝑrivat. Fac
me ſicut unum de merzen sriis tuis eſt poſitiva .
qua vult affligi. Id tu quoque age. Quoties de-
linqais priva te dele ctabilibus „ Se AJeaſbilem
pœnam impone ſine indulgentia e ſurgens ve-
nit ad Patrim aum: eſt prop oſiti executio, O ſi
talia

er

27

446 HEBDOMALDA XXIV.

talia ſint tua propoſital, quæ ſtatim ad executio-=
nein deduccs! Infeliciſwſimum eſt, Iemper- Pax⸗
turire, & aunquam parere.

J. E E RI A II.
Filius prodigus cum gaudio à Patre
excipitur.

1. C. Uz , adhuc lange eſſee, vidit illum Pater
ipſias, & miſericordia motus cecidit in
collum eius „ & oſculatus eſt eues. Luc. 15. Be=-
nigaitstem Dei in peccatorem hic cogita. Non
exprobrat filio malos mores, qui videt & amat
cor contritum & humntliatum. Quam debet in
te fidaciam & amorem tanta beaigaitas, & mi-
ſericordia excitarc?! Ut prius velis omnia muadi
tormeata, & infamem mortem ſuſtinere, quam
ab es amplius recedere, qui te revertentem tam
benigne recepit.
2. Sixit autsm Pater ad ſervos ? cito proferte
ſtelam primam. Ibid. gratiæ juſtificantis; & date
annulum itz manus ejius, is ſigaum libertatis
filiorum Dei; & calceamenta veræ coram Deo
nobilirstis, in pedes ſea aff-tus ejas, quibas
coërcesntur. Et addu ite v zulsw ſaginat um
Chriſtum in Euchatiſtia, epulenmter. Vide
quantam gandium ſaper te peccatore pœsiten-
tiam tagcate Deus oſtendit. Ah! noli illi hoc
gaudium tallere, at tevertaris ad percos.
3. Erat astem hileus ejus ſenior in agro 3 &
cum venirs ana: vit im, henian, 3 && interrega-
vit, quid hac AWent. Ibid. Audivit teverſum fra-
trem,

I
. bicid
r, lne⸗
ailuni
u, 4 ⸗ 6
Urtuta ece
“ lelle 0

ala ice
2 , tii, 4
lne rit
Elilactt,
niit nitl
. l,eleeund
gan koten
uila endr
Nud Mis ta/
ie loebere/

P641
DNe licon

y gelun ben
ing 4),
byeengilis,
IG1 Mddrnutn
zeg Nlacsn,
alllen cu be
Amune
unum
ier Aſudie
, guter; 3
li Welten, li
nenn d,

Aal 1

llen⸗

Elc

de

e

5
As e
lAl 1
l e
N

Ad Ki

ſelenten an

.
e
Kitcuntftl⸗
ſen
un Ue
1fereccnm
u is,

10

5 ſllnn⸗

eccnole nn
Auniln
An
n 1

14

TN
4

auſuete⸗
6

POST PKNTHECOSTEN. 447

drem, celcbrari ei convivium; Indignatus no-
luit introire, donec rogatus & perſuaſas eſt à
Patre. Cenüidera hic non invidiam juſtorum „
quà carent, ſed magnitudinem amoris, quo
Deus revertentem peccatorem recipit, quæ in-

vidiam juſtis creare poſſet; & erigere in hidu-

ciam eum ſemper accedendi, queties, etiam
leviter, delinquis; quia ſumma ejus voluntas
eſt, peccatores pœnitentes recipere. Ut pater
ſeniori filio ſaris faciat, ait illi: Tua ſemper me=
cum es, & om nia mea tua ſunt. Hæc juſtoram
portio eſt, eſſe cum Oomiano, & in boais cœ-
leſtibus cum eodem communicare O quale
ſolatium: Ia ſemper mecum es! O qualis felici⸗-
tas: Omnia mea tus ſunt? & quis velit a tam
bono Patre diſcedere!
F E XK I A III.,
De Villiso iniquitatis.
Ie Hꝰm quidam babebat villienupm, & hie
diffam atus eſit , quaſi d:ſipa ſet bona
ipſius. Et vecavit illses, & ait ilt: Asαα hoc
giudio ds te à Reade rationem villicationis ta« jam
enies non poteris villicars. Luc. 16. Ia hec vil-
lico te coaſidera, cui Dens non tanquam De-
miao, ſed tanquam Oeconomo dedit boaa cor-
poris & auimzæ, naturslia & ſaperaataralis Ni-
hil tai habes, cci ſtudie tuote ahquid compa-
raſſe credas, Obligaris ergo ea omnia ad placi-
tum Dei impendere. KErit hora; qua audics:
Redde rattonem, ia quid, quo fine, quo mode
sa bona imnpendiſtt à Quidquid aen ceffir ad
blorlam

448 HEBDOMADA XXIV.

gleriam Domini, diſſipatum eſt. Ini maturè ra-
rationes, quia prope eſt hora. .
2. Ait astem Villicus intraſe? Kuid faciam,
gqiuia Dominus meus auſert à me villicationem 5
Ibid. Unde hæc villici ſollicicudo? Ex conſcien-
tia peſſimæ ſuæ adminiſtrationis, & certitudi-
ne tollendæ villicationis. Atte nulla tangit
reddendæ rationi: ſollicitudo. O ſi ſerio cogi-
tares, quam inſideliter bona tibi concredita ad-
miaiſtraveris! quàm ſalubriter angereris! Exa-
minz quo imgenſum corpus? que corporis ſen-
ſus, quo intellectus, cogitationes; voluntas, affe-
Ctus, paſſione: ? &c. Non ignoras tibi hæc om-

nia ad Dei gloriam impendenda fuiſſe. Itane à te

acdamtquantum mundo, quantum carni, quan-
tum amori propria, ac vanitati datum eſte Ut er-
30 ſalubris te cura ſabeat, cogita nunc ſerio, quid
taciat. Poſtes ſerus erit labor, ſcra auxilii medi-
tatio.
3 Et lauda vit Dominus villicum iniquitatis.
quia pradenter feciſſit, quia filis hujus ſaculi pru-
d: ntieres ſunt filiis lucis in generatione ſua, Ibid.
Sibi in futurum preſpicere res magnæ pruden-
tiæ eſt. Hoc eſt, in quo filii lucis ſuperautur
à filiis læculi in ſuo genere, Quam illi ad inos
fines diſpoaunt media, quam aullum intenta-
tum relinquunt! quam inſtant impenſe, & qui-
dem at corraptibilem corenam acctbiant, I. Cor. 9

Et quid agis tu, qui filius es lucis, vocatus ad no-

bilius iaſticutum, gratia majore cumulatus, ma-
joribus a xiliis adjutus: Filii ſæculi mando pla-
Cere quætant, tu Deo. Quas illi vigilias im-
eN:

mgfiun e

nn
nii, altuttl
Uuntkent,
n

Oetans? ℳd
4 . e
NRCüiet
uguctin it n
11 „
UAneoecate zte⸗

Uunnin oleltri.

untlegt

nien
Apz l d
8 lon.

Ae
luunnieit⸗
1eſreuns

MWleNe

1 ⸗
Almhen,

cin 0
atealuig
lial u
Bl⸗

POST PENTEC. 449

pendunt quos labores, quas diſſicultates, que=
modo die nocteque de mediis emergendi cogi-
tant! An & tu iſta pro Deo, pro æternitate ab-

ſorbes!
F E RI A IV.
Parabola de divite Epulone, &
Lazaro.

1. Home quidam erat dives, qui induebatuz
purpura, & byſſo, & epulabatur quoti-
die ſplendide. Et erat quidam mendicus, nomine
Lazarus; qui jacebat ants januazs ejus s cuabiens

ſaturari micis, que« caaebant de menſa di vitis: ſed
& canes veniebant, & lingebant ulcera eius. Luc.
16. Quem tu ex duobus fœlicem quem infœ-
licem arbitraris? ſi ſenlum conſulas, divitem di-
ces fſœlicem, Lazarum miſerum, At fides con-=
trariam decet Cui aſſentitise nonne ſenſus errat!
Et tamen quantum iſti indalges? quam é con-
verſe odiſti neccſſiate gremi, aut re quscunque
ſenſui contraria moleſtari. Sed quod fugis, ad
ſalutem ducit, quod ſequeris, ad perditionem.
2. Fa Rla m eſt autem ut marsretur mendecas, O&
portaretur ab Angelis in ſinum Abraha, Ibid: Hc
humilis, & ærumnoſæ, & in mundo deſpectæ
conditionis eſt finis. Brevem & morituram affli-
ctionem immertale gaudium excipit. Raam
momentantum & le Ve eſt tribis latso ais noſtra, quod
aternum gloria pondus operatur in nob'is, 2. Cor. 40
Appende in bilance, momentaneum, & æternum:
& vide, an ſiat condigna paſſiones bujus temporis
ad futuram gloriam. Rom. 8.
Mor-

450 HäEBDOMAD A XXIV.

3. Mortsus eſt divas, & ſepultus eſt in in-
ferno. lbid. Hic exitus ejus, qui ſecuadum ſenſum
fœlix videbatur. Dueunt in bonis dies ſuos, & in
pundoa inferna deſce dunt. Job. 2 I. Si nondum
capis, quam infeliæ ſit vita, quæ ſecandum (ca-
ſum ducitur ex fise intellige. Momestanæam,
& inſanam lætitiam ærernum væ ſegaitur. Quem
metito timere debes omnem ſenſus indulgen-
tiam! quam illum affligere! quam coercere; Ut
ei non nimium indulgeas, ultra neceſſitatatem
nihil indulge.

F ERIA V.
Cruciatus Epulonis.

1. P Levans autem ocules vidit Abraham à
longe & Lazarum in ſinu ejas? Luc. 16.
Vidit à longe Lazaram, quem vicisum nec
intaebatar. Videt in gloria, quem infirmitate,
deſpiciebat. Sic rerum vertitur ordo. Rogat: Pa⸗
ter Abra ham miſerere mei. Sed ſero nimis. Elap-
ſum eſt miſerendi tempus: Adeſt tempus æter-
nx juſtitiæ. In vita agendum eſt, quo fruaris in
æternitate. Miste Laxarsm, at intingat extre-
mum digiti in aquam, ut refrigeret ling uam meame
Naullo non cruciatur membro de ſola ling ua
queritur. Gravius hujus fuiſſe tormentum cre-
de quia lingua inopi Lazaro inſultavir; quid ſi
ſcommata dixeris, aculeos, detra ctiones? & c.
2. Et dixit illi Abraham: Fili, recordare quia
szeepiſti bona in vita taa. Ibid. Quzx:; Con-
cupi⸗

uin
Aund
iaßnh
aihong
,m auiu⸗
An ditete
Aelin ſe
un ly
llen/kuun
lurebts tnat
lin lr en
1Enlori, 1
Aiutciu min
iſene, rl
unmemall
tlupdlm win
ube iheris
Alezere, dn⸗

miuikee
I
. in .
Miüiſ

e trd
11 . .
„W ln An
W Gele g

ueer
14 4

ſeu
tt
lule
Nchetee

Melinuun

11
nb⸗

6ℳα
A1E U
1
erſemme
Aubh
gonine

dlk guon
Ugtint⸗
rrlNd
eo Eeln
ilem⸗
allni f

20ST PKNTECOSTuN. 4 11

cupiſcenmiæ carnis? epulabatur quotidie: con-
cupiſcentiæ oculorum; erat di ves; ſuperbia vitæ;
induebatur purpurà, & byſſo. Et Lazxarus ſimiliter
mala. Quæ: illis bonis contraria. Nam mendicus
erat, ulceroſus, deſpectus. Nunc autem hit conſo-
latur, ta verò cruciaris. Hæc viciſſitudo eſt, ſi
hic gaudium, ibi tormentum; ſi hic tormentum
ibi gaudium. Noli tibi perſuadere, & hic tibi
poſie eſſe ſecundum ſenſum benè, & ibi ſecun-
dum animam. Ergo quantum hic cruciatum
ſenſui inferes, tantum gaudebis ibi: quantum
hic illi concedes, tantum ibi gaadie, & gloriæ
detrahes.
3. Habent Moyſen, & Prophetas, audiant:llose
Ibid. Iea Rpuloni, ut Lazaras ad Fratres vivos
pœnarum auscias mittatur, reganti reſponde-
tur. Noli quærefe, ut Deus te per uſitata me-
dis ad vitam æternam dirigat. Ut ipſe tibi com-
pareat, ut Angelum mittar, qui volearatem Dei
explicet. Habes Superieres per qaes rogaris.
Hic te commitge, Ita enim Deus ſtatuit ordina-
t& mundum tegere. Erge uſitatis mediis utere,
& 2ccuratè iis inſiſte, quæ ſtatuunt lege=.

FERIA VI.
Parabola iniqui Judieis, & Viduæ.

1. O Portet ſemper orare, & nunquam defice-
re. Luc. 18. Si nullum ſit tempus ex-
pers periculi, adverſus quod oratio ſir præſens
remedium, tum ſemper oportet orare. Bed du⸗
ora

4 52 HELDOMADA XXIV/

hora eſt, qua tibi periculum non faciunt, mun-
dus cato dæmon, qua in te non eſt lucta ſpiritus
& carnis? Hoc periculum tauto gravius eſt,
quanto occultius. Noli ab oratione deficere. Ubi
deficis: hoſtis proſicit. Verè, & inſtanter oranti=
bus Deus aſſiſtit.
2. Viduaz qus dam erat & veniebat ad Judicem
dicens ? Pindica me de aàadverſario meo. Et nolebat
per muliunm, tempus Ibid. Et ſi eſſet iniquus Judex,
qus nec Deum ti webat, net hominem reverebaturz
Vidua tamen quotidie eum interpellabat, & toties
repulſa erare non deſiſtebat. Videris tibi à Deo
repelli, quòd non impertes ab hac aut illa ten-
tione liberari? Non vult Deus per multum tempus.
Imò tam diu vult, quamdiu non aufert à te ſpitis
tum orstionit; quia tam diu te hoc c vpeo prote-
git. Si tu illum rejicias, Deum non caulpa-
3. Poſt hac autem dixit Judex; Moleſta eſt mibi
hac vidaa: vin dicabo illame Ibid. Si iniquus ju-
dex hoc fecit, Bess autem non faciet vindidtam
eledtorum ſuorus clamantinm ad ſe dis ac nocte 2
En habes promiſſionem vindictæ de adverſariis
tuis, Si nondum cam ſentis, ſignum eſt, quòd
non ita ores ſicat illa vidaua. Dic, quo affectu
Oras contra illum adyerſarium, qui blanditur
carni, & repugnat ſpiritui?: «Æſtimationem ſe-
quuntur affectus. Fortè nec æſtimas tuum ho-
ſtem; affectam carnis amorem tui, &c. Et quo-
modo credam te tanto affectu contra eum ora-
re? Agnoſcere ergo debes te hoſtem tui, & age-
re, quæ in hoſtem ageres; & non cum hoſte tuo
conſpirare.

SAB-

retlr ec
ſreltnee
lesilos
NA NA

4

Puelt temel
6

Mbaylt

Wl

e/
win en.
Au c
uittis Worun

Wica

lenn ,
Uale⸗ Mher

TE 4 X.
I ACceoctet, N.

amez erſdter⸗

WRMW „
000

aſte

teholleni,

Lndsn

20ST PHNTECOSTEN. 4 52
S A B BAIEO.

Parabola Phariſæi & Publieani
orantium.,

I1. PNariſe us ſtans. Luc. 18. Eſtne hæc humilis
corporis compoſitio ante Deum? Ora-
bat, Deus gratias ivs ago, quia non ſum ſicut ca-
teri bominam. Qzæ arrogantia, quæ nulle ex-
cepto., omnces præ ſe delpicit? Kaptores, injunſti,
sdulkeri., Tales alios judicat, qui ſe magnum
zſtimat. Velut etianz: bhie P˖blicanus, Qui ſi bi
uni magnus eſt, temereè de alio judicat, cujus in-
tersga nen ns vit. Jejnno bis in Sabbatho, ascimas
do pauſeribuw, qus boſſidec Quæ iſta ſuarum opum
eſt jactantia: Quæ mica orationis eſt in tua hac
oratiene? damnas jactabundum Phariſæzum:
Vide ne ſis talis, aliorum contemptor, tui æſti-
mator. Ne dicas, ſu fici ens mihi ſum, Ecch. I1.
2z. Et Publicanus à longè ſtans, Ibid. ſed non
erecta cervice, indignum ſe teputans, qui proe-
pius aram accederet. Non audebat net oculos ad
cœlum levare; ex interna ſai confeſione. Sed per-
sutiebat pectus ſunm dolorc contritum, dicens:
Peus prepitius seſto mihi peccateri. Ssibi veniam hu-
militer rogat. Accipe formam, guam orans
ſequaris. Sit oratio & meditatio tus humilis ,
eccupetur in tui ippus cognitiene, in expurga-
tione animi à pravis affectibus.
3 Kico vobss 5 Hsſcendit hic ju ſtifetataas in do-
mäass ſustm ab* illo, bid. Habes hic de utréque
oran-

4 5½4 HEBDOMADA XXV.

orante ſententiam Dei. Juſtificatur humilis,
damhatur ſugerbus. Ita ut ſemper melior ab ora-
tione ſurges, ſi ejus tempꝑore verſatus fueris in
humili tui cognitione, & abjectiene, iilque af-
fectibus, qui hanc cenſequuntur. S, Aug. in Pſal.
93. Pidete fratres, mag is platuit Deo humilitas in
malis factis, quàm ſuperbia in bonis faci i. Iia Deus
edi ſuperbos. Hinc nec te laudsbis, nec laudari
a fectabis., Vives, te & Deo contentus.

DOM. XXV. POST PENT.
Repueraſcendum pro Regno Dkl.

I. Aαa ad illum infantes à at eos fane
geret. Marc. I0. Multum tefert, qui-
bus quiſque imbuatur principiis à teueris an-
nis. Ipſe hec experiris. O ſi ſtatim allatus fuiſ-
ſes ad Chriſtum! ſi inſtructionem ate adducere
volentium acceptaſſes! Hoc non egiſti? expedit
ergo, ut jam per virtutem fias parvulus, & te à
Superioribus ad Chriſtum duci patiaris: Idque
tantò magis, quantò in vocatione es tenerier.
Quia ab hoc principio omnis reliqua vita de-
pendet. Talis in omnem vitam eris, qualis e pri-
Wa novitiarus diſciplina abibis.
2. Kuod cn, viderent Biſcipuli, inerepabani
ros,. Jeſus auten dixit?: Sinite usros venirs
ad me. Ibid. Oſtendit Chriſtus, quàm charum
ſibi ſit, anmimas innecentes ad ſe venirc. Vesiſti
inpocens? gratiam inæſtimabilem es conſecu-
Ius. Ex que tantò grsvius tibi incambit debi-
tum

6.α ,
i!

,Gain te

cun lote
luin guß
Aiun bie
meneciortt
lt e

t fhun b

Ile
cleen
umzt
uu uekint ,
uen, , ,9

Uune

rin lui
, ſtirien

U K

Rat

kkhe,
nt
lene ieie
g
ohat,
NA a
enr,

t! Nets
un eint
i briit
tinunutil
unKRu
wiſiſent
iufriuſ
ininn
o ai
i elgun
tii, gr
epei,
grit vl
lm, tudi
ele en 1
nmniigace
rend

P OS I PLHENTECOSTEN. 45

tum innocentiam apud Chriſtum cenſcrvandi.
Rogs ergo Dominum ſemper, ut in hunc hisem
in Euchariſtia cor tuum tangat. Committuntur
tibi juxta vocstionem tuam parvuli: Cura, ur
ad Chriſtum adducas potius per virtutem, quam
ut per ſcientias illumines. Non minus enim ad
hoc obligaris, quam ad iſtud. De utroque reſ-
pondebis.
3. Talium eſt enim regnum cœlorum, Ibid. Ad-
verte non iſtorum tantum, qui non poſſunt pec-
care; ſed talium, qui per virtutem non volunt,
Aſt regrum cæœloram. Ergo debes repueraſcere: pec=
cata, & imperfectiones omnino igtorare, ut
sgas; ſimplicitate qusdam velut katerali in bo-
num ferri; niſi hoc facias, ſtaturum eſt: Quiſquis
non rereperit regnaim Bei velus pner, non intrabie

in illua,
F ERI A II.
Dives Adoleſcens eruditur ad
vitam æternam.

I. P Cce unus accedens ait illi: Magiſter bene ,
quia ſaciam, uat babeam *ατα at—unam.
Matth. 19. Quantum in hoc adoleſcente eſt
vitz zrernæ deſidetrium i ſed quantum efſt
tuum? Ex cura, quam ejus conſe quendi cauſa
impendis, mesſurare poteit. Si parum;, aut ra-
ro ſollicitus es , nullam eſt tuum deſiderium.
Et tamen cit neceſſarium. Ergo quotidie
quære potius, qvuid faciam, quam quid doce-
be g gauid diſcam 1 quid loquar? (cien
111

456 HEBDOMADA XXV.

tiis & verbis non obtinetur cælum, ſed tactis.
1. Maui dixit zi? ſi vis ad vitam ingredi Jerva
mandata Ibid. Quod ſæculari de mandatis Dei,
hoc reli gioſo de ſuis regulis dicirur, Non dico;
non ibis ad cœlum, ſi regulas, quæ ſub mortali
non obligant non ſerves: ſed dico, nonibis via
tuæ vocationis, non ibis expeditius. Imo ſi ſper-
nis æ&gre ibis: quia qui ſpe nit modica, panlatim
decidet.
3. Ditit illi adoleſcens: Hac omnia cuſtodi vi à
juwentute mea-[bid. Qem fœlix, ſi hoc dicete
poſſis de juventute tus in vira ſæcularii osam
fœlix, ſi ab ingreſſu religionis dicere poſſis te
regulas obſervaſſe! ſed in uttoque quam procul
abes hoc ipſum tibi mortivum eſſe debet ad ac-
curatam earum abſervationem, quia Deus vult
te per hanc viam ad ſalutem dirigerc.

F E RI A III.

Diviti Adoleſcenti ſuadetus
perfecio.
I1. A': illi Jeſas : Si vis perfectus eſſe, vade,

vende omnia, qua habes, da paupseribus ,
& habebis theſaurum in cœle. Matth. 19. Mar-
cus præmittit c. I0. Jeſus intuitus eum dilexit
eum. Sed quomodo oſtendit dilectionem do-
cendo viam perfectionis, & theſaurum ſponden-
de. Docet enim non tantum quomodo ſal-
vus fiat; ſed quomodo in gloria major cvadat.
Quæ foœlicitas tua, ſi cam bene aſſequeris ,

qun

uhge
ountbiiet
Gtelglelui
umizt cher
Tibelt, el
eliumobeire
honnicenu⸗
. NN NN.
lis eiushe
Ad, er
luteil fümca
reb, den de
Tonnit, u
tel Nor⸗
mmalſeit, lel

lag Nr
ſingiani

“
A W.

aniſudan

11), A

I

lukl
l. Mann.l
lelt, N

1 ntxtu

ae Cledlus.

POST PENTECOSTEN. 4 7

qui ſic vocatus es? Quam nihil eſt, quod dimiſi-
ſtil! quam magnum, quod reponitur! Majorem
hunc theſaurem reddere potes, ſi affectum 2
terrenis ſemper magis puriſices.
2. Cum audiſſet adeleſcens, abiit triſtis: erat
enim habeni multas paſſtiones. Ibid. Vide quantum
noceat affectus ad creaturas. Iile etiam inno-
cens adoleſcens à Chriſto avellitur. Sed & tu
malo laboras. V is hoc commodo tuo non carere
& ſimulcœlum obtinere. Rmendum eſt cœlum
non plura dando; ſed minus retinendo. Iſai. 4⁸.
Elegi te in camino paupertatis. Qui affectu purior
in hoc camino eſt, electus eſt. Quis hic tibi
ad hoc medium obtinendi cœlum eſt affectus ?
quam ab omni creatura avulſus?
3. ſeſus autem dixit diſcipulis ſais: Amen di-
co vobis, quia dives difſicile intrabit in regnum
cœlorum. Ibid. Veritas hæc ſcrigta plana eſt. Er-
go à contrario, pauper non difficile intrabit in
regnum cœlorum. Quam gratulari tibi potes,
quod Deus te ad viam cæli repoſuerit, qua faci-
lius id obtineas. Sed non crede ſatis eſſe quod
reliqueris omnia, niſi & te relinquas, & affectu
creaturis recedas. Nonenim Chriſtus tibi dif-
ficultatem cæli facit, ſed tu ipſe, ſeu affectus in-
ordinatus,

F E R I A IV.
Præmium eorum, qui relictis om-
nibus Chriſtum ſequuntur-

I. Tee reſpondens Petrus dixit ei?: Bece nos
reliquimus omnizg, & ſecnti ſaumus te 3
V guid

HEBDOMALDA

quid erge erie nebis? Matth. 19. Ad Wur ſionen
risnigdto zrzat Perrus I1. reliq winmas
gSrniks: ð dicat: non
uctem de Præmie quærere, aiſi hæc nos præ⸗
ſtictille oſtenderem. Reliquiſtine omnia?: etiam
teipſum? curam commo Ddprm, en aoris, ſeaſua⸗
lium? O quam tibi mesriti reliq uiſſe ovrnia,
hæ non reliquiſti Else Chriflum ir ſecatus? in
Penpertat ² in contemptu
2. ⸗ſus autern Aixit 2 Amen dito vobis, qttod
Ves, qlei ecut i eſt Zis me, in regeneratiene cum ſede=
yie flins homini, ſsdebitis & os ſuper ſedes duo=
Ascinn judicantss ſu odacim Tribus Iſrasël
Ibid, Dignum eſt honorari à Chriſto cos,
gui ejus amore relictis omnibus facti ſunt
delgekti. Quam tusc jucandum erit Chri=
tnin aepem, & contemptum elegifle? Cur
crgo nusc non elegis? An aanc alia veri⸗
223, tunc alia ? Dies Domini revelabit fel-=
ſum: que hunc niteris; verum, quod ſper-
nis. cuoniam honor ille præſente contempfu
genalis eſt.
4: Et anznis, qui zsliqusrit domum, vel fratres;
au orerss, Aest aggos propter nomen man , entus
ä azzipizt, & Vitazz aternam poſſidebet, Ibid,
Relinquenti ſua Fposdetur præmium. Quꝶan-
Snm? Centäplum, Negue id in alteram vitam
rejicitur, ſed in hac datur. Quid utilius; Ad-⸗
jicitur-certirudo fäturæ vitæz ? ouid jucundius 2
Quare ergo quandogque criitis es anima mea?
Fierine votelt ‚ ut non vivas contenta
tae centäplo? Non reccgi, inquis, Mertiris.
Marxc.

ſgiunn 4

inus . ,9
alie ani⸗
ln, 10, lne
in ifencl,
aug
e9 gole 1
un, Lun
lons u egu
mkonen ⸗
C er ch uo
IIN ſli⸗ 101
ſnlemzeton 1
Knu, Vn

mant
lunn hni

tuien un
wen e
dene
1:

. L.,
R
e

(
Nank ur
, WN.

len glin

at. O1
. U
.

S
,,el
nteſctidlt
Binureuns,
10 a Melt
id glvi!
4. „an 9
is 31l
09 ſl 6013
pguin

P0 5T PKHNTECOSTE N. 459

Marc. IO. Nemo sſt, qui reliqusrit omnia, qui non
accifiet centies tantum nunc in; tempore hoc cum
berſecutionibus., Si non tecepfile te dicis, menda-
cem facis Deum. Non experior, igquis. Ergo vere
non reliquiſti omnia, non te omanino exſpoli-
aſti. Ergo effectum omnem evacua, ut cxperiaris.

F E R I A V.
Parabola Operariorum in vinea.

I1. dImile aſt reg!num cæœlorum homini patrifa-
1 milias, (hic eſt Deus) qui exut prime mane,
cirea horam tertam, ſextam, nonam (in omni
hominum ætate) condacere operarios in vineam
ſuam Marth, 20. ſive in ſtatum quendam cui.
que certum vivendi. Cir-a undecimam verèò exiit,
& invenit alios ſtantes, & dicit i lis; quid hic ſtatis
totâ dis otieſi. Agnoſce te in vincam ad ſocieta-
tem vocarum, & gratias age. Vide ne hic ſis
otioſus, ſi forte, antequam conducereris, fuiſti.
Nihil eſt magis tuum, quaàm tempus; cujus uſus
à te uno ſolo pendet, ut omai momesto uti pol-
ſis vel in vitam, vel in mortem. Sed aihil eſt mi-
nus tuum, quàm tempus; cujus æquè, ac vitæ tuæ
abuſus eſt vetitus. Quaoa enin, vivimus, Deo viwi⸗-
wus, Kt quantum tu temꝑporis projicis otioſis
collo quiis? Tantum gloriam onmni hera negligse,
7nanta bona interim ſacere botuiſſes. 3. Bonav.l. 1.
de prof. Relig. c. 13.
2, Cn ſero snutem faczum eſſet. bid. (primo
Foſt mortem momento) dixit vines precura=
V 2 10752*

iari oca operarios, &. eaar ihi irtskes,Caen-
to hoc verbum erit ſolatio! ſed ſolum operariis,
non otiofſis, Illum veſperum ſæpe cogita. Adeſſe
Jeſt inant corpora. Deut. 3 2. Reddit ergo merce-
dem, gqualem omaibus, etſi ialii longiore, alii
breviore tempore laboraverint. Deus enim in
opere magis fervorem, & puritatem intentio-
nis attend it, quam tempus imp enfum. Veneris
autem mane aur ero, ad menſuram fervoris

1

recipies. Noli tibi de annis reli igio onis blandiri:
Deus ponderat fructum emendationis.
3. Venientes autem primi, & accipientes mur-
n ereans 15 13. Pie ſeniorum , ſed tepidorum
defectus eſt. Putant ſibi plus deberi, quia diurius
ſunt in re ligio one, * non cogita at, quo animo
quo brofcctu. Nos a vinm,s pon ass deei „ 6
«ſs u Costemnunt nos. Hi n mi una bora
fecernni. Jſti juvenes, heri nati, &c, Et non con-
ferunt ſuum teporem, cum illorum fervore.
Denique invident Parss illos nobis ſeciſti: ſi quid
Juveni benè merito concedatur, 6 elevatur, &c.
Quibus meritè te eſpondetu Ar 2 Non facis tibi inju-
riam. Abſint iſta à te; ſed quantum tempore, tan-
tum virtutibus, & meritis procede.

F E-R I A VI.

2

De Lazaro ægrotante.

1. M T Herunt ergo ſerores Lazari ad Jaſ’ um,

—,

—

dicer ies? Ecce gusm amas, inſirmatur.
Joan.

POST PENTECOSTEN. k8C1
Joan. II. Quzæfunt fratris ſanitatem ab optimo
Medicò cum fidacia, & indifferentia. Non alle-
gant ſua merita, nec ſuum, aut fratris in Chris
ſtum affeſtam; ſed ſolum amorem Chriſti in
Lazarum. Id enim, quo ſolo perſuadetur, ut
nobis benetaciat, eſt amor, quo in aos fertur.
Dixit eis Jeſus: infermitas hac non eſt ad mort em.
ſed pro glorin Bei. Sano judicio credere debes
morbum illum fuiſſe Lazaro beneſicium, quèòd
inde emergeret gloria Dei. Non aliud de tuis
malis judica, ut tc illis ſubdas humiliter, ne
Deo gloriam fureris.
12. Hiligebat autem Jeſas Mart ham, &n ſororem
eja: Mariam, & Pararium. bid. Qaomodo ergos
ut audi vit, quia infirmabhatur , tung manſit in
godem loco duobus diebus * Hec ergo eſt amare;,
non ſuccurrere in tempore' pati amici mortem,
amicoram afflicktionem? Ita Deus amat, non
molliter ſed utiliter ad finem, ad quem nos cfea-
vit. Patirur, & vult Lazaram meri, quia hec
erat pro gloria Dei. Crediſae Deum velle eas
afflictiones, quas paterisé Certe ſi nellet, aen
ffligerent. Ergo crede eſſe pro gloria Dei? quia
quidquid valt ad huac finem vult. Hoc ſi ſerio
cogitaveris, mellius fereses
3. Lazarus mortuus eſt à & gaudes propter
os, ut erzdatis, quonism non eram ibi. Ib. Oſten-
dit jeſas, ita à ſas providentia ordinari ea,
quæ putamus mala, ut inde emergant bona-
Et hunc ex afllictionibus tuis vult fructum
Deus, piſi tu impediss. Pateris? Vult;, ur
credas eum elle Dominum, te fetvum 5 eum

80

462 HEBDOMADA XXV.

poſſe de te ad libitum diſponere, te obligatum
obſequi. Sed eamus ad eum. Hoc in omsi triba-
latione ſolatium cape, quod ait per Plalm. 90.
Deus: Cuam ipſo ſum in tribulatione.
§S A B B A T H O.
VenitESUS in Bethaniam, ut
Lazarum reſuſeitet.
4. VEnit ergo Jeſus, & invenit euss qas-
1or dies in monu mento habentea, Joan.
1I1. Non illico Deus adeſt afflictis rebus, ſed
deſgeratis: velut daum humana juvare aon paſ-
ſunt remedia, ipſe adiviſſe intelligatur; vel ut
noſtra quoque, quamdis poſſumus, apslicetur
Iinduſtria. Sic in Demino ſpera, ut tu quoque ad
te nvandam coopereris: ſic cooperare, ut ſpem
toiam in ſolo Deo reponas.
2: Darzine, ſi fuiſſes hic, frater weus non ſisiſſet
mortatss. Tbid. Dusrum ſororum Marthæ & Ma-
riæ hæe eſt querela, ſed modeſta, & amica. Er-
rant, ſi credant, quòd abſeas corpore mortem
impedire non potgerit. Potuit; ſed aos velauit!
imòô & adeſſe diſtalit, ut non velle intelligere-
tur. Mira res, quòd Dei voluntatem ad noſtram
trahere velimus. Oppoſitum faciendam eſt. Di-
vins voluntas eſt noſtra regula. Si tuam illi per-
fectè ſubſternas, nihil unquam evenier mali:
quia quam illa eſt Deus, tam malum velle non
poteſt.
3.,. Martha vezavit ſerorem ſuam , ſilan io di-
cens?: Magiſter adeſt, & vocat te. bid. Quæ fide-

d

litas

71

N )

Paru,

Ae nin
n , ℳ .
Najumeh
6 D ſſer
ih Uri
n dor
okett
Nlitinte
Aenun ine
in ſedole
Alaſll
eſulhel
nlmniun⸗
wie
hlepo

d en

,
1 pl M

nin

2
let

A A

lrr

ln, l

Gun, ,

e
NWNN

lecnotſtt
eleiel
tnen uli
erdanet
1. Alund
un eſeld
n ulte

us

POST PENTECOSTEIN. 46 7

tas Marthz:? Vult participem ſolatii Mariam,

1—2

Oaà ad ſolatiam Marizæz, Magiſter adeſt. Quxæ dul-

edo, ocatte. Quis affedus, & amor Mariæ'a:
2

——
–

C
audsvit ſurgit cito, & Venit ad eszi, ſtae tuns
tantus, ut ſtacim properes, cum te Deus, vel obe=
dientiæ ſigao „ vel bena iaſpiratione vocat;
Non detinest te aliquando ſolatiola humazna ;
Maria aurem rehquit judæos, qui erant cum 6a
in domso, & vsn olabantur eams

DOM. XxVI. ?OST PENT.

Lazari reſuſeitatio.
t. e ergo ut Vidit eam ploranteus;, infrenasilt
biritu, &n lacrymatus eſt. Bixerunt ergs
Judai Ecce qusmos do asszgbat ezxgz. 1CAn. L &

„

2

paacis lacrymis, quas Chriſtus pro Lazare ta-
